FSI motor passat tavsiye edermisiniz? 1.6 yakıt tüketimi nasıldır?
30 Cevap26977 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

427 Mesaj
26 Mayıs 2011; 22:41:36 

2.el passat almak istiyorum ama bütçem fsı motorlulara ya da düz benzinli motorlara yetiyor. en düşük fiyatlı passat onlar. ama yakıt tüketimleri beni korkutuyor. bilgi verirseniz karar vermem kolaylaşacak, teşekkürler.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Mayıs 2011; 22:46:19 

etmeyiz...gürültülü,çok yakan,performanssız bir motor.

427 Mesaj
26 Mayıs 2011; 22:55:46 

anladım, peki düz 1.6 102 bg motor?

7391 Mesaj
26 Mayıs 2011; 23:00:07 

onuda etmeyiz.

0-100'de şanzıman konuşur, motorun ne mal olduğu 100'den sonra belli olur.

172 Mesaj
26 Mayıs 2011; 23:02:16 

Bizde 1.6 fsi passat var 160 binde. Yakit olarak normal 1.6 lar kadar yakar 9 litre s.ici , 6.5-7 litre s.disi. Trendline donanimi bile konforludur. Arizasi olmayan cekis skntisi olmayan bir motordur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

427 Mesaj
26 Mayıs 2011; 23:07:25 

TSI 1.4 motorlular çok pahalı :(
TDI hayal zaten. beklemekten başka çarem yok o halde.

2919 Mesaj
26 Mayıs 2011; 23:10:50 

1.6 102 HP olan motor çok sağlam ve LPG ile tam uyumlu motordur.Performansı haricinde her konuda tatmin eder.

Volkswagen Caravelle BiTDI 180 HP 400 NM
İnceleme için tıklayınız.

172 Mesaj
26 Mayıs 2011; 23:19:51 

Araci az kullaniyorsaniz 1.6 fsi , cok kullanacaksaniz 1.6 + lpg , fsi 6 vitesli kisa aralikli sanzimana sahiptir son hizi 210 km. 1.6 5 vitesli oluyor 8v seri bir motordur ama bastimi fsi den fazla yakar.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

7921 Mesaj
26 Mayıs 2011; 23:43:16 

quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

onuda etmeyiz.

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

1879 Mesaj
27 Mayıs 2011; 0:47:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Man From The Cold Water

Araci az kullaniyorsaniz 1.6 fsi , cok kullanacaksaniz 1.6 + lpg , fsi 6 vitesli kisa aralikli sanzimana sahiptir son hizi 210 km. 1.6 5 vitesli oluyor 8v seri bir motordur ama bastimi fsi den fazla yakar.

Aynen çok doğru bir yorum olmuş.Fsi daha tasaruflu ve performanslıdır fakat LPG olayı sıkıntılı.LPG için düz motor alıp binebilirsiniz ama o da FSİ gibi gitmiyor.

sakla samanı gelcek zamanı...

2236 Mesaj
27 Mayıs 2011; 0:59:36 

Şehir içi çok yakıyor

4870 Mesaj
27 Mayıs 2011; 1:13:29 

Bir akrabamda tiptronik şanzımanlı olanı var. Araba yerinden oynamıyor resmen. Ayrıca gittiğinden çok daha fazlasını yakıyor. En son Jetta TDI DSG siparişi verdiler. Temmuz gibi araçtan kurtuluyorlar. Size tavsiyem performans beklentiniz yoksa 102'likten alıp LPG ile binmeniz. Sonuçta 102'likle 115'lik arasında çok da performans farkı olduğunu sanmıyorum. En azından yakıt konusunda üzülmemiş olursunuz.

Mercedes-Benz

2977 Mesaj
27 Mayıs 2011; 1:22:31 

quote:

Orijinalden alıntı: aliengin

anladım, peki düz 1.6 102 bg motor?

+ lpg ile tadından yenmez. Fsi dan uzak durun ama.

LoL EU West: Platinum III

LoL TR: Silver IV (Smurf)

Uzaklaştırılmış
27 Mayıs 2011; 1:31:37 

1.6 FSI'lar çok yakıyor. Benzin önemli değilse bari 2.0 FSI 150 HP al da bir şeye benzesin.

Benzin parası sorunsa, al 1.6 102 HP olanı, bir de LPG taktın mı senden kralı yok.

