Şimdi Ara

Ghost Trick: Phantom Detective İnceleme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
4.669
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Açıklama: Ruhlar aleminin en acarı dedektifiyle sıra dışı bir macera.

Hayalet denildiğinde irkilmeli insan. Tüyleri diken diken edecek bir hikâye akla gelmeli. Hem de uykularınızı kaçıracak, gece 2 adım ötenizdeki tuvalete gitmekten alıkoyacak cinsten. Amma velâkin, benim aklıma ya yumuşak huylu Casper geliyor ya da rahmetli Patrick Swayze ve Demi Moore ikilisinin başrollerini paylaştığı o efsane romantik film. Ha, tabii bir de Hayalet Avcıları.

Ghost Trick’te karşımıza çıkan hayalet hikâyesi de ürkütücü olmaktan bir o kadar uzakta. Korku değil bir gizem havasının hâkim olduğu senaryomuz, ana karakterimizin uzun süreli bilinç kaybının ardından şehir çöplüğünde uyanmasıyla başlıyor. Kim olduğunu, ne olup bittiğini, buraya nasıl geldiğini dahi anlayamayan karakterimiz kendini bir anda işlenmek üzere olan bir cinayetin tam ortasında bulur. Yardım etmek ister ancak bir sorun vardır: kendisi bir ölüdür.

''

Çaresizce tüm olup biteni seyrederken, birden ruhlar aleminden yükselen bir ses “odun gibi duracağına bir şeyler yap!” diyerek yeni yetme hayaletimize, ruhlar diyarında her kula nasip olmayan bir güçle ; Ghost Trick adı verilen kabiliyetlerle bezendiğini ve çeşitli numaralarla duruma müdahale edebileceğini anlatır. Anlatan bir sokak lambası olunca pek etkileyici olmuyor ama etraftaki eşyaları, cansız varlıkları ve maddeleri kullanarak canı tehlikede olan kızın hayatını kurtarmamızla birlikte korkunç bir gerçekle de yüzleşmiş oluyoruz: Şafak söktüğünde hayaletimiz Sissel’in ruhu ebediyen yok olacaktır. Bu andan itibaren Sissel hem neden öldürüldüğünü/öldüğünü bulması gerekecek, hem geçmişini çözmeye çalışacak hem de insanlara yardım ederek aynı kaderi paylaşmamaları için ruhunu ortaya koyacak.

''

Hikâyemiz hayatını kurtardığımız kızın etrafında şekillenmeye başlarken, öldüğümüz yerde öldürülmek üzere olan bu kızın bir şekilde bizimle alakası olduğuna inanıp peşine takılmamızla farklı yönlere. Ghost Trick bize hikâye ile birlikte işleyen bulmacalarla süslenmiş bir dünya sunuyor. Bu haliyle görsel roman diye adlandırdığımız oyun türüne benzerlik gösteren bir yapıya sahip. Bir ruh olarak, yaşayanlar ve ruhlar âlemi arasında geçiş yapabiliyoruz. Yaşayanlar âleminde zaman akıp giderken, aynı yerde ruhlar âlemine geçiş yaptığımızda zaman donuveriyor. Ruhlar âlemindeyken ortamın rengi kırmızıya bürünüyor ve sadece üzerinde yolculuk yapabileceğiniz veya etkileşime geçebileceğiniz eşyaların rengi mavi bir ışık saçıyor. Etkileşime geçtiğimizde, yani Ghost Trick adını verdiğimiz güçlerimizi kullandığımızda, ele geçirdiğimiz eşyayı ne şekilde kullanabileceğimize dair üst ekranda bir ipucu görünüyor.

İncelemenin devamı için tıklayınız

• nintendo hayatta almam böyle bir konsol ve oyunları boğğ.. Alanlarda hemen laf sokmasın bizim türk milletine hitap etmiyor oyunları bence
  • hardcore oyuncu kitlesine hitap etmiyor desek daha iyi, Türk milletinede hitap ediyor.
  • Ds'e çıkmış bence en iyi oyunlardan biri ayrıca ingilizcesi'de basit ne olup bittiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz. Keyif anlamında ds oyunları pc oyunları kadar iyidir size uygun oyunu bulmanız gerek sadece.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mezka

nintendo hayatta almam böyle bir konsol ve oyunları boğğ.. Alanlarda hemen laf sokmasın bizim türk milletine hitap etmiyor oyunları bence

