Şimdi Ara

Dünyanın en süper bilgisayarı Fujitsu K

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
5.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Dünyanın en süper bilgisayarı Fujitsu K

Dünyanın en güçlü 500 bilgisayarının listesini tutan Top500.org sitesinin sıralamasına girebilmek için teknoloji devleri kıyasıya bir rekabet içinde. Tabi bu sadece rekabet değil bilim ve teknolojiye katkı yapmakla da ilgili bir konu.

Bugüne kadar dünyanın en süper bilgisayarı ünvanı Çinli Tianhe-1A modeline aitti. 186 000 çekirdeğe sahip bu canavarı ise Haziran ayında Japon bir bilgisayar geride bıraktı.

Fujitsu'nun çok iddialı olduğu yeni süper bilgisayarı Fujitsu K üreticilerini yanıltmadı ve yeni 500 listesinin zirvesine oturdu. Bu sırayı da kendinden sonraki 5 bilgisayarın toplamından daha güçlü olarak haketti.

K'nın harcadığı enerji 10 000 evi bir yıl idare edecek kadar büyük. Saniyede 8.2 katrilyon işlem yapabiliyor. Bu sayı Tianhe-1A'nın neredeyse 3 katı. Tam 548 352 adet çekirdeğe sahip süper bilgisayara 100 000 çekirdek daha ekleyebilmek için Riken Advanced Institute for Computational Science mühendisleri çaba sarf ediyor. 

Dünyanın en süper bilgisayarı ünvanını alan Fujitsu K ile birlikte Japonya ilk kez 2004 yılından  bu yana zirveye yerleşmiş oldu. Fujitsu K 2012 yılından itibaren kullanılmaya başlayacak.  

• Crysis 2'yi yüksek çözünürlükte çalıştırır mı? Önemli olan o.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

Crysis 2yi yüksek çözünürlükte çalıştırır mı? Önemli olan o.

herhalde açar gibime geliyor
  • Full grafikte açmıyorsa , Migros rafındaki pcden farkı yok benim için :P
  • Bence oyun konusunda çok şey beklemeyelim derim çünkü binlerce çekirdeği olması bunun özellikle hesap ve işlem gücü olarak zirveye oturmuş olmasından kaynaklanıyor.Yani belki 100. cü bilgisayarın bile bundan daha iyi grafiklerde oyun açma ihtimali var.
  • hayal kırıklığına uğrayacaksınız belki ama crysis 2 yi çalıştırmaz bu bilgisayar.dolayısıyla çöp...
  • bunlarda oyun oynanmaz bunlarda oyun yapılır,hesaplamalar, teoriler geliştirilip işlenir.:)
  • Bu bilgisayarın kullanım amacı nedir ? Çok büyük güvenlik sistemleri gibi şeyler mi ? cidden bilmediğim için soruyorum.
  • quote:

K'nın harcadığı enerji 10 000 evi bir yıl idare edecek kadar büyük.

Ne kadar sürede harcadığı enerji bu?
  • quote:

Onboard ekran kartıyla bile OpenGL olmadan Software modunda işlemci gücü ile çalıştırabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 20 Haziran 2011; 21:15:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Onboard ekran kartıyla bile OpenGL olmadan Software modunda işlemci gücü ile çalıştırabilir.

özellikle optimize etmediğin sürece bunu yapabileceğini sanmıyorum,oyunlar artık "dank... ekran kartın bu oyunu çalıştırmaya yetmiyor,üzgünüm dostum.ama üzülme sen de bi gün oynarsın" diyor...

• Benim bildiğim bazı kullanım alanları:Meteoroloji , Astronomi, Atom fiziği, Askeri teknolojiler, Genetik, Şehir mimarisi, Deprem araştırmaları,Matematik.
  • Ha bir de Tıp ve ilaç sanayi var tabiki.
  • birkerecik tuşuna basıp çalıştığını görsem yeter gözüm açık gitmez bari

bu arada bir tuşla çalışıyordur herhalde dimi..:)
  • birde şunların test sonuçlarını koyun bari mesela süper pi den ne almış merak etmiyor değilim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem71

Tam 548 352 adet çekirdeğe sahip

Heee iyimiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: deniztoyota

birde şunların test sonuçlarını koyun bari mesela süper pi den ne almış merak etmiyor değilim

Dur bi tahmin yapayım 0,000001 sn
  • Bilgisayar mühendisliğinde master yapan kuzenime sordum..Dediğine göre tam 2570 tane full ayar crysis 2 'yi aynı anda açabilirmiş.. Böyle bir güç tek bir oyuncuya verilemeyecek kadar fazla.
  • zaten bunda ekran karti olmasa bile sayisal olarak oyunlari full cozmeye yetecek guc vardir :)
  • YGS şifrelerini çözüyorsa tamamdır.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.