Şimdi Ara

Çin dünyanın en büyük güvenlik kamerası ağını kuruyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
3.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çin dünyanın en büyük güvenlik kamerası ağını kuruyor

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarını koruma adına en çok sansür ve kontrol uygulayan devlet. Google’ın sansürlendiği ülkede Baidu adında alternatif bir milli arama motoru bulunuyor. Twitter yasak ve yerine yeni bir mikro blog platformu hazırlanıyor. Yine Baidu bir mobil işletim sistemi geliştirmek için kolları sıvadı. Bunun haricinde farklı teknoloji projeleriyle ülke güvenlik ağlarıyla örülüyor. Bunun son örneği ise bir eyalet şehrinde hayata geçirilmek üzere.

Çin’in Chongquing eyalet şehri, vatandaşlarını her yerde takip ederek koruyup kollama adına dünyanın en büyük güvenlik kamerası ağını kuruyor. Eyalet yönetimi şehri tam 500 000 kamera ile donatma kararı aldı. Amaç suçu önlemek ve trafik akışını gözlemlemek.

Yönetim projenin adını “Barış Dolu Bir Chongquing” olarak belirlemiş. Proje kapsamında yarım milyondan fazla kavşak, park, alışveriş merkezi ve özel mülkiyet gözlemlenecek. 82000 km2 olan şehrin 640km2 ‘sini güvenlik kameraları kaplayacak.  

Eyalet yönetimi proje için 800 milyon dolar ayırdı. Çin Hükümeti ise 1.6 milyar dolar finans sağladı. Porjenin yürütücüsü Hikvision Dijital Teknoloji şirketi donanım kısmını distribütörü olduğu Cisco şirketine verdi. Dünyanın en büyük ağ ekipmanları üreticisi Cisco bu projeyle gücüne güç katmış olacak. Tabi ki proje diğer Batılı teknoloji şirketlerinin de iştahını kabartıyor.

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse İstanbul'da yaklaşık 2000, Ankara'da ise 575 MOBESE kamerası gözetleme ve kontrol işlemleri için kullanılıyor.

• Hiç şaşırmadım. Yakında birey olarak haklarımızı savunabilmek için, gündelik yaşamımızı kendimiz 24 saat kameraya kaydedeceğiz mobil cihazlarımızla.
  • 500.000 mi? bırakın insanlar rahat rahat yaşasın ..
  • big brother devrede
  • Bu yazından Çin'in iç güvenliğine çok önem veren bir ülke olduğunu ve herşeyi kendisinin yapmak istediğini anladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ucak965

Bu yazından Çinin iç güvenliğine çok önem veren bir ülke olduğunu ve herşeyi kendisinin yapmak istediğini anladım.

yanlış anlamış olabilirsin.Kameralarla ilgili bi video vardı.sıcak sudaki kurbağa örnekli.
  • Bu denli yüksek iş gücüne sahip bir ülkede neden proje batılı ülkelere verilir anlamış değilim. zaten bütün kameraları neredeyse çin üretiyor, neredeyse 10 üründen 9'unu çin üretiyor...
  • test
  • test
  • Çin'in azınlık raporu...
  • çinde gayri meşru çocuk yapmanın önüne geçilecek.nüfus artmasın diye yapıyolar bunu :D :D :D
  • O zaman bu aralar ülkemizdeki güvenlik kamerası fiyatları yükselecek:) Durduk yere 500.000 adet üretimi sağlamak kolay olmasa gerek
  • çin işi japon işi bunu yapan iki kişi...

devamını siz anladınız artık
  • Çin hiç rahat oturmuyorrrr.. :D:D
  • O eyalette birseyler cevirmeyi planlıyorlar ,
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.