Şimdi Ara

Çamaşır makinesi sıkma devri konusunda yardım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
134.719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üslubunuz hiç bana göre değil, yinede herkesin bir tarzı var. 'yav daha bebesin'

Sigara: Ben ve eşim kullanmıyoruz.
    İçki: Ben ve eşim kullanmıyoruz(Bırakalı 3 yıl oldu).
    Altılı: Üniversitedeyken düzenli oynamıştım, ben ve eşim oynamıyoruz. Sadece altılı değil spor toto, sayısal loto, piyango vb. oyunları tarihte bıraktık.
    Futbol: Eskiden Fener maçlarına giderdim ama gitmeyeli nerdeyse 100 sene oluyor. En son gittiğimde Rüştü Fenerde kaleciydi.
    vb. saçma sapan şeyler: elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz, aidat, ev kredisi borcu, mutfak masrafı, giyim, tatil, araç yakıtı, çocuk bezi gibi şeyleri kastediyorsunuz herhalde. Zaten bunlardan sonra geriye para kalmıyor.

ORTA HALLİ BİR TÜRK VATANDAŞIYIM VE BU BANA HER ZAMAN FAKİR EDEBİYATI YAPMA HAKKINI VERİYOR.

Konu dışına çıkıldığı için forumdakilerden özür dilerim.
  • Üslubunuz hiç bana göre değil, yinede herkesin bir tarzı var. 'yav daha bebesin'

Sigara: Ben ve eşim kullanmıyoruz.
    İçki: Ben ve eşim kullanmıyoruz(Bırakalı 3 yıl oldu).
    Altılı: Üniversitedeyken düzenli oynamıştım, ben ve eşim oynamıyoruz. Sadece altılı değil spor toto, sayısal loto, piyango vb. oyunları tarihte bıraktık.
    Futbol: Eskiden Fener maçlarına giderdim ama gitmeyeli nerdeyse 100 sene oluyor. En son gittiğimde Rüştü Fenerde kaleciydi.
    vb. saçma sapan şeyler: elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz, aidat, ev kredisi borcu, mutfak masrafı, giyim, tatil, araç yakıtı, çocuk bezi gibi şeyleri kastediyorsunuz herhalde. Zaten bunlardan sonra geriye para kalmıyor.

ORTA HALLİ BİR TÜRK VATANDAŞIYIM VE BU BANA HER ZAMAN FAKİR EDEBİYATI YAPMA HAKKINI VERİYOR.

Konu dışına çıkıldığı için forumdakilerden özür dilerim.
  • 1000 devir yeterlidir ancak kurutma ile kullanacaksanız 1200 devir almalısınız.seçtiğiniz ürünler piyasanın alınabilecek en iyi ürünleridir ve almanya da üretilmektedir.yeni nesil fırçasız dc motor,anti-vibration dizaynı ile tavsiye ediebileceğim bir ürün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SarosKörfezi

Kurutma makinesi alın yada almayın ne kadar yüksek devir olursa sizin için iyidir, kışın çamaşırlar daha çabuk kurur, kurutma makinesinde daha az elektrik vede zaman harcanır,

makime zaten sizin seçtiginiz programa ögre devri kendisi ayarlar,

işin özü ne kadar yükse devir o kadar zaman vede elektrikden tasarruf.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ama eşim yüksek devrin çamaşırı kırıştığından şikayet eder her zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gizliozne

quote:

Kurutma makinesi alın yada almayın ne kadar yüksek devir olursa sizin için iyidir, kışın çamaşırlar daha çabuk kurur, kurutma makinesinde daha az elektrik vede zaman harcanır,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ama eşim yüksek devrin çamaşırı kırıştığından şikayet eder her zaman.

İyide arkadaşım siz istesenizde, gömlekleri 1600 devirde sıkamazsınız ki her programın ayrı devri var, sadece iç çamaşırlar 1200 - 1600 devirde sıkılır,

gömlekler, 600-800
    yünlüler, 500 - 800

renkliler 800 - 1200 gibi

eşiniz bu konuda yanılıyor, siz istesenizde her çamaşırı yüksek devirde sıkamazsınız buna makine müsade etmez.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

İyide arkadaşım siz istesenizde, gömlekleri 1600 devirde sıkamazsınız ki her programın ayrı devri var, sadece iç çamaşırlar 1200 - 1600 devirde sıkılır,

gömlekler, 600-800
    yünlüler, 500 - 800

eşiniz bu konuda yanılıyor, siz istesenizde her çamaşırı yüksek devirde sıkamazsınız buna makine müsade etmez.

