Şimdi Ara

ASUS P8P67 Deluxe + i7 2600K OC İncelemesi... 5615 Mhz...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
4.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu hafta sonu Asus P8P67 Deluxe Anakart ve Intel i7 2600K işlemci ile test yapma imkanı buldum. Test sonuçları aşağıda mevcut. İşlemci ve anakart ile alakalı birkaç yorumum olacak...

Sandy Bridge işlemciler her ne kadar çok kolay OC olsalar da, belli bir seviyenin üstüne ne yapsanız çıkamıyorsunuz. Bu sınır da genelde 5200 Mhz civarlarında. Ancak bazı işlemciler bu sınırın üzerine çıkabiliyor. Bende bu konuda şanslı çıktım ve işlemci 5615 Mhz ye kadar çıktı. Bu değer, diğer işlemcilere göre iyi sayılır ama rekor kırmak için çok uzak...

ASUS P8P67 Deluxe anakart ise beni oldukça memnun etti. P67 çipsetli anakartlarda genelde stabilite sorunu yaşanıyor. Tamamen sorunsuz kullandığınız bir değer de bir andan hata alabiliyorsunuz. Bu anakartta bu stabilite sorunlarının hiçbirini yaşamadım. Ayrıca ram kullanımı hakkında piyasada yaygın bir görüş var. P67 sistemlerde her ne kadar 2133 Mhz ram destekler yazsa da stabil kullanamazsınız diyorlar. Böyle birşey yok. Bu anakartın beceriksizliğidir. Sağlam bir anakartınız varsa istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Aşağıda görüldüğü gibi 2260 Mhz de hem de CL6 SüperPi 32M bitirebiliyor. Bu anakartın en çok sevdiğim yönü bu oldu... Ram uyumu harika...

Gelelim Test Sistemine ve Sonuçlara...

Test Sistemi
    Anakart : Asus P8P67 Deluxe Rev. B3 (Anakart için hey (Recep KULAN) ' e çok Teşekkürler...)
    İşlemci: Intel i7 2600K CPU
    Ram: 2*2 Gb. GSkills Pi 1600 Mhz CL6 Ram
    Ekran Kartı : Asus GTX570 ekran kartı
    PSU: Sapphire Pure 1250W PSU
    Soğutucu: Su soğutma (Kaliteli bir hava soğutma ile de yakın sonuçlar alınabilir)

Sonuçlar...

Max Frekans = 5615 Mhz...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1817234

Super Pi 1M = 6.609 sn.

Super Pi 32M= 5m 59.782 sn.

PiFast = 13.09 sn.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 26 Mayıs 2011; 1:45:14 >

• Selamun aleyküm.

İlk olarak bilgisayarın hayırlı olsun. Çok iyi bir sistem. Rmları, o derece yükseltmeyi sanırım ram soğutuculara borçulusun.

Ayrıca işlemcini çok iyi hız aşırmaya tabii tutmuşsun. Huzun göz kamaştırıcı olsa da, ısı değeri ne çok merak ettim. Bir iki resim atarsan sevinirim.

Anakart dediğin gibi harika. Ben de o anakarta göz kırpanlardanım

Sistemin tekrar hayırlı olsun. Bir de sorum şu. Genel bir kanıdır. Ram ve cpu aynı anda o.c yapılırsa stabilite sorumları oluşuyor. Ben de ramlar 1600mhz ve cpu 3,3 ghz o.c ile. Aslında ram o.c'ye gerek yok işlemci uçunca da sizin iş çok garip olmuş. Harika olmuş desem yeri.

Cpu ceche bellek kadar hızı olamayan ramınızı yarım seviye üste taşımışsınız. ddr mt/s 1000mhz üstüne taşımak harika olsa gerek.

Neyse, fazla uzatmayayım hayırlı olsun. Prime95 ve real temp değerlerini lütfen verin. Soğutucu modelinizi de

Ayrıca kaliteli bir hava soğutma ile aynı sonuçlar zor alınır sanmam.

