Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (70. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.371
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bireysel emeklilikle ilgili bilgisi olanlara sormak istiyorum
    ben 2 farklı bireysel emeklilik şirketine ödeme yapıyorum. bunlardan ing emeklilikte 5. yılımı 2 gün önce doldurdum. anadolu hayat emeklilikte ise 58 ayımı tamamladım. ertelenmiş giriş aidatı muafiyeti için anadolu hayatta 2 ay daha kalmam gerekiyor. yeni sistemde birleştirme işlemi ancak emeklilik tarihinde oluyormuş diye okumuştum. bu nedenle bu ay bir karar vermem gerekiyor birleştirme mi yapmalıyım yoksa paramı alıp çıkmalı mıyım? birini kapatıp devam edersem diğerinden zannedersem 2 yıl devlet katkısı alamayacağım. bu arada çok fazla ödeme yapan biri değilim kamu da çalışıyorum. son olarak aktarma işlemi yaparken şirketlerden ön bilgi almak istiyorum ve telefonla arayıp aktarma yapacağım yada kapatacağım tarzı konuşursam fon yönetim gideri kesintisi gibi kesintilerde oranları aşağı çekerler mi? hani bizi tercih edin şunu yapalım gibi... teşekkürler.
  • Arkadaşlar ben 4 sene toplam 2 firmada bireysel emeklilik aracısı olarak çalıştım 2 senedir çalışmıyorum yüzeysel olarak yazılarınızı okudum Türkiye bireysel emeklilik sistemi açısından acınacak halde herkes nerden hata yaptımda girdim onu kesiyolar bunu kesiyorlar nekadar yapayanlış şeyler düşünüyorsunuz herkes farklı şey söylüyor tv de sosyal güvenlik uzmanı diye çıkan ali tezel diye bir adam en son kötüledi bes sistemini sgk sistemini bilebilir ama besten anladığı yok kötülüyor şimdi sizleride suçlamıyorum size ayrıntıları doğru dürüst anlatmayan bilmeyen aracılar özellikle bayan aracılar bir minietek giyip gelmişse hemen imzalayanlarınız vardır hepiniz için demiyorum ama ben çok rastladım 4 tane birden yaptıranı (ihtiyacı olana 4 gayet makul) şimdi sizlere 1 kere anlatacağım:

Bes sistemi Türkiyenin başına gelmiş en güzel yatırım araçlarından biridir. şimdi nedenlerini söyliyeyim Bes sistemine yatırdığınız tutarın örneğin 100 tlnin her şirkete göre değişen:

1-Yönetim gider kesintisi: çalışan maaşları şirket giderleri için tabiiki kesilecek kanuni olarak maksimum %8 bunu grup beslere veya kampanyalarla ya da bazı şirketler ödenen miktar arttığında %0 a kadar çekebiliyorlar
    2- Fon işletim gideri kesintisi: bankadan bile fon aldığınızda kesilen her fona göre değişen yüzbinde 5, yüzbinde 7 gibi günlük kesilen tutarlar
    Ertelenmiş giriş aidatları: : bazı şirketler girişte bir kısmını alır bazıları yok 5 sene durursanız çıkışında almayız 3 sene durursanız şu kadarını alırız dediği maksimum asgari brüt ücret tutarı kadar olan kesinti bu kesinti zaten en az 10 yıl kalınması gereken mümkünse uzun yıllar birikim yapmanız gereken bes sisteminde kalmanız için motivasyon sunar.
    vergi kesintileri : eskiden 10 seneden önce çıkınca toplam portföyden %15, 10 sene sonrası %10 kesilirdi kesilmesine rağmen vergi avantajından yararlanan vatandaşlar için aslında çokta zararlı değildi her ay yatırdığın 100 tlnin 15-20 tlsini vergi avantajıyla geri alıyorsun sonra 2 sene dur carrt çek parayı yok öyle bir dünya , şimdi vadeli hesaplardaki gibi sadece fon getirileri üzerinden kesilecek yani inanılmaz avantajlı oldu
    100 tlnin %6 sı yönetim gider kesintisine gidiyor 94tl alacağınız fona yatırılıyordu ama siz vergi avantajı olarak maaşınıza vergi dilimi ayınıza göre ortalama %20sini geri alacağınız için 20tl maaş artışı olunca şirketin kestiği ygk kesintisine rağmen o ay 14 tl karlı oluyordunuz bu karı bilmeyenler makbuzları işletmeyenler vay efendim bes ne kötü bişeymiş diye bağrışmaya başladılar. avrupada çok gelişmiş bir sistemdir bes ingilterde bu kadar az kesintilerle bes yapamazsınız.

