Şimdi Ara

Laptop Pil Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
15.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilgisayarımın pilini sonuna kadar bitirdim (Bekleme konumuna alıp ışığın yanıp sönmesini bekledim(Yaklaşık bir gün kadar))
    Şimdi şarja taktığımda bilgisayar pili %0'da kalıyor ve şarj etmiyor.

Yeni bir batarya almadan bana önerebileceğiniz bir yöntem var mı?
    Internette buzdolabına koyma yöntemini okudum, bunun gibi sıradışı fikirler de olabilir :)

Şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuerker
    Arkadaşlar Merhaba,

Bilgisayarımın pilini sonuna kadar bitirdim (Bekleme konumuna alıp ışığın yanıp sönmesini bekledim(Yaklaşık bir gün kadar))

Internette buzdolabına koyma yöntemini okudum, bunun gibi sıradışı fikirler de olabilir :)

Şimdiden teşekkürler.

uzun süre kullanmadığım bir zamanda başıma gelmişti sonuna kadar tükenirse pil yeniden şarj olmaya başlaması 3 4 saati buluyor telaş etmene gerek yok lityum piller böyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: B€RK

quote:

Orijinalden alıntı: Tuerker
    Arkadaşlar Merhaba,

Şimdiden teşekkürler.

uzun süre kullanmadığım bir zamanda başıma gelmişti sonuna kadar tükenirse pil yeniden şarj olmaya başlaması 3 4 saati buluyor telaş etmene gerek yok lityum piller böyle

Pil 2 gündür şarjda ancak hala şarj olmuyor, o yüzden sıradışı yöntemlere başvurmayı düşünüyorum

• ömrü bitik pili 0 ı vurduysan. şarj olması çok zor :) pili hiç bir zman sıfırlamadan şarj ediceksin. :) pili çıkar 2 gün dışarda beklet. sonra tak. bi dene belki kurtulur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: keysmart

ömrü bitik pili 0 ı vurduysan. şarj olması çok zor :) pili hiç bir zman sıfırlamadan şarj ediceksin. :) pili çıkar 2 gün dışarda beklet. sonra tak. bi dene belki kurtulur.

Ömrü uzasın diye yapmıştım ama yanlış yapmışım, teşekkürler bilgi için :)
  • 0 olmasada en azından bi %10una kadar düşürmek iyidir ayda bi deşarj etmek lazım
  • Sarj konusunda farklı bır sıkıntı olabılır baglantıda mesala bosuna yenı batarya almıs olmuyasın. Soyle dıyım bendekı laptoplarda sarj a takınca % gostergesı kayboluyor, sende halen %0 da durması ılgınç.
  • Bilgisayarım Macbook ve adaptörün fişini bilgisayara taktığım zaman adaptörün üzerindeki ışık turuncu oluyor yaklaşık 15 dakika sonra yeşile dönüp şarjın bittiğini gösteriyor. Ama pil dolmuyor ve bilgisayarı fişten çektiğim anda bilgisayar kapanıyor.

Muhtemelen pil öldü, dün akşamdan beri pili dışarıda bekletiyorum eğer bu şekilde toparlamazsa, sıradışı olarak buzdolabına koymayı düşünüyorum :D
  • Pillerin buzdolabına konulması pil içerisindeki kutuplar arasındaki potansiyel farkı bir miktar attıracağından dolayı, gerilim artacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam kimyacı ''La Chatelier''in bir ilkesiydi.

Ancak Lithium-Ion pillerin soğutulması ya da ısıtılması pek de doğru bir şey değildir. Pil soğuttup sisteme taktığınızda soğuk olan bileşen oda sıcaklığında terleme yapacaktır, bu da nem üretecektir ve cihaza zarar verecektir.

Pilin içerisindeki gerilimin sıfıra düşmemesi pil ömrü adına oldukça önemlidir. Notebook içerisinde yer alan şarj/deşarj ( Charger Board ) direnç sağlayamadığı pili bozuk olarak algılayabilir. Bu sebeple şarj etmiyor olabilir. Özellikle bu sorun fotoğraf makinelerinde yer alan Lithium-Ion pillerde gözükmektedir.

Yapmanız gereken, pilin (+,-) kutuplarına bir tel aracılığı enerji köprüsü kurun ve bir süre aralarında denge kurulsun. Daha sonra tekrardan cihaza montajlayın ve bakın, yine şarj olmuyorsa, pili mümkünse bütik bir bilgisayar tamircisine götürün ve orada denettirin. Sorun cihazın ''Charger Board'' unda dahi olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 15 Nisan 2011; 23:13:59 >

• kısa devre pile zarar verebilir yanılmıyorsam pilin + - kutupları biliniyorsa bence harici bi adaptörle şarj edilmeli tabi uygun voltaj ve amperle o zaman bi miktar enerji alacağı için sorun düzelebilir
  • Amper'in yüksek veya az olmasının bir önemi yoktur. Yalnız gerilim ( Volt ) değerinin elbette yüksek olması uzun süreli bekleme konumunda zarar verebilir. Artı ve eksi kutupların ters bağlanmasıda herhangi bir sorun doğurmaz. Zirâ her iki pil üzerinde kutup işaretleri yazacaktır.
  • Laptop pillerini; eğer cihaz yeni alındıysa hiç sarj etmeden saklamak daha sonra kullanmak için alternatif bir seçenek olabilir.Eğer sarj görmüşse pili tam dolu veya tam boş değilde. %40-50 civarında iken saklamak pilin daha uzun ömürde kullanılmasını sağlar.

Sizin karşılaştığınız durum için şunu söyleyebilirim. piliniz ölmüş ..!
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.