- x
Akülü araba çocuk bisikleti yapımı resimli anlatım
29 Cevap15964 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : msungur

Giriş

170 Mesaj
19 Haziran 2011; 22:53:25 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Merhaba,

2 buçuk yaşındaki oğlum için piyasada satılan akülü arabalar çok büyük olduğu için evde kullandığı Pilsan marka arabaya akü ve motor takmaya karar verdim. Biraz da hobby olsun diye...

Malzemeler:
Şarjlı tornavida motoru
Çıkma printer dişlileri
6V 4Ah ışıldak aküsü
Akü şarj adaptörü
1-0-2 buton (ileri geri hareket seçim butonu)
Basçek buton (gaz pedalı olarak)
Şarj adaöptörüne uygun dişi jak
Klemens, kablo, vida vs.

Önce aracın spoilerini söktüm. Altını maket bıçağı ile keserek açtım. İçerisine elim girecek şekilde kestim. Şarjlı tornavida motorunu arka dingile paralel olarak iki çapraz vida ile sabitledim. Motorun uç kısmını arka tekerleğin hizasından çıkardım. (Dişli boylarına göre ölçerek). Büyük dişliyi sağ arka tekerleğe vida ile sabitledim. Küçük dişliyi ise şarjlı tornavida motorunun ucuna sabitledin (tornavida ucunu ısıtarak, dişliyi eriterek tam ortasına sapladım). Mekanik işlemler bitmiş oldu. Elektrikle ilgili olarak akü ve motoru kablolarla 1-0-2 butona bağladım. Basçek butonu direksiyona taktım, gaz görevi görüyor. 1-0-2 buton ise ileri geri vites görevi görüyor. Ayrıca şarj giriş jakını kenara sabitledim. Söktüğüm parçaları takarak arabayı topladım. İşlem tamam

Bu da videosu:
http://www.izlesene.com...3-20110612-1243/3645915

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msungur -- 19 Haziran 2011; 22:58:11 >

190 Mesaj
19 Haziran 2011; 23:01:12 

Ellerinize sağlık, benim yeğene de lazım böyle birşey. Bu arada sizin ufaklık o arabaya büyük geliyor :)

170 Mesaj
19 Haziran 2011; 23:03:06 

Teşekkürler. Olsun araba küçük olnca daha iyi, biryere giderken bagaja filan kolayca sığıyor:)

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Haziran 2011; 0:20:45 

güzel çalışma.. direksiyon kontrolü de elektronik yapılabilir.. hatta bir mikro denetleyici yardımıyla joystick bile monte edilebilir..

969 Mesaj
20 Haziran 2011; 13:27:14 

Gerçekten çok temiz bir çalışma yapmışsınız. Tek merak ettiğim şey akü ne kadar dayanıyor?

Gece uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur...
Gezen insan - Doğa, Kültür, Tarih...
Ford Club Türkiye - Daha iyiye doğru...
12 yıllık HORT

170 Mesaj
25 Haziran 2011; 19:11:55 

Merhaba, 6V 4Ah akü kullandım. Akü tam dolu iken 20-30 dakika aralıksız kullanılabiliyor. Piyasadaki akülü arabalar 6V 12Ah yani benimkinin 4 katı kapasiteli. İhtiyaca göre daha güçlü akü takılabilir. Yada ben aynı aküden bir tane daha alıp paralel bağladam fazla fazla yeter. Zaten çocuk 15 dakika sonra sıkılıyor, dikkati başka şeylere kayıyor.

2477 Mesaj
26 Haziran 2011; 12:50:20 

Tebrkler temiz olmuş. şarjlı matkap olsa drift bile yaparmış eleman

Düzeltme: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nipp10 -- 26 Haziran 2011; 12:53:48 >

DH Japonya Hayranları
||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar

321 Mesaj
29 Haziran 2011; 13:30:01 

tebrikler güzel olmuş elinize sağlık

13 Mesaj
14 Temmuz 2011; 16:12:05 

bende böle bişiy yapıcam ama gerekli motoru bulamadım malum akülü araç fiyatları acaba motor kaç volt kaç amaper piyasadaki ufak makinalar bu işi görürmü tabanca gibi 20 tl ye satılan vidalama aletleri mesela

buyum burdayım

1 Mesaj
11 Kasım 2011; 16:23:59 

Öncelikle Merhaba , Bende Kardeşime Böyle Bir şey Yapmak İstiyorum . Ama Yapamıyorum Elimde 1 Adet Elektrik motoru var . Daha Nitelikli Anlatırmısınız Lütfen