3 kesinti şartlarıda her şirkette ve şirketlerin planlarında değişmektedir, yeni yıldan sonra artık devlet bes yaptıranlara sistemde kalacakları yıla göre , yatırdıkları tutara göre bir birikim hesabına para yatıracak her ay 200 tlmi yatırdın atıyorum 50tl senin adına başka hesaba yatıracak 5 yıldan önce çıkarsan bu ayrı hesapta biriken paranında %30 unu 15 yıl kalırsan tamamını alacaksın gibi teklifler sunacak. Bes her vatandaşta durumuna göre en az 2-3 adet bulunması gereken bir yatırım aracıdır köşeye atın altını ne vergi avantajı vardır ne garantisi bes sisteminde şirket batsada para takas banktadır icra edilemez. Heleki artık vergi kesintiside yok ertelenmiş giriş aidatı olmayan bir sözleşme bulursanız tadından yenmez helede bir gruba mensupsanız atıyorum öğretmenlere özel bes kampanyası %1 kesinti subaylara özel%0 gibi atıyorum tek 500 tl yapacağınıza 2 adet 250 tl sözleşme yapın yada 4 tane 125 ilerde birini boduğunda diğeri yıldan kaybetmemiş olunur konuşmadan önce araştırın ve bu işi iyi bilen tecrübeli ve dürüst finansal danışmanlarla görüşün benim eski müşterilerim halen beni aramaktalar ve ben işi bırakmama rağmen halen haberleşmekteyim kendileriyle bu vergi iadeleri içinde aradım en son.

Bu yazdıklarım tamamen ticari kaygıdan uzak doğru bilgilerdir Bireysel Emeklilik Sistemi yaptırmamanız sizi ilerisi için bir birikimden edecektir her ay bir çeyrek altın bankaya ataarım daha iyi diyen insanlar kendilerine yalan söylerler çocuklarınız varsa onlarıda lehtar yazın onlar adına olsun birikiminiz fon olarakta kamu borçlanma fonları hem risksiz uzun vadede istikrarlı getirisi yıllık bileşik faizden yüksek fonlardır fon işletim gideri kesintileri esnek ve imkbye dayalı fonlara göre daha düşüktür. Bes yaptırın yoksa ilerde pişman olursunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asewes -- 4 Aralık 2012; 18:36:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dilemma_07

Bireysel emeklilikle ilgili bilgisi olanlara sormak istiyorum
    ben 2 farklı bireysel emeklilik şirketine ödeme yapıyorum. bunlardan ing emeklilikte 5. yılımı 2 gün önce doldurdum. anadolu hayat emeklilikte ise 58 ayımı tamamladım. ertelenmiş giriş aidatı muafiyeti için anadolu hayatta 2 ay daha kalmam gerekiyor. yeni sistemde birleştirme işlemi ancak emeklilik tarihinde oluyormuş diye okumuştum. bu nedenle bu ay bir karar vermem gerekiyor birleştirme mi yapmalıyım yoksa paramı alıp çıkmalı mıyım? birini kapatıp devam edersem diğerinden zannedersem 2 yıl devlet katkısı alamayacağım. bu arada çok fazla ödeme yapan biri değilim kamu da çalışıyorum. son olarak aktarma işlemi yaparken şirketlerden ön bilgi almak istiyorum ve telefonla arayıp aktarma yapacağım yada kapatacağım tarzı konuşursam fon yönetim gideri kesintisi gibi kesintilerde oranları aşağı çekerler mi? hani bizi tercih edin şunu yapalım gibi... teşekkürler.

