Şimdi Ara

DSG şanzıman ses sorunu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
29.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar kabul etmek gerekirki DSG şanzıman otomatik şanzımanlar arasında en iyi performans sağlayan şanzımanlardan biri... Ancak DSG özellikle de DSG-7 şanzımanlı araç kullananların bildiği üzere bu şanzımanlardan rahatsız edici bir şıngırtı sesi gelmekte...

Bu sesi duymak herzaman mümkün değil ama aracı bir duvarın yanında yürüttüğünüzde yankılanmadan dolayı sesi çok rahat duyuyorsunuz. bu şıngırtı sesi belliki 2 metalin birbirine sürtünme sesi... Ses olduğuna göre aşınma da söz konusu aşınma olduğuna göre ileride arız yapma da söz konusu...

Bu sesle ilgili olarak servislere gidip rapor-tutanak tuttursak aracın garantisi bittiğinde meydana gelecek DSG şanzıman arızalarında bu tutanağın hukuki olarak bize bir faydası olurmu? Bu konudaki görüşleriniz nedir?

• racapitol, senin gibi dsg sever biri de bu sesden şikayetçi ise gerçekten bu ses var demektir. ve bu boyutta bir metal sesi de şanzımanın arıza yapma ihtimali açısından herkesi düşündürür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oquzdag -- 27 Mayıs 2011; 19:42:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oquzdag

racapitol, senin gibi dsg sever biri de bu sesden şikayetçi ise gerçekten bu ses var demektir. ve bu boyutta bir metal sesi de şanzımanın arıza yapma ihtimali açısından herkesi düşündürür.

Şanzıman bir harika da şu sesle ilgili belirsizlik ortadan kalksa çok iyi olacak.. bununla ilgili VW internationale ve doğuşa yazıcam.. bakalım ne cevap gelecek..
  • Bu sesle ilgili başka forumlarda birçok kişi servislerde şikayette bulundular ve verilen cevap hep aynı.Türkiye'yi geçtim Almanya'dan gelen cevapta aynı.Bu sesi kesinlikle problem olarak kabul etmiyorlar.Şanzımanın yapısı gereği çıkardığı bir sesmiş.Bu sesin ne kadar sinir bozucu bişey olduğunu bildiğimden dolayı sizlere sonuna kadar hak veriyorum ama.Araca zarar verebileceğini düşündükçe insan soğur DSG'den haliyle..
  • Yaptığı sesin rahatsız edici boyutta olduğunu sankıyorum yani konforu etkileyecek dercede rahatsız edici ise o zaman kötü ancak bu sesi de belli hızlarda ve belli yollarda yapıyormuş.
    Ses yapması ilerde arızaya sebebiyet verecek bir şey olsa bile onun önüne geçmişlerdir. Belki ilk üretimler sorun çıkarıyordu ama dsg de artık çok çok yeni bir sistem değil.
    Bu araçların 2 yıl garantisi var hatta ekstra ücret ödeyerek garanti 4 yıla çıkarılabiliyor. 2 yılda 100bin km yol yapan insanlar var. Bunların hepsi arıza yapsa maliyetin altından kalkamazlar.
    Galiba fazla dert ediyoruz, VW grubuna güvenmek lazım.
  • 3 vw servisine sordum şimdiye kadar..Hepsi düz al başın ağrımasın dedi..Bende öyle yaptım..Çok isterdim ama garanti bitince (fulllife=1350 TL) çıkabilecek bir şanzıman arızasına verebilecek param yok!!! İstanbulda yaşasaydım belki risk alırdım ama trafiği rahat ilde yaşıyorum..Düz vitese artık spor kullanım diyorlar:)) Spor yapıyoz yani:))
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasear_tr

3 vw servisine sordum şimdiye kadar..Hepsi düz al başın ağrımasın dedi..Bende öyle yaptım..Çok isterdim ama garanti bitince (fulllife=1350 TL) çıkabilecek bir şanzıman arızasına verebilecek param yok!!! İstanbulda yaşasaydım belki risk alırdım ama trafiği rahat ilde yaşıyorum..Düz vitese artık spor kullanım diyorlar:)) Spor yapıyoz yani:))

ben düz vites araç almam, gerekirse dsg almam vw almam, ama düz viteste araç almam. düz vites diye passatımı sattım. bence 50bin li seviyelerde ve şehir içi kullanımı yoğun olan kim olursa olsun ve hangi araç alırsa alsın, düz vites aldığına pişman olur.
  • İşte o ses bu ses :) Nedir bu volan mı?