19 Mesaj
9 Şubat 2012; 19:47:08 

Keşke biraz daha detaylı anlatsaydınız ve bol foto koysaydınız hocam.Benimde 2.5 yaşında oğlum var benzer bi arabası var.Bende yapabilirmiyim diye düşünüyorum.Akülü araba gördümü çocuuğu zaptedemiyoz.

<pre xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

4 Mesaj
26 Mart 2012; 12:51:48 

Ben de bir akülü araba aldım çocuğum için. Yalnız şu anda aracın pedalına zor uzanıyor ve araç hareket ettiği zaman korkup ayağını pedaldan hemen çekiyor. Ben de onu arabayla gezdirebilmek için akülü arabaya uzaktan kumanda sistemi yapmak veya yaptırmak istiyorum. Birkaç yere sordum ancak ülkemizde her zaman olduğu gibi sorduğum yerler konularında uzman olmadığı için böyle bir şeyi nasıl yapacaklarını bilemediklerini ilettiler. Konu hakkında bilgisi olan, yardımcı olabilecek olan var ise, çok memnun olurum...

81 Mesaj
25 Haziran 2012; 10:24:54 

msungur kardesim seni gercekten cok cok tebrik ediyorum. Olayı bu kadar sade basit ve en dusuk maaliyetli sekilde halletmissin. Çokta guzel resimli anlatıp tık yerlestirmissin. Benim bugunlerde boyle bir proje dusuncem vardı arastırırken buldum bu anlatımını. Bana pilsanın piyasa degeri 600 TL civarı olan akülü aracı geldi ama dişli gurubları kırılmış dagılmıs ve motorları küflenmiş. Bunu ayağa nasıl kadlırabilirim dusuncesi var. Bu konuda yardımı olabilecek arkadasların düsüncelerine ve projelerine acıgım. Detaylı bir sekilde buraya bu konunun anlatımınıda yapmak istiyorum bitince...

asla asla deme!!!

40 Mesaj
25 Haziran 2012; 15:16:51 

Bu işte ustasın kardeş .

1 Mesaj
24 Mart 2013; 3:17:22 

Merhaba arkadaşlar benim sorunum oğluma aldığım aliş marka akülü araba var 2 akü ile çalışıyor, arabada fren pedalı ve gaz pedalı var, gaz pedalının altında 2 tane düğme var pedala az bastığı zamn yavaş tam bastığı zaman hızlı gıdıyor bu düğmenin birincisi takılı kalmıştı ve açtık düzeltdik ama 2. Düğmenin kapalıları yerinden çıktı ve yerlerini karıştırdığımız için takamadık bunun bir şeması veya bilen bir arkadaşın yardımına ihtiyacım, ikinci buton 6 girişli 2 girişine köprü atılmış diğer 4 kablonun yerlerine takmaya çalışıyorum ama sadece 1.devirde çalışıyor, Şimdiden çok teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

552 Mesaj
13 Temmuz 2013; 11:12:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Momentary

Ben de bir akülü araba aldım çocuğum için. Yalnız şu anda aracın pedalına zor uzanıyor ve araç hareket ettiği zaman korkup ayağını pedaldan hemen çekiyor. Ben de onu arabayla gezdirebilmek için akülü arabaya uzaktan kumanda sistemi yapmak veya yaptırmak istiyorum. Birkaç yere sordum ancak ülkemizde her zaman olduğu gibi sorduğum yerler konularında uzman olmadığı için böyle bir şeyi nasıl yapacaklarını bilemediklerini ilettiler. Konu hakkında bilgisi olan, yardımcı olabilecek olan var ise, çok memnun olurum...

Selamlar; biraz uzun zaman olmuş ama arayan olursa eğer benimde bu şekilde sorunum vardı ve lineer potansiyometre adında bir parça var isterseniz bir elektronikçiye taktırabilirsiniz.

Fiat Marea Liberty 2005 - Acer AS5740G-434G50Mn - Nokia 6710 Navigator - HP B110a PhotoSmart

934 Mesaj
13 Temmuz 2013; 15:49:12 

çok çok güzel olmuş emeğine sağlık ama gücü biraz sanki az gibi bide far tak benden tavsiye farı dinamo ile

Twitter : DnSahil

26 Mesaj
20 Temmuz 2013; 12:22:31 

ben de bir tane aldım oğluma ne umutlarla.. :)
ama fazla sürmedi hevesinin geçmesi.. kendimi onun yerine koyupta öyle bir oyuncağa sahip olduğumu düşününce..... bunu gelde ona anlat :)
neyse :)

arkadaşlar belki dikkatinizi çekmiştir BİM mağazalarında satılıyordu bir ara. çok iyi olmasa da iş görür cinsten aldım getirdim..
fakat düz yolda fena sayılmaz ama yokuşlarda bayılıyor :(

6w-4ah (umarım yalnış yazmadım) olmalı akü gücü. bir akü daha ekleyip 4 ah yi 8 e çıkarırsam biraz daha iyi olacağını söylediler ama uğraşmadım..
şimdi forumda bilgi paylaşımlarını görünce alevlendi yine bendeki heves..

önce şunu sormak istiyorum ikinci bir aküyü eklesem istediğim verimi alabilirmiyim ?
ve bu motora zarar verir mi.

ikinci bir seçenek elimde şarzlı tornavida motoru mevcut 14.4 w. bu motor daha verimli olabilir mi?

552 Mesaj
20 Temmuz 2013; 13:06:24 

Motor 14.4V olabilir aküyü de 12V ile değiştirebilirsen olur. Benim aldığım arabada çift motor var ve geri ileri yapınca ön taraf havaya kalkıyor. Çözüm için ayak pedalına lineer potans takmam gerekiyor. Bayramdan sonra halledebilirsem iyi olacak.

Bu mesajda bahsedilenler: asertanel

Fiat Marea Liberty 2005 - Acer AS5740G-434G50Mn - Nokia 6710 Navigator - HP B110a PhotoSmart

26 Mesaj
20 Temmuz 2013; 14:35:53 

çok güzel oyuncaklar var çok da güçlü.. yeniden çocuk olmak istiyor insan :)

hocam siz konuya baya hakim olmalısınız ben potansiyometre'yi şimdi google dan öğrendim :)
sanıyorum anladım yapmaya çalıştığınız şeyi umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız :)

ayrıca verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum..

14.4 lük motora 12 w bir akü bağlarsam kullanılabilir düzeyde bir verim alacağım gibi.
başka bir değişikliğe gerek kalmadan.

ve bu muhtemelen diğer elektronik düzeneğe (radyo-lambalar vs..) zarar verecektir onun için eski aküyü de kullanmalıyım sanırsam..

Bu mesajda bahsedilenler: @16trali Bu mesaja 1 cevap geldi.

552 Mesaj
21 Temmuz 2013; 11:26:26 

quote:

Orijinalden alıntı: asertanel

çok güzel oyuncaklar var çok da güçlü.. yeniden çocuk olmak istiyor insan :)

hocam siz konuya baya hakim olmalısınız ben potansiyometre'yi şimdi google dan öğrendim :)
sanıyorum anladım yapmaya çalıştığınız şeyi umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız :)

ayrıca verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum..

14.4 lük motora 12 w bir akü bağlarsam kullanılabilir düzeyde bir verim alacağım gibi.
başka bir değişikliğe gerek kalmadan.

ve bu muhtemelen diğer elektronik düzeneğe (radyo-lambalar vs..) zarar verecektir onun için eski aküyü de kullanmalıyım sanırsam..

Eğer motoru değiştirmez ve aküyü yüksek amperli ile değiştirirseniz kullanım süreniz ve dolaylı olarak güç artacaktır. Bayırda bayılması da gücün yetersiz kalmasındandır.
http://www.hepsiburada....e12&categoryId=60002789

Bu linkteki tarzda yada daha yüksek amperli ama yine 6V (aracın üzerindeki motorun gücü üzerinde yazıyordur) olan akü işinizi daha kolaylaştırır. Motor modifiyesi çok daha masraflı olmakla beraber her zaman istediğinizi vermeyebilir.

26 Mesaj
26 Temmuz 2013; 1:47:32 

bir motor daha ekleyebilirsem mevcut akünün yanında da bir akü daha olursa sonuç iyi olacak gibi.
(şeytan diyor iş yerimde kullandığım dewalt şarzlı tornavida var ve çok güçlü bir alet o arabayı her türlü uçurur. olduğu gibi koy bas gaza :) )
hakı şeyini geçer ama.. ben deneyip sonucu size de bildireceğim

6 Mesaj
2 Ekim 2013; 2:43:09 

Merhaba,
konuyla belki direkt alakalı değil ama yardımcı olursanız sevinirim. 2 m uzunluğunda 1 m genişliğinde, Maximum 10 km/h hız yapacak , 80 - 90 kg toplam ağırlık taşıyacak, uzaktan kumandalı (ileri - geri - sağa - sola ve ışık açıp kapama fonksiyonlu), min. 4 saat çalışacak bir araç yapmak ya da yaptırmak istiyorum. Konuyla ilgili yardımcı olacak arkadaşların önerilerilerini bekliyorum. Yapacak olan arkadaş İzmir sınırları içinde olması tercihimdir. Şimdiden teşekkür ederim.

VOLKAN SÖNMEZ
0541 2757524

706 Mesaj
21 Aralık 2013; 12:40:20 

0

0

Bizim çocuğun akülü motorda bu akü var fakat çok az götürüyor artık, sanırım değişmesi gerek.

6v yerine 12v; Şu aküyü taksam olur mu mesela,

http://teknikmekan.com/...tik-12-v-7-amp-aku.html

yoksa bundan mı almam gerekiyor

http://www.hepsiburada....e12&categoryId=60002789

ya da uygun fiyatlı ne takabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaTRiX -- 21 Aralık 2013; 12:41:28 >

164 Mesaj
5 Ocak 2014; 12:31:22 

Çok başarılı bir çalışma , devamını bekliyoruz

1279 Mesaj
5 Ocak 2014; 13:07:29 

Şarjlı matkapların motorların uzun süre kullanılmaması gerekiyor sanırım. Öyle okumuştum.
1-0-2 buton yerine anahtar dersek daha dogru olur.
Bascek buton yerine sadece buton dememiz doğru olur.
Buton ve anahtar birbirinden farklı şeylerdir.

Bu mesajda bahsedilenler: msungur

Elektrik elektronik hobi // Web tasarım hobi // Android Hobi //Elektrik Elektronik mühendisliği Aday Adayı :)
Никола Тесла
Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.
Para insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum.

1 Mesaj
3 Mart 2014; 23:53:35 

Merhabalar yaptığınız akülü arabanin resimlerine nasil bulabilirim acaba

Bu mesajda bahsedilenler: msungur

10 Mesaj
31 Mart 2014; 18:51:10 

Bende bimden aldim kucuk bir rampada bayiliyor motor 6 amper 12w-18 amper aku aldim baglasam motoru yakarmiyim ve yedek malzeme teker ve mitor aksamini alabilecegim bir yer varmisir tavsiye edeceginiz tsk @asertanel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bu mesajda bahsedilenler: asertanel

792 Mesaj
1 Nisan 2014; 23:20:17 

Güçlü motor isteyenler için 100cc motosiklet marş motoru 12volttur.iş görür ama kömürü ne kadar dayanır bilmiyorum. Aklıma neler geliyor ama zaman ve alet edevat lazım hatta torna. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Milliyetçilik bıyıkla değil, yerli mala teşvik ile olur.

2 Mesaj
21 Temmuz 2014; 14:41:34 

Pilsan'ın 12V akülü arabası hediye geldi, ancak kızım daha 3 yaşında kullanamıyor, internetten uzaktan kumandalı modellerini gördüm. Acaba bunu uzaktan kumanda ile geliştirebilir miyim, tecrübesi veya fikri olan paylaşırsa sevinirim.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Akülü araba çocuk bisikleti yapımı resimli anlatım
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.547