Şimdi Ara

Nintendo Wii U'nun sırrı çözülüyor; IBM POWER7 CPU ve AMD Radeon HD GPU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
20.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nintedo yeni nesil oyun konsolu Wii U için dün gerçekleştirdiği E3 tanıtımında teknik özelliklerden çok fazla bahsetmedi ve daha çok oynanabilirlik üzerine durdu. Ancak firmalardan gelen açıklamalar, Nintendo Wii U'nun sahip olduğu donanımlar hakkında önemli ipuçları veriyor. Nintendo'nun yüksek satış rakamlarına ulaşan popüler oyun konsolu Wii'de, IBM tarafından geliştirilen PowerPC tabanlı 32-bit Broadway işlemcisi kullanılıyordu. Genel olarak Gekko mimarisinin bir türevi olduğu düşünülen ve 3 GigaFLOP civarında işlem gücü sunduğu belirtilen Broadway işlemcisi, Wii U ile birlikte yerini daha yenilikçi bir mimariye bırakıyor.

Henüz resmi herhangi bir doğrulama olmamakla birlikte, Wii U'da kullanılan işlemcinin, IBM'in Watson isimli süper-bilgisayarında kullandığı işlemcilerle aynı tasarım anlayışının ürünü olduğu ifade ediliyor. Yani bu demek oluyor ki, Wii U'da kullanılan işlemci, geçtiğimiz yıl lanse edilen POWER7 mimarisini temel alıyor. Yapılan açıklamalar Wii U'daki işlemcinin çok çekirdekli tasarıma sahip olduğunu doğruluyor. POWER7 mimarisi de 4,6 ve 8 çekirdekli tasarımlara olanak tanıyor. Oyun konsolunun ihtiyaçları için özel olarak optimize edilmiş olabileceği düşünülen işlemci, açıklanan teorik bilgilere göre tek çekirdek için 33.12 GigaLOP seviyesinde işlem gücü sunabilir ki bu Wii'deki işlemciden 10 kat daha fazla. Tabi bu tek çekirdek için geçerli, işlemcinin çok çekirdekli tasarıma sahip olduğu düşünülürse performans sıçrama çok daha net görülebilir.

Nintendo Wii U'nun sırrı çözülüyor; IBM POWER7 CPU ve AMD Radeon HD GPU

Wii'deki donanım partnerlerinden memnun olan Nintendo, CPU tarafında devam eden IBM birlikteliğine ek olarak GPU tarafında da AMD ile olan çalışmalarını genişletti. Bilindiği üzere Wii'de, AMD tarafından (AMD'nin satın aldığı ATI) geliştirilen Hollywood kod adlı grafik işlem birimine yer veriliyor. Wii'nin grafik işlemcisi için ağırlıklı olan düşünce GameCube'deki Fligger GPU tasarımının geliştirilemiş bir versiyonu olduğu yönündeydi. Xbox 360'daki AMD (ATI) Xenos ve PlayStation 3'deki Nvidia Reality Synthesizer GPU'larına karşı hem performans hem de modern teknolojilere destek konusunda geride kalan Hollywood GPU'su, Wii U ile birlikte yerini çok daha güçlü ve mevcut oyun konsolları arasındaki en modern çözüme bırakıyor.

Nintendo Wii U'nun tanıtılmasıyla birlikte basın bülteni geçen AMD, teknik özellikleri hakkında çok fazla detay açıklamasa da Radeon HD serisi GPU mimarisinin özelleştirilmiş bir versiyonunun Wii U'da kullanıldığını açıkladı. Wii U'daki işlemciyle ilgili olarak, "Grafik teknoloji çözümlerimizin en iyi karakteristiklerini yanıstıyor; yüksek çözünürlükte grafik, zengin çoklu ortam hızlandırma ve oynatma ile çoklu ekran desteği..." desteği diyen AMD, özel yapım grafik işlem biriminin modern ve zengin grafik işlem çekirdeğine sahip olduğunu ve 2012'de çıkacak konsola yepyeni grafik özellikleri kazandıracağını ifade etti.

Kullanılan grafik işlem biriminin mimarisi hakkında AMD tarafından bir açıklama yapılmadı ancak konsolun geliştirme süreci dikkate alındığında tahminlerin Radeon HD 4000-5000 serisi üzerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Tabi hangi mimari olursa olsun, bir konsolun en az 5-6 yıllık kullanım hedefiyle hazırlandığı dikkate alınırsa, grafik işlem biriminin de bu yönde çeşitli optimizasyonlar içereceğini söyleyebiliriz. Batman: Arkham City, Dirt ve Assassin's Creed başta olmak üzere iddialı pek çok yapım, Wii U ile birlikte Nintendo platformuna giriş yapacak. Sahip olduğu yeni nesil donanımlar, özel kontrolcü ve açıklanmayan yeni çevrimiçi oyun özellikleriyle Wii U, Xbox 360 ve PlayStation 3'e karşı Nintendo'nun "kas gücü" mücadelesine girebileceği en güçlü silahı olacak. Nisan-Aralık 2012 döneminde çıkması beklenen konsola karşı Microsoft ve Sony'nin ne gibi yenillikler sunacağı ise henüz bilinmiyor.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Nintendo Wii U- Detaylı Görseller

• xbox 360 alcaktım...hala aynı fikirdeyim. sırf exclusive oyunlar yüzünden. işlem gücü olarak diğer konsollardan ne kadar iyi acep bu yeni wii u
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brumack

xbox 360 alcaktım...hala aynı fikirdeyim. sırf exclusive oyunlar yüzünden. işlem gücü olarak diğer konsollardan ne kadar iyi acep bu yeni wii u

daha iyi
    ama bu neslin konsolu değil wii u
    bir sonraki neslin konsolu, zaten piyasaya çıktığı sıralarda muhtemelen ps4 veya yeni xbox da tanıtılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: 12henry14

quote:

xbox 360 alcaktım...hala aynı fikirdeyim. sırf exclusive oyunlar yüzünden. işlem gücü olarak diğer konsollardan ne kadar iyi acep bu yeni wii u

daha iyi
    bir sonraki neslin konsolu, zaten piyasaya çıktığı sıralarda muhtemelen ps4 veya yeni xbox da tanıtılır

Nasıl bir sonraki neslin konsolu,en fazla bu neslin biraz cilalısı.Bluray bile yok nasıl bir sonraki neslin konsolu olacak.ps4 ,xbox 720 güçleriyle boğar yeni nesilde bu konsolu,nintendo yine ara konsol çıkarır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: phantom_coal

quote:

quote:

daha iyi

Nasıl bir sonraki neslin konsolu,en fazla bu neslin biraz cilalısı.Bluray bile yok nasıl bir sonraki neslin konsolu olacak.ps4 ,xbox 720 güçleriyle boğar yeni nesilde bu konsolu,nintendo yine ara konsol çıkarır.

bu neslin konsolu değil işte
    neslin ölçütü grafik veya blu-ray olması mıdır?
    her firma kendi isteği doğrultusunda donanımı konsoluna koyar, illa blu-ray yok diye konsol sonraki nesilde olamaz diye bir kaide ilk sizden duyuyorum. hoş idensity disc'in ne olduğu, blu-rayden üstün olup olmadığı bile belli değil

bu nesili nintendo wii ile kapattı
    bir sonraki nesili nintendo wii u ile geçirecek işte
    ps3'le xbox'da boğuyordu sözde wii'yi
    ikisi birlikte yine nintendoyu boğamadı
  • quote:

Orijinalden alıntı: phantom_coal

quote:

quote:

daha iyi

Arkadaşım BluRay'ın patenti şu an için Sony de yani xBox , Wii vs. gibi Sony nin ürünü olmayan konsollarda BluRay kullanılması şu an için imkansız.
  • HD 4x serisi olmasına ben ihtimal vermiyorum çünkü çok eskidi artık 2012de çıkacak bir cihazda o kadar dfa eski bir işlemci kullanacak kadar aptal bir firma olamaz nintendo.. düşüncesi bile bence saçma. AMD yeni çıkardığı işlemcilerde bile dahili 6x serisi grafik yongası kullandı. biz ne olduğunu anlamadan adamlar entegre ettiler gitti. bu kadar çabuk adapte oldularda yıllar öncesinin grafik çipini mi kullanacak nintendo.. bu kadar mı salaklar.. bence daha iyimser tahminler yapmalısınız..
  • Buna kısaca wuu desek :) daha klas duruyor sanki :D
  • İyi konsol piyasası kızıştı daha iyi görseliğe sahip oyunlar kapıda bunu kabul etmek lazım oyun piyasasını konsollar belirliyor duşuk konsollar yüzünden pc oyunucularının önüçok kesliyordu Nintendo iyi iş yaptı artık diyer firmalarda mecbur sistemi yenilicekler tabi yeni Nintendonun fiyatı 1000tl aşar heralde ve tabiki işin güzel tarafı Nintendo ve XBox ati gpu kullanıyor buda ati kullanıcılarını memlum edicektir PC tarafında...
  • quote:

