- x
LAPTOP BATARYASININ ETKİN KULLANIMI KONUSUNDA ÖNERİLER
157 Cevap92362 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2598 Mesaj
12 Aralık 2005; 5:56:18 

Evet arkadaşlar laptopu aldık eve geldik diyelim....

"Şarj edelim mi ? Edeceksek nasıl edelim? Yoksa dokunmayalım, dogrudan prize takıp öyle mi kullanalım?" gibi sorular heman akla takılıyor. Çünkü bataryamızın performansını uzun süre muhafaza etmesini istiyoruz.

Bu yüzden iki durum icin ayrı ayrı görüş alalım;

1. Laptopla fazla dısarıya cıkmayacak biri laptop bataryasını nasıl etkin kullanabilir?

2. Laptopla sık sık seyahat eden ya da dışarı cıkan biri laptop bataryasını nasıl etkin kullanabilir?

Buradaki etkinlikten kasıt, bataryanın en uzun sure en performanslı bicimde kullanılmasıdır.

Lütfen deneyimli ya da yetkin kişiler yanıt yazsın ki bataryalarımızın ömrünü arttıracak dogru yanıtlara ulaşabilelim.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi surfer -- 12 Aralık 2005, 6:01:50 >

584 Mesaj
12 Aralık 2005; 6:10:46 

en başta yeni laptopu eve getirince şarja takacaksın ve bilgisayar açık haldeyken kesintisiz 24 saat şarj edeceksin. bu arabanın motorunu açmak gibi bir şey.

pille ilgili 19867382 defa söylediğimiz şeyi tekrar söyliyim. asla ama asla laptopu pili çıkarıp sadece şarja bağlı kullanmayın. unutmayın hiçbir pil bir laptoptan daha değerli değildir. ve yine unutmayın her pil nasıl kullanırsanız kullanın en fazla 2-3 yıl sonra ömrünü tamamlar.

iki sorunun cevabına gelince;
1. laptopu masaüstü gibi kullanacak birisi laptopu pili üzerindeyken sürekli şarja bağlı kullansın ancak 2-3 günde bir kullanım sırasında fişi çekip pili sonuna kadar (veya %3-4 kalana kadar) bitirsin sonra yine şarja takıp kullanmaya devam etsin.
2. laptopu sürekli dışarıda ve pilde kullanan birinin pil ömrünü arttırmasının tek yolu 2. bir pil alıp pilleri sürekli dönüşümlü kullanmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bahahakan -- 12 Aralık 2005, 6:11:32 >

TOSHİBA L-10-102

220 Mesaj
12 Aralık 2005; 14:32:52 

ya ben sony vaio fs315m aldım.gelince az kullandım bataryası azaldı sonra fişe takıyom kullanıyom yada fişten çıkartım kullanıyom kafama göre yani.çok yalnış ama klavuzu çok basitti birşey yazmıyor adam gibi ne yapmalıyım ya şimdi nasıl kullanayım

2598 Mesaj
12 Aralık 2005; 22:20:08 

quote:

Orjinalden alıntı: SeTh CoHeN

ya ben sony vaio fs315m aldım.gelince az kullandım bataryası azaldı sonra fişe takıyom kullanıyom yada fişten çıkartım kullanıyom kafama göre yani.çok yalnış ama klavuzu çok basitti birşey yazmıyor adam gibi ne yapmalıyım ya şimdi nasıl kullanayım

sony vaio nun kullanım kılavuzu gercekten yetersiz mi?

365 Mesaj
12 Aralık 2005; 22:29:21 

bahanakan olayı çok güzel bir şekilde özetlemiş zaten..tüm lithum ion pillerde olduğu gibi belli bir ömürleri var bu arkadaşların ve bir süre sonra tabiki de kullanılmaz (şarj edilmez) hale geliyorlar..sürekli evde kullanacak birisi arada sırada labtopı kendi pilleri ile kullanması ve şarjını bitirmesi uygulanabilir ve yararlı bir işlemdir..nitekim zaten şunu da biliyoruz ki; fişine takılmayan bir labtop tam performans ile çalışamıyor..yani sürekli dışarıda labtopını kullanacak olan bir vatandaş, şebekeye bağlı olarak kullanan vatandaşa oranla gözle görülebilecek bir performans düşüşünü bilgisayarında yaşayacaktır..neyse konuyu fazla dağıtmayalım..

496 Mesaj
13 Aralık 2005; 1:50:16 

Lap-Top un bataryasını çıkarıp şarzda kullanmanın ne gibi zararı var açılarsanız sevinirimmmm

891 Mesaj
13 Aralık 2005; 1:57:20 

quote:

Orjinalden alıntı: altanB

Lap-Top un bataryasını çıkarıp şarzda kullanmanın ne gibi zararı var açılarsanız sevinirimmmm

Merhaba,
Bunu ben yaklaşık 1 sene önce sormuştum.
Tam cümleyi hatırlamıyorum ama,
" Voltaj dalgalanmlarında anakart bozulur yanar gibi şeyler söylenmişti(Serviste böyle söylüyo)."

Bir bilgisayarcıda,
"Sen kendini ABD'de filanmı sandın?,bizim elektrikleri bilmiyomusun saçmalama demişti...

Saygılarımla,

MERTŞENER

ACER S23HL | CORSAIR CARBIDE 400R 80PLUS 750W | ASUS M5A99X EVO R2 | AMD FX X8 8350 + Venomous X | ASUS HD7950 DirectCU II | GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 | CORSAIR Neutron GTX 120 GB | Sidewinder X4 | Razer Lachesis |

1618 Mesaj
13 Aralık 2005; 2:09:30 

quote:

soruya bak hizaya gel!yahutta sende benim gibi türkiyede yaşamıyorsun!

modernlik yüksek bina dikmekle değil,herkesin ucuz ve hızlı bir internet bağlantısına sahip olması ile belli olur

3800 Mesaj
13 Aralık 2005; 3:52:03 

sürekli pirizde kullanıyorum ve bu konuyla alakalı topic açmayı düşünüyordum benden önce davranmiş arkadaş
.. gece yatarken flim izlerken cıkarıyorum kendi kapanıyo bitip..

dogrumu bilmem..

891 Mesaj
13 Aralık 2005; 4:12:41 

quote:

Orjinalden alıntı: egzantirig

sürekli pirizde kullanıyorum ve bu konuyla alakalı topic açmayı düşünüyordum benden önce davranmiş arkadaş
.. gece yatarken flim izlerken cıkarıyorum kendi kapanıyo bitip..

dogrumu bilmem..

Genelde söylenen kullanılmayan zamanlardan fişten çekilmesi.Şahsen ben öyle yapıyorum.Haftada 1-2 kerede (unutmassam ) sıfırlıyıp dolana kadar şarjda bırakıyorum.

Ama her gece pili bitirip sabahına şarj edip şarjda kullanmak nekadar doğrudur bilemiyorum.
Her pilin bir dolum ömrü olduğunu duymuştum.Eğer bu laptop pilleride böyle ise, kullanırken, şarjda kullanmak iş bitincede kapatıp fişi çekmek daha mantıklı geliyor bana...

