Şimdi Ara

Düğün Fotoğrafçılığı yardımlarınız gerekiyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
5.935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar , önümüzdeki yaz düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyoruz size danışmak istedim bilgisi olan vardır elbet,size sorcaklarım şunlar arkadaşlar bu iş için 4 kişi yeterlimi ? 1 kişi baskı yapıcak 1 kişi fotoğraf çekicek,1 kişi çekilen fotoğrafların bulunduğu kartları fotoğrafçıdan alıp baskıya getir götür,1 kişi de bayan çıkan fotoğrafları satıcak.
    ekipman olarak elimizde 2 adet canon 1000d gövde,18-55 kit lensler,1 adet 70-300 tele lens fakat bu hiç bi işe yaramaz orda.
    bizim eksiğimiz tahminimce şunlar olucak,bikaç adet yedek pil,bikaç adet sd kartlar,para flaş,baskı makinası birtanede.sizce nasıl olur ? ben elimdeki 18-55 ve 70-300 lensi verip üstüne az bir miktar para verip 18-105 lens alıyım diyorum nasıl olur ?
    sizden ricam bana tavsiye edebilceğiniz baskı makinası nedir söylerseniz sevinirim.

• 1 kisiyi aradan cikarabilirsin sanırım. Kablosuz veri aktarimiyla çektiklerini direk baskiciya gönderirsin. Böylece bir kisiden ve ekstra kart kullanmaktan kurtulursun. Tabi maliyetini bilmiyorum ama basta verecen parayı uzun vadede ekstra elemana veregin paradan amorti edersin.
  • Bu iş 2 kişi ile bile yapılabilir aslında. 4 kişiye gerek olmaz.

2 kişi nasıl yaparız dersen çok kolay. 1 kişi fotoğrafları çeker diğeri 1 kişi çekilen fotoğrafların bulunduğu kartları alıp baskı makinesine götürüp basar ve düğünün yarısında bir de düğünün sonunda fotoğrafı çekilenlere fotoğrafları satar.

Benim yakınlarımın ve yakın çevremizin düğünlerinde fotoğraf çekenler bu işi hep böyle yaptılar. Düğünlerde çekilen fotoğraflar iki sefer satışa çıkartılıyordu. Düğünün ortasında bir kişi masalara tek tek gelip basılan tüm fotoğrafları satıyor. Bir de düğün bittiğinde salonun çıkış kapısının önünde bir panoya fotoğraflar asılmış oluyor isteyen oradan fotoğraflarını alabiliyor.

Fotoğraflarda düğününe göre tanesi 5 ile 10 TL arasında fiyattan satılıyor.

Kısa lafın özü bu iş 2 kişi ile de çözülür. Ama kalkarda 500 veya 1000 kişilik düğünde fotoğrafçılık yapacaksan o zaman o iş değişir ki o zaman tek bir fotoğraf çekecek kişide yetmez.

• Lens olarak 18-55 ve 70-300 ü satıp üstüne az daha ekleyip Tamron 17-50 alabilirsiniz hocam.
  • arkadaşlar önerileriniz için teşekkürler bu işe 2 kişi kalkışıyoruz zaten.kartları getir götür yapıcak kişi mahalleden küçük bi çocuk olcak harçlık vericeğiz öle yani pek maliyeti olmucak :) 4.kişi iste fotoğrafları satıcak olan bir kız arkadaşım olcak onada maliyet olmuycak yani :) şuanda baskı makinası bakıyorum 350 lirayada var 5000 lirayada :S napcagımı bilmiyorum . ekipmana ayırıcak extra 1500 lira param var.
  • 18-55 aralık olarak yeterli olacaktır diye düşünüyorum, yalnız bi tepe flaşı çok iyi olurdu. Tabii çıplak flaş için değil, sektirme, diffuser vs vs kullanımı ve haliyle ışık bilgisi şart. Beklentileriniz nedir bilmiyorum ama düğünlerde otomatik modda dahili flaşla fotoğraf çeken fotoğrafçılara deli oluyorum.

