Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (73. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.351
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: asewes

quote:

Orijinalden alıntı: baris2357

Bu topici yeni kesfettim.

2012 de bende anadolu hayattaki 2 hesabimi kapattim.

Kesintilerin alinabildigini yeni duydum.

Nasil aliyoruz,nereye hangi belgelerle basvuruyoruz.yardimci olursaniz sevinirim.hsbc uzerinden kaydolmustum sisteme.

Bu arada anadolu hayati kimseye onermem.o kadar cuzi bir artis oldu ki 5 sene de,kufur gibi.
    Tesekkurler.

Arkadaşım Fon getirilerine göre bir şirketi yok getirisi küfür gibiydi falan diye kötülüyorsun ekonomi bilmiyorsan hiç yazma ülkede senelik bileşik faiz %7lerde şirketler ne yapsın her şirkette fon getirileri ülkedeki finansal duruma göre üç aşağı beş yukarı aynıdır aynı olmak zorundadır ekonomi belli ,sen bu dönem boyunca vergi avantajından yararlandıysan yatırdığın paranın her ay vergi dilimlerine göre maaşına %15-%20-%25 vergi avantajı aldın bundan hiç bahsetmiyorsun şirketinin insan kaynaklarına eğer bes makbuzlarını göndermediysen senin hatan ama gönderdiysen ve yararlandıysan borsada yüksek risk hariç hiçbir garanti yatırım aracında bu getiriyi sağlayamazsın bence ayrılmaklada yanlış yapmışsın eğer sana o 2 hesabı açan arkadaş vergi avantajını anlattıysa fonlarında anlattıysa doğru olarak bence yanlış senin fon getirisine bakarsak: ülke ekonomisine bağlı fonlar olduğu nedir bu fonlar? likit fon,kamu borçlanma fonları devlet iç borçlanma senetlerine bağlı olan,imkb borsaya bağlı riskli fonlar, esnek fonlar, dövize bağlı fonlar şimdi bunlardaki artış azalış belli sana tavsiyem bağla kamu borçlanmaya senelik %8-10 getirsin önemli değil sen aldığın devlet avantajına bak %25 veriyor her şirket bireysel emekllikte kalitelidir eğer ilgili bir finansal danışman' dan yaptırırsanız hatta bu iş için acenta ile çalışırsanız daha ilgili olurlar onların özel müşterileri olursunuz hiç pişmanlık duymazsınız siz Anadolu Hayatı arayıp özür dileyin size iyilik yapmaya çalışmışlar para biriktirtmek için bu sisteme girmeyen ya da ayrılan ileride çoook kafasını vurur duvarlara

BES i savunan ve arkadaşım diye başlayan arkadaşım, şimdi yazacaklarımı iyi oku:

1. BES, adında geçtiği gibi emeklilik sistemi değildir. Emeklilik sisteminde ölene kadar düzenli olarak para alırsınız, BES te ise birikiminiz bitene kadar. Bunun neresi garip banka tabi ki kişiye biriktirdiğini verecek fazlasını niye versin dersen o zaman sistemin adına Emeklilik Sistemi demeyeceksin. Sistemin adına Emeklilik dersen zaten baştan neyi planladığın ortaya çıkar. İnsanları kandırmanın daniskası bu. Algıyı değiştirip milleti soymak bu.

2. BES e girip yatırım aracı olarak borsa fonlarını seçmeyip sistemde yıllarca kalıp sıfıra sıfır elde var sıfır olarak çıkan binlerce insana ne demeli. Bu kadar kişi yalan mı söylüyor? Yatırdığın para borsa hariç hiçbir yatırım aracında bu kadar getirmez demişsin. Risksiz yatırım araçlarının neler olduğunu bilmediğin ortaya çıkıyor. DASK ını yaptırdığın sürece ev, arsa, dükkan vs almak da bir yatırımdır ve Türkiye de ev, dükkan fiyatlarının son yıllardaki artışı hakkında bilgin yok sanırım.

3. Bankalar müşterilerden aldıkları parayı zaten değerlendiriyorlar. Bir de yok genel yönetim gideriymiş, yok komisyonmuş yok yıllık hesap işletim gideriymiş bunlar ne saçmalık o zaman. Demek ki yine birinci maddeye kafamızı kaldırıp bakıyoruz. Bankalar vatandaşı yıllardır türlü yollarla soyuyorlar, BES de bunlardan biri. Adamlar işi gücü bırakıp haftalık, aylık toplantılarında müşterilere nasıl hissettirmeden düdüklerizin hesabını yaparken devlet seyirci oldugundan olan vatandaşa oluyor. Bankaların yıllardır yaptıkları kar, faaliyet karı değil, operasyonel kardır. Millete habire operasyon yapıp soydukları içindir. Dünyada hiçbir devlette bu tip saçma sapan kesintiler yoktur.
    Örn, kredi alırken ödenen dosya masrafı, hesaplara işletilen yıllık hesap işletim ücreti, kredi kartlarından alınan fahiş aidatlar, daha aklıma gelmeyen onlarca şey.