Saygılarımla,

MERTŞENER

ACER S23HL | CORSAIR CARBIDE 400R 80PLUS 750W | ASUS M5A99X EVO R2 | AMD FX X8 8350 + Venomous X | ASUS HD7950 DirectCU II | GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 | CORSAIR Neutron GTX 120 GB | Sidewinder X4 | Razer Lachesis |

584 Mesaj
13 Aralık 2005; 5:58:33 

YA GÜZEL KARDEŞLERİM

ÖZELLİKLE egzantrik senin bilgisayara ne garezin varda pili bitirip kendi kendine kapanmaya bırakıyorsun? ha gerçi o kapanmıyordur kendini bekleme moduna alıyordur pil %3-5 kalınca. o zaman sorun yok. ama bilgisayarı asla ŞAK diye kapanmaya bırakma. fiş takılı dursun zaten bilgisayar açık hiç bi şey olmaz merak etme.

sevgili mertsener; evet laptop pillerinin bir şarj olma sayısı vardır (piline göre yaklaşık 350-500 civarı) ve bu kadar defa şarj-deşarj olduklarında artık hızla tükenmeye başlarlar. ama tabi yine bir yarım saat çalışırlar genelde

ANCAK VE ANCAK bilgisayar adaptörü elektriğe bağlı iken, pil tam şarj olduktan sonra artık gelen elektrik ufak bir devre yardımı ile pili atlayıp direkt bilgisayara gider yani dolu pilin üstüne şarj yapmaz yani pili korur. o nedenle pil sadece boşken ve tam dolana kadar şarj olur.
tabi bu devre aynı zamanda adaptörü fişten çektiğin anda elektrik kesintisini algılayarak hemen pili devreye sokar.

sonuç: pil takılıyken sürekli şarja bağlı kalması pile hiçbir zarar vermez. zaten doğru kullanım şekli budur. sadece pilin sağlığı açısından 2-3 günde bir pil bilgisayar fişten çekilerek boşaltılmalıdır.

ancak tabi ki bilgisayar kapalı iken adaptörün fişinin çekilmesi gerekir. çünkü yüklediği elektriği bilgisayar kapalı iken bir yere aktaramayan adaptör aşırı ısınır ve yanabilir. ve bu meretlerin adaptörleri de her şeyleri gibi çok pahalıdır (100-200 dolar arası)

aslında; sonuç olarak nasıl kullanırasınız kullanın ama asla pili çıkarmayın

sağlıcakla kalın

not: aslında tabi bu aletler mobil aletler yani normalde şarj aleti sadece pili doldurmak için vardır ve bilgisayarı dışarda, orda, burda pilde kullanırsın. aman pilim uzun gitsin diye de düşünmezsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bahahakan -- 13 Aralık 2005, 6:03:04 >

TOSHİBA L-10-102

3255 Mesaj
13 Aralık 2005; 9:25:16 

quote:

Orjinalden alıntı: bahahakan
ancak tabi ki bilgisayar kapalı iken adaptörün fişinin çekilmesi gerekir. çünkü yüklediği elektriği bilgisayar kapalı iken bir yere aktaramayan adaptör aşırı ısınır ve yanabilir. ve bu meretlerin adaptörleri de her şeyleri gibi çok pahalıdır (100-200 dolar arası)

Yazdıklarına genel olarak katılsam da yukardaki doğru değil. Evet kullanmıyorsak fişini çekmek mantıklı. Ancak ısınmasının sebebi elektriği bir yere aktaramaması değil. Daha doğrusu kullanılan veya kullanılmadığı halde fişi takılı kalan adaptörler farklı ısınmazlar. Denktir.

let your children play.

193 Mesaj
13 Aralık 2005; 9:26:50 

Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız da...

aklıma takılanm bir şey kaldı...
Bir arkadaş; "üzerinde pil varken herhangi bir voltaj değişimine karşı pil tampon gorevi gorup anakartı koruyor" diyor..

Diğeri de "pil tam dolunca zaten direk elektrik nerjisi pili bi devre vastası ile atlayarak direk Pc ye gidiyor diyor."

Ben de bu iki açıklamadan şunu anlıyorum.. Pil dolu olursa (ki adaptor takılı çalışırken vaziyette bunun dolması 3-4 saati alır en fazla) ya da hiç olmama durumunda elektirik enerjisi direk PCye gidiyor..

bu hiç hoş bi şey değil .. Umarım yanlış anlamışımdır..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Aralık 2005; 9:27:28 

quote:

ancak tabi ki bilgisayar kapalı iken adaptörün fişinin çekilmesi gerekir. çünkü yüklediği elektriği bilgisayar kapalı iken bir yere aktaramayan adaptör aşırı ısınır ve yanabilir.

Bu kısım ilginç geldi, daha önce hiç duymadığım birşey... Bu bilgiden emin misin ?

185 Mesaj
13 Aralık 2005; 12:22:37 

Benzer bir soruyu ben de Elektronik Mühendisi bir arkadaşa sormuştum.
O da bana hemen hemen "bahahakan" arkadaşın söylediklerinin aynısını söylemişti.
Yalnız bir farkla, o "pilleri sonuna kadar tüketmeyin. pilin %3-4'e kadar boşalmasını beklemeden, %10-15 dolu iken şarja takın" demişti.
Li-ion veya Ni-MH pillerde, pili dibine kadar kullanmak da pil ömrünü kısaltıyormuş.
Zaten bu piller Ni-Cd piller gibi "hafızalı" olmadıkları için şarja takmak için tamamen boşalmalarını beklemeye gerek yok.

623 Mesaj
13 Aralık 2005; 13:16:17 

Merhaba,
1) Li pillerin bir şar edilme sayısı vardır ve buda "defa" olarak adlandırılır. Yani 300-350 defa şarj etmek anlamında.Şarj süreleri arasındaki zamanın artması pilin bu defalarının çabuk azalmasını engeller.
2) İlk şarjı mutlaka cihazınız kapalıyken yapın.Açıkken şarj etmek kesinlikle yanlıştır...!!!
3) Pillerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız deşarj anında pilin doluluk oranının %5 'in altına düşürmeden şarja takın.
4) İlk şarjda 12-14 saatten fazla daha sonraki şarjlarda 8 saatten fazla kesinlikle bırakmayın.
5) Pil takılı değilken şebeke dalgalanmalarından cihazınızın anakart v.s. ürünlerinin yanması diye bir olay olamaz çünkü piller regüle görevi görmezler..!!! Pil takılı değilken karşılaşacağınız sorun normal masaüstü cihazlarında elektirik kesildiğinde karşılaşabileceğiniz sorunlardan farklı olamaz.Bu yüzden üretici firmalar mutlaka regüleli bir güç kaynağı önerirler...
6) Notebook pilleride güç kaynakları gibi çalışırlar, yani üzerlerindeki gerilim adaptör elektiriğe takılı olduğu sürece vardır.Yaniii...piller takılıyken full şarj olduklarında üzerlerindeki gerilim kesilip direk notebooka şebeke gerilimi geçmez.Eğer böyle olsaydı elektirik kesintisi anında pilin devreye girme süresi 3-5 ms gibi çok kısa bir süre olsa bile notebook kendini ya resetler yada kitlenme yapardı.Sadece pil full dolduğu zaman üzerinde dolaşan gerilim azalır ve cihaz gerilimi %95 şebekeden alır ama tamamen kesilmez.
7) Yurtdışı forumlarında hatta üretici firmaların el altından tavsiye ettikleri.düşük kva'lı ama iyi bir regüleli ups yani güç kaynağı alınıp pilsiz olarak notebooku bu güç kaynağından beslemek denir.Eğer güç kaynağınızdan uzak biryerde kullacaksanız adaptör ve pili kullanmanızdır.Bu şekilde ancak pilinizin ömrünü maximuma çıkarabilirsiniz.
8) Ayrıca ortam durumlarıda pillerinizin ömrüne etki eder, nem, ısı, manyetizma v.s. gibi...
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Teşekkürler,

891 Mesaj
13 Aralık 2005; 13:57:34 

quote:

Orjinalden alıntı: mors

Merhaba,
5) Pil takılı değilken şebeke dalgalanmalarından cihazınızın anakart v.s. ürünlerinin yanması diye bir olay olamaz çünkü piller regüle görevi görmezler..!!! Pil takılı değilken karşılaşacağınız sorun normal masaüstü cihazlarında elektirik kesildiğinde karşılaşabileceğiniz sorunlardan farklı olamaz.Bu yüzden üretici firmalar mutlaka regüleli bir güç kaynağı önerirler...

