Şimdi Ara

Gigabyte'ın X79 çipsetli Sandy Bridge-E anakartı X79A-UD3 göründü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
4.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Resmi lansmanını Ocak ayında yapılan Sandy Bridge tabanlı Core i3, Core i5 ve Core i7 serisi işlemcilerine ek olarak Intel, yüksek performans segmentinde Core i7 900 serisinin yerini alacak yeni LGA2011 platformunun hazırlıklarını da sürdürüyor. Sandy Bridge-E (Enthusiast, Extreme) serisi işlemcilerin güç vereceği yeni platformda soket değişikliğine giden Intel, X79 çipsetini de pazara sunacak. Son çeyrekte muhtemelen de Ekim ayı içerisinde lanse edilmesi beklenen LGA2011 platformunda kullanılacak anakartlar, üreticiler tarafından Computex 2011 Fuarı ile birlikte katılımcıların beğenisine sunulacak. Resmi açılışı yarın yapılacak Computex 2011 için bugün başlayan etkinlikler çerçevesinde X79 çipsetli anakartını gösteren üreticilerden biri de Gigabyte oldu ve firmanın LGA2011 platformu için hazırladığı GA-X79A-UD3 isimli modeli kameralara poz verdi.

Model kodundan da anlaşılabileceği üzere GA-X79A-UD3, Gigabyte'ın X79 çipsetli en düzey anakartı olmayacak ve firma muhtemelen UD7 ve hatta G1 serisine dahil daha kaslı çözümleri de son çeyrekte kullanıma sunacak. Standart ATX boyutunda olan anakart üzerinde 6 fazlı güç tasarımına yer veriliyor. Sandy Bridge-E serisi işlemcilerin entegre bellek kontrolcüsü dört kanal DDR3 desteği sunduğundan üzerinde dört adet DIMM slotuna yer verilien anakart, beş adet PCI Express 3.0 x16 slotu ile geliyor.

Çoklu ekran kartı kurulumları için AMD'nin Crossfire X ve Nvidia'nın SLI teknolojilerine destek sunan anakart, Ultra Durable III konsepti çerçevesinde bakır yoğunluğu arttırılmış özel baskılı devre tasarıına ve yüksek kaliteli komponentlere sahip. SATA-III ve USB 3.0 gibi teknolojileri de destekleyen anakart üzerindeki 10x SATA-III portunun tamamı çipset tarafından kontrol ediliyor. 8+2 kanal yüksek tanımlı ses desteğine ve Gigabit Ethernet özelliğine de sahip olan anakart aynı zamanda TouchBIOS uygulamasını da destekliyor. Windows uygulaması olan TouchBIOS ile kullanıcılar basitleştirilmiş bir arayüz üzerinden işletim sistemi ortamında temel sistem parametrelerini değiştirebiliyorlar. Gigabyte tarafından dördüncü çeyrekte, LGA2011 platformunun lansmanıyla eş zamanlı olarak pazara sunulması beklenirken, fiyat bilgisi ise şu an için cevabı bilinmeyen sorular arasında yer alıyor.

• Bellek bant genişliği haricinde X58 den önemli bir farkı yok gibi ?
  • Bulldozer den once çıkar kesın
  • Napıcaz bu ram yerleri olayını? Fanla gelen ramları , yada üstünde uzayan pasif soğutma olanları takamıcaz. Yada bu ihtimaller işığında yeni soğutucular mı beklicez?...
  • foxconn modelınden tek farkı rengi
  • arkadaşlar soket ne kadar büyük öyle? :D
  • Ram slotlarının sadece neden 6 değil de 4 tane olması ayrı bir soru, ikisinin ayrı ayrı konumlandırılmış olması ayrı bir soru.

Asıl sorun ise CPU yuvasının önceki anakartlardan farklı konumlandırılmış olması ki, bu da kasa açısından apayrı bir sorun. Çünkü CPU soğutucuyu anakartı çıkarmadan takmaya olanak tanıyan boşluk, bu anakarttaki CPU yuvasına uymayacak gibi görünüyor. X79'lu sisteme terfi etmek için bir de kasa mı alacağız yani. Peeh.

Az önce Foxcon'un kartını gördüğümde dumura uğramıştım. Şimdi bu ikiye katlandı.
    Halbuki X79'lardan beklentim büyüktü. Umarım bütün X79'lar bu şekilde olmaz diyordum ama sanırım öyle olacak.

• beş adet PCI Express 3.0 x16 slotu ile geliyor.
  • sanki biri bu kartı alıp 2yıl kullanmış şimdi temiz 2.el satıyormuş gibi duruyor hiç beğenmedim hiç
  • UD3 modeli böyleyse UD9 nasıldır kimbilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Ram slotlarının sadece neden 6 değil de 4 tane olması ayrı bir soru, ikisinin ayrı ayrı konumlandırılmış olması ayrı bir soru.

Asıl sorun ise CPU yuvasının önceki anakartlardan farklı konumlandırılmış olması ki, bu da kasa açısından apayrı bir sorun. Çünkü CPU soğutucuyu anakartı çıkarmadan takmaya olanak tanıyan boşluk, bu anakarttaki CPU yuvasına uymayacak gibi görünüyor. X79'lu sisteme terfi etmek için bir de kasa mı alacağız yani. Peeh.

Az önce Foxcon'un kartını gördüğümde dumura uğramıştım. Şimdi bu ikiye katlandı.
    Halbuki X79'lardan beklentim büyüktü. Umarım bütün X79'lar bu şekilde olmaz diyordum ama sanırım öyle olacak.

Güzel noktalara değinmişiniz, özellikle cpu konumu itibariyle tam bir felaket. Anakartı sökmeden soğutucu söküp-takmak hayal olacak galiba.

• bu kartta mosfet güney-kuzey köprüleri olmayacakmı
  • Beyler LGA2011 tam olarak ne zaman çıkıyor acaba? (herhangi bir problemin olmayacağı varsayılırsa (: )
  • 2 RAM 5 PCI-E SLOTU KOCAMAN BİR ZİYAN BU ANAKART
  • işlemci çikarmak için 2 tirnak var gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: diemcizone
    arkadaşlar soket ne kadar büyük öyle? :D

Seni daha iyi yiyebilmek içiiiiin.

Müsaade et de olsun. 2011 Pin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkaylive

2 RAM 5 PCI-E SLOTU KOCAMAN BİR ZİYAN BU ANAKART

harbiden kötü tasarım
  • begenmeyen arkadaşlar o kartı siz rüyanızda görürsünüz görünümü çok şık bence
  • Bu anakart ne zaman çıkacak bilen var mı?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.