Şimdi Ara

Apple, MacBook Air'in A5 işlemcili yeni versiyonunu test ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
4.361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple ile ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Intel ile yolları ayıracağı ve sistemlerinde ARM tabanlı işlemci çözümlerine yer vereceği tartışılan Apple'la ilgili olarak bu iddiaları güçlendiren bir başka haber ortaya çıktı ve firmanın, inceliği ile dikkat çeken MacBook Air isimli dizüstü bilgisayarında çift çekirdekli A5 işlemcisini test ettiği öne sürüldü.

Hali hazırda iPad 2'de kullanılan ve yakında çıkacak iPhone 5'e (isimlendirme 4S te olabilir) de güç verecek A5 işlemcisi, ARM'ın çift çekirdekli Cortex-A9 mimarisini temel alıyor ve Imagination firması tarafından geliştirilen çok çekirdekli PowerVR SGX543MP entegre grafik birimi ile A4 işlemcisine göre 9 kat daha yüksek grafik performansı sunuyor.

A5 işlemcisinin güç verdiği MacBook Air sistemiyle ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Kaynaklar, bu sistemin Mac OS işletim sistemini kullanan yeni bir MacBook Air türevi olabileceği gibi iOS tabanlı cihazlar için uygulama hazırlayan programcılar için planlanan yeni bir yazılım geliştirme platformu olabileceği tahminini de göz ardı etmiyorlar.

A5 işlemcili MacBook Air'la ilgili olarak altı çizilen bir diğer detay ise Thunderbolt bağlantı teknolojisi. Intel tarafından Apple işbirliği ile geliştirilen ve ilk defa 2011 model MacBook Pro modellerinde kullanılan bu teknoloji, USB 3.0 ile kıyaslandığında iki kat daha yüksek aktarımı hızına ek olarak veri ile birlikte görüntü aktarımına da olanak tanıyabiliyor.

Bilindiği üzere Thunderbolt teknolojisini kullanabilmek için Intel tarafından geliştirilen üçüncü parti kontrol yongasına ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada Apple ve Intel arasında nasıl bir işbirliği olduğu henüz bilinmese de, artan rekabet koşulları çerçevesinde Intel'in, Thunderbolt teknolojisinin ARM platformundaki kullanımına nasıl bakacağı henüz bilinmiyor.

Mevcut rakamlar masaya yatırıldığında, Apple'ın gelecek planlamasında etkin rol oynayacağı düşünülen önemli bir gerçek ortaya çıkıyor. Cuppertino merkezli firmanın satışlarında, kendi geliştirdiği işlemciyi kullanan ürünler (iPhone ve iPad), Intel platformunu kullanan ürünlerden (Mac serisi) daha fazla satıyor ve aradaki farkın giderek açılacağı tahmin ediliyor.

Intel ise mevcut pozisyonuna güveniyor ve ARM'ın performans açısından x86 mimarisini yakalayamayacağına inanıyor. Bu noktada Apple için ARM platformuna geçiş yapmanın performans sorunları kadar yazılım uyumluluğu noktasında da bir takım sıkıntılara neden olup geçiş maliyetlerini yükselteceğine inananların sayısı da az değil.

• Ben performans olarak cep telefonu gibi ultra mobil cihazlarda kullanılan bir işlemcinin ne masa üstünde nede dizüstünde yeteri performansı verebileceğini düşünmüyorum. Ama tabi mac os x, windows gibi değil daha az işlemci gücüylede performanslı çalışabilen (windowsa oranla) bir işletim sistemi. Artı mimari farklılıklar performansı sadece işlemcilerin megahertz değerleri ile ölçülemeyeceği için uygulamadaki verimliliği daha önemlidir. Ben firmanın doğru düzgün çalışmadan böyle bir platformu piyasaya süreceğini düşünmüyorum ama performans noktasında biraz feragat etmiş olabilecekleri düşünceside yok değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Ben performans olarak cep telefonu gibi ultra mobil cihazlarda kullanılan bir işlemcinin ne masa üstünde nede dizüstünde yeteri performansı verebileceğini düşünmüyorum. Ama tabi mac os x, windows gibi değil daha az işlemci gücüylede performanslı çalışabilen (windowsa oranla) bir işletim sistemi. Artı mimari farklılıklar performansı sadece işlemcilerin megahertz değerleri ile ölçülemeyeceği için uygulamadaki verimliliği daha önemlidir. Ben firmanın doğru düzgün çalışmadan böyle bir platformu piyasaya süreceğini düşünmüyorum ama performans noktasında biraz feragat etmiş olabilecekleri düşünceside yok değil.