Hocam peki desktop ile laptop lardaki anakart aynımıki hiçbir zarar görmesin, farkı olmasın?
Benim bildiğim laptoplar bir hayli hassas cihazlar.Bunu ben,LG distrübötörü Ufotekve Boğaziçi'ye,öncedende P.Bell Distrübütörü Koyuncu'ya sordum.
Hepside senin sölediğinin aksine kesinlikle,-özelliklede TR'de- böyle kullanmayınız diyordu...

Hangisi doğru şimdi?

Saygılarımla,

MERTŞENER

623 Mesaj
13 Aralık 2005; 14:02:36 

Hocam tekrar yazıyorum bence sende aynen benim dediğim gibi bi sor o bahsettiğin firmalara.Piller regüle görevi görürmü?????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mors -- 13 Aralık 2005, 14:03:14 >

1597 Mesaj
13 Aralık 2005; 14:28:15 

Hangisine inanacağımı şaşırdım

‘Yâ Hû!’ hitabı
‘Hû’ya aşina olana yapılır, O’nu bilen O’nun edebini bilir

220 Mesaj
13 Aralık 2005; 19:04:30 

sony nin kullanım klavuzu ince gerekli bilgiler var ama bana yetmedi yani sorular var aklımda baarya ile ilgili aldım sanırım neyse hepinize teşekkür ederim.

5142 Mesaj
13 Aralık 2005; 20:06:34 

Ben laptopumu alalı 1 hafta oluyor ve pil ömrü uzun olsun diye ve genelde hep evde kullandığım için pili çıkarıp elektriği sadece adaptörden alıyorum, burada çok çelişkili açıklamalar var. Acaba ben adaptörle de kullanacak olsam pil devamlı takılı mı olmalıdır??

2011 SEAT LEON TDI DSG ŞEKER BEYAZI
IPHONE 5S SILVER / THE NEW IPAD 16 GB WIFI / HP PAVILION DV6 BEATS AUDIO

220 Mesaj
13 Aralık 2005; 20:24:27 

ben bataryası takılı kullanıyorum hep elektrikli.hem elektrikten kullanıyorum hemde sarj ediyor .yani bir süre sonra bakıyorum bataryada dolmuş

3701 Mesaj
13 Aralık 2005; 20:50:13 

pillerle ilgili en önemli ve kesin şey pilin üzerinde yazıyor.

"500 defaya kadar şarj olabilir!"

benim gibi ev kullanıcıları şarj da veya pilde kullanmayı buna göre kolayca karar verebilirler.

Mobil imza versek?

584 Mesaj
13 Aralık 2005; 22:31:50 

tekrar söyliyim. pil takılı iken eğer pil doluysa. enerji pile değil bilgisayara gider yani pili atlar. bunun nedeni hem pili doluyken tekrar şarj etmemek hem de bilgisayarı pile göre sonsuz ömürlü olan şebeke elektriği ile çalıştırmaktır. zaten bir çok laptopta laptop pile bağlı iken işlemci daha düşük performansta (pil tasarrufu için), adaptör takılı iken daha yüksek performansta çalışır.

ve siz adaptöre bağlı iken fişi çektiğiniz anda pil devreye girerek bilgisayarı pille çalıştırmaya başlar.

şayet pil takılı olmazsa elektrik kesildiği anda bilgisayar küt diye kapanacaktır.

evet bir arkadaşın dediği gibi bunun zararı masaüstü bir bilgisayarda olabiliecek zarardan çok farklı değildir. ancak mesela anakartınız yanarsa bunun laptoptaki bedeli yaklaşık 800dolar+kdv dir.
veya ekrana bi şey olsa bunun laptoptaki bedeli 700dolar+kdv dir. ve garanti dışıdır.

işte bu nedenle asla pili çıkartmayın diyoruz. pil aslında bir ups görevi görür.

adaptörü elektrikte bırakma olayına gelince; hem servisler, hem kullanım klavuzu hem de ben laptop kapalı iken ve pil şarj falan olmuyorsa adaptörü prizde bırakmayın diyoruz. ha "ben de unutup sabaha kadar elektrikte bıraktım ve hiç bir şey olmadı" ama ne zaman sorun olacağını bilemeyiz.

ayrıca morsun dediğini ben de önermiştim: illa pili çıkartıp kullanıcam diyorsanız o zaman en ucuzundan 50 milyona bir ups alın ve bilgisayarı ups e bağlı kullanın.

ayrıca ben de ilk zamanlar pili çıkartıp kullanıyordum ve sözde pil ömrünü uzatıyordum. şansıma da hiç elektrik kesintisi olmadı. ama toshibanın forumunda pilsiz kullanan birinin elektrik kesildiği anda anakartının yandığını okuyunca bir daha asla pilsiz kullanmadım.

sonuç olarak buradaki tavsiyelerimizdeki amaç pilin değil laptopun ömrünü uzatmak.

ha tabi isteyenler için pili uzatma konusunda öneriler de verebilirim
pil ömrünü uzamak için pili çıkartın ve kuru ve serin bir ortamda tam dolu halde saklayın. isterseniz buzdolabına da koyabilirsiniz. bu süre içinde bilgisayarı adaptöre bağlı kullanın.
ancak haftada bir mutlaka pili bilgisayara takın ve pili sonuna kadar bitirin ve sonra tekrar adaptör ile pili tam doldurun ve pili çıkartıp bir sonraki haftaya kadar tekrar serin ve kuru bir yerde saklayın.

böyle yaparsanız yaklaşık 2 yıllık pil ömrünüz 3-3,5 yıla kadar çıkabilir.

tabi bu arada elektrik kesintilerinde arıza olmaması için bilgisayarın bir tarafına ve wallpaper olarak ayetel kürsi veya karınca duası yapıştırabilirsiniz.

tercih sizin ister üsteki ister alttaki yazıyı dikkate alın

TOSHİBA L-10-102

1471 Mesaj
13 Aralık 2005; 23:23:02 

ya ben laptopta eve geldiginde taktim sarja ama tam doldu mu bilmiyorum birde ben evde kulanirken laptopu her zaman sarja takili olarak kullaniyorum
sorun olur mu?

// .. Gürültü, patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. //
Foruma Özel Ses Kayıtlarım《http://vocaroo.com/i/s0aSlzSJFvxX》 《 http://vocaroo.com/i/s1XMC013IZSm》

80 Mesaj
14 Aralık 2005; 2:36:05 

en başta yeni laptopu eve getirince şarja takacaksın ve bilgisayar açık haldeyken kesintisiz 24 saat şarj edeceksin. bu arabanın motorunu açmak gibi bir şey. Bu yorum bahahakan'a ait.

2) İlk şarjı mutlaka cihazınız kapalıyken yapın.Açıkken şarj etmek kesinlikle yanlıştır...!!! Bu da mors arkadaşın yorumu

Hangisi doğru arkadaşlarrrrrrrrrrrr

623 Mesaj
14 Aralık 2005; 9:12:45 

Benim bahahakan arkadaşa bir kaç sorum olacak...

