Şimdi Ara

HARD DISK İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN NOTLAR

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
3
Favori
30.971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hard diskler her zaman bilgisayarlarımız için önemli olmakla birlikte birden fazla kullanımda sorun çıkartan parçalardır.

Şimdiki yazıdan sonra sanırım artık fazla hata yapılmayacaktır.

İlk önce aşağıdaki açıklamalar için bazı terimler nedir kısaca açıklayalım.

IDE0 : 1. IDE Hard Disk Slotudur
    IDE1: 2 IDE Hard Disk Slotudur

SATA0: 1. Sata Hard Disk Slotudur
    SATA1: 2. Sata Hard Disk Slotudur
    SATA2: 3. Sata Hard Disk Slotudur
    SATA3: 4. Sata Hard Disk Slotudur

Master: İlk Seçilecek olandır.
    Slave: İkinci olarak seçilecek olandır.
    Raid : Birden fazla aynı Hdd nin tek bir Hdd gibi görünerek sistemin daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlamak için kullanılan teknolojidir.
    Yani
    01HD857 kodlu gibi 2 adet Hdd yi tek bir hard disk gibi çalışması sağlanabilir.
    1- 01HD857 = 120 gb
    2- 01HD857 = 120 gb
    Raid olduğu taktirde sistem bunu 1 adet 01HD857 240 gb hdd olarak görür.
    Jumper : Küçük plastik parçadır, içindeki küçük metaller sayesinde kullanımaln Hard Disk yada sürücünün hangi moda ( Master yada Slave ) çalışacağı hakkında sistemin karar vermesini sağlar.

Anakart Üzerindeki Örnek Görünüm

Bildiğimiz düz hard diskler 40 pin olarak geçer. Basitçe bunları ayarlamak için Sistemi boot etmesini istediğimiz aygıtı üzerinde yazan şekli ile jumperı master konumuna takmalıyız. Ve aynı zamanda Hard Disk Kablosunda da master konumunu hard diskimize takmamız gerekiyor. Aşağıdaki resimde gerekli ayrıntılar verilmiştir.
    Önemli Not : Özellikle Ultra DMA kablolar düzgün olarak takılmadığında sisteminiz hard diskinizi görmeyebilir.
    Bilgi : Optik Okuyucularınızı da bu sisteme göre yapılandırabilirsiniz.

40 pin kablolar da durum bu iken sata kablolar için durum daha basittir. Çünkü şu anda kullanılan sistemde her sata aygıt için tek bir data kablosu kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken durum yine jumper ayarları ve sata girişlerindeki 0-1-2-3 gibi sıralamadır.

Peki durum bu kadarla bitiyor mu ? Hayır, bu sadece sistemin doğru çalışması için yapılması gereken fiziksel gerekliliklerdi.

Şimdi bir de yazılımsal yani asıl yapmamız gereken bios ayarları mevcuttur.
    Bios menüsüne ulaşmak için sistem açılışındaki Pres “xxx” to enter setup yazısını dikkatlice takip etmemiz gerekmektedir. Genelde % 90-95 olarak sistemler “DEL” tuşuna basıldığında bios a girer. Bazı durumlarda ise F2 tuşu yada başka bir tuş yada tuş kombinasyonuna basmak gerekebilir.

Bios a girdiğimizde ilk olarak ayarlamamız gereken şey, Hangi aygıt ile sistemin boot edileceği yada öncelikle hangi aygıtlarda boot aranacağıdır.

Anakartların desteklemelerini göz önüne aldığımızda

Flopy - Hard Disk – Optik Okuyucu ( CD-Rom ) – Usb – Zip – Lan gibi aygıtlarda boot aranabilir…

İlk seçenek sistem kurulu bir bilgisayarda HDD olarak ayarlanabilir ( Tüm hard disk türleri için. Ide – Sata – Raid – vb… )

Bu seçim sonrası ilk olarak sistem varsayılan ilk hdd deki boot u ve dolayısı ile o işletim sistemini yükleyecektir.

Yukarıdaki resimde First Boot devitan itibaren istediğimiz seçenekleri işaretleyebiliriz.

