1. 2. Türevin grafikte yorumu? Acil
12 Cevap7497 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

547 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:30:00 

ben hep karıştırıyorum ya. Biri anlatabilir mı? Türevsiz grafikte artan neresi azalan nasıl oluyor. 1. Ve 2. Türevdede aynı sorunlarım var yardım edin dostlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

20 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:40:16 

Bence sen çok ezbere kaçmışsın biraz temel şeyleri öğrenip geri kalanını kafanı çalıştırıp yorumlamaya bakacaksın. Türevsiz grafikte artan neresi azalan neresi oluyor diye soru mu olur

Odada sen bir başına,
Kaygılarla kuşatmada

2595 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:40:18 

türevsiz grafikte artan taraf hep artan oluyor normal yani

birinci türevli grafikte x ekseninin üstünde olan grafik her türlü artandır yani x ekseni üstünde olup şekil itibariyle azalan gibi gözükse de artandır x ekseni altında kalan kısım da hep azalandır

Pharmacy Student. Half-doctor half-amazing, full-pharmacist.

81 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:45:35 

Olay çok basit. Üç grafik içinde inceleyelim.

a) Fonksiyonun Grafiği :
Artan kısım çok kolay anlaşılır. x değeri arttıkça y değeri artıyorsa artandır. eğer x artarken y azalıyorsa azalandır. aynı şekilde , x azalırken y azalıyorsa yine artanlık vardır. x azalırken y artıyorsa yine azalanlık vardır.

Fonksiyonun türevinin 0 olduğu noktalar , fonksiyonun minimum-maksimum noktalarıdır. Zaten teğet çizmeye kalksan anlarsın. Mesela parabolün tepe noktasına teğet çizersen x eksenine paralel olur eğimi 0dır. Eh türevide sıfırdır...

Maksimum noktası demek fonksiyon o aralıkta artanken artıp artıp artıp bir noktadan sonra "yeter lan , artmıyorum alemin enayisi benmiyim" kararını verdiği noktadır. maksimum noktasından sonra fonksiyon ya sabitleşir ya da azalır. Minimum noktası da azalmanın bittiği yerdir. Artık ya dibe vurup sabit olarak dipte devam eder , ya da her dibe vuruşun bir çıkışı vardır diyip yükselişe geçer.

b) Türevin grafiği :

Yukarıda söylemedik. eğer bir fonksiyon belli bir aralıkta artansa , o aralıkta türevi pozitiftir. Dolayısıyla , f'in türevi fonksiyonunun y'lerinin pozitif olduğu her aralıkta fonksiyon artan , türevin y'lerinin negatif olduğu her aralıkta azalandır. türev grafiğinin 0 olduğu , yani x eksenini kestiği yerler , minimum-maksimum noktalarıdır (Fonksiyonun tabiki)

c) Tavşanın suyunun suyu , 2. Türev grafiği :

Fonksiyonun 2. türevinin 0 olduğu yerler dönüm noktasıdır (çok dramatik). O noktalarda konvekslik-konkavlık değişir.

2. Türev eğer bir noktada pozitifse , fonksiyon orda konvekstir , negatifse konkavdır. konveks fonksiyon mesela xkare yi düşünelim. nasıl ? gülen yüz gibi. -xkare de somurtan yüz gibi. bunları özdeşleştirebilirsin. Pozitifse - gülenyüz(konveks) , negatifse - üzgünyüz(konkav). başka bir yolda konveks demektir. Konveks kelimesini telaffuz ederken istemeden yüzün gülme moduna geçer böyle yanaklara yayılır gülmeye benzer bişe olur. Ben ordan hatırlarım hep.

547 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:51:00 

arkadaşlar süpersiniz valla. Siz hoca olun xd teşekkür ediyorum.

81 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:53:14 

Hatta aklıma geldi de, hani gıcıklık bu ya , biraz daha fantağzi yapalım. elimizde f'in türevinin grafiği olsun ama bize f fonksiyonunun dönüm noktalarını sorsun. şimdi , f'in dönüm noktaları f'in ikinci türevinin sıfır olduğu yerlerdir. eh iyi de bizde f'in türevinin grafiği var ? integral alacak değiliz.

f'in türevinin maksimum-minimum noktaları , f'in dönüm noktalarıdır. neden mi ? e f'in türevinin bir daha türevini alsak minimum-maksimum noktaları olduğundan sıfır olacaklar. f'in türevinin türevi 2. türevi olduğuna göre?

not : İntegral almaya kalkan öğrenciler olmuştur. onlara dokunmayın. bknz : "İnsanlara bir yere gitmelerini söyleyip nasıl gideceklerini söylemediğinizde , sonuçlara hayran kalırsınız." George Patton

20 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:54:25 

Vaay şu gülenyüz işi çok güzelmiş, sağolasın umarım rakip değilizdir sınavda :P

Odada sen bir başına,
Kaygılarla kuşatmada

81 Mesaj
15 Haziran 2011; 23:58:51 

Tam olarak değiliz :) Ama olsun bilgiler eşit olsun rekabeti yaratıcılıkta yaşayalım öylesi daha etik.

0 Mesaj
17 Haziran 2011; 21:31:39 

**Spartico** paylaşım için çoooooooooooooooookkkk teşekkür ediyorum.Bu konuyu anlamamıştım,sayenizde soruları çözebiliyorum artk.Allah razı olsun sizden :) size teşekkürlerimi bildirmek için bu siteye üye oldum :) çook çoook teşekkür ediyorum.İyi günler dilerim...Hoşçakalın!

0 Mesaj
14 Mayıs 2014; 13:15:45 

Guzel bilgiler paylasilmis.Herkes yararlansin.

18 Mesaj
8 Haziran 2014; 16:21:58 

Çok güzel bilgiler paylaşılmış. Gerçekten elinize sağlık. Görmeyenler de bakarsa çok faydalı olur.

89 Mesaj
8 Haziran 2014; 16:42:27 

Spartico sen adamsın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

122 Mesaj
14 Haziran 2014; 23:39:45 

Adam 2011 de yazmış yıl olmuş 2014 hala görenlerin işlerine yarıyor :D Büyük sevap spartico

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Eğitim ve Sınavlar] » Liseler » YGS/LYS » 1. 2. Türevin grafikte yorumu? Acil
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.402