Türkiye'de genel anlamda "düğün fotoğrafçılığı" adına konuşuyorum elbet.
  • Peki çalışma şekliniz nasıl olacak herhalde bir salonla anlaşacaksınız, bir salonla anlaştınız mı, çünkü bu daha önemli bir konu şu tarihte pek boşta kalan salon olmamıştır. Baskı makinası almak yerine varsa yakındaki bir stüdyoyla anlaşıp baskıları orada yaptırın derim.
  • Tepe Flaşı şart ve 2 fotoğrafçı daha iyi olur.birisi gelin damatı çekerken diğeride konukları çeker.Aynı anda farklı masalardan bahsediyorum tabi ama sonrasında basklı içinde gidebilir bu 2 eleman sonuçta arada belli bir zaman olucak ama satış için eleman şart yani 4 kişi
    2 fotoğrafçı
    2 satıcı
    dönüşümlü olaraktan baskı yapılabilir.
  • Ben en çok alcağınız baskı makinasını merak ettim
    Baskı makinasımı yoksa 100 lira altı yazıcı-tarayıcı-fotokopi makinasımı düşünüyorsunuz
  • Mitsubishi 9550 Dw Termal Printer tarzı bir baskı makinesi alırsanız kaliteli baskılar alabilirsiniz fakat fiyatıda güzel 3250 civarı. Ama piyasada 150-200 liraya hatta kompakt makinelerin yanında verilen baskı makineleride var tabi ki. Nasıl birşeyle baskı alacağınızı merak ettim doğrusu.

Lens konusuna gelince tamron 17-50 gibi bir lens alırsanız daha keskin, kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarmanızı sağlar. bir diğer konu ise flaş konusu düğün fotoğraflarının olmazsa olmazı. mümkünse doldurma hızı yüksek, güçlü ve kaliteli bir flaş almanız. bu iş için arkadaşlarında dediği gibi 3 kişi yeterli olacaktır. tabi organizasyonun kişilerin görevleri belli olmalı. Onun dışında dükkan gibi bir yeriniz olsa düğün sahipleriyle daha kolay irtibata geçebilirsiniz yada düğün salonlarınla anlaşma yapıcaksınız. Ki gördüğüm kadarıylada düğün salonlarınla anlaşma seçeneğinz daha ağır basmakta. Zaten belgesel tarzı farklı bir düğün fotoğrafı tarzı çalışmıyorsanız işiniz kolay olacaktır. takı merasimi, ailelerin toplu çekimi, oyun sırasında çekimlerle işiniz bitecektir. Çok zorlanmazsınız. zorlanacağınız kısım fotoğrafların satılma aşaması evet satarsınız. düğün sonrasında düğün sahibiyle irtibata geçerekte fotoğraf seçtirip o fotoğrafları kendisine baskı olarak ulaştırırsınız. işi biraz daha büyütürsenz. baskı yapan yerlerle anlaşıp albüm oluşturma işinede girersiniz. Stüdyo ve dış mekan kısmına girmeyeceğim tabiki iş dahada büyüyecek yani, sizin çekimleriniz anladığım kadarıyla kına gecesi veya düğün eğlencesi çekimleri olucak. Birde milletin pskolojik olarak olaya bakışı büyük makine daha iyi fotoğraf çeker gibisinden bir izlenim var ilerde para kazanınca bir girpte alsanız makinenize fena olmaz. ama tabi ki bu şart birşey değil. Daha çok konuşulacak şey vardır belki ama aklıma gelenler bunalr şimdi, iyi çalışmalar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agules -- 29 Mayıs 2011; 2:05:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: a_gls

Mitsubishi 9550 Dw Termal Printer tarzı bir baskı makinesi alırsanız kaliteli baskılar alabilirsiniz fakat fiyatıda güzel 3250 civarı. Ama piyasada 150-200 liraya hatta kompakt makinelerin yanında verilen baskı makineleride var tabi ki. Nasıl birşeyle baskı alacağınızı merak ettim doğrusu.

