Bilkent - Boğaziçi - İTÜ - ODTÜ Mühendislik Tercih Edecekler- Kapsamlı İnceleme
56 Cevap10053 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

0 Mesaj
5 Temmuz 2011; 22:56:40 

Alfabetik Sıralama dikkate alınmıştır Üniv. Yarışına Girmeyelim... Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri, İnşaat ve Makine Mühendislikleri değerlendirilecektir. Ayrıca genel geçerliliği olan kavramlar-sıralamalar dikkate alınmıştır.

* ABET Nedir?
(Accreditation Board of Engineering and Technology) Kısaca Amerika'daki mühendislik fakültelerinin uyması gereken kuralları belirleyen kuruluştur.Amerika dışındaki üniversiteler için eşdeğerlilik belgesi verilmektedir.
Ayrıca 2009 yılı itibariyle full akreditasyon süreci başlatılmıştır. Akredite eşdeğerliği belgesine sahip olmak ile akredite edilmeyi karıştırmamak gerekir. Akredite edilmek daha önemlidir.

Bilkent Üniversitesi

Tanıtım Sitesi: Bilkent Aday

*2011 QS World University Rankings-Mühendislik ve Teknoloji Alanında Dünya Üniversiteler Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.

*Times Higher Education 2010 Genel - Dünya Sıralaması: 112

*4icu.org University Web Ranking: 41

***ABET kuruluşunca akredite edilmiş bölüm sayısı: 1

Bilgisayar Mühendisliği
*ABET kuruluşundan akredite eşdeğerliği belgesi vardır.
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Computer Science and Information Systems Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Tam Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 3599 - 50 - 50
*2010 %50 Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 14.480 - 20 - 20

Elektrik ve Elektronik mühendisliği
*ABET kuruluşundan akredite eşdeğerliği belgesi vardır.
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Electrical and Electronic Engineering Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Tam Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 909 - 50 - 50
*2010 %50 Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 8760 - 20 - 20

Endüstri Mühendisliği
***ABET kuruluşunca akredite edilmiştir.
*2010 Tam Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 3546 - 50 - 50
*2010 %50 Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 9995 - 20 - 20

Makine Mühendisliği
*ABET kuruluşundan akredite eşdeğerliği belgesi yoktur.
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Tam Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 6474 - 25 - 25
*2010 %50 Burslu Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 20211 - 30 - 30

Boğaziçi Üniversitesi

Tanıtım Sitesi: Boğaziçi Tanıtım

*2011 QS World University Rankings-Mühendislik ve Teknoloji Alanında Dünya Üniversiteler Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.

*Times Higher Education 2010 Genel - Dünya Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.

*4icu.org University Web Ranking: 40

***ABET kuruluşunca akredite edilmiş bölüm sayısı: 6

Bilgisayar Mühendisliği
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Computer Science and Information Systems Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 2206 - 70 - 70

*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Electrical and Electronic Engineering Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 785 - 70 - 70

Endüstri Mühendisliği
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 959 - 55 - 55

İnşaat Mühendisliği
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Civil & Structural Engineering Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 7140 - 55 - 55

Makine Mühendisliği
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 2979 - 55 - 55

İstanbul Teknik Üniversitesi

Tanıtım Sitesi: İTÜ Tercih

*2011 QS World University Rankings-Mühendislik ve Teknoloji Alanında Dünya Üniversiteler Sıralaması: 129 (Listede TÜrkiye'den yer alan tek Üniversite)

*Times Higher Education 2010 Genel - Dünya Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.

*4icu.org University Web Ranking: 38

***ABET kuruluşunca akredite edilmiş bölüm sayısı: 2009 Yılında başvuruda bulunmuş ve 2011 Bahar Döneminde incelemeler sona ermiştir. Ağustos 2011 itibariyle kesin sonuçlar açıklanacak olmasına rağmen yetkililer tarafından İTÜ'nün hemen hemen tüm mühendislik programları akredite edileceği ve Dünya'nın en çok akredite edilmiş mühendislik programına sahip olan üniversitesi konumuna gelecek.

*Ayrıca İTÜ, "dünyadaki bir uygulamayı Türkiye'de başlatıyor. İTÜ'lü öğrenciler, dünyanın en iyi ilk 3 üniversitesi arasında yer alan MIT, Harvard, Princeton gibi üniversitelerin mezunlarıyla 'imza yetkili yetkin mühendis' sıfatıyla diploma eşitliği ve yurtdışında eşit iş fırsatına kavuşuyor.Bu durumda Yetkin Mühendislik Belgesi olmayanların artık Türkiye'de de büyük projelerde iş bulması güçleşecek." İlk olarak sınava girmeye sadece İTÜ öğrencileri izinli olacak İlerleyen zamanlarda tüm üniversitelerden öğrencilere izin verilecek.

Bilgisayar Mühendisliği
***ABET kuruluşunca Ağustos 2011 itibariyle resmi olarak akredite edilecektir. Şu an eşdeğerlilik belgesine sahiptir
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Computer Science and Information Systems Sıralaması: 200 +
*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 6720 - 40 - 40
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 9365 - 60 - 60

*İTÜ'de Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin yerine Elektrik-Elektronik Fakültesi bulunmaktadır. Bu mühendislik dalı Elektronik ve Haberleşme, Elektrik, Kontrol olmak üzere 3 disipline ayrılmıştır. Bazı uzmanlar bunun daha avantajlı olduğunu ileri sürmektedir. Çünkü hangi alanda çalışacağını daha önceden belirleyip daha iyi uzmanlaşma imkanı sunar. Ayrıca Elektrik-Elektronik Müh. okuyan da hem elektrik hem elektronik müh. yapmaz. Bu alanlardan biriyle mezun olur.
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
***ABET kuruluşunca Ağustos 2011 itibariyle resmi olarak akredite edilecektir. Şu an eşdeğerlilik belgesine sahiptir
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Electrical and Electronic Engineering Sıralaması: 151-200
*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 3595 - 30 - 30
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 7480 - 90 - 110

Elektrik Mühendisliği
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Electrical and Electronic Engineering Sıralaması: 151-200
*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 15443 - 30 - 30
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 18569 - 80 - 80

Endüstri Mühendisliği
*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 5028 - 35 - 30
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 7920 - 75 - 75

İnşaat Mühendisliği
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Civil & Structural Engineering Sıralaması: 101-150
*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 14369 - 40 - 40
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 18229 - 190 - 190

Makine Mühendisliği
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Sıralaması: 151-200
*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 9057 - 40 - 40
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 13594 - 190 - 190

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Tanıtım Sitesi: ODTÜ Tanıtım

*Times Higher Education 2010 Genel - Dünya Sıralaması: 183

*4icu.org University Web Ranking: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.

***ABET kuruluşunca akredite edilmiş bölüm sayısı: 13

Bilgisayar Mühendisliği
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 5587 - 100 - 100

*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 2858 - 190 - 190

Endüstri Mühendisliği
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 4704 - 80 - 55

İnşaat Mühendisliği
*2011 QS Dünya Üniversite Sıralaması - Civil & Structural Engineering Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir.
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 13954 - 175 - 175

Makine Mühendisliği
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 8160 - 185 - 185

Kaynaklar:
2011 QS World University Rankings
Times Higher Education 2010 World University Rankings
4icu World University Rankings
Accreditation Board of Engineering and Technology

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Metu7 -- 8 Temmuz 2011; 11:15:25 >

5264 Mesaj
5 Temmuz 2011; 22:59:48 

Emek vermişsin, iyi çalışma yapmışsın gerçekten. Klavyene sağlık. :)

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 1:42:21 

quote:

Orijinalden alıntı: gelenbevili172hhc

ben kendi kendime puanımın boğaziçiye tutması imkansız old. için arada itünün bilgisayar ,elektronik ve endüstri bölümleri boğaziçi kadar iyi olabilir mi diye soruyorum, sonra kendi kendime saçmalama lan diyorum boğaziçi daha iyidir tabii ki diye düşünüyorum...ama itü çok da geride değil anladığım kadarıyla boğaziçiden değil mi arkadaşlar ? her ne kadar boğaziçi kadar gösterişli bir ortamı ve adı olmasa da.