Hadi arkadaşım bu 3 maddeye karşı bankaları savun, çok merak ediyorum nasıl yapacağını.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mussti19

Eşim garanti bireysel emeklilik üyesiydi. 3-4 ay üye kaldı ve her ay 100 tl den fazla para kesmişlerdi. 3 -4 ay sonra çıkmak istedi ve çıktı ancak geri para iade etmeyiz demişler. alabilirmiyiz bunu ve nasıl bir yol izlememiş gerekiyor

3-5 yıl Ertelenmiş giriş aidatlıdır sözleşmeniz ayrılıp hiç para alamamak yerine keşke ödeme durdurup kaç yıl ertelendiyse o kadar sene ödemeyip bekleyip o seneye kadar fonda değerlenmiş paranızı alsaydınız.

ARKADAŞLAR ERTELENMİŞ GİRİŞ AİDATLI BES SÖZLEŞMESİ YAPTIYSANIZ ÖDEMEYECEKSENİZ DURDURUN ÖDEMELERİNİZİ BEKLEYİN ALMAYIN PARANIZI GİRİŞ AİDATI SENESİ GEÇİNCE ALIN PARANIZI

BİREYSEL EMEKLİLİKTE EMEKLİ OLMAK 10 SENE PARA YATIRMA VE 56 YAŞINI TAMAMLAMAKLA MÜMKÜNDÜR EMEKLİ OLMAK ŞART DEĞİLDİR UZUN SÜRELİ PARA BİRİKTİRMEK İÇİNDE GAYET İYİDİR EN AZ 5-6 SENE HATTA 10 SENE PARA BİRİKTİRECEK OLANLAR GİRSİN GİRİŞ AİDATI KESİNTİSİ OLMAZ BÖYLECE VAR OLAN POLİÇELERİNİZİDE GERÇEKTEN İHTİYACINIZ YOKSA BOZMAYIN.

SORULARINIZI ÖZELDEN ATIN

ilgiiinç :D

• Merhabalar,

Malesef bu özel emeklilik sistemleri sigortalıya üç kuruş kazandırırken sigorta şirketine, acenteye ve bireysel pazarlamacıya 5 kuruş kazandırma sistemi üzerine kurulu.

BES değil ama Anadolu Hayat Emeklilikten 23 (yazıyla yirmi üç) senesi geçmiş 30 senelik Birikimli Hayat Sigortası poliçe sahibi olarak bizzat bunun içindeyim. BES ve bu gibi sistemlerin en büyük getirisi size zorunlu tasarruf yaptırması ve bu tasarrufu yastık altındaki veya banka hesabınızdaki gibi kolayca harcayamamanız.

Yeni BES sigortalısı olacaklar zaten kendi artı veya eksilerini karşılaştıracaklardır. Ama ben buradan birde kendi yaşadığım şu sorun hakkında yeni sigortalıları uyarmak istedim. Biliyorsunuz bu poliçelerde birikim sonuçta primlere bağlıdır ve geliriniz oranında ne kadar çok öderseniz, poliçe bitiminde çok birikiminiz olur. Hatta belli bir prim altında giriş dahi yapamazsınız. Ama 21 sene sonrasında son 2 senedir Anadolu Hayat artık pirimlerimi kendi belirlediği rakamın üstünde arttırmama izin vermiyor. Dolayısıyla birikim yapmamıda engellemiş oluyor. Komik olansa kendi belirlediği primimin, şu anda BES sigortalısı olmak için belirlediği primin dahi altında kalmış olması. Prim artışımı kabul etmemelerine rağmen istediğim primle yeni Birikimli Hayat Sigortası veya BES alabileceğimi belirtiyorlar. Sanırım mevcut poliçemdeki şartlar nedeniyle yeni poliçeler kadar kazanamıyorlar ve beni yeni poliçeye yönlendiriyorlar.

İşin etiğe uymayan tarafı emekliliğimizde alacağımız birikimin kendi primlerimize bağlı olmasına rağmen prim artışımı engellemesi. Hukuki tarafı ise poliçemdeki genel ve özel şartlara göre böyle bir hakkı olmamasına rağmen kendinde bu gücü bulabilmesi.

Yeni BES sigortalısı olacaklara kötü haberim ise, benim poliçemde prim artışımı engelleme hakkı olmamasına rağmen engeleyebilmesi. Ama bazı sigorta şirketlerine ait gördüğüm BES poliçelerinde ise bu "Prim artışını kabul edip etmeme sigorta şirketinin tasarrufundadır" maddesinin açıkça poliçede olması.

Yani çok uzun süreli, en az 10 sene olan belki 20-30 sene olacak bu poliçelerde seneler sonra şirketlerin nasıl ayak oyunlarında bulunabileceğini siz hesaplayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kel_epir -- 20 Aralık 2012; 9:39:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kobrabora

quote:

quote:

Nasil aliyoruz,nereye hangi belgelerle basvuruyoruz.yardimci olursaniz sevinirim.hsbc uzerinden kaydolmustum sisteme.

Bu arada anadolu hayati kimseye onermem.o kadar cuzi bir artis oldu ki 5 sene de,kufur gibi.
    Tesekkurler.

