Şimdi Ara

AMD'nin Fusion A8-3850 işlemcisiyle entegre grafik performasında dünya rekoru kırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
19.592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

AMD'nin çıkışına sayılı günler kalan LIano kod adlı yeni nesil Fusion işlemcilerinin masaüstü platformundaki en hızlı temsilcisi olan Fusion A8-3850 ile entegre grafik işlemcilerindeki en yüksek test sonuçlarına ulaşılarak bu alanda yeni dünya rekorlarına imza atıldı. Yapılan testler ve sonuçlarına geçmeden önce dilerseniz Fusion A8-3850'nin genel özelliklerini bir kez daha hatırlayalım.

Phenom II ve Athlon II işlemcilerinde kullanılan K10.5 kodlu mikroişlemci mimarisinin güncellenmiş versiyonuna sahip olan Husky kod adlı çekirdek tasarımının kullanıldığı Fusion A8-3850, 32nm üretim teknolojisiyle  hazırlandı. Dört çekirdekli olan ve standart olarak 2.9GHz'de görev yapan işlemci, 4MB Seviye 2 bellek kapasitesiyle geliyor. 400x paralel işlem birimine sahip olan DirectX 11 destekli Radeon HD 6550D entegre grafik birimine yer verilen işlemci, çift kanal entegre bellek kontrolcüsü üzerinden 1866MHz'e kadar DDR3 bellek desteği sunuyor ve 100 Watt TDP değeri ile geliyor.

Tweaktown sitesindeki bir forum üyesi tarafından gerçekleştirilen Fusion A8-3850 testlerinde anakart olarak Gigabyte'ın A75 çipsetli yeni modellerinden A75M-UD2H ile birlikte 4GB DDR3 bellek ve işletim sistemi tarafında da 64-bit Windows 7 kullanıldığını görüyoruz. Yapılan testlerde hız aşırtma ile çekirdek hızı  3.77GHz'e, entegre grafik hızı ise 870MHz'e yükseltilen Fusion A8-3850 dikkat çekici sonuçlara imza atıldı zira Radeon HD 6550D, özellikle hız aşırtmalı sonuçlarda bir süre öncesinin orta segment kartlarına yakın sonuçlara imza attığını görüyoruz. 

Kısaca test sonuçlarını özetlemek gerekirse; 

- 3DMark 11'deki puanlar;  standart 1148, hız aşırtmalı;  1591

- 3DMark Vantage; Standart 4400, hız aşırtmalı: 6160

- 3DMark 2006; Standart 7650, hız aşırtmalı 10492

Özellikle 3DMark 2006 sonucu dikkat çekici zira entegre grafik birimiyle 10k barajının aşıldığını görüyoruz. Tabi diğer taraftan Fusion işlemcilerindeki entegre grafik birimlerinin Dual Graphics teknolojisini  desteklediğini de unutmamak gerekiyor. İşlemciye entegre grafik biriminin yanına uyumlu başka bir kart takıldığında birlikte çalışacak daha yüksek skorlara da imza atabiliyorlar. Bu arada Fusion  A serisi işlemcilerinin tamamında kullanılan entegre grafik birimlerinin DirectX 11 desteği sunduklarını ve UVD 3.0 motoru sayesinde 1080p videoların yanı sıra Blu-ray 3D hızlandırmasına da olanak tanıdıklarını belirtelim. 

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    AMD Fusion A8-3850 dünya rekoru - test sonuçları

• biz entegre mentegre istemiyoruz 20 mb ön bellek ve 6 ghz standart cpu hızı istiyoruz çok şükür 6990 mevcut entegreye ihtiyaç yok :)))
  • Fusion gerçekten harika ya, sonunda adam gibi işler yapmaya başladı AMD tekrardan. Bulldozer tabanlı fusionlarda cpu açığını kapatacaktır intel karşısındaki. İnşallah FXlerde de böle güzel sonuçlar alınır, elde patlamaz.
  • Sandy Bridge entegre grafik birimi resmen bu testlerden sonra yalan oldu,ancak işlemcinin gücüne katkı olarak fizik render ve bazı 3D efektlerdede cpu yardımcı olabiliyorsa ayrı gpu ile daha performanslı çalışabiliyorsa bundan sonraki sistemim belli :)
  • entegrede bunu başaran herhalde diğerinde de başarılı olur diye umuyorum
  • çok iyi fiyatlara konsoldan daha iyi grafikte oyun oynatacak pc alınabilecek olması güzel. aynı şekilde dizüstülere de orta seviye grafiklerde 1000 lira altı fiyatlara ürünler çıkabilir.
  • Kim tutar seni AMD yolun açık olsun. Intel tekelini deviremezsin ama bu sonuçlar oldukça iyi. Elimdeki parayla AMD sistem kurdum, bundan sonraki sistemlerim de AMD olacak.

