Şimdi Ara

Video: Tercih Öncesi İTÜ'yü en iyi tanıtabilecek kişi:Rektör - Tercihlerden Önce Mutlaka Bakın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• İTÜ, CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyine kabul edildi.

http://www.sabah.com.tr/Egitim/2011/07/06/cernde-calisacak-bilim-insanlarina-buyuk-destek
  • quote:

Orijinalden alıntı: RC5807

Seneye İtü inşallah

• Yapmayın itü'nün reklamını, makine müh. 1 yıl daha sabit kalsın sıralama olarak, sonra istediği kadar yükselsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Yapmayın itü'nün reklamını, makine müh. 1 yıl daha sabit kalsın sıralama olarak, sonra istediği kadar yükselsin

Mühendisliklerin çoğu (Burada okul ayrımı yapmıyorum, dikkat et.) son yıllarda geriliyor, bu yıl da büyük ihtimal gerileyebilir. Malum, tıp fakültesi ve diğer sağlık bölümlerine artan ilgi. İTÜ'nün istisna olacağını da sanmıyorum. Son yıllarda %30 İngilizce programları geriliyor.

Ha, belli olmaz gerçi.

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Yapmayın itü'nün reklamını, makine müh. 1 yıl daha sabit kalsın sıralama olarak, sonra istediği kadar yükselsin

Mühendisliklerin çoğu (Burada okul ayrımı yapmıyorum, dikkat et.) son yıllarda geriliyor, bu yıl da büyük ihtimal gerileyebilir. Malum, tıp fakültesi ve diğer sağlık bölümlerine artan ilgi. İTÜ'nün istisna olacağını da sanmıyorum. Son yıllarda %30 İngilizce programları geriliyor.

Ha, belli olmaz gerçi.

Yani usta bu yıl güya kimya için gelecektim sizin üniversiteye fakat baktım yapabiliyorum 1 yıl daha harcarım adam gibi okurum.

Bu arada %30 istiyorum ben, devam etsin böyle Yanılmıyorsam makine fakültesi beşiktaş'taydı ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Ha, belli olmaz gerçi.

Yani usta bu yıl güya kimya için gelecektim sizin üniversiteye fakat baktım yapabiliyorum 1 yıl daha harcarım adam gibi okurum.

Bu arada %30 istiyorum ben, devam etsin böyle Yanılmıyorsam makine fakültesi beşiktaş'taydı ?

Gümüşsuyu'nda, Taksim'in altı. :) Güzel yer.

• gümüşsuyu istanbulun paha biçilemez yerlerinden birinde. Aşağısı dolmabahçe-inönü stad. yukarısı taksim-yürüme mesafesi
  • Selamlar,

Bu sıralar herkesin ağzından İtü şöyle gelişiyor, şöyle atılım yapıyor gibi cümleler dökülüyor.

Ben Boğaziçi EE ile İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği arasında kaldım. İTÜ'yü seçersem ne gibi avantajlara sahip olurum ? Elektronikle uğraşmayı hep sevmişimdir. İtü'nün bu bölümdeki laboratuar olanakları boğaziçinden gerçekten fazla mı? İleride teknik anlamda uzmanlaşmak isteniyorsa İtü'yü seçmek daha mı mantıklı olur?
    İTÜ'nün ingilizce eğitimi ne düzeydedir, boğaziçi ile arasında fazla fark var mıdır?
    İtü de öğrenci projelerine dağıtılan para ve burs neye göre belirleniyor ? (torpil vs)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ablelbea

Selamlar,

Bu sıralar herkesin ağzından İtü şöyle gelişiyor, şöyle atılım yapıyor gibi cümleler dökülüyor.

Ben Boğaziçi EE ile İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği arasında kaldım. İTÜ'yü seçersem ne gibi avantajlara sahip olurum ? Elektronikle uğraşmayı hep sevmişimdir. İtü'nün bu bölümdeki laboratuar olanakları boğaziçinden gerçekten fazla mı? İleride teknik anlamda uzmanlaşmak isteniyorsa İtü'yü seçmek daha mı mantıklı olur?
    İTÜ'nün ingilizce eğitimi ne düzeydedir, boğaziçi ile arasında fazla fark var mıdır?
    İtü de öğrenci projelerine dağıtılan para ve burs neye göre belirleniyor ? (torpil vs)

Açıkçası Boğaziçi Üniversitesini gidip görmüşlüğüm, teknik olanaklarını ayrıntılı araştırmışlığım olmadığı için laboratuvarlar açısından İTÜ veya başka bir okul ile kıyaslamaya yapamam. BOÜN'ün olanakları hakkında ayrıntılı bilgisi olanların yanıtlaması daha doğru olur.

