Şimdi Ara

AMD, Bulldozer FX işlemcileri için daha yüksek saat hızlarına ihtiyaç duyuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
0
Favori
11.893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Dün yayınladığımız haberimizde, AMD'nin yüksek performans segmenti için hazırladığı Bulldozer FX serisi yeni nesil işlemcilerinin ertelendiğinden bahsetmiştik. Konuyla ilgili olarak AMD'nin ağzını bıçak açmazken, gecikmenin nedenleriyle ilgili yeni detaylar gelmeye başladı ve oluşan son duruma göre AMD adına işler pekte yolunda gitmiyor. Şu an B0 ve B1 revizyonlu örnekleri hazır olan Bulldozer FX işlemcileri için tasarım anlamında herhangi bir sıkıntı bulunmuyor ve işlemciler sorunsuzca çalışıyor. AMD'ye yakın kaynaklara göre, mevcut revizyonlarda standart çalışma frekansı olarak 2.5GHz'e, TurboCore teknolojisiyle ise 3.5GHz'e kadar çıkılabiliyor ancak bu hızlar AMD'nin performans beklentilerini karşılamaya yetmiyor. İşte bu nedenle AMD'nin saat hızı arttırımına gereksinim duyduğu ve bunun için B2 kodlu yeni revizyonunun hazırlıklarına başladığı belirtiliyor.

Gelen bilgilere göre B2 revizyonlu Bulldozer FX işlemcileri, B0 ve B1 revizyonlu mevcut örneklerle aynı güç tüketim seviyesinde daha yüksek saat hızlarına olanak tanıyacak tanımasına ancak tamamlanması da muhtemelen birkaç aylık zaman alacak ve resmi olmayan bilgilere göre işlemcilerin çıkışı yaz sonuna hatta belkide son çeyreğe kayacak. Bu durum AMD için planlanan gelir beklentileriyle birlikte şirketin prestijine de olumsuz katkı yapabilir zira 5 yıldır konuşulan yeni tasarımın performans beklentilerini karşılayamadığı gerekçesiyle bir süre daha ertelenmesi, AMD hissedarlarını mutlu eden bir gelişme olmayacaktır. AMD adına mevcut tabloyu daha da karamsar bir hale getiren  gelişme ise Intel'in yol haritası. Bilindiği üzere AMD, Bulldozer FX serisi yeni işlemci modellerini Intel'in mevcut işlemcilerine rakip olarak gösteriyor ancak Intel de Sandy Bridge-E serisi işlemcilerini duyurmaya hazırlanıyor. Core i7-900 serisi işlemcilerin yerini almak üzere tasarlanan yeni işlemcilerin, performans konusunda açık bir üstünlük kuracakları iddia ediliyor.

• Yeni sistem kurmayı düşününler daha bekleyecek sanırım. (Amd isteyenler için)
  • AMD çok yazık etti saygınlığına. İnşallah yıl sonu gelecek işlemciler sandy bridge e serisi önünde eğilmez
  • Performanstaki bu yetersizlikler geçen haftalarda çıkan ve intele fark attığını gösteren tabloların ne kadar kolpa olduğu gösteriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Megavolt

Performanstaki bu yetersizlikler geçen haftalarda çıkan ve intele fark attığını gösteren tabloların ne kadar kolpa olduğu gösteriyor.

