Şimdi Ara

Google+ hizmetine yapılan yatırım 600 milyon doları geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Google+ hizmetine yapılan yatırım 600 milyon doları geçti

Google’ın bitmek bilmeyen hırsıyla sosyal ağ konusunda iddialı olabilmek için geliştirdiği ve geçtiğimiz hafta davetiye sistemiyle yayına başlayan hizmeti Google+, Facebook’a en büyük rakip olarak görülüyor. 

Google, uzun süredir üzerinde çalıştığı bu hizmet için farklı alanlarda faaliyet gösteren pek çok şirketi de bünyesine kattı. Bu açıdan bir rekor sayılabilir. 

Forbes dergisinden analiz uzmanı Bruce Upbin, Google’ın bu hizmetini hayata geçirmek için yaptığı yatırımları hesapladı. Yeni sosyal ağın Google’a toplam maliyeti 645 milyon dolar civarında. Bu miktarda yatırım yapılan diğer bir sosyal ağ ise 2005 yılında News Corp tarafından 525 milyon dolara satın alınan MySpace olmuştu. Bilindiği gibi NewsCorp da MySpace’i 35 milyon dolara elden çıkarmıştı.

Upbin ve Creative Good adlı kullanıcı tecrübesi odaklı bir firmanın kurucu ortağı Phil Terry, Google+ hizmetinin masraflarını tek tek kağıda döktü. 

Google’ın çalışan kişi bazında masrafları şöyle:

- Google+ için çalışan 500 işçinin tazminat dahil yıllık ortalama masrafı işçi başına 250 bin dolardan toplamda 125 milyon dolar.

Google+ için Google hatırı sayılır ölçüde büyük şirketleri de bünyesine katmıştı. Satın alma bedelleri şu şekilde:

- TrueMotion dahil pek çok video kodeğini geliştiren On2 firmasının 2009 yılında 133 milyon dolara satın alınması

- İnternete bağlı olan pek çok platforma DRM korumalı video içeriklerini güvenli şekilde aktarımını sağlayan teknolojilerin sahibi Widevine firmasının 2010 yılında 158 milyon dolara satın alınma

- Facebook’un en büyük üçüncü parti uygulama geliştiricisi olan sosyal oyun firması Slide.com’un 2010 yılında 179 milyon dolara satın alınması

- Son olarak soru sorma ve cevapları yorumlama benzeri bir kişi arama ağı olan Aardvark firmasının 2010 yılında 50 milyon dolara satın alınması. 

Phil Terry bu denli büyük bir yatırımın aslında bir kayıp olduğuna inanıyor. Terry’ye göre sosyal ağların büyüme hızı ve devamlılığı arasında ters bir ilişki var. Bunun için MySpace örneğini veren Terry 500 milyon dolarlık ağın 35 milyon dolara kadar düştüğünü belirtiyor. 

Terry aslında Google’ın çevrimiçi sosyal ağların bazı problemlerini anlamasına rağmen Google+ gibi yeniden yapılandırılmış bir sosyal ağın devamlılığı konusunda ileriyi göremediğini söylüyor. Google+’ın parçaları çok canlı ve hareketli ancak bir sosyal ağ olarak ya büyümeyecek ya da MySpace’in yaşadığı gibi veya Facebook’un yaşayacağı gibi çöküşün içine girecek.

• Google hadi ;
    facebookun işini bitirelim artık ! :D
  • Yayinda mi peki ben goremedim
  • Google bu sefer başaracak gibi, hep beraber göreceğiz bakalım
  • google bu sefer başaracak gibi şuanda 60 arkadaşımı google + ya kayıt ettirdim :)
  • myspace'in tutmaması facebook'un popüler olduğu döneme geliyordu.Fakat google+ şuan bence zamanlamayı tutturdu.Facebook fazla saçmaladı ve güvenlik denilen birşey yok bizim adımıza sayfalar beğeniliyor saçma sapan spamlar kol geziyor.Google yaparsa en iyisini yapar gibi geliyor.
  • birde google ile facebook'u karşılaştırıyolarya gülesim geliyo hahahaha :D

google sadece sosyal ağlarda hizmet vermiyor

facebook sadece sosyal ağ hizmeti veriyor

google 60 dalda hizmet veriyor, ve hepsi başarılı bence face ile karşılaştırmayın şunu

ama eminimki sosyal ağ konusundada geçecek ve facebook kalmayacak.
  • Google ın sade tasarımları gerçekten çok hoş tutacağı şimdiden belli.
  • bencede ilgi çekici olmuş demo site ben güzel olacağını düşünüyorum davet edebilecek varmı ?
  • Mail Adresini Pm İle Yollarsan Davet Ederim :)

quote:

Orijinalden alıntı: TeksasStyLe

bencede ilgi çekici olmuş demo site ben güzel olacağını düşünüyorum davet edebilecek varmı ?
  • google+ denilen şey nasıl bir şey acaba bilmiyorum da anlatabilecek biri var mı ?
  • Bye bye facebook=)
  • Paraya bak..
  • Mobil alanda google+ çok hızlı büyüme yaşayabilir. Keza android kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor...
  • utk.ozk@gmail.com davetiye gondersene
  • 600 milyon doları çöpe atıyorlar resmen :) insanlar facebook'a alışkın altın kaplama yapsalarda insanlar alışkanlığından vazgeçmezzzz!!! daha başlamadan Google+'nın Google- olacağını garanti ediyorum size bu yazıda arşivleniyorsa 2 sene sonra gelip okuyunca görürsünüz ismini bile hatırlamayacaksınız Google+ nın :D ya paraya kıyıp facebook'u satın alırsın ya da uyduruk saçma sapan uygulamalara para dökmessin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 2 Temmuz 2011; 17:56:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeT06.

google+ denilen şey nasıl bir şey acaba bilmiyorum da anlatabilecek biri var mı ?

facebook'a 2 özellik eklenmiş hali
  • eskiden sadece msn vardı ne güzel.tadı bi başkaydı.Şimdi bakıyorum da insanın birazda olsa özeli kalmalı...

hem internette sosyalleşmek yerine gidin dışarda sosyalleşin daha iyi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

quote:

Orijinalden alıntı: MeT06.

google+ denilen şey nasıl bir şey acaba bilmiyorum da anlatabilecek biri var mı ?

facebook'a 2 özellik eklenmiş hali

o farklı iki özellik ne ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.