Arkadaşım Fon getirilerine göre bir şirketi yok getirisi küfür gibiydi falan diye kötülüyorsun ekonomi bilmiyorsan hiç yazma ülkede senelik bileşik faiz %7lerde şirketler ne yapsın her şirkette fon getirileri ülkedeki finansal duruma göre üç aşağı beş yukarı aynıdır aynı olmak zorundadır ekonomi belli ,sen bu dönem boyunca vergi avantajından yararlandıysan yatırdığın paranın her ay vergi dilimlerine göre maaşına %15-%20-%25 vergi avantajı aldın bundan hiç bahsetmiyorsun şirketinin insan kaynaklarına eğer bes makbuzlarını göndermediysen senin hatan ama gönderdiysen ve yararlandıysan borsada yüksek risk hariç hiçbir garanti yatırım aracında bu getiriyi sağlayamazsın bence ayrılmaklada yanlış yapmışsın eğer sana o 2 hesabı açan arkadaş vergi avantajını anlattıysa fonlarında anlattıysa doğru olarak bence yanlış senin fon getirisine bakarsak: ülke ekonomisine bağlı fonlar olduğu nedir bu fonlar? likit fon,kamu borçlanma fonları devlet iç borçlanma senetlerine bağlı olan,imkb borsaya bağlı riskli fonlar, esnek fonlar, dövize bağlı fonlar şimdi bunlardaki artış azalış belli sana tavsiyem bağla kamu borçlanmaya senelik %8-10 getirsin önemli değil sen aldığın devlet avantajına bak %25 veriyor her şirket bireysel emekllikte kalitelidir eğer ilgili bir finansal danışman' dan yaptırırsanız hatta bu iş için acenta ile çalışırsanız daha ilgili olurlar onların özel müşterileri olursunuz hiç pişmanlık duymazsınız siz Anadolu Hayatı arayıp özür dileyin size iyilik yapmaya çalışmışlar para biriktirtmek için bu sisteme girmeyen ya da ayrılan ileride çoook kafasını vurur duvarlara

BES i savunan ve arkadaşım diye başlayan arkadaşım, şimdi yazacaklarımı iyi oku:

1. BES, adında geçtiği gibi emeklilik sistemi değildir. Emeklilik sisteminde ölene kadar düzenli olarak para alırsınız, BES te ise birikiminiz bitene kadar. Bunun neresi garip banka tabi ki kişiye biriktirdiğini verecek fazlasını niye versin dersen o zaman sistemin adına Emeklilik Sistemi demeyeceksin. Sistemin adına Emeklilik dersen zaten baştan neyi planladığın ortaya çıkar. İnsanları kandırmanın daniskası bu. Algıyı değiştirip milleti soymak bu.

2. BES e girip yatırım aracı olarak borsa fonlarını seçmeyip sistemde yıllarca kalıp sıfıra sıfır elde var sıfır olarak çıkan binlerce insana ne demeli. Bu kadar kişi yalan mı söylüyor? Yatırdığın para borsa hariç hiçbir yatırım aracında bu kadar getirmez demişsin. Risksiz yatırım araçlarının neler olduğunu bilmediğin ortaya çıkıyor. DASK ını yaptırdığın sürece ev, arsa, dükkan vs almak da bir yatırımdır ve Türkiye de ev, dükkan fiyatlarının son yıllardaki artışı hakkında bilgin yok sanırım.

3. Bankalar müşterilerden aldıkları parayı zaten değerlendiriyorlar. Bir de yok genel yönetim gideriymiş, yok komisyonmuş yok yıllık hesap işletim gideriymiş bunlar ne saçmalık o zaman. Demek ki yine birinci maddeye kafamızı kaldırıp bakıyoruz. Bankalar vatandaşı yıllardır türlü yollarla soyuyorlar, BES de bunlardan biri. Adamlar işi gücü bırakıp haftalık, aylık toplantılarında müşterilere nasıl hissettirmeden düdüklerizin hesabını yaparken devlet seyirci oldugundan olan vatandaşa oluyor. Bankaların yıllardır yaptıkları kar, faaliyet karı değil, operasyonel kardır. Millete habire operasyon yapıp soydukları içindir. Dünyada hiçbir devlette bu tip saçma sapan kesintiler yoktur.
    Örn, kredi alırken ödenen dosya masrafı, hesaplara işletilen yıllık hesap işletim ücreti, kredi kartlarından alınan fahiş aidatlar, daha aklıma gelmeyen onlarca şey.

Hadi arkadaşım bu 3 maddeye karşı bankaları savun, çok merak ediyorum nasıl yapacağını.

Çok güzel yazmışsınız.

Maalesef sistem bu şekilde işliyor.

Bu yüzden bankaları hiç sevmiyorum.

Kapitalist düzende bunlar olan şeyler.

Devlet de dur diyemeyince...

Ama bence tek artısı, para biriktiremeyenler için iyi bir sistem.

• quote:

Tesekkurler.

ödemelerini yaptığın BES şirketini ara, MH seni yönlendirecektir.
    Kendileri sana Mail ile birkaç belge gönderiyor.Doldurup imzalayıp Büyük kurumlar vergi dairesine gönderiyorsun (en temizi elden vermek)
    Hepsi bu yapman gereken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: realgs

quote:

Tesekkurler.