• Deluxe' teki 4 fazın farkı deniyor işte buna. Burada da görüyorum sürekli deluxe gereksiz diyenleri. Kullanmayan bilmiyor işte. Güzel inceleme.
  • arkadaşım sen geçersen sefer de asus crosshair 4 formula da da böyle ortaya bişi attın sonra kayboldun senin bu ulaştığın değerler ASLA ölçü değil.. günlük stabil kullanamazsın anca boot edersin..
    böyle ortaya bişi atıp kaybolmak yanlış yönlendiriyor insanları.. millet sanıyor ki günlük stabil bu değerleri kullanıyorsun..
  • @@wise@

a.s. Ramler zaten çok fazla ısınmıyor. Soğutucunun illa ki etkisi var ama ramlerin bu hızı çıkmasındaki en büyük etken kullanılan chipler...

Su soğutma sistemini parça parça alarak kendi oluşturdum. Hazır sistemlerin performansı pek iyi değil. Noctua NH-D14 gibi bir soğutucunuz varsa benzer sonuçlar alınabilir. Sıcaklıklar boşta 40 derece yük altında 70 derece civarlarındaydı....

5300 Mhz üstünde 4 Core 8 Thread olarak fazla ısındığından dolayı hava veya standart su soğutma sistemleri ile stabilite sağlanamadığı için mecburen 2 Core e düşürmek zorunda kaldım. Buz - Gaz destekli su soğutma ya da extreme soğutma yöntemleri ile 5600 Mhz civarlarında 4 core 8 Thread testler alınabilir...

@Apache40 fazlar özellikle yüksek voltajlarda güç yönetiminde stabilite için önemli. Bu değerleri elde etmekteki en büyük etken sorunsuz ve uyumlu bir bios unun olması...

• helal olsun gardaş
  • quote:

Orijinalden alıntı: _XpLoSiVe_

arkadaşım sen geçersen sefer de asus crosshair 4 formula da da böyle ortaya bişi attın sonra kayboldun senin bu ulaştığın değerler ASLA ölçü değil.. günlük stabil kullanamazsın anca boot edersin..
    böyle ortaya bişi atıp kaybolmak yanlış yönlendiriyor insanları.. millet sanıyor ki günlük stabil bu değerleri kullanıyorsun..

Yukarıda bu değerlerde günlük kullanılıyor diye birsey yazıyor mu? Ben burada işlemci ve ramlerin ulaştığı değerleri gösteriyorum.

Crosshair IV ile phenom II 555 kullanarak 6900 Mhz yaptım. Bu değerlerde kim günlük kullanabileceğini düşünür? Herhalde ancak sen düşünürsün bunu....

Senin kafana göre dünya genelinde yapılan bütün OC sampiyonaları, yakın zamanda İstanbulda gerçekleşen MSI MOA 2011 boşuna yapıldı değil mi? Ne de olsa o değerlerde günlük kullanılamıyor...

Overclock kültüründen uzak olanlar benim açtığım konulardan uzak dursun...

• İyi sizde ballı cpu denkgetirmişsiniz ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagle58

quote:

Orijinalden alıntı: _XpLoSiVe_

arkadaşım sen geçersen sefer de asus crosshair 4 formula da da böyle ortaya bişi attın sonra kayboldun senin bu ulaştığın değerler ASLA ölçü değil.. günlük stabil kullanamazsın anca boot edersin..

Yukarıda bu değerlerde günlük kullanılıyor diye birsey yazıyor mu? Ben burada işlemci ve ramlerin ulaştığı değerleri gösteriyorum.

Crosshair IV ile phenom II 555 kullanarak 6900 Mhz yaptım. Bu değerlerde kim günlük kullanabileceğini düşünür? Herhalde ancak sen düşünürsün bunu....

Senin kafana göre dünya genelinde yapılan bütün OC sampiyonaları, yakın zamanda İstanbulda gerçekleşen MSI MOA 2011 boşuna yapıldı değil mi? Ne de olsa o değerlerde günlük kullanılamıyor...

Overclock kültüründen uzak olanlar benim açtığım konulardan uzak dursun...