+1

quote:

Orijinalden alıntı: 2kol3bacak

AMD çok yazık etti saygınlığına. İnşallah yıl sonu gelecek işlemciler sandy bridge e serisi önünde eğilmez

böyle bir ihtimalin olmadığını hepimiz biliyoruz en az %50 altında kalır ivy'lerin..

quote:

Orijinalden alıntı: Reznov_Viktor

Yeni sistem kurmayı düşününler daha bekleyecek sanırım. (Amd isteyenler için)

uyumlu doğru dürüst anakarttı carttu curttu derken eylülü bulur

• AMD itibarını lekeliyor,başkada bir işe yaramıyor bu yaptıkları ortada birsürü anakart haberleri ama işlemcilerde tık yok,bekliyoruz çıksın diye nereye kadar gidecekse artık
  • çok çekirdekli işlemcilerin hiç bahsedilmeyen sorunu senkronize erişim kıskasları !

ram olsa giren çıkan ham veri olduğu için stabil değer olarak aktarılma süresi belli dir.
    ama iş işlemciye gelince farklı çekirdekler farklı zaman aralıklarında sonuç vermesi yüzünden
    işlemci en yawaş sonucu veren çekirdeğin hızında çalışacağı malesef ortada ! :(
  • iyiki dusunmeden sandy bridge geçmisim amd kendine yazk etti
    @extreme
    kadırcım yuzunu merak ettm şu haberdn sonra

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _XpLoSiVe_

quote:

Performanstaki bu yetersizlikler geçen haftalarda çıkan ve intele fark attığını gösteren tabloların ne kadar kolpa olduğu gösteriyor.

+1

quote:

AMD çok yazık etti saygınlığına. İnşallah yıl sonu gelecek işlemciler sandy bridge e serisi önünde eğilmez

böyle bir ihtimalin olmadığını hepimiz biliyoruz en az %50 altında kalır ivy'lerin..

quote:

Hocam sende artık kurban kesersin...

AMD adına kötü haberler, ne olursa olsun AMD' nin resmi bir açıklama yapması gerekiyor zira; Bulldozeri bekleyip de eldeki sistemini satıp sap gibi ortada kalan benim gibi mağdurlar en azından bir açıklamayı hak ediyor diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 31 Mayıs 2011; 9:51:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lacano

quote:

quote:

+1

quote:

quote:

Hocam sende artık kurban kesersin...

kesinlikle hayır, bulldozer çıksaydı ivy bridge ertelenmeyecekti.. dolayısıyla ben de ivy bridge 'e geçecektim.. benim için de epic fail oldu

• Tüm bu haberlere karşı amd den süpriz bekliyorum. Bundan önceki haberlerde sandybridge hedefli işlemciler olduğu yönünde test sonuçları vardı ama bence buda doğru değil yada umarım doğru değildir. Şayet Bugün AMD FX işlemcisi çıksa en üst modelinin i7 2600 yi açıkça geçmelidir, hele hele iki ay sonra çıkacaksa bu işlemciler, duman etmesi lazım şuanki sandybridgeleri. Ben öyle bekliyorum öyle umuyorum.
  • quote:

kesinlikle hayır, bulldozer çıksaydı ivy bridge ertelenmeyecekti.. dolayısıyla ben de ivy bridge 'e geçecektim.. benim için de epic fail oldu