ödemelerini yaptığın BES şirketini ara, MH seni yönlendirecektir.
    Kendileri sana Mail ile birkaç belge gönderiyor.Doldurup imzalayıp Büyük kurumlar vergi dairesine gönderiyorsun (en temizi elden vermek)
    Hepsi bu yapman gereken.

teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: kel_epir

Merhabalar,

Malesef bu özel emeklilik sistemleri sigortalıya üç kuruş kazandırırken sigorta şirketine, acenteye ve bireysel pazarlamacıya 5 kuruş kazandırma sistemi üzerine kurulu.

BES değil ama Anadolu Hayat Emeklilikten 23 (yazıyla yirmi üç) senesi geçmiş 30 senelik Birikimli Hayat Sigortası poliçe sahibi olarak bizzat bunun içindeyim. BES ve bu gibi sistemlerin en büyük getirisi size zorunlu tasarruf yaptırması ve bu tasarrufu yastık altındaki veya banka hesabınızdaki gibi kolayca harcayamamanız.

Yeni BES sigortalısı olacaklar zaten kendi artı veya eksilerini karşılaştıracaklardır. Ama ben buradan birde kendi yaşadığım şu sorun hakkında yeni sigortalıları uyarmak istedim. Biliyorsunuz bu poliçelerde birikim sonuçta primlere bağlıdır ve geliriniz oranında ne kadar çok öderseniz, poliçe bitiminde çok birikiminiz olur. Hatta belli bir prim altında giriş dahi yapamazsınız. Ama 21 sene sonrasında son 2 senedir Anadolu Hayat artık pirimlerimi kendi belirlediği rakamın üstünde arttırmama izin vermiyor. Dolayısıyla birikim yapmamıda engellemiş oluyor. Komik olansa kendi belirlediği primimin, şu anda BES sigortalısı olmak için belirlediği primin dahi altında kalmış olması. Prim artışımı kabul etmemelerine rağmen istediğim primle yeni Birikimli Hayat Sigortası veya BES alabileceğimi belirtiyorlar. Sanırım mevcut poliçemdeki şartlar nedeniyle yeni poliçeler kadar kazanamıyorlar ve beni yeni poliçeye yönlendiriyorlar.

İşin etiğe uymayan tarafı emekliliğimizde alacağımız birikimin kendi primlerimize bağlı olmasına rağmen prim artışımı engellemesi. Hukuki tarafı ise poliçemdeki genel ve özel şartlara göre böyle bir hakkı olmamasına rağmen kendinde bu gücü bulabilmesi.

Yeni BES sigortalısı olacaklara kötü haberim ise, benim poliçemde prim artışımı engelleme hakkı olmamasına rağmen engeleyebilmesi. Ama bazı sigorta şirketlerine ait gördüğüm BES poliçelerinde ise bu "Prim artışını kabul edip etmeme sigorta şirketinin tasarrufundadır" maddesinin açıkça poliçede olması.

Yani çok uzun süreli, en az 10 sene olan belki 20-30 sene olacak bu poliçelerde seneler sonra şirketlerin nasıl ayak oyunlarında bulunabileceğini siz hesaplayın.

Anadolu hayatın seneler önce yaptığı özel birikim sigortaları zamanın gelişmemiş sigortacılık şartlarında bir çok mağdur yaratmış bu mağdurlar ozamandan sütten ağızları yandığı için şimdiki bireysel emeklilik sistemi yoğurdunu ya üflemektedir ya kötülemektedir , bunlardan biride babamdır.
    Sizin yaptırdığınız bir HAYAT SİGORTASIDIR yani içinde risk kesintileri vardır eğer size birşey olursa sevdiklerinizi korumaya yöneliktir bu nedenle primleri doğal olarak arttıramıyorsunuzdur amaç birikimden önce korumadır, aslında mağduriyet değildir tam olarak size anlatılmadan yapılmıştır yararı siz vefat ettiğinizde çocuklarınızı sizin borçlarınızdan koruyunca ortaya çıkar,doğru anlatılmadığından kabul etmeyeceğiniz bir ürünü almışsınız.
    Bireysel emeklilik sistemi ise bir sigorta değildir uzun vadeli birikim amaçlı finansal bir sistemdir paranız şirketlerin kasasında değil takasbankta şifrelidir Anadolu hayat sigortasında paranız nekadar oldu bilmiyorum ama oradan şu anda alacağınız bir 20bin tl bile olsa o paraları yatırmasaydınız şimdi o parada olmayacaktı hayat sigortalarında vergi avantajı besten düşük olsada vardır (%5) acenta ve bireysel pazarlamacı dediğiniz aracılar para kazanmak zorundalar siz bedavayamı çalışıyorsunuz? kesintiler yüksek değildir beste hayat sigortasında risk teminatları olduğu için kesintiler yüksek olabilir, gelişmiş ülkelerde hayat sigortaları,sağlık sigortaları ve özellikle Bes çok gelişmişken ki bes bazı ülkelerde mevburidir, bizde önyargılar ve profesyonelce iş yapamayan şirketler yüzünden geri kalmıştır. Beste taban primler senelik tüfe oranında artar bunun harici isteğinize göre para yatırır veya yatırmaz durdurursunuz kimse karışamaz. Lütfen durumu olanlar Bes yaptırsın hangi şirketten olursa olsun yönetim gider kesintisi %0-%8 aralığında en düşük olanı bulun şirket önemsizdir

• quote:

Orijinalden alıntı: kobrabora

quote:

quote:

Tesekkurler.

