Şimdi Ara

Nvidia'nın 28nm Kepler GPU'ları yeni yıldan önce beklenmiyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Nvidia'nın tasarım çalışmalarını kısa bir süre önce tamamladığı yeni grafik yongalarının 2012 öncesinde çıkmayacağı bildiriliyor. Kepler mimarisini temel alan ve hem grafik hem de GPGPU performansına yönelik ciddi güncellemeler içerdiği belirtilen yeni GPU'ların, GeForce 600 serisine güç vermesi beklenirken, 28nm üretim sürecindeki verimlilik problemlerinin ertelemeye neden olduğu ifade ediliyor.

Daha önce yıl sona ermeden önce pazara sunulacağı belirtilen Kepler tabanlı yeni nesil GPU'lar için Nvidia'nın sessizliği sürüyor. AMD cephesinde ise herhangi bir ertelemeden bahsedilmiyor ve Southern Islands kod adıyla anılan Radeon HD 7000 serisi ekran kartlarının, en iyimser tahminle Eylül olmak üzere yıl sona ermeden önce pazardaki yerini alması bekleniyor.

Ancak aynı Nvidia gibi hacimli üretimde TSMC ile işbirliği içerisinde olan AMD'nin de üretim teknolojisine yönelik olası bir problemden etkilenmemesi pek olası değil. Yani  bu durumda  Radeon HD 7000 serisi ekran kartları son çeyrekte pazara sunulsa bile dünya çapındaki genel bulunabilirliğin olması gereken seviyeye gelmesi 2012'yi bulacaktır.

TSMC cephesinde sessizlik ise devam ediyor. 40nm üretim teknolojisinde ciddi sıkıntılar yaşayan firma, 32nm fabrikasyon sürecini es geçerek 28nm için hazırlandığını açıklamıştı. TSMC'nin zayıf verimlilik konusunda neler yapacağını zaman gösterecek ancak LIano işlemci ailesiyle AMD adına GPU üretimine de (her ne kadar entegre olsa bile) GlobalFoundries'in yakın gelecekte bu alanda daha aktif olması bekleniyor. 

İlk çeyrekte lanse edileceği öne sürülen Kepler GPU'ları için en yakın tarih olarak Ocak ayının hemen başında yapılacak CES 2012, en uzak ihtimal olaraksa Mart ayında CeBIT 2012 Fuarı üzerinde durulabilir.

• Bizim için bir sorun yok acele etmesinler rahat olsunlar.
  • Alienware almak için Ekim'i beklesek mi, yetişir mi acaba HD7970 kartlar? Şimdi tam eylülde 6970'li alıp Türkiyeye gelince böyle buruk buruk da... Bilmem ki..?! Puff. Teknoloji geliştirmeye şöyle 5 sene bir ara verseler...
  • yeni seriden benim tek beklentim aynı performansta daha az ısınan ve enerji tüketen gpu'lardır. mevcut gpulara %10 performans artışı şu oyun piyasasında yeterli bence.
  • 2. bir 400 serisi vakası olabilir zira amd hızla işe girişiyor kasım da çıkarsalar rakipleri en erken mart nisan dönemine kalıyor bu yüzden amd yine 5000 serisindeki gibi çok satacak hele birde bulldozerin gelişiyle beraber ortalık kızışacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: dodomoco

2. bir 400 serisi vakası olabilir zira amd hızla işe girişiyor kasım da çıkarsalar rakipleri en erken mart nisan dönemine kalıyor bu yüzden amd yine 5000 serisindeki gibi çok satacak hele birde bulldozerin gelişiyle beraber ortalık kızışacak

Her iki üretici de son nesil tasarımlarını 28 nm'ye yönelik hazırladıkları için TSMC'nin eline bakıyorlar. İkisi de hemen hemen aynı tarihlerde yeni kartlarını piyasaya sürecektir.
  • Bana komik gelen Fermi mimarisinde öyle yüksek bi artış yok fakat Kepler ve Maxwell'de çok büyük bi artış var. Boş reklam olduğunu tahmin ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yc#1

quote:

2. bir 400 serisi vakası olabilir zira amd hızla işe girişiyor kasım da çıkarsalar rakipleri en erken mart nisan dönemine kalıyor bu yüzden amd yine 5000 serisindeki gibi çok satacak hele birde bulldozerin gelişiyle beraber ortalık kızışacak

Her iki üretici de son nesil tasarımlarını 28 nm'ye yönelik hazırladıkları için TSMC'nin eline bakıyorlar. İkisi de hemen hemen aynı tarihlerde yeni kartlarını piyasaya sürecektir.

