Koşuya Yeni Başlayanlar İçin Program
89 Cevap21232 Görüntüleme42 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2554 Mesaj
13 Nisan 2011; 23:06:40 

Yürümek ile koşmak arasındaki farkı, ne hız olarak ne de biomekanik bir fark olarak açıklayabiliriz. Aradaki tek fark kararlılıktır. Bu konuda kararlı olan herkes çok geçmeden koşucu olabilir.

Koşmaya başlamak, kişinin bireysel bağımsızlıgını ilan etmesi gibidir. Koşmak, teknolojinin sağladığı imkanları kullanarak hareketsiz bir yaşama bağımlı hale gelmeye karşı atılan önemli bir adımdır.

Koşmanın bize sağladığı fayda sadece düz bir karın, güçlü ve şekilli kaslar, uzun ve aktif bir yaşam değildir. Bu spor, vücudumuzu olduğu kadar ruhsal sağlığımızı da olumlu etkiler; bizi sakinleştirir ve rahatlatır. Bedenimizle ruhumuzun uyum içinde olmasına büyük katkı sağlar.

O halde koşmamak için hiçbir nedenimiz yoktur!

Koşuya Başlamak

Koşmaya karar veren bir çok insanın koşu deneyimleri ne yazık ki pek uzun sürmez. Bunun nedeni, uygulanan programların çoğunun karmaşık olması, bir hedef içermemesi, gereksiz yere zorlayıcı ve yorucu olmasıdır.

Basketbol, tenis vb. gibi değişik sporlar yaparak fiziksel bir altyapıya sahip olmayan kimselerin doğrudan koşu programına başlaması doğru olmaz. Bunun yerine hem koşu hem yürüme içeren yürüme/koşu programı uygulanması gerekir. Bu da haftada 4 kez yapılan ve 20-30 dakika arasında süren bir antrenmandır.

Hayatında hiç koşmamış birinin ise yürüme/koşu programına başlamadan önceki 8 gün boyunca hergün yürüyüş yapması gerekir. İlk 4 gün 20 dakika ve sonraki 4 gün 30 dakika olmak üzere toplamda 8 gün yürünerek, yürüme/koşu programı için ayaklar hazırlanmalıdır. Bu sürenin sonunda kısa koşular programa dahil edilir. 2 dakika koşu ve 4 dakika yürüme olmak üzere bu tekrar 30 dakika içinde 5 kez yapılır. Koşunun yavaş ve jog atma şeklinde olması gerekmektedir.

Koşuya yeni başlayanların yaptıkları en büyük hata, koşulan süre yerine koşulan mesafeyi dikkate almalarıdır. Halbuki koşulan mesafenin hiçbir önemi yoktur. Yani kaç kilometre koştuğunuzun değil, kaç dakika koştuğunuzun önemsenmesi gerekir.

Yeni başlayanların çok yaptıkları diğer bir hata ise hızlı koşmaya çalışmaktır. Hızlı koşmak nefes alıp vermeyi güçleştirir, kaslar acı çekmeye başlar ve koşmak eğlence olmaktan çıkar. Bunun doğal sonucu olarak cesaret kırılır, motivasyon azalır ve kişi koşmayı bırakır. Halbuki yeni başlayanların koşu süratleri, hızlı yürüme temposuna yakın olmalıdır. Koşarken nefes nefese kalmamalı ve hatta yanındaki koşu partneri ile konuşabileceği rahat bir tempoda koşmalıdır.

Aşağıda önerilen program, maratonda dört kez ABD Olimpiyat takım seçmelerine katılmış olan Budd Coates tarafından hazırlanmıştır. Programın amacı koşuya yeni başlayanları 10 hafta içinde 30 dakika koşabilecek duruma getirmektir. Bunu başaranlar yani 30 dakika boyunca rahat bir şekilde koşabilme seviyesine gelenler, artık koşulan süreyi değil de, koşulan mesafeyi dikkate almaya başlayabilirler.

Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

1) Koşu programına başlamadan once doktor kontrolünden geçiniz. Koşmanızı engelleyici bir sağlık probleminizin olmadığına emin olunuz.
2) Antrenman öncesi ve sonrası oluşabilecek ağrılarınız üzerine gitmeyiniz. Daha büyük sorunlara neden olabilir ve spora daha uzun süre ara vermek zorunda kalabilirsiniz. O nedenle gerekirse dinlenerek veya gerekirse medikal yardım alarak ağrılarınızın geçmesini bekleyiniz.
3) Eskimiş ayakkabılar veya başka sporlar için tasarlanmış (tenis, basketbol gibi) ayakkabılar ile koşmayınız.
4) Koşmadan önce kaslardaki sertliği gidermek için hafif esnemeler yapınız. Egzersizin sonunda bu esnemeleri daha fazla yapmaya çaba sarfediniz.

10 Haftalık Yürüme/Koşma Programı

Bu programa başlamadan önce 8 gün yürüyüş yaparak ayaklarımızı hazırlamalıyız. İlk 4 gün 20 dakika, sonraki 4 gün ise 30 dakika yürüyüş yapmalıyız. Sekiz gün sonunda artık birinci haftanın programını uygulamaya başlamak için hazır hale gelmiş oluruz. Program boyunca yürüme/koşma antremanlarını haftada 4 gün, Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri yapmalı; Salı, Perşembe ve Pazar günleri dinlenmeliyiz.

Hafta 1 2 dakika koş, 4 dakika yürü. Toplam 5 kez.

Hafta 2 3 dakika koş, 3 dakika yürü. Toplam 5 kez.

Hafta 3 5 dakika koş, 2.5 dakika yürü. Toplam 4 kez.

Hafta 4 7 dakika koş, 3 dakika yürü. Toplam 3 kez.

Hafta 5 8 dakika koş, 2 dakika yürü. Toplam 3 kez.

Hafta 6 9 dakika koş, 2 dakika yürü. Toplam 2 kez. Daha sonra 8 dakika koş.

Hafta 7 9 dakika koş, 1 dakika yürü. Toplam 3 kez.

Hafta 8 13 dakika koş, 2 dakika yürü. Toplam 2 kez.

Hafta 9 14 dakika koş, 1 dakika yürü. Toplam 2 kez.

(Not: Eğer 9.hafta sonunda yorgun hissediyorsanız, 10.haftaya geçmeden önce bu haftayı tekrar edin.)

Hafta 10 30 dakika koş.

Koşuya başlayacağım da bu güzel yazıyı buldum araştırma yaparken. Paylaşmak istedim bu nedenle.

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

140 Mesaj
16 Nisan 2011; 19:54:41 

çok teşekkürler arkadaşım bu faydalı paylaşımın için.
ben de yeni başlayacağım koşuya.spor salonuna gidiyorum ancak orada ağırlık çalışıyorum.sabahları veya akşamları senin programını uygulayacağım salon dışında.eminim ki faydası ve katkısı olacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1435 Mesaj
17 Nisan 2011; 2:29:26 

mesajım bulunsun işime yarayacak bir konu

2554 Mesaj
17 Nisan 2011; 3:18:22 

Ben de en kısa sürede başlayacağım. Sonuçları bildiririm size.

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

1839 Mesaj
17 Nisan 2011; 19:43:16 

Haftada 3 gün futbol idmanım var 1 tanesi Burhan Felek'te koşu idmanı.Diğer günlerden 1 tanesinde koşu yapma girişimindeyim.Sizce kaç kilometre ya da dk olarak ne kadar koşmalıyım :)

KENDİNE GÜVENENLERİ BEKLİYORUM.
ORIGIN ID : FTaze

1619 Mesaj
18 Nisan 2011; 19:42:18 

Yaza kadar air alert, yazın da bunu yaparım nasip olursa. Güzel konu teşekkürler.

Kimilerini boğan deniz, kimilerine yeni kıtalar gösterir.