Önemli Not : Eğer sistemde Sata Hdd bulunuyor ise Hard Disk Priority seçeneğinden Hard disk in SATA mı yoksa normal IDE mi olacağını sisteme tanıtmış olacağız. Genelde sistemlerde standart olarak IDE seçeneği ile gelmektedir.

Eğer anakartımız RAID destekli ise ve bizde raid yapmayacak isek de aşağıdaki resimde görünen “Serial Ata Mode” tan Raid seçeneğini mutlaka değiştirmemiz gerekmektedir.

Çünkü tek dahi olsa sistem Raid yapmaya çalıştığımızı düşüneceğinden özellikle ilk kurulumda “Kur Sabit Disk Bulamadı” gibi bir hata verebilir.

Bu konularda her türlü soru yada sorunlarınızı hiç çekinmeden sorabilirsiniz.
    Bu yazının pdf olarak hazır halini
    http://rapidshare.de/files/8353432/Hard_Disk.pdf.html linkten indirebilirsiniz. Yazının tamamını yada bir kısmını istediğiniz gibi kopyalayıp başka yerlerde de kaynak belirtmeden istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

• iyide benim biosta öle şeyler yok acil cevap..
  • Bu bilgileri biizimle paylaştığın için teşekkürler
  • Yararli bilgiler
  • Saol kardeş ilk sistemimi toplamaya çalıştığım şu günlerde çok yararlı oldu. Bende sata harddisk almayı düşünüyordum, anladığım kadarıyla işletim sistemini kurmadan önce sata ile ilgili ayarları yapmak gerekiyor.

Teşekkürler, eline sağlık.
  • Güzel bir bilgilendirme olmuş, teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: spedy_jack

iyide benim biosta öle şeyler yok acil cevap..

anakart üreticisinden dolayı bios arayüzün farklıdır.temelde mantık aynı yukarıdaki mantığı anladıysan kendi bios unda da rahatlıkla uygulayabilirsin...
  • Paylaşım için teşekkürler !
  • kardeş paylaşım için teşekkürler yalnz bnm aydınlanamadgm yani cahillğmden kaynaklanan bi durum var

şuan bnm hard diskim format gerekio ve atamıyorum bunu arkdaşımn pcsine nasıl baglaya bilirm yani bios ayarları ne durumda olacak birazz kıtlık varda gece 3ten sonra yardımcı olursan sewinirm şimdiden teşekkürler
  • arkadaşlar benim biosu aradım taradım.Serial Ata controller var ancak serial ata mode yok.Lütfen yardım.
  • selamlar,
    80 gb samsung hdd nin kullanma klavuzunda,"Pin ayarları (32GB Clip Pin ayarı)" diye bir şey var.Tam olarak ne anlama geldiğini bilen var mı acaba?
  • Birkaç Çeşit bios çeşidi var bazıları bazı ayarları kendi yaptığı için menude bulunmaz falan filan yani bu tarz ayarlar sende yoksa demekki senin biosun farklı bu bir dezavantaj değildir
  • bilgiler için teşekkürler;

yararlı olması bakımından up
  • çok saol paylaşım için
  • quote:

Orjinalden alıntı: eeprom

selamlar,
    80 gb samsung hdd nin kullanma klavuzunda,"Pin ayarları (32GB Clip Pin ayarı)" diye bir şey var.Tam olarak ne anlama geldiğini bilen var mı acaba?

Usta bu p3 eski anakartlarda 32gb a kadar hddleri tanıyabiliyordu. Bazi anakart üreticileri bios güncellemesi yaparak bu sınırlamayı kaldırdılar. Hdd üreticileri de bu anakartlar için hdd lerine jumper koydular. Bu şekilde olayı çözmüş oldular yani
    Saygılarımla
  • Çok teşekkürler bilgi için; gayet yararlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Algol -- 29 Ağustos 2007; 16:56:28 >
  • çok güzel bilgiler.

yalnız master/slave ayarının nasıl yapılacağı hakkında daha ayrıntılı bilgi olsaydı iyi olurdu.
    çünkü benim sistemimde master da cd rom,slave da hdd ayarlanmış.

hdd i nasıl master konumuna getireceğim?
  • Çok güzel paylaşım yapmışsın kardeş helal olsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.