Şimdi Ara

Trafik Sigortası , Kasko , Plaka v.s |Soru,Sorun ve Görüşleriniz| (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.465
Cevap
97
Favori
374.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Biri 74 diğeri de 87 model ellerinizden öper iki minik kamyonumuz var.Kasko yapılamıyormuş galiba,yaş haddinden dolayı.Bu işin aslını astarını öğrenmek istiyorum olay bundan ibaret.
  • şirketten şirkete değişiyor... mesela bizim şirket 1993 modele kdr... veya axa 2002 ye kdr... ama senin için özel izinle oto kaza departmanından teklif almaya çalışırım.. ancka beklentin çok olmasın... yanaşmaz şirketler...
  • 1996 uno 70s e kasko yaptırmak istesem ne isterler.

• benden tüm foruma gelsin... KUTSİ - GEÇER GEÇER..... guide sakin abi sakin :)
  • IMPERATORE'nin katkılarıyla....

Arkadaşlar Trafik sigortasında kendi sigortalınıza rücuda gerek mevzuatta gerekse emsal kararlar ve genel şartlar çerçevesinde rücu edilebilirlik durumlarını bu topicte topladım.Benm hatırladığım kadarıyla yazayım siz ekleme yapabilkirsiniz.

Sigorta şirketiniz yaptığınız kazada sorumlu olduğunuz 3.şahıslara sşzşn yerinize hasar öder ama ödedikten sonra size bu tazminatın tarafınızca ödenmesini hangi hallerde talep eder?İşte aşağıda bazı haller:
    ---------------------------------------------------------------------------­-----

RÜCU HALLERİ:
    -Rücu halerinden önce arkadaşlar taraflar açısından olayı değerlendirelim:
    -Malik -Araç sürücüsü ile mütesselsil borçlu olduğu düşünülsede uygulamada rücu konusunda yalnız kalmıştır.Dava aşamasında dava açılabilecek tek(özel veya tüzel) kişidir.
    -Malik ödeme yaptıktan sonra sürücüye dava açabilir.
    -Poliçede adı geçen kişinin kaza tarihinden önce noter satışı olsa bile sözleşmede taraf olduğundan dolayı borçluluktan kurtulmaz.Noter satışı yaptığı kişi veya kişilere dava açma hakkına haizdir.
    -Rücu edilecek kişi vefat etmiş ise yasal varislere rücu edilebilir.Yasal varisler arasında destekten yoksunluk tazminatı almaya hak kazanıp kazanmaması borçluluk kavramını değiştirmez(ne alaka demeyin)

---------------------------------------------------------------------------­-----

1-ALKOL: Rücu sebeplerinin tamamında daha önce yazımda da belirttiğim gibi İLLİYET BAĞI önemlidir.Yani her olay kazanın oluşumuna illiyet bağı taşımalıdır.Alkole gelirsek;
    -Alkol promil oranı azami 0,50 promil olmalıdır ve haliyle alkolün kazaya etkisi olmalıdır.

-Alkol raporunun tutuluş saati kaza tarihinden sonra ise;arada geçen zaman kadar promil oranına eklenir.
    Ör: Kaza saati 12,00 olsun
    Alkol raporu tutuluş saati ise 14,30
    Alkol raporunda da alkol oranı 0,50 promil olsun
    Alkol kanda dakikada 0,0020 promil azalmaktadır.
    12,00 kaza saati 14,30 rapor saati aradaki fark 150 dakikadır.
    150x0,0020=0,30 yani kaza anında kanda olan alkol oranı rapor saatinde 0,30 promil azalmıştır.
    0,50+0,30=0,80 promil alkol oranıdır.
    0,80------- 80 mg alkol/100 ml kan(80:100=0,8)0,8 gram alkol ve hacim olarak kandaki alkol oranı %0,1 dir.

-Şimdilik bu kadar daha sonra devam edeceğim...
    IMPERATORE

• Chino arkadaşımıza teşekkür ediyorum.Sigorta ile ilgili sormak istediğiniz her türlü konuyu kaza da dahil olmak üzere buraya yazar iseniz cevap verebilirim saygılar.
  • Teşekkürler Kendinizide tanıtırsanız , forum üyeleri ve bende sizi tanımış oluruz
  • CV istemiyoruz sadece hangi firma :) deneyim falan filan?