Bu taban puanların üniversite adayları üzerindeki etkisi bizim zamanımızda da bu kadar fazlamıydı hiç hatırlamıyorum.

Ben puanım hemen hemen hepsine yetmesine rağmen odtü'yü tercih etmiştim.

*Zaten teknik eğitim almak istediğim için laboratuar imkanları, iş dünyasıyla ilişkileri, ar-ge merkezlerini öncelikte tuttum. En son olarak İTÜ ve ODTÜ arasında kaldım. Benim tercih ettiğim zaman da -2009 İTÜ bu kadar atılımda değildi. Arkadaşlar şunları kabul edelim: İTÜ İngilizce'ye geçmesiyle tamam kendi çizgilerini sildi attı ama en büyük eksiğini kapattı diyebilirim. Bırakın Türkiye'nin Avrupa'nın üniversite içerisindeki en büyük dijital merkezi olacak olan -Dijital Türkiye Üstü-nü İTÜ kapmıştır. Türkiye'nin son zamanlardaki en büyük desteği alan projesi ilk haberleşme uydusu Türksat3sat'ı da İTÜ kapmıştır. En büyük Ar-Ge merkezi olma özelliğini de İTÜ'ye kaptırmak üzereyiz. Yetkin Mühendislik filan derken 2-3 yıldır İTÜ'de büyük bir ilerleme var. Bu arada benim üniversitem ya da boğaziçi veya bilkent ne yaptı ??? Tamam İTÜ'nün geri kaldığı yarışta iki yıllık bir sprintle yanımıza gelmesi pek mümkün değil. Projeler başlatıldı ama yönetimi nasıl olacak bekleyip görmek lazım. ..

2006 yılın da mi ne güneş enerjisi yarışmasında son şampiyonluğumuzu aldık. Ondan itibaren 5 yıldır İTÜ birinciliği elde ediyor. Ne kadar bizimkiler onların pilotu bizimkinden iyi diyerek işin içinden çıksada

Geçen seneye kadar devletten bu alanda en fazla yatırımı alan üniversite biz iken bu yıl sanırsam İTÜ oldu. Biz de buna siyasette onların adamları daha fazla torpil dönüyor diyerek işin içinden çıkıyoruz

2 hafta önce mi ne haber gördüm. İtü'nün uydusu Amerikada uydu yarışmasında 1'lik kazanmış. Bunlar Türkiye için güzel şeyler.

Sonuçta hem İTÜ hem ODTÜ Türkiye'nin gücüdür. Bir çok ulusal projede bu iki üniversitenin imzası vardır.

Aramızda güzel-tatlı bir rekabet var. Bunu kirletmenin-lekelemenin anlamı yok. Bu bize fayda getirmez hatta zarar verir. İTÜ'den eski okul arkadaşlarımla buluştuğumuzda; Onlar bize hey Lübnanlı, Afganistan'da havalar nasıl, Hamas güçlendi mi, Asad hepinizi öldürecek filan falan şakalar yaparlar. Gülüp-eğleniriz.

Kısacası ben işin için de olan biri olarak kabataslak sıralama yapacaksam şöyle yaparım. İleride kendinizi görmek istediğiniz alana göre değerlendirme yapın.

***Teknik Alanda Şirketler de Devam Edecekseniz : Asıl mühendislik budur...Proje Yöneticisi filan

+pratikte: İTÜ > ODTÜ>Bilkent=Boğaziçi
+teoride: ODTÜ > İTÜ=Bilkent=Boğaziçi(biraz egoist davranmış olabilirim )

***Akademik Alanda Devam Edecekseniz

Bilkent > Boğaziçi > ODTÜ > İTÜ

***Şirkette Mühendislik değil de daha çok Ekonomiyle ilgilenmek - diğer departmanlarla ilişki kuran bir adam olmak istiyorsanız

Boğaziçi > ODTÜ = Bilkent = İTÜ

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 1:54:17 

quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

hocam gerçekten süper olmuş
üniversitelerin rekabet içinde olması gerçekten eğitim sisteminin kalitesini artıyor gibi

burada yazılanlar kafamı karıştırdı, itü den mezun olunca, MIT, Harvard, Princeton gibi üniversitelerin diploma eşitline kavuşcan demek, ordan mezunsun gibi demek, dünyada adam akıllı sıralaması olmayan itü ye niye böyle bir kıyak geçsinler

eğer böyle bişey gerçekten var (pek inandırıcı gelmedi) bilkent yerine, itü yü düşünmeye başlayım

kaynaklar:

Hürriyet - İTÜ Yetkin Mühendislik

İTÜ Rektörü Kendisi Anlatıyor

seni etkilemek gibi olmasın ama sen ODTÜ'yü bir düşün. Yetkin Mühendislik o kadar abartılacak bir şey değil. Bir kaç uygulamadan sonra İTÜ deki sınava isteyen her üniversiteden mühendislik mezunları başvurabilecek.

Bu arada İTÜ'nün mühendislik alanındaki dünya sıralamaları genellikle Bilkent'ten iyidir.

72 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:01:38 

taban puana bakmak çok da akıllıca değil her konuda.. odtü itü çok fazla öğrenci alıyor..onlarda boğaziçi gibi aman puanımız düşmesin diyerek az öğrenci alsa taban puanları daha yüksek olurdu..

2595 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:05:15 

quote:

Orijinalden alıntı: 4Metu7

kaynaklar:

Hürriyet - İTÜ Yetkin Mühendislik

İTÜ Rektörü Kendisi Anlatıyor

seni etkilemek gibi olmasın ama sen ODTÜ'yü bir düşün. Yetkin Mühendislik o kadar abartılacak bir şey değil. Bir kaç uygulamadan sonra İTÜ deki sınava isteyen her üniversiteden mühendislik mezunları başvurabilecek.

Bu arada İTÜ'nün mühendislik alanındaki dünya sıralamaları genellikle Bilkent'ten iyidir.

hocam özel okulda okumak istiyorum artık, hem imkanları daha iyi özellerini, itü sırf istanbulda diye ve bu imza yetkisinden bi an düşündüm

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:09:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

hocam özel okulda okumak istiyorum artık, hem imkanları daha iyi özellerini, itü sırf istanbulda diye ve bu imza yetkisinden bi an düşündüm

sende kendine göre haklısın. Umarım senin için hangisi daha iyi olacaksa hakkında o olur.

482 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:12:05 

birşey merak ediyorum.bu odtü'deki mezunların birbirlerine olan bağlılığı falan nasıl? yani iş hayatında odtülü olmak bir avantaj sağlıyormu? zira emsallerinin içinde en çok öğrenci alan üniversite bayağı da eski.eğer bu varsa pratikte odtü de pek altta kalmıyordur bence:)

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:22:29 

quote:

Orijinalden alıntı: oviedo

birşey merak ediyorum.bu odtü'deki mezunların birbirlerine olan bağlılığı falan nasıl? yani iş hayatında odtülü olmak bir avantaj sağlıyormu? zira emsallerinin içinde en çok öğrenci alan üniversite bayağı da eski.eğer bu varsa pratikte odtü de pek altta kalmıyordur bence:)

ODTÜ 1965'li yıllarda filan mezun vermeye başladı. Önceleri iş hayatı genellikle İTÜ'lüler hakimiyetindeydi. Bİr nevi tekel gibi düşün. Bilkent ve Odtü yok o zamanlar. Şimdiler de ise durum eşitleniyor. Nasıl itülüler itülüleri, bilkentliler bilkentliyi, boğaziçililer boğaziçiliyi tutuyorsa odtülü de odtülüleri tutar-korur-kollar kardeşim. Daha tam iş hayatında değilim ama duyduğuma göre İstanbul'da , özellikle Siemens te filan itülüler ağır basıyormuş. Ama Ankara'da yani Aselsan'da Meteksan'da vs odtülüler ağır basar diyorlar. Bu konuda tam bilgiye sahip değilim.