Tekrar Merhaba dostum, kısaca cevaplayayım:
    1- çok haklısın ismi bencede yanlış, bireysel birikim sistemi gibi bişey olmalıydı, süre bitiminde Gelir Sigortası yapılacak ama yanlış biliyorsunuz emeklilik seçeneği seçilirse ölene kadar maaş alınacak, maaşınız sizin birikim tutarınıza ve sistemde biriken paranın miktarına göre belirlenecek ama ben olsam emekliliği seçmezdim çünkü ölünce içerde kalan paranız tüm devlet emeklilik sistemlerinde olduğu gibi sistemde kalıyor çoluğa çocuğa bırakamıyorsunuz, gelir sigortasını bolca bir paranız varsa gidip hemende yaptırabilirsiniz kısacası emeklilik kısmı yanlış olmuş bence ama senelerce verdiği yüksek vergi avantajı ve şimdide vereceği devlet desteği ile emeklilik yerine toplu para almayı seçerseniz malesef avantajlı

2- sistemde borsa fonları herzaman getiri kazandırmaz benimki %100 kamu borçlanmada mesela sıfıra sıfırda değil bir dönem kamu borçlanma senelik %23 veriyordu hiç fena değil okadar vergi avantajından yararlanmış insanlar neden sıfıra sıfır çıksınki? 10 sene kalıp devlet desteğinin %60ını bile alanlar sıfıra sıfırmı çıkacak? fon bilgimi tartışmayacağım artık yaladım yuttum kustum yine yuttum basitçe likit,gelir amaçlı kamu borçlanma, fonları az riskli muhafazakar fonlardır, esnek fonlar vardır içeriğiyle fon portföy şirketi oynar sürekli değiştirir orta riskte derler bence risklidir, büyüme amaçlı hisse fonları içeriğinde imkb 100-30 gibi fonların yoğunlukta olduğu fonlardır uluslar arası esnek,döviz fonları uzarda uzar ama ben gelir amaçlı kamu borçlanmadan vadeliden genelde iyi getirdiğiden ve borsa zaten yüksek olduğundan tercih ediyorum zamanında dilekçe bile verdik EGM' ye altın fonlarıda emeklilik fonlarına eklensin diye olmadı,
    Ev-dükkan alabilecek durumdaysanız zaten diyecek lafım yok ama herkesin durumu yokki insanlar ileride ev dükkan alabilmek için beslerini biriktiriyor ya da bozuyorlar ben 6-7 kere yaptırdım bozdum şimdi 1 tane kaldı dediğim gibi 200bin liram olsa evmi besmi deseler ev derim bu konuda haklısınız herzaman bir değer ev ben hep finansal kaynakları düşündüğümden dikkatimden kaçmış

3- Bireysel emeklilik sisteminin bankalardan ziyade emeklilik şirketleriyle alakası vardır bankalar bi nevi bireysel emekilik şirketlerinin acentalığını yaparlar çünkü bankada bes satışı daha kolaydır şirketler bankaya komisyon öderler bu yüzden emeklilik şirketlerinde bankadan ziyade sıcak satışla sahada yapılan satış daha önemlidir bankaya fazladan komisyon verilmez yıllık hesap işletim gideri bankaların vadeli hesaplarından kesilen bence kanuni olmayan bir kesintidir ben hakem heyeti kararıyla mahkeme kararı aldırdım kesilmiyor bu ayrı br konu beste sadece şu kesintiler vardır:
    1-yönetim gider kesintisi : aylık tutardan %0 ve %8 aralığı yasal olandır yatırdığınız tutara ve planınıza göre değişir ggrup emeklilik bulursanız %0 ını yaptırmak mümkündür
    2- fon işletim gideri kesintisi: fonlarınızı işleten şirketin para kazanması lazım günlük yüzbinde 5 ile 7 civarlarındadır kamu borçlanma fonlarında daha düşük esnek ve borsaya dayalı fonlarda daha yüksektir çok yüksek bir miktar değil
    3- giriş aidatı: genelde alınmaz 5 sene falan ertelenir bazı planlarda yoktur

bunun harici bankalar için falan kesilen bişey yok iyi araştırırsanız giriş aidatsız ygk %1 yada 0 olan grup emeklilik planları falan bulabilirsiniz belli meslek gruplarına göre falan yapılıyor bankalar konusunda size kesinlikle katılıyorum ben hakem heyeti kararı aldırmama rağmen 47tl yine kesmişlerdi banka hesabımdan itiraz edip yine aldım çok çakallar gerekli düzeyde bilinçlenirsek paylaşımlarla birbirimizi bilgilendirirsek zarar görmeyiz derdim bu ben bes aracılığını bırakalı 2 sene oldu müşterilerimden bazılarıyla halen görüşürüm danışırlar bu işler böyle yapılmalı saygılarımla...

• Bireysel emeklilik şirketlerinin bankalarla tek alakası bankaları acentaları olarak kullanmalarıdır bunun harici isimleri aynı olsa bile bireysel emekilik şirketleri ayrı olabilir mesela Anadolu hayat hsbc bankasında bes yapıyordu anlaşması bitti şimdi Allianz yapacak hsbc aynı anda Aegon emeklilik ve İng emeklilikte satabilir önemli olan şirket ten ziyade girdiğiniz plan ve yaptırdığınız finansal danışmanın bilgisi ve ilgisi hatta Hayat ve Emeklilik Acentaları var ama kasko,dask falan yapanlar değil sadece Hayat ve Emeklilik Acentaları bunlardan bilgili kişileri bulursanız yaptırırsanız birebir sizle ilgilenirler bende bankada çalıştığım dönemde çok fazla bes hesabı açtım hangi biriyle ilgilenecektimki? acenta olsam 300 müşterim olsa kaybetmemek için ilgimi alakamı kesmezdim, minietekli hiçbir bilgisi olmayan bir bayan ne gelirse imzalarsanız bu iş olmaz genelde çok karşılaştım bu durumla ondan yazıyorum
  • Anadolu hayattan mail attilar vergi dairesine basvuracagim vergi iadesi icin,tekrar tesekkurler.

Bu kadar uzmani bir arada yakalamisken sorayim.

Bes e yeniden katilmayi dusunuyorum.sizce 31 araliktami 1 ocakta mi katilmak daha iyi olur.bu arada maastaki vergi indiriminden yararlanmiyorum.beni cezbeden devletin % 25 destegi.sizce girmek faydalimi benim pozisyonum icin.

37 yasindayim.10 yil odeyip 55 yasini bekliyecem sanirim???

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Anadolu hayatın seneler önce yaptığı özel birikim sigortaları zamanın gelişmemiş sigortacılık şartlarında bir çok mağdur yaratmış bu mağdurlar ozamandan sütten ağızları yandığı için şimdiki bireysel emeklilik sistemi yoğurdunu ya üflemektedir ya kötülemektedir , bunlardan biride babamdır.
    Sizin yaptırdığınız bir HAYAT SİGORTASIDIR yani içinde risk kesintileri vardır eğer size birşey olursa sevdiklerinizi korumaya yöneliktir bu nedenle primleri doğal olarak arttıramıyorsunuzdur amaç birikimden önce korumadır, aslında mağduriyet değildir tam olarak size anlatılmadan yapılmıştır yararı siz vefat ettiğinizde çocuklarınızı sizin borçlarınızdan koruyunca ortaya çıkar,doğru anlatılmadığından kabul etmeyeceğiniz bir ürünü almışsınız.
    Bireysel emeklilik sistemi ise bir sigorta değildir uzun vadeli birikim amaçlı finansal bir sistemdir paranız şirketlerin kasasında değil takasbankta şifrelidir Anadolu hayat sigortasında paranız nekadar oldu bilmiyorum ama oradan şu anda alacağınız bir 20bin tl bile olsa o paraları yatırmasaydınız şimdi o parada olmayacaktı hayat sigortalarında vergi avantajı besten düşük olsada vardır (%5) acenta ve bireysel pazarlamacı dediğiniz aracılar para kazanmak zorundalar siz bedavayamı çalışıyorsunuz? kesintiler yüksek değildir beste hayat sigortasında risk teminatları olduğu için kesintiler yüksek olabilir, gelişmiş ülkelerde hayat sigortaları,sağlık sigortaları ve özellikle Bes çok gelişmişken ki bes bazı ülkelerde mevburidir, bizde önyargılar ve profesyonelce iş yapamayan şirketler yüzünden geri kalmıştır. Beste taban primler senelik tüfe oranında artar bunun harici isteğinize göre para yatırır veya yatırmaz durdurursunuz kimse karışamaz. Lütfen durumu olanlar Bes yaptırsın hangi şirketten olursa olsun yönetim gider kesintisi %0-%8 aralığında en düşük olanı bulun şirket önemsizdir

Merhaba, öncelikler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sanırım sizde sigorta piyasası içindesiniz.
    Yazımı BES'i kötülemek için yazmadım. Zaten belirtmiştim ama tekrar belirteyim. Benim ürünüm BES değil. Yazdıklarım sigorta şirketinin tavrından kaynaklanıyor.

Yanıldığınız veya eksik kalan noktaları aydınlatmak istedim.
    Ben ürünü bilerek aldım. Tabiki bir hayat sigortası olduğunu biliyordum, ama BİRİKİMLİ Hayat sigortası. Zaten Anadolu Hayat BES yanında halen bu ürününüde satmaya devam ediyor, sadece ismini değiştirdi. Tarih öncesi bir ürün falan değil. http://www.anadoluhayat.com.tr/HayatSigortasi/BireyselHayatSigortalari/secenekli_hayat_sigortasi.aspx

Normal bir hayat sigortasından farkıda ödediğim primin KÜÇÜK bir kısmının HAYAT teminatına gitmesi, kalan BÜYÜK kısmının ise BİRİKİM yapılması ve bu kısmından sağlanan kazancın %95'inin bana %5'inin Sigorta şirketine kalması. Sigorta bittiğinde "Kar paylı birikim" denilen bu parayı toplu alabilir veya aylık , 3 aylık şeklinde maaş alabilirim. Ölümümüm durumumda ise Kar paylı birikim + Ölüm teminatım ben aksini belirtmediysem kanuni varislerime kalır.

