Şimdi Ara

Trafik Sigortası , Kasko , Plaka v.s |Soru,Sorun ve Görüşleriniz| (148. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.469
Cevap
97
Favori
374.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 146147148149150
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ruhsata işli olmayan lpg kaska policesine islenmis olsa dahi, lpg kaynakli hasarlarda teminat alamazsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: frenze

Ruhsata işli olmayan lpg kaska policesine islenmis olsa dahi, lpg kaynakli hasarlarda teminat alamazsiniz.

Cevap için teşekkürler. Bence arabası olan herkesin bu konuyu takip etmesi lazım. Benim işim olmaz demeyin. Dünyanın binbir türlü hali var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • selamlar herkese.sigortayla ilgili bir sorum olacak.

şimdi yaklaşık 2 ay önce bir trafik kazası yaptım ve bu kazada ben suçluyum.araç annemin üzerineydi.Neyse o bahaneyle arabayı sattık şimdi başka araba alacağız.Sizlere sorum yeni araba aldığımızda annemin mi üzerine yaparsak trafik sigortası daha yüksek çıkar yoksa benim mi ? Kaza etkiler mi yeni araçta trafik sigortasını ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: keremaa

selamlar herkese.sigortayla ilgili bir sorum olacak.

şimdi yaklaşık 2 ay önce bir trafik kazası yaptım ve bu kazada ben suçluyum.araç annemin üzerineydi.Neyse o bahaneyle arabayı sattık şimdi başka araba alacağız.Sizlere sorum yeni araba aldığımızda annemin mi üzerine yaparsak trafik sigortası daha yüksek çıkar yoksa benim mi ? Kaza etkiler mi yeni araçta trafik sigortasını ?

Şirkete ciddi ödeme yaptırmadığınız veya maneviyata zarar gelmediği sürece etkilemez.

Annenizin hasarsızlık oranı nedir acaba? Kaç yıldır üzerine araç vardı? Sizin üzerinize olursa bana daha yüksek çıkacaktır gibi geliyor.

• Generali prestij kaskoya sahibim. Policemde mini hasar onarimida var.
    Araci dun cop tenekesine vurdum tamponda bi karis boya kalkti. Ne yapmam gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: spacewolf

quote:

Şirkete ciddi ödeme yaptırmadığınız veya maneviyata zarar gelmediği sürece etkilemez.

Annenizin hasarsızlık oranı nedir acaba? Kaç yıldır üzerine araç vardı? Sizin üzerinize olursa bana daha yüksek çıkacaktır gibi geliyor.

aracı ben kullanıyordum 5 yıldır annemin üzerineydi.daha önce basit bir trafik kazası yapmıştım.3 yıl gibi oldu.Bu da öyle büyük bir kaza değil sanırım tamponu değişmiştir diğer arcın.kimsenin burnu bile kanamamıştı.

• quote:

quote:

quote:

aracı ben kullanıyordum 5 yıldır annemin üzerineydi.daha önce basit bir trafik kazası yapmıştım.3 yıl gibi oldu.Bu da öyle büyük bir kaza değil sanırım tamponu değişmiştir diğer arcın.kimsenin burnu bile kanamamıştı.

Annenizin T.C. Kimlik numarasını bana iletebilirseniz hasarsızlığına bakar size net yorum yapabilirim.

Bu anlattıklarınıza göre annenizin üzerine almanız daha uygun olacaktır gibi geliyor.

• merhaba. maddi hasarlı kazadan sonra tutulan tutanak kaç gün sonra sbm.deki kaza tespit tutanağı sorgulama sistemine düşer.
  • osamanos kullanıcısına yanıt
    Araç servise gidip, hasar dosyası açtıktan sonra, eksper gelir aracı serviste görür. Evraklar ekspere iletilir.
    Eksper ön ekspertiz raporu ile birlikte sisteme yükler.
    Sonrasında raporu görebilirsiniz.
  • iskender86 kullanıcısına yanıt
    Büyük ihtimalle, çağrı merkezi veya internet sitesi üzerinden satın aldınız.
    Sizden ricam sonucu burada paylaşırmısınız ?

