Şimdi Ara

laptop pilinin kullanımı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • cıkarıptamı kullanmak yoksa takılı olupta kullanmak daha avantajlıdır. bunun hakkında degısık teorıler duydugum ıcın soruyorum

• Pil üzerinde iken kullanmak pilin ömrünü bitirir. Elektrikte kullanıcaksanız pili cıkartarak kullanmanız gerekir. İllaki veri kaybı yasamamak adına pil ile kullanıcaksanızda pil tam şarj oldugunda %100 iken elektrikten çekip pil boşaldıktan sonra yeniden elektrige takıp bu şekilde bi döngü halinde kullanmanız zararı en aza indirir ama yinede kullanmamanızda fayda var
  • uzun süre elektrikte kullanacaksanız çıkarıp kullanmak mantıklıdır. ancak dikkat etmeniz bir kaç nokta var pili çıkarırken kesinlikle boş olarak çıkarıp kaldırmayın ve uzun süre pili kullanmayacaksanız muhakkak bir kaç günde bir cihazı pille çalıştırın. pili bir kaç kez %100 - %10 seviyelerinde şarj deşarj edin ve tekrar %100 seviyesindeyken sökünüz. bu işlem pilinizin ömrünü uzatacaktır.
  • tesekkurler
  • Bataryası takılı vaziyette kullanmanızı tavsiye ederim ancak, bataryası bitmeden şarj etmeyin. Şarj olduktan sonra elektrik bağlantısını çıkarın ve bataryası bitene kadar kullanın. Her seferinde bu şekilde kullanın. Bataryasız kullanım durumunda elektrik kesilmesi olduğunda HDD niz bu durumdan zarar görür. İlla bataryasız kullanmak istiyorum diyorsanız da tavsiyem UPS ile birlikte kullanın.Ama pili çıkardığınızda tam şarjlı olsun ve en az üç ayda bir sefer tam deşarj olana kadar kullanın ve tekrar tam şarj edip o şekilde saklayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: makedonn
    Li-Ion piller kullanılmadıkları zaman serin bir ortamda, yarı dolu olarak saklanmalıdırlar. Tam şarjlı olarak beklerse Li-Ion piller her yıl kapasitelerinin yaklaşık olarak %20'sini kaybeder, bu kayıp %40 dolu olarak bekletilirse yılda %4'e düşer. Ve Notebook'unuzun pilini bir daha ki sefere bu şekilde muhafaza ediniz.

Li-Ion pillerin tam boşaltılarak tekrar şarj edilmeleri ömürlerini kısaltır ( Esasında bu işlem her türlü gerçekleşecektir. ) Pratikte bu piller 300 ile 500 tam şarj ömrüne sahiptirler. Uygun koşullarda Li-Ion pillerde bellek etkiside yoktur...

Kullanım talimatı olarak Notebook'unuzu sürekli Şarj konumunda ( AC Güç Konnektörü ) ile kullanmanız, pilin içerisindeki enerjinin ( Lithium atomlarının ) bayatlamasını sağlayacaktır. Peki bu şekilde kullanmayacaksak nasıl kullanacağız? Pili sürekli Şarj-Deşarj etmekte kullanım ömrünü kısaltacaktır. ( Li-Ion atomlarının zaman içerisinde donarak işlevselliğini yitirmesi olayıdır. Kısacası bayatlama kavramıdır. Ve bu sebepten dolayı belli bir süre sonra pillerin atomlarının donması ( mAH ) tam kapasite şarj olmasını engelleyecektir. Bu sebeple pillerin yıllar geçtikçe doluluk seviyesi azalmaktadır. Örn;1 yıl tam kapasite ile kullanılmış bir pilin doluluk seviyesi % 99 ise ( mAH ) ile 3 yıl sonra kullanılmış pilin seviyesi %94 olacaktır. Kısacası aynı değildir.) O sebeple Li-Ion pilinizi Notebook ile kullanırken haftada sadece bir kere tam olarak Deşarj ediniz, daha sonra AC Güç konnektörüne bağlı şekilde kullanınız ve bu döngüyü bu şekilde tekrar ediniz.

Not: AC Güç konnektörü ile Notebook asla çalıştırılmamalıdır. ( Pil Notebook'ta barınmadığı takdirde. )

http://forum.donanimhaber.com/m_43424337/tm.htm

• ustekılerle altakınler uyusmuyo ama altakı daha ınandırıcı geldı.
  • Asla pili çıkartıp direk fiş ile kullanma derim.Çünkü fişden gelen voltaj direk anakarta gidicek ve anakartın kaldırabilceğinden fazla voltaj gelmesi ciddi zararlara yol açabilir.Pil ile kullanırken voltajı dengeler anakarta kaldıramayacağı voltajı iletmez.
  • Şu ikisi arasında tercih yap.

