- x
KALORİFER VE DOĞALGAZ TESİSATI SORU CEVAP SAYFASI (GÜNCEL)
562 Cevap59927 Görüntüleme18 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 [3] 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

50 Mesaj
3 Aralık 2012; 19:25:10 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

quote:

Orijinalden alıntı: meddah58

merhaba buna benzer bir uygulama da ben yaptım.şu sekilde yapılıyor pe-x dirsek 1 tane (erkek) bir tane plastik diersek ve 40 cm plastik boru petegin montajı yapıldıktan sonra diğer tarafa bunları uzatıyorsun40 cm borunun ucuna bir dirsek daha sonra metal uzatma borusu ve peteğin üstüne tekrar bağlıyorsun.bilmem anlatabildim mi?

Üstad tam olarak anlayamadım. Neden 3 tane dirsek kullanıyoruz. Ayrıca söylediğin malzemelerin resimlerinide koyarsan sevinirim.

1301 Mesaj
3 Aralık 2012; 19:38:05 

quote:

Orijinalden alıntı: deneme222

Üstad tam olarak anlayamadım. Neden 3 tane dirsek kullanıyoruz. Ayrıca söylediğin malzemelerin resimlerinide koyarsan sevinirim.

su an resim imkanım yok yani abimlerin evde o dediğim durum o sebeple.şimdi sizin sistem mobil sistem flex borunun ucuna bir tane onların bilezikli pe-x dirseği kesin lazım onun ucuna plastik 40 cmlik uzatma için bir tane lazım ve peteğin altından giden boruyu yukarıya yönünü çevirip metal uzatmayı koymak için bir tane daha lazım.yani bu keisnlikle usta işi.

50 Mesaj
3 Aralık 2012; 19:43:46 

Cevapların için teşekkür ederim, od söylediğin malzemelerin resimlerini bir ara koyarsan çok sevinirim. Bu iş aslında çok basitte nerde ne malzeme kullanılacağını bilmiyoruz. Normal böyle işleri elimden gelir, yeteneğim var. Ama bilgi yok, o yüzden buraya mesaj attım. İnşşallah bilen kişiler bu konuya açıklık getirir. Tekrar teşekkür ederim.

569 Mesaj
4 Aralık 2012; 0:01:01 

quote:

Cevapların için teşekkür ederim, od söylediğin malzemelerin resimlerini bir ara koyarsan çok sevinirim. Bu iş aslında çok basitte nerde ne malzeme kullanılacağını bilmiyoruz. Normal böyle işleri elimden gelir, yeteneğim var. Ama bilgi yok, o yüzden buraya mesaj attım. İnşşallah bilen kişiler bu konuya açıklık getirir. Tekrar teşekkür ederim.

Sözünü ettiğiniz malzemeleri şuan aldınızmı? Radyatör boru vs.

50 Mesaj
4 Aralık 2012; 11:05:46 

quote:

Orijinalden alıntı: livingston

Sözünü ettiğiniz malzemeleri şuan aldınızmı? Radyatör boru vs.

hayır malzeme almadım , neden sordunuz.

50 Mesaj
4 Aralık 2012; 11:11:02 

arkadaşlar resimde gösterdiğim o plastik boru 1/2 " mi yoksa 3/4" mi

569 Mesaj
4 Aralık 2012; 15:23:30 

quote:

hayır malzeme almadım , neden sordunuz.

Radyatörü uzatmak yerine 1400 lük pkkpkp radyatör takarak sorunu çözebilirsiniz.
tesisatınızda değişiklik yapmanıza gerek kalmaz 1800 radyatörün vereceği ısıdan 200 kcall kadarda fazlasını elde edersiniz.
Yaındada termo vana kullanmanızı tavsiye ederim.

50 Mesaj
4 Aralık 2012; 16:38:12 

quote:

Radyatörü uzatmak yerine 1400 lük pkkpkp radyatör takarak sorunu çözebilirsiniz.
tesisatınızda değişiklik yapmanıza gerek kalmaz 1800 radyatörün vereceği ısıdan 200 kcall kadarda fazlasını elde edersiniz.
Yaındada termo vana kullanmanızı tavsiye ederim.

elimde 180 cm lik petek var, tesisatı uzatmak zorundayım

569 Mesaj
4 Aralık 2012; 18:40:58 

quote:

elimde 180 cm lik petek var, tesisatı uzatmak zorundayım

Yukarıda arkadaşlarında dediği gibi bu usta işidir kendinizde yapabilirsiniz ,ama elinizdeki takımlar yeterli olmadığından estetik birşey olmaz.
KEndi imkanlarınızla yapabileceğiniz flex i uzatma olarak kullanabilir yada 1/2 fittings ler kullanarak 40 cm daha hattı uzatabilirsiniz.
Lakin bu işlemleri siz yapacağınız zaman muhtemelen boruları gizleyemeyeceksiniz ve aynı zamanda teraziye alamayacak çap bir görüntü ortaya çıkacaktır.

50 Mesaj
4 Aralık 2012; 19:35:46 

Arkadaşlar benim takım çantamda baya bir şeyler var. Su terazisi, 13mm alyans, boruları birleştirmek için ısı tabancası matkap,kumpas v.s v.s...
Uzatmada kullanılacak malzemeleri (resimleride olursa daha iyi olur) söyleyen olursa kendimde yapabilirim. Yaptıktan sonra burayada resimleri koyacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deneme222 -- 4 Aralık 2012; 19:42:45 >

59 Mesaj
4 Aralık 2012; 19:59:27 

Arkadaşlar merhabalar..

