Şimdi Ara

Trigonometri hafıza çivisi! Ezbere son!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
48
Favori
39.995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ANLAMAYANLAR İÇİN RESİMLİ ANLATIM;
    http://i53.tinypic.com/2ciguo9.jpg
    http://i53.tinypic.com/15zh0dz.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mathematician0 -- 8 Eylül 2011; 13:11:25 >

• bu mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: asigenc_bedri

Arkadaşlar trigonometriyle ilgili kısa bir tablo vardı bu sin* cos sin+cos felan die bilen varmı dersanede bizim hoca göstermişti unuttum?

http://4.bp.blogspot.com/_qxzCD5ozFZE/SakPDXCztwI/AAAAAAAAASw/bHw2xeZQdEQ/s400/trg.GIF
    bu galiba adı trigonometri hafıza çivisi olmalı
    Geçenlerde öğrencime bunu düzenleyip daha akılda kalıcı şekle getirip göstermiştim iyi birşey bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spyxxx -- 16 Haziran 2011; 22:23:03 >

• Spyyxx ben burda dönüşümü anladımda ters dönüşümü çözemedim bir örnek verirmisin ?

• quote:

Orijinalden alıntı: taylant09

Spyyxx ben burda dönüşümü anladımda ters dönüşümü çözemedim bir örnek verirmisin ?

mesela C*C diyelim C*C nin üstünde kim var ?

C+C sonra baktığında 1/2 yide görüyon.

1/2 diyorsun [cos(x+y) + cos (x-y)]

x+y ve x-y ler kalıp aynı oluyor ters dönüşümlerde C +C olduğuna bakıyorsun sadece

• quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

quote:

Orijinalden alıntı: asigenc_bedri

Arkadaşlar trigonometriyle ilgili kısa bir tablo vardı bu sin* cos sin+cos felan die bilen varmı dersanede bizim hoca göstermişti unuttum?

http://4.bp.blogspot.com/_qxzCD5ozFZE/SakPDXCztwI/AAAAAAAAASw/bHw2xeZQdEQ/s400/trg.GIF
    bu galiba adı trigonometri hafıza çivisi olmalı
    Geçenlerde öğrencime bunu düzenleyip daha akılda kalıcı şekle getirip göstermiştim iyi birşey bu

evet bu teşekkürler!

• quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

quote:

Orijinalden alıntı: taylant09

Spyyxx ben burda dönüşümü anladımda ters dönüşümü çözemedim bir örnek verirmisin ?

mesela C*C diyelim C*C nin üstünde kim var ?

C+C sonra baktığında 1/2 yide görüyon.

1/2 diyorsun [cos(x+y) + cos (x-y)]

x+y ve x-y ler kalıp aynı oluyor ters dönüşümlerde C +C olduğuna bakıyorsun sadece

çok teşekkür ederim :)

• Dönüşüm formülleri için TAC-FFS yöntemi bana daha kolay geliyor. Ters dönüşüm formülleri de yarım açı formüllerinden çıkıyor zaten.
  • Ezberledim zaten artık. Çivisi cıkmasada olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:
    Dönüşüm formülleri için TAC-FFS yöntemi bana daha kolay geliyor. Ters dönüşüm formülleri de yarım açı formüllerinden çıkıyor zaten.

Aciklar misin onu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaverickGizli

quote:

Dönüşüm formülleri için TAC-FFS yöntemi bana daha kolay geliyor. Ters dönüşüm formülleri de yarım açı formüllerinden çıkıyor zaten.

Aciklar misin onu?

Dönüşüm
  • T: Toplam
    A: Aynısı
    C: Kosinüs (cos)

* sinx + siny =

2 . sin[(x+y)/2] . ... ("Aynısı" dediği için, sinüsleri topladığımıza göre, ilk çarpan sinüs fonksiyonlu olacak.)

2 . sin[(x+y)/2] . cos[(x-y)/2] (İkinci çarpan da "C" ifadesinden dolayı kosinüs fonksiyonlu olacak.)

* cosx + cosy =

2 . cos[(x+y)/2] . ...