Arkadaşım bence paraya ihtiyacın yoksa ikisindende ayrılma ödeyebiliyorsan ikisinide öde ileride birini bozarsan en azından diğeri kalır. yaşını bilmiyorum ama 5 yıl sistemde kazanımın var 10 seneyi doldurup 56 yaşında emekli olursan devletin yılbaşından itibaren vereceği birikimle beraber emekli maaşı tekliflerinide değerlendirirsin yada tüm birikimini devletin yatırdığı alırsın artık tüm birikimi almak için senelerce beklemek gerekmiyor vergi kesintisi kalkınca herkes bankalardaki paralarını bese geçirmeye başladı yılbaşı sonrası devlet desteğini bekliyorlar işi bırakalı 2 sene oldu son durumları incelemedim ama konuyla ilgili şirketinin 444 lü hattını aramanı tavsiye ederim ses kayıt sistemi olduğu için yanıltıcı bilgi vermezler bence buradan soru soranlar şirketlerinin 444 lü hatlarını aramalılar. fon işletim gideri kesintisi sabittir şirketle alakalı değil portföy yönetici şirketleri ile ilgilidir değiştiremezler ama yönetim gider kesintiniz yüksekse mesleğinize veya üye olduğunuz bir yere özel grup emeklilik planı varsa plan değişikliği ile sizi bu plana alıp düşürebilirler. bazı şirketlerin yöneti gider kesintilerini kredi kartlarına puan olarak iade ettiğini duymuştum

• Son Olarak 4 yıl Bireysel emeklilik aracısı olarak çalışmış ve 2 yıl önce bırakmış bir vatandaşınız olarak tüm samimiyetimle söyleyebilirimki: Bireysel Emeklilik Sistemi Türkiye' de gerçekten çok avantajlıdır her vatandaşımızın en az 1 adet sözleşmesi olması gerekmektedir doğru kişilere doğru şirketlere doğru planlara girdiğinizde hiç zarar görmezsiniz en kazığı %8 yönetim gider kesintisi yüzbinde 10 fon işletim kesintisi giriş aidatı keseni bile avantajlıdır ama kesinti minumumda olan da vardır fon getirileri 3 aşağı 5 yukarı her şirkette aynıdır afedersiniz ota b.ka para harcıyorsunuz birikime gelince gereksiz geliyor ileride yanarsınız benden söylemesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: alone61

Bluesoul isimli üye, iki arkadaşına yattığını belirtmişti. Hatta 2007 yılında ayrılanlardan başladıklarını sırasıyla devam ettikleri de yazılmıştı.

merhaba arkadaşlar...
    doğrudur tekrar teyit edeyim..ama bana hala yatmadı maalesef :(...
  • quote:

Orijinalden alıntı: asewes

Son Olarak 4 yıl Bireysel emeklilik aracısı olarak çalışmış ve 2 yıl önce bırakmış bir vatandaşınız olarak tüm samimiyetimle söyleyebilirimki: Bireysel Emeklilik Sistemi Türkiye' de gerçekten çok avantajlıdır her vatandaşımızın en az 1 adet sözleşmesi olması gerekmektedir doğru kişilere doğru şirketlere doğru planlara girdiğinizde hiç zarar görmezsiniz en kazığı %8 yönetim gider kesintisi yüzbinde 10 fon işletim kesintisi giriş aidatı keseni bile avantajlıdır ama kesinti minumumda olan da vardır fon getirileri 3 aşağı 5 yukarı her şirkette aynıdır afedersiniz ota b.ka para harcıyorsunuz birikime gelince gereksiz geliyor ileride yanarsınız benden söylemesi

şiddetle katılıyorum. genç arkadaşlar lütfen gidin katılın. ayda 100 tl öödemek hiç koymaz. gereksiz yere harcadığınız paradan azıcık kısın..

• Eşim garanti bireysel emeklilik üyesiydi. 3-4 ay üye kaldı ve her ay 100 tl den fazla para kesmişlerdi. 3 -4 ay sonra çıkmak istedi ve çıktı ancak geri para iade etmeyiz demişler. alabilirmiyiz bunu ve nasıl bir yol izlememiş gerekiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: mussti19

Eşim garanti bireysel emeklilik üyesiydi. 3-4 ay üye kaldı ve her ay 100 tl den fazla para kesmişlerdi. 3 -4 ay sonra çıkmak istedi ve çıktı ancak geri para iade etmeyiz demişler. alabilirmiyiz bunu ve nasıl bir yol izlememiş gerekiyor

Bir seneyi tamamlamadan çıkarsanız hiç bir ödeme yapmıyorlar diye biliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asewes

quote:

Bireysel emeklilikle ilgili bilgisi olanlara sormak istiyorum

Arkadaşım bence paraya ihtiyacın yoksa ikisindende ayrılma ödeyebiliyorsan ikisinide öde ileride birini bozarsan en azından diğeri kalır. yaşını bilmiyorum ama 5 yıl sistemde kazanımın var 10 seneyi doldurup 56 yaşında emekli olursan devletin yılbaşından itibaren vereceği birikimle beraber emekli maaşı tekliflerinide değerlendirirsin yada tüm birikimini devletin yatırdığı alırsın artık tüm birikimi almak için senelerce beklemek gerekmiyor vergi kesintisi kalkınca herkes bankalardaki paralarını bese geçirmeye başladı yılbaşı sonrası devlet desteğini bekliyorlar işi bırakalı 2 sene oldu son durumları incelemedim ama konuyla ilgili şirketinin 444 lü hattını aramanı tavsiye ederim ses kayıt sistemi olduğu için yanıltıcı bilgi vermezler bence buradan soru soranlar şirketlerinin 444 lü hatlarını aramalılar. fon işletim gideri kesintisi sabittir şirketle alakalı değil portföy yönetici şirketleri ile ilgilidir değiştiremezler ama yönetim gider kesintiniz yüksekse mesleğinize veya üye olduğunuz bir yere özel grup emeklilik planı varsa plan değişikliği ile sizi bu plana alıp düşürebilirler. bazı şirketlerin yöneti gider kesintilerini kredi kartlarına puan olarak iade ettiğini duymuştum

Eski sistemdeki 5 yilim bir kazanım ancak benim araştırmalarıma göre yeni sistemde devlet katkısının %60 ını haketmem için 9 yıl daha yatırmam gerekiyor. Eski sistemde ki 5 yıl için yeni sistemde en az 3 yıl durduktan sonra 1 yıl daha verecek ve 4 yıl yatırmışım gibi olacak. Yani sizin dediğiniz gibi 5 yıl daha Yatir emekli ol yok. Doğru mü biliyorum.

• 5 yıllık aviva maceramı bu gün bende sonlandırdım. Çıkış işlemlerimi başlattım. Bakalım ikna için sanırım geri arıyacaklar. Devlet hazır coşmuşken paramı geri alayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mussti19

Eşim garanti bireysel emeklilik üyesiydi. 3-4 ay üye kaldı ve her ay 100 tl den fazla para kesmişlerdi. 3 -4 ay sonra çıkmak istedi ve çıktı ancak geri para iade etmeyiz demişler. alabilirmiyiz bunu ve nasıl bir yol izlememiş gerekiyor

Başta giriş aidatı alınmamıştır. Muhtemelen de 5 yila ertelenmiştir. Erken çıktığınız icin bu kismi kesmişlerdir. Bu tutar brut asgari ücretin yarısı. Tamaminin gitmesi normal. Geri dönüşü olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknokolik35

5 yıllık aviva maceramı bu gün bende sonlandırdım. Çıkış işlemlerimi başlattım. Bakalım ikna için sanırım geri arıyacaklar. Devlet hazır coşmuşken paramı geri alayım.

Tebrikler

Sağlık sorunları nedeniyle çıkıyorum deyin zorlamazlar.

• Merhaba arkadaşlar,
    ben 2 sene önce vakıfemeklilik bes'e tekrar girmiştim (bu benim 5. girişim ve çıkışım bes ve birikim sigortası olarak)
    ama artık ben bu işte yokum çünkü sırf vergi iadesi alıyorum diye giriyordum belli bir para birikince çıkıyordum hem elime toplu para geçiyordu
    hemde para biriktirmiş oluyordum biriktirdiğim paradan ufak bir gelir geliyordu ama aldığım vergi iadeleri beni ihya ediyordu(YILLIK 700-800 TL)
    ama bu yeni sistem beni mahvetti şimdi aynı parayı biriktirip aynı iadeyi alabilmem için en az 10 sene yada daha fazla ödeyeyip durmam lazım
    artık bu iş yatar ben 3 sene 5 senede bir paramı çekiyordum vergi iademide her ay PEŞİN alıyordum.
    benden bu kadar.....yeni sistemde herkese bol kazançlar !!!!!
  • #dilemma_07
    #SinanAtesh

teşekkür ederim cevaplarınız için
  • SinanAtesh hocam mesajınızı bekliyorum pm atmıştım
  • quote:

Orijinalden alıntı: crepis

SinanAtesh hocam mesajınızı bekliyorum pm atmıştım

Ya telefondan girdigim icin gormemisim. Yarin yolluyorum maili. Kusura bakmayin.