Valla olayın o yönünü hiç bilemem. Bizde 15 yıl önce aldığımız Arçelik Fuzzylogic 5300E var. 1300 devire kadar çıkıyor diye biliyorum.

Arkadaşım çıkmaz, siz özellikle yaparsanız o ayrı, ben çamaşırı kırıştırayım derseniz olur, çünkü programlar buna müsade etmez,

yünlü programını için en fazla 800 devire kadar çıkar (markaya göre değişir)

narin programı seçin en fazla 600 devire kadar çıkar üstüne kesinlikle çıkmaz,

ama makineden bahsediyorum, arçelik, vestel gibi çakmalardan bahsetmiyrum.
  • Pamuklu dokuma çamaşırlarda sıkma devri kırışmaya kesinlikle etki etmemektedir. İster 600 devirde sıktırın, ister 1400 devirde; netice pek değişmeyecektir.
    Ancak sentetik ve naylon dokuma çamaşırlarda sıkma devri ile birlikte yıkama ve durulama su seviyesi de son derece önemlidir. Sentetik çamaşırlarınını pamuklu programında yıkarsanız hem az suyun içinde zorlayıcı yıkama devirlerine maruz kalarak, hem de yüksek devirde sıkılarak kırışırlar.

Kurutma makinesi almayı planlıyorsanız 1200 deviri seçmenizi şiddetle tavsiye ederim. Elektrikte farkı görülür ölçüde tasarruf edersiniz.

Seçeceğiniz cihazda kumaş türlerine özel her tür program mevcut olduğundan çamaşır türlerini doğru ayırdığınız taktirde kırışma probleminiz olmayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Pamuklu dokuma çamaşırlarda sıkma devri kırışmaya kesinlikle etki etmemektedir. İster 600 devirde sıktırın, ister 1400 devirde; netice pek değişmeyecektir.
    Ancak sentetik ve naylon dokuma çamaşırlarda sıkma devri ile birlikte yıkama ve durulama su seviyesi de son derece önemlidir. Sentetik çamaşırlarınını pamuklu programında yıkarsanız hem az suyun içinde zorlayıcı yıkama devirlerine maruz kalarak, hem de yüksek devirde sıkılarak kırışırlar.

Kurutma makinesi almayı planlıyorsanız 1200 deviri seçmenizi şiddetle tavsiye ederim. Elektrikte farkı görülür ölçüde tasarruf edersiniz.

Seçeceğiniz cihazda kumaş türlerine özel her tür program mevcut olduğundan çamaşır türlerini doğru ayırdığınız taktirde kırışma probleminiz olmayacaktır.

Aynen kullanmayı bilmiyor halkımız sonrada kabahat makinede.
  • bende beyazları 1200 devirde sıktırdım geçen kırışmada bir fark olmadı memnunum
  • 1200 devir makinaları kurutma makinası kullanacaksanız bile tavsiye etmiyorum. Sürekli 1200 devirde sıktırılan beyazların ve renklilerin ne kadar çabuk eskidiğini fark edeceksiniz. 1000 devir yeterlidir, sonrasında da A sınıfı bir kurutma makinesi kullandığınızda elektrik faturası sorun olmayacaktır.

BSH grubunun internet sitesinde şöyle bir açıklama var;

800 devir için sıkma sonrası nem oranı %70 nem
    1000 devir için sıkma sonrası nem oranı %60 nem
    1200 devir için sıkma sonrası nem oranı %55 nem
    1400 devir için sıkma sonrası nem oranı %50 nem

Görüldüğü gibi 800 devir ile 1000 devir arası %10 fark ederken 1000devirden sonrası her 200 devir için %5 fark ediyor. Yani 1000 devir sınır diyebiliriz. 1200 devir ile aradaki fark %5 sadece. Sıkma performansını sizin için önemliyse o zaman 1400 devir alınki bir işe yarasın. Bunlar tamamen benim görüşlerim herkesin fikrine saygım var.
  • Çamaşır makinelerinde elbette sıkma devri çok önemlidir. Ancak devirleri karşılaştırırken aynı büyüklükte kazana sahip 2 makinayı karşılaştırmak daha doğru olacaktır.

Zira, sıkma kuvvetini gösteren RCF (Relative Centrifugal Force-Bağıl Merkezkaç Kuvveti), sıkma devrinin karesi ile doğru orantılı ve ayrıca kazan yarıçapı ile doğru orantılıdır.

