Şimdi Ara

Japon bilim adamları nadir bulunan dev bir element rezervini keşfetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
9.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Japon bilim adamları nadir bulunan dev bir element rezervini keşfetti

Elektronik ürünlerin üretiminde hammadde kaynakları şüphesiz çok önemli. Ancak hammadde kaynaklarının içerisinde de karbon, bakır, altın, gümüş gibi elementlerin haricinde periyodik tabloda bulunan 17 tane nadir element hayati bir rol oynamaktadır.

Günümüzde üretilen bataryadan dokunmatik ekranlara, yongasetlerinden işlemci ve grafik birimlerine kadar hemen her türlü üründe nadir bulunan elementlerden vardır. Neodimum, prometyum, itrium, serium gibi nadir bulunan elementlerin bir kısmı zararsız bir kısmı ise ölümcül hastalıklara sebebiyet verecek kadar tehlikelidir. Bu nadir bulunan elementlere hakim olanın teknoloji dünyasına da hakim olacağını iddia etmek çok yanlış olmaz.

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi konumunda olan Çin nadir bulunan elementlerin çıkarılması konusunda da büyük bir hegemonyaya sahip. Dünyadaki nadir bulunan elementlerin %97’si ve 13 tanesi Çin’de çıkarılıyor. Çoğunlukla Çin’in kuzeyinde bulunan İç Moğolistan otonom bölgesinde faaliyet gösteren özel ve kamu firmaları bu madenleri çıkarmakla uğraşıyor. Ancak son bir yılda meydana gelen azalma yüzünden Çin tüm özel maden firmalarını kamulaştırmıştı.

Ucuz işgücü yanında nadir bulunan elementlere de sahip olma Çin’in bileğini bükülmez yapıyor. Teknoloji firmaları ister istemez üretim tesislerini ya buraya kaydırıyor ya da Foxconn gibi işletmelerde parça üretim anlaşması yapıyor. Bunun yanında stoklardaki azalma ve Çin’in agresif ithalat politikaları geniş bir yelpazedeki elektronik cihazların global fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

Çin’in hegemonyasını kırmak için pek çok ülke nadir bulunan element arayışı içinde. Şu ana kadar en büyük başarı haberi Japonya’dan geldi. Pasifik Okyanusu’nda araştırmalar yapan jeolog Yasuhiro Kato liderliğindeki ekip deniz yüzeyinden 6 000 km aşağıdaki deniz yatağında devasa bir element rezervine rastladı. Genel olarak itrium elementinin olduğu bu grubun ağırlığı yaklaşık 100 milyar ton civarında.

Bu keşif Japonya’ya belirli bir üstünlük kazandıracak nitelikte. Çünkü dünyanın şu an ki nadir element rezervi 110 milyar ton civarında. Kato yaptığı açıklamada rezervin çok yoğun olduğunu ve 1 kilometre karelik bir alanın bile dünyanın üretim ihtiyacının 5 te 1 ini karşılayabileceğini belirtti.

Özellikle okyanus tabanlarında bol miktarda rezerv olduğu sanılıyor. Bu bakımdan pek çok maden firması lisans alarak kazı çalışmaları yapmakta. Fakat bu çalışmalardaki en büyük risk bir radyoaktif sızıntıya sebep olmak. Bu açıdan çalışmaların büyük titizlikle yürütülmesi gerekiyor. 

• Şükredelim ki kredi verebilen bankalar var, bazı ülkelerde bankalar kredi veremiyolar. Alamayacağı parayı neden versin ki? Demekki verilen krediler de ödeniyor ülkemizde.

Özelleştirme konusuna ise ben de katılıyorum. Bkz. Karabük Demir Çelik 25 milyon dolar zararda iken, özelleştirildi ve -25 den +25 kâra geçti. Birçok işten çıkarılma oldu. Devlet elindeyken o tanıdığı aldı,bu tanıdığını aldı,herkes yattı ama maaşlar tıkır tıkır hesaplara aktı. Bunu bi kenara bırakalım, sırf verilen yemekler bile zararın boyutlarını arttırdı. Bizim ülkemizde özelleştirme işletmeleri kâra geçiriyor. Kısaca bizim ülkemizde özelleştirme gerekli. Ancak çoğunlukla bizim ülkemizde bulunan maden rezervlerinin (bor mesela) özelleştirilmesini de desteklemiyorum.
  • japonlar daha akıllanmamıs ansılan hala radyoaktif işlerle ugrasıyorlar dünyanın sonu bu nükleer radyoaktif maddeler yüzünden olacak
  • halk arasinda bir deyim vardir.
    kurcalama ba$ına i$ açarsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat2O98

japonlar daha akıllanmamıs ansılan hala radyoaktif işlerle ugrasıyorlar dünyanın sonu bu nükleer radyoaktif maddeler yüzünden olacak