Alacağım para şu anda bile 20binin kat kat üzerinde, 30 sene bitince oldukça iyi bir miktar olacak. Çünkü primlerimi enflasyona karşı korumak için artırdım ve düzenli ödedim. Sonuçta bu benim sisteme yatırdığım para, kendi birikimim, bu sigorta sayesinde zorunlu yaptığım tasarrufumun sigorta tarafından eklenmiş kazancıyla enflasyona karşı korunmuş hali.

Benim belirtmek istediğim nokta şu; 20 sene boyuncada prim artışım tamamen benim elimdeydi. Gelirime göre istediğim oranda artırdım, şirket bana her sene artış formu gönderdiğinde "3 seçenek+istediğim prim miktarı" şeklinde 4 seçenek olurdu. Hiç birini seçmezsen ilk seçenek olan, şirketin enflasyon oranında hesapladığı prim miktarı otomatik uygulanırdı. Başka seçenek işaretleyebilir veya kendi istediğim miktarı forma yazar, istersem telefonla bildirirdim. İster 10 katına çıkarırdım, istersem hiç artırmazdım.

Ama ne olduysa 2011 senesinde oldu. Ben fazla artırmak istediğimde "şirket içi kararları" gereği artık kendi belirledikler orandan fazla artışı kabul edemeyeceklerini bildirdiler. Zurnanın zırt dediği yer burası. Bu sistemde de birikim var ve bu benim ödediğim primle sağlanıyor. Primlerimi kısıtlayınca birikimde düşmüş olacak. Komik olansa örneğin bu sene belirledikleri rakamın BES için en az kabul ettikleri 145 TL'nin altında kalması. Durumu iyice çarpıklaştıran ise 2 yerine 3 ödememi kabul etmemelerine ve "Risk değerlendirmesi" ve "Sirket içi mevzuat" bahanelerine rağmen benzer ürünlerinden istediğim primle alabilmem. Mevcut olana kabul etmedikleri 1 yerine, yenisinden 2,3,5,10 alabiliyorum engel yok. Üstelikte mevcut poliçemde primimi engelleme veya kısıtlama gibi bir hakları olmamasına rağmen. Zaten kendileride 2010 yılı dahil böyle bir kısıtlama uygulamadılar. BES almak isteyenleri uyardığım nokta bu. Sözleşmede olmayan bir hakkı dahi çeşitli bahanelerle üretebiliyorlar. 10, 20 belki 30 sene sürecek bu poliçelerde sigorta şirketlerinin daha önce yaptığı ayak oyunları sisteme yeni girmek isteyenlerin önündeki en büyük engel.

Bu arada ben kimse para kazanmasında hepsini sigortalı alsın demedim. Tabiki verdikleri hizmetin karşılığın alacaklar, belirttiğiniz gibi kimse bedavaya çalışmıyor. Benim söylediğim açıkça yazıyor. "Sigortalıya 3 kuruş, kendilerine 5 kuruş" dedim. Tabiki burada abarttım, ama bu kendi yarattıkları imajın sonucu. Sonuçta benim tasarruf etmek amacıyla şirkete mevcut poliçe için vermek isteğim prim farkını buraya kabul etmek değilde sanıyorum daha fazla kazanacakları ürüne yöneltmek istemeleride, benim durumumda kendi yarattıkları imaja etken.

Uzun lafın kısası artık ben gelirimden kalan parayı Anadolu Hayat'a BES veya başka bir ürünleri için vermem, çevremede tavsiye etmem. Belki başka şirket olur ama ben ve akrabalarım, çevrem için Anadolu Hayat asla olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kel_epir -- 21 Aralık 2012; 16:13:52 >

• Sevgili kel_ epir Anadolu hayat' ın bireysel emeklilik ürünü iyidir hele grup emekliliklerinden birine kapak atabilirseniz iyidir, Birikim sigortası hususunda bende madur olduğunuzu düşünüyorum basit: konuyu tüketici hakem heyetine bir dilekçe ile verin mahkeme kararı çıksın muhtemelen olumlu çıkacaktır eke sözleşmenizide koyun olsun bitsin sözleşmemi kendi içlerinde aldıkları kararla değiştiriyorlar deyin tamamdır
  • quote:

Anadolu hayattan mail attilar vergi dairesine basvuracagim vergi iadesi icin,tekrar tesekkurler.