1690 Mesaj
27 Mayıs 2011; 2:14:16 

İlk çıktığında 2.0FSI 150Hp kullandım yaklaşık 5 ay kadar. Performansı 1.6FSI ya göre gayet iyi ancak, o 5 ayda benzine verdiğim parayı bir ben bilirim birde o passat bilir.

Ford Focus 3

18966 Mesaj
27 Mayıs 2011; 8:52:02 

Adana'da çok sayıda SURİYE plakalı 2.0 FSI motorlu B6 kasa PASSAT görüyorum. Cuma günü sabahları resmen cirit atıyorlar (Suriye'de haftasonu Cuma ve Cumartesi'dir, Pazar günü normal iş/çalışma/haftanın ilk günüdür). Suriye'de dizel araç yasak olduğundan benzinli getiriliyor, ayrıca vergisi nedeni ile Türkiye'ye ithal edilmeyen 3.2 litre 250 HP'lik VR6 motorlu PASSAT'lar da internetin bile epeyce yasak olduğu Suriye'de serbestçe satılıyor. Adam dolduruyor 70 litrelik depoyu, Gaziantep, Adana ve Mersin'e basıyor, burada kalmıyor, konaklamıyor, gecelemiyor, yemek yemiyorlar, sadece Suriye'de bulunmayan ürünler alıp gidiyorlar.

10471 Mesaj
27 Mayıs 2011; 10:55:28 

FSI'lerin kısa sürede sorun çıkardığı, aynı arabanın defalarca motor yüzünden servise geldiği, bundan muzdarip olan Vosvos'un da TSI motora geçtiği söyleniyor. Fakat trafikte az da olsa FSI görüyorum. Yapacak bir şeyleri olmadığından kullanıyor olabilirler mi. Yoksa Vosvos, servislerde FSI'nin sorununu giderdi mi?

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

3052 Mesaj
27 Mayıs 2011; 11:03:56 

1.6 motor bilindik eski bir motor ama sorunsuz lpg ye tam uyumlu.fsi yerine onu tavsiiye edebilirim.Lpg takar güzel güzel binersiniz.

18966 Mesaj
27 Mayıs 2011; 11:36:52 

FSI'ler halen üretiliyor, turbosuz FSI motorlar imal ediliyor ve satılıyor.

FSI motor sıralı LPG sisteminin kullanıldığı otogaza uygun olmaması ve Türkiye'de benzin fiyatlarının aniden artmasından sonra günah keçisine çevrildi, fatura 1.6 litreden 115 HP ve 2.0 litreden 150 HP güç çıkaran bu motorlara kesildi, 1.4 TSI'ler (TC ve TURBO) de küçük hacimden büyük güç üretmeleri, uzun yolda az yakıt tüketmeleri ve vergi avantajı sayesinde kendilerini bir türde "affettirdi" (kullanılacak bir ifade varsa belki de budur) ama sıralı LPG sistemine uyumsuzluk halen devam ediyor ve 4 TL'lik benzin fiyatına dayanabilenler tercih ediyor.

FSI motor yüksek oktanlı bir benzin motoru, Turbolu TSI'ler 95 oktana ve TC'li TSI'ler 97-98 oktana ayarlı. FSI motora 95 oktan (Almanlara göre bu NORMAL BENZİN) konulduğunda ateşleme, emme ve eksoz düzeninde yüksek oktana göre bir düzensizlik meydana geliyor ve bu sürekli tekrarlandığında servise gitmek zorunda kalınabiliniyor.

Hiçbir zaman FSI motorlar sorunlu olduğundan dolayı TSI'ler çıkmadı. Bunu piyasaya yayanları buraya her türlü müzakereye davet edebilirim. Almanya'daki ağabeyim 2.0 FSI 150 HP motorlu GOLF kullanıyor, 6 ileri Tiptronic, 100 oktan benzin alıyor, hiçbir sorunu yok.

Türkiye'de ise FSI "sorununun" araçta, markada, modelde ve motorda olmadığı da belli. Benzin 4 TL değil de 2 TL olsaydı 35.000 TL'ye satılan 2006 model 2.0 FSI 150 HP motorlu 6 ileri Tiptronic bir PASSAT'ın fiyatı büyük olasılıkla yükselirdi.

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

FSI'lerin kısa sürede sorun çıkardığı, aynı arabanın defalarca motor yüzünden servise geldiği, bundan muzdarip olan Vosvos'un da TSI motora geçtiği söyleniyor. Fakat trafikte az da olsa FSI görüyorum. Yapacak bir şeyleri olmadığından kullanıyor olabilirler mi. Yoksa Vosvos, servislerde FSI'nin sorununu giderdi mi?