Bu zihniyet anca tas yontar.
  • 6731km zaten yüzey-çekirdek arası mesafe. 6000km den lav mı çıkartacaklarmış :))

Haberi 6000m derinlikte olarak düzeltirseniz iyi olur.
  • Avatar'daki gezegenin madeni gibi olmasın, çok cingar çıkar :)
  • şu ana kadar iki arkadaşta bu işin yanlış olduğu kanaatinde kanımca.
    Bende şunu ekleyeyim o halde;

Amerika dünya ticaretinin %40 nı kontrol ediyor
    Bizim yaptığımız ihracat ithalatımızın %50 sini karşılayabiliyor ve bu ithalatın %50 si sırf enerji yani petroldür.
    Ülkemizin sürekli büyüdüğünüde göz önüne alırsan;

Yani siz şimdi bana 10 yıl sonrasını düşünme, elektrikli araçlar zaten kullanılmaz, teknolojini dışarıdan al mı demek istiyorlar.

Ölümden öte köy yok arkadaşım ama bilginin tekelleşmesi her toplumu bitirir unutmayın
  • quote:

son bir yılda meydana gelen azalma yüzünden Çin tüm özel maden firmalarını kamulaştırmıştı.

millet komulaştırır bizimkiler özelleştirir özelleştirmeyi geçtim var olan yer altı kaynaklarımızı çıkartmıyoruz bile
  • japonlar çok iyi çalışıyor ... 2 atom bombası yediler tekrar ayaklandılar insanlık tarihinin en büyük depremi oldu 1 bina yıkılmadı ama arkasından tsunami vurunca çok zor zamanlar geçirdiler tüm bunlara rağmen yine yerden kalkmasını çok iyi biliyorlar ...örnek alınması gereken bir toplum
  • quote:

Orijinalden alıntı: mk2kill

quote:

Orijinalden alıntı: murat2O98

japonlar daha akıllanmamıs ansılan hala radyoaktif işlerle ugrasıyorlar dünyanın sonu bu nükleer radyoaktif maddeler yüzünden olacak

+1453
  • Biriside ''Türkiye sürekli büyüyor '' demiş...

Evet ağırlık atarak yükseliyoruz taki sepette yalnızca 1 kişi kalana dek bütün HERŞEYİ atarak yükseliyoruz... (GSMH bir bakarsan eğer şaka gibi, ardından asgari ücret ve YOKSULLUK SINIRI 3BİN 164 TL iken saygılar )
  • quote:

Orijinalden alıntı: artenis

Biriside Türkiye sürekli büyüyor demiş...Evet ağırlık atarak yükseliyoruz taki sepette yalnızca 1 kişi kalana dek bütün HERŞEYİ atarak yükseliyoruz... (GSMH bir bakarsan eğer şaka gibi, ardından asgari ücret ve YOKSULLUK SINIRI 3BİN 164 TL iken saygılar )

güzel hoş konuşuyosunda mecliste bizim seçtiğimiz adamlar çalışmak yerine yatarsa yemin etmeyip hiçbir faliyet içersinde bulunmadan kös kös otursa yoksulluk sınırı dahada yükselir işsizlik artar ve dahada fazlası olur

benceülkenin olumsuz yönlerini sürekli birilerinin üstüne yıkmaktansa varolan gerçeğe çözüm üretmeye çalışalım

bi konuda da konuşmak istiyorum ben devlet dairesinde çalışıyorum ve teknisyenim
    özelleştirmeden önce 310 kişi elektirik sorumlusu idi ve işe gelen sadece 21 kişi idi maaşları ise her ay tıkır tıkır hesaplarına yatıyor

bu durumdan şikayet etmek doğal olarak mümkün değil ama özelleştirme girdi ve ne oldu 310 kişi lik kadro düştü 46 ya ve herkez saatinde işinde bence böyle ağırlıkların atılmasıda şart SAYGILAR

• Çıkarabilirlerse ne ala ama bugünkü teknoloji ile o madenleri çıkarmak nerdeyse imkansız. En büyük altın rezervleri de okyanus diplerinde ama çıkarılamıyor malasef.
  • Son zamanlarda Japon bilim adamları İsveçre li bilim adamlarını aratmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadowosman

quote:

Biriside Türkiye sürekli büyüyor demiş...Evet ağırlık atarak yükseliyoruz taki sepette yalnızca 1 kişi kalana dek bütün HERŞEYİ atarak yükseliyoruz... (GSMH bir bakarsan eğer şaka gibi, ardından asgari ücret ve YOKSULLUK SINIRI 3BİN 164 TL iken saygılar )

güzel hoş konuşuyosunda mecliste bizim seçtiğimiz adamlar çalışmak yerine yatarsa yemin etmeyip hiçbir faliyet içersinde bulunmadan kös kös otursa yoksulluk sınırı dahada yükselir işsizlik artar ve dahada fazlası olur

benceülkenin olumsuz yönlerini sürekli birilerinin üstüne yıkmaktansa varolan gerçeğe çözüm üretmeye çalışalım

bi konuda da konuşmak istiyorum ben devlet dairesinde çalışıyorum ve teknisyenim
    özelleştirmeden önce 310 kişi elektirik sorumlusu idi ve işe gelen sadece 21 kişi idi maaşları ise her ay tıkır tıkır hesaplarına yatıyor

bu durumdan şikayet etmek doğal olarak mümkün değil ama özelleştirme girdi ve ne oldu 310 kişi lik kadro düştü 46 ya ve herkez saatinde işinde bence böyle ağırlıkların atılmasıda şart SAYGILAR

1hafta yemin etmedilerde bütün bu yoksulluğun nedenbi 1923 den bu yana bu 1 haftamı? boş boş konuşma.1923 den bu yana yemin ediliyor.

• Kendi kendilerini yok edecekler bir gün ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: VoLken7

quote:

quote:

1hafta yemin etmedilerde bütün bu yoksulluğun nedenbi 1923 den bu yana bu 1 haftamı? boş boş konuşma.1923 den bu yana yemin ediliyor.

Yukarıdaki yazıda en önemli madde sizin cevap verdiğiniz yerdi, değil mi?

.oO°Oo.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: artenisBiriside Türkiye sürekli büyüyor demiş...Evet ağırlık atarak yükseliyoruz taki sepette yalnızca 1 kişi kalana dek bütün HERŞEYİ atarak yükseliyoruz... (GSMH bir bakarsan eğer şaka gibi, ardından asgari ücret ve YOKSULLUK SINIRI 3BİN 164 TL iken saygılar )
    güzel hoş konuşuyosunda mecliste bizim seçtiğimiz adamlar çalışmak yerine yatarsa yemin etmeyip hiçbir faliyet içersinde bulunmadan kös kös otursa yoksulluk sınırı dahada yükselir işsizlik artar ve dahada fazlası olur benceülkenin olumsuz yönlerini sürekli birilerinin üstüne yıkmaktansa varolan gerçeğe çözüm üretmeye çalışalım bi konuda da konuşmak istiyorum ben devlet dairesinde çalışıyorum ve teknisyenim özelleştirmeden önce 310 kişi elektirik sorumlusu idi ve işe gelen sadece 21 kişi idi maaşları ise her ay tıkır tıkır hesaplarına yatıyorbu durumdan şikayet etmek doğal olarak mümkün değil ama özelleştirme girdi ve ne oldu 310 kişi lik kadro düştü 46 ya ve herkez saatinde işinde bence böyle ağırlıkların atılmasıda şart SAYGILAR

+9999999999999999999999

• quote:

Orijinalden alıntı: mk2kill

quote:

Orijinalden alıntı: murat2O98japonlar daha akıllanmamıs ansılan hala radyoaktif işlerle ugrasıyorlar dünyanın sonu bu nükleer radyoaktif maddeler yüzünden olacak
  • tabi sorunları görüp çözüm üretelim ama birazda rengimiz belli olsun. herşeyi açalım herkeze açalım onada açalım bunada açalım demeye devam edilirse eğer bigün öperler ....
    bazı şeyler sorun edilmeye çalışılıyor .. bütün halk biliyorki ab ye alınacağımız yalan . ama ab ye alınacaz die hala birüsürü şeyimizi açıyoruz :D komik artık ya damat ferit paşa gibi ...
    dikkat etmek lazım öperlerr
    telecom özelleştide ödediğin faturamı azaldı .. millet ekonomik olarak yükseliyoruz sanıyor .çünkü milletin ekonomisinde suni bir rahatlama var ,bi kandırmaca var .. sokakta 100 kişi çevirsen en az yarısı ya araba için ya ev için bankaya kredi borcu ödüyor ... bankalara borçlandırılıp ekonomik çağdaş köleler haline getiriliyoruz ..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.