Kısmetse yakın zamanda kendi evime çıkıcam ama şöyle bir sıkıntı var.Daha önce dogalgaz tesisatı döşendi ve ölçüleri çarprazlamasına yukardan aşağı olarak 1.70cm,ama benim elimdeki petekler 2m lik..Daha doğrusu tanıdığın birinden uygun fiyata petek ve kombi buldum.Bu fırsatıda kaçırmak istemiyorum,uygun fiyata alıp evime takmak istiyorum.Ama dediğim gibi malesef ölçüler uymuyor..Doğalgazcıya sordum olmaz felan dedi,ama çokta güvenemedim bilgisine..Ölçüler küçük kalsa bile büyük petek takılabilirmi ? takılıyorsada bu ısınma durumunu nasıl etkiler,ne oranda etkiler..Oluyorsada hangi parçaları hangi markaları kullanmamı tavsiye edersiniz..

Bilgi edinebilirsem çok sevinirim arkadaşlar..

Tarihimiz, mührü sökülmemiş bir hazine . . .

569 Mesaj
5 Aralık 2012; 0:24:44 

quote:

Orijinalden alıntı: HamzaKaan

Arkadaşlar merhabalar..

Kısmetse yakın zamanda kendi evime çıkıcam ama şöyle bir sıkıntı var.Daha önce dogalgaz tesisatı döşendi ve ölçüleri çarprazlamasına yukardan aşağı olarak 1.70cm,ama benim elimdeki petekler 2m lik..Daha doğrusu tanıdığın birinden uygun fiyata petek ve kombi buldum.Bu fırsatıda kaçırmak istemiyorum,uygun fiyata alıp evime takmak istiyorum.Ama dediğim gibi malesef ölçüler uymuyor..Doğalgazcıya sordum olmaz felan dedi,ama çokta güvenemedim bilgisine..Ölçüler küçük kalsa bile büyük petek takılabilirmi ? takılıyorsada bu ısınma durumunu nasıl etkiler,ne oranda etkiler..Oluyorsada hangi parçaları hangi markaları kullanmamı tavsiye edersiniz..

Bilgi edinebilirsem çok sevinirim arkadaşlar..

Takılmaz demek doğru olmaz.
Tesisatınızı plastik olarak tahmin ediyorum.
Çıkış noktasından dirsekle hattı duvar dışından uzatabilirsiniz.
Uydunsa bunu çıkış hattına uygularsanız peteğin arkasında kalır ve daha düzgün bir görüntü verir.
Dirseğin ucuna kaynatacağınız borunun diğer ucuna dış dişli dirsek kaynatır ucunada vananızı sıkıp olayı bitirirsiniz.
Lakin böyle bir işlemi yapmadan önce evinizin hesapları yapılarak petek yerleri koyulduğu kanaatindeyim siz sacede uygun diye böyle bir işlem yaparsanız birincisi bu sirkülasyon sisteminize etki eder ikinci olarakta düzensiz bir ısı sağlayacağınızdan konforlu bir şekilde kullanamayıp fazla yakıt yakmanıza dahi sebebiyet verebilir.

59 Mesaj
5 Aralık 2012; 10:41:05 

quote:

Takılmaz demek doğru olmaz.
Tesisatınızı plastik olarak tahmin ediyorum.
Çıkış noktasından dirsekle hattı duvar dışından uzatabilirsiniz.
Uydunsa bunu çıkış hattına uygularsanız peteğin arkasında kalır ve daha düzgün bir görüntü verir.
Dirseğin ucuna kaynatacağınız borunun diğer ucuna dış dişli dirsek kaynatır ucunada vananızı sıkıp olayı bitirirsiniz.
Lakin böyle bir işlemi yapmadan önce evinizin hesapları yapılarak petek yerleri koyulduğu kanaatindeyim siz sacede uygun diye böyle bir işlem yaparsanız birincisi bu sirkülasyon sisteminize etki eder ikinci olarakta düzensiz bir ısı sağlayacağınızdan konforlu bir şekilde kullanamayıp fazla yakıt yakmanıza dahi sebebiyet verebilir.

Öncelikle cevap verdiğin için çok teşekkür ederim Ustad.

Evimin tesisatını yapan dogalgazcı arkadaş sanırım yanlış hesap yapmış :) yada bu forumda bi kaç yerde okuduğum bilgiler yanlış.Ama tahminimce dogalgazcı ustamızın hatası var..Nedir o hata diyecek olursan,edindiğim bilgilere göre 100mt2 bir eve ortalama 9-10 mtre petek döşenmesi gerekiyormuş.Benim evim 100mt2 ama petek boylarının toplamı 6,5 metre.Eger kısmet olurda bu 2mtrelik petekleri taktırabilirsem 1 metre daha uzamıs olacak..Bu hesaba göre bile hala az kalıyor petek boyları degilmi?
Fazla yakıt yakması inanki gözüme bile gelmiyor,cünki kendi evime cıkmanın bedeli fazladan fatura ödemekse razıyım :) Evime çıkabilmek için yalnızca dogalgaz işlemini bitirmem kaldı geriye,bunuda bitirdimmi kısmetse kendi evime çıkıcam.O yüzden artık uzatılırmı,ek borumu konulur ne yapılıyorsa yapılsın ve bir an önce evime çıkayım düşüncesindeyim ustad...

Aklıma takılan diğer konu , mesela benim evime 1.70 lik peteklere göre tesisat döşemesi yapılmış.Ben ek boru ile 2m lik petek taktırırsam projeye çizimine aykırı olurmu,bunun yasal durumu nedir yani.Bu konularda tamamen bilgisizim,saçma bir soru sormuş oluyorsam bağışlayın

Tarihimiz, mührü sökülmemiş bir hazine . . .

84 Mesaj
5 Aralık 2012; 11:14:22 

Baymak falke yazan kombi takdırdık eve biraz sıkıntılı cıktı. bazen peteklere sıcaklık gelmiyor 3 ğün uğrastım petekleri ısıtamadık ne yapabilirim bu konuda?

Cebinde 5 kuruş umut yok, sen hala hayal kuruyorsun cocuk!!!