Lens konusuna gelince tamron 17-50 gibi bir lens alırsanız daha keskin, kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarmanızı sağlar. bir diğer konu ise flaş konusu düğün fotoğraflarının olmazsa olmazı. mümkünse doldurma hızı yüksek, güçlü ve kaliteli bir flaş almanız. bu iş için arkadaşlarında dediği gibi 3 kişi yeterli olacaktır. tabi organizasyonun kişilerin görevleri belli olmalı. Onun dışında dükkan gibi bir yeriniz olsa düğün sahipleriyle daha kolay irtibata geçebilirsiniz yada düğün salonlarınla anlaşma yapıcaksınız. Ki gördüğüm kadarıylada düğün salonlarınla anlaşma seçeneğinz daha ağır basmakta. Zaten belgesel tarzı farklı bir düğün fotoğrafı tarzı çalışmıyorsanız işiniz kolay olacaktır. takı merasimi, ailelerin toplu çekimi, oyun sırasında çekimlerle işiniz bitecektir. Çok zorlanmazsınız. zorlanacağınız kısım fotoğrafların satılma aşaması evet satarsınız. düğün sonrasında düğün sahibiyle irtibata geçerekte fotoğraf seçtirip o fotoğrafları kendisine baskı olarak ulaştırırsınız. işi biraz daha büyütürsenz. baskı yapan yerlerle anlaşıp albüm oluşturma işinede girersiniz. Stüdyo ve dış mekan kısmına girmeyeceğim tabiki iş dahada büyüyecek yani, sizin çekimleriniz anladığım kadarıyla kına gecesi veya düğün eğlencesi çekimleri olucak. Birde milletin pskolojik olarak olaya bakışı büyük makine daha iyi fotoğraf çeker gibisinden bir izlenim var ilerde para kazanınca bir girpte alsanız makinenize fena olmaz. ama tabi ki bu şart birşey değil. Daha çok konuşulacak şey vardır belki ama aklıma gelenler bunalr şimdi, iyi çalışmalar :)

Ahmet oturmuş ciddi ciddi mesaj yazmışın sende.
    Böyle bi konu açan kişi sence bu işin altından kalkabilirmi?
    Bu işi yapçak kişi hangi lensi alayım diye bir sorumu sorar allah aşkına
    İnsanlar sokakta 2 kedi fotoğrafı çekip soyunmasınlar böyle şeylere.Soyunsalarda kimse onlara giysi vermez,çıplak kalırlar
    Geçende bi arkadaşım bana düğün fotoğraflarımı(hani şu gelinle - damadın romantik fotoğraflarından) çekermisin dedi.Bak olum özel günün benim ekipman hikaye rezil rüsva ederiz gel etme eyleme dedim.Neyse başladık fotoğrafçı aramayaİzmirde adam akıllı ışık düzeni olan adam yok.Sonunda çok güzel bi mekan bulduk ama kapalı mekan.Köpekler gibi ışık olması lazım mekanda tek bi harici flaşla mümkün değil yani orda bu tarz çekim.Geziyoz izmirde buluyoruz fotoğrafçı adam diyo tepe flaşı yeterBirisine aynen dedim tepe flaşı yeterse git sen saat kulesinin orda haftasonları askerleri çek kardeşim
    Valla milletteki iyi cesaret.Kimbilir nasıl fotoğraflar veriyolar insanların elineAçıkçası birisi benim en özel günüme ait fotoğraflarda başarısız bi iş çıkarsa elinden body sini alıp kafasında kırarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi photo-pentax -- 29 Mayıs 2011; 5:11:21 >

• Aslında bu kadar uzun yazmıcaktım sadece baskı makinesi önersi vericektim, kaptırmışım kendimi. Tepe flaşı yeter mi evet yetiyor maalesef. elinede br dslr tamamdır. Ülkemizde işler maalesef böyle işliyor. Öyle yok kadrajmış yo ışıkmış hç önemli değil. Bende bu işlern içinde sayılırım, durum içler acısı gerçekten, yani dünyanın parasını veriyor insanlar fotoğraf için adam akıllı bir fotoğraf yok yani o çekilen fotoğraflar kompakt bir makineylede hayli çekilir hiç bir sanatsal değeri yok. Mesela çok güzel çalışan fotoğrafçılar var onlarda bir elin parmaklarını geçmez. Genelde İstanbul merkezli, ama aldıkları paralarda yi. Örneğin bir düğünün sadece kına gecesi ve iki stüdyo fotoğrafı çekmekten öte olduğunu gösteriyorlar. Kompozisyon çekim yapıyorlar. Damadın gelinin peşine takılıyorlar her anını fotoğraflıyorlar, saç yapımından tutunda gelinlik giyimine kadar vs vs. olması gerekende bu bence. Ekipmanında bir önemi yok anlıyacağınız makine büyük olsun tepesinede bir flaş tamamdır iş durum böyle yani :) Birde ayar olduğum nokta şudur. stüdyoda fotoğraf çekiliyor ve sonrasında ps yardımıyla arka plana deniz manzarası, kumsal fotoğrafı falan konuluyor ya maalesef üzülmemek elde değil, doğallık dışı, iş olsun bitsin hesabı yani. Tüm samimyetimle söylüyorum Diyafram - enstantene ayarının rawın ne demek olduğunu bilmeyen bu işten ekmek yiyen fotoğrafçılar var maalesef. Fotoğrafın basçekten ibaret olmadığını göstermek lazımda işte... İşini hakkıyla yapanlara lafım yok tabi ki. Konuşturdun yine beni abi de get ya