Şu foruma giriyorum, uzman birilerinin mesajlarını okur istifade ederim diye. Ama bu tür mesajlarını görünce soğuyorum forumdan.
    Hangi performans karşılaştırması Allah aşkına. Windows 7'de çalışıpta Mac OS'ta çalışan bir oyun, program varmı ki performans karşılaştırıyorsun.

Windows gibi her şeye destek sağlamak zorunda olan ve bu nedenle daha fazla kod barındırması gereken bir işletim sistemi ile kendisinden başka hiçbirşeye destek sağlamayan ve doğal olarak daha hafif kod barındıran bir işletimini karşılaştırıyorsun.

• quote:

Ben performans olarak cep telefonu gibi ultra mobil cihazlarda kullanılan bir işlemcinin ne masa üstünde nede dizüstünde yeteri performansı verebileceğini düşünmüyorum. Ama tabi mac os x, windows gibi değil daha az işlemci gücüylede performanslı çalışabilen (windowsa oranla) bir işletim sistemi. Artı mimari farklılıklar performansı sadece işlemcilerin megahertz değerleri ile ölçülemeyeceği için uygulamadaki verimliliği daha önemlidir. Ben firmanın doğru düzgün çalışmadan böyle bir platformu piyasaya süreceğini düşünmüyorum ama performans noktasında biraz feragat etmiş olabilecekleri düşünceside yok değil.

http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/Nvidia-dort-cekirdekli-Tegra-3-platformunu-duyurdu-Core-2-Duodan-daha-performansli.htm bu haberi görmedin sanırım

• Sandy Bridge MBA gelsin 1 aya abska bisey istemiyoruz.

A5 islemciyle iOS veya farkli bir OS gelistirilmesi dahilinde Air'in bir olayi kalmaz, gider iPad alir millet.

iPad i Air dan ayiran ozelligi klavyesi falan ama asil onemli ozelligi bir bilgisayar olmasi
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0tt0m@n

quote:

Şu foruma giriyorum, uzman birilerinin mesajlarını okur istifade ederim diye. Ama bu tür mesajlarını görünce soğuyorum forumdan.
    Hangi performans karşılaştırması Allah aşkına. Windows 7'de çalışıpta Mac OS'ta çalışan bir oyun, program varmı ki performans karşılaştırıyorsun.

Windows gibi her şeye destek sağlamak zorunda olan ve bu nedenle daha fazla kod barındırması gereken bir işletim sistemi ile kendisinden başka hiçbirşeye destek sağlamayan ve doğal olarak daha hafif kod barındıran bir işletimini karşılaştırıyorsun.

Ne zaman macle ilgili haber gorsem hemen altinda ayni tartisma... Yoruma gelirsek, oyle bilgisizce seyler yazmissiniz ki daha mac os kullanmadiginiz ve yazilimdan anlamadiginiz kabak gibi ortada. Yazilim destegine gelinirse, hemen hemen butun yazilimlarin mac os da kendisi yoksa muadili var. Appstore a girip biraz mac uygulamalarini incelemenizi tavsiye ederim.

ARM nin mba ya gelecegine inanmiyorum, sandy bridge islemciyle gelecegi kanisindayim.

• Yakın geleceke laptopların yerini büyük oranda tabletler alacaktır. Profesyonel işleriniz için cihazı bir klavye ünitesine monte edeceksiniz ve olacak size laptop. Tablet kullanım oranı zaman içersinde bu şekilde %70 lerıi bulur gibi...
  • @0tt0m@n

Mac kullanıcısı değilim ama yazdıkların çok bilinçsizce yazılmış cümleler.