2936 Mesaj
27 Mayıs 2011; 11:40:13 

Yakıt tüketimi atmosferik 1,6 motorlarda genelde birbirine yakın değerler zaten.Fsi motor gürültülü çalışıyor ancak.

2011 C3 HDi

9818 Mesaj
27 Mayıs 2011; 12:28:11 

quote:

Yanlış duymuşsunuz, sorun falan yok.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

1690 Mesaj
27 Mayıs 2011; 12:28:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Adana'da çok sayıda SURİYE plakalı 2.0 FSI motorlu B6 kasa PASSAT görüyorum. Cuma günü sabahları resmen cirit atıyorlar (Suriye'de haftasonu Cuma ve Cumartesi'dir, Pazar günü normal iş/çalışma/haftanın ilk günüdür). Suriye'de dizel araç yasak olduğundan benzinli getiriliyor, ayrıca vergisi nedeni ile Türkiye'ye ithal edilmeyen 3.2 litre 250 HP'lik VR6 motorlu PASSAT'lar da internetin bile epeyce yasak olduğu Suriye'de serbestçe satılıyor. Adam dolduruyor 70 litrelik depoyu, Gaziantep, Adana ve Mersin'e basıyor, burada kalmıyor, konaklamıyor, gecelemiyor, yemek yemiyorlar, sadece Suriye'de bulunmayan ürünler alıp gidiyorlar.

Vay be. Teşekkürler.

Ford Focus 3

5624 Mesaj
27 Mayıs 2011; 14:08:31 

Bu motora sahip Passat'a bindim ve içeriye gelen motor sesi karşısında şaşırıdım diyebilirim. C segmenti araçlar bile içeriye hiç motor sesi almazken 1.6FSI motorlu Passat'ta D-segmenti bir araba için kabul edilemez seviyede motor sesi vardı.

427 Mesaj
27 Mayıs 2011; 14:12:21 

görüşleriniz herkese teşekkür ederim arkadaşlar. anladığım kadarıyla yakıt tüketimleri birbirine yakın, lpg olayını da ben sevmiyorum bakalım artık kısmet napıcam..

Uzaklaştırılmış
27 Mayıs 2011; 14:15:22 

Şu 1.4 TSI motoru neden pahalı satıyorlar anlayamıyorum.

10471 Mesaj
27 Mayıs 2011; 14:21:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

FSI'ler halen üretiliyor, turbosuz FSI motorlar imal ediliyor ve satılıyor.

FSI motor sıralı LPG sisteminin kullanıldığı otogaza uygun olmaması ve Türkiye'de benzin fiyatlarının aniden artmasından sonra günah keçisine çevrildi, fatura 1.6 litreden 115 HP ve 2.0 litreden 150 HP güç çıkaran bu motorlara kesildi, 1.4 TSI'ler (TC ve TURBO) de küçük hacimden büyük güç üretmeleri, uzun yolda az yakıt tüketmeleri ve vergi avantajı sayesinde kendilerini bir türde "affettirdi" (kullanılacak bir ifade varsa belki de budur) ama sıralı LPG sistemine uyumsuzluk halen devam ediyor ve 4 TL'lik benzin fiyatına dayanabilenler tercih ediyor.

FSI motor yüksek oktanlı bir benzin motoru, Turbolu TSI'ler 95 oktana ve TC'li TSI'ler 97-98 oktana ayarlı. FSI motora 95 oktan (Almanlara göre bu NORMAL BENZİN) konulduğunda ateşleme, emme ve eksoz düzeninde yüksek oktana göre bir düzensizlik meydana geliyor ve bu sürekli tekrarlandığında servise gitmek zorunda kalınabiliniyor.

Hiçbir zaman FSI motorlar sorunlu olduğundan dolayı TSI'ler çıkmadı. Bunu piyasaya yayanları buraya her türlü müzakereye davet edebilirim. Almanya'daki ağabeyim 2.0 FSI 150 HP motorlu GOLF kullanıyor, 6 ileri Tiptronic, 100 oktan benzin alıyor, hiçbir sorunu yok.

Türkiye'de ise FSI "sorununun" araçta, markada, modelde ve motorda olmadığı da belli. Benzin 4 TL değil de 2 TL olsaydı 35.000 TL'ye satılan 2006 model 2.0 FSI 150 HP motorlu 6 ileri Tiptronic bir PASSAT'ın fiyatı büyük olasılıkla yükselirdi.

quote:

Bilgi için teşekkürler.

quote:

Yanlış duymuşsunuz, sorun falan yok.