tabi ya, 2004'te çıkmış zayıf donanımlı bir konsolun oyunlarının, son model ekran kartlarına, işlemcilerine bi dünya para bayınılmış pc'nin oyunlarından daha iyi; derin ve zekice olması bazılarını iğrendiriyor böğğ diye.. ühhüe ben ama o kadar para sayıyorum ekran kartlarına bilgisayarımda son model güzel grafikli boş oyunları nintendo'nun eğlenceli oyunlarından daha çok seviyorum diye feryat edenler de cabası. türk milletine cod, crysis gibi boş oyunlar hitap eder ghost trick gibi, final fantasy gibi, ace attorney gibi güzel kurgulanmış oyunlar deği çünkü bizim insanın ingilizcesi ds'in derin hikayeli rpg'lerinin içinden çıkmaya yetmez anca antalyadaki ruslarla yarım yamalak anlaşabilmeye yeter.
  • @mezka hadi sen git cod da adam falan öldür ondan başka bişeye kafan basmaz senin zorlama kendini :)

DS e çıktığını görünce şaşırdım görmemiştim hiç haberini güzel gözüküyor bi ara oynamak lazım İnşallah böyle oyunlar daha da sürer DS de..
  • Konsolum olmadığından emulatörle oynama fırsatım oldu, kaç tane pc oyunundan bu oyundaki kadar zevk aldın derseniz 1 veya 2yi geçmez derim. Üstelik oyunu hala bitirmiş değilim bitmesin diye oynamıyorum hatta.
    Pc'deki grafikten başka başka bir numarası olmayan oyunları 5le çarpar.

Bir gün konsol alacak olursam o nintendo olur herhalde.
  • quote:

@mezka hadi sen git cod da adam falan öldür ondan başka bişeye kafan basmaz senin zorlama kendini :)

sizin kafanız yerindemi benim oynadığım oyunların haddi hesabı belli deil yorumda diyorum ds olanlar hemen araya girmesin laf sokmasın diyorum sizin yaptığınız mallık resmen yazık yazık yorum yapmasam ben kimse yorum yapmayacaktı oyuna nintendosu olanlar bir elin parmakları kadar işte yarası olan gocunur....
  • quote:

quote:

@mezka hadi sen git cod da adam falan öldür ondan başka bişeye kafan basmaz senin zorlama kendini :)

sizin kafanız yerindemi benim oynadığım oyunların haddi hesabı belli deil yorumda diyorum ds olanlar hemen araya girmesin laf sokmasın diyorum sizin yaptığınız mallık resmen yazık yazık yorum yapmasam ben kimse yorum yapmayacaktı oyuna nintendosu olanlar bir elin parmakları kadar işte yarası olan gocunur....

bu nintedo'nun ülkemizde giriş seviyesi pc fiyatına satılmasından olabilir mi acaba?
  • Daha sıra gelmedi bu oyuna ama merak ediyordum, heryerde övülüyor.
  • quote:

quote:

böğğ diyorsun bizim ülkenin bıçkın delikanlılarına nintendo uymaz diyorsun, üstüne yaptığınız mallık diyorsun hala ötüp duruyorsun.. bir elin parmakları 5 elin parmakları. bu ülkede de nintendo'yu ve nintendo oyun kültürünü sevenler çoktur merak etme. gelmiş geçmiş en çok satan oyun konsolundan bahsediyoruz burada, son yıllarda call of dut çöplüğüne dönen pc platformundan değil.
  • wildlove ne kadar nintendo fanboyluğu yapıyorsun aferin yapmaya devam et biri herhangi birşeyi kötüledimi birileri hemen zıplıyor nasıl olur böyle olur vs vs.bir laf vardır bir deli kuyuya taş atar peşinden 10 akıllı gider....
  • quote:

wildlove ne kadar nintendo fanboyluğu yapıyorsun aferin yapmaya devam et biri herhangi birşeyi kötüledimi birileri hemen zıplıyor nasıl olur böyle olur vs vs.bir laf vardır bir deli kuyuya taş atar peşinden 10 akıllı gider....