http://www.youtube.com/watch?v=J5oluT916ho&feature=related
  • Evet
  • Şöyle bişey buldum

http://www.itusozluk.com/goster.php/%E7ift+k%FCtleli+volan

1.çift kütleli volan (dmf)

bir dört zamanlı motorun periyodik yanma devirleri, aktarma organlarınıyla iletilen torsiyonel titreşimi tetikleyen tork dalgalanmaları üretir.

bunun sonucunda vites kutusunda veya gövdede meydana gelen gürültüler, aracın genel gürültü seviyesini ve sürüş konforunu olumsuz etkiler. bu durum, özellikle dizel yakıtlı motorları etkilemektedir.

ancak dmf torsiyonel titreşimi neredeyse tamamen absorbe ederek, çok iyi bir titreşim yalıtımı sağlar.dmf sabit bir debriyaj volanının aksine, iki volan kütlesinden oluşmaktadır. sofistike bir yay-damper sistemiyle birbirine bağlanan birinci ve ikinci volan kütleleri, 180 dereceden daha geniş bir torsiyonel açıda birbirlerine karşı yönde dönebilirler.

ikinci volan kütlesi, şanzımana tahsis edilmiştir. kavrama gerçekleştiğinde, ikinci volan kütlesi şanzımanın atalet kütle momentini arttırır. sonuç olarak, rezonans hızı yaklaşık 300 devir olur ve artık çalışma performansını zayıflatamaz.

her dmf her otomobil modeline ve bu modelin titreşim özelliklerine tam olarak uyarlandığından, sönümleme (damping) sistemi gereken kuvvetleri uygulayarak her motor hızına adapte olabilmektedir. bu durum vites değişimini kolaylaşmakta ve şanzımanı rahatlamaktadır. rölanti hızları bu şekilde 900 devir’in altına düşürülerek yakıt tüketimi azaltılabilmektedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: oquzdag

quote:

Orijinalden alıntı: yasear_tr

3 vw servisine sordum şimdiye kadar..Hepsi düz al başın ağrımasın dedi..Bende öyle yaptım..Çok isterdim ama garanti bitince (fulllife=1350 TL) çıkabilecek bir şanzıman arızasına verebilecek param yok!!! İstanbulda yaşasaydım belki risk alırdım ama trafiği rahat ilde yaşıyorum..Düz vitese artık spor kullanım diyorlar:)) Spor yapıyoz yani:))

ben düz vites araç almam, gerekirse dsg almam vw almam, ama düz viteste araç almam. düz vites diye passatımı sattım. bence 50bin li seviyelerde ve şehir içi kullanımı yoğun olan kim olursa olsun ve hangi araç alırsa alsın, düz vites aldığına pişman olur.

Yıllık 15-20 arası yapıyorum...Trafik sorunu olmayan bir ilde yaşoyorum..Bende düz alırım ve aldım 5 yıl otomatikten sonra zor oldu ama sorunsuz olsun düz olsun

• Şu an itibariyle bu sesin kesinlikle ve kesinlikle DSG araçlarda kullanılan çift kütleli volandan kaynaklandığına kanaat getirmiş bulunmaktayım...

http://www.youtube.com/watch?v=J5oluT916ho&feature=related

volan arızalarının insanları yolda bırakmadığını ancak araçta titremeye sebebiyet verdiğini öğrendim... Bu sesten dolayı arızalanacak kısım DSG değil volandır...

haa bu demek değildirki kullandığım şanzıman hiçbir zaman arıza yapmayacak yapabilir... Beyler dünyanın en iyi şanzımanından bahsediyoruz burada !!! Bir okadar başarılı ama bir okadar da karmaşık bir yapıya sahip arızalanma ihtimali herzaman var...

Ancak ne olursa olsun ben DSG'ye bayıldım . Şu arabayı alana kadar vites değiştirmekten dolayı araba sürmekten nefret eder hale gelmişdim .Şimdi keşke biryerlere gitsek de pisi pisiyi kullansam diye düşünür oldum. O derece yani...