110 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:23:55 

itünün akademik kariyer olanaklarını düşününce çok mu geride gerçekten mesela lisansı bitirince,sağlam ingilizce ve yüksek not ortalamasıyla başka okullara rahatlıkla katılabilir miyiz?bu dezavantaj yurtdışı akademik kariyeri için mi yoksa yurtiçi için mi geçerli?

birde tobb etü için yorumu olan var mı ?tam burslu ama kazanırsam extra burs ücreti alamayacağım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gelenbevili172hhc -- 6 Temmuz 2011; 2:26:16 >

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:40:17 

quote:

Orijinalden alıntı: gelenbevili172hhc

itünün akademik kariyer olanaklarını düşününce çok mu geride gerçekten mesela lisansı bitirince,sağlam ingilizce ve yüksek not ortalamasıyla başka okullara rahatlıkla katılabilir miyiz?bu dezavantaj yurtdışı akademik kariyeri için mi yoksa yurtiçi için mi geçerli?

birde tobb etü için yorumu olan var mı ?tam burslu ama kazanırsam extra burs ücreti alamayacağım :)

TOBB ETÜ yeni kurulan bir üniversite: ne kampüsü var, ne oturmuş bir sistemi, ne uluslararası alanda bir geçerliliği, ne adam akıllı akademik kadrosu. Tanıtımına giden bir arkadaşım lise gibi bir yer dedi. Ekonomik durumunu bilmiyorum. Eğer ekonomine pozitif etkisi olacaksa düşünebilirsin.

Açıkçası İTÜ'nün akademik kariyer olanakları hakkında pek fazla bilgi sahibi değilim ama İTÜ'nün akademik alanda kendi öğrencilerine çok pozitif ayrımcılık uyguladığını biliyorum.

İTÜ yurt dışına en çok öğrenci gönderen üniversite olduğunu söylüyor. Ama bu erasmus mu yoksa yüksek lisans mı bilmiyorum.

53 Mesaj
6 Temmuz 2011; 2:41:00 

sağlam topic olmuş teşekkürler

1 Mesaj
6 Temmuz 2011; 3:29:40 

ufak bi yanlış var, boğaziçinin bölümlerinin de akredite eşdeğerlik belgesi var diye biliyorum direk akredite olmadı hiçbir bölümü. dayanamadım düzelteyim dedim :)

256 Mesaj
6 Temmuz 2011; 11:11:31 

bogazicinde osuruk muhendisligi olsa bile tercih edilir, itu icinde cogu muhendisligine gidin derim, hatta bana sorsalar uludag, kocaeli, makine muh muh istersin yoksa itu maden, fizik muh. itu derim cunku turkiyede kendi isini yapan eleman sayisi cok az, buyuk firmalarin sabanci koc alarko eczacibasi satis , pazarlama gibi departmanlari oluyor, adamlar 5-6 universiteden ogrenci aliyor ve itu de bunlarin icinde o yuzden yuksek puan alip bu 5-6 okuldan olmayan okullara gitmeyin derim, bunu da bilerek soyluyorum, adam senden dusuk puan aliyor sinavda, senden az calisiyor, senden az ingilizce biliyor, sonra hoop senin ustune geciyor. Diyecegim budur.

Universite ve Bolum Tavsiyeleri Icin Danisabilirsiniz.Makine Muhendisi olarak, ozellikle muhendislik bolumleri hakkinda sormak istediklerinizi cevaplamaya hazirim.Ozel mesaj atin.

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 12:29:11 

quote:

Orijinalden alıntı: girerim

ufak bi yanlış var, boğaziçinin bölümlerinin de akredite eşdeğerlik belgesi var diye biliyorum direk akredite olmadı hiçbir bölümü. dayanamadım düzelteyim dedim :)

hayır kardeşim. Sen dedikten sonra bir kez daha kontrol ettim. Akredite edilmiş.

1 Mesaj
6 Temmuz 2011; 13:06:53 

valla ben 3 sene önce tercih döneminde gittiğimde akredite eşdeğer demişlerdi. 2 labı olan mühendislik fakültesini akredite etmişlerse iyiymiş :)

edit: 3 sene içinde akredite olmuş olabilir o konuda bi fikrim yok

edit 2: abi o eşdeğerlik olacak. burda boğaziçi mezunu bi asistana telefon açıp sordum. abet çoğunlukla amerikadaki üniversitelere verilen bi belde. avrupadakiler genelde eşdeğerlik alıyor. türkiyede sadece bilkent endüstri abetin kendini almış.

http://www.ie.bilkent.edu.tr/tr/ solda öyle bişey var. çünkü iyi hatırlıyorum eşdeğer demişti orda kadın proflardan biri. yanlış yazılmış sanırım orda. hala emin değilsen arayıp sorabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi girerim -- 6 Temmuz 2011; 13:15:00 >

1 Mesaj
6 Temmuz 2011; 13:17:14 

quote:

Orijinalden alıntı: ata1606

bogazicinde osuruk muhendisligi olsa bile tercih edilir, itu icinde cogu muhendisligine gidin derim, hatta bana sorsalar uludag, kocaeli, makine muh muh istersin yoksa itu maden, fizik muh. itu derim cunku turkiyede kendi isini yapan eleman sayisi cok az, buyuk firmalarin sabanci koc alarko eczacibasi satis , pazarlama gibi departmanlari oluyor, adamlar 5-6 universiteden ogrenci aliyor ve itu de bunlarin icinde o yuzden yuksek puan alip bu 5-6 okuldan olmayan okullara gitmeyin derim, bunu da bilerek soyluyorum, adam senden dusuk puan aliyor sinavda, senden az calisiyor, senden az ingilizce biliyor, sonra hoop senin ustune geciyor. Diyecegim budur.

burada ne yazdığını çözemedim

6 Mesaj
6 Temmuz 2011; 13:21:31 

..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi optimizeric -- 9 Temmuz 2011; 2:29:16 >

1965 Mesaj
6 Temmuz 2011; 13:26:18 

Başlık güzel olmuş, ellerinize sağlık.

Şunuda söylemeden edemeyeceğim. İTÜ'de ne akademisyenler nede öğrenciler boğaziçi'ni ne kendilerine denk nede rakip görürler. Boğaziçi'nin kulvarını farklı görürler. İTÜ'de eşdeğer ve rakip olarak ODTÜ ve Bilkent görülür. Sabancı, Koç gibi üniversiteler bazı alanlarda denk görülse de genel anlamıyla onlar da farklı kulvarda görülürler.

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 13:49:26 

quote:

Orijinalden alıntı: samed.yıldırım

Başlık güzel olmuş, ellerinize sağlık.

Şunuda söylemeden edemeyeceğim. İTÜ'de ne akademisyenler nede öğrenciler boğaziçi'ni ne kendilerine denk nede rakip görürler. Boğaziçi'nin kulvarını farklı görürler. İTÜ'de eşdeğer ve rakip olarak ODTÜ ve Bilkent görülür. Sabancı, Koç gibi üniversiteler bazı alanlarda denk görülse de genel anlamıyla onlar da farklı kulvarda görülürler.

Evet aslında yorumlarda demek istediklerim buna benzer şeyler. Zengin yorumlarla tercih dönemindeki arkadaşlara en iyi şekilde yardım etmeye çalışalım.

Sende saol

13 Mesaj
6 Temmuz 2011; 15:19:43 

4Metu7 Eline sağlık güzel konu olmuş sana soracağım birşey var ankara nasıl biryer ben sakaryada oturuyorum ve ankaraya odtu ve tobb gezisine gittigimızde ankaradan nefret ettim çok boğucu görundu bana sen nedersin mühendislik okuyacak adam istanbul ankara seçimini neye gore yapmali

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 15:39:42 

quote:

Orijinalden alıntı: saka54

4Metu7 Eline sağlık güzel konu olmuş sana soracağım birşey var ankara nasıl biryer ben sakaryada oturuyorum ve ankaraya odtu ve tobb gezisine gittigimızde ankaradan nefret ettim çok boğucu görundu bana sen nedersin mühendislik okuyacak adam istanbul ankara seçimini neye gore yapmali

geldiğin yere göre ankara yı farklı yorumlayabilirsin. Evet öyle gezilecek-takılacak yer yok. İstanbul bu konuda türkiye'nin en gözde şehri. Ama Ankara'da ortam yaparsan Kızılay, Arjantin Caddesi vs gibi ortam yerlerinde takılabilirsin. Ankara Aselsan filan için daha avantajlı. İstanbul ise iş dünyasında daha avantajlı. Mezun olunca iş hayatına atılanlar istanbula gider, savunma sanayiye girenler ankaraya gelir. tercih senin

13 Mesaj
6 Temmuz 2011; 16:22:38 

ÇOK teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

496 Mesaj
6 Temmuz 2011; 17:49:14 

odtüyüde severim bilkentide severim itüyüde severim ama bu boğaziçini anlayamıyorum , abi türkiye 1.side olsam boğaziçine gidip napacağım allah aşkına ya, liseyi istanbulda okudum ve üniversite gezisinde itüyede gittik boğaziçinede. 2sinide hocadan bağımsız olarak kendimiz gezdik arkadaşlarla, ve gördüğümüz şey itüde fakültenin içi lab. doluyken, boğaziçinde 2-3tane lab olması ve o birtanecik mühendislik fakültesi olması . sosyal derseniz, ben zaten sosyal değilim o yüzden orası beni bağlamaz

İTÜ-KONTROL MÜHENDİSLİĞİ
Bilgi: http://forum.donanimhaber.com/m_50495424/mpage_1/f_/key_//tm.htm#50495424

256 Mesaj
6 Temmuz 2011; 18:36:52 

quote:

Orijinalden alıntı: XMERTCANAVAR2X

odtüyüde severim bilkentide severim itüyüde severim ama bu boğaziçini anlayamıyorum , abi türkiye 1.side olsam boğaziçine gidip napacağım allah aşkına ya, liseyi istanbulda okudum ve üniversite gezisinde itüyede gittik boğaziçinede. 2sinide hocadan bağımsız olarak kendimiz gezdik arkadaşlarla, ve gördüğümüz şey itüde fakültenin içi lab. doluyken, boğaziçinde 2-3tane lab olması ve o birtanecik mühendislik fakültesi olması . sosyal derseniz, ben zaten sosyal değilim o yüzden orası beni bağlamaz

lablara bakma isme bak derim. bogazicinin sayginligi is cevrelerinde cok buyuk, itu ve odtudnun onunde.Bogazici diyorum keske 8 sene oncesine geri donebilsem, bir sene bekler kesin bir bolumune girerdim.

Universite ve Bolum Tavsiyeleri Icin Danisabilirsiniz.Makine Muhendisi olarak, ozellikle muhendislik bolumleri hakkinda sormak istediklerinizi cevaplamaya hazirim.Ozel mesaj atin.

496 Mesaj
6 Temmuz 2011; 19:03:09 

quote:

lablara bakma isme bak derim. bogazicinin sayginligi is cevrelerinde cok buyuk, itu ve odtudnun onunde.Bogazici diyorum keske 8 sene oncesine geri donebilsem, bir sene bekler kesin bir bolumune girerdim.

bu cevapla ciddi misin?, laba bakma sen isme bak?

İTÜ-KONTROL MÜHENDİSLİĞİ
Bilgi: http://forum.donanimhaber.com/m_50495424/mpage_1/f_/key_//tm.htm#50495424

256 Mesaj
6 Temmuz 2011; 19:22:16 

quote:

bu cevapla ciddi misin?, laba bakma sen isme bak?

cok ciddiyim isme bak diyorum, is hayatinda isim labdan onde gelir, bogazicililer su anda cok iyi konumdalar ve kendi mezununu kolluyor, bogazici de muhendislikte kotu bir okul degil, neden ituyu bogazicinin ustune koydun , iki uc labla olacak sey degil, bogazici elektronik mezunu bir tanidigim su anda ameirkanin en iyi birkac universitesinden birinde profesor.

496 Mesaj
6 Temmuz 2011; 19:31:40 

quote:

cok ciddiyim isme bak diyorum, is hayatinda isim labdan onde gelir, bogazicililer su anda cok iyi konumdalar ve kendi mezununu kolluyor, bogazici de muhendislikte kotu bir okul degil, neden ituyu bogazicinin ustune koydun , iki uc labla olacak sey degil, bogazici elektronik mezunu bir tanidigim su anda ameirkanin en iyi birkac universitesinden birinde profesor.

tamam sen takıl kafana göre , pardon senden alıntı yaptım

İTÜ-KONTROL MÜHENDİSLİĞİ

5264 Mesaj
6 Temmuz 2011; 19:38:59 

quote:

tamam sen takıl kafana göre , pardon senden alıntı yaptım

Ülkemizdeki etiket meselesi...

"Mühendislikte BOÜN mü iyidir, İTÜ mü?" diye sorsalar yanıt vermek zor, zaten bölüm bölüm karşılaştırmak gerek. Ayrıca LYS'de ilk 2000'e girseydim BOÜN seçerdim, ne yalan söyleyeyim. Nedenleri de etiket, yabancı dil ve yurtdışı bağlantıları...

2041 Mesaj
6 Temmuz 2011; 19:44:47 

516 Mesaj
6 Temmuz 2011; 20:19:53 

quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Think fast, Ride faster

0 Mesaj
6 Temmuz 2011; 22:14:09 

quote:

Orijinalden alıntı: saka54

ÇOK teşekkürler

önemli değil. İyi bir tercih yaparsın umarım

1 Mesaj
7 Temmuz 2011; 0:12:16 

quote:

:) boğaziçinin isminin bilkentten odtüden önde olduğu düşüncesine nasıl kapıldın merak ettim. odtü mühendislik anlamında boğaziçinden daha saygı duyulan bi okuldur bunu anlamak içinde boğaziçi mühendislik mezunlarının ve odtü mühendislik mezunlarının hangi işlerde çalıştığına bak derim. boğaziçinden mezun olan mühendislerin yarısı ya bankacı ya sigortacı oluyor. geri kalanın bi kızmı da yurtdışına gidiyor zaten. yani direk mühendislik yapan çok az kişi var. odtüde emin ol mühendislik yapanların oranı daha fazla. yurtdışına öğrenci gönderme konusunda ise odtü eskisi gibi değil evet ama bilkent hersene boğaziçinin yurtdışına gönderdiği öğrenci sayısının iki katını gönderiyor. yani ben hiç de boğaizçinin mühendislikte çok avantajlı olduğunu düşünmüyorum bilkent veya odtü varken. manzara için yazılır veya bankacı olmak istersin yazılır ama bankacı olmak için işletme okumak da yetiyor gidip zor olan mühendislik derslerini vermenize gerek yok.