kötülemek vardır eleştirmek vardır. sen dersin ki nintendo firması grafik teknolojisine önem vermediği için oyunları çağ dışı görüntülerle piyasaya çıkıyor o zaman eyvallah derim. nintendo'nun bu konuya önem vermemesi eleştirilecek bi noktadır. ama tutup "öğğ ne biçim oyunlar bunlar, çocuk oyunları, bizim ülkenin adamı oynamaz, mallık yapmayın" gibi yorumlar getiriyorsan o eleştiriden çıkıp kullandığın platformun (belki binlerce yüzlerce dolara aldığın ekran kartının belki işlemcinin belki de ps3 veya xbox'ın) fanboyluğunu yapmaktır. şu an benim elimde orta karar bi pc var. 4850 ekran kartlı, amd 6000 işlemcili ve 4gb ramli. son oyunların hepsini oynatıyor ki 19" olduğu için hd çözünürlüğe çıkamadığımdan kasma felan olmuyor oyunlarda. son 1 yıldır pc'ye çıkan oyunların hepsini denedim ama bıraktım.. call of duty, dead space, starcraft 2 vs aklına ne ne gelirse.. çünkü keyif almıyorum ve psp ile nintendo ds'teki çağ dışı grafiklere sahip oyunlardan keyif alıyorum.. ne bileyim bol bol rpg buluyorum, platform oyunları buluyorum, sıra tabanlı strateji oyunları buluyorum, god of war buluyorum, tekken buluyorum veya ghost trick gibi güzel macera oyunları buluyorum vs.. aradığımı buluyor muyum sonuçta önemli olan odur benim için. nintendo fanboyluğu da yaptığım yok keza ds lite'ın kartla birlikte maliyeti bana 100-150 lira arası bi paraya gelmişti.. 25 yaşındayım, amiga-snes dönemlerinden beridir oyun oynarım. işin daha da ilginçleştiği nokta ne biliyor musun, bazen bu kötü grafikli oyunlar kesmeyince psp ve ds'e emülatörleri doldurup 15-20 yıl öncesinin 8-16 bitlik oyunlarını oynuyorum castlevania, zelda, bonk vs gibi. burada önemli olan talep meselesidir ve zevk meselesidir. artık grafik manyağı oyunlar zerre keyif vermiyor, her yıl veya 2 yılda bir sistem değiştirmeyi hiç istemiyorum, uzun bi süre değiştirmeyeceğim de.. benim taleplerim bu yönde, ben bu oyunlardan ve nintendo oyun kültüründen memnunum çünkü içinden geliyorum, onlarla büyüdüm. sen dersen ki bizim insanımıza bu oyunları oynamayı yakıştıramıyorum diye, eleştiri yapma kabiliyetini bi gözden geçir derim. ben gelip pc-xbox bölümlerinde "mal mısınız olm bu grafikleri köklenmiş içi boş oyunları oynuyorsunuz" desem de aynı tepkiyi görürüm belki senden.. ama bana ne, kim ne oynarsa oynasın fakat benim hoşlandığım tarz bu diye kimse gelip zevkime, kişiliğime hakaret etmesin istediğim bu. sonuçta adı üzerinde oyun bunların. eğlenmek için oynanır. kimi gerçekçi grafiklerle cillop gibi rahat oyun keyfi yaşamak ister, kimi geçmişi hatırlatan vasat grafikli oyunlarla zor bir oyun deneyimi yaşamak ister. zor derken bildiğin zor, castlevania gibi şipir şipir terleten oyunlardan bahsediyorum. oynadığım oyunlarda grafikten çok iyi bir hikaye akışı, zorlayıcı bi oyun yapısı arıyorsam bundan kime ne, biz aradığımızı herhangi bi platformda buluyoruz sonuçta önemli olan bu. arz-talep meselesi tüm olay. fanatik felan değilim sonuçta, eski oyunları seviyorum ki özellikle yıllar geçtikçe bu sevgim daha da artıyor.
  • nintendo hayatta almam böyle bir konsol ve oyunları boğğ.. Alanlarda hemen laf sokmasın bizim türk milletine hitap etmiyor oyunları bence

ben ne dedim üstteki yoruma bak konsol ve oyun bana itici gelebilir sonundada kişisel yorumum bence diyorum. ben senin oyunlarına tarzına birşey demiyorum ilk yorumumda siz başka başka konulara girdiğiniz.grafik benim içinde önemli deil dediğin gibi sürekli pc değiştirmek demek bende 7 senede 2. bilgisayarımı aldım x6 ve hd5870 aldım. sen nasıl ben ne oynuyorsam kime neyse bende ne oynuyorsam neyi sevmiyorsam kime ne konuyu fazla uzatmaya gerek yok zevkler ve renkler tartışılmaz
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.