1. Pil ömrü uzun olsun
    2. Hard diskte bad sektör olsun

Pc elektrik dalgalanmalarından etkilenmez çünkü adaptör kullanılıyor, sadece elektrik kesintilerinden etkilenir bu durumda da HDD de ve anakartta hasarlar meydana gelebilir.
  • quote:

Asla pili çıkartıp direk fiş ile kullanma derim.Çünkü fişden gelen voltaj direk anakarta gidicek ve anakartın kaldırabilceğinden fazla voltaj gelmesi ciddi zararlara yol açabilir.Pil ile kullanırken voltajı dengeler anakarta kaldıramayacağı voltajı iletmez.

Fişten gelen elektrik pilli de kullansan pilsizde kullansan öncelikle power karta gider ana karta doğrudan gitmez ayrıca adaptör kullanıyorsun. 2.si pilin voltaj dengelemek gibi bir görevi yoktur pil sadece pildir. 3.sü uzun süre pilli olarak elektrikte kullanacaksanız pil ömrünüz kısalır çünkü power kartta pili dolduğunda şarjı kesen boşaldığında şarjı başlatan bir kontrol kısmı vardır. ancak sürekli pil takılı kaldığında pili kontrol eden bu ünite pilin ısısısına göre dolu pili azalmış olarak görüp tekrar şarja başlayabilmektedir. ayrıca pildeki ısınma pil içindeki kimyasalada zarar vermektedir. pilsiz kullanmanında diske ve power karta zarar verme durumu vardır. buna göre siz kar zarar hesabı yapmalısınız kendi notebookumdan örnekle ben sürekli elektrikte tutuyorum ancak yedek pilim var sürekli kullandığım pil 10 dk dayanıyor bir ups gibi düşünün elektrik kesilmelerinde 10 dk idare ediyor ve ben bilgisayarı nizami kapatabiliyorum yedek pilimi ise yukarda bahsettiğim şekilde muhafaza ediyorum ve seyahatlerde kullanıyorum ortalama 2-2,5 saat dayanıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: bytuncay

quote:

Asla pili çıkartıp direk fiş ile kullanma derim.Çünkü fişden gelen voltaj direk anakarta gidicek ve anakartın kaldırabilceğinden fazla voltaj gelmesi ciddi zararlara yol açabilir.Pil ile kullanırken voltajı dengeler anakarta kaldıramayacağı voltajı iletmez.

Fişten gelen elektrik pilli de kullansan pilsizde kullansan öncelikle power karta gider ana karta doğrudan gitmez ayrıca adaptör kullanıyorsun. 2.si pilin voltaj dengelemek gibi bir görevi yoktur pil sadece pildir. 3.sü uzun süre pilli olarak elektrikte kullanacaksanız pil ömrünüz kısalır çünkü power kartta pili dolduğunda şarjı kesen boşaldığında şarjı başlatan bir kontrol kısmı vardır. ancak sürekli pil takılı kaldığında pili kontrol eden bu ünite pilin ısısısına göre dolu pili azalmış olarak görüp tekrar şarja başlayabilmektedir. ayrıca pildeki ısınma pil içindeki kimyasalada zarar vermektedir. pilsiz kullanmanında diske ve power karta zarar verme durumu vardır. buna göre siz kar zarar hesabı yapmalısınız kendi notebookumdan örnekle ben sürekli elektrikte tutuyorum ancak yedek pilim var sürekli kullandığım pil 10 dk dayanıyor bir ups gibi düşünün elektrik kesilmelerinde 10 dk idare ediyor ve ben bilgisayarı nizami kapatabiliyorum yedek pilimi ise yukarda bahsettiğim şekilde muhafaza ediyorum ve seyahatlerde kullanıyorum ortalama 2-2,5 saat dayanıyor

tamam en mantıklısı sızınkı ıkıncı el pıl almak lazım o zaman

• Ya tak kullan pili, bir elektrik gitse ve laptopa zarar verse dahamı iyi. En kötüsü pil ömrün bir süre kısalır. 3 yıl pille kullandım bir şey olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paxal -- 18 Nisan 2011; 23:36:28 >
  • yeni laptoplarda oyle bişey yok istediğn gibi şarja takılı kullanblrsn
  • Bu konuyu bende zamaninda cok arastirmistim.ne yaparsan yap tam olarak dikkat edemiyorsun.o yuzden cok ustune dusme derim.deger verme :)
  • Merhaba.

Notebook bataryaları artık lithium oluyor , o yüzden doluluk oranı kaç olursa olsun şarj edebilir veya fişten çekip kullanabilirsiniz. Ancak ömrünün azalmaması için dikkat etmeniz gereken şeyler var.

En azından ayda 2 kere tam doldur-boşalt yapmak. Bunu yapmak çok basit , bilgisayarınızı fişte kullanıyorsanız fişten çekin , bataryada kullanın , pil düşük uyarısı aldığınızda takıp devam edersiniz.