Bes e yeniden katilmayi dusunuyorum.sizce 31 araliktami 1 ocakta mi katilmak daha iyi olur.bu arada maastaki vergi indiriminden yararlanmiyorum.beni cezbeden devletin % 25 destegi.sizce girmek faydalimi benim pozisyonum icin.

yaw bu konu netleşmedi sanıyorum atıyorum 20 aralık 2012 de bes yaptırdınız kredi kartından, kredi kartından çekilen para 20 ocak 2013 te bes hesabına geçiyor bankadan bes hesabınıza nakit yatırırsanız 2-3 günde hesabınız aktif oluyor ama hesabınızın aktif olduğu tarihmi devlet katkısı için yoksa hesap açıldığı tarihmi muamma emeklilik gözetim merkezine telefon edip sorun en iyisi yada direk gidin konuşun kozyatağına yakın olanlar: Sarıkanarya Sokak No: 18 Yolbulan Plaza A Blok Kat: 1 34742 Kozyatağı/İSTANBUL
    Tel: (216) 571 66 00 - (216) 445 85 58 Faks: (216) 571 66 01 - (216) 445 69 16

• Ayrıca 10 yıl ödeyip 56 yaşını tabi bekleyebilirsiniz ama 47 yaşından 56 yaşına kadar da para biriktirin sonuçta devletin verdiği %25 destek devam edecek, 10 senede içeride atıyorum 15bin lira para birikmiş olursa öyle ayda 500tl maaş beklemeyin söyliyeyim biriken paraya göre maaş hesaplaması yapılacak şirketlerin maaş demoları var ama bence gerçeği yansıtmıyor mantıken biriken paranızın aylık %1i civarlarında maaş alınır diye tahmin ediyorum aylık bileşik faizden yüksek olacaktır birde illa 56 yaşını tamamladığınız şirketten emeklilik anlaşması yapacaksınız diye bir durum olmayacak gidip diğer şirketlerdende teklif alabilirsiniz para çok birikmişse bir kısmını alıp bir kısmını emeklilikte değerlendirebileceksiniz ama ben olsam 56 da birikmişimi devlet desteğiyle beraber alır hiçç maaşı naaşı dinlemem doğğru meksikaya tekila margarita dünya turuna hayat kısa hacı

• Ayrıca size gelen Finansal danışman veya aracının lisans kartını isteyin yanımda değil gibi bahaneler ileri sürerse sicilini bu linkten kontrol edin http://web2.egm.org.tr/webegm2/araci_sorgu3_d1.asp bes aracı sicil numarası tc kimlik nosunun başına sıfır gelmiş halidir orda vesikalık resmiyle beraber çıkar zaten arkadaş bazı banka ve acentalar lisanssız danışman çalıştırıp sözleşmeyi başkasının lisansıyla imzalatıyorlar sizde sizi olurda yanlış bilgilendiren biri olursa egmye şikayet edemiyorsunuz ya da işi bilmeyen insanlardan yanlış bilgiler alıyorsunuz fonlar ve içerikleri hakkında bilgiler isteyin saçma sapan şeyler sallıyorsa çevirin sakın sözleşme yapmayın bolbol soru sorun çok eğleneceksiniz ben işten ayrıldıktan sonra başka bir iş yaparken biri geldi bana çok eğlendim neler neler saçmalıyor yukarıda konuları okuyup sonuçta bilgilendiniz bol bol soru sorun gelen arkadaşlara ve gerçekten işi bilene yaptırın

• quote:

quote:

Anadolu hayattan mail attilar vergi dairesine basvuracagim vergi iadesi icin,tekrar tesekkurler.

yaw bu konu netleşmedi sanıyorum atıyorum 20 aralık 2012 de bes yaptırdınız kredi kartından, kredi kartından çekilen para 20 ocak 2013 te bes hesabına geçiyor bankadan bes hesabınıza nakit yatırırsanız 2-3 günde hesabınız aktif oluyor ama hesabınızın aktif olduğu tarihmi devlet katkısı için yoksa hesap açıldığı tarihmi muamma emeklilik gözetim merkezine telefon edip sorun en iyisi yada direk gidin konuşun kozyatağına yakın olanlar: Sarıkanarya Sokak No: 18 Yolbulan Plaza A Blok Kat: 1 34742 Kozyatağı/İSTANBUL

Kredi karti ile odeme secenegi secilirse. Aralıkta ki odemelere dkp verilecek. Blokaj suresinden dolayi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: SinanAtesh

quote:

quote:

Kredi karti ile odeme secenegi secilirse. Aralıkta ki odemelere dkp verilecek. Blokaj suresinden dolayi.

Eyvallah bilgiyi egmdenmi aldınız? Eğer öyleyse doğrudur demekki sözleşme kuruluş tarihi değil paranın bes hesabına aktifine geçtiği tarih baz alınıyor kredi kartından çekildikten 32 gün sonra falan anca bes hesabına geçtiği için demekki 1 aralıkta kredi kartından çektirenler 2 ocakta bes hesabına geçeceğinden dkp alabilecekler demektir.

• Bu arada 1 ay provizyonda bekleyen paralarınız boşta durmayıp emanet likit fon da değerlenmektedir
  • quote:

Bu arada 1 ay provizyonda bekleyen paralarınız boşta durmayıp emanet likit fon da değerlenmektedir

Direk egitimini aldim yeni yasaya uyum icin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 ocaktan itibaren herkes dkp almayacak mı? eski olsun yeni olsun ne fark ediyor anlamadım.Bu arada ayın 25 inde ilk katkı payım kredi kartından çekilecek ve sisteme giriş yapacağım ocakta mı girseydim yanlış mı yaptık yoksa..
  • 
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.