Sonuçtan kastım, firma ile iletişim, yönlendime, ilgi, servis vb. konularda neler tecrübe edeceksiniz merak ediyorum.
  • Merhabalar,

Şirkette dün bir çalışanımız E5 yolunda, Gebze yakınlarında kaza yaptı. Kimsenin yaralanmadığı kazada, araçtan sorunsuzca çıkmış. İfadesinde anlattığı bir aracın kendisine dokunup, kontrolü kaybetmesine sebebiyet verdiği... Plakasını alamamış. Bir yarası vs. olmamasına rağmen, sanırım yaşı gereği (59), şokta olabileceği düşünülerek ambulansla kontrol için hastaneye götürülmüş. Sanırım böyle durumlarda kazayı yapanın ambulansa binmeme hakkı varmış. Ancak kendisi de, biz de bunu bilmiyorduk. "Genel uygulama bu yönde" diye düşünerek ambulansa binmiş. Neyse, hastanede tüm tetkikleri yapılmış ve kendisinden kan alınmış. Aradan geçen 2 Saatin ardından işlemler bitti ise gitmek istediğini söylemiş, onlar da "işlemleriniz bitti" demişler. Kimliğini de alıp, çalışanımız taksi ile işyerimize gitmiş.

Bugün teslim aldığımız raporda çalışanımızdan alkol testi için kan alınmadığının not edildiğini gördük. Çalışanımız ise, kan vermiş. Sanırım ikinci kere, alkol testi için kan alınması gerekiyormuş, hastane bunu atlayıp, çalışanımızı yollamış (çalışanımızın yalan söylemesi gibi bir durum mümkün değil). Hemşirenin gidebilirsiniz demesinden ve çalışanımızın hastaneden çıktıktan sonra hata yaptıklarını anlamış olmalılar ve sorumluluğu üzerlerinden atmak için rapora bunu not ettiklerini sanıyorum.

Neticede ne polis, ne hastane şoföre alkol testi yapmamış. Bu durumda kasko hasarı karşılamamazlık eder mi? Alkol testi yapılmadan çıkışı yapılmış hastanın kayıtlarından durum tespiti yapmak mümkündür. Hastaya "alkol testi yapmamız gerekiyor" deyip çıkışını vermemek hastanenin görevi değil midir?

"Böyle durumlarda hasar kesinlikle karşılanmaz" gibi bir durum var mıdır? Yoksa kasko firması insiyatif kullanabilir mi? 10 yılı aşkın bir sürede şirket arabalarından biri ilk defa büyük kaza yapıyor. Kasko firmasının insiyatifinde isek bile, şansımız yüksek. Sadece uygulamayı merak etmekteyim.

Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Merhabalar,

Şirkette dün bir çalışanımız E5 yolunda, Gebze yakınlarında kaza yaptı. Kimsenin yaralanmadığı kazada, araçtan sorunsuzca çıkmış. İfadesinde anlattığı bir aracın kendisine dokunup, kontrolü kaybetmesine sebebiyet verdiği... Plakasını alamamış. Bir yarası vs. olmamasına rağmen, sanırım yaşı gereği (59), şokta olabileceği düşünülerek ambulansla kontrol için hastaneye götürülmüş. Sanırım böyle durumlarda kazayı yapanın ambulansa binmeme hakkı varmış. Ancak kendisi de, biz de bunu bilmiyorduk. "Genel uygulama bu yönde" diye düşünerek ambulansa binmiş. Neyse, hastanede tüm tetkikleri yapılmış ve kendisinden kan alınmış. Aradan geçen 2 Saatin ardından işlemler bitti ise gitmek istediğini söylemiş, onlar da "işlemleriniz bitti" demişler. Kimliğini de alıp, çalışanımız taksi ile işyerimize gitmiş.

Bugün teslim aldığımız raporda çalışanımızdan alkol testi için kan alınmadığının not edildiğini gördük. Çalışanımız ise, kan vermiş. Sanırım ikinci kere, alkol testi için kan alınması gerekiyormuş, hastane bunu atlayıp, çalışanımızı yollamış (çalışanımızın yalan söylemesi gibi bir durum mümkün değil). Hemşirenin gidebilirsiniz demesinden ve çalışanımızın hastaneden çıktıktan sonra hata yaptıklarını anlamış olmalılar ve sorumluluğu üzerlerinden atmak için rapora bunu not ettiklerini sanıyorum.

Neticede ne polis, ne hastane şoföre alkol testi yapmamış. Bu durumda kasko hasarı karşılamamazlık eder mi? Alkol testi yapılmadan çıkışı yapılmış hastanın kayıtlarından durum tespiti yapmak mümkündür. Hastaya "alkol testi yapmamız gerekiyor" deyip çıkışını vermemek hastanenin görevi değil midir?

"Böyle durumlarda hasar kesinlikle karşılanmaz" gibi bir durum var mıdır? Yoksa kasko firması insiyatif kullanabilir mi? 10 yılı aşkın bir sürede şirket arabalarından biri ilk defa büyük kaza yapıyor. Kasko firmasının insiyatifinde isek bile, şansımız yüksek. Sadece uygulamayı merak etmekteyim.

Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Çok geçmiş olsun inşallah çalışanınızın durumu iyidir.

Kazaya gelirsek bu görev polisin görevidir. Kasko firması alkol testi yok diye ödememezlik yapamaz (büyük firmaysa yapmaz ) .

Gerekirse hastane çalışanlarına eksper gidip sorar davranışı nasıldı ,alkol kokusu vb. buna göre rapor yazar.

Ayrıca gün içerisinde kamera kayıtlarına bakılır alkol almadığı tespit edilir.

Büyük firma ve güvenilir acente ile çalışıyorsanız işlemler hızlı halledilir , küçük firma ve umursamaz bir acente ile çalışıyorsanız ise maalesef işlem uzayacaktır.

Tekrar geçmiş olsun.

• spacewolf kullanıcısına yanıt
    Tek tarafli hiçbir kazada -park halinde carpilma- alkol raporu olmadan hasar odenmez.
    Tek tarafli kazalarda polis tutanagi tutturulur. Ve alkol raporuda yer alir.
    Tek tarafli yaralanmali kazalarda alkol raporu hastane tarafindan tutulur.
    Buyuk kucuk sirket ayrimi yoktur. Gerekli evraklar bellidir.
    İster tahkime,ister mahkemeye gidin alkolsuz olduguzu kanitlamaniz gerekmektedir.
    Şirket veya ekper gelipte gorgu sahidi vb. Arastirmak zorunda degildir.
    Bu tarz hasarlarda evrak sunup alkolsuz oldugunuzu kanitlayamazsaniz dosyaniz red olur.

Mesajinizdaki ince ayrintilardan anladigim uzere mesleginiz sigortacilik.
    Varsa elinizde boyle bir dosya sahsi bilgiler kapatip paylasirmisiniz bende ogrenmis olurum o buyuk sirketleri, destek veren acenteleri..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frenze -- 18 Ağustos 2015; 20:26:04 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Tek tarafli hiçbir kazada -park halinde carpilma- alkol raporu olmadan hasar odenmez.
    İster tahkime,ister mahkemeye gidin alkolsuz olduguzu kanitlamaniz gerekmektedir.
    Bu tarz hasarlarda evrak sunup alkolsuz oldugunuzu kanitlayamazsaniz dosyaniz red olur.

