Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (64. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.372
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6263646566
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fonlarınızı yılda 6 defa değiştirme hakkınız olduğunu unutmayın ve bu doğrultuda değişim yaparak güzel karlar elde edebilirsiniz.Devletin katkısı olan %25 de size cabası kalıyor.Sistem aslında ileriye yönelik para biriktirebilmek için çok ideal.Şuanki sistemin önceki sisteme göre hem avantajlı tarafları hem de dezavantajlı taraflı mevcut.Önceki sistemin avantajı ise yararlandığınız vergi dilimine göre o ayın sonunda yatırdığınız parayı muhasebeye iletip yüzdelik kısmı iade alabiliyorsunuz.Bu sistemin dezavantajı ise ev hanımları,sosyla sigortalara kayıtlı olmayan sigortalılara yönelik bir iadesi olmaması idi.Burda ise yeni sistem devreye giriyor.Yeni sistemde sgk ya kayıtlı olup olmadığınıza bakılmaksızın %25 devlet katkısı sağlıyor.Ancak bu sistemin dezavantajı tarafı ise devlet katkısını almaya hak kazanabilmek için sistemde 10 sene kalmak...
  • büyük mükellefler hâlâ incelemelere devam ediyor anlaşılan. yeni bir açıklama yok, buraya kimse yazmadığına göre kimseye gelen bir ödeme, bilgi vs. de yok..
  • selam arkadaşlar.ben mardinde görev yapıyorum. ben mart 2003 te vakıf emeklilike kayıt yaptım ve 3 yıl sonra yatırdığım paradan az olarak çıkış yaptım. şimdi eksik ödenen paranın tarafıma ödeneceğinin mi belirtiyorsunu. eğer öyle ise ne yapmam gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: grenmen

selam arkadaşlar.ben mardinde görev yapıyorum. ben mart 2003 te vakıf emeklilike kayıt yaptım ve 3 yıl sonra yatırdığım paradan az olarak çıkış yaptım. şimdi eksik ödenen paranın tarafıma ödeneceğinin mi belirtiyorsunu. eğer öyle ise ne yapmam gerekiyor.

Şu anda devlet 01.01.2007 tarihinden sonraki çıkışlara ödeme yapıyor. Eğer bu tarihten önceyse ödeme çıkmaz size.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZodiaK123

Fonlarınızı yılda 6 defa değiştirme hakkınız olduğunu unutmayın ve bu doğrultuda değişim yaparak güzel karlar elde edebilirsiniz.Devletin katkısı olan %25 de size cabası kalıyor.Sistem aslında ileriye yönelik para biriktirebilmek için çok ideal.Şuanki sistemin önceki sisteme göre hem avantajlı tarafları hem de dezavantajlı taraflı mevcut.Önceki sistemin avantajı ise yararlandığınız vergi dilimine göre o ayın sonunda yatırdığınız parayı muhasebeye iletip yüzdelik kısmı iade alabiliyorsunuz.Bu sistemin dezavantajı ise ev hanımları,sosyla sigortalara kayıtlı olmayan sigortalılara yönelik bir iadesi olmaması idi.Burda ise yeni sistem devreye giriyor.Yeni sistemde sgk ya kayıtlı olup olmadığınıza bakılmaksızın %25 devlet katkısı sağlıyor.Ancak bu sistemin dezavantajı tarafı ise devlet katkısını almaya hak kazanabilmek için sistemde 10 sene kalmak...

sistemin yüzde 25 katkısı yıllık brüt asgari ücretten fazla olamaz diye bir şart varmış bunu da unutmamak gerekir .bu %25 katkı yıllık maximum ne kadar olacak demek bilen var mı ?

• ben yanlış yazdım. 2003 değil 2006 da giriş yapptım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: grenmen

ben yanlış yazdım. 2003 değil 2006 da giriş yapptım.

O zaman cikis yaptiginiz şirketi arayin evraklarinizi gönderirler. Mutlaka kesinti olmuştur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zaftolga

quote:

Orijinalden alıntı: ZodiaK123

Fonlarınızı yılda 6 defa değiştirme hakkınız olduğunu unutmayın ve bu doğrultuda değişim yaparak güzel karlar elde edebilirsiniz.Devletin katkısı olan %25 de size cabası kalıyor.Sistem aslında ileriye yönelik para biriktirebilmek için çok ideal.Şuanki sistemin önceki sisteme göre hem avantajlı tarafları hem de dezavantajlı taraflı mevcut.Önceki sistemin avantajı ise yararlandığınız vergi dilimine göre o ayın sonunda yatırdığınız parayı muhasebeye iletip yüzdelik kısmı iade alabiliyorsunuz.Bu sistemin dezavantajı ise ev hanımları,sosyla sigortalara kayıtlı olmayan sigortalılara yönelik bir iadesi olmaması idi.Burda ise yeni sistem devreye giriyor.Yeni sistemde sgk ya kayıtlı olup olmadığınıza bakılmaksızın %25 devlet katkısı sağlıyor.Ancak bu sistemin dezavantajı tarafı ise devlet katkısını almaya hak kazanabilmek için sistemde 10 sene kalmak...

sistemin yüzde 25 katkısı yıllık brüt asgari ücretten fazla olamaz diye bir şart varmış bunu da unutmamak gerekir .bu %25 katkı yıllık maximum ne kadar olacak demek bilen var mı ?

Yıllık brüt asgari ücretin % 25i kadar dkp var. Ocakta asgari ücret büyük ihtimalle 1000 olur. Yani dkp maksimum 3000 TL olabilir.

• sorum garip mi bilmiyorum ama: stopaj iadesi için vergi dairesine belgelerimi göndereceğim. Ancak 2 ayrı emeklilik şirketinden 2 ayrı poliçem var. bunları istanbul'a (vergi dairesine) postayla yollarken tek zarfa mı, yoksa her birini ayrı zarflara koyup ayrı ayrı mı göndermeliyim? (Poliçelerin 2'si de benim adıma? İki ayrı dilekçe yazdım?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pitoro -- 14 Kasım 2012; 13:21:40 >
  • garanti bankası gruplara yönelik bireysel emeklilikte de 10 yıldan önce ayrılınca tüm kesintiler -%15 dahil-ödeniyor mu? Yani sistemde biriken parayı direkt alma şansımız oluyor mu? Oluyorsa ne yapmamız gerekiyor? Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: pitoro

sorum garip mi bilmiyorum ama: stopaj iadesi için vergi dairesine belgelerimi göndereceğim. Ancak 2 ayrı emeklilik şirketinden 2 ayrı poliçem var. bunları istanbul'a (vergi dairesine) postayla yollarken tek zarfa mı, yoksa her birini ayrı zarflara koyup ayrı ayrı mı göndermeliyim? (Poliçelerin 2'si de benim adıma? İki ayrı dilekçe yazdım?)

iki ayrı naylon dosyaya koyarsın tek kargo ile iletirsin bir problem çıkmaz, onlar zaten teslim aldıkları kargo dosyasını açıp evraklara numara veriyorlar,
  • Telefonlara kimse cevap vermediği için BİMER üzerinden Büyük Mükellefler Dairesine erişmek mümkün oldu. Gelen cevapta Gelir İdaresi Başkanlığı ve Başkanlığımızın müştereken yürüttüğü alt yapı ve iade sürecini hızlandırmak için mevcut sistem programını geliştirme çalışmaları halen devam etmektedir. Çalışmalar bitirildiğinde tarafımıza ibraz edilen belge ve bilgilerin eksiksiz olması halinde iade talepleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. ifadesi mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erencaner

garanti bankası gruplara yönelik bireysel emeklilikte de 10 yıldan önce ayrılınca tüm kesintiler -%15 dahil-ödeniyor mu? Yani sistemde biriken parayı direkt alma şansımız oluyor mu? Oluyorsa ne yapmamız gerekiyor? Teşekkürler

Giriş aidatı vs kesintiniz yoksa tamamını alırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: SinanAtesh

quote:

garanti bankası gruplara yönelik bireysel emeklilikte de 10 yıldan önce ayrılınca tüm kesintiler -%15 dahil-ödeniyor mu? Yani sistemde biriken parayı direkt alma şansımız oluyor mu? Oluyorsa ne yapmamız gerekiyor? Teşekkürler

direkt banka/acenta mı ödüyor yoksa devletten mi alıyoruz? Paranın tamamını almak için muhatap kim oluyor? Önceki yazılarda sanki devletten bekleyenleri okudum gibi de ondan soruyorum. Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xdenizx

quote:

Orijinalden alıntı: pitoro

sorum garip mi bilmiyorum ama: stopaj iadesi için vergi dairesine belgelerimi göndereceğim. Ancak 2 ayrı emeklilik şirketinden 2 ayrı poliçem var. bunları istanbul'a (vergi dairesine) postayla yollarken tek zarfa mı, yoksa her birini ayrı zarflara koyup ayrı ayrı mı göndermeliyim? (Poliçelerin 2'si de benim adıma? İki ayrı dilekçe yazdım?)

iki ayrı naylon dosyaya koyarsın tek kargo ile iletirsin bir problem çıkmaz, onlar zaten teslim aldıkları kargo dosyasını açıp evraklara numara veriyorlar,

Ben de bunu merak etmiştim: zarfa mı yoksa evraklara mı numara veriyorlar. Ben de zaten 2 ayrı naylon dosyaya koymuştum evraklarımı. Tek kargoyla gönderiyorum, o zaman. Cevap için teşekkürler..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SinanAtesh

quote:

direkt banka/acenta mı ödüyor yoksa devletten mi alıyoruz? Paranın tamamını almak için muhatap kim oluyor? Önceki yazılarda sanki devletten bekleyenleri okudum gibi de ondan soruyorum. Teşekkür ederim.

Çıkış yaptığınız şirketi arayıp stopaj iade evraklarinizi isteyin. Sonra Gelen evraklari doldurup büyük mükellefler vergi dairesine kargo yada iadeli taahhütlü olarak yollayacaksiniz. Sonrada bekleyeceksiniz

• açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.
  • Merhaba arkadaşlar bugün itibari ile bireysel emeklilik şirketinden ayrılmaya karar verdim.Paramı hemen alabilirmiyim tahminen ne kadar sürüyor.
  • birikmiş içerideki paranızdan bahsediyorsanız 1 hafta içinde alırsınız.
    Bu konu başlığındaki stopaj iadeleri ile ilgili ise sorunuz,sizden zaen sadece kazançtan stopaj kesileceği için sizi kapsamıyor.
  • Bugün itibariyle sitemden ayrılırsam , sadece kazanc üzerinden stopaj kesilecek doğrumu acaba dolayısıyla vergi dairesine başvurmama gerek yok..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akurttr -- 19 Kasım 2012; 11:49:30 >
  • 
Sayfa: önceki 6263646566
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.