269 Mesaj
5 Aralık 2012; 11:30:37 

Merhaba,
Evim dublex, yalıtımsız, 120m2 ve kuzey-güney cepheli. Vaillant vuw 296 kombiyi yeni aldık tesisatta yeni ve 10m. 60 lık petek var toplamda.. bikaç gündür yakıyorum kombiyi yalnız şöyle bi sıkıntı var 50C altında kombi normal çalışıyor ayarladığım derecenin 5 derece üstüne çıkıyor duruyor 5 derece altında tekrar çalışmaya başlıyor ama dereceyi 50 nin üstüne çıkardığımda (mesela 55) o derecede saatlerce sabit yanıyor.KOmbi yetersiz kalıyor diye düşündüm başlarda ama dereceyi 55 den 65 çıkarıyorum 3-4 dk içerisinde 65 e geliyor su sıcaklığı tabi yine sabit saatlerce aynı yanıyor öyle..Böyle olması normalmi acaba? Bu arada 45 derecede 24 saatlik gaz tüketimi 14-15 m3 oluyor..

569 Mesaj
5 Aralık 2012; 13:09:07 

quote:

Orijinalden alıntı: HamzaKaan

Öncelikle cevap verdiğin için çok teşekkür ederim Ustad.

Evimin tesisatını yapan dogalgazcı arkadaş sanırım yanlış hesap yapmış :) yada bu forumda bi kaç yerde okuduğum bilgiler yanlış.Ama tahminimce dogalgazcı ustamızın hatası var..Nedir o hata diyecek olursan,edindiğim bilgilere göre 100mt2 bir eve ortalama 9-10 mtre petek döşenmesi gerekiyormuş.Benim evim 100mt2 ama petek boylarının toplamı 6,5 metre.Eger kısmet olurda bu 2mtrelik petekleri taktırabilirsem 1 metre daha uzamıs olacak..Bu hesaba göre bile hala az kalıyor petek boyları degilmi?
Fazla yakıt yakması inanki gözüme bile gelmiyor,cünki kendi evime cıkmanın bedeli fazladan fatura ödemekse razıyım :) Evime çıkabilmek için yalnızca dogalgaz işlemini bitirmem kaldı geriye,bunuda bitirdimmi kısmetse kendi evime çıkıcam.O yüzden artık uzatılırmı,ek borumu konulur ne yapılıyorsa yapılsın ve bir an önce evime çıkayım düşüncesindeyim ustad...

Aklıma takılan diğer konu , mesela benim evime 1.70 lik peteklere göre tesisat döşemesi yapılmış.Ben ek boru ile 2m lik petek taktırırsam projeye çizimine aykırı olurmu,bunun yasal durumu nedir yani.Bu konularda tamamen bilgisizim,saçma bir soru sormuş oluyorsam bağışlayın

Öncelikle yeni eviniz hayırlı olsun.
Radyatör hesabı yapılırken birçok faktör dikkate alınır 100 mt evi 5 mt radyatörde ısıtabilirsiniz 15 mt radyatörlede bu evinizin ısı kaybına bağlıdır.
Evinizin konum ve durumunu bilmediğim için radyatörünüz az çok yorum yapmak istemiyorum.

Evinizdeki kaloridfer sistemi üzerinde yapacağınız değişiklikler tamamen sizin kendi insiyatifinize bakar projeyle ilgili değildir.
Proje sadece doğalgaz hattını (Dış kapıdan kombi ve ocağa gelen demir boru) ve bağlı bulunan cihazları kapsamaktadır.
İğdaş şartnamesindede yer aldığı üzere kombinizi değiştirisenniz iğdaşa bildirim ile proje üzerinde değişiklik yapma zorunluluğunuz vardır.
Aynı konu ocaklar içinde geçerli olmasına rağmen şuan türkiyede bu konu üzerinde durulmamaktadır.

569 Mesaj
5 Aralık 2012; 13:11:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Kaan_Tüğlü

Baymak falke yazan kombi takdırdık eve biraz sıkıntılı cıktı. bazen peteklere sıcaklık gelmiyor 3 ğün uğrastım petekleri ısıtamadık ne yapabilirim bu konuda?

Konuyu bira daha detaylı yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

569 Mesaj
5 Aralık 2012; 13:14:57 

quote:

Orijinalden alıntı: joker23

Merhaba,
Evim dublex, yalıtımsız, 120m2 ve kuzey-güney cepheli. Vaillant vuw 296 kombiyi yeni aldık tesisatta yeni ve 10m. 60 lık petek var toplamda.. bikaç gündür yakıyorum kombiyi yalnız şöyle bi sıkıntı var 50C altında kombi normal çalışıyor ayarladığım derecenin 5 derece üstüne çıkıyor duruyor 5 derece altında tekrar çalışmaya başlıyor ama dereceyi 50 nin üstüne çıkardığımda (mesela 55) o derecede saatlerce sabit yanıyor.KOmbi yetersiz kalıyor diye düşündüm başlarda ama dereceyi 55 den 65 çıkarıyorum 3-4 dk içerisinde 65 e geliyor su sıcaklığı tabi yine sabit saatlerce aynı yanıyor öyle..Böyle olması normalmi acaba? Bu arada 45 derecede 24 saatlik gaz tüketimi 14-15 m3 oluyor..

Kombiniz kendini modülasyona sokup alev boyunu kısıyor ve ısıyı sabitliyor olabilir diye düşünüyorum lakin konu hakkında kombi öneri ve tavsiye sayfasını ziyaret ederseniz oradaki arkadaşlar daha ayrıntılı yardımcı olacaklardır.