sanmam amd çok hızlı davranıyor 18 temmuzda hardcop ile beraber bir fuar düzenlicekler orda tanıtılacak kartlar benden söylemesi ayrıca bulldozer sandy eye rağmen ertelendiyse vardır bu işte bişiy hem geliştirliyor hemde yeni kartların çıkmasıyla beraber satışa sürülecekdir diye tahmin ediyorum ayrıca amd mimari özelliklerden bahsetti tarihte verdi nvidanınki tamamen söylenti üzerine gidiyor 2.fermi vakası olabilir
  • Kimin acelesi var ki?
  • quote:

quote:

quote:

sanmam amd çok hızlı davranıyor 18 temmuzda hardcop ile beraber bir fuar düzenlicekler orda tanıtılacak kartlar benden söylemesi ayrıca bulldozer sandy eye rağmen ertelendiyse vardır bu işte bişiy hem geliştirliyor hemde yeni kartların çıkmasıyla beraber satışa sürülecekdir diye tahmin ediyorum ayrıca amd mimari özelliklerden bahsetti tarihte verdi nvidanınki tamamen söylenti üzerine gidiyor 2.fermi vakası olabilir

Nvidia daha geç çıkarabilir ama ben fermi deki kadar büyük bir gecikme beklemiyorum.
    Acelemiz yok şu sıralar 28nm kartların performans artısından çok bize sessizlik ve güç tüketimi konusunda yararı olur herhalde. Şu anda 6870 gibi bir kart her şeye yeterken çok abartılı performans artışları bizim ne işimize yaracak ki.
  • Takip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri!!!

quote:

quote:

quote:

Nvidia daha geç çıkarabilir ama ben fermi deki kadar büyük bir gecikme beklemiyorum.
    Acelemiz yok şu sıralar 28nm kartların performans artısından çok bize sessizlik ve güç tüketimi konusunda yararı olur herhalde. Şu anda 6870 gibi bir kart her şeye yeterken çok abartılı performans artışları bizim ne işimize yaracak ki.

rage,battlefield 3 bi gelsin gerekicekayrıca çift kart kurmak daha pahalıya geliyor 6950 cf şuan 1200tl ama 7950 bu performansı daha az paraya vericek bu yüzden acelemiz yok demek çok da doğru değil üstlik zaten olacak demedim olabilir dedim,ama bu gecikmelerin nedeni artık nvidanın işinin eskisi kadar kolay olmadığı için, kaç senelik mimariyi kullanan 6970 nvidanın kaç sene üzerinde çalıştığı fermi mimarisinin son noktaya getirmiş ve nvidanın en çok önem verdiği kartın 580in 3dmark 11 performance da %10 extreme de ise %5 gerisinde kalıyorsa eğer,amd yeni ve çok güçlü bir mimariye geçerken nvidianın çok daha dikkatli olması lazım ama BANA GÖRE 600 serisinde nvidanın çift gpuda olduğu gibi tek gpudada liderliği kaybediceğini,7970in 8000 ve 700 serisine kadar tek gpuda lider olacağını DÜŞÜNÜYORUM
  • quote:

Orijinalden alıntı: İstan34bul

Takip
    nvidia fermide gecikti ama TSMC ninde suçu vardı ve bu nvidiaya 150milyon dolar zarara malolduğu biliniyor nvidia fermide gpulara cila yapmadı sıfırdan yeni mimari yaptığından radikal değişiklikler yaptı ve bunun faydasını gördü dx11e ilk geçen ve örneklerini sunan amd bunun pazarda tek olmasından kaymağını yedi bu sefer yine nm küçülme var daha fazla performans artışı olcağı üretim maliyetlerininde düşmeği belli yukardaki tablo bayadır var zaten ceo jen hsun açıklamışdı keplerde müthiş farklar olcağını sanmıyorum ama illa farklılıklar olcakdır bu sefer geç kalcağını sanmıyorum tasarımların tamamlandığı söyleniyor TSMC de gol atmazsa gelir erken tarihlerde kartlar nvidia asıl patlamayı 2011ile 2013 arası yapcakmış maxwell ile hadi bakalım

dodomoco; kartlar 3dmarka göre değil oyun performanslarına göre alınıyor ve bunda nvidia farkını gösteriyor 3dmark herşey olsaydı 2900xtde kağıt üstünde vsde 8800gtden iyiydi dimi ama oyunlarda öyle demedi 3dmark kasanlarda var ama çok az sayıdadır bunların sayısı bench alır yayınlar sonra değişir kartı vs tek gpuda liderliğe en çok önem veren nvidiadır son 6yıla bak görcen cevapları...gtx 580in gerisinde ve bir alt modeli 570le yarışıyor 6970 ama daha fazla ısı ve güç değerleride diğer önemli detayları...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demircibu -- 4 Temmuz 2011; 20:22:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