İnsanlarımız DSG arızalanacak paronayasıyla düz vites kullanmaya devam ededursun... Bizler DSG'nin keyfini çıkartmaya devam edelim... Hem herkes DSG alırsa ozaman fiyatı da artar.. fazla da uyandırmamak lazım milleti::) Tüm DSG'cilere selam olsun

• dsg nin ses kaynağını güzel yakalamışsın. banada mantıklı geldi. ama oz şekilde serbest salınım sesi geliyorsa, çokta endişelenmemek lazım gibi geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rocapitol

Arkadaşlar kabul etmek gerekirki DSG şanzıman otomatik şanzımanlar arasında en iyi performans sağlayan şanzımanlardan biri... Ancak DSG özellikle de DSG-7 şanzımanlı araç kullananların bildiği üzere bu şanzımanlardan rahatsız edici bir şıngırtı sesi gelmekte...

Bu sesi duymak herzaman mümkün değil ama aracı bir duvarın yanında yürüttüğünüzde yankılanmadan dolayı sesi çok rahat duyuyorsunuz. bu şıngırtı sesi belliki 2 metalin birbirine sürtünme sesi... Ses olduğuna göre aşınma da söz konusu aşınma olduğuna göre ileride arız yapma da söz konusu...

Bu sesle ilgili olarak servislere gidip rapor-tutanak tuttursak aracın garantisi bittiğinde meydana gelecek DSG şanzıman arızalarında bu tutanağın hukuki olarak bize bir faydası olurmu? Bu konudaki görüşleriniz nedir?

2010 yılı mayıs ayında 2010 model 1.4 tsi 7 ileri dsg şanzuman higline golf 6 almıştım, aldığımdan bu yana stabilize yollarda gögüs, gösterge yani ön panelden sürekli olarak zırıltı gelmekte, aracım 23.000 km de olup, ara sokaklardan geçerken cam açıkken yol kenarında park etmiş araçların yada binalardan gelen yansıma seslerden aracın altından sürekli sanki egzost bir yere vuruyormuş gibi şakırtı, lıkırtı sesleri geliyor (kasislerden geçerken de), ayrıca son 1-2 aydır ise kalkışlarda ve ara sokaktan hızımı durma noktasına getirip ana yola çıkıp gaza bastığımda 2 den 3 e geçerken fırrt diye sanki teker yada dişliler boşta dönüyormuş gibi ses ve titreme oluyor, 06.08.11 de ankarada şaşmaz da doğuşa gittim, alttan gelen tıkırtının şanzımandan geldiğini, bunun normal olduğunu ve hepsinde olduğunu söylediler, 2.problem (fırt sesi ve titreme) için ise şanzuman kavramada sorun olduğu aracı tam gün bırakmam gerektiği, parça değişimi yapılacağı söylendi, 09.08.11 günü randevu aldım bırakacağım aracı, bakalım ne olacak, ayrıca sağ arka hoporlörde aldığımdan beri zırıltı yapıyor.

• ben 2010 model 160 bg dsg highline golf kullanıyorum.aracımı asvalt olmayan yerde kullandıgımda ekzosa teneke baglanmış gibi ses cıkartıyor.servise sordum olur dediler sorun yokmus.gaza orta derecede basınca mütiş bir titreme oluyor servise götürdüm her götürdügümde motor güncellemesi yapıp beni gönderdiler.dün bir arkadasımın 122 dsg sinin mekatronigi degişti.bence wolkvagen dsg yi hatalı üretti ama bunu kabul etmek istemiyor.sorunla gelenleri motor güncellemesi yapıp gönderiyor.böylece garanti süresini doldurmaya çalışıyor.nasılsa garanti 2 yıl ve bitince enaz 5 milyar olan mekatronigi müşteri degiştirecek.titrene benim tahminimce şanzımandan geliyor ve şanzıman çabuk bozulmaz garanti bitene kadar dayanır.KISACA DSG ALANLAR 2 YADA 3 YIL KULLANACAKLARSA ALSINLAR YOKSA SERVİSTEN YADA DOGUŞTAN BİRŞEY BEKLEMEYİN.kesinlikle hatalı üretim var.müşteriyi geçiştirmekle sorun çözülmez...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.