ayrıca şunu da söyleyeyim boğaziçinin sadece adı var mezunları öyle ahım şahım işlerde çalışmıyorlar özellikte teknik bölümlerinin. daha bi kaç gün önce birisi(liseden) abisinin(boun ee mezunu) iş bulamadığını sonra askere gittiğini söyledi. öyle boğaizçinin mühendislkte el üstünde tutulduğu falan yok yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi girerim -- 7 Temmuz 2011; 0:16:28 >

256 Mesaj
7 Temmuz 2011; 4:27:24 

turkiyede zaten muhendislik yapan cok az, bugun buyuk fabrikalarda dizayn yapilmiyor.Stajlarim ve teknik geziler dolayisiyla pirelli, ford, tupras, brisa gibi fabrikalari yakinen gormus biriyim, burdaki muhendisler denetleme ve fabrika akisini saglamakla gorevliler.Yada yurtdisindan gelen parcalarin montajini yapiyorlar.Uzgunum ama gercek bu sekilde. Bogazicinin avantaji hem ismi hem de istanbul piyasasinda agirligi olusu. Muhendilserin cogu muhendislik yapmiyor demissin, bu dedigine katiliyorum cunku muhendislikte kazanacagindan daha fazlasini finans bankacilik vs. gibi sektorlerde aliyorlar.Bu onlarin sucu degil kaldi ki muhendislik egitimi de cok kalitelidir.
i brain odtu izle netten nasil komik duruma dustuklerini gor. Odtululerde kendini begenmislik herseyi ben bilirim cunku odtuluyum havasi var.Sanki dunya bir tek turkiyeden olusuyor, turkun turke propogandasini yapiyorlar biz daha iyiyiz vs, diye. Amerikada odtulu iki ogrenciye mail attim, sizin okudugunuz okula gelmek istiyorum nasil kabul alabilirmiyim diye. Biri 1 hafta sonra dondu cok isi varmis da ondan yazamamis, girme durumum varmis cunku okudgu okulun hic de secici olmadigini dusunuyormus, digeri de seni almazlar vs. gibi seyler sacmaladi ben de benim profilimden cok daha dusuk yabanci ogrencilerin kabul aldigini internetten gorebildigimi soyledim, bu sefer de ben boyle dusunuyorum vs. gibi seyler mirildandi.Demek istedigim 2 kisiyle bile yazismamda bir ' i brain odtu' havasi hissettim. Su rezillige bak, beyni koymuslar sanki bizde beyin var sizde yok gibi.Insan utanir biraz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata1606 -- 7 Temmuz 2011; 4:28:20 >

1 Mesaj
7 Temmuz 2011; 6:09:45 

quote:

turkiyede zaten muhendislik yapan cok az, bugun buyuk fabrikalarda dizayn yapilmiyor.Stajlarim ve teknik geziler dolayisiyla pirelli, ford, tupras, brisa gibi fabrikalari yakinen gormus biriyim, burdaki muhendisler denetleme ve fabrika akisini saglamakla gorevliler.Yada yurtdisindan gelen parcalarin montajini yapiyorlar.Uzgunum ama gercek bu sekilde. Bogazicinin avantaji hem ismi hem de istanbul piyasasinda agirligi olusu. Muhendilserin cogu muhendislik yapmiyor demissin, bu dedigine katiliyorum cunku muhendislikte kazanacagindan daha fazlasini finans bankacilik vs. gibi sektorlerde aliyorlar.Bu onlarin sucu degil kaldi ki muhendislik egitimi de cok kalitelidir.
i brain odtu izle netten nasil komik duruma dustuklerini gor. Odtululerde kendini begenmislik herseyi ben bilirim cunku odtuluyum havasi var.Sanki dunya bir tek turkiyeden olusuyor, turkun turke propogandasini yapiyorlar biz daha iyiyiz vs, diye. Amerikada odtulu iki ogrenciye mail attim, sizin okudugunuz okula gelmek istiyorum nasil kabul alabilirmiyim diye. Biri 1 hafta sonra dondu cok isi varmis da ondan yazamamis, girme durumum varmis cunku okudgu okulun hic de secici olmadigini dusunuyormus, digeri de seni almazlar vs. gibi seyler sacmaladi ben de benim profilimden cok daha dusuk yabanci ogrencilerin kabul aldigini internetten gorebildigimi soyledim, bu sefer de ben boyle dusunuyorum vs. gibi seyler mirildandi.Demek istedigim 2 kisiyle bile yazismamda bir ' i brain odtu' havasi hissettim. Su rezillige bak, beyni koymuslar sanki bizde beyin var sizde yok gibi.Insan utanir biraz.

ata seninle bi türlü anlaşamıcaz sanırım odtülüleri havalı görüyosan sana tavsiyem bir de boğaziçi, bilkentlilerle tanış. türkiyedeki top üniversiteler arasında en rahat profile sahip öğrenciler odtülülerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi girerim -- 7 Temmuz 2011; 6:12:31 >

256 Mesaj
7 Temmuz 2011; 6:55:05 

bana ne ister top olsun ister olmasin ben insanliga bakarim, hindistan diye asagladiginiz ulkenin ogrencileri hem birbirlerini tutuyor hem de sordugum her soruya detayli cevap veriyor yardimci olmaya calisiyor ama biz odtu de okumadik ya 2 kisiye mail atiyorum boyle asaglar tarzda cevaplar kendini buyuk gormeler ulan ne yapti sizin mezunlar videoya cikarmissiniz en basarili olanlar diye 10 kisi, kimi yazar olmus kimi genel mudur, kimi sarkici sanki nobel aldilar anlamadim basta yanda da yaziyor ba, ceng filan dedim bu ne, onu bile ingilizce yazmislar artik nasil bir eziklik duygusu, nasil bir somurge olma hevesi varsa, bir de devrimcilik filan diyorlar, neyin devrimcisi bunlar, intelin genel muduru olmus devrimciyim diyor herhalde bir kendi inaniyor soylediklerine, i brain ne demek ingilizcede olmayan bir yapi hani i am brain deseler biraz anlamli

1 Mesaj
7 Temmuz 2011; 7:19:38 

quote:

bana ne ister top olsun ister olmasin ben insanliga bakarim, hindistan diye asagladiginiz ulkenin ogrencileri hem birbirlerini tutuyor hem de sordugum her soruya detayli cevap veriyor yardimci olmaya calisiyor ama biz odtu de okumadik ya 2 kisiye mail atiyorum boyle asaglar tarzda cevaplar kendini buyuk gormeler ulan ne yapti sizin mezunlar videoya cikarmissiniz en basarili olanlar diye 10 kisi, kimi yazar olmus kimi genel mudur, kimi sarkici sanki nobel aldilar anlamadim basta yanda da yaziyor ba, ceng filan dedim bu ne, onu bile ingilizce yazmislar artik nasil bir eziklik duygusu, nasil bir somurge olma hevesi varsa, bir de devrimcilik filan diyorlar, neyin devrimcisi bunlar, intelin genel muduru olmus devrimciyim diyor herhalde bir kendi inaniyor soylediklerine, i brain ne demek ingilizcede olmayan bir yapi hani i am brain deseler biraz anlamli

neyse boşver takma kafana yardım istediğin kişiler öyle saçma cevaplar verdilerse ben özür dilerim bi odtülü olarak sen naptın gidebildin mi yurtdışına bi şekilde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi girerim -- 7 Temmuz 2011; 7:21:34 >