RCF = 0.0000118 x r x N^2 (r: kazan yarıçapı N: RPM)

Bundan dolayı devirleri direk karşılaştırmak doğru olmayacaktır. 5 Kg lık kazana sahip makinanın 1000 deviri ile 9-10 Kg lık kazana sahip makinanın 1000 deviri, sıkma kuvveti anlamında çok farklı etki gösterecektir.

Örnek vermek gerekirse;

Çok küçük kazanlı 5 Kg lık bir makina olsun, kazan yarıçapı 20 cm olsun. 1000 devir sıkma kuvveti olsun;

RCF değeri; RCF = 0.0000118 x 20 x 1000^2 = 236 gravity

Büyük kazanlı 9 Kg lık bir makina olsun, kazan yarıçapı 32 cm olsun ama sadece 800 devirde sıkma yaparsak;

RCF değeri; RCF = 0.0000118 x 32 x 800^2 = 241,7 gravity

Görüldüğü üzere, daha düşük devirde olmasına rağmen, büyük makinada daha büyük bir sıkma kuvveti elde edilebiliniyor.

RPM elbette çok önemli, sıkma kuvvetine karesi oranında etki ediyor. Ama kazan çapı da çok önemli bu durumda.
  • Arkadaşlar, evimdeki 15 yıllık makineyi kaldırmanın zamanı geldi. Almışken yanında kurutma makinesi de alalım dedik.Eşim çamaşır makinesinde1000 devir yeterli dedi. Ama kurutma makinesi için sanırım 1200 devirli almak daha iyi oluyormuş.
    Tercih ettiğim iki makine var. Bunlar; Bosh WAS 24763 TR ve Bosh WAS 20763 TR ikisinin tek farkı 1000 ve 1200 devirli olması. Diğer teknik özellikleri aynı. Sizce hangisini seçmeliyim Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
    Eşim hala 1000 devir yeterli diye ısrar ediyor.

• Kurutma makinesi alın yada almayın ne kadar yüksek devir olursa sizin için iyidir, kışın çamaşırlar daha çabuk kurur, kurutma makinesinde daha az elektrik vede zaman harcanır,

• quote:

Orijinalden alıntı: onboardx

1000 devir yeterlidir ancak kurutma ile kullanacaksanız 1200 devir almalısınız.seçtiğiniz ürünler piyasanın alınabilecek en iyi ürünleridir ve almanya da üretilmektedir.yeni nesil fırçasız dc motor,anti-vibration dizaynı ile tavsiye ediebileceğim bir ürün.

Çok sağolun. cevabınız için.
  • quote:

quote:

quote:

gömlekler, 600-800
    yünlüler, 500 - 800

Valla olayın o yönünü hiç bilemem. Bizde 15 yıl önce aldığımız Arçelik Fuzzylogic 5300E var. 1300 devire kadar çıkıyor diye biliyorum.
  • erhan s40

Beyaz (iç çamaşırları) vede bazı pamuklu çamaşırları 1600 devirde sıktırıyorum 4 senedir (hepsi 4 senedir aynı çamaşırlar) hiç bir eskime, yırtılma, deforme falan olmadı,

eğer pazardan alıyorsanız giysilerinizi normal.

sonrada burada çamur atıyorsunuz, çamaşır makineniz kaliteli olacak, ürünlerinize nadide magazalardan alacaksınız, öyle pazardan 5 don 1 lira falan uymaz tabi, ay çok komik buluyorum sizleri.
  • - Sn. Saros Körfezi, herkes kendi fikrini söylüyor, bu yüzden forumu seviyorum. Sizin fikrinizede saygılıyım. Hatta yazdıklarımla birini güldürebildeysem ne mutlu bana.

- Çamur atmak gibi bir amacım yok, kendi fikrimi söylüyorum.

- Çamaşır kurutma makinesi almadan önce giysilerin kurutma makinesine uygun olup olmadığını etiketlerinden kontrol etmiştim. Hem yetişkin hemde bebek kıyafetlerinde en ucuzdan en pahalıya kadar hiçbirinde uygundur ibaresi yoktu(birkaç istisna hariç). Hepsinde sadece tek bir işaret vardı, oda 'tamburlu kurutma yapılmaz' işaretiydi. Buna rağmen kurutma makinesi aldım ve kullanıyorum, çünkü mecburum. Forumda biri şöyle demişti: 'Teksilde o kadar iyi olmamıza rağmen hiçbir firmanın kurutma ile ilgili çalışma yapmaması utanç verici. Milyon €'lar kazanan firmalar bu konuya hiç önem vermiyor' Bende bu arkadaşa canı gönülden katılıyorum. Ör: Cacharel %100 pamuk gömlek, ürün kaliteli, ama tamburlu kurutma yapılmaz yazıyor etikette. Baktığınızda üretici Aydınlı Tekstil ve hep kaliteli markaları üretiyor(pierre cardin, polo vb.). Kazandığı paranın sınırı yok ama garibanlar kurutma için bir bütçe ayırıp araştırma yapamamışlar. Bu sebepten 'tamburlu kurutma yapılmaz' işareti koyarak kendilerini garantiye alıyorlar. Merdiven altı firmalardan ne farkı var sizce?