Varsa elinizde boyle bir dosya sahsi bilgiler kapatip paylasirmisiniz bende ogrenmis olurum o buyuk sirketleri, destek veren acenteleri..

Yargıtayın 2013 yılında verdiği karar nedeniyle yaralanmalı kaza sonrası hiç bir sürücü gereken işlemleri yürürlüğe koymak zorunda değildir.Yaşanan şok durumu nedeniyle yargı tüketici yönünde karar vermiştir.

Bu durum bizzat polislerin sorumluluğundadır. Polisler çağrılmamış ise eksperler istemeseler bile bu araştırmayı yapmakla yükümlüdürler. AHİM kararları gereği her iki tarafta ispat zorunluluğu taşımaktadır.

Hatta gecenin üçünde sıkıntı yaşayan forum üyemiz @lecher.badboy şahsım tarafından yönlendirilerek son benzin aldığı yerdeki kayıtlara ulaşılmıştır. Üstelik bizden önce görevli eksper arkadaş gidip görüntüleri almıştır. Ayrıca çalışanlara alkol durumunu sormuştur. Kendisinin sigorta yönünden işlemleri bir gün içerisinde bitirtilmiştir. Kısacası eksper görevinin gereğini yerine getirerek araştırmalarını tamamlamıştır.

Gelelim bahsettiğiniz acentelere. Bizzat ben nurus firmasının acentesi olarak işlemlerini hızlandırma ve destek olma yönünde sadece bu sene 9 kez alkol konusunu polis - jandarma tutanağı ile halletmiş bulunuyorum. Benden ayrı olarak Sompo Japan firması tarafından açılan dosyaya bakan eksper arkadaşlar da aynı araştırmayı yapmış ve tutanak kopyalarını almış durumdalardır.Ayrıca yan dal hukuk mezunu olduğum için şuana kadar yaşanan kazaların hepsinde gereken desteği müşterilerime sunma gururunu yaşamış bulunmaktayım.Bu zamana kadar sigorta firması yönünde 20 günü geçen sonuçlanmamış bir müşteri dosyam bulunmamaktadır.(Servis değişikliği ve benzeri nedenlerden uzayan dosyalar ayrı bir durumu kapsamaktadır)

Bu konuda detaylı bilgi isterseniz sizinle seve seve deneyimlerimi paylaşabilirim. Lakin dosyayı koymaktan kastınızı anlamış değilim , Türkiye Cumhuriyetinde bulunan hangi acente müşteri kazasının raporlarını dosyalamaktadır bunu paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Not :http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22465

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 18 Ağustos 2015; 21:12:28 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Şöyle bir ayrıntıyı da yeni öğrendim:

Hastanenin verdiği rapordan kişiden kan alındığı, akyuvar hareketliliğinin yüksek olduğu (kişi kan sulandırıcı kullandığı için) yazıyor. Bunu trafik kazasından gelen hastalara uyguladıkları standart prosedür olarak yapmışlar. Trafik kazası sebebi ile gelen hastaya alkol testi yapmak hastanenin görevi değil midir? Polis alkol testi yapmakla görevli değil midir? Ben kaza yaptığımda gönüllü olarak mı üfleyeceğim veya kan vereceğim? Bana biraz saçma geldi. Hastane raporunda kan alındığını belirtmiş, alkol testi yapmamış ise, bu beni bağlar mı? Kazayı yapan kişi, kendisinden kan alınmışken, "alınan kandan alkol testi de yapın" diye hastanenin peşinden mi koşacak? Kişi kendisinden alınan kandan alkol testi yapılmadığını nereden bilebilir? Rapor çıkana kadar bilemez. Rapor çıktığında da kazanın üzerinden bir gün geçmiş olduğu için, alkol testi zaten yapılamaz. Bu durum kasko firmasının hasarı ödemesine yetmez mi?