Doğrudur. Kullandığım bir araba değil. Yine bu forumda okumuştum sorunlu motor cümlesini.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

194 Mesaj
27 Mayıs 2011; 22:57:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Eski Günler

etmeyiz...gürültülü,çok yakan,performanssız bir motor.

çok merak ettim kullandığınız araç nedir. düşünün ki bu günlerde forumlarda VİALLE LPDİ Sistem konuşuluyor fsi 'e uyumlu kit çıkarsa şehir içi 150 krş yaksa araçta 2.0 fsi olsa samimi olarak sizin tavsiyenizi çok merak ederdim. saygılar

T5 105 UZUN ŞASE (GÜMÜŞ GRİ)

3466 Mesaj
28 Mayıs 2011; 0:38:43 

1.6 FSI 3 yıl kullandım. Sorunsuz bir motor. Eksileri performans düşüklüğü ve şehir içi yakıt tüketiminin yüksekliği denilebilir. Motor gürültüsü falan yok. Sadece motorun çalışma sesi biraz homurtulu. Kesinlikle rahatsız edici değil. Uzun yolda sakin kullanımla tüketimi gayet makul.

"Living On Earth Is Expensive, But It Does Include A Free Trip Around The Sun"

7534 Mesaj
28 Mayıs 2011; 1:05:51 

Fsi motorun sesi tatlidir ama kafa yorucu degildir. 4 silindir gibi degilde 6 silindir gibi ses verir. Ayrica kotu bir motor oldugundan dolayi piyasadan kalkmamistir.

/Kingston HyperX 4x1GB 1066MHz CL5 1.98v (D2/1GN)/
/Seagate 500GB-32MB 7200.11 SD1A/WD Caviar Blue 500GB-16MB AAKS/Freecom 500GB External/ Seagate Expansion 500GB External/LG 22x DVD-RW/
/HP S2331 23" DVI-D/Philips A 5.100 - 5+1 Home-Theater System 80W @2002/Sennheiser HD407/

5 Mesaj
3 Nisan 2012; 12:37:29 

Öncelikle Sevgili Taner Göde'ye güzel ve açıklayıcı yorumları için teşekkür etmek istiyorum.
Bir hafta önce 2007 model, 70.000 km'de ikinci el 1.6 FSI Passat aldım. Önceki aracım Ford C-Max 1.6 TDCİ idi. Farklar ve yorumlarım şunlar...
1. İki çocuklu bir baba olarak bagajımı büyük tuttum (Passatı almak kısmet oldu, yoksa toyota corolla ya da ford focus sedan alacaktım; bagaj büyüklüğünden dolayı)
2. Manuel'den otomatiğe geçtim; çok rahat ediyorum.
3. Yıllık yapacağım km 10.000 civarında olacağı için benzinli arabaya geçtim. (Dizel alırken daha fazla olarak verdiğiniz yaklaşık 8.000 TL'yi 5 yılda anca kapatıyorsunuz)
4. Dizel motorun sesine sanırım alışmışım, ama Passatı kullanırken dizeldeki ses yüksekliği hiç yok, sadece vites geçişlerinde ben hissediyorum, uzun yolda ise hiç duyulmuyor diyebilirim. (Arabadan iyi anlayan arkadaşlar sanırım FSI Passatın sesinin diğer benzinlilere göre daha yüksek olduğunu vurguluyorlar)
5. Şehir içi kullandığım ve sakin kullanan biri olduğum için arabada performans aramıyorum.
6. Araba içine oturduğunuzda ağırlığıyla hem güven veriyor, bunun yanında zaten arabanın ekstra güvenliği var, konforu ve donanımı zaten en üst seviyede..
7. Direksiyonu sanırım kremayermiş, biraz ağır gibi duruyor, ama beni çok zorlamadı.

Passat sahibi olduğum için mutluyum...

111 Mesaj
20 Ocak 2014; 8:37:54 

bende de 2008 1.6 focus var. 2006 1.6 otomatik passat ilen değiştirmeyi planlıyorum. karar aşamasındayım. @ccdenk arkadaşım şu anki karşılaştırma yorumun nasıldır.

Bu mesajda bahsedilenler: @ccdenk

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » FSI motor passat tavsiye edermisiniz? 1.6 yakıt tüketimi nasıldır?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.266