Eğer pil dolduğunda gerilim pilden atlayıp direk notebooka gidiyorsa elektirik kesintisinde pilin devreye girme anındaki milisaniyelerle (eskiden saniyelerdi) ölçülen gerilimsiz kalma durumunu alet nasıl atlatıyor resetlemeden.Ayrıca bir arkadaşa sorduğum soruyu kendisine de sormak istiyorum...Piller regüle görevi görürmü??? Yoksa pillerin çıkarılmamasının cihaza faydası piller her zaman devrede olduğu için gerilim dalganmalarından etkilenmesinimi engeller aletin??? Eğer böyleyse nasıl oluyorda piller dolunca devre dışı kalıyor şarja takılıyken...Yine eğer piller tam doluyken gerilim pilleri atlayıp cihaza direk gidiyorsa nasıl oluyorda gerilim dalgalanmalarından koruyor cihazı piller???

Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mors -- 14 Aralık 2005, 9:18:16 >

623 Mesaj
14 Aralık 2005; 9:20:30 

Ayrıca size bir örnek vermek istiyorum. Artık hemen hemen herkezin cep telefonu bulunmakta. Eğer çöpe atmak istediğiniz bir piliniz varsa lütfen arkadaşın dediği gibi cep açıkken vede ceble görüşerek ilk şarjı yapın bakalım ne kadar zamanda pili çöpe gönderiyorsunuz...!!! Serin ve kuru yerlerde buzdolapları değildir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mors -- 14 Aralık 2005, 9:21:47 >

623 Mesaj
14 Aralık 2005; 9:30:59 

quote:

Orjinalden alıntı: seryaft

en başta yeni laptopu eve getirince şarja takacaksın ve bilgisayar açık haldeyken kesintisiz 24 saat şarj edeceksin. bu arabanın motorunu açmak gibi bir şey. Bu yorum bahahakan'a ait.

2) İlk şarjı mutlaka cihazınız kapalıyken yapın.Açıkken şarj etmek kesinlikle yanlıştır...!!! Bu da mors arkadaşın yorumu

Hangisi doğru arkadaşlarrrrrrrrrrrr

Araba motorunu açar gibi açarsanız pillerinizi yakında sizin pillerinizde yağ yakmaya başlar arkadaşlar.Ayrıca bahahakan arkadaşın bahsettiği pil bios pili olup şarj olması için cihazın açık olması gerekmez.Gerilim takılı olsun yeterlidir...1.5 ytl lik pil için 180 usd lik pili daha ilk şarjında öldürmek niyetindeyseniz ilk şarjı 24 saat açıkken yapabilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mors -- 14 Aralık 2005, 9:40:35 >

3255 Mesaj
14 Aralık 2005; 9:57:04 

quote:

...1.5 ytl lik pil için 180 usd lik pili daha ilk şarjında öldürmek niyetindeyseniz ilk şarjı 24 saat açıkken yapabilirsiniz...

Bu açıklamadan bir şey anlamadım.

Piller lityumlu olduğundan beri aldığım(ız) hiç bir laptop yada cep telefonununda buna dikkat etmedim. Makinayı zaten merak ediyorum, almışım bir de 14 saatlik şarj boyu kapalı mı tutacağım? Sanırım ben çok şanslıyım. 3 sene kadar önce aldığım thinkpad, gündüzleri neredeyse hiç kapanmadı, kimi geceleri bile açık kaldı. Bir kaç yurtdışı yolcuğu ve elektrik kesintisi hariç pil sonuna kadar hiç boşalmadı. Elektrik olan heryerde prize takılı idi. Pil hep ısındı, soğusun diye asla çıkartmadım. Defalarca elektrik kesintisi ile karşılaştı. Hiç ömrünü arttırmak için doldur boşalt görmedi. Kısacası tavsiyelerin hiç birini yapmadım. Geçenlerde değiştirdiğim thinpad, ilk güngü kadar olmasa da hala pili ilk günküne yakın gidiyordu (2 saat civarı).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurol -- 14 Aralık 2005, 9:57:37 >

let your children play.

623 Mesaj
14 Aralık 2005; 10:01:27 

Evet hocam cidden şanslıymışsın...

3255 Mesaj
14 Aralık 2005; 10:29:45 

Aslında benzer bir konu 2 ay kadar önce tartışılmıştı ve ben de şunu yazmıştım:
http://forum.donanimhab..._3692625/tm.htm#4476210

Görünen o ki laptop popüler oldukça bu konu sürekli karşımıza çıkacak. Bilimsel temele dayanan ve üreticilerin linklerine dayanan derleme yapmakta yarar görünüyor.

let your children play.

496 Mesaj
14 Aralık 2005; 12:53:29 

ben bu formda Gürolu tek geçerim yani Gürol ne dediyse doğrudur onun bilgilerine çok güveniyorum,bence Gürolun verdiği linke tıklayıp o Formda yazdığı yazıyı bir okuyun herşeyden önce..ben Bataryayı çıkarma taraftarıydım ancak o formadakileri okuyunca fikrimi değiştirdim ben Gürola tşk ederim bilgilendirdiği için...

584 Mesaj
14 Aralık 2005; 14:03:00 

quote:

Benim bahahakan arkadaşa bir kaç sorum olacak...

Eğer pil dolduğunda gerilim pilden atlayıp direk notebooka gidiyorsa elektirik kesintisinde pilin devreye girme anındaki milisaniyelerle (eskiden saniyelerdi) ölçülen gerilimsiz kalma durumunu alet nasıl atlatıyor resetlemeden.Ayrıca bir arkadaşa sorduğum soruyu kendisine de sormak istiyorum...Piller regüle görevi görürmü??? Yoksa pillerin çıkarılmamasının cihaza faydası piller her zaman devrede olduğu için gerilim dalganmalarından etkilenmesinimi engeller aletin??? Eğer böyleyse nasıl oluyorda piller dolunca devre dışı kalıyor şarja takılıyken...Yine eğer piller tam doluyken gerilim pilleri atlayıp cihaza direk gidiyorsa nasıl oluyorda gerilim dalgalanmalarından koruyor cihazı piller???

Şimdiden teşekkürler...

dostum o devre elle kolla çalışan bir devre değil. yani bilgisayarın içinde mekanik bir şey enerji hattını adaptöre veya pile yöneltmiyor. bu devre elektrik varken cilgisayar gücünü adaptörden sağlayan elektrik olmadığı anda herhangibir elektrik kesintisine mahal vermeden elektriği pilden sağlayan elektronik bir devre.
pilleri çıkarmamanın espirisi pillerin elektrik kesintisi anında sigorta görevi görmesi veya bir ups görevi görmesi ve cihazın kapanmasına izin vermemesidir.

VE ARKADAŞLAR ARTIK BUNU BİR KEZ DAHA SÖYLEMİYECEĞİM.
İSTEYEN İSTEDİĞİNİ YAPMAKTA SERBESTTİR. PİLLERİ İSTER ÇIKARIN İSTER ÇIKARMAYIN. BİLGİSAYAR SİZİN BİLGİSAYARINIZ.
benim pili çıkartmayın dememin tek nedeni elektrik kesintisi anında yaşanan ani kapanmalarda bilgisayarda bir arıza veya sorun oluşması riskinden korunmanız içindir.
YOKSA BANA NE YANİ???
HALA NEDEN PİLİ ÇIKARTMAYALIM DİYORSUNUZ madem siz pili çıkartmak istiyorsunuz o zaman çıkartın kardeşim.

bazı arkadaşlar da ilk 24 saatlik şarjın bilgisayar kapalı iken yapılması gerekir demiş. dostum ben açıkken şarj yaptım ve şu an aylardır hiç sorunsuz kullanıyorum. pil süresi de aynen imzamda yazdığım gibi.