• birkaç sayfa geriye dönük okudum ama tam anlayamadım,
    yardımcı olursanız sevinirim.
    ben sistemin yeni hali ile devam etmek istemiyorum ve çıkış yapmak istiyorum.
    fakat kesinti vs. sonrası parayı garanti bankasından alacağım demi?
    vergi dairesi vs. uğraşacakmıyım?
    ayrıca aşağıdaki ekstreme göre ne kadar almam gerekir?

son ekstre şu şekilde

firma garanti emeklilik
    05/06/2010 - 05/12/2012

Katkı Payı Tutarı 3.348,00 TL
    Ek Katkı Payı Tutarı 241,49 TL
    Baslangıç Kapitali 0,00 TL
    Fon Aktarım Tutarı 0,00 TL
    Dönem Sonu Toplam Anapara Tutarı 3.589,49 TL
    Giris Aidatı 108,96 TL
    Yönetim Gideri Kesintisi 205,61 TL
    Dönem Sonu Toplam Yatırıma Yönlendirilen Tutar 3.383,88 TL
    Dönem Sonu Toplam Yatırım Geliri (Getiri) * 260,19 TL
    Dönem Sonu Toplam Birikim 3.849,68 TL
  • quote:

Orijinalden alıntı: digitbook

birkaç sayfa geriye dönük okudum ama tam anlayamadım,

son ekstre şu şekilde

firma garanti emeklilik
    05/06/2010 - 05/12/2012

Giris Aidatı 108,96 TL

bence 4440336 müşteri hizmetlerini arayıp ayrılmanız halinde ne kadar kesinti olacağını öğrenin. giriş aidatını ve yönetim gideri kesintisini alamayabilirsiniz. getiri üzerinden %15 kesinti olur.

• quote:

quote:

son ekstre şu şekilde

firma garanti emeklilik
    05/06/2010 - 05/12/2012

Giris Aidatı 108,96 TL

bence 4440336 müşteri hizmetlerini arayıp ayrılmanız halinde ne kadar kesinti olacağını öğrenin. giriş aidatını ve yönetim gideri kesintisini alamayabilirsiniz. getiri üzerinden %15 kesinti olur.

dediğiniz gibi müşteri hizmetlerini arayıp sordum.
    5 yıl öncesi ayrıldığım için 252 TL erken ayrılma cezası kesilecekmiş.
    ayrıyetten getiri üzerinden (260TL) 39TL devlet vergi alacakmış. %15e denk geliyor buda.
    sizce bu 252TL sözleşmede var mıdır? yani böyle bir madde oluyor mu?

• quote:

quote:

quote:

son ekstre şu şekilde

firma garanti emeklilik
    05/06/2010 - 05/12/2012

Giris Aidatı 108,96 TL

dediğiniz gibi müşteri hizmetlerini arayıp sordum.
    5 yıl öncesi ayrıldığım için 252 TL erken ayrılma cezası kesilecekmiş.
    ayrıyetten getiri üzerinden (260TL) 39TL devlet vergi alacakmış. %15e denk geliyor buda.
    sizce bu 252TL sözleşmede var mıdır? yani böyle bir madde oluyor mu?

erken ayrılma cezası konusunda bilgim yok. daha bilgili arkadaşlar cevap verirse iyi olur... ancak sisteme girdikten sonra bir yıl dolmadan çıkarsanız yatırdığınızdan 1 kuruş bile alamıyorsunuz diye biliyorum. ben de garanti emekliliğe yatırıyorum ve 5 yılın dolmasına 2 ay kaldı. dün aradığımda ertelenmiş giriş aidatı tutarımın 560 tl olduğunu öğrendim. eğer 5 yıl dolmadan çıkarsam bu parayı keseceklermiş 5 yıl dolunca 60 tl ye düşecekmiş.

• 
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.