Şimdi Ara

Merkez Bankası'nın faiz arttırım kararı ne anlama gelmektedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merkez bankası bugün saat 14. de açıklama yapacak faiz arttırımına karar vermesi ne anlama gelmektedir.

M.B faiz arttırımı yaparsa bu ne sonuçlar doğurur?

Faiz arttırımının getirileri nedir?

• mesajım bulunsun
  • Bankaların faizlerinde değişim olur. Adı üstünde merkez bankası.
    Şuanki faiz oranları %6.25. Geçtiğimiz aylarda yine bi karar aşaması vardı Merkez Bankası faizleri değiştirmedi sabit tuttu.

Bu %6.25 ne oluyor ?

%6.25, bankaların (İş Bankası, Garanti, Yapı Kredi vs.) paralarını faize yatıran müşterilerin minimum belirlediği faiz oranıdır. Mesela ING Bank %9 yaptı ilk ay için. Faiz ne kadar düşük olursa bankanın cebinden çıkan para o kadar az olur. Merkez bankasıda bu faiz oranının minimum miktarını belirliyor şuanda.

Forumdaki faiz konularını görmüşsündür belki.
    En basitinden şöyle söyleyeyim. %12 faiz verse banka ve seninde 1200 TL paran olsa 1200/12=100 TL yapar. Bu 100 TL senin senede yapacağın kar oranı.
    100/12=8-9 TL arası yapar. Bu da senin aylık karın olur.

Faiz oranı ne kadar düşükse o kadar az kar edersin, ne kadar yüksek olursa o kadar çok
    "Bazı bankalar salak mı faizi arttırıyorlar" dersen cevabı basit ; Müşteri kazanma çabası.
    Senden aldığı para ne kadar vadeliyse o kadar süre boyunca banka senin paranı kullanıyor işlerini hallediyor. Senin vade süren sonunda da paranı faiziyle geri ödüyor.

Türkçesi şu ; sen bana paranı bi süre ver işlerimi halledeyim, ben sana bu süre sonunda %6.25 daha fazla vericem.

Piyasayı etkilemez. Doğrudan banka müşterilerini etkiler. Tabii paralarının faize yatıran müşterileri.

Benim bildiğim bu. En anlaşılır şekilde açıklamaya çalıştım.

Edit : Tabi bu toplantı başka birşeyin faizleri ise bilemem ama %90 ihtimal bankaların faiz oranlarıdır.

Edit : Faiz oranı düzeltmesi. 6.25 yerine 6.75 yazmışım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nétwork -- 25 Mayıs 2011; 14:05:31 >

• Bildiğim kadarıyla Merkez Bankası'nın,ticari bankaların faiz oranlarını belirleme kararı değilde, "isteme yetkisi" var.Ben indirim beklerken artması kötü olacak.80.000 lira kredim var,yeniden yapılandırmaya gidemeyecez o zamanSeçim zamanı azalacağına artıyo anas..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raimond -- 25 Mayıs 2011; 10:19:16 >
  • girisimcinin yatirim kararini etkilemesi yonunden de bakilabilir.

sermayenin marjinal etkinligi olarak arastirabilirsiniz.
  • Emek vermeden havadan para kazanmak çok tatlı değil mi? Benim inancıma göre bunların hesabını zamanı geldiğinde pişmanlıklar içinde vereceğinizi düşünüyorum.

İnanmayan arkadaşlara not : Böyle bir şey yoksa inananlar sadece paralarına para katmamış olucak, ama YA VARSA!!!
  • ben inanmıyorum eyer suçu varsada öbür tarafta çekerim!!(param yok ayrı mesele) bu kimsenin problemi olamaz... sen inanabilirsin arkadaşım ama şöyle birşey var banka senin paranı işletiyo yani kullanıyo sanada kullandığı paradan kazandığının % desini verio bunada faiz deniyor !! bilmem anlatabildimmi ...
    esas kredi alırken ucuk faizler koyup, yada kredi kartlarına ekstra faizler koyup bankaların ekstra para almasında insanları madur aç brakmasında problem yok doğru sizin mantığınıza göre deyilmi !!!buna faiz denio esas AMA (tabi amaçsızca kredi kartını kullananları kastetmiyorum ay sonunda fatura gelmicekmiş gibi)
  • Şakirt detected.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xFeeL

Bankaların faizlerinde değişim olur. Adı üstünde merkez bankası.
    Şuanki faiz oranları %6.75. Geçtiğimiz aylarda yine bi karar aşaması vardı Merkez Bankası faizleri değiştirmedi sabit tuttu.

Bu %6.75 ne oluyor ?

%6.75, bankaların (İş Bankası, Garanti, Yapı Kredi vs.) paralarını faize yatıran müşterilerin minimum belirlediği faiz oranıdır. Mesela ING Bank %9 yaptı ilk ay için. Faiz ne kadar düşük olursa bankanın cebinden çıkan para o kadar az olur. Merkez bankasıda bu faiz oranının minimum miktarını belirliyor şuanda.

Forumdaki faiz konularını görmüşsündür belki.
    En basitinden şöyle söyleyeyim. %12 faiz verse banka ve seninde 1200 TL paran olsa 1200/12=100 TL yapar. Bu 100 TL senin senede yapacağın kar oranı.
    100/12=8-9 TL arası yapar. Bu da senin aylık karın olur.

Faiz oranı ne kadar düşükse o kadar az kar edersin, ne kadar yüksek olursa o kadar çok
    "Bazı bankalar salak mı faizi arttırıyorlar" dersen cevabı basit ; Müşteri kazanma çabası.
    Senden aldığı para ne kadar vadeliyse o kadar süre boyunca banka senin paranı kullanıyor işlerini hallediyor. Senin vade süren sonunda da paranı faiziyle geri ödüyor.

Türkçesi şu ; sen bana paranı bi süre ver işlerimi halledeyim, ben sana bu süre sonunda %6.75 daha fazla vericem.

Piyasayı etkilemez. Doğrudan banka müşterilerini etkiler. Tabii paralarının faize yatıran müşterileri.

Benim bildiğim bu. En anlaşılır şekilde açıklamaya çalıştım.

Edit : Tabi bu toplantı başka birşeyin faizleri ise bilemem ama %90 ihtimal bankaların faiz oranlarıdır.

adam doğru anlatmış.bu yerli paranın değer kazandığını gösterdiği gibi ayrıca bankaların nakit sıkıntısı çektiğinide gösterir.eğer yatırım işletmelerinde likitide sorunu varsa bankalar bu sorunu gidermek için genelde bu tür yöntemlere başvurur.eğer birikmiş paranız avrsa borsada hisse senedi alaiblirsiniz bu bir kaç gün içinde borsa değerlerinde yükseliş yaşanacağı nı da işaret eder.

• Faizler sabit tutuldu tekrar. Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yine %6.25'de bıraktılar. Kime göre iyi, kime göre kötü tartışılır

http://www.ntvmsnbc.com/id/25216521/
  • Merkez Bankası'nın faiz arttırım kararı ne anlama gelmektedir?
    Banka kucaklama sistemini kalınlaştırcak yada hafifletecek de denebilir.
  • ekonomiden anlamam şu bilgilerimi doğru yanlış biri teyit etsin

faizin artması enflasyonu tetikler üretimi azaltır.faiz artarsa kredi çekenler extradan para öder.faiz artarsa döviz kuru artar.faizin artması kısa sürede parasından gelir elde etmek isteyene yarar başkada kimseye yaramaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sizler için

ekonomiden anlamam şu bilgilerimi doğru yanlış biri teyit etsin

faizin artması enflasyonu tetikler üretimi azaltır.faiz artarsa kredi çekenler extradan para öder.faiz artarsa döviz kuru artar.faizin artması kısa sürede parasından gelir elde etmek isteyene yarar başkada kimseye yaramaz.

Birtek buranın doğru olduğunu biliyorum diğerleri hakkında bi fikrim yok.
    Çok kısa bi süre sayılmaz gerçi. En az 1-2 sene durması lazım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.