84 Mesaj
5 Aralık 2012; 13:31:52 

quote:

Konuyu bira daha detaylı yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam Pek anlamam kombi işlerinden ama kısaca şöyle söyleyeyim. Evimizde tesisat yoktu. Proje çizdiler baymak bayiden geldiler baymak ürünü takacağız dediler Falke yazan bi kombi getirdiler. boruları petekleri döşediler. ilk sene bi sıkıntı cıkmadı. bu kış yenice kombiyi acıyoruz sıcak su geliyor banyoya mutfağa onda sıkıntı yok. sonra petekleri yakıyoruz petek işareti cıkıyor yanıp yanıp sönüyor... derecesi 45 50 çıkartıyoruz peteklerin ısınması gerek. -dış kombi saatte baktımmı gaz dan düşüyor ama peteklere sıcaklık gelmiyor halen soğuk. havası olabilirmi. veya teknik bir arızamı anlamadım. servisi çağırmadan önce bi danışayım dedim.

269 Mesaj
5 Aralık 2012; 13:57:32 

quote:

Kombiniz kendini modülasyona sokup alev boyunu kısıyor ve ısıyı sabitliyor olabilir diye düşünüyorum lakin konu hakkında kombi öneri ve tavsiye sayfasını ziyaret ederseniz oradaki arkadaşlar daha ayrıntılı yardımcı olacaklardır.

teşekkürler

180 Mesaj
5 Aralık 2012; 14:11:57 

evin bütün peteklerinin üstü sıcak,altı ise soğuk.peteklere baktım tek tek hiçbirinde hava yok.bina sıfır,tesisat sıfır.kombi sıfır,markası eca confeo plus.
ev ısı yalıtımlı.
bu peteklerin sorunu neden kaynaklanıyor acaba?servisi çağırmama gerek var mı?

fenerbahceliyiz

569 Mesaj
5 Aralık 2012; 14:58:37 

quote:

Orijinalden alıntı: Kaan_Tüğlü

Hocam Pek anlamam kombi işlerinden ama kısaca şöyle söyleyeyim. Evimizde tesisat yoktu. Proje çizdiler baymak bayiden geldiler baymak ürünü takacağız dediler Falke yazan bi kombi getirdiler. boruları petekleri döşediler. ilk sene bi sıkıntı cıkmadı. bu kış yenice kombiyi acıyoruz sıcak su geliyor banyoya mutfağa onda sıkıntı yok. sonra petekleri yakıyoruz petek işareti cıkıyor yanıp yanıp sönüyor... derecesi 45 50 çıkartıyoruz peteklerin ısınması gerek. -dış kombi saatte baktımmı gaz dan düşüyor ama peteklere sıcaklık gelmiyor halen soğuk. havası olabilirmi. veya teknik bir arızamı anlamadım. servisi çağırmadan önce bi danışayım dedim.

Kombinizin altındaki vananın açık olduğundan emin olun.
muhtemelen sirkülasyon yapmıyordur kombiniz.
vanalar açıksa sirkilasyon pompanız kilitlenmiş olabilir.
Sorunun çözümü basit lakin yeni kombi garanti kapsamındadır servisin müdahale etmesi daha uygun olur.

569 Mesaj
5 Aralık 2012; 15:07:33 

quote:

Orijinalden alıntı: kadircan_78

evin bütün peteklerinin üstü sıcak,altı ise soğuk.peteklere baktım tek tek hiçbirinde hava yok.bina sıfır,tesisat sıfır.kombi sıfır,markası eca confeo plus.
ev ısı yalıtımlı.
bu peteklerin sorunu neden kaynaklanıyor acaba?servisi çağırmama gerek var mı?

Peteklerinizde ters bağlantı olabilir.
Alttaki ve üstteki petek vanalarını elinizle kontrol edin üsteki vananın alttakinden daha sıcak olması gerekiyor değilse ters bağlantı vardır.

Bağlantıda yada tesisatınızda sorun yoksa sirkülasyondan kaynaklıdır.

radyatörlerin boyu normalin üzerinde olabilir.
radyatör vanalarınız kısık olabilir.
Kombinizin sirkülasyon pompasının hez kademesi düşürülmüş olabilir.
Yada tesisayın içerisinde kalan inşaat atıkları kombinizin altındaki filtreyi tıkamış olabilir.

84 Mesaj
5 Aralık 2012; 15:21:12 

quote:

Kombinizin altındaki vananın açık olduğundan emin olun.
muhtemelen sirkülasyon yapmıyordur kombiniz.
vanalar açıksa sirkilasyon pompanız kilitlenmiş olabilir.
Sorunun çözümü basit lakin yeni kombi garanti kapsamındadır servisin müdahale etmesi daha uygun olur.

Teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilğiler için.

180 Mesaj
5 Aralık 2012; 15:28:51 

quote:

Orijinalden alıntı: livingston Peteklerinizde ters bağlantı olabilir. Alttaki ve üstteki petek vanalarını elinizle kontrol edin üsteki vananın alttakinden daha sıcak olması gerekiyor değilse ters bağlantı vardır. Bağlantıda yada tesisatınızda sorun yoksa sirkülasyondan kaynaklıdır. radyatörlerin boyu normalin üzerinde olabilir. radyatör vanalarınız kısık olabilir. Kombinizin sirkülasyon pompasının hez kademesi düşürülmüş olabilir. Yada tesisayın içerisinde kalan inşaat atıkları kombinizin altındaki filtreyi tıkamış olabilir.
hocam bilgiler için çok teşekkür ederim.saygılar.

fenerbahceliyiz

2744 Mesaj
7 Aralık 2012; 17:31:17 

Arkadaşlar bulunduğum evde 6. senem. İlk seneler ortalama bir ısıtması vardı, en son oda olan salondaki petekler az ısınırdı salon serin olurdu. Son iki sene ise ısıtma verimi iyice düştü, bu sene baktım ki eskiden 2. ayarda aldığım ısıyı 3,5'ta anca alıyorum, salondaki petekler buz gibi kendilerini bile ısıtmıyorlar Ve tüm peteklerin altı soğuk ısınmıyordu. Havalarına falan baktım hiç birinde sorun yok, reglaj ayarı falan işe yaramadı. Baktım olmayacak, ne yapılır? Bu petek temizliği olayını gördüm. Neyse buldum Eskişehirde bir servis aradım geldiler. Önce kombinin filtresini söktü leş gibi çamur kaplanmış zaten. Kombi bağlantı boruları da çok ince dedi, onları çıkardık onlarda pis ve neredeyse tıkalı. Daha kalın olması gerektiği şekilde flex kablo taktık. Sonra yaklaşık 4 saat boyunca makinayla kimyasallı temizlik yaptılar. Zaten makinayı çalıştırdığı an içindeki su ve filtre kısmı anında simsiyah oldu pislikten. Adam da şaşırdı normalde biz bu sonuca yarım saat çalıştırdıktan sonra ulaşırız sizin baya kirlenmiş tesisat diye. 4 saat sonra iş bitti, reglaj ayarını vs yaptılar. İki kablo dahil 180 tuttu.

