Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi
3036 Cevap262522 Görüntüleme65 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: <<     17 [19] 21 22 23 24 25 26      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

111 Mesaj
14 Eylül 2012; 19:07:23 

Az önce garanti emekliliği aradım. Hemen emailime evrakları gönderdiler. 6 ayda 500 tl yatırmıştım

Şirketimizce Hesaplanan ve Vergi Dairesine Yatırılan Stopaj 75,02 diye yazılmış alacağım miktar bu mudur acaba?

İnanmadıkça, anlayamazsın.

488 Mesaj
14 Eylül 2012; 20:59:19 

para yatanlar su anda cıkısı yapanlar.yani kanundan yararlanmak isteyenler degil
STOPAJ İADESİ ALAN henuz yok
3-4 aydan once de olmaz..(bana soylenene gore)

94 Mesaj
14 Eylül 2012; 21:46:29 

quote:

Orijinalden alıntı: zerok

Arkadaşlar size emeklilik şirketinden gelen belgeleri çıktı olarak mı büyük mükellefler vergi dairesine yolluyorsunuz? Yani sadece dilekçenin ıslak imzalı olması yeterli mi? Yoksa emeklilik şirketinden gelen evraklarda mı ıslak imzalı olma lı?

Arkadaşlar soruma cevap verecek kimse yok mu?

114 Mesaj
14 Eylül 2012; 21:48:37 

quote:

Arkadaşlar soruma cevap verecek kimse yok mu?

ben dilekçeyi ıslak imzalı yolladım.diğer sayfada imza atılacak en azından benim gönderdiğim 3 dilekçede yoktu.

261 Mesaj
15 Eylül 2012; 0:45:31 

quote:

Orijinalden alıntı: trycatch

Bugün ben de Garantiden çıkış için başvurdum.

Telefondaki bayan, sistemden çıkmanın 'cezası' olarak,
açık kalacak olan diğer bireysel emekliliğmde, devletin 2 yıl boyunca bana katkı(şu % 25 olan) yapmayacağını söyledi?

biraz karışık oldu ama, GRNT + YKB de emekliliğim var dı, GRNT yi kapatıyorum, ceza olarak YKB dekine devlet katkısı 2 yıl boyunca olmuyormuş!

ne kadar doğru bilmiyorum.

Siz de 2 sene dondurun 1.1.2015 tekrar baslarsiniz devlet katkisi alarak...

Ykb kapattim anadolu sene sonuna kadar vergi iadesi alip onu da 2 sene donduruyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasarda -- 15 Eylül 2012; 0:47:06 >

3108 Mesaj
15 Eylül 2012; 1:19:53 

pazartesi evraklar posta ile elime ulaştı şirket benim durumumu gösteren bir evrak ile bir dilekçe göndermiş dilekçede adres hesap numarası gibi yerleri doldurarak büyük mükellefler vergi dairesine geri göndderdim.688tl kesilmişti gelen evrakta yazan bilgilere göre 388tl iade edilcek.

PS51E490 51" Series 4 Plasma TV LOGITECH X540 LENOVO N500 NS76NTX XBOX 360 PAL ARCADE DREAMBOX 800 HD AINOL NOVO AURORA 2 FORD FOCUS TDCI TREND

31 Mesaj
15 Eylül 2012; 2:12:41 

quote:

Orijinalden alıntı: kendirf

para yatanlar su anda cıkısı yapanlar.yani kanundan yararlanmak isteyenler degil
STOPAJ İADESİ ALAN henuz yok
3-4 aydan once de olmaz..(bana soylenene gore)

Şu anda çıkış yapanlar hemen alıyor da, sistemden önceden çıkıp parası fazlaca kesilenlerin günahı ne. Eğer topu topu 500-600 TL'yi 3-4 ay sonra alacaksak o paranın ne anlamı kalıyor.

488 Mesaj
15 Eylül 2012; 8:34:46 

quote:

Orijinalden alıntı: batistuta83

Şu anda çıkış yapanlar hemen alıyor da, sistemden önceden çıkıp parası fazlaca kesilenlerin günahı ne. Eğer topu topu 500-600 TL'yi 3-4 ay sonra alacaksak o paranın ne anlamı kalıyor.

su an cıkısı yapnaların parası yeni yasaya gore kesiliyor
ve parayı emeklilik sirketi yatırıyor.en onemli fark bu
bizim bekledigimiz paraları DEVLET yatıracak
alabilirsek ne mutlu.
ben oyle bakıyorum en azından.

707 Mesaj
15 Eylül 2012; 21:12:13 

Arkadaşlar

ak emeklilk e göndereceğim postayı hangi adrese yollayacağım?Ak emeklilik avivasa olmuş.

94 Mesaj
15 Eylül 2012; 22:14:31 

quote:

Orijinalden alıntı: anil

ben dilekçeyi ıslak imzalı yolladım.diğer sayfada imza atılacak en azından benim gönderdiğim 3 dilekçede yoktu.

Hocam öncelikle cevabın için teşekkürler ama biraz daha açık anlatır mısın? Tam olarak anlayamadım...

114 Mesaj
16 Eylül 2012; 9:39:52 

quote:

Hocam öncelikle cevabın için teşekkürler ama biraz daha açık anlatır mısın? Tam olarak anlayamadım...

Şirketin bize yolladığı iki sayfa kağıt var.Birinde ödediğimiz tutarlar, kesilen tutarlar vb. yazıyor.Öbür sayfada ise iban numaramız imzamız adresimiz telefonumuz gibi bilgiler yazıyor.Bilgilerimizin olduğu sayfada imza kısmı var.sadece onu imzaladım.

4909 Mesaj
16 Eylül 2012; 10:29:30 

Ben de ANADOLU EMKELİLİKTEN evrakları mail yoluyla aldım. Boş yerleri doldurup imzaladım.
Şirketten izin alıp,elden teslim edemiyorum vergi dairesine.
Kurye ( yurtiçi kargo vs.) yada taahhütlü posta ile gönderebiliyoