Şimdi Ara

Engelli bir vatandaş tarafından açılan dava sonucunda mahkeme, otoda KDV alınmamasına karar verdi!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
11.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Otoda ÖTV ve MTV'den muhaf tutulan engellilerin KDV engelide kaldırıldı. Engelli bir vatandaş tarafından açılan dava sonucunda mahkeme, otoda KDV alınmamasına karar verdi.

Adana Bölge İdare Mahkemesinde engelli olan bir vatandaşın açtığı dava sonucunda engelli otomobillerinden KDV alınmaması yönünde karar çıktı. Karar gereği engelliler, bundan böyle otomobil alımlarında KDV ödemeyebilecek.

Daha önce araç alımlarında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV'den (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muaf tutulan engelliler, artık araç alımı yaparken KDV'den de muaf tutulabilecek. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş yaptığı açıklamada Adana Bölge İdare Mahkemesi'nden gelen bu kararın yerinde ve doğru bir karar olduğunu belirterek, kararın 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun ilgili maddelerindeki ulaşılabilirlikle örtüştüğünü, bu davayı açan engelli arkadaşları Mulla Karaca'ya da göstermiş olduğu mücadelesinden dolayı camiaları adına tebrik etti.

Boztaş, engelli plakalı otomobillerdeki 5 yıllık satış kısıtlamasının 5378 sayılı özürlüler kanunu ve anayasanın 10. maddesiyle de örtüşmediği, H sınıfı ehliyeti olan fakat engelli otomobili alma hakkı bulunmayan engellilerin de (işitme engelliler, tek gözünde görme yetisi kaybı olanlar gibi) bu haklardan faydalandırılmadığı ve ayrımcılık yapıldığını belirterek bu hususlarda yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini de söyledi. Boztaş açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Eğer belli bir hak veriliyorsa engellilerin tümünü kapsaması gerekmektedir. Bilindiği üzere yüzde 40 ve üzeri işgücü kaybı olan vatandaşlarımız engelli sayılmaktadırlar. Bu şekilde bir ayrımımız var zaten; bunun üzerine yeniden bir ayrım yapılması mantığa uymamaktadır."

ŞİMDİLİK KDV ÖDEMEMENİN KOŞULU DAVA AÇMAK

Engellilerin KDV istisnasından yararlanmak için yapılması gerekenleri söyleyen Boztaş, "Her şeyden önce bu hak sadece dava süreci ile elde edilebiliyor. Onun için, sıfır araç alımında önce KDV'yi ödememek için; Vergi dairesine başvuru yapmak , oradan red kararı geldiğinde mecburen KDV'yi ödemek, ama hemen sonra da bu emsal karar doğrultusunda dava açıp bu ödenen KDV'yi geri almak lazım. Vergi mahkemesinde dava açma süresi 30 gündür. Bu nedenle 30 gün içinde araç alan kişiler ancak bu haktan yararlanabilir. Bu süreyi aşan kişilerin dava açma hakları da ortadan kalkmış oluyor" diye konuştu.

Kaynak :internethaber

• süper bir haber bu günlerde ötv indirimli araç almayı düşünüyordum şimdi daha pahalı bişi alabilirim sanırım biraz beklemem gerekecek
  • quote:

Orijinalden alıntı: crepis

süper bir haber bu günlerde ötv indirimli araç almayı düşünüyordum şimdi daha pahalı bişi alabilirim sanırım biraz beklemem gerekecek
    6 ay önce volvo 1.6 d aldım ötv yi ödeyip satsam tekrar alma hakkım olabilirmi konu hakkında bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum. tşkler
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3 E-MAİL AKTİVASYONU

6 ay önce volvo 1.6 d aldım ötv yi ödeyip satsam tekrar alma hakkım olabilirmi konu hakkında bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum. tşkler

Alıntıları Göster
    benim bildiğim ötv yi geri ödesende 5 yıl dolmadan ötv siz araba alma hakkınız yok..
  • quote:

Orijinalden alıntı: proliferatif

benim bildiğim ötv yi geri ödesende 5 yıl dolmadan ötv siz araba alma hakkınız yok..

Alıntıları Göster
    MTV ve ÖTV zaten ödemiyorlardı. Şimdi de KDV ödemeyecekler. Bunu da kabul ettik. Çok güzel. Şimdi söyleyeceğim şey bir çoğunun canını sıkacak.