İngilizce eğitimini söyleyeyim. Maalesef İTÜ'nün henüz ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi okullara göre biraz daha geride olduğu bir faktördür. İTÜ'de, bu üç okuldaki gibi iyi bir İngilizce eğitim çok bekleme. Mesela BOÜN'de hazırlık sınıfını 2 yılda zor bitirenler duyabilirsiniz; ancak İTÜ'de böyle bir şey yok. Lisans derslerindeki İngilizce eğitim de dersten derse, hocadan hocaya değişir. İTÜ şimdiye kadar çoğu bölüm için sadece %30 İngilizce program uyguluyordu ve Türkçeye önem veren bir üniversiteydi. Bu nedenle İngilizce ile pek işi olmadığı için zamanla İngilizceden uzaklaşmış hocalar da yok değil, bunları hâlen derslerine girenler fark edebilir. Ancak bunların yanında çok iyi İngilizcesi olan ve dersleri baştan sonra İngilizce anlatan hocalar da var. Ben bu %100 İngilizce eğitimin de İTÜ'de zamanla rayına oturacağını düşünüyorum. Yine de yabancı dil eğitimi olarak BOÜN kadar ileri düzey bir şey bekleme.

İTÜ, Türkiye'nin en köklü teknik üniversitesi ve birçok projede görev almış, çeşitli ilklere de imza atılmış. BOÜN, piyasaya İTÜ gibi daha çok teknik alanda uzmanlaşmak isteyen mühendis yetiştirmez, girenlerin hepsinin de amacının bu olduğu söylenemez. BOÜN'de okuyan bir arkadaşım, Mühendislik Fakültesindeki öğrenciler için, çoğunun "piyasa mühendisi olmak" amacıyla gelmediğini söylemişti. Daha çok yöneticilik üzerine uzmanlaşmak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden biri BOÜN. Bir de İTÜ'nün BOÜN'den farkı şu: "Mühendislik Fakültesi" diye bir şey yok; Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü, "Elektrik-Elektronik Fakültesi" bünyesinde.

Sen yine de sadece benim dediklerimle yetinme tabii ki, iyice araştır, BOÜN'lülere de sor. İTÜ EHM'de bizzat okuyanlara sor. Son karar senin olacak sonuçta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 8 Temmuz 2011; 22:24:22 >

• MÜHENDİS CEO’LAR

Video: Tercih Öncesi İTÜ'yü en iyi tanıtabilecek kişi:Rektör - Tercihlerden Önce Mutlaka Bakın

"BOĞAZİÇİ, ODTÜ VE İTÜ... Türkiye’nin CEO fabrikası gibi çalışan bu 3 üniversitesi, iş dünyasından kiminle sohbet ederseniz edin karşınıza çıkıyor. Üstelik bunu biz söylemiyoruz, rakamlar söylüyor.
    Capital’in Türkiye’nin en büyük şirketlerinde yöneticilik yapan 125 ismi dahil ettiği araştırması, CEO’ların yüzde 56 gibi büyük bir kısmının bu 3 okuldan mezun olduğunu gösteriyor..."

"...CEO’ların mezun olduğu bölümlere baktığımızda ise mühendisliğin açık ara önde olduğu görülüyor. Çünkü Türkiye’deki CEO’ların yüzde 52,8’i mühendislik mezunu. Onu, yüzde 25,6 ile işletme bölümü mezunları izliyor.
    Mühendis kökenli olmayı, bu alanda eğitim almış olan Sarkuysan Genel Müdürü Hayrettin Çaycı, şöyle anlatıyor:
    “Mühendislik eğitimi, kişide matematiksel bir düşünce sistematiği oluşturur. Bu analitik perspektif iş hayatındaki problemlerin çözümünde çok etkili oluyor. Kazandığım bu özelliklerin başarılarıma büyük katkı sağladığını düşünüyorum.”
    İTÜ’nün makine mühendisliği bölümünden mezun olan Eti CEO’su Tuncer Akgün’e göre mühendis kökenli olmak kısaca şöyle:
    “Mühendislik bence optimumu bulma sanatıdır ve bence liderlik ve yöneticilik de aslında budur.”
    Bir diğer mühendis yönetici Vestel Şirketler Grubu CEO’su Ömer Yüngül ise “Analitik düşünme açısından yöneticilerin mühendis olması, bence hem önemli hem kullanışlı. Örneğin her işimi rakamlara bağlamak ve hep üretimi düşünmek bu eğitimin bana sağladığı en büyük katkı” diyor. “Keşke herkes bir dönem mühendislik okusa…” diyen Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, “Mühendislik eğitimi, en başta pozitif düşünebilmeyi, öte yandan sorunun işleyiş prensiplerine doğrudan bakma ve analitik bir şekilde çözümleme yeteneği veriyor. Bu da iş dünyasında çok önemli bir kavram” şeklinde konuşuyor..."

kaynak: http://www.capital.com.tr/AnaSayfa/Default.aspx

• çok güzel atılımlar yapıyor itü, zaten bugünün iyisi bakalım geleceği de parlak gibi.
  • Dokuz binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, işverenler en çok ODTÜ mezunlarını tercih ediyorlar. ODTÜ'yü İTÜ ve Boğaziçi takip ediyor.