AMD PGA'dan LGA'ya ne zaman geçecek anlamış değilim. Yıl 2011 oldu hala PGA :D Server işlemcilerini LGA yaptı masaüstünü geri uyumluluk için çeviremedi gitti. Biraz Intel gibi hiç acımadan LGA1155 geçti. Tabi gördü belasını Sata yüzünden orası ayrı bir konu
  • quote:

Orijinalden alıntı: iyot_eksikliği

biz entegre mentegre istemiyoruz 20 mb ön bellek ve 6 ghz standart cpu hızı istiyoruz çok şükür 6990 mevcut entegreye ihtiyaç yok :)))

Yazdıklarını okuyanda iş istasyonu kullanıp bilimsel hesaplama falan yaptığını sanacak :)

nasıl bir triptir bu ? bir dünya para saçıp aldığın bilgisayarla oyun oynamaktan başka bir halt yemiyorsun, birde kalkmış 6 ghz cpu hızı falan istiyorum diyorsun, işiniz gücünüz yokmu arkadaşım sizin, hayatınız yüksek cpu hızı daha güçlü donanıma sahip olma manyaklığı ile sürüyor
  • Merak ettim eski 3D mark 2006 skorlarına baktım overclock yapılmış hali 8600gt nin iki katı puan almış,9600gt geçmiş 8800gt aynı performansda. Tabi yeni CPU'nunda performans artısında rolu buyuktur

AMD'nin Fusion A8-3850 işlemcisiyle entegre grafik performasında dünya rekoru kırıldı
  • ben sandy'ninkini 1700mhz'de kullanıyorum şuan, oyunlarda acayip ısınıyo. (bide cpu oc'de war tabi) Şu ana kadar yükleyipte oynayamadığım oyun yok, hatta bazı oyunlarda (f1,portal2) 1080x1900 bile oynanıyor. Demek istediğim entegre grafikler oyuncusuna göre istekleri karşılayabiliyor.
    Bence amd'nin geliştirdiği bu sistemle bazı oyuncular artık ekran kartı kullanımına ihtiyaç duymamaya başlayacaklardır.
  • Naptın sen AMD bi otur soluklan.
  • Entegre grafik ile 3870,9600GT,9800GT dolayinda performans,bunu da gormus olduk, tebrikler amd.
  • quote:

Orijinalden alıntı: waltran

Naptın sen AMD bi otur soluklan.

• quote:

Orijinalden alıntı: lTriviuml
    Merak ettim eski 3D mark 2006 skorlarına baktım overclock yapılmış hali 8600gt nin iki katı puan almış,9600gt geçmiş 8800gt aynı performansda. Tabi yeni CPU'nunda performans artısında rolu buyuktur

O grafik eski biraz
    Q9400 3.6 + 9600GT 725/1750/2000/
    img146.imageshack.us/img146/107/q9400363dmark06.jpg
    gpu 800/1900/2100 de 13735.
    voltaj verilse stabil kullanılabilirdi

• çok çok güzel bir gelişme.. birde bunun daha başlangıç olduğunu düşünün.. ilerisi AMD için çok daha parlak. çocuklar için sadece entegre grafik işlemcili bir cpu ile bile oyun sistemi kurulabilir. fiyat olarak da iyi bir yere konumlandırılırsa bu cpu çok satar. AMD çok büyük bir avantaj elde etmiş oldu.. Hatta elinde hala büyük avantajlar mevcut..

bulldozerin içinede bu grafikten ekledin mi AMD alır başını gider.. pazar payını ciddi bir şekilde artırabilir. tabi sistem üreticilerininde destek vermesi şart..
  • kullandığım 7600 gt den daha iyi hiçte fena değil performansı
  • Mobil 5730M - 5650M ile neredeyse aynı değerleri çıkartmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

çok çok güzel bir gelişme.. birde bunun daha başlangıç olduğunu düşünün.. ilerisi AMD için çok daha parlak. çocuklar için sadece entegre grafik işlemcili bir cpu ile bile oyun sistemi kurulabilir. fiyat olarak da iyi bir yere konumlandırılırsa bu cpu çok satar. AMD çok büyük bir avantaj elde etmiş oldu.. Hatta elinde hala büyük avantajlar mevcut..

bulldozerin içinede bu grafikten ekledin mi AMD alır başını gider.. pazar payını ciddi bir şekilde artırabilir. tabi sistem üreticilerininde destek vermesi şart..

bulldozere de eklenisre fiziksel hesaplamalrın yükü pcı ekran kartının yükünü azaltıp ciddi performans sağlayabilir
    bir nevi çoklu gpu olur süper olur diye tahmin ediyorum

• Şimdi iş hangi ekran kartı hangi işlemci ile uyumlu onu araştırıp seçmeye kaldı.
  • Visitorsu izler gibi hissettim kendimi (adamlar teknolojik). 17" ekran kullanan biri olarak bunun GPU su bana yeterde artar bile ne güzel fazladan fan sesi yok birşey yok 100W güç ile Phenom + Orta seviye GPU asıl devrim bu GPU 5770 gücüne yaklaştığında olacak böylece amd alt ve orta seviyeyi yok etmiş olacak. İşlemciye birde fansız soğutma alırız tamamdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EgoisTe91 -- 12 Haziran 2011; 15:44:16 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.