2480 Mesaj
19 Nisan 2011; 10:08:50 

hala ve hala onyargiliyim.kosunca sanki hic birsey olmayacak gibi...
cok faydali olmus eline saglik :)

675 Mesaj
20 Nisan 2011; 22:42:20 

Mesajım bulunsun..

''İstediklerinizi yapacak yürek yok sizde. Benim gibi adamlara muhtaçsınız. Benim gibi adamlara muhtaçsınız, böylece parmakla gösterip... "İşte, kötü adam o" diyebiliyorsunuz.''

521 Mesaj
22 Nisan 2011; 17:46:35 

mesajım bulunsun

1619 Mesaj
3 Mayıs 2011; 0:13:11 

Bugün başladım beyler. Baya ter attım.

51 Mesaj
4 Mayıs 2011; 17:19:12 

Bilgiler çok işime yarayacak, elinize sağlık

174 Mesaj
10 Mayıs 2011; 23:36:35 

Cuma başlıyorum,bu göbek tak etti lan canıma Yaza kadar aldığım kiloları geri vereceğim inşallah

Güzel paylaşım olmuş,teşekkürler.

749 Mesaj
11 Mayıs 2011; 17:02:20 

Mesajim bulunsun.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Mayıs 2011; 18:46:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Biksann

Cuma başlıyorum,bu göbek tak etti lan canıma Yaza kadar aldığım kiloları geri vereceğim inşallah

Güzel paylaşım olmuş,teşekkürler.

Body yap sade koşu ile olmaz

1619 Mesaj
12 Mayıs 2011; 20:20:24 

quote:

Orijinalden alıntı: _ARTiZ_

Ne alaka? Vücut çalışarak kas yapılır. Cardio çalışarak kilo verilir, kondisyon artırılır. Sadece koşu ve yemek düzeni ile kilo verilir.

4055 Mesaj
12 Mayıs 2011; 23:31:03 

quote:

Orijinalden alıntı: _ARTiZ_

Sadece koşu ile olur.

436 Mesaj
28 Mayıs 2011; 13:07:32 

Teşekkürler

263 Mesaj
6 Haziran 2011; 1:16:19 

mantıklı! deneyelim hele. teşekkürler.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

8174 Mesaj
5 Eylül 2011; 9:05:36 

ben de başlıyorum

37 Mesaj
7 Eylül 2011; 2:10:11 

Koşarken burundan nefes alıp vermenin sağlığa bi zararı var mı yada yarar sağlar mı ciğerlere? =) Askerdeyken zorla koştururlardı her sabah 8km bende burundan nefes alıp verirdim agızdan nefes almazdımda vermezdimde haliyle hiç yorulma olmazdı nefeste sadece bacak kasları agrırdı ama hep düşünürdüm zararlı mı diye =)

1251 Mesaj
8 Eylül 2011; 11:49:39 

quote:

Orijinalden alıntı: DicqMenLee

Koşarken burundan nefes alıp vermenin sağlığa bi zararı var mı yada yarar sağlar mı ciğerlere? =) Askerdeyken zorla koştururlardı her sabah 8km bende burundan nefes alıp verirdim agızdan nefes almazdımda vermezdimde haliyle hiç yorulma olmazdı nefeste sadece bacak kasları agrırdı ama hep düşünürdüm zararlı mı diye =)

Kesinlikle doğru olan burundan alıp ağızdan vermek,burundan alınan havanın (Burun içyapısı sayesine ) vücudun ihtiyacı olan ve kaslara gidecek oksijenin kalitesinin ağızdan alınan havanın kalitesinden çok yüksek olduğudur. Bu durumda kaslar daha az yorulur.
Doktorumun söylediği,ağızdan alınan hava burundan alınan havanın ancak onda biri kadar oksijen alırmış vücudumuz.