Kısaca hastanenin hatası olduğu kesin. Raporda kan alındığı belli. Çünkü "alınan kanda akyuvar hareketliliği tespit edildi" yazıyor. Alkol için ise kan alınmadığı yazıyor. Hastaneye giden kişinin, "alkol testi de yaptınız değil mi?" diye hastaneyi üstelemesi mi lazımdır? bilmediğimden soruyorum. Çünkü alkol testi şart ise, kazayı yapan kişi hastaneye kan verdiğine göre ve elimizde hastanenin imzalı raporu olduğuna göre, bu sefer hastane ile papaz olacağız.

@spacewolf : yorumuz için teşekkür ederim. Kasko firması büyük, En kötü Liberty Sigorta olması lazım. Büyükler içinde klozları sabit tutarak, en ucuz kim verirse ona yaptırıyoruz. Ray, İsviçre, Alianz ve Liberty oluyor genelde. Çalışanımıza hiçbirşey olmadı çok şükür. Kaskoya bakacak fırsatım olmadı daha. Yarın bakacağım. Acente de tanıdık, 15 yıldır çalıştığımız bir firma. Bu araçtan iki tane olduğu için, tek kasko da değil, aynı firmadan en az iki kaskomuz var. Eğer diğer araçlardan biri de denk aynı sgiorta firmasına denk geldi ise, belki toplam 3 kasko aynı firmadan yapılmış olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 18 Ağustos 2015; 21:08:19 >

• Siz içinizi rahat tutun değerli hocam ,

Yaralanmalı kaza geçirdikten sonra sürücünün bunu yaptınız , onu yapmadınız gibi şeyleri sorma zorunluluğu yoktur.Sigorta firmaları istediği kadar ödemeyeceğini belirtebilir , hukuksal olarak bunun kanıtlanması iki tarafın sorumluluğundadır lakin bağımsız eksperin yargıyı oyalamamak için araştırmasını yapmasını mahkemeler esas alır.Büyük firma diye belirtmemin sebebi genelde isimlerini zedelememek için davalardan kaçınmalar ve avukat ücretlerinin çok yüksek rakamlar olmasıdır.Bu yüzden acente arkadaşımızın vereceği destek ve eksper arkadaşımızın yapacağı araştırma sonucu ödeme çıkartılacağını düşünüyorum.

Firma uzatmak isterse kendi kaybeder , hastane hemşiresinin alkol kokusu gelmiyordu diye tanıklığı yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 18 Ağustos 2015; 21:10:56 >
  • spacewolf kullanıcısına yanıt
    Paylaştığınız bu bilgiler için çok teşekkür ederim. Şu sıkışık zamanda, bir de otomobil alma derdine düşsem canım sıkılacaktı. Şimdi bu araba pert ise, 2-3000TL üstüne koyar benzer bir araba alır işe devam ederim. Yok değil ise, yaptırır mıyız, hasarlı vaziyette satar mıyız, artık bakacağız.

Canımı sıkan bir başka nokta: Çalışanımız az daha diğer araba ile evine gidecekmiş. Dolayısı ile sabah da diğer araba ile işe gelecek, diğer araba ile kaza yapacaktı. Diğer arabanın canı çıkmış vaziyette. Onu yenilemek zaten söz konusu idi. Ama şans işte, iyi durumda olan, alındığı günden beri mühendis tarafından aile arabası gibi kullanılan, 120.000km'de olanı gitti. Elimde yıllarca arkasında yük taşınmış, işçiler tarafından hunharca kullanılmış, 220.000km'de olanı kaldı. Ama neticede kimsede hasar yok ya, önemli olan o.

Her şey için tekrar çok teşekkür ederim.

• 22 yaşındayım araç aldım fiyatlar çok yuksek çıkıyo sigortacı arkadaşlar pm den donüş yaparlarmısınız
  • Aracımda mekanik ve kaporta hasarı var. Eksper ikisi için 12000 tl onay vermiş. Serviste iki hasarın tamiri iki hafta sürüyor. Benim bir hafta sürem var. Mekanik hasarı giderin ben Kaportayı istanbul da yaptırırım dedim. Mekanik hasar 8000 tutuyor bunu benden tahsil edip fatura verecekler. Kaportayı da yaptırıp onun faturasını da ekspere yollayacakmışım.

