Şimdi Ara

Intel'in Celeron 356 işlemcisi bir kez daha 8GHz'in üzerine hız aşırtıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
4.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hem AMD hem de Intel yeni işlemcileri için hız aşırtma vurgusu yaparken rekorlar "eski toprak" işlemcilerden gelmeye devam ediyor. Aslında haberimize konu olan gelişme  başlı başına bir rekordan çok, bir işlemci ailesinin hız aşırtma yeteneklerini bir kez daha gündeme getiren önemli bir çalışma. Brian Y. rumuzlu hız aşırtma profesyoneli, Intel'in yıllar önce pazara sunduğu Celeron 356 işlemcisini 8.2GHz'e hız aşırttı.

65nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve standart olarak 3.33GHz'de çalışan tek çekirdekli işlemci, 512 Kb Seviye 2 bellek kapasitesine sahip. LGA775 formunda olan işlemci, Sıvı Azot yani LN2 olarak kullanılarak yapılan özel çalışmada, Asus'un P5E3 Premium model isimli X48 anakartıyla 8203MHz'e yükseltildi. Veri yolu hızı 328MH'e çıkartılan 25 çarpanlı işlemcinin çalışma gerilimi ise 2.008V seviyesine yükseltilmiş. Hız aşırtma çalışmasını yapan Brian Y. bu çalışmaya ek olarak 8250MHz'de CPU-Z onay dosyasına sahip olduğunu da belirtiyor.

• Celeron'u alıp kullanan yok zaten :)
  • icinde bellek kontrolcusu, denetim merkezi, I/O kanali olmayan ve dusuk cache bellek ve guncel islemcilere nazaran az transistor sayisina sahip olan her hangi bir islemciyle bu frekanslara ulasilabilir..
  • bende var bitane celeron d 347 . 4.14 ghz de çalıştırıyorum intel stok fan ile . daha giderde emektar ddr larım müsade etmiyor. cedar mill çekideği baya iyi de o.c. bi b*ka yaramıyor :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: WinteR

Celeronu alıp kullanan yok zaten :)

aynen alıp overclock lasın ellerinde kalan stokları... zaman öldürürler...
  • sıvı azot bulup bir kaç işlemci harcamak lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke
    icinde bellek kontrolcusu, denetim merkezi, I/O kanali olmayan ve dusuk cache bellek ve guncel islemcilere nazaran az transistor sayisina sahip olan her hangi bir islemciyle bu frekanslara ulasilabilir..

O dediğiniz kriterlere uyan herhangi biri dediğiniz yüzlerce işlemci var. Ama yüzlercesini değil sadece bazı belli modelleri bu rekor seviyelerde görüyoruz.

Misal P4 1.7 GHz olan işlemcide de 512 - 256KB cache olanları var. O zaman bunu 9 GHz çıkartabilmeliler??? Hatta Pentium 133 - 266 - 333 lerde bunu yapabilmeli o zaman?

Ama sanırım siz biraz daha yeni nesil olan işlemcilerden bahsediyorsunuz. Pentium D lerden bu tarafa doğru, 65nm ve daha ufak nm deki işlemciler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menow -- 9 Haziran 2011; 7:33:48 >
  • 8250 yide sıralamaya koysa neden bekliyor ki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiçte yaavvv denilecek birşey göremedim açıkcası.. çıkmış ee sonra?? Artı Towarscke'in söyledikleri kısmen doğru.. her işlemci kısmı biraz abartı olmuş sadece.. gerisi çok doğru..
  • bla bla bllaaa.8.2 olmuş ya işte.
  • Hava soğutma ile bir dönem bende Pentium 4 524'ü 4.7Ghz'da stabil olarak kullandım. P5P800SE'ydi anakartım. Ama tabi 1 ay sonra anakartın mosfetleri iflas etti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaypurTiryading

Hava soğutma ile bir dönem bende Pentium 4 524ü 4.7Ghzda stabil olarak kullandım. P5P800SEydi anakartım. Ama tabi 1 ay sonra anakartın mosfetleri iflas etti.

aynnen bnde 4.6 gıbı yaptım ama abit ana kartim dayanamadı.
  • Eşşege Altın Semer Vursan Gene Eşşek :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: JwinR

Eşşege Altın Semer Vursan Gene Eşşek :)

+1 ;)
  • efsane işlemci
  • gene peki nasıl performanslı değil ? 8ghz olan bir işlemci ne bileyim en azından core 2 duo e8200 seviyesine gelemezmi ? essek olsasa nitro taktınızmı en azından atı sollar
  • quote:

Orijinalden alıntı: CentryXll

gene peki nasıl performanslı değil ? 8ghz olan bir işlemci ne bileyim en azından core 2 duo e8200 seviyesine gelemezmi ? essek olsasa nitro taktınızmı en azından atı sollar

Problem sürekli olarak o şekilde kullanılamayacak olmasında
  • hangi ramlar var acaba sistem özelliklerinin de belirtilmesi lazımdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: RapscallioN

quote:

Orijinalden alıntı: CentryXll

gene peki nasıl performanslı değil ? 8ghz olan bir işlemci ne bileyim en azından core 2 duo e8200 seviyesine gelemezmi ? essek olsasa nitro taktınızmı en azından atı sollar

Problem sürekli olarak o şekilde kullanılamayacak olmasında

Diyelim Kullanıldı Bağladınız Bir Azot Motoruna Sürekli salıyor 10ghzde çalışıyor sadece önbellek ve cachedenmi kaybeder ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Menow

quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke
    icinde bellek kontrolcusu, denetim merkezi, I/O kanali olmayan ve dusuk cache bellek ve guncel islemcilere nazaran az transistor sayisina sahip olan her hangi bir islemciyle bu frekanslara ulasilabilir..

O dediğiniz kriterlere uyan herhangi biri dediğiniz yüzlerce işlemci var. Ama yüzlercesini değil sadece bazı belli modelleri bu rekor seviyelerde görüyoruz.

Misal P4 1.7 GHz olan işlemcide de 512 - 256KB cache olanları var. O zaman bunu 9 GHz çıkartabilmeliler??? Hatta Pentium 133 - 266 - 333 lerde bunu yapabilmeli o zaman?

Ama sanırım siz biraz daha yeni nesil olan işlemcilerden bahsediyorsunuz. Pentium D lerden bu tarafa doğru, 65nm ve daha ufak nm deki işlemciler...

katılıyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.