Sonuç?

Harika, ilk gürdüğüm sene bile tam ısınmayan salon petekleri şimdi mutfakta kombiye en yakın olan peteklerle hemen hemen aynı sıcaklıkta. İlk kez salonum sıcacık oldu. Peteklerin altının ısınmama olayı kalmadı. Kombiyi 1'de yakıp gayet tatlı ısıtıyorum evi.

Arkadaşlar kesinlikle küçümsemeyin bu olayı. Adama sordum ne aralıklarla bu temizlik yapılmalı diye. Peteklerinizin üstü ile altı arasında büyük ısı farkı olduğu zaman temizlik zamanı gelmiştir bu da yaklaşık 3 yıla tekabul eder dedi. Eğer sizin de benim gibi ısınamama sorununuz varsa bir kereliğine verin parasını tesisatı temizletin. Fark çok bariz.

yüzlerce parfüm incelemeleri ve geleneksel tıraş hakkında her şey için saklınotalar ve tıraşkeyfim bloglarıma beklerim..

68 Mesaj
8 Aralık 2012; 23:57:03 

Arkadaşlar benim evin kombi altı baglantı şekli aşagıdaki gibi.bir eksiklik varmı.birde bu filtreler nasıl acaba .KAS Marka vana ve Filtre takılmış.bir bilginiz varmı.bu benim vana plastik ama filitre kısmı metal.degiştirmek gerekirmi.yoksa iş görürmü.anlayan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.İNTERERDEM Arkadaşım ve diger kombi tesisatından anlayan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.1 de kombi balkonda.borulara nasıl bir yalıtım gerekır.

Ekteki dosya (1)

68 Mesaj
9 Aralık 2012; 0:00:41 

0

Ekteki dosya (1)

68 Mesaj
9 Aralık 2012; 2:38:40 

kullanılan kombi altı baglantı seti bu arkadaşlar.flitre olan yerler T baglanntı şeklinde ortasında filitre var.

0

Ekteki dosya (1)

68 Mesaj
9 Aralık 2012; 2:50:45 

0

Ekteki dosya (1)

569 Mesaj
17 Aralık 2012; 2:40:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Öğretmen55

0

Gördüğüm kadarıyla tesisatınız 1 parmak çekilmiş kombi ve hat arası vana monte edilen yerler 3 çeyrek kullanılmış. t şeklindeki plastik pislik tutucuyu inceleme şansım olmadı yorum yapamayacağım lakin buradaki plastik ürünler yerine 3/4 pislik tutucu ve vana takılsa ve 1" olan hat bu vanalara kadar düşüşe uğramasa daha verimli olacaktır.

borularınızın izolesinde hazır satılan cam yünü kılıflardan kullanabilirsiniz. vana ve pislik tutucuya bulabilirseniz ceket giydirmeniz kullanım kolaylığı sağlar bulamazsanızda aldığınız kılıfa geçirip vana sapını dışarda bırakıp kılıfın açık yerlerini aleminyum bantla izole ediniz.

3448 Mesaj
26 Aralık 2012; 12:12:46 

Merhaba,
1 yıllık yeni bir apartmanda oturuyorum.Geçtiğimiz sene anlatacağım sıkıntı yoktu. Bu kış kombiyi açtıktan sonra kombinin ısınması ile beraber ağırlıklı olarak 1 petekten su damlama sesi geliyor.Bu sorunu çözmek için peteklerdeki tüm suyu boşalttım.Daha sonra sırayla peteklere su basıp havalarını aldım. Pislik tutucu filtreyi temizlettim.Fakat bu problem hala devam ediyor. Yardımınızı rica ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4129 Mesaj
26 Aralık 2012; 13:41:42 

quote:

Orijinalden alıntı: sergen_baba

Merhaba,
1 yıllık yeni bir apartmanda oturuyorum.Geçtiğimiz sene anlatacağım sıkıntı yoktu. Bu kış kombiyi açtıktan sonra kombinin ısınması ile beraber ağırlıklı olarak 1 petekten su damlama sesi geliyor.Bu sorunu çözmek için peteklerdeki tüm suyu boşalttım.Daha sonra sırayla peteklere su basıp havalarını aldım. Pislik tutucu filtreyi temizlettim.Fakat bu problem hala devam ediyor. Yardımınızı rica ediyorum.

Muhtemelen tesisatta kaçak var, kaçağı bulup onarırsanız sorun çözülür.

"Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir."

Mevlânâ Celâleddîn-î Belhî Rûmî

3448 Mesaj
26 Aralık 2012; 14:07:17 

quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Muhtemelen tesisatta kaçak var, kaçağı bulup onarırsanız sorun çözülür.

Bu problem yaklasik on gunden beri var ve kombinin su basinci surekli 1,5 barda. Tesisatta boyle bir kacak olsa bir gunde 0 a inerdi.

4129 Mesaj
26 Aralık 2012; 14:21:59 

quote:

Bu problem yaklasik on gunden beri var ve kombinin su basinci surekli 1,5 barda. Tesisatta boyle bir kacak olsa bir gunde 0 a inerdi.