Kaportayı istediğim yerde yaptırabilir miyim? Sanayi de yaptırıp faturalandırsam olur mu? Kaporta tamiri maksimum 500 lira tutar, tamir tutarını mı faturalandırayım yoksa eksperin onarım için hesapladığı tutarı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erectuss -- 20 Ağustos 2015; 8:19:47 >
  • quote:

quote:

Yargıtayın 2013 yılında verdiği karar nedeniyle yaralanmalı kaza sonrası hiç bir sürücü gereken işlemleri yürürlüğe koymak zorunda değildir.Yaşanan şok durumu nedeniyle yargı tüketici yönünde karar vermiştir.

Bu durum bizzat polislerin sorumluluğundadır. Polisler çağrılmamış ise eksperler istemeseler bile bu araştırmayı yapmakla yükümlüdürler. AHİM kararları gereği her iki tarafta ispat zorunluluğu taşımaktadır.

Hatta gecenin üçünde sıkıntı yaşayan forum üyemiz @lecher.badboy şahsım tarafından yönlendirilerek son benzin aldığı yerdeki kayıtlara ulaşılmıştır. Üstelik bizden önce görevli eksper arkadaş gidip görüntüleri almıştır. Ayrıca çalışanlara alkol durumunu sormuştur. Kendisinin sigorta yönünden işlemleri bir gün içerisinde bitirtilmiştir. Kısacası eksper görevinin gereğini yerine getirerek araştırmalarını tamamlamıştır.

Gelelim bahsettiğiniz acentelere. Bizzat ben nurus firmasının acentesi olarak işlemlerini hızlandırma ve destek olma yönünde sadece bu sene 9 kez alkol konusunu polis - jandarma tutanağı ile halletmiş bulunuyorum. Benden ayrı olarak Sompo Japan firması tarafından açılan dosyaya bakan eksper arkadaşlar da aynı araştırmayı yapmış ve tutanak kopyalarını almış durumdalardır.Ayrıca yan dal hukuk mezunu olduğum için şuana kadar yaşanan kazaların hepsinde gereken desteği müşterilerime sunma gururunu yaşamış bulunmaktayım.Bu zamana kadar sigorta firması yönünde 20 günü geçen sonuçlanmamış bir müşteri dosyam bulunmamaktadır.(Servis değişikliği ve benzeri nedenlerden uzayan dosyalar ayrı bir durumu kapsamaktadır)

Bu konuda detaylı bilgi isterseniz sizinle seve seve deneyimlerimi paylaşabilirim. Lakin dosyayı koymaktan kastınızı anlamış değilim , Türkiye Cumhuriyetinde bulunan hangi acente müşteri kazasının raporlarını dosyalamaktadır bunu paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Not :http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22465

Kaç gündür araç işleri ile uğraştıgım için foruma giremiyordum o yüzden mesajı yeni gördüm. Aybars Bey işini gayet düzgün bir şekilde yapan dürüst aynı zamanda çok ilgili birisi. Biz tek taraflı kaza yaptıgımız ve olay anında panikleyip fotoğraf çekmeyi unuttuğumuz halde bizleri doğru yönlendirerek kendiside bizzat ilgilenerek süreci hızlandırdı olay kısa sürede çözüldü. Hatta sigorta firmasının inceleme süresi servis onarım sürecinden daha kısa sürdü buradan Aybars Bey'e tekrar teşekkürlerimi iletiyorum kendisi sözünün eri olan ve çok ilgili bir acente.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lecher.badboy -- 21 Ağustos 2015; 16:40:01 >

• 
Sayfa: önceki 146147148149150
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.