Mac platformunda çalışan örnek uygulamalar Autocad - Photoshop vs..
    ve de senin için en önem taşıyanı : Microsoft Office 2011
    Ayrıntılı bilgi;http://www.microsoft.com/mac/

MacOS 15 sene öncede windows platformundan çok daha performanslıydı. Disket sürücüde disket formatlarken sistemi kilitlemeyen bir windows sürümü biliyormusun?
  • quote:

quote:

Özellikle tasarım programları başta olmak üzere birçok program var. Tabii ki karşılaştırılabilir. Çok yüzeysel ve basit bir yorum olmuş...

Konuya gelince. Bende SB işlemcili birşey çıkacağına inanıyorum. A5 falan mobil anlamda başarılı olabilir ama Mac OS'da ne düzeyde tatmin eder bilemeyiz. Gerçi Apple'da basiretsiz bir firma olmasa gerek; ki bizim düşündüklerimizi misliyle düşünüp, test ediyorlardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanriseven -- 29 Mayıs 2011; 13:12:35 >

• Macbook air da görmek isteyeceğim son şey ARM işlemcisidir. Öncelikle OSX Snow leopard veya ilerdeki lakabıyla "Lion" performans açısından ARM işlemciler için ağır gelen işletim sistemleri.

Siz şu anki ipadde bulunan A5 işlemcisi ile photoshop, autocad veya hepsini geçtim half life 2 - portal gibi oyunların intel işlemcilerdeki kadar çaılşacağına inanıyormusunuz, hoş bu oyunların ARM destekli bir lion da çalışma ihtimalleride çok düşük, bu oyunlar genelde intel/amd mimarisine göre kodlanmışlardır. öyle olmasa hiçbir ek kodlama gerektirmeden osx programları veya oyunları ipad2 de çalışabilirdi.

En iyi ihtimalle CPU emulasyonu yapılması gerekecek intel tabanlı programlar için o da zaten hafifsiklet olan ARM işlemciler için bir hayal.

Ayrıca MACBOOK AIR in iPad e göre en büyük artısı ultra taşınabilir "komple bir bilgisayar" olmasıdır. yani neredeyse ipad kadar mobiliteye sahip fakat herahngi bir amsaüstü/notebook pc de yapabileceğiniz herçeyi yapabilmeniz demek. ARM işlemcili bir MBA ancak klavyeli bir ipad olur ki bu da ne kadar mantıklı orası malum..

Ayrıca ARM işlemcili bir Macbook air ada boot camp ile windows kurmaya güle güle diyebilirsiniz, malum windows arm desteklemiyor (windows 8 de destek varmış ama )

Kesinlikle mantıksız bir spekülasyon, ben yeni nesil MBA 'larda Core i serisini ULV serisi geleceğine kesin gözüyle bakıyorum. ARM IOS platformunun donanımı, OSX'in değil.

• Test etmeleri cok dogal, zaten Apple ayni anda yuzlerce prototip test ettigi icin, onlarin icinde ARM islemcili Air de olabilir, fakat su asamada Apple'in boyle bir sey yapacagini zannetmiyorum.
  • quote:

quote:

Keşke külliyen soğusanda senin gibi cahil cesaretiyle hiçbir şey bilmediğini bile belli etmeden yazı yazamayacak kadar ne okuduğu anlayamayan, hiçbirşey bilip bilmeden sallayanların yorumları ile forum sayfaları gereksiz yere işgal olmasa. Şu yazdıklarından ömrü hayatında bir bilgisayarı internet kullanmak dışında başka hiçbir iş için kullanmadığın o kadar açık ki! Ve yine yazdıklarına bakacak olursak yaş itibari ilede kaale alacağım biri gibi bile durmuyorsun..!! Lütfen soğu yaa!!!

• quote:

Keşke külliyen soğusanda senin gibi cahil cesaretiyle hiçbir şey bilmediğini bile belli etmeden yazı yazamayacak kadar ne okuduğu anlayamayan, hiçbirşey bilip bilmeden sallayanların yorumları ile forum sayfaları gereksiz yere işgal olmasa. Şu yazdıklarından ömrü hayatında bir bilgisayarı internet kullanmak dışında başka hiçbir iş için kullanmadığın o kadar açık ki! Ve yine yazdıklarına bakacak olursak yaş itibari ilede kaale alacağım biri gibi bile durmuyorsun..!! Lütfen soğu yaa!!!