Bende 1 haftada ancak iniyordu. Banyonun peteğinden ses geliyordu, en yüksek petek orası. Ama sizde bar sabit 1.5 duruyorsa sıkıntı farklı olabilir.

3448 Mesaj
26 Aralık 2012; 14:25:30 

Kacagi nasil tespit ettirdiniz?

4129 Mesaj
26 Aralık 2012; 14:56:31 

Bende mobil sistem (sistem 2000) var, kollektörden tek tek kapatarak. Kaçağın Ç.Odasındaki petekte olduğunu bulunca bağlantı yerlerine teflon bant sardım düzeldi.

569 Mesaj
26 Aralık 2012; 16:15:49 

quote:

Merhaba,

ses gelen peteğin pürjör tarafını imkan varsa birkaç cm yukaruya kaldırarak havasını almayı deneyin ratyatörünüz terazisiz takıldıysa içinde hava kalacak buda sese sebebiyet verecektir.

ikinci olarak sorun olan peteğiniz kombiye çok yakınsa çıkış vanasını sonuna kadar kapatıp 1 tur açın. birde döyle deneyin.

3448 Mesaj
26 Aralık 2012; 16:56:55 

quote:

ses gelen peteğin pürjör tarafını imkan varsa birkaç cm yukaruya kaldırarak havasını almayı deneyin ratyatörünüz terazisiz takıldıysa içinde hava kalacak buda sese sebebiyet verecektir.

ikinci olarak sorun olan peteğiniz kombiye çok yakınsa çıkış vanasını sonuna kadar kapatıp 1 tur açın. birde döyle deneyin.

Size ulasabilecegim irtibat numaranizi ozelden paylasma sansiniz varmi?

16 Mesaj
26 Aralık 2012; 22:56:18 

Selam arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin. Yeni taşındığım eve yeni doğalgaz hattı döşendi. Fakat peteklerin sadece üstten 4 parmak ısınıyor altlar buz gibi. Dereceyi 70 yaptım peteğin üstü el yakıyor alt gider vanası el yakıyor ama petek buz gibi. Peteklerim 1,5 m karşıma alınca sağ üstten giriyor aşağıdan yani sağ alttan çıkış var. Havaları alındı tesisat yeni yerdeki borular yani evin tabanı ısınıyor. Yapan usta (usta demeye bin şahit) gelip gidiyor sonuç aynı. Benim takıldığım yer üst giriş el yakarken hemen ilk sıra çıkışa giden yer el yakarken çıkış el yakarken petek neden ısınmaz? Lütfen yardım 0 530 329 8081

569 Mesaj
26 Aralık 2012; 23:04:52 

quote:

Orijinalden alıntı: zeynelefe

Selam arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin. Yeni taşındığım eve yeni doğalgaz hattı döşendi. Fakat peteklerin sadece üstten 4 parmak ısınıyor altlar buz gibi. Dereceyi 70 yaptım peteğin üstü el yakıyor alt gider vanası el yakıyor ama petek buz gibi. Peteklerim 1,5 m karşıma alınca sağ üstten giriyor aşağıdan yani sağ alttan çıkış var. Havaları alındı tesisat yeni yerdeki borular yani evin tabanı ısınıyor. Yapan usta (usta demeye bin şahit) gelip gidiyor sonuç aynı. Benim takıldığım yer üst giriş el yakarken hemen ilk sıra çıkışa giden yer el yakarken çıkış el yakarken petek neden ısınmaz? Lütfen yardım 0 530 329 8081

sorununuz %90 radyatördeki ters bağlantıdan kaynaklıdır.
Radyatörü tamamen kapatıp mümkün olduğunca soğumasını bekleyin.
soğuduktan sonra vanalarını açıp önce hangi vananın ısındığını konrol edin. ilk ısınan vanadan giriş yapıyordur.
alttaki ısınıyorsa ters bağlantı var demektir alttaki vana sonra ısnıyorsa artık ona göre başka bir şeklide çözmye çalışırız.

16 Mesaj
26 Aralık 2012; 23:12:01 

Teşekkürler ben ısıyı birden yükselterek dediğinizi denedim ve ilk alttaki ısındı evdeki tüm peteklerim bu şekilde. Peki bu durumda benim problemim kombi giriş çıkışından düzeltilebilir mi? Yoksa radyatöre giriş çıkış tesisatından mı düzeltilir.

569 Mesaj
26 Aralık 2012; 23:14:30 

quote:

Teşekkürler ben ısıyı birden yükselterek dediğinizi denedim ve ilk alttaki ısındı evdeki tüm peteklerim bu şekilde. Peki bu durumda benim problemim kombi giriş çıkışından düzeltilebilir mi? Yoksa radyatöre giriş çıkış tesisatından mı düzeltilir.

bütün radyatörler aynıysa kombi giriş çıkışlarından düzeltmek mantıklı olur.
Geçmiş olsun ustanızada selamımızı iletin :)

16 Mesaj
26 Aralık 2012; 23:19:02 

Çok teşekkürler ayrıca benim peteklerim her biri 1,5 m ama girişi üstte hemen altında da çıkış var.Yukarıda bir arkadaş 1,5m ve üzeri radyatörlerde sağ üstten giriş sol slttan çıkış şarttır demiş.Ben bu şekilde verim alabilirmiyim yoksa çıkış kısmı değişmelimi?

569 Mesaj
26 Aralık 2012; 23:26:12 

quote:

Çok teşekkürler ayrıca benim peteklerim her biri 1,5 m ama girişi üstte hemen altında da çıkış var.Yukarıda bir arkadaş 1,5m ve üzeri radyatörlerde sağ üstten giriş sol slttan çıkış şarttır demiş.Ben bu şekilde verim alabilirmiyim yoksa çıkış kısmı değişmelimi?

hattınız düzgün çekilmişse sorun oluşturmayacaktır lakin ustanız daha ters bağlantının ne olduğunu bilmiyorken debi hesabı yapmasını beklemeyin muhtemelen sirkülasyondada sorun yaşarsınız ilerleyen zamanlarda.

eğer imkan varsa değiştirmeniz hayırlı olur .