Yenibir.com, üyeleri arasında bir araştırma yaparak, işe alımlarda en çok tercih edilen üniversiteyi belirledi.

Dokuz binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, işverenler en çok ODTÜ mezunlarını tercih ediyorlar.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibir.com’un, üyeleri arasında yaptığı araştırmaya göre, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, işe alımlarda en fazla tercih edilen bölüm oldu.

ODTÜ birinci, İTÜ ve Boğaziçi ikinci

Yenibir.com, ocak-temmuz 2005 döneminde “işe alımlarda kurumların en çok tercih ettiği üniversite ve bölümler” konulu bir araştırma yaptı.

Yenibir.com bünyesindeki 9 binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmaya göre, işverenler bu dönemde özellikle Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunlarını tercih etti.

Yüzdelik oranı 16 olan ODTÜ’yü, yüzde 12 ile İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi ve yüzde 8 ile Bilkent Üniversitesi izledi. Araştırma sonucuna göre oluşturulan listedeki diğer üniversiteler ise şöyle oldu:

İstanbul Üniversitesi yüzde 4

Yıldız Teknik Üniversitesi yüzde 4

Ankara Üniversitesi yüzde 2

9 Eylül Üniversitesi yüzde 2

Ege Üniversitesi yüzde 2

İşverenlerin işe alımda en çok tercih ettiği bölümler ise yine mühendislik bölümleri oldu.

Hangi bölümlerin mezunları daha şanslı?

İlk sırada yüzde 13 ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği yer alırken, Makine Mühendisliği yüzde 9 ile ikinci, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği yüzde 5’lik oranla üçüncü sırada tercih edilen bölümler oldu.

Bu bölümleri,

İşletme yüzde 4

Kimya Mühendisliği yüzde 3

İktisat yüzde 3

Biyoloji yüzde 2

Muhasebe yüzde 2

İşletme Mühendisliği yüzde 2 izledi.

• quote:

Selamlar,

Öyle şeyler yazmışsınız ki hiç düşünmeden İTÜ'ye girin derim. Mesleğiniz ikinci planda olarak yönetici kademesinde çalışmak istiyorum deseydiniz Boğaziçi büyük artılar sağlar derdim ama teknik yönden İTÜ çok çok daha iyidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: cosmicstring

quote:

Selamlar,

Öyle şeyler yazmışsınız ki hiç düşünmeden İTÜ'ye girin derim. Mesleğiniz ikinci planda olarak yönetici kademesinde çalışmak istiyorum deseydiniz Boğaziçi büyük artılar sağlar derdim ama teknik yönden İTÜ çok çok daha iyidir.

evet teknik alanda uzmanlaşılmak isteniyorsa itü daha iyi bir tercih olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: cosmicstring

quote:

Selamlar,

bende itü'de karar kıldım. Kendimi teknik alanda uzmanlaştırmak, özelleştirmek sonrasında ise büyük projelerde rol almak istiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: pchonour

Dokuz binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, işverenler en çok ODTÜ mezunlarını tercih ediyorlar. ODTÜ'yü İTÜ ve Boğaziçi takip ediyor.

Yenibir.com, üyeleri arasında bir araştırma yaparak, işe alımlarda en çok tercih edilen üniversiteyi belirledi.

Dokuz binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, işverenler en çok ODTÜ mezunlarını tercih ediyorlar.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibir.com’un, üyeleri arasında yaptığı araştırmaya göre, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, işe alımlarda en fazla tercih edilen bölüm oldu.

ODTÜ birinci, İTÜ ve Boğaziçi ikinci

Yenibir.com, ocak-temmuz 2005 döneminde “işe alımlarda kurumların en çok tercih ettiği üniversite ve bölümler” konulu bir araştırma yaptı.

Yenibir.com bünyesindeki 9 binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmaya göre, işverenler bu dönemde özellikle Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunlarını tercih etti.

Yüzdelik oranı 16 olan ODTÜ’yü, yüzde 12 ile İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi ve yüzde 8 ile Bilkent Üniversitesi izledi. Araştırma sonucuna göre oluşturulan listedeki diğer üniversiteler ise şöyle oldu:

İstanbul Üniversitesi yüzde 4

Yıldız Teknik Üniversitesi yüzde 4

Ankara Üniversitesi yüzde 2

9 Eylül Üniversitesi yüzde 2

Ege Üniversitesi yüzde 2

İşverenlerin işe alımda en çok tercih ettiği bölümler ise yine mühendislik bölümleri oldu.

Hangi bölümlerin mezunları daha şanslı?

İlk sırada yüzde 13 ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği yer alırken, Makine Mühendisliği yüzde 9 ile ikinci, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği yüzde 5’lik oranla üçüncü sırada tercih edilen bölümler oldu.

Bu bölümleri,

İşletme yüzde 4

Kimya Mühendisliği yüzde 3

İktisat yüzde 3

Biyoloji yüzde 2

Muhasebe yüzde 2

İşletme Mühendisliği yüzde 2 izledi.

hocam verdiğin bilgiler için teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.