teknikl departman mı satış mı? :)
  • Bir sigorta şirketinin merkezinde Rücu departmanı şef yardımcısıyım.Sigortacılık ve işletme mezunuyum.Yardımcı olabileceğim konularda foruma katkıda bulunmaktan memnuniyet duyarım saygılar.
  • Cv olsa fena olmaz yav
  • Valla iş başvurusunda bu kadar sıkılmazdım terlettiniz beni
  • Öğlen harika birşey yaşadım

Yeni bir müşteri kazandım , trafik sigortasını cumartesi yaptım , kaskosu ise bugün bitiyordu , öğretmen indirimi verdiğim için onaya düşmüştü ve poliçeyi pazartesi gel vereyim dedim , neyse adam salı öğlen ordayım dedi sigorta poliçesi 12.00 da bitti ve benim ürettiğim poliçe devreye girdi , tam bana gelirken 12yi çeyrek geçe kaza yapıyor

Bunu niye anlattım ;

sigorta önemlidir , riskin gerçekleşme zamanını bilemeyiz adı üzerinde risk yani ... bana bittiği gün gelirim yaparız deseydi sadece geçmiş olsun diyecektim o kişiye

• ahhhhhhh gitti gül gibi rapel
    quote:

Orjinalden alıntı: guide

Öğlen harika birşey yaşadım

Yeni bir müşteri kazandım , trafik sigortasını cumartesi yaptım , kaskosu ise bugün bitiyordu , öğretmen indirimi verdiğim için onaya düşmüştü ve poliçeyi pazartesi gel vereyim dedim , neyse adam salı öğlen ordayım dedi sigorta poliçesi 12.00 da bitti ve benim ürettiğim poliçe devreye girdi , tam bana gelirken 12yi çeyrek geçe kaza yapıyor

Bunu niye anlattım ;

sigorta önemlidir , riskin gerçekleşme zamanını bilemeyiz adı üzerinde risk yani ... bana bittiği gün gelirim yaparız deseydi sadece geçmiş olsun diyecektim o kişiye

• arkadaşlar sizden bir olay hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.

Full Kasko yaptırdınız aracınız 0 km fatura üzerinden.
    Kasko yaptığınız aracın üzerindeki tüm parçalar üretici firma garantisi var 3 yıl diyelim boya paslanmaya karşı falan.Tabi plastik aksamlarda aynı garanti kapsamında.
    aracı aldıktan 6 ay sonra kaza yaptınız tampon eğildi delindi.
    Şimdi eksper geldi dediki tampon tamiredilecek.Tamirde ezik yerle ütü benzeri pres delik yerlere plastik eritip doldur üstüne de koli bandına benzer kaplama üstende bir ütü zımpara al sana tamir edilmiş gül gibi tampon ver servise boyasın.Garanti var mı ? yapılan termal işlemler sıcaklık farkından tekrar deforme olurmu ? olursa 1 ay belki 6 ay sonra ? cevap yok.Tabi serviste üzerinde başka yerde işlem görmüş parcaya garanti vermiyor.Sorunuzu kim işlem yaptıysa onula görüş ben garanti vermem diyor.
    sonuç
    hasar giderilmiş mi oluyor yoksa makyajlanmış mı oluyor.Sigorta ettirdiğin araç orjinal üretici firma garantli aracın üzerinde tamir edilmiş 3 yıllık garanti bozulmuş bir durum ortaya çıkmış oluyor.

Metalurji mühendisi arkadaş varsa plastik malzemelerde yapılan termal işlemlerin kalıcılığını anlatırsa sevinirim.l

Bu arada eksperle görüşüyorum cevap sigorta şirketleri illaki plastik aksamları tamir firmalarına göndermelerini istiyor.eksperlerde oraların onayıyla ancak değiştirte biliyormuş.Tabi plastik aksam tamir edince daha fazla ücret alacak bir yerden sizce sigortalının lehine bir karar çıkarmı? Burada tamir atölyeleri ve sigorta şirketlerinin menfaat birliği var.Bu durumu ayrıca hazine müsteşarlığına bir sormayı düşünüyorum.kurallara uygunmu diye.

eksperlerin bilir kişi kulanma yetkileri var ama böyle mefaat birliği yapılmış bir oluşuma danışmaları ne kadar doğru bilemiyorum.

eksperler sigorta şirketinin elemanımı? yoksa hazine müsterşarlığından yetki almış taraflar arasındaki hakem mi?

Şayet ikincisi ise örnek bir olayda metalurji veya kimya mühendislerinden fikir alarak yapılan işlemlerin hasarı tam olarak giderdiğine dair bir görüş almışlarmı acaba.

birde üretici firma garantileri sigortalanmış bir varlık mı?