256 Mesaj
7 Temmuz 2011; 8:13:03 

amerikadayim ama burda piyasa cok kotu, mezunalr is bulamiyor, okuldan sonra direk turkiyeye gelicem,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata1606 -- 7 Temmuz 2011; 8:16:43 >

0 Mesaj
7 Temmuz 2011; 16:22:44 

Herhalde gözden kaçırdınız. İTÜ Makine'nin sıralamasında yanlışlık var.

yazılmış. Doğrusu şöyle olmalı

*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 9057 - 30 - 30
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 13594 - 200 - 200

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Temmuz 2011; 3:10:37 

İTÜ Hakkındaki Sorularınız ve Video Tanıtım için;

http://forum.donanimhaber.com/m_50566239/tm.htm

182 Mesaj
8 Temmuz 2011; 5:30:25 

güzel konu olmuş fakat

ODTÜ için

"*2011 QS World University Rankings-Mühendislik ve Teknoloji Alanında Dünya Üniversiteler Sıralaması: İlk 200'de yer almadığı için sıralamaya dahil edilmemiştir."

kısmı yanlış olmuş.

http://www.topuniversit...echnical-university/wur

linkten görüleceği gibi ODTÜ mühendislik alanında 185. sırada.

sırayla İTÜ 129 - ODTÜ 185 - Bilkent 214 - Boğaziçi 240. sıradalar dünya mühendislik sıralamalarında.

APPLE iPhone 3G 8GB Black - SAMSUNG R520-XS08TR

0 Mesaj
8 Temmuz 2011; 11:16:11 

quote:

Orijinalden alıntı: ablelbea

Herhalde gözden kaçırdınız. İTÜ Makine'nin sıralamasında yanlışlık var.

yazılmış. Doğrusu şöyle olmalı

*2010 İngilizce Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 9057 - 30 - 30
*2010 Sırası - 2010 Kontenjan - 2011 Kontenjan: 13594 - 200 - 200

haklısın bir yanlışlık olmuş. düzelttim

0 Mesaj
8 Temmuz 2011; 21:25:46 

quote:

Orijinalden alıntı: 4Metu7

haklısın bir yanlışlık olmuş. düzelttim

Önemli değil

Boğaziçi EE de ya da İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinde okuyan, sorularıma cevap verebilecek birileri var mı?

53 Mesaj
8 Temmuz 2011; 21:41:12 

quote:

Önemli değil

Boğaziçi EE de ya da İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinde okuyan, sorularıma cevap verebilecek birileri var mı?

İTÜ ehm'deyim. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

0 Mesaj
8 Temmuz 2011; 21:59:24 

quote:

Orijinalden alıntı: m.ali20
İTÜ ehm'deyim. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Öncelikle merhaba m.ali20

Bölümün laboratuvar imkanları nasıl, öğrencilerin kullanımına açık mı? Ben lisans öğrencisiyken çalışmalar yürütebilir miyim? Bölümünü ve üniversiteni eksi ve artı yönleriyle anlatır mısın?

Beklediğim başarı sırası için tercih sitesinden burs imkanlarına baktım: 400-500
- 9 ay süreyle ayda 200 TL
- İstanbul dışında ikamet eden öğrencilere öğrenim süresince İMKB ve Ayazağa standart yurtlarında %50 indirimli konaklama olanağı

Bu 200 liranın haricinde ne kadar daha burs bulabilirim? Bir de bu İMKB ve Ayazağa Yurtları nasıldır, ücretleri ne kadar ?

Uzaklaştırılmış
9 Temmuz 2011; 0:43:07 

MÜHENDİS CEO’LAR

1

"BOĞAZİÇİ, ODTÜ VE İTÜ... Türkiye’nin CEO fabrikası gibi çalışan bu 3 üniversitesi, iş dünyasından kiminle sohbet ederseniz edin karşınıza çıkıyor. Üstelik bunu biz söylemiyoruz, rakamlar söylüyor.
Capital’in Türkiye’nin en büyük şirketlerinde yöneticilik yapan 125 ismi dahil ettiği araştırması, CEO’ların yüzde 56 gibi büyük bir kısmının bu 3 okuldan mezun olduğunu gösteriyor..."

"...CEO’ların mezun olduğu bölümlere baktığımızda ise mühendisliğin açık ara önde olduğu görülüyor. Çünkü Türkiye’deki CEO’ların yüzde 52,8’i mühendislik mezunu. Onu, yüzde 25,6 ile işletme bölümü mezunları izliyor.
Mühendis kökenli olmayı, bu alanda eğitim almış olan Sarkuysan Genel Müdürü Hayrettin Çaycı, şöyle anlatıyor:
“Mühendislik eğitimi, kişide matematiksel bir düşünce sistematiği oluşturur. Bu analitik perspektif iş hayatındaki problemlerin çözümünde çok etkili oluyor. Kazandığım bu özelliklerin başarılarıma büyük katkı sağladığını düşünüyorum.”
İTÜ’nün makine mühendisliği bölümünden mezun olan Eti CEO’su Tuncer Akgün’e göre mühendis kökenli olmak kısaca şöyle:
“Mühendislik bence optimumu bulma sanatıdır ve bence liderlik ve yöneticilik de aslında budur.”
Bir diğer mühendis yönetici Vestel Şirketler Grubu CEO’su Ömer Yüngül ise “Analitik düşünme açısından yöneticilerin mühendis olması, bence hem önemli hem kullanışlı. Örneğin her işimi rakamlara bağlamak ve hep üretimi düşünmek bu eğitimin bana sağladığı en büyük katkı” diyor. “Keşke herkes bir dönem mühendislik okusa…” diyen Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, “Mühendislik eğitimi, en başta pozitif düşünebilmeyi, öte yandan sorunun işleyiş prensiplerine doğrudan bakma ve analitik bir şekilde çözümleme yeteneği veriyor. Bu da iş dünyasında çok önemli bir kavram” şeklinde konuşuyor..."

kaynak: http://www.capital.com.tr/AnaSayfa/Default.aspx

53 Mesaj
9 Temmuz 2011; 1:02:31 

quote:

Bölümün laboratuvar imkanları nasıl, öğrencilerin kullanımına açık mı? Ben lisans öğrencisiyken çalışmalar yürütebilir miyim? Bölümünü ve üniversiteni eksi ve artı yönleriyle anlatır mısın?

Beklediğim başarı sırası için tercih sitesinden burs imkanlarına baktım: 400-500
- İstanbul dışında ikamet eden öğrencilere öğrenim süresince İMKB ve Ayazağa standart yurtlarında %50 indirimli konaklama olanağı

Bu 200 liranın haricinde ne kadar daha burs bulabilirim? Bir de bu İMKB ve Ayazağa Yurtları nasıldır, ücretleri ne kadar ?

merhaba

okulda ieee klubü var ve onların üyelerinin kullanabildiği laboratuvar var. yani itü ieee lab. kolu vardı. onun dışında öğrencilere açık lab. var mı bilmiyorum açıkçası. ben de lisansa yeni başlıyacağım, geçen sene hazırlık okudum.

okulun artı ve eksi yönlerini de şöyle özetleyeyim. son 2 yılda itü iyi ilerlemeler yaptı denilebilir. ingilizce sisteme geçmesi, yetkin mühendislik olayı, cern'deki deneye kabul edilmesi gibi falan. yurtdışı bağlantıları gelişiyor yani. ayrıca mühendislik konusunda kaliteli bi eğitim verdiği de herkesçe biliniyor. eksi olarak ingilizce sistemi tam oturmadı demişti lisansa geçen arkadaşlarım (%100 ing. programında olanlarda dahil). onun dışında okul biraz paracıdır denilebilir , harçları yüksektir.