Asus crosshair 4 konusunda 4.3 ghz oc etmiştin o da mı rekordu o zaman

• quote:

Asus crosshair 4 konusunda 4.3 ghz oc etmiştin o da mı rekordu o zaman

Yaptığım dünya kadar test var hangisinden bahsediyorsun? Linkini ver de bilelim... Eğer ki aşağıda linkini verdiğim testtten bahsediyorsan konuya iyi bak. Stabil olduğu değeri de vermişim. Maximum çıktığı değeri de... Hem hava hem de LN2 olarak sonuçları ayırmışım. Daha da anlaşılmıyorsa okuyanda sorun var demektir...

http://forum.donanimhaber.com/m_40287856/tm.htm

Kaldıki biraz uğraşılsa 4.3 Ghz de de stabilite yakalanabilir...

@fenomenhaa
    Evet. Herhalde Ferit abi ile aynı CPU dan almışız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 17 Mayıs 2011; 16:02:51 >

• Ferit abi bu iş için kendi cebinden 4 tane cpu aldı diye biliyorum siz ilk seferde mi tutturdunuz cpu yu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mckhan

Ferit abi bu iş için kendi cebinden 4 tane cpu aldı diye biliyorum siz ilk seferde mi tutturdunuz cpu yu ?

Evet ilk aldığım işlemci de tutturdum. Biraz ballıyız gibi...

Ama insan hiç kanaat etmiyor. Şimdi de neden 6 Ghz yapacak bir işlemci olmasın diyoruz ve bunu yapabilecek bir işlemci arıyoruz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 17 Mayıs 2011; 16:11:14 >
  • Oha değerlere bak! Hayırlı olsun sisteminiz. Bu arada işlemci en yüksek kaç derece C'ye çıktı? Acaba LinX ile yaptığınız test sırasında açık olan CoreTemp programının ekran görüntülerini de koyabilir misiniz? Güle güle kullanın tekrar.
  • işlemcin gerçekten güzel çıkmış Fatih hayırlı olsun
  • çok güzel değerler tebrikler.çok şanslısın bu arada.
    bu stabilite anlaşılamıyor bazen oyunlarda hata verdiğini okumuştum testlerden geçsede.acep neden böyle.
  • Güzel yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar...

En kısa zamanda stabilite testlerini de eklerim. Bu testlerde 4 core 8 thread olarak kullanacağım için doğal olarak soğutma yeterli olamayacak ve frekansı düşürmem gerekecek...

Stabilite testleri her ne kadar işlemciye % 100 yük bindirse de kullandıkları algoritma gereği farklı yöntemler kullanırlar. Kullanılan yönteme göre bazı testlerde işlemci sorun vermezken bazılarında verebilir. Bu testler kesin bir sonuç vermemekle beraber, bu testlerde sorun vermiyorsa % 95 sorunsuz kullanırsınız...

Örneğin Wprime, Everest, Prime95, OCCT, LinX gibi testlere baktığınızda işlemci hepsinde % 100 kullanılıyor görünür ama hepsi aynı seviyede işlemciye yüklenmez. Bunu işlemci sıcaklığındaki farklılıklardan da anlayabilirsiniz.

Tabi sistem stabilitesi için sadece işlemci değil bütün parçaların stabil olması lazım. Şu anda konumuz işlemci olduğu için sadece işlemciyi baz alarak yorum yaptım...

• Ooo Fatih bulmuşun 5600mhz.lik işlemciyi hayırlı olsun bol bol bench'ler dilerim,şimdiki hedef 5800mhz.ve + yapan 2600k bulmak.. Bu arada Asus gerçekten sağlam kart üretiyor Maximus IV Extreme ile ramleri en son 2275mhz 6-10-7-24 1T çalıştırdım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mckhan

Ferit abi bu iş için kendi cebinden 4 tane cpu aldı diye biliyorum siz ilk seferde mi tutturdunuz cpu yu ?

Fatih ile ben yine şanslı sayılırız,yurt dışında millet onlarca işlemci deniyor ancak bulabilyor hatta rus slamms ın yeni bir 2600k sı var 5900mhz. yapıyor adam bu işlemciyi bulabilmek için 100 tane 2600k denemiş..
  • Booooon var abi 6003mhz de i7 2600k ile pifast i tamamlamıştı galiba 1.68v ile
  • Evet doğru,ama kim bilir kaç tane deneyip buldu o işlemciyi..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.