585 Mesaj
23 Eylül 2011; 22:01:46 

bu forumda 11-12 yaşında çoçukların olduğunu unutmayalım.yaptığımız yorumların şaka olduğunu anlayamayabilirler. (Zeytinburnu)

1355 Mesaj
24 Eylül 2011; 9:15:40 

Koşmak bir tutku,bir bağımlılık... Bir kere başladınız mı, artık sonu gelmez.. Bir gün koşmazsanız, kendinizi suçlu hissedersiniz... Mutlu mu olmak istiyorsunuz; kesinlikle hiç düşünmeden koşun... Hem vücudunuz form tutmuş olur, hem ruhunuz..:)

Hergün koşuyorum. Baldır kaslarında biraz ağrı oluyor, ama onu düşünmüyorsunuz bile..:)

6344 Mesaj
24 Eylül 2011; 12:06:54 

Aynen ben de neredeyse hergün tempolu yürüyorum.Hatta yürümediğim günlerde kendimi hamlamış v tembelleşmiş hissediyorum.Yürüyüş sonrası bir duş alıp uzanıp limonlu bir soda da patlattım mı değmeyin keyfime ...

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

1856 Mesaj
28 Eylül 2011; 13:41:08 

koşmak lazım beyler

DH CEMİYYET-İ OSMÂNİYYE

2480 Mesaj
28 Eylül 2011; 13:57:58 

kosu bandinda 40 dakka hoppala hoppala geciyoda ayaklar kuma topraga asfalta degdi mi ayaklar gitmiyor yahu aynisi sizde de var mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lyldz -- 28 Eylül 2011; 13:58:53 >

414 Mesaj
28 Eylül 2011; 16:51:00 

3 kmyi 15 dakikanın altında koşmadıkça koşmuş gibi hissetmiyorum kendimi.

Nothing is impossible for a determined mind,
There is nothing you can't do if you focus,
Go forward once your path is set!!

~Bruce Lee

62 Mesaj
29 Eylül 2011; 2:13:36 

Oldu ozaman haydi spora :)

hTC One m7

152 Mesaj
30 Eylül 2011; 22:39:36 

Koşmayı severim fakat bir programım ve yeterli bilgim yoktu. Bu programı uygulayacağım. Teşekkürler.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Ekim 2011; 23:36:25 

Ya arkadaş ben utanıyorum ondan sadece yürüyüş

1619 Mesaj
5 Ekim 2011; 17:35:56 

Neyinden utanıyorsun arkadaşım? Yolda şınav çeken bile var.

3079 Mesaj
6 Ekim 2011; 12:19:24 

yeni koşmaya başlayacak olanlar için düşünenler için güzel bilgiler, teşekkürler mesajım bulunsun

Bir Kere Girerseniz, Bir Daha Asla Geri Dönemezsiniz...

91 Mesaj
6 Ekim 2011; 14:04:05 

Teşekkürler Mesajım bulunsun.

1355 Mesaj
6 Ekim 2011; 21:47:14 

quote:

Orijinalden alıntı: lyldz

kosu bandinda 40 dakka hoppala hoppala geciyoda ayaklar kuma topraga asfalta degdi mi ayaklar gitmiyor yahu aynisi sizde de var mi

Vallaha ben de tam tersi. Koşu bandı var evde, yatıyor kaç senedir. Koşan yok. :) Çok sıkıcı, kendimi hamster gibi hissediyorum koş koş bir yere varamıyorsun baba Zaman da geçmiyor haliyle. Evden bir çıkıyorum sabah, 2 saat geçmiş oluyor. Hiç anlamıyorum bile.

Hem koşarken, etrafta kız da oluyor hacı. Oraya bak , buraya bak derken zaman geçiyor baya da zevkli

8174 Mesaj
6 Ekim 2011; 22:40:58 

5. Haftadayim programda iyi gidiyor şimdilik
İlk gün 1:20 de nefes aldığım yer değişiyordu
Simdi 8 dk rahat rahat koşuyorum

2555 Mesaj
7 Şubat 2012; 15:40:57 

koşu yerine hep yürüyüş yapmak daha iyi bence.

Ömrümü yedin kapitalizm.

1619 Mesaj
7 Şubat 2012; 16:59:00 

quote:

Orijinalden alıntı: METAL

koşu yerine hep yürüyüş yapmak daha iyi bence.

Amacına bağlı.

1839 Mesaj
7 Şubat 2012; 17:24:45 

Direk 10. haftadan başlıyorum :D :D

KENDİNE GÜVENENLERİ BEKLİYORUM.
ORIGIN ID : FTaze

80 Mesaj
7 Şubat 2012; 22:13:41 

Ben Mecidiyeköy'de oturduğum için koşulacak mekan yok buralarda. Koşu bandında yürümek ve koşmak kaç kmlere denk geliyor söyleyebilir misiniz? Ben 15 dakikada 3km den fazla koşmaya çalışıyorum ve bu beni çok yoruyor hatta sıkılıyorum koşmaktan. Boyum: 1.78 Kilom:67

104 Mesaj
7 Şubat 2012; 22:39:06 

Hani programa karşı değilim ama herkesin limitleri farklı.Forrest Gump gibi yorulana kadar koşacaksın sonra dinlen gene koş zaten vücud iflas ediyor belli yerden sonra zorlamayacaksın.Kısaca koşu için programa gerek yok

3203 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:12:51 

Güzel program da koşma temposu nasıl olacak hızlı mı yoksa maraton koşusunda ki gibi mi?

LOST/CHUCK/THE VAMPIRE DIARIES/ARROW/NIKITA/PERSON OF INTEREST/HEROES/REVOLUTION/KYLE XY/FRINGE/V/FLASHFORWARD/TRUEBLOOD/DEXTER/SUPERNATURAL/NEW GIRL/THE LOST ROOM/THE WALKING DEAD/PERSONS UNKNOWN/HAVEN
DH KİTAP TUTKUNLARI

1619 Mesaj
8 Şubat 2012; 17:38:03 

quote:

Orijinalden alıntı: jacob108

Güzel program da koşma temposu nasıl olacak hızlı mı yoksa maraton koşusunda ki gibi mi?

Hızlı koşabiliyorsan burada durmanın alemi yok.

3203 Mesaj
8 Şubat 2012; 17:51:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

Hızlı koşabiliyorsan burada durmanın alemi yok.

Hızlı koşmasına koşarım da süreyi geliştirmek önemli olan en fazla 1-2 dakika depar atarım.

LOST/CHUCK/THE VAMPIRE DIARIES/ARROW/NIKITA/PERSON OF INTEREST/HEROES/REVOLUTION/KYLE XY/FRINGE/V/FLASHFORWARD/TRUEBLOOD/DEXTER/SUPERNATURAL/NEW GIRL/THE LOST ROOM/THE WALKING DEAD/PERSONS UNKNOWN/HAVEN
DH KİTAP TUTKUNLARI

3439 Mesaj
9 Şubat 2012; 14:10:14 

Her gün 10 ar dakka ara vermeden orta tempoda koşmaya başladım baya işe yarıyor tavsiye ederim.Ama bugün yerler buzlu koşamıycam sanırım.

Cevaplarken alıntı yapın.

40 Mesaj
22 Nisan 2012; 16:26:12 

bende başlıyorum hayırlı olsun

yoksul insanların boş vakitleri olması fikrini zenginler öteden beri nefretle karşılamışlardır.

4 Mesaj
22 Nisan 2012; 23:07:10 

bende bir hafta oldu yürüyüş yapıyorum günde yakaalsık bir saat fakat programsız yaptığımiçin ayak bileklerim baya ağrıyor. bu programı uygulasam daha iyi olaca gibi. dinlenmeli.:)

............

685 Mesaj
23 Nisan 2012; 10:00:16 

koşunun yanında ağırlık çalışarak destek vermek hem yağ yakımını hızlandırır hemde bir daha kilo almazsanız. tabi yediğimize de dikkat etmemiz lazım..