TOSHİBA L-10-102

8 Mesaj
14 Aralık 2005; 14:58:02 

quote:

adaptörü elektrikte bırakma olayına gelince; hem servisler, hem kullanım klavuzu hem de ben laptop kapalı iken ve pil şarj falan olmuyorsa adaptörü prizde bırakmayın diyoruz. ha "ben de unutup sabaha kadar elektrikte bıraktım ve hiç bir şey olmadı" ama ne zaman sorun olacağını bilemeyiz.

bazı arkadaşlar da ilk 24 saatlik şarjın bilgisayar kapalı iken yapılması gerekir demiş. dostum ben açıkken şarj yaptım ve şu an aylardır hiç sorunsuz kullanıyorum. pil süresi de aynen imzamda yazdığım gibi.

bahahakan Arkadaşım 2 yorumunun birincisinde ne zaman sorun olacağı belli olmaz demişsin ve ama ikincide aynı şekilde gereksiz bi hareketi yapıp "ben yaptım bişey olmadı demişin" Eğer sorun çıkaracak bişey varsa bu her zaman geçerlidir. Bütün elektronik aletlerin kullanma kılavuzlarında ilk şarjı makine kapalıyke yapın tarzı bi uyarı vardır. "Ben yaptım oldu" denecek bi durum değil. Bu mesajları okuyan biri dediğin gibi yapsa ve pilinde bi sorun çıksa sen mi hallediceksin sorunu?_

891 Mesaj
14 Aralık 2005; 15:06:37 

quote:

Orjinalden alıntı: The_Kid
bahahakan Arkadaşım 2 yorumunun birincisinde ne zaman sorun olacağı belli olmaz demişsin ve ama ikincide aynı şekilde gereksiz bi hareketi yapıp "ben yaptım bişey olmadı demişin" Eğer sorun çıkaracak bişey varsa bu her zaman geçerlidir. Bütün elektronik aletlerin kullanma kılavuzlarında ilk şarjı makine kapalıyke yapın tarzı bi uyarı vardır. "Ben yaptım oldu" denecek bi durum değil. Bu mesajları okuyan biri dediğin gibi yapsa ve pilinde bi sorun çıksa sen mi hallediceksin sorunu?_

Arkadaşım,
Burası forum.Paylaşım portalı.
Biri birşey sorar,diğerleri cevap verir.Soranın kafasına yatıyorsa,uygular görür.Ha yatmıyorsa da uygulamaz.
Bu bukadar basit bir olaydır.
Burayı teknis servisle,bahahakan arkadaşımızıda, servis elemanı ile karıştırmayalım.
Arkadaş bize tecrübelerini anlatmış.Beğenmessen uygulamassın.
quote:

Bütün elektronik aletlerin kullanma kılavuzlarında ilk şarjı makine kapalıyke yapın tarzı bi uyarı vardır

Hemen hemen evdeki bulabildiğim tüm elektroniklerin klavuzlarına baktım.Laptop,telefon,diji foto mak.,mp3 ve diğerleri...
İNG-FR-TR bu 3 dildede okudum fakat senin sölediğin gibi hiçbirşey yazmıyor.
Arından Boğaziçi Bilg. aradım. Birol diye bir eleman ile görüştüm. Şefiyim teknik servisin dedi nekadar doğrudur bilmem.
Elektronik cihazların hepsi açıkken şarj edilmelidir dedi(ben laptop için sordum oda bunun ilersinde bu cevabı verdi)

Ailemdeki 2elektrik-elektronik mühendisine sordum.Farklılık gösterebilir,ama genelde açıkken şarj etmek gerekir dedi...

Sen bu kapalıyken şarkı hangi klavuzda okudun acaba?
Teşekkürler

Saygılarımla,

MERTŞENER

584 Mesaj
14 Aralık 2005; 15:12:16 

quote:

hocam benim bilgisayarın kullanım klavuzunda da tam tersi yazıyordu yani 24 saat şarjı açıkken yapın yazıyordu. ayrıca toshiba forumda servis yetkilileri de hep ilk 24 saatlik şarjı açıkken yapın diyor.
ben yaptım oldu değil yani.

ayrıca ben "bunları yapmazsanı kesin sorun çıkar demiyorum" "sorun çıkabilir diyorum" ve evet sorunun ne zaman çıkacağı belli olmaz. sen pilsiz kullanırsın 100 defa elektrik kesilir bi şey olmaz. ama başkasında 1 kere elektrik kesilnince bilgisayar uçar. yani önemli olan tedbirli olmak.

mesela geçen hafta odamdaki televizyon sehpanın üstünden yere düştü (nasıl düştüğünü sormayın ) ve hiç bir şey olmadı hala tıkır tıkır çalışıyor. ama şimdi bu "eğer bir televizyon sehpanın üstünden düşerse asla br şey olmaz" demek değildir tabi ki. değil mi?

TOSHİBA L-10-102

891 Mesaj
14 Aralık 2005; 15:18:02 

quote:

mesela geçen hafta odamdaki televizyon sehpanın üstünden yere düştü (nasıl düştüğünü sormayın ) ve hiç bir şey olmadı hala tıkır tıkır çalışıyor. ama şimdi bu "eğer bir televizyon sehpanın üstünden düşerse asla br şey olmaz" demek değildir tabi ki. değil mi?

Biraz agresfisin galiba?
Geçmiş Olsun

Saygılarımla,

MERTŞENER

584 Mesaj
14 Aralık 2005; 15:23:37 

quote:

Orjinalden alıntı: MertSener

Biraz agresfisin galiba?
Geçmiş Olsun

Saygılarımla,

MERTŞENER

yok ya el varken ayak kullanınca böyle oluyor.
sağol

TOSHİBA L-10-102

623 Mesaj
14 Aralık 2005; 16:47:42 

quote:

dostum o devre elle kolla çalışan bir devre değil. yani bilgisayarın içinde mekanik bir şey enerji hattını adaptöre veya pile yöneltmiyor. bu devre elektrik varken cilgisayar gücünü adaptörden sağlayan elektrik olmadığı anda herhangibir elektrik kesintisine mahal vermeden elektriği pilden sağlayan elektronik bir devre.
pilleri çıkarmamanın espirisi pillerin elektrik kesintisi anında sigorta görevi görmesi veya bir ups görevi görmesi ve cihazın kapanmasına izin vermemesidir.

VE ARKADAŞLAR ARTIK BUNU BİR KEZ DAHA SÖYLEMİYECEĞİM.
İSTEYEN İSTEDİĞİNİ YAPMAKTA SERBESTTİR. PİLLERİ İSTER ÇIKARIN İSTER ÇIKARMAYIN. BİLGİSAYAR SİZİN BİLGİSAYARINIZ.
benim pili çıkartmayın dememin tek nedeni elektrik kesintisi anında yaşanan ani kapanmalarda bilgisayarda bir arıza veya sorun oluşması riskinden korunmanız içindir.
YOKSA BANA NE YANİ???
HALA NEDEN PİLİ ÇIKARTMAYALIM DİYORSUNUZ madem siz pili çıkartmak istiyorsunuz o zaman çıkartın kardeşim.

Kardeş iyiki söyledin bende manuel elle yapılıyor sanıyordum...Bak arkadaşım ben sadece bir şey öğrenmek istiyorum eğer biraz elektirik ve elektronikten anlıyorsan sorumu net olarak anlayabilirsin. Şebeke gerilimi kesildiği anda aletin pile geçerkenki süre içerisinde resetlemesi gerekmezmi? Yani bu alet ups ler gibi çalışmıyormu??? upslerde gerilim pillerin üzerinden geçer her zaman ve zamanlada bu piller ölür vede değiştirilmesi gerekir.Eğer bu ufacık zımbırtılar bunu başarabildilerse o koca ups'ler nasıl başaramadı merak ediyorum..ayrıca kimseye pili çıkar diye tavsiyede bulunmadım ben.Sadece yanlış bir yanılgıyı ortadan kaldırmak amacındayım.Kimin ne dediği beni ilgilendirmiyor servislerde. Bu zımbırtılar pil dolduğu zaman direk şebekeye geçmezler geçemezler.Eğer öyle olsaydı şebeke gerilimi kesildiğinde pilin devreye girme süresi mili saniyelerle ölçülse bile alet ya kitlenme yada başka bir sorun çıkarırdı yada direk resetlerdi....İstiyen istediğine inanır amma....