bölüm de itüdeki en prestijli ama bitirmesi en zor bölümlerden biridir. iş imkanları da iyidir. ayrıca 3. sınıfa geçince elektronik yada telekomünikasyon alanlarının birinde uzmanlaşılıyor. yani hem elektronik hem de tel. mühendisi olarak çıkılmıyor bölümden. aynı şey elektrik-elektronik bölümleri içinde geçerli. ya elektrikçi oluyorsun, yada elektronikçi. ama ehm de iki alan da birbirine çok yakın, daha çok elektronik üzerine uzmanlaşılmış olunuyor yani.

o 200 liranın haricinde dışardan burs alınabiliyormu bilmiyorum açıkçası. ama okulun izin vermesi koşuluyla kyk, tev, tekfen gibi vakıflardan burs alabilirsin tahminimce.

ayazağa kampüsün adıdır. kampüste 2 erkek öğrenci yurdu var. biri imkb(halk adıyla vadi yurdu ) biri de gölet yurdu. birde ayazağa kampüsünün dışında gümüşsuyu yurdu var. ama ehm için ayazağa da kaldığını varsayarsak gölet ve vadiyi anlatayım biraz.

vadi aylık 220tl gölet 550tl dir. vadi de odalar 3 kişiliktir ve yurtta toplam 1400 kişi kalıyor. gölet de ise odalar 2 kişiliktir, öğrenci sayısıda vadiye göre oldukça az. eğer maddi oalrak sıkıntı çekmezsen gölet yurdu baya rahattır, çok daha lüxtür vadiye göre. ayrıca göletin tek kişilik odaları da var, onların fiyatı da 700tl sanırım. vadinin avantajı ise kampüs çıkışına yakındır, kendi kantini, yemekhanesi vardır ve itüdeki en ucuz yurt olmasıdır. ayrıca itü yurtlarında ücretsiz internet de vardır ve oldukça da hızlıdır :)

burs ve yurt soruların için aşağıdaki siteyide inceleyebilirsin

http://www.yurtburs.itu.edu.tr/

tercih döneminde sana kolay gelsin biraz karışık yazdım k.bakma ama anlaşılır olmuştur umarm :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.ali20 -- 9 Temmuz 2011; 1:20:29 >

5264 Mesaj
9 Temmuz 2011; 1:04:33 

Orada "Ayazağa" diye belirtilen şey "Ayazağa Kız Yurtları". Bunun da aylık ücreti 250 TL. Olanaklarına şuradan bakılabilir: www.yurtburs.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=1069

5264 Mesaj
9 Temmuz 2011; 1:16:51 

Bu arada ben de İTÜ Bilgisayar Mühendisliğindeyim, sorusu olan varsa elimden geldiği ve bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. ("Bildiğim kadarıyla" diyorum. Çünkü ben de lisansa başlayalı 1 dönem oldu. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :AlacaKaranlık: -- 9 Temmuz 2011; 1:26:17 >

Uzaklaştırılmış
9 Temmuz 2011; 1:22:05 

quote:

Bende buradayım. m.ali20 gerekli açıklamarı yapmış ama bazı eksik noktalarıda ben tamamlayayım. Bu 200 lirayı alabilmek için sen hem 201-500 de olacaksın hem de tercih listesinde 1.sıraya İTÜ'yü yazacaksın.

Bunun haricinde sene başında fakültenin burs ofisine başvuruda bulunarak; İTÜ Mezunlar Vakfı, Siemens, Turkcell, Sabancı, Özyeğin gibi kurumların Üniversiteye sağladığı burslardan faydalanabilirsin.

Ayrıca dışardan TEV-TEKFEN'den de başarı sıran çok iyi olduğu için burslar çıkacaktır.

Yani anlıyacağın biraz uyanık olup-gerekli yerlerle iletişime geçtiğinde kendi ayakların üzerinde durabileceğine inanıyorum.

0 Mesaj
9 Temmuz 2011; 23:23:40 

quote:

Orijinalden alıntı: pchonour

MÜHENDİS CEO’LAR

1

"BOĞAZİÇİ, ODTÜ VE İTÜ... Türkiye’nin CEO fabrikası gibi çalışan bu 3 üniversitesi, iş dünyasından kiminle sohbet ederseniz edin karşınıza çıkıyor. Üstelik bunu biz söylemiyoruz, rakamlar söylüyor.
Capital’in Türkiye’nin en büyük şirketlerinde yöneticilik yapan 125 ismi dahil ettiği araştırması, CEO’ların yüzde 56 gibi büyük bir kısmının bu 3 okuldan mezun olduğunu gösteriyor..."

"...CEO’ların mezun olduğu bölümlere baktığımızda ise mühendisliğin açık ara önde olduğu görülüyor. Çünkü Türkiye’deki CEO’ların yüzde 52,8’i mühendislik mezunu. Onu, yüzde 25,6 ile işletme bölümü mezunları izliyor.
Mühendis kökenli olmayı, bu alanda eğitim almış olan Sarkuysan Genel Müdürü Hayrettin Çaycı, şöyle anlatıyor:
“Mühendislik eğitimi, kişide matematiksel bir düşünce sistematiği oluşturur. Bu analitik perspektif iş hayatındaki problemlerin çözümünde çok etkili oluyor. Kazandığım bu özelliklerin başarılarıma büyük katkı sağladığını düşünüyorum.”
İTÜ’nün makine mühendisliği bölümünden mezun olan Eti CEO’su Tuncer Akgün’e göre mühendis kökenli olmak kısaca şöyle:
“Mühendislik bence optimumu bulma sanatıdır ve bence liderlik ve yöneticilik de aslında budur.”
Bir diğer mühendis yönetici Vestel Şirketler Grubu CEO’su Ömer Yüngül ise “Analitik düşünme açısından yöneticilerin mühendis olması, bence hem önemli hem kullanışlı. Örneğin her işimi rakamlara bağlamak ve hep üretimi düşünmek bu eğitimin bana sağladığı en büyük katkı” diyor. “Keşke herkes bir dönem mühendislik okusa…” diyen Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, “Mühendislik eğitimi, en başta pozitif düşünebilmeyi, öte yandan sorunun işleyiş prensiplerine doğrudan bakma ve analitik bir şekilde çözümleme yeteneği veriyor. Bu da iş dünyasında çok önemli bir kavram” şeklinde konuşuyor..."

kaynak: http://www.capital.com.tr/AnaSayfa/Default.aspx

konuya katkın için saol

Uzaklaştırılmış
11 Temmuz 2011; 12:13:22 

Dokuz binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, işverenler en çok ODTÜ mezunlarını tercih ediyorlar. ODTÜ'yü İTÜ ve Boğaziçi takip ediyor.

Yenibir.com, üyeleri arasında bir araştırma yaparak, işe alımlarda en çok tercih edilen üniversiteyi belirledi.

Dokuz binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, işverenler en çok ODTÜ mezunlarını tercih ediyorlar.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibir.com’un, üyeleri arasında yaptığı araştırmaya göre, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, işe alımlarda en fazla tercih edilen bölüm oldu.

ODTÜ birinci, İTÜ ve Boğaziçi ikinci

Yenibir.com, ocak-temmuz 2005 döneminde “işe alımlarda kurumların en çok tercih ettiği üniversite ve bölümler” konulu bir araştırma yaptı.

Yenibir.com bünyesindeki 9 binin üzerinde kurumun katıldığı araştırmaya göre, işverenler bu dönemde özellikle Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunlarını tercih etti.