Lithium pillerin en büyük zehiri/düşmanı sıcaklıktır pilin ömrü ne kadar sıcaklığa maruz kalırsa o kadar ısınır. Ayrıca Lithium pilleri yıprandıran durumlardan biri de sürekli %100 dolu veya %0 boş olarak tutulmalarıdır.

Örneğin ; bir notebook'u sürekli fişte kullanıyorsunuz ve notebook'unuzu işlemci ve kasa ısınacak işlemlerde kullanıyorsunuz. Bataryanız sürekli %100 dolu. Ve batarya bu şekildeyken sürekli kasadan gelen bir sıcaklığa maruz kalıyor. Özellikle işlemci batarya kısmına yakınsa ciddi anlamda sıcakla karşılaşıyor.

Bataryanızın ömrü kısalıyor ve gün geçtikçe daha az gittiğini farkediyorsunuz.

Bunu önlemek için yapmanız gereken , yukarıda da dediğim gibi bataryanızı ayda en az 2 kere doldur boşalt yapmanız ve eğer imkanınız varsa bataryanızı %40-45 doluluk oranı ile 0-10C sıcaklığa sahip olan bir yerde tutmanızdır.

HP-Dell-Sony'nin bir grafiği vardı elimde , şu anda bulamıyorum , %40-45 doluluk oranı ile 0-10C arası bir sıcaklıkta 4 yıl bırakılan bataryanın kapasitesi kendisine oranla sadece %96'ya düşüyor. 2004 yılında aldığım Asus A3NK 1.6 Centrino işlemcili notebook'umun 4800mAh'lık bataryası hala hafif kullanımda notebook'umu 4:30 saat götürmekte. Denendi onaylandı kısacası

Çoğu bataryalı cihazımızın aldığımızda ilk çalıştırdığımızda bataryalarının %40-45 doluluk oranıyla gelmesinin sebebi de bu , çünkü o ürünlerin rafta ne kadar duracağı belli değil bu yüzden beklerken bataryanın ömür kaybı en aza indirgeniyor bu şekilde.

• quote:

Orijinalden alıntı: bytuncay

quote:

O zaman arkadaş pili çıkartıp direk elektriğe bağlı olarak kullansın , elektrikte gecede 3-4 defa gitsin sonra Pc açılmıyor yardım diye ağlayp geldiğinde birşey olmaz dersin.

• Netbook'u alalı tam iki sene oldu. Üç hücreli bir pili var. Aldığımda "Low power" seçiminde 2 saat 10 dakika gidiyordu. Pil takılı elektrik ile kullanıyorum. Ancak haftada bir, pil ile kullanıp, pil %10 kaldığında elektrik ile kullanıma geçip, pilin şarj etmesini sağlıyorum. Eğer bilgisayarı 2-3 gün ya da daha fazla kullanmayacaksam pili çıkarıp bir buzdolabı poşetine sarıp, buzdolabının yumurta gözünde muhafaza ediyorum. İki sene sonra; şu anda pil 1.55 - 2 saat civarında gidiyor. Sağlıkla kalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esman -- 19 Nisan 2011; 9:29:53 >
  • quote:

O zaman arkadaş pili çıkartıp direk elektriğe bağlı olarak kullansın , elektrikte gecede 3-4 defa gitsin sonra Pc açılmıyor yardım diye ağlayp geldiğinde birşey olmaz dersin.

benim o kadar yazdığımdan bunumu anladın helal olsun sana be. adama yalan yanlış bilgi veriyorsun. yazımı dikkatli oku baştan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bytuncay -- 19 Nisan 2011; 10:17:51 >
  • Laptopumu genelde evde kullanıyorum ilk laptopumun pilini şarj edip çıkartarak kullandım 2 yıl sonunda %98 dolu halde iken 35-40 dakikada bitiyordu, o günden sonra pili üzerinde bırakarak kullandım, 6 yıl oldu şu anda pil ile 20 dakika çalışıyor. Bu da benim deneyimime göre demektir ki pili şarj edip çıkartmak çözüm değil, şimdiki yeni laptopumun pilini çıkartmadan elektriğe bağlı olarak kullanıyorum, 3-4 günde bir elektrik fişini çıkartıp bitene kadar pil ile çalıştıp şarj ediyorum. Bir yıldır bu şekilde kullanıyorum şimdilik pil ile ilk aldığım günkü süre kadar çalışıyor.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_5135687/tm.htm
    Özet: pilin bilgisayarınızda kalmasının hiç sakıncası yok. Aksine (UPS kullanmayanlar için) herhangi bir elektrik sorununda kurtarıcı olacaktır.

Bu arada her pilin ortalama şarj-deşarj sayısı vardır.Mesela 500 diyelim.Sen 1 senede 500 şarj-deşarj yaparsın pilin ömrü %85 azalır , ama 3 senede yaparsın 500 şarj-deşarj o pil 3 sene gider.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.