özelikle sigortacı arkadaşlardan görüş bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X_DAX_M -- 18 Nisan 2007; 0:47:18 >

• cvp geliyor okuyorum....
  • kısaca yaziim....

oto kaza sigortalarında şirketler experler ile çalışır ama exper o şirketin bir çalışanı değildir... yani bir menfaat direk olarak yok... ama experinde şirketin belirlediği kurallara göre hareket etme sorunluluğu vardır...

geleldim sizin örneğe, tampon olayında 6. ayda hasar oldu mesela autokinge götürdünüz dediğiniz gibi bir makyajlama yapıldı... sigorta bunu arşılar... ama yok ben kendim serviste parça taktırdım sorad asigorta şirketime bunu fatura ettim derseniz bunu karşılamaz, sebebi ise şirket zaten size kaza anında autoking gibi servislere gidin die bir talimat veriyor... yani bir miktar maliyetten kısıyor... ama şirket içi boyutunuda düşünün... her araç tampon ezildi die servise gidip yeni tampon taktırsa inanın yıllık kasko primleri şimdikinin 2 3 katı olur... primleri indirmek için şbunlar yani...

ama bir konuda bilgilendirmek isterim, sanmayınki bi işler sadece sigorta şirketinin başının altından çıkıyor, otomabil firmalarıda aynı bunun gibi küçük ama etkili yöntemlerle maliyet kısıyorlar...

aklınızda kalan bişi olursa cvplamaya dvm ederim

• size katılıyorum

ama burada ticaret yasasındaki hasarın tam karşılanması maddesine aykırı bir uygulama değilmi?

sigorta primi azalsın diye muafiyetler var biz zaten fazla prim ödüyoruz full kasko yapmakla
    yaklaşık %30 kadar ...

birde tüm parçalardaki üretici firma garantileri parçalarla birlikte sigortalanmış olmuyormu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: X_DAX_M

aracı aldıktan 6 ay sonra kaza yaptınız tampon eğildi delindi.
    Şimdi eksper geldi dediki tampon tamiredilecek.Tamirde ezik yerle ütü benzeri pres delik yerlere plastik eritip doldur üstüne de koli bandına benzer kaplama üstende bir ütü zımpara al sana tamir edilmiş gül gibi tampon ver servise boyasın.Garanti var mı ? yapılan termal işlemler sıcaklık farkından tekrar deforme olurmu ? olursa 1 ay belki 6 ay sonra ? cevap yok.Tabi serviste üzerinde başka yerde işlem görmüş parcaya garanti vermiyor.Sorunuzu kim işlem yaptıysa onula görüş ben garanti vermem diyor.
    sonuç
    hasar giderilmiş mi oluyor yoksa makyajlanmış mı oluyor.

Geçmiş olsun ...

Tampon hasarlarında olan uygulamadan haberiniz olmuş anladığım kadarı ile , onarılamıyorsa yenisi ile değişim yapılır, fakat bu aşamada müşterinin isteği önem arz etmez .

Tampon onarımını üstlenen firma yaptığı işe 2 yıl garanti veriyor . Auto King firması Genel Müdürü'nün yapmış olduğu açıklamada bugüne kadar tampon tamirinden memnun olmayan atıyorum 2 3 kişi olduğunu ifade etti ve memnuniyetsizlikleri de ayrıca giderilmiş ...

Şimdi bu gibi bir durum söz konusu iken illa tampon değişimi talebi bana anlamsız geliyor , birde milli zarar olarak görmek lazım bu tür konuları , bireysel olarak bakmamak lazım ...

• hala şu soruma cevap alamadım

garantilerde sigorta kapsamının içindemi?

burada yapılan tasarruflar milli ekonomiye değil sigorta şirketlerinin kasasına gidiyor....

biz bu risklerin parasını fazlasıyla prim olarak ödediğimiz düşüncesindeyim.

sigortacı arkadaşlar hala uygulamalardan bahsediyor uygulamamların anlaşılmayacak bir tarafı yok

sorun bu uygulamalar ödediğimiz prim karşılığında üstlendikleri riskler gerçekleştiğinde ortaya çıkan hasar sigorta kanununa uygun olarak karşılanıyormu? sorum bu sigortacı arkadaşlar eminim ki sigorta kanunu kasko uygulama yönetmeliğini okumuşlardır.

kanundaki tam hasar tespit edilmişmidir?

hasar tam giderilmişmidir..

biraz mühendis biraz hukukcu sonrada sigortacı gözüyle tartışalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X_DAX_M -- 18 Nisan 2007; 13:24:27 >
  • 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.