8174 Mesaj
24 Nisan 2012; 9:53:21 

8. haftada bırakmıştım
aradan çok zaman geçti
yeniden başlamam lazım ancak arkadaşım bıraktı
tek koşmak çok zor geliyor

koşmak inanılmaz faydalı, ruh halimi düzeltiyordu
herkese tavsiye ederim

2090 Mesaj
24 Nisan 2012; 10:01:22 

Hocam dün programınızı uygulamaya 2 arkadaş başladık. Güzel ve profosyonel bir koşuya alıştırma programı gibi duruyor teşşekkür ederim.

..::Türkiye Orjinal Xbox360 Kullanıcıları Kulübü::..
Be original, Be Live...

40 Mesaj
24 Nisan 2012; 20:42:38 

Bu konuda mesajım bulunsun , işime yarayabilir.

BİM Fan Club

1076 Mesaj
24 Nisan 2012; 21:04:50 

mesajım bulunsun

i5 760 2.8GHz @ 3.6GHz @ 1,240v / ASUS P7P55-M / ASUS GTX660Ti DirectCU II 2Gb 192bit / 2x4GB GSkill RipjawsX 1600MHz CL9 / Kingston HyperX 3K 120GB / Seagate Barracuda1TB, Samsung HD130SJ1TB, WD Caviar Green1TB / Everest Rhino 600W / Thermaltake Big Typhoon / Saitek X52 PRO Flight Control System / Logitech G103 / Steelseries Kinzu v2 / Steelseries qck+ / Sennheiser PC320
775 soket soğutucuyu 1156 sokete takan adam
"screw you guys i'm going home" / TuAF-North / steamid:hakannorth

597 Mesaj
27 Nisan 2012; 18:32:50 

3 Günde bir hafta atlamayı düşünüyorum. Bakalım bugün başlayacağım.

1280 Mesaj
2 Mayıs 2012; 13:33:24 

benimde koşuda rahatsızlığım var o yüzden halı sahalarda yıldız kaleci benim

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

279 Mesaj
13 Mayıs 2012; 1:30:13 

Mesajım bulunsun , teşekkürler

321 Mesaj
16 Mayıs 2012; 19:53:11 

Bulunsun lazım olacak

1369 Mesaj
12 Haziran 2012; 20:43:34 

Bu gün 2. haftadan başladım bakalım.

"Nasıl istersen öyle yaşa fakat bil ki bir gün mutlaka öleceksin. Kimi seversen sev ama unutma ki bir gün ondan ayrılacaksın. Dilediğin gibi davran lâkin şu da her zaman hatırında olsun ki her yaptığının karşılığını mutlaka göreceksin."

1369 Mesaj
17 Haziran 2012; 8:30:41 

Bu gün 3. kez koştum, biraz freestyle yaptım yani ilk 10-15 dk yürüyüp ısındım sonra 6 dk koştum 2-3 dk yürüdüm, sonra 7-8 dk koşup 2-3 dk yürüdüm sonra yine aynını yaptım , en son da 10 dakika koşup bitirdim.İlk gün normal hızda koşuyodum 3 dk koşana kadar canım çıkıyordu.Şuan düşük tempoyla koşuyorum 10 dakika zorlanarak koşuyorum.
Ama eminim ilk gün böyle yapsaydım yine 5 dakikada pilim biterdi.Demem o ki benim gibi daha önceden koşu antrenmanı yapmayan biriyseniz koşamıyorum demeyin.3-5 antrenmanın ardından benim gibi açılırsınız.Gelecek günleri de yazmaya çalışırım.30 dakika kesintisiz koşacağım günü iple çekiyorum ve bence 2-3 hafta sonra 20-25 dakikanın üstüne çıkabilirin

"Nasıl istersen öyle yaşa fakat bil ki bir gün mutlaka öleceksin. Kimi seversen sev ama unutma ki bir gün ondan ayrılacaksın. Dilediğin gibi davran lâkin şu da her zaman hatırında olsun ki her yaptığının karşılığını mutlaka göreceksin."

1063 Mesaj
18 Haziran 2012; 1:36:34