Valla dostum konsol suan alınmaz parana yazık 700-800 baglıcan ortala 1 sene sonra 300 tl elden çıkarmak isticen yazık biraz bekle elinde orta sınıf bir pc varsa onla bu yazı geçir öteki sene yeni bir XBox al derim...
  • Bence ekran kartı HD 6700 serisi ayarında bir şey olmalı veya olmalıydı en az.
  • Konsol 2012'de çıkacak, teknik özellikleri tam olarak bilinmiyor, tam bir açıklama yok. O halde HD4000 veya HD5000 mimarisi olduğunu hiç zannetmiyorum şahsen. Sonuçta bu adamlar para kazanmak için konsol yapıyorlar. Maliyeti düşürmek zorundalar. 40nm ile üretilen bir gpu kullanılacağını sanmam. Hele 2012'de hiç sanmam. 28nm'de ise AMD'nin R600 mimarisinin başarılı olacağını sanmam. Özetle bu konsolda kullanılan gpu mimarisi en azından Cayman gpu'sudaki 4'lü akış işlemci mimarisinin klonudur diyorum. Hatta daha da gelişmişi olabilir. Sonuçta 2012'nin ortasında veya sonunda sunulacak bir konsoldan bahsediyoruz. Gelecekte kullanılacak konsolda tutup da saonu gelmiş mimari ve nod'da bir gpu kullanmazlar.
  • Nintendo Wii U - Zelda Gameplay

• hd4000-hd5000 gpu mu? wii u çıkana kadar hd7000 serisi duyurulursa hiç şaşırmam.
  • Amd wii u için grafik çipi yaparak +50milyon grafik çipi satışını garantiledi...

Yalnız wii u yeni pad'i (kontrolcu) bana hiçte rahat gözükmedi, belki 5 dakika demo oynanabilir ama 5 saat oynadıktan sonra oyuncu nasıl hissedecek bilemiyoruz, tabi bu konsol müdavimlerinin derdi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURK SITH -- 8 Haziran 2011; 16:04:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SiPAHi_

Nintendo Wii U - Zelda Gameplay

Kontrol ünitesi biraz büyük gibi ama yenilikçi bir düşünce fanatiklik yapmadan benim verdiğim puan 10 üzerinden 8,5 olur.
  • Aslında emin olmamakla birlikte bana mı öyle geliyor yoksa nintendo bu sefer pek de yaratıcılığı becerememiş mi?

Fikirlerimi belirtmek ve sizlere de yorumlarınızı sormak isterim, nintendo çok güzel bir kumanda yapmış ki bence konsoldan çok pad üstünde durmuş :). Tamam konsolun işlemcisi, vs. çok daha iyi fakat kafamı kurcalayan (daha doğrusu nintendo'dan beklentimi hüsran eden diyelim) çok da yaratıcı bir sistem kuramamış olması. PSVita'nın dokunmatik yüzeylerini, PS3 ile tam uyum sağlayacağını ve PSVita oyunlarının ps3 üzerinden tv ekranına yansıtılarak oynanabileceği gerçeğini düşünerek nintendo'nun yeni konsoluna yaratıcılık katsayısı olarak sadece bu iki aletin senkronize bir oyunda yer alması yeniliği kalıyor (yani zelda oynarken haritanın pad ekranında olması, oyunun tv ekranından gözükmesi gibi, ki bu nintendo'nun ds ile cepte yaptığını konsolda yapması manasına geliyor). Bunun ötesinde bir takım kodlar yazılarak (yada bir versiyon güncellemesi ile) sanırım bu uyum da vita ile ps3 arasında sağlanabilir. Ayrıca internet erişimi zaten vita'da da olacak, görüntüleri tv ekranına göndermek desen gene kod, ps3 ile uyumlu olduğu sürece yapamamak olası değil sanırım (ki sony bu iki aleti olabildiğince uyumlu yapacak ki her ikisini de satsın, en azından benim e3 konferansında gördüğüm bu yönde).

E peki bu durumda benim gözümden kaçan bir nokta var illa ki bütün her yerde (yada benim gördüğüm yerlerde) "aman tanrım inanılmaz yeni bir deneyim" yorumunun yapılması nedeni nedir? Sizlere (en azından durumu benden daha iyi yada daha farklı görebilen kişilere) bunu sorayım, en azından farklı görüşler alayım dedim.
  • evet beyler ps4 ve xbox 720 yolda nintendo bile bu kadar ilerledi artık onlarda konsolların yetersiz olduğunu biliyor
  • Tasarımını beğenmedim
  • Ayrıca şu gamepadden oynama işi saçmalık olmus..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.