Yüzdelik oranı 16 olan ODTÜ’yü, yüzde 12 ile İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi ve yüzde 8 ile Bilkent Üniversitesi izledi. Araştırma sonucuna göre oluşturulan listedeki diğer üniversiteler ise şöyle oldu:

İstanbul Üniversitesi yüzde 4

Yıldız Teknik Üniversitesi yüzde 4

Ankara Üniversitesi yüzde 2

9 Eylül Üniversitesi yüzde 2

Ege Üniversitesi yüzde 2

İşverenlerin işe alımda en çok tercih ettiği bölümler ise yine mühendislik bölümleri oldu.

Hangi bölümlerin mezunları daha şanslı?

İlk sırada yüzde 13 ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği yer alırken, Makine Mühendisliği yüzde 9 ile ikinci, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği yüzde 5’lik oranla üçüncü sırada tercih edilen bölümler oldu.

bu bölümleri,

İşletme yüzde 4

Kimya Mühendisliği yüzde 3

İktisat yüzde 3

Biyoloji yüzde 2

Muhasebe yüzde 2

İşletme Mühendisliği yüzde 2 izledi.

0 Mesaj
13 Temmuz 2011; 11:36:57 

quote:

Orijinalden alıntı: m.ali20

merhaba

okulda ieee klubü var ve onların üyelerinin kullanabildiği laboratuvar var. yani itü ieee lab. kolu vardı. onun dışında öğrencilere açık lab. var mı bilmiyorum açıkçası. ben de lisansa yeni başlıyacağım, geçen sene hazırlık okudum.

okulun artı ve eksi yönlerini de şöyle özetleyeyim. son 2 yılda itü iyi ilerlemeler yaptı denilebilir. ingilizce sisteme geçmesi, yetkin mühendislik olayı, cern'deki deneye kabul edilmesi gibi falan. yurtdışı bağlantıları gelişiyor yani. ayrıca mühendislik konusunda kaliteli bi eğitim verdiği de herkesçe biliniyor. eksi olarak ingilizce sistemi tam oturmadı demişti lisansa geçen arkadaşlarım (%100 ing. programında olanlarda dahil). onun dışında okul biraz paracıdır denilebilir , harçları yüksektir.

bölüm de itüdeki en prestijli ama bitirmesi en zor bölümlerden biridir. iş imkanları da iyidir. ayrıca 3. sınıfa geçince elektronik yada telekomünikasyon alanlarının birinde uzmanlaşılıyor. yani hem elektronik hem de tel. mühendisi olarak çıkılmıyor bölümden. aynı şey elektrik-elektronik bölümleri içinde geçerli. ya elektrikçi oluyorsun, yada elektronikçi. ama ehm de iki alan da birbirine çok yakın, daha çok elektronik üzerine uzmanlaşılmış olunuyor yani.

o 200 liranın haricinde dışardan burs alınabiliyormu bilmiyorum açıkçası. ama okulun izin vermesi koşuluyla kyk, tev, tekfen gibi vakıflardan burs alabilirsin tahminimce.

ayazağa kampüsün adıdır. kampüste 2 erkek öğrenci yurdu var. biri imkb(halk adıyla vadi yurdu ) biri de gölet yurdu. birde ayazağa kampüsünün dışında gümüşsuyu yurdu var. ama ehm için ayazağa da kaldığını varsayarsak gölet ve vadiyi anlatayım biraz.

vadi aylık 220tl gölet 550tl dir. vadi de odalar 3 kişiliktir ve yurtta toplam 1400 kişi kalıyor. gölet de ise odalar 2 kişiliktir, öğrenci sayısıda vadiye göre oldukça az. eğer maddi oalrak sıkıntı çekmezsen gölet yurdu baya rahattır, çok daha lüxtür vadiye göre. ayrıca göletin tek kişilik odaları da var, onların fiyatı da 700tl sanırım. vadinin avantajı ise kampüs çıkışına yakındır, kendi kantini, yemekhanesi vardır ve itüdeki en ucuz yurt olmasıdır. ayrıca itü yurtlarında ücretsiz internet de vardır ve oldukça da hızlıdır :)

burs ve yurt soruların için aşağıdaki siteyide inceleyebilirsin

http://www.yurtburs.itu.edu.tr/

tercih döneminde sana kolay gelsin biraz karışık yazdım k.bakma ama anlaşılır olmuştur umarm :)

teşekkür ederim anladığım kadarıyla senin de ilk yılın olduğundan fazla bir bilgin yok

Uzaklaştırılmış
22 Temmuz 2011; 23:42:08 

tercih dönemindeki arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyorum.::: up

1340 Mesaj
23 Temmuz 2011; 1:08:19 

quote:

bu sene tenis kursuna gidiyordum, orada biriyle tanıştım odtü inşaat mezunu adam 27 yaşında, izmirde kendi şirketini kurmak üzere şu an. adamın gezmediği ülke kalmamış, görebileceği her şeyi görmüş elde etmiş bir insan. aynı hafta adam ben ve 2 arkadaşımı götürdü bi mekana muhabbet ettik meslekelrle ilgili, başka bi gün bi tane boğaziçili bi tane itülü arkadaşıyla buluşmuş onların yanına götürdü hiç gocunmadı yani arada 8 yaş var şahsen ben arkadaş ortamıma götürmek istemezdim çok benden 8 yaş küçük adamı ama öyle düşünmedi yani. dün sınav açıklanmış ne yaptın diye aradı, ben onu bir kere aramışımdır o beni 4-5 kere aradı kurs bittiğinden beri. öyle sıcak samimi bi insan. forumdan baycan87 keza, onunla irtibata geçtim adam üşenmedi anlattı bir bir, uzun zamandır msne girmiyormuş rica ettim sırf tanımadığı adamın biri için girdi adam.

hayır bi de 2 kişiden yola çıkarak nasıl odtülülere havalı diyorsun o da komik yani çamur atmak için daha mantıklı yollara davet ediyorum seni. odtülüler de senden az ingilizce biliyordu zaten ondan i brain odtü kalıbını kullanmışlar mail at düzeltsinler.

256 Mesaj
23 Temmuz 2011; 1:40:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Brothers of Metal

bu sene tenis kursuna gidiyordum, orada biriyle tanıştım odtü inşaat mezunu adam 27 yaşında, izmirde kendi şirketini kurmak üzere şu an. adamın gezmediği ülke kalmamış, görebileceği her şeyi görmüş elde etmiş bir insan. aynı hafta adam ben ve 2 arkadaşımı götürdü bi mekana muhabbet ettik meslekelrle ilgili, başka bi gün bi tane boğaziçili bi tane itülü arkadaşıyla buluşmuş onların yanına götürdü hiç gocunmadı yani arada 8 yaş var şahsen ben arkadaş ortamıma götürmek istemezdim çok benden 8 yaş küçük adamı ama öyle düşünmedi yani. dün sınav açıklanmış ne yaptın diye aradı, ben onu bir kere aramışımdır o beni 4-5 kere aradı kurs bittiğinden beri. öyle sıcak samimi bi insan. forumdan baycan87 keza, onunla irtibata geçtim adam üşenmedi anlattı bir bir, uzun zamandır msne girmiyormuş rica ettim sırf tanımadığı adamın biri için girdi adam.

hayır bi de 2 kişiden yola çıkarak nasıl odtülülere havalı diyorsun o da komik yani çamur atmak için daha mantıklı yollara davet ediyorum seni. odtülüler de senden az ingilizce biliyordu zaten ondan i brain odtü kalıbını kullanmışlar mail at düzeltsinler.

Ben reklami ve sordugum sorulara asaglar tarzda cevap veren 2 kisiyi elestirdim, kimseye camur atmadim. Reklami odtululer de elestiriyor. I brain odtu kalibini ingilizce bilen bir arkadasina sormani tavsiye ediyorum.

196 Mesaj