Bu piller regüle görevi görmez sadece kesintisizlik sağlar çünküüüü pillerin üzerindeki gerilim her zaman vardır doldukları zamanda bile azda olsa vardır......

623 Mesaj
14 Aralık 2005; 16:51:56 

quote:

ben bu formda Gürolu tek geçerim yani Gürol ne dediyse doğrudur onun bilgilerine çok güveniyorum,bence Gürolun verdiği linke tıklayıp o Formda yazdığı yazıyı bir okuyun herşeyden önce..ben Bataryayı çıkarma taraftarıydım ancak o formadakileri okuyunca fikrimi değiştirdim ben Gürola tşk ederim bilgilendirdiği için...

Birader bahis oynamıyoruz burda.Tartışıyoruz bir konu üzerine ya adam gibi bildiğini yada bilmediğini yaz yada zırvalama...

3255 Mesaj
14 Aralık 2005; 22:34:44 

quote:

altanB, rica ve teşekkür ederim. Ancak kimi zaman oğlanı sırtıma alıp at gibi kişnesem de ;) bu forumda yazmanın bir yarış olduğunu düşünmüyorum.

Üreticilerin farklı tavsiyelerde bulunduğu konularda (ki piller de bunlardan biri) hele bir de ürünlerin nitelikleri çeşitli ise (li-ion, li-polimer, nimh, nicd) bir çok farklılık ortaya çıkıyor. Mesela ilk şarj olayı. Bu pili kendinizin ürettiğini düşünün. Pili fabrika ortamında denemez miydiniz? Denemediysek kullanıcıya gittiğinde o serideki kronik arıza markamızı nasıl etkiler? Sizce Apple, Sony,.. gibi büyük firmalar bu riski üzerine alır mı? Ben eğer o üreticilerden biri olsaydım kullanılan her parçada yaptığım gibi pili de bir kez tamamen şarj eder, sonra test için deşarj ederdim. Sanırım Sony benden akıllıdır. El kitaplarında yazan 12 saat (yada 14, 8 herneyse) şarj olayının -bence- altında yatan farkında olmayan kullanıcıları garantiye almak. Kullanıcı bazen o kadar saf olabilir ki, pili şarj etmeden takıp "katalogda 2 saat yazır benimki 10 dakika gitti" deyip iade etmeye çalışır veya markayı karalayabilir. Pili tam şarjda göndermezler. Bilinen bir gerçek şarjlı pilin zamanla tükendiğidir.

Bir çok yerde bir kaç defa tamamen şarj ve boşaltmanın (%3-5'e kadar) pilin tam kapasite ile kullanımına yararlı olacağı söyleniyor. İşin açıkcası ben Sony olsaydım; madem böyle verimli, öyleyse ben her pilime bunu uygulamalıyım diye düşünürdüm. Tabi neler uyguladıklarını buradan bilmeme imkan yok.

Yukarda bahsedilmiş bir konu da pilin depolanması ile ilgili. Bununla ilgili çok çelişkili bilgilere erişebilirsiniz. Ben de zaman içinde farklı açıklamalara rastladım. Kimi tam şarjlı diyor, kimi boş. Ancak Apple'ın önerisi mantıklı görünüyor. Cihaza takılı değilken %50 şarj ile kuru ve serin bir yerde saklayın. Tabi bu önerisi li-ion piller için.

quote:

http://www.apple.com/uk/batteries/notebooks.html

Long Term Storage
If you don’t plan on using your portable for a length of time, for example, if you manage an iBook lab at a school that’s going on holiday for the summer, Apple recommends that you remove and store the battery with a 50% charge. If you store a battery when it’s fully discharged, it could fall into a deep discharge state, which renders it incapable of holding any charge. Conversely, if you store it fully charged, the battery may experience some loss of battery capacity, meaning it will have a shorter life. Eject the battery from your PowerBook or iBook and store it at the proper temperature. (See “Notebook Temperate Zone”.)

Bence konuyu uzatmanın pek anlamı da yok. Benim kafamda bir kaç net nokta var;

- Pil, elektrik kesintisine karşı gayet güzel bir garantidir, bilgisayarımdan ve taşıdığı bilgilerden ucuzdur, (sürekli ups kullananlar için durum farklı olabilir) demekki pilim sürekli takılı olmalı.

- üretici 14 saat şarj öneriyor (mutlaka yap)

Uzun uzun bilimsel kaynak aradım ama denk gelmedi. Elime geçen yegane link hemen altta. Hepsini okumadım, yazan kimdir bilemiyorum ama genelde mantıklı açıklamalar içeriyor. Geniş bilgi arayanlar okumalı (ingilizce)

http://www.batfaq.com/faq.html

Ayrıca kafanızda detaylı soru varsa (kimler vardır/cevaplıyordur bilemiyorum ama) alttaki linkte akıllı piller (smart battery) ile ilgili bir forum var;

http://www.sbs-forum.org/specs/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurol -- 14 Aralık 2005, 22:35:35 >

let your children play.

584 Mesaj
14 Aralık 2005; 23:02:42 

quote:

Kardeş iyiki söyledin bende manuel elle yapılıyor sanıyordum...Bak arkadaşım ben sadece bir şey öğrenmek istiyorum eğer biraz elektirik ve elektronikten anlıyorsan sorumu net olarak anlayabilirsin. Şebeke gerilimi kesildiği anda aletin pile geçerkenki süre içerisinde resetlemesi gerekmezmi? Yani bu alet ups ler gibi çalışmıyormu??? upslerde gerilim pillerin üzerinden geçer her zaman ve zamanlada bu piller ölür vede değiştirilmesi gerekir.Eğer bu ufacık zımbırtılar bunu başarabildilerse o koca ups'ler nasıl başaramadı merak ediyorum..ayrıca kimseye pili çıkar diye tavsiyede bulunmadım ben.Sadece yanlış bir yanılgıyı ortadan kaldırmak amacındayım.Kimin ne dediği beni ilgilendirmiyor servislerde. Bu zımbırtılar pil dolduğu zaman direk şebekeye geçmezler geçemezler.Eğer öyle olsaydı şebeke gerilimi kesildiğinde pilin devreye girme süresi mili saniyelerle ölçülse bile alet ya kitlenme yada başka bir sorun çıkarırdı yada direk resetlerdi....İstiyen istediğine inanır amma....

Bu piller regüle görevi görmez sadece kesintisizlik sağlar çünküüüü pillerin üzerindeki gerilim her zaman vardır doldukları zamanda bile azda olsa vardır......

of hocam of ya. bana inanmıyorsan niye servise veya konudan anlayan bir bilgisayarcıya sormuyorsun. şimdi sana bu devrenin özelliğini anlatacak kadar uzamanlık sahibi değilim ama. inan ki ben sana (ben toshiba servisindeki en yetkili kişi meşhur kurnaz'ın yalancısıyım) bu işle uğraşanların söylediğini aktarıyorum.

evet böyle bir devre var ve bu devre pil ile adaptör hattı arasında bir köprü vazifesi görüyor. ayrıca ups başka şey laptop pili başka şey ya. upsnin asıl görevi kararlı bir elektrik vermektir, ancak pilin böyle bir görevi yoktur ve şebekeden sağlanan adaptör ektriğinden de daha verimsizdir aslında. burada amaç bilgisayarın kapanmadan çalışmaya devam etmesi. ups deki amaç ise bilgisayarın sürekli olarak aynı güçte voltajla hiçbir voltaj dalgalanmasına mahal vermeden çalışmasıdır.