Çok merak ediyorum, elinden çıkmış bir projeni internette gösterirmisin?
    Bir program, kaynak kod, bir yama, herhangi birşeyin var mı kendini kanıtlayabileceğin ?

DH deki mesaj sayından başka, ve her apple ve onun rakiplerinin konularında millete sataşmaktan başka bir icraatın varmıdır?

Bir icraatını göster ki, önünde saygı ile eğileyim. Bekliyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0tt0m@n -- 29 Mayıs 2011; 15:20:29 >

• :D adamlar gercekten bu işi biliyor..
  • Intelden ayrılmakmı? Hiç zannetmiyorum.(Power Pc zamanlarındaki sorunları bilenler daha iyi anlıyacaklardır ne demek istediğimi)Belki ultra mobil için böyle bir deneme yapıyor olabilirler (Optimus un işlemci halini kabaca hayal ettim bir an , çift işlemci li hibrid bir MBA : Düşük voltaj ve az iş web de sörf vs için A5 işlemci yük için İntel gibi ?)ama onun dışında bir düşünceye sahip olduklarını zannetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 29 Mayıs 2011; 16:32:51 >
  • Kernelleri alakasız iki işletim sistemini performans açısından "aynı programlarla" (nası aynı oluyorsa, isminden başka yazılımsal olarak tamamen apayrı programlar) karşılaştırmanın bir mantığı varmı?

Şu Apple konularında fanboyluk yapılmadan seviyeli düzgün bir tartışma olamayacak mı?
  • Yabancı sitelerde Apple'ın ileride Nvidia'nın Denver Project ile geliştireceği
    işlemcileri kullanacağından bahsediliyordu.Denver Project'le beraber ARM
    işlemcilerde bir sıçrama olabilir ama ne kadar performanslı olacak onu
    sanırım 2013-2014'den önce öğrenemeyeceğiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canerpense

Kernelleri alakasız iki işletim sistemini performans açısından "aynı programlarla" (nası aynı oluyorsa, isminden başka yazılımsal olarak tamamen apayrı programlar) karşılaştırmanın bir mantığı varmı?

Şu Apple konularında fanboyluk yapılmadan seviyeli düzgün bir tartışma olamayacak mı?

Kernelleri de geçtim, iki işletim sisteminde kodda değişiklik yapmadan çalışan bir program yok ki performans karşılaştırması yapabilesin. Muadil programlardan bahsediyorlar, ne alaka
    Ondan sonra çıkmışlar Mac OS daha hızlı. Kime göre, neye göre? Sanırım Steve Jobs'a göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0tt0m@n -- 29 Mayıs 2011; 18:28:25 >

• ARM veya AMD veya A5 istemiyoruz. Intel istiyoruz.

ARM de gene sistem degisikligi olacak, en dandik uygulamalirin bile powerpc-intel farkli versiyonlari var.
    A5 ancak MBA de olur zaten, o zaman Lion veya SL olmaz, o zamanda iPad den farki kalmaz.
    AMD iyi olabilir ama yillardir bir Intel ortakligi varken AMD ye gecis olmaz.

AMD, ARM veya A5 olursa ThunderBolt'u unutun, Intel in destekledigi cipler olmadan kullanilamaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 22 NM'lik Ivy Bridge işlemciler 2013'te gelecek diye biliyorum. O zamana kadar yapılacak olan güncelleme de Penryn'den Sandy Bridge'e geçmek olacaktır.

Sandy Bridge LV ve ULV işlemcilerle güncellenir MacBook Air'ler tahminimce. ARM'nin yeri belli. Katıp karıştırmaya gerek yok bence.

Ayrıca AMD'nin yeni nesil Fusion'ları, Llano'larla da güncellenebilir ki hiç fena olmaz. Çok iddialı geliyor Llano APU'ları.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.