16 Mesaj
26 Aralık 2012; 23:32:42 

Size çok teşekkür ederim Allah razı olsun Rabbim işinizi gücünüzü denk getirsin. Biz usta diye bir çırağın eline düşmüşüz Allah yardımcımız olsun.İyi geceler.

569 Mesaj
26 Aralık 2012; 23:38:15 

quote:

Size çok teşekkür ederim Allah razı olsun Rabbim işinizi gücünüzü denk getirsin. Biz usta diye bir çırağın eline düşmüşüz Allah yardımcımız olsun.İyi geceler.

Amin efendim Allah cümlemizden razı olsun.
Hayırlı geceler.

3426 Mesaj
27 Aralık 2012; 0:33:09 

Bu da benim ustanın eseri. Alt kata sirkülasyon pompası aldım. Takarken boru eksik dedi. Tavanda boru baktım ve geldim, dirseklerle hallettim dedi

Değiştirttim epey sonra ama pahalıya patladı Yeniden malzeme ve emek parası verdim. Verdiğim halde zorla geldi.

0

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 27 Aralık 2012; 0:36:05 >

510 Mesaj
27 Aralık 2012; 0:39:56 

Burda mis gibi tesisat sayfası dururken hala kombi öneri sayfasında tesisat isleri soruluyor insanlari anlamak mumkun degil. Neyse soruma geceyim, evde 6 mt radyator var iyi bir temizliğe ihtiyacları var. Tesisat temizliği yaptıranların büyük kısmı memnun degil çünkü bu iste uckagida döküldü. Acaba diyorum petekleri söksem kombiden su versem, her bağlantı noktasından boşaltım sağlasam,sonra 750 tl verip 6 mt radyator alsam, eskileride çöpe atsam, 300 tl tesisat temizliğinden ve olası başarısız sonuçtan daha iyi olmazmı. Tabi ilkbaharda düşünüyorum ama şimdiden bu konuda öneri istiyorum. İyi forumlar

"Dikenden gül bitiren, kışı da bahar haline döndürür.
Selviyi hür bir halde yücelten, kederi de sevinç haline sokabilir."

569 Mesaj
27 Aralık 2012; 1:12:30 

quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

Bu da benim ustanın eseri. Alt kata sirkülasyon pompası aldım. Takarken boru eksik dedi. Tavanda boru baktım ve geldim, dirseklerle hallettim dedi

Değiştirttim epey sonra ama pahalıya patladı Yeniden malzeme ve emek parası verdim. Verdiğim halde zorla geldi.

0

@Ark_tryk arkadaşım senin bu tesisattan çektiğini pişmiş tavuk çekmemiştir allah yardımcın olsun...

bu bitmiş halimi?

569 Mesaj
27 Aralık 2012; 1:25:01 

quote:

Orijinalden alıntı: bamsi_beyrek

Burda mis gibi tesisat sayfası dururken hala kombi öneri sayfasında tesisat isleri soruluyor insanlari anlamak mumkun degil. Neyse soruma geceyim, evde 6 mt radyator var iyi bir temizliğe ihtiyacları var. Tesisat temizliği yaptıranların büyük kısmı memnun degil çünkü bu iste uckagida döküldü. Acaba diyorum petekleri söksem kombiden su versem, her bağlantı noktasından boşaltım sağlasam,sonra 750 tl verip 6 mt radyator alsam, eskileride çöpe atsam, 300 tl tesisat temizliğinden ve olası başarısız sonuçtan daha iyi olmazmı. Tabi ilkbaharda düşünüyorum ama şimdiden bu konuda öneri istiyorum. İyi forumlar

Dediğiniz gibi sayfayı insanları aydınlatmak için açtık sorana elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışıyoruz.
İlk olarak 6 mt radyatör için 300 lira yüksek bir meblağdır.
Radyatörleri değiştirmeniz tercih meselesidir taki memnun olmadığınız bir radyatör kullanıyorsanız tavsiye edilebilir.
Lakin sözünü ettiğiniz şekilde tesisatı temizlemeniz mümkün değildir sadece borunun içinde kalan ve suyla birlikte dolaşan partekülleri temizleyebilirsiniz ki bu parteküller zaten tesisat borusuna düştüğü an kombiye doğru sürüklenip süzgecinize takılırkar.
İkinci bir madde ise kombideki eşanjörün temizlenmesi olayıdır sisteme kimyasal uygulandığında eşanjörünüzde temizlenmiş olacaktır.
Şahsen bu piyasanın içerisinde olmasamda mesleğim icabı eş dost yardım istiyor onlara yardım ederkende piyasanın gerçekten üçkağıt üzerine kurulduğuna şahit oluyorum.
Halka sirkülasyon pompasında bir keramet varmış imajı yaratıp makineyi bağlayıp yarım saat devir daim yaptırınca tesisatınız temiz deyip haketmedikleri ücreti alıp gidiyorlar.
Üç kağıt peşinde değilde memnuniyet odaklı işin ehli birine denk gelirseniz kesinlikle tesisatı temizletmeniz hayırlı olacaktır.
Akabinde bütçeniz varsa radyatörlerinizdende memnun değilseniz değiştirip değiştirmemek sizin elinizde.
Saygılarımla.