Demek ki bu erteleme her iki tarafa da iyi gelmedi. Benimde başka çarem yok mecburen 2500k ve GD65 alacağız. Kendi kedime de (birazda şanssız olduğum için) acaba ? diye aklımdan geçmiyor değil, belkide ben yukarıda sözünü ettiğim ikiliyi aldığımda bulldozer piyasaya sürülecek.
  • ben amd sever birisiyim ancak şu vaziyette amd alacak gibi durmuyorum en geç yaz sonu sistemimi toplamış olacağım ve amd hala lansman tarihini erteliyor. kanımca intelin sandy bridgelerinin üzerine fazla bi şey getiremedi ve oyalama taktiği uyguluyor. i5 2500k ve hd6950 hala favorim.
  • Somethings in this world never change but somethings do. I believe in AMD
  • @FX57 Kaynak neresi? doğru olmama ihtimali varmı?
    - AMD'den resmi açıklama bekliyoruz.
  • Doğruysa ertelenmenin sebebi ortaya çıktı neyse bakalım amd made geriden gelecek tüm işlemcilerini B.E. yapmalı. İntelden ucuz sistem kurulmuyor k serisi işlemci alacaksın sonra birde p67 derken 700-800 kösülüyoruz işlemci vs anakarta AMD'de en dandik anakart çarpanı yükseltebilirken İntelde nasıl olmuyor bu haber benim için önemli değil intel gibi kazıkçı bir firmadan kesinlikle birşey almam iyi yada kötü FX alcam.
  • AMD'den gelicek resmi açıklama benim için kilit rol oynuyor.AMD gelipte alın dağıtıyoruz işlemcileri en geç Temmuz'un 2.haftası sisteminizde derse ne olacak? AMD bir şey söylememiş yani bunlar daha söylenti. Doğru olma ihtimali de var, yalan olma ihtimali de. belki biraz farklı bir örnek ama SGS2'nin işlemcisi 1GHz yerine 1.2GHz'e çıkartılacağı açıklanmıştı ve işlemcilerin saat hızı arttırımı çok kısa sürede halledildi. AMD'de öyle bir şey yapabilir bence. Ama aynı TDP ile olunca biraz düşünmek gerekli. Anakartlar çıkıyor.Eğer ki erteleme olursa(ki bu gidişle olucak) AMD'nin elini çabuk tutması lazım. Temmuz'un 2.haftasına işlemcilerin dağıtımına başlaması lazım yoksa beklemekten vazgeçip intel'e kayacak çok kişi var...
  • Hala amd şöyle ezmeli böyle ezmeli diyenler var. Nasıl bir kafada yaşıyorsunuz? 3 ay daha bekleyemeceğim için ofise 2600k alacaktım ama soket2011 i beklemek en iyisi. AMD core2 ya karşı yaşadığını yaşıyor. 5 sene çalıştık şöyleyiz böyleyiz de ve böyle rezil ol. Bir şirket kendine bunu yapmamalı. İntel SB-e leri fena kaktıracak :7
  • INTEL'ide AMD'yide bekleyenler avuçlarında içi boş PC lerle baka kalmışlar :D

Arkadaşım diyorum size alın AMD X3 80$'a en ucuzundan, X4 yapın keyfinize bakın :D

AMD ertelemeye gitmiş, hızları arttıracakmış? Hımmm, size de yanık kokusu geliyor mu? Hani şu INTEL'inde AMD'ninde rekabet ederken millete yanan işlemci sattığı dönemler. Hani AMD nin kötü nam saldığı konu. Hani INTEL'in P4 Prescott serisi ve çift çekirdekli işlemcilere yeni yeni geçmeye çalıştığı ve AMD'nin gerisinde kaldığı zamanlar. Hiç unutmuyorum arkadaşım o ara INTEL P4 3.2 çift çekirdekli işlemci almıştı. Tek yorumu "abi kasaya 12cm'lik 6 fan bağlı ama işlemci yanıyor" :)

Tarih tekerrürden ibaret. AMD, INTEL ile rekabette tutuşuk vaziyette, bir AMD sever olarak AMD işlemcilerin stabilite sorunu olabileceğini düşünüyorum. INTEL de aynı şekilde geride kalıp, beklentileri karşılama kaygısında AMD ile rekabette olsaydı INTEL'ede aynı gözle bakardım yanlış anlaşılmasın.

Çünkü tarihe bakıyoruz ki iki firmada birbiriyle çekişecem diye stabilite sorunlu işlemcileri piyasaya sürmüş. Bu gün neden sürmesinler???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menow -- 1 Haziran 2011; 8:44:25 >

• Soğutması kolay olursa ve fazla ısınmazsa 4GHz ve üzeri kullanılabilirse FX8 serisi FX6 Serisi 4.6GHz ve üzeri kullanılırsa, FX4 serisi 5.5GHz ve üzeri kullanılırsa ve performansı iyi olursa beklerim. Bari örnekleri çıksada şuanki performansını oc potansiyelini filan görebilsek.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.