nvidia fermide gecikti ama TSMC ninde suçu vardı ve bu nvidiaya 150milyon dolar zarara malolduğu biliniyor nvidia fermide gpulara cila yapmadı sıfırdan yeni mimari yaptığından radikal değişiklikler yaptı ve bunun faydasını gördü dx11e ilk geçen ve örneklerini sunan amd bunun pazarda tek olmasından kaymağını yedi bu sefer yine nm küçülme var daha fazla performans artışı olcağı üretim maliyetlerininde düşmeği belli yukardaki tablo bayadır var zaten ceo jen hsun açıklamışdı keplerde müthiş farklar olcağını sanmıyorum ama illa farklılıklar olcakdır bu sefer geç kalcağını sanmıyorum tasarımların tamamlandığı söyleniyor TSMC de gol atmazsa gelir erken tarihlerde kartlar nvidia asıl patlamayı 2011ile 2013 arası yapcakmış maxwell ile hadi bakalım

dodomoco; kartlar 3dmarka göre değil oyun performanslarına göre alınıyor ve bunda nvidia farkını gösteriyor 3dmark herşey olsaydı 2900xtde kağıt üstünde vsde 8800gtden iyiydi dimi ama oyunlarda öyle demedi 3dmark kasanlarda var ama çok az sayıdadır bunların sayısı bench alır yayınlar sonra değişir kartı vs tek gpuda liderliğe en çok önem veren nvidiadır son 6yıla bak görcen cevapları...gtx 580in gerisinde ve bir alt modeli 570le yarışıyor 6970 ama daha fazla ısı ve güç değerleride diğer önemli detayları...

şuan tek gpuda lider 580 ona kimse bir şey diyemez ama bende diyorum ki amd kaç senelik mimariyi kullanıyor nvida o kadar yıl üstünde çalıştığı mimariyi crysisde aradaki fark %5 avpde %10 just cause 2de %10 üstelik nvidanın en çok destek verdiği oyunlardan biri nvidianın yine aynı şekilde çok önem verdiği dx11 ungine heavenda ise %10 fark var.ayrıca 28nmde ısınma çok az olucağı için bu yeni serilerde tek gpuda kim daha güçlü olrsa çift gpudada o önde olucak ayrıca ısı ve güç tüktiminden bahsetmişsin o zaman neden 6990 almadın sorabilirmiyim 590 yanan ve daha fazla güç tüketen bir kart

son olarak kim hangi markayı alırsa alsın ben en performanslısını alırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dodomoco -- 4 Temmuz 2011; 20:50:30 >
  • şu 7000 serisi cıksın uprage yapacam
  • Bekliyoruz..
  • Nvidia'nın 28nm Kepler GPU'ları yeni yıldan önce beklenmiyor

dedikodular gerçekleşti, resmi olarak 2012'de bekleniyor Kepler (Maxwell de 2014'e ötelendi).. Resim International Supercomputing Conference'daki nVidia sunumundan..

http://www.pcgameshardware.de/aid,832752/Nvidia-bestaetigt-Kepler-fuer-2012-und-Maxwell-fuer-2014/Grafikkarte/News/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man From Atlantis -- 6 Temmuz 2011; 15:14:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man From Atlantis

Nvidia'nın 28nm Kepler GPU'ları yeni yıldan önce beklenmiyor

dedikodular gerçekleşti, resmi olarak 2012'de bekleniyor Kepler (Maxwell de 2014'e ötelendi).. Resim International Supercomputing Conference'daki nVidia sunumundan..

http://www.pcgameshardware.de/aid,832752/Nvidia-bestaetigt-Kepler-fuer-2012-und-Maxwell-fuer-2014/Grafikkarte/News/

zaten fermiyi 2009 yapmalarında vardı bişiyocakda tanıtılır ocak sonu şubat başı piyasaya girer diye düşünüyorum zaten yılbaşını kaçırmaları onlar için çok büyük bir eksi amdnin 7970i kasım aralık gibi piyasaya süreceğini düşünürsek fermideki gibi topu kaçırabilirler yine
  • İlginç... Gerçi haberde de ilginç yönler var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U

İlginç... Gerçi haberde de ilginç yönler var.

Sen bana demistin 2012de cikar diye hakliymissin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.