510 Mesaj
27 Aralık 2012; 1:46:37 

quote:

Dediğiniz gibi sayfayı insanları aydınlatmak için açtık sorana elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışıyoruz.
İlk olarak 6 mt radyatör için 300 lira yüksek bir meblağdır.
Radyatörleri değiştirmeniz tercih meselesidir taki memnun olmadığınız bir radyatör kullanıyorsanız tavsiye edilebilir.
Lakin sözünü ettiğiniz şekilde tesisatı temizlemeniz mümkün değildir sadece borunun içinde kalan ve suyla birlikte dolaşan partekülleri temizleyebilirsiniz ki bu parteküller zaten tesisat borusuna düştüğü an kombiye doğru sürüklenip süzgecinize takılırkar.
İkinci bir madde ise kombideki eşanjörün temizlenmesi olayıdır sisteme kimyasal uygulandığında eşanjörünüzde temizlenmiş olacaktır.
Şahsen bu piyasanın içerisinde olmasamda mesleğim icabı eş dost yardım istiyor onlara yardım ederkende piyasanın gerçekten üçkağıt üzerine kurulduğuna şahit oluyorum.
Halka sirkülasyon pompasında bir keramet varmış imajı yaratıp makineyi bağlayıp yarım saat devir daim yaptırınca tesisatınız temiz deyip haketmedikleri ücreti alıp gidiyorlar.
Üç kağıt peşinde değilde memnuniyet odaklı işin ehli birine denk gelirseniz kesinlikle tesisatı temizletmeniz hayırlı olacaktır.
Akabinde bütçeniz varsa radyatörlerinizdende memnun değilseniz değiştirip değiştirmemek sizin elinizde.
Saygılarımla.

Cevabınız için teşekkür ederim. Temizlik fiyatını netten aldım 100-200-300 olarak belirlemişler tesisatı temieyip ilaç koyma sonra 1 hafta sonra yeniden ilaç koyma en uzun işlem buna 300 tl demişler. Hani bu uygulama uzun sürdüğü için iyi diye kabul etsek oda 300 tl metraj falan belirtilmemiş. Benim kombi 3.5 tesisat 12 yıllık tesisata profesyonel bakım yapılmadı peteklerde tahribat aşınma vs yok ben madem masraf olacak petekleri yenileyelim diye düşündüm. Zaten 300 tl temizliğe verebileceğimi sanmıyorum 100 tl olan gümüş bakım fiyat olarak bana uygun ama onunda uygulaması yetersiz kalırmı diye endişe ediyorum. Gönlüm 300 tl lik bakımdan cebim 100 tl lik bakımdan yana. :) ben petek degisim isini bu yazdığınızdan sonra rafa kaldırdım çünkü petekler hala is görür durumda baymak volf marka dış görünümü iyi durumda umarım icide öyledir :) bakalım tesisatcilar damping yaparsa temizlik isini one alıp yaptırayım. Tekrar cevabınız için teşekkür ediyorum iyi geceler.

"Dikenden gül bitiren, kışı da bahar haline döndürür.
Selviyi hür bir halde yücelten, kederi de sevinç haline sokabilir."

569 Mesaj
27 Aralık 2012; 2:13:55 

quote:

Orijinalden alıntı: bamsi_beyrek

Cevabınız için teşekkür ederim. Temizlik fiyatını netten aldım 100-200-300 olarak belirlemişler tesisatı temieyip ilaç koyma sonra 1 hafta sonra yeniden ilaç koyma en uzun işlem buna 300 tl demişler. Hani bu uygulama uzun sürdüğü için iyi diye kabul etsek oda 300 tl metraj falan belirtilmemiş. Benim kombi 3.5 tesisat 12 yıllık tesisata profesyonel bakım yapılmadı peteklerde tahribat aşınma vs yok ben madem masraf olacak petekleri yenileyelim diye düşündüm. Zaten 300 tl temizliğe verebileceğimi sanmıyorum 100 tl olan gümüş bakım fiyat olarak bana uygun ama onunda uygulaması yetersiz kalırmı diye endişe ediyorum. Gönlüm 300 tl lik bakımdan cebim 100 tl lik bakımdan yana. :) ben petek degisim isini bu yazdığınızdan sonra rafa kaldırdım çünkü petekler hala is görür durumda baymak volf marka dış görünümü iyi durumda umarım icide öyledir :) bakalım tesisatcilar damping yaparsa temizlik isini one alıp yaptırayım. Tekrar cevabınız için teşekkür ediyorum iyi geceler.

İşin aslını söyle özeteyeyim 100 lira denilen tesisat temizliğine zaten kesinlikle ve kesinlikle hiç girmeyin.
asıl temizlik artık gümüşmü derler altınmı bilmem ilacı kullanıp en az 24 saat(tesisatın durumuna göre değişir) sistemde ve aktif kalması gerekmektedir.
100 liralık temizliği yapan kişinin sisteme ilaç koyacağı bile şüpelidir koysa bile ya koca bidonu 50-60 liraya satılan bir kimyasal kullanacak yada 1 lt ilacı 30 litre suya katıştırıp size ilaç diye yutturacaktır buda deilse mutlaka başka şeğilde bir üç kağıt yapacaktır.
Örneğin biz şantiyelerimizde kullanıyoruz 0 tesisata su miktarına göre ölçeklendirip temizliğini yapıp temizlikten sonra birde sistem tamamen oksijen bariyerli olsada suyla birlikte sisteme giren oksijeni absorbe etmek için kimyasal kullanıyoruz.
Örneğin ürünü (10/1etken madde) varil bazında alıyoruz 160 litfe olarak geliyor bu şartlarda iskonto düşüp kdv girdikten sonra litre fiyatı 90 lira civarına geliyorki bu varil bazında alış fiyatı!
Çağırdığınız ustanın işleri çok yoğun ve varil varil alıyor desek ilacı genede ilacın üzerine 10 lira ekleyerek bu işe kimse kalkışmaz zira mazot parası bile çıkmaz.
Verdiğim örneklerden anlaşıldığı üzere kişinin böyle bir işi 100 liraya yapabilmesi mümkün değildir lakin 300 lira gibi bir meblağda bu iş için yüksektir bence siz gene bir damping bekleyin ama sakın ola 100 liralık işede girmeyin sonunda hiç yaptırmasaydım keşke dersiniz.
Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi livingston -- 29 Aralık 2012; 18:10:31 >

510 Mesaj
27 Aralık 2012; 10:12:31