• Düğün yaparken okadar çok masraf oluyorki düğün sahipleri nerden kisacagini bilmezken fotograf olayını ciddiye almiyorlar. Almamalarida normal. Nerden bilecek anlayacak ekipmanı, yada adamın kullandığı flaş vs kalitesini. Bakıyor fotoğrafçı adam, fiyatta makul gel cek. Sonra fotolar geliyor, tabi yine kaliteden doğal olarak anlamadıkları için nispeten biraz net foto görünce aaaa guzel cikmisiz, diyip olay bitiyor. Oysa kaliteli bir fotografının elinden çıkanı görseler ve kıyas yapsalar farkı anlayacaklar ama cogu zaman bunun farkında bile olmuyorlar.

Geçenlerde izimirde bir haber okudum ve üzüldüm. Bir çiftin düğün fotoları fotoğrafçının hdd çöktüğü için silinmiş. Adamlar kurtarmaya çalışmışlar ama videolar yarım yamalak, cogu kısımda ses kayıpları olmuş vs... Dava acmışlar kazanmışlar ama nafile düğün 1 kez oluyor. Bu ise girecekseniz bu tıp riskleri bertaraf edecek altyapıyı kurmalısınız. Belki kaliteli cekim yapamazsınız ekipmanda yetersiz olabilir ve bu durumdan düğün sahipleri bı haber yada razı olabilir ama hiç fotograf olmaması ap ayrı bir olay. Adamı hoplatirlar valla.

• Şunu da unutmamak gerekir. fotoğrafı ekipman çekmez fotoğrafçı çeker ekipman sadece bir araçtır. Fotoğrafçılıktan çok anlamayan birinin eline d3 verseniz,çektiği fotoğraflar evet kaliteli olur ama fotoğraf anlamında çok iç açıcı kareler çıkmayabilir. Olmuyor mu çevrenizde bendede olsa bu makine bende güzel fotoğraf çekerim diye bunu çok görüyorum veriyorsunuz makineyi o kişiye görüyor ki iş makinede değilmiş. Yetenek ve kişinin kendini geliştirmesi olarak görüyorum birazda.
  • Düğün fotoğrafı demek hatıra fotoğrafı demek. üzerinde çok durmaya gerek yok.Net olsun yeter.
    Şahsen ben kendi düğünümün fotoğraflarına ilk aldığımız zaman bakmıştım. O zamandan beri bakmıyorum. 8 yıl olmuş.
  • Düğün fotoğrafını birde belgesel tadında çekim yapanlardan baksanız belki fikriniz değişir.
  • son gittiğim nikahtaki düzen i anlatmak isterim. kartal evlendirme dairesinde. bir adet dslr makina vardı tripod la sabitlenmiş.
    yanında bluetooth veya wifi bağlanmış bir baskı makinası yine kameranın ekranını gosteren bir monitor. totalde 2 kısılerdı.
    genelde takı törenini çektiler.birisi çekiyor sonra fotografı cekılen kısı sola tarafa gıdıyor 3 5 adımlık mesefa o sırarada resmi otomatik olarak bastırlıyor.fotografın sahıbını arama derdı yok yani
    cok hızlı bir düzenleri vardı ve aksama zaman kaybı yaratacak hıcbirsey yoktu.foto bası 7 tl epey bir kar yapmıslardı :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: a_gls

Düğün fotoğrafını birde belgesel tadında çekim yapanlardan baksanız belki fikriniz değişir.

Doğrudur. Standart düğün fotoğrafları için öyle yazdım.
  • arkadaşlar düğün fotoğrafından kastım gelin damatın arkasından dolaşıp resimlerini çekmek değildir,konukların resimlerini çekip yukarda bir arkadaşın belirttiği gibi 5-10 tl arası fiyattan satmaktır.bu iş için bende gerekli bilgiye sahibim merak etmeyin zaten kendim ürün fotoğrafçılığı yapıyorum. ama ben size fikir danışmak istedim fakat yıllardır DH'nin geleneksel onur kırıcı davranşları yine insanların hevesini kırmaktadır.iyi kötü yorumlarınız için yinede teşekkür ederim.
  • Herkesin hakkını yemeyin genelleme yaparak. Çok da heves kırıcı yorum yazıldığını düşünmüyorum şahsen.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.