2 . cos[(x+y)/2] . cos[(x-y)/2]

• F: Fark
    F: Farklı olanı
    S: Sinüs (sin)

* sinx - siny =

2 . cos[(x+y)/2] . ... ("Farklı olanı" dediği için, sinüsleri çıkarttığımıza göre, ilk çarpan kosinüs fonksiyonlu olacak.)

2 . cos[(x+y)/2] . sin[(x-y)/2] (İkinci çarpan da "S" ifadesinden dolayı sinüs fonksiyonlu olacak.)

* Yalnız burada "cosx-cosy" dönüşümünü bulurken en başta -1 çarpanı olduğunu unutmayalım.

cosx - cosy =

-2 . sin[(x+y)/2] . ...

-2 . sin[(x+y)/2] . sin[(x-y)/2]

Eğer sinx-cosy gibi farklı trigonometrik fonksiyonlar toplama-çıkarma işlemine giriyorsa, birinin ölçüsünü fonksiyonun adını değiştiren açılardan (90 dereceden, 270 dereceden) çıkartabiliriz. sinx-cosy = sinx-sin(90-x) gibi...

Ters dönüşüm
    cos(x+y) = cosxcosy - sinxsiny
    cos(x-y) = cosxcosy + sinxsiny

Taraf tarafa toplayalım.

cos(x+y) + cos(x-y) = 2cosxcosy

cosxcosy = [cos(x+y) + cos(x-y)]/2 gelir.

Taraf tarafa çıkartalım.

cos(x+y) - cos(x-y) = -2sinxsiny

sinxsiny = -[cos(x+y) - cos(x-y)]/2 gelir.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 16 Haziran 2011; 23:20:14 >

• quote:

Af buyur
  • Ezberlemek daha kolay geldi,hiç bişey anlamadım
  • AlacaKaranlık tesekkurler eline saglik
  • ben bunu kullandım bu yıl hep hiçbirini ezbere bilmiyorum. dönüşüm için dıştan içe, ters dönüşüm için içten dışar gitceksiniz işte
  • quote:

quote:

quote:

Aciklar misin onu?

Dönüşüm

* sinx + siny =

2 . sin[(x+y)/2] . ... ("Aynısı" dediği için, sinüsleri topladığımıza göre, ilk çarpan sinüs fonksiyonlu olacak.)

2 . sin[(x+y)/2] . cos[(x-y)/2] (İkinci çarpan da "C" ifadesinden dolayı kosinüs fonksiyonlu olacak.)

* cosx + cosy =

2 . cos[(x+y)/2] . ...

* sinx - siny =

2 . cos[(x+y)/2] . ... ("Farklı olanı" dediği için, sinüsleri çıkarttığımıza göre, ilk çarpan kosinüs fonksiyonlu olacak.)

2 . cos[(x+y)/2] . sin[(x-y)/2] (İkinci çarpan da "S" ifadesinden dolayı sinüs fonksiyonlu olacak.)

* Yalnız burada "cosx-cosy" dönüşümünü bulurken en başta -1 çarpanı olduğunu unutmayalım.

cosx - cosy =

-2 . sin[(x+y)/2] . ...

Eğer sinx-cosy gibi farklı trigonometrik fonksiyonlar toplama-çıkarma işlemine giriyorsa, birinin ölçüsünü fonksiyonun adını değiştiren açılardan (90 dereceden, 270 dereceden) çıkartabiliriz. sinx-cosy = sinx-sin(90-x) gibi...

Ters dönüşüm

Taraf tarafa toplayalım.

Taraf tarafa çıkartalım.

• hiç bişi anlamadım ezberle daha iyi

• Ben bunun mantıgını hala anlayamadım yaw biri ayrıntılı anlatabilri mi?
  • Anlamaya çalışın ben su anda ezberledim
  • quote:

quote:

quote:

Aciklar misin onu?

Dönüşüm

* sinx + siny =

* cosx + cosy =

2 . cos[(x+y)/2] . ...

* sinx - siny =

cosx - cosy =

-2 . sin[(x+y)/2] . ...

Ters dönüşüm

Taraf tarafa toplayalım.

Taraf tarafa çıkartalım.

• Çok saol gerçekten

• bunu bizim hoca gösterdiydi gerçekten acayip pratik bişey
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.