Şimdi Ara

Trafik Cezasını Kaç Gün İçinde Ödeyince İndirim Oluyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
101.977
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • banada hız aşımından 166 tl yazmışlar.. ceza 12/12/12 de kesilmiş tebligat dün elime geçti. int sub den ödeyeyim dedim 198 tl gözüküyor. indirmden faydalanmam için cezayı nereye yatırmam lazım.
  • Cezayı bugün aldım, kaç gün içinde ödendiğinde ne kadarlık indirim oluyor? Bir de itiraz etmeye değer mi? Çünkü biraz haksız yere kesilmiş bir ceza, hatta tamamen haksız.

Ekleme: Ceza, arabayı babam kullanırken yaya çizgisinde durduğu için geldi. Aslında durmaması gerektiğini biliyor ve Ankara'ya MOBESE kurulduktan sonra da kendisini uyarmıştım ama Ulus'ta çizgiye basmış. Karşıya geçen araçlar için ışık kırmızıya döndüğünde sağa yeşil yanıyormuş ve tam sağa dönerkenken Ulus'taki büyükbaştan farksız yayalar arabalar durduğu an yola atlamış (O sırada yayalara kırmızı yanar) ve sağa dönüş ışığı da sönmüş. Arkada taksi olduğu için de geriye gelememiş ve cezayı kesmişler. Ceza 66 TL, peşin ödeyince 49,5 TL oluyor, büyük bir para değil ama ortada haksızlık olduğu için 10 TL bile olsa itiraz etmeyi düşünüyorum. Yayalar trafik kurallarını ihlal edince bir şey yok ama bizim plakamız olduğu için arkadan yazılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paramedik 112 -- 3 Mayıs 2011; 15:42:38 >

• bugün bizde ceza aldık. 290 hız aşımı
  • 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli
  • Süre 15 gün ve tebligatı almanız ile işlemeye başlar. Geçmiş olsun
  • bas itirazı hocam
  • 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirim var. İtiraz konusuna gelince neden ceza geldiğini yazmadan itiraz etmeye değermi diye sormuşsunuz, siz kendinizi haklı buluyorsanız itiraz edin.
  • Teşekkürler.

Ceza, arabayı babam kullanırken yaya çizgisinde durduğu için geldi. Aslında durmaması gerektiğini biliyor ve Ankara'ya MOBESE kurulduktan sonra da kendisini uyarmıştım ama Ulus'ta çizgiye basmış. Karşıya geçen araçlar için ışık kırmızıya döndüğünde sağa yeşil yanıyormuş ve tam sağa dönerkenken Ulus'taki büyükbaştan farksız yayalar arabalar durduğu an yola atlamış (O sırada yayalara kırmızı yanar) ve sağa dönüş ışığı da sönmüş. Arkada taksi olduğu için de geriye gelememiş ve cezayı kesmişler. Ceza 66 TL, peşin ödeyince 49,5 TL oluyor, büyük bir para değil ama ortada haksızlık olduğu için 10 TL bile olsa itiraz etmeyi düşünüyorum. Yayalar trafik kurallarını ihlal edince bir şey yok ama bizim plakamız olduğu için arkadan yazılıyor.

Cezaya e-Devlet'ten itiraz etme şansımız var mı mahkemeye dilekçe mi vereceğiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paramedik 112 -- 3 Mayıs 2011; 15:42:18 >
  • Sanırım ceza fotoğraflı..
    Çizginin üzerindeyseniz hiç şansınız yok, itiraz etmeyin ve ödeyin bence..
    Evet çok saçma ama oluyor öyle..
    Ben de kaç kere ışıklarda telaşla geriye aldım aracı.. Alışamadım daha..
  • Evet, hem de iki tane. Bir tane olsa kesin itiraz ederim ama ben de pek bir şey çıkacağını sanmıyorum. Haksız da olsak ödeyeceğim. Araba, yaya çizgisinin yarısında duruyor, yani az da değil ama ordaki yaya veya yayaların suçu yüzünden cezayı biz ödeceğiz. Allah çıkartır herhalde o yayadan bunu fazlasıyla.
  • Sağa dönüşlerde yayalara yol verilir.Bu durumda yayaların bir suçu yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

Sağa dönüşlerde yayalara yol verilir.Bu durumda yayaların bir suçu yok.

Yayalara kırmızı yanarken yol verilmez ama
  • Evet, yayaya kırmızı yanmadığında yol erilir. Cezayı da yatırmış babam; 49,5 TL.
  • Şehir içi maksimum hız 70 km/h imiş. Ben 79 km/h hızla mobeseye yakalandım 140 TL ceza geldi. Sorum şu olacak 15 gün ödemede 105 TL ödüyorum. Bu süre hesaplanırken ceza kağıdını teslim aldığımdan 1 gün sonra başlıyor. Cumartes ve Pazar günleri resmi iş günü değildir. Bu tarihler 15 gün süre içerisine giriyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infernaltr -- 26 Kasım 2011; 6:05:22 >
  • Arkadaşlar 15 gün ceza indirimi içerinde cumartesi ve paza günleri sayılıyor mu ?
    Yardımcı olursanız çok sevinirim bir gün sizinde başınıza gelebilir .
  • quote:

Orijinalden alıntı: infernaltr

Arkadaşlar 15 gün ceza indirimi içerinde cumartesi ve paza günleri sayılıyor mu ?

Bildigim kadariyla 15 is gunu degil 15 gun olarak geciyor sure dolayisiyla da eger dogru biliyorsam cumartesi pazar bayram seyran dahil 15 gun

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ffurkanakpinar -- 26 Kasım 2011; 6:19:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ffurkanakpinar

quote:

Arkadaşlar 15 gün ceza indirimi içerinde cumartesi ve paza günleri sayılıyor mu ?

Bildigim kadariyla 15 is gunu degil 15 gun olarak geciyor sure dolayisiyla da eger dogru biliyorsam cumartesi pazar bayram seyran dahil 15 gun

Hafta tatili cumartesi (657 sayılı Devlet Memurları Kanunu m. 99/II) ve pazar günüdür. İcra İflas Hukuku

Bu trafik cezaları icra hukukuna giriyorsa eğer cumartesi pazar sayılmıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infernaltr -- 26 Kasım 2011; 6:33:41 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ffurkanakpinar

quote:

Hafta tatili cumartesi (657 sayılı Devlet Memurları Kanunu m. 99/II) ve pazar günüdür. İcra İflas Hukuku

Bu trafik cezaları icra hukukuna giriyorsa eğer cumartesi pazar sayılmıyor ?

isin hukuk kismini tam olarak bilmiyorum ama benim bildigim tatil gunleri sayilmayacaksa X is gunu diye belirtilir sure. Ve simdi aklima geldi bir trafik polisi arkadasima ceza yazdiginda 2 hafta icerisinde odersen %25 indirimli odersin demisti dolayisiyla cumartesi pazar dahil oluyor.
  • Burası Türkiye! Miktar az, ödeyin gitsin. İtiraz etseniz burnunuzdan gelir. Bir de haksız çıkarsınız, 2 kat ödersiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.