Toplumda sağlıklı, normal vatandaş gibi haklara sahip olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın bu isteğine de gayet sıcak bakıyorum. Üstgeçitlere asansör konulsun. Asansörlü otobüsler olsun. Engelli asansörü olmayan alışveriş merkezlerine bir an önce asansöz yaptırması için uyarıda bulunulsun. Peki engelli bir vatandaşın öedemediği vergiyi neden ben ödemek zorundayım. neden onlar muaf tutuluyor da ben tutulmuyorum. neden onların ödemediği verginin açığını ben kapatmak zorundayım. Ben de vergi ödemek istemiyorum.

Bunu bana izah edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

MTV ve ÖTV zaten ödemiyorlardı. Şimdi de KDV ödemeyecekler. Bunu da kabul ettik. Çok güzel. Şimdi söyleyeceğim şey bir çoğunun canını sıkacak.

Toplumda sağlıklı, normal vatandaş gibi haklara sahip olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın bu isteğine de gayet sıcak bakıyorum. Üstgeçitlere asansör konulsun. Asansörlü otobüsler olsun. Engelli asansörü olmayan alışveriş merkezlerine bir an önce asansöz yaptırması için uyarıda bulunulsun. Peki engelli bir vatandaşın öedemediği vergiyi neden ben ödemek zorundayım. neden onlar muaf tutuluyor da ben tutulmuyorum. neden onların ödemediği verginin açığını ben kapatmak zorundayım. Ben de vergi ödemek istemiyorum.

Bunu bana izah edin.

Alıntıları Göster
    Şimdi 50 bin TL olan araba ÖTV-MTV ve KDV'siz kaça geliyor?
  • Motor hacmine bağlı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: MiC

30,929 liraya geliyor.

Arkadaşlar başlığı okuyup yorum yapmışsınız gibi geldi. Baştan sona tekrar okuyun derim. Bu kadar basit bir iş değil. Önce KDV ödeyece ardından 30 gün içinde mahkemeye başvurarak ödediğiniz KDV yi geri alacakmışmışız. Bu kadar kolay değil yani. Bir işide yapıyorsanız düzgün yapın.

Sevgili topaz42

Sana basitçe bir kaç şeyden söz etmek istiyorum. Öncelikle kendini engelli bir vatandaşla bir tutmamalısın Söze %90 ve üzeri engelli çocuk sahibi ailelerle başlayayım. Bu insanlar hayatları boyunca çocuklarına bakıyorlar. Hem manevi olarak büyük bir fedakarlık hemde maddi açıdan yüksek paralar. Peki onlar diyorlarmı normal çocukları olan ailelerin böyle dertleri yok, böyle harcamaları yok, her hafta hastaneye para dökmüyorlar ? Diyemezler, demezler. bu yüzden bir MTV yi yada ÖTV yi ödememeyi onlara çok görmemelisin. Keşke elimizde olsada daha fazla yardım edebilsek, evde bakım hizmetinden yararlandırabilsek bütün engelli vatandaşlarımızı.

Bütün bunlar bir yana eskiden ÖTV mi vardı ? Hani ekonomik kriz atlatılınca kalkacaktı bu illet neden ödüyoruz takır takır bu paraları ? Neden devletimizi zengin ederken bize geri döndüğünü görmüyoruz ? bunlar çok daha önemli konular.

İyi günler dilerim. Ahmet Tatar
  • quote:

dışarda ki fiyatın 3 katı oluyorsa tüm vergiler dahil

3 te birine düşer
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

quote:

dışarda ki fiyatın 3 katı oluyorsa tüm vergiler dahil

3 te birine düşer

Alıntıları Göster
    topaz42 kardeşim keşke babamın gözleri benimki kadar görebilseydide senin ödediğin tüm vergileri ben ödeseydim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: izmirlil35

quote:

30,929 liraya geliyor.

Arkadaşlar başlığı okuyup yorum yapmışsınız gibi geldi. Baştan sona tekrar okuyun derim. Bu kadar basit bir iş değil. Önce KDV ödeyece ardından 30 gün içinde mahkemeye başvurarak ödediğiniz KDV yi geri alacakmışmışız. Bu kadar kolay değil yani. Bir işide yapıyorsanız düzgün yapın.

