Şimdi Ara

OS X; 10.6.8 ile Trim desteğine kavuştu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• OS X Lion'a kısa süre kala Snow Leopard'ın 8.büyük güncellemesini yayınlayan Apple, katı hal sürücüleri için Trim desteği sunmaya başladı. İşin ilginç tarafı ise Trim desteğinden bütün SSD'ler faydalanamayacak.

OS X 10.6.8 ile gelen Trim desteği, şu anda sadece sipariş üzerine Apple'ın düzenlediği konfigürasyonlarda yer alan SSD'leri kapsıyor. Diğer bir deyişle, 3.parti SSD'lere hala Trim desteği verilmiyor. Apple, Şubat ayında satışa sunduğu yeni Macbook Pro'larda da OS X 10.6.6'nın özel bir derlemesi ile fabrika çıkışlı gelen SSD'lere Trim desteği sunuyor; diğer Mac'lerde ise böyle bir uygulaması bulunmuyordu. OS X 10.6.8 ile SSD ile gelen bütün Mac'lere Trim desteği verilmeye başlanmış oldu.

Trim desteğinin yanı sıra OS X 10.6.8'in özellikle oyunlarda farkedilen grafiksel iyileştirmeleri içerdiği de yapılan çeşitli testlerde ortaya çıktı;

• bi işide adam gibi yap apple ya evdeki hackintosh a ssd almayı düşünüyodum şimdi vaz geçtim...
  • grafikler uçmuş wuuuuu

dememizi beklemiyorsunuz herhalde. :D
  • apple tam tekelci zihniyet...
  • @ogi

alabilirsin yine. apple'ın sana gösterdiği ssd'leri alacaksınki bire satılan ssd'ye üç veresin, böylece zitiiv amcanın cebine balya balya dolarları indiresin.
  • TRIM destegi sandiginizdan cok daha ciddi bir durum. Apple'in kullanici deneyimi politikasini dusunursek, butun SSDlere destek vermemeleri normal. Cunku, bilinmeyen bir SSDye TRIM destegi verirse bu ciddi data kayiplarina neden olabilir. Mesela Windows 7 tum SSDlere TRIM destegi veriyor, Google'da ufak bir arastirma yapabilirsiniz kac kisinin ciddi data kayiplari yasadigiyla ilgili.
  • SSDler daha hızlı yaygınlaşsa çok güzel olur..
  • adamlar tabiri caizse ince eleyip sık dokuyorlar ama umursamazlık edip önüne gelene bu desteği verse ve sonra bir ton sorunla boğuşsa milletin daha çok hoşuna gidecek..
  • Boyle olunca işte kasa doluyor 70 milyar dolarlar birikiyor.

SAYGILARLA
  • quote:

Orijinalden alıntı: matkapmatkap

TRIM destegi sandiginizdan cok daha ciddi bir durum. Apple'in kullanici deneyimi politikasini dusunursek, butun SSDlere destek vermemeleri normal. Cunku, bilinmeyen bir SSDye TRIM destegi verirse bu ciddi data kayiplarina neden olabilir. Mesela Windows 7 tum SSDlere TRIM destegi veriyor, Google'da ufak bir arastirma yapabilirsiniz kac kisinin ciddi data kayiplari yasadigiyla ilgili.

ozaman sektorun en iyis i2-3 firmayla anlasma yapar sadece onlara TRIM destegi verirsin (INTEL OCZ misal) degilmi,toshiba uretimi yavas ve cok pahali apple SSD lere mahkum etmezsin insanlari soz konusu kullanici deneyimi ise

Sadece kendi donanimina TRIM destegi vermenin tek anlami var,oda kullaniciyi kendi urunlerine mahkum etmek.
    Mac sahipleri yillardan beri istedikleri SSD leri alip bilgisayarlarina kuruyor ve Apple da bunun onune gecmek istiyor.Bknz. Imac ler.Bir suru teknik gelistirdiler baska marka SSD koymasinlar diye

dipnot:TRIM destegi 10.6.7 icine gomulu zaten.SSD kullaniyorsaniz aktif etmek icin TRIM enabler for MAC adli progremi cekin
    burdan
    butun SSD lerle calisiyormus

edit

10.6.8 icin olanida cikmis
    buyrun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabbitweed -- 28 Haziran 2011; 19:33:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rabbitweed

quote:

Orijinalden alıntı: matkapmatkap

TRIM destegi sandiginizdan cok daha ciddi bir durum. Apple'in kullanici deneyimi politikasini dusunursek, butun SSDlere destek vermemeleri normal. Cunku, bilinmeyen bir SSDye TRIM destegi verirse bu ciddi data kayiplarina neden olabilir. Mesela Windows 7 tum SSDlere TRIM destegi veriyor, Google'da ufak bir arastirma yapabilirsiniz kac kisinin ciddi data kayiplari yasadigiyla ilgili.

ozaman sektorun en iyis i2-3 firmayla anlasma yapar sadece onlara TRIM destegi verirsin (INTEL OCZ misal) degilmi,toshiba uretimi yavas ve cok pahali apple SSD lere mahkum etmezsin insanlari.

Sadece kendi donanimina TRIM destegi vermenin tek bir anlami olabilir,oda kullaniciyi kendi urunlerine mahkum etmek

dipnot:TRIM destegi 10.6.7 icine gomulu zaten.SSD kullaniyorsaniz aktif etmek icin TRIM enabler for MAC adli progremi cekin
    burdan
    butun SSD lerle calisiyormus

edit

10.6.8 icin olanida cikmis
    buyrun

TRIM destegi v10.6.7 ile ilk defa geldiginde yalnizca 2011 prolardaki SSDlere gelmisti, v10.6.8 ile tum Apple SSDlere geldi, belki lion'un ileriki surumlerinde butun SSDlere destek verirler, uzerinde calisiyor olabilirler, net olarak bilemeyiz bunu. Ama calismadan direkt olarak TRIM destegi vermeleri felaket olabilirdi. Bahsettiginiz hack'i 10.6.7 kullanirken ben de yaptim, hatta bu forumda da paylasmistim fakat su anda daha net goruyorum ki sabirli olmakta fayda var :)

• Trim desteğini MacOSX 10.6.8 üzerinde Corsair Force 240GB SSD ile kullanıyorum. Eğer trim desteğini sorunsuz kullanmak istiyorsanız benim tavsiyem SSD nizin firmwareni en güncel versiyona yükseltmeniz. Örnek benim SSD cihazım geldiğinde 1.1 versiyona sahipti. Trim desteğine geçmeden önce firmware 'i 2.0 'a yüksettim ve sonradan MacOSX 'i yukarıda belirtilen uygulamayla patchleyip kullanmaya başladım. Sistem sorunsuz çalışıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.