- Sizin tabirinizle, pazardan 5 donu 1TL'ye alıyorum, çünkü bütçem buna müsait. Tıpkı Türkiye'nin çoğunluğu gibi. Sizin bir dona 25TL verecek kadar paranız varsa Allah bereketini versin demek düşer bana. İsterseniz 2000 devirde sıktırın o zaman. Ama şunu bilinki kıyafetler ne kadar kaliteli olursa olsun kullanım ömründen çalıyorsunuz. Ör:5 sene değil 4 sene kullanacaksınız, yada 7 sene değil 6 sene vb. Fizik kurallarına karşı koyamazsınız. Yüksek devirde sıkılan çamaşırlar düşük devirde sıkılanlara göre daha fazla yıpranır, bunu istediğinize sorun.
  • erhan s40

yaş kaç

param çok değil tam tersi az, emekli maaşı ile geçinmeye - evlat okutmaya çabalıyorum, onun için ucuz mal alacak kadar zengin değilim siziler gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepkurt

Çamaşır makinelerinde elbette sıkma devri çok önemlidir. Ancak devirleri karşılaştırırken aynı büyüklükte kazana sahip 2 makinayı karşılaştırmak daha doğru olacaktır.

Zira, sıkma kuvvetini gösteren RCF (Relative Centrifugal Force-Bağıl Merkezkaç Kuvveti), sıkma devrinin karesi ile doğru orantılı ve ayrıca kazan yarıçapı ile doğru orantılıdır.

RCF = 0.0000118 x r x N^2 (r: kazan yarıçapı N: RPM)

Bundan dolayı devirleri direk karşılaştırmak doğru olmayacaktır. 5 Kg lık kazana sahip makinanın 1000 deviri ile 9-10 Kg lık kazana sahip makinanın 1000 deviri, sıkma kuvveti anlamında çok farklı etki gösterecektir.

Örnek vermek gerekirse;

Çok küçük kazanlı 5 Kg lık bir makina olsun, kazan yarıçapı 20 cm olsun. 1000 devir sıkma kuvveti olsun;

RCF değeri; RCF = 0.0000118 x 20 x 1000^2 = 236 gravity

Büyük kazanlı 9 Kg lık bir makina olsun, kazan yarıçapı 32 cm olsun ama sadece 800 devirde sıkma yaparsak;

RCF değeri; RCF = 0.0000118 x 32 x 800^2 = 241,7 gravity

Görüldüğü üzere, daha düşük devirde olmasına rağmen, büyük makinada daha büyük bir sıkma kuvveti elde edilebiliniyor.

RPM elbette çok önemli, sıkma kuvvetine karesi oranında etki ediyor. Ama kazan çapı da çok önemli bu durumda.

BU KADAR ŞEY BİLİYORSUN ONUN İÇİN GİTTİN VESTEL ADIN, NE KADAR BİLGİLİ OLDUGUNU ANLADIK, KOMİKSİNİZ KOMİK.

• Yaş 33. Bende evli ve 1 çocuk babasıyım. Geçim derdi herkesin sorunu. Bende ucuz mal alacak kadar zengin değilim ama ilk yatırım maliyeti denen bir gerçek var. Gözardı etmeyin lütfen.

Not: Hala sizi güldürmeye devam ediyorum, ne mutlu bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhan s40

Yaş 33. Bende evli ve 1 çocuk babasıyım. Geçim derdi herkesin sorunu. Bende ucuz mal alacak kadar zengin değilim ama ilk yatırım maliyeti denen bir gerçek var. Gözardı etmeyin lütfen.

Not: Hala sizi güldürmeye devam ediyorum, ne mutlu bana.

yav daha bebesin, daha büyü hayat belini büksün, bana ilk yatırım maliyeti masalını anlatma be amcam, sigara, içki, altılı, futbol,vb saçma sapan şeye para veren halkım burada fakir edebiyatı yapmasınlar.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.