çok eskiden elektronikle uğraşmış biri olarak (meslek lisesinden ) böyle bir devrenin çok kolay yapılabileceğini de söyleyebilirim sana. ne biliyim kondansatör vb. bi şey ile elektrik gittiği anda pil devreye girene kadar cihazın kapanmamasını (sonuçta pili devreye sokmak milisaniyeler içinde gerçekleşebilir) falan sağlayabilirler. yani sonuç olarak, işlemci denilen mi,nicik şeyin içine milyonlarca transistörü sokan adamlar böyle bir devreyi de rahatlıkla yapabilir heralde.

TOSHİBA L-10-102

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Aralık 2005; 23:28:05 

Bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar.Bu topic bence üst topic olmalı.Modlardan rica ediorm...

623 Mesaj
15 Aralık 2005; 9:44:19 

quote:

of hocam of ya. bana inanmıyorsan niye servise veya konudan anlayan bir bilgisayarcıya sormuyorsun. şimdi sana bu devrenin özelliğini anlatacak kadar uzamanlık sahibi değilim ama. inan ki ben sana (ben toshiba servisindeki en yetkili kişi meşhur kurnaz'ın yalancısıyım) bu işle uğraşanların söylediğini aktarıyorum.

evet böyle bir devre var ve bu devre pil ile adaptör hattı arasında bir köprü vazifesi görüyor. ayrıca ups başka şey laptop pili başka şey ya. upsnin asıl görevi kararlı bir elektrik vermektir, ancak pilin böyle bir görevi yoktur ve şebekeden sağlanan adaptör ektriğinden de daha verimsizdir aslında. burada amaç bilgisayarın kapanmadan çalışmaya devam etmesi. ups deki amaç ise bilgisayarın sürekli olarak aynı güçte voltajla hiçbir voltaj dalgalanmasına mahal vermeden çalışmasıdır.

çok eskiden elektronikle uğraşmış biri olarak (meslek lisesinden ) böyle bir devrenin çok kolay yapılabileceğini de söyleyebilirim sana. ne biliyim kondansatör vb. bi şey ile elektrik gittiği anda pil devreye girene kadar cihazın kapanmamasını (sonuçta pili devreye sokmak milisaniyeler içinde gerçekleşebilir) falan sağlayabilirler. yani sonuç olarak, işlemci denilen mi,nicik şeyin içine milyonlarca transistörü sokan adamlar böyle bir devreyi de rahatlıkla yapabilir heralde.

Ah benim güzel kardeşim o bahsettiğin anlayan bilgisayarcı benim zaten ama sen anlamadın gittin.
Kurnaz, tilki yada herneyse bana anlatma bunları hocam insanlarıda yanlış bilgilerinle yanıltma emi? Ups ler regülatör değildir kararlılık sağlasın. Regüleli ups ler anca o dediğin kararlılığı sağlar.Yada başlı başına regülatörler. Biz AA akımlarda regüle deriz o cihazlara.Sen hayatında hiç devrede olan bir ups'in içine ölçü aleti sokup ölçtünmüde piller dolunca bypass olur diye iddia ediyorsun? Sağdan soldan öğrendiğin bilgilerin çoğu yanlış yok cihazı açık bırakıp 24 saat şarj etmeler, yok pilin bypass olması v.s. v.s...Ben sıkıldım bu tartışmadan isteyen istediğine inanır ve uygular...

Herkeze iyi günler,

496 Mesaj
15 Aralık 2005; 13:00:41 

biraz abest olacak ama ups hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim hemde alacak olan arkadaşlara yardımcı olursunuz.nasıl birşeydir büyüklüğü nasıldır nekadar fiyatı vardır vs.. gibi fikirler..şimdiden teşekkür edrimmm

3255 Mesaj
15 Aralık 2005; 21:53:17 

quote:

Ups ler regülatör değildir kararlılık sağlasın. Regüleli ups ler anca o dediğin kararlılığı sağlar.Yada başlı başına regülatörler. Biz AA akımlarda regüle deriz o cihazlara.Sen hayatında hiç devrede olan bir ups'in içine ölçü aleti sokup ölçtünmüde piller dolunca bypass olur diye iddia ediyorsun?

Önce merak ettiğim bir konu var; "AA akım" ne demek? AA'nın uzun hali nedir?

Şimdi gelelim bu UPS ve laptoptaki pil meselesine. Laptop pillerinin yada genel olarak yeni nesil pillerin UPS deki akülerden farklı olduğunu unutmayalım. Yeni nesil pillerde ne durumda olduğunu bilen ve takılı olduğu cihaz ile iletişimde olan bir chip var. Bu alışveriş şarj-aşımı gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Eğer internette "smart-battery" yada "Duracell-Intel smart battery" aratırsanız yeterli bilgi var.

Şu link ayrıntılı bilgi vermiş; http://www.edn.com/archives/1995/030295/05df1.htm

Başka bir konu da, akım algılama ilgili teknoloji de ilerliyor. Basit bir örnek vereyim. Artık evlerimizde kullanılması şart olan kaçak akım kesme rölesi 30mA'i farkederek atar. Bu mili saniyeler sürmez. Yani yanlışlıkla prize elinizi soksanız daha elektrik sizin canızı yakamadan kesilmiş olur. Bunun mekanik bir sistem olduğunu hatırlatırım. Olay elektronik ve DC olunca işler oldukça hassas olabilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi arayanlar "power-sensing circuit breaker" aratırlarsa oldukça fazla bilgi var.

Şurada oldukça iyi bir bilgi var: http://www.powermanagem...line.com/howto/51000027

let your children play.

3255 Mesaj
15 Aralık 2005; 22:31:07 

Bu da iyi bir link: http://www.ultimate-ele...s%20Only%204.5%20Ah.pdf

Linkler ingilizce ve oldukça iyi elektronik bilgisi gerektiriyor.

let your children play.

623 Mesaj
16 Aralık 2005; 17:16:34 

quote:

Orjinalden alıntı: gurol

Önce merak ettiğim bir konu var; "AA akım" ne demek? AA'nın uzun hali nedir?

Valla ben seni başkaları gibi tek geçemiyeceğim kusura kalma....Bu neki şimdi....!!!!

AA nın alternatif akım'ın halk arasındaki kısaltması olduğunu sende çok iyi biliyorsun değilmi???? Yoksa yanılıyormuyum.??? Yani teknik kısaltmasıyla AC akım ok??? Anlaştık???

Ayrıca şu seni tabirinle kaçak akım kesme rölesi benim tabirimle ani akım kesme rölesi yada halk tabiri ile sigortası nın bu konuyla ilgisini ben anlamış değilim. Bahsettiğin ayırıcı zayıf akım kısadevre prensibi ile çalışan bir ayırcı elbette çarpmaz ama bu konuyla alakası neki??? Notebooklarda da zayıf akım kısa devre kesicimi var demeye getiriyorsun??? Yoksa bak mekanik alet bile anlık kesiyormu demeyemi getiriyorsun??? O anlık kaç ms (mili saniye...) ???? Yoksa bak mekanik bir alet bile seni çarpmadan anında kesiyorda notebooklar nasıl etkileniyor bu ms (mili saniye) lerden demeyemi getiriyorsun??? adam gibi açıklada bende öğreneyim engin dehandan...

İyi günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mors -- 16 Aralık 2005, 17:21:11 >

379 Mesaj
16 Aralık 2005; 17:36:19 

Arkadaşlar yazıları elimden geldiğince okumaya çalıştım...