Sevgili topaz42

Sana basitçe bir kaç şeyden söz etmek istiyorum. Öncelikle kendini engelli bir vatandaşla bir tutmamalısın Söze %90 ve üzeri engelli çocuk sahibi ailelerle başlayayım. Bu insanlar hayatları boyunca çocuklarına bakıyorlar. Hem manevi olarak büyük bir fedakarlık hemde maddi açıdan yüksek paralar. Peki onlar diyorlarmı normal çocukları olan ailelerin böyle dertleri yok, böyle harcamaları yok, her hafta hastaneye para dökmüyorlar ? Diyemezler, demezler. bu yüzden bir MTV yi yada ÖTV yi ödememeyi onlara çok görmemelisin. Keşke elimizde olsada daha fazla yardım edebilsek, evde bakım hizmetinden yararlandırabilsek bütün engelli vatandaşlarımızı.

Bütün bunlar bir yana eskiden ÖTV mi vardı ? Hani ekonomik kriz atlatılınca kalkacaktı bu illet neden ödüyoruz takır takır bu paraları ? Neden devletimizi zengin ederken bize geri döndüğünü görmüyoruz ? bunlar çok daha önemli konular.

Yuh beeee. 20 milyar lira vergi. Paraya bak. 2. el iyi bir araba parası yahu.

Ahmet Tatar. Verdiğin bilgiler için teşekkür. O yazdığım benim görüşüm değildi. Sadece bunun sonucunda bazı kimselerin böyle serzenişte bulunacağını bildiğim için dile getirdim. Engelliye iş şeklinde haber çıktığı zaman orda bulunan bazı kimselerden hemen şu tepki geliyor.

Sağlamı iş buldu da engelisine geldi sıra.
  • quote:

Bunu bana izah edin.

bu kadar insafsız olma...
    Engelli olmak onların tercihi değil.
  • quote:

topaz42 kardeşim keşke babamın gözleri benimki kadar görebilseydide senin ödediğin tüm vergileri ben ödeseydim...

crepis. O benim görüşüm değildi. Bazıları böyle tepki veriyor toplumda. Bir yukardaki mesajda dile getirdim. Allah size ve babanıza sabırlar versin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: izmirlil35

quote:

30,929 liraya geliyor.

Sevgili topaz42

Yuh beeee. 20 milyar lira vergi. Paraya bak. 2. el iyi bir araba parası yahu.

Ahmet Tatar. Verdiğin bilgiler için teşekkür. O yazdığım benim görüşüm değildi. Sadece bunun sonucunda bazı kimselerin böyle serzenişte bulunacağını bildiğim için dile getirdim. Engelliye iş şeklinde haber çıktığı zaman orda bulunan bazı kimselerden hemen şu tepki geliyor.

Sağlamı iş buldu da engelisine geldi sıra.

Alıntıları Göster
    sağlamı zaten inşaatta da çalışıp kazanıyo ama engelli ne yapacak ayrıca her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. bu ülkenin nimetlerinden her sağlam kişi ne kadar faydalanıyorsa engellilerinde o kadar faydalanmaya hakkı vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

quote:

Bunu bana izah edin.

bu kadar insafsız olma...
    Engelli olmak onların tercihi değil.

Hay yazmaz olaydım yaa. Hay..... neyse tamam. Sustum. Offff....
  • quote:

sağlamı zaten inşaatta da çalışıp kazanıyo ama engelli ne yapacak ayrıca her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. bu ülkenin nimetlerinden her sağlam kişi ne kadar faydalanıyorsa engellilerinde o kadar faydalanmaya hakkı vardır.

Alıntıları Göster
    kardeş kusura bakma bende biraz fazla çıktım sanırım.
    aslında tüm vergiler tüm insalar için kaldırılsa en iyisi
  • quote:

kardeş kusura bakma bende biraz fazla çıktım sanırım.
    aslında tüm vergiler tüm insalar için kaldırılsa en iyisi

Alıntıları Göster
    tüh keşki astra Cdti 1.3 ü şimdi alsaydım emsal teşkil ederdi 30.000 yewrine 24.000 Tl ye kapardım arabayı :)
  • quote:

Bunu bana izah edin.

Birazcık empati yaparsan, bence makul bir uygulama olduğunu görürsün Altı üstü araba satın alırken vergi ödemeyecek, araç parasını veriyor, ne var bunda hocam etme eyleme. Tepki
    alman son derece normal..
  • quote:

Bunu bana izah edin.

Engelliler lehine pozitif ayırımcılık yapmak anayasada geçiyor,yani anayasal bir hak ve dünyanın gelişmiş bütün ülkelerinde bu var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BEYAZ PASSATLI PRENS

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Toplumun hassas noktalarından bir olan engelli vatandaşların hakları üzerinden balık yakalamaya çalışmak ve yakalanlar üzerinden atışmak maalesef olmamış.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.