Şu üretici 14 saat ilk şarjı yapın diyor geyiği nedir sorması ayıp? Hangi üretici diyor bunu? Madem böle diyor bu üretici (her kimse...) Neden pil'in poşetinin üzerine büyük harflerle "14 saat şarj edin yoksa Allah belanızı verir" diye yazmıyorlar? Neden bu bilgisayarın yanına üretici tarafından konan bir tek dökümanda bile yazmaz bunun 14 saat şarj edilmesi gerektiği? Ve madem 14 saat şarj edilmesi gerekir neden bilgisayar şarjı tamamladığında otomatik olarak şarj etmeyi keser ve eğer bilgisayar kapalıysa herhangi bir akım geçişi durur adaptorden? Adaptorden akım geçmezken de bu bilgisayar şarj olabilir mi? Üretici buna bile çağre bulabilecek kadar yüce bir yaratık mıdır?

Sözün kısası, bende HP notebook var ve hiçbir dökümanında bunun 14 saat şarj edilmesi gerektiği yazmıyor. Sadece bir tek yerde tam olarak şarj edin diyo ki onda da bilgisayar şarjı bitirdiğinde şarj ışığı söner diye yazıyor ki bu da yaklaşık 2.5 saatte oldu da bitti maşallah...

"Urban Legend" ("Şehir Efsaneleri") ile yaşıyoruz gibi geliyor bana... Birisi bilgisayarın "B"sinden anlamayan satıcılara bunları 14 saat şarj edin demiş, herkes de aynı şeyi yapıyor sanırım... [Lafım meclisten dışarı...]

Sony Vaio VGN-FW4ZTJ

84 Mesaj
16 Aralık 2005; 19:14:17 

arkadşlar evde hem regülatör(akım dengeleyici) hemde güç kaynağı var desek...artık laptopu pilsiz olarak şarzda kullanmamızda bir sakınca varmıdır....aramızdaki elektrik-elektronik-bilgisayar mühendisleri ne dersiniz bu konu hakkında

584 Mesaj
16 Aralık 2005; 19:39:30 

quote:

Orjinalden alıntı: mr.sabri

arkadşlar evde hem regülatör(akım dengeleyici) hemde güç kaynağı var desek...artık laptopu pilsiz olarak şarzda kullanmamızda bir sakınca varmıdır....aramızdaki elektrik-elektronik-bilgisayar mühendisleri ne dersiniz bu konu hakkında

yoktur tabi pilde kullanmanın amacı bilgisayarı elektrik kesilmelerine karşı korumak

TOSHİBA L-10-102

379 Mesaj
17 Aralık 2005; 0:46:24 

Bilgisayarı pil ile kullanmanın anakartı korur gibi saçma bir nedeni yoktur! Bilgisayarı pil ile kullanmanın tek nedeni elektrik kesildiğinde bilgilerinin silinmemesidir. Aksi takdirde bilgisayar kapanacağından bilgi kaybın olur. Yoksa yüksek gerilim geldiğinde bilgisayarının adaptör girişi ayvayı yiyecektir. İster pilde ol ister başka bişeyde... Tecrube ile sabit...
Laptop bataryasını eğer önemli bir işle uğraşmıyorsan şehir ceryanında da sökebilirsin... Yanlız burda önemli olan pilin tam bitik olmaması gerektiğidir. Eğer pil bitikse uzun süre şarj edilmediğinde şarj tutmaz bir hale gelebilir. Oysa tam şarjlı bir pil 6 ay kullanılmadan saklanabilir. (Ben demiyorum HP öle diyo)

Sony Vaio VGN-FW4ZTJ

5142 Mesaj
17 Aralık 2005; 1:55:33 

Arkadaşlar bu akım olayı bizi aşar elektrikçi değiliz, zaten bilgisayarı pilsiz de kullansan arada adaptör var eğer akımlarda aşırı yüklenme veya başka bişey olursa sadece verilerini kaybedersin ve en kötü ihtimalle adaptörümüz ayvayı yer. Bizim tartışmamız gereken konu pillerimizi nasıl senelerce kullanabiliriz? Ben laptopumu yeni aldım pili devamlı takılı duruyor ama süreklide adaptörle kullanıyorum. Pili çıkarıp da kullansam pilim mutlaka daha uzun ömürlü olacaktır diye düşünüyorum. Arkadaşım dolu pili 6 ay boyunca saklayabiliriz diyor, 6 ay kadar bir süre saklayacak halimiz yok tabi ama araştırmamız gereken konu laptopları evde veya ofisde pili çıkartıp sadece adaptörden gelen elektrikle kullanabilirmiyiz yoksa kullanamaz mıyız??

2011 SEAT LEON TDI DSG ŞEKER BEYAZI
IPHONE 5S SILVER / THE NEW IPAD 16 GB WIFI / HP PAVILION DV6 BEATS AUDIO

379 Mesaj
17 Aralık 2005; 10:05:18 

Pardon 6 ay değilmiş. 1 yıl 3 aymış... Ayrıca ben değil HP sölüyor...

Ahanda link

"At full charge one year and three months (1.25 years) is the maximum suggested storage time, due to the properties of Li-ION."

Gayet güzel sölemiş... 1 yıl 3 ay tam şarjlı olarak tutabilirsiniz diye...

Ayrıca:

"At the end of 300 complete cycles, the capacity will be no less than 70% of original."

Yani siz bataryayı takılı tutarsanız bu 300 cycle'ı kullanmış oluyorsunuz ve bataryanızın kapasitesi azalmaya başlıyor...

Geçen bir mesajda da sormuştum yine tekrar ediyorum "Kim bu 14 saati uyduruyor?" "Nerede bataryanızı 14 saat şarj etmezseniz, Allah belanızı verir" diye yazıyor?

Forumun başında bazı arkadaşlar 14 saat olayından bahsediyorlardı, bunu nereden öğrendiklerini söleyebilirlerse sevinirim. Hayatı boyunca LapTop kullanmamış satıcı mı biliyormuş bu 14 saat şarj olayını??? Ona kim söylemiş??? Madem böle bir zorunluluk var neden kitabına yazmazlar bunu???

Sony Vaio VGN-FW4ZTJ

36 Mesaj
17 Aralık 2005; 19:33:11 

ilk şarjda makinenin açık olması sadece şarj zamanını uzatır bence yinede talimatlara bakmak gerek. onun dışında Ac adaptör kullanımında pil eğer tam dolmuşsa pili çıkartıp çalışmaya devam etmek ve bataryayı haftada en az bir defa sıfırlamak gerekir.Bu sayede batarya nın ilk zamanlardaki performansını iki katına kadar fazla kullanmış olursun ama tabi en iyi tahminle 2. senesini tamamlayamadan iflas edecektir ki bundan da kaçış yok zaten.

616 Mesaj
18 Aralık 2005; 1:57:24 

walla bu forum insanın akıl saglıgına zararlı oluyo bazen.
okumaya basladım, en bastan
pili çıkar,
pili tak,
işe yarar-yaramaz,
cok sarj etme, az hiç etme,
14+8 et, yada sadece 4 et
regulesi var- yok,

walla ben sahan'ın dediğinden baska bişey diemicem
''YAWHHH BIRAK YAVH; BIRAK YAVHHH!!!
beyler, pillerin ömrü uzasın derken bizlerin ömrü kısalıyo valla, ne olur kırmayın birbirinizi! bi de
BIRAKIN YAVHHHH, pilin ömrünü uzatcak adamın alnını garıslarım ben:)

of ulan of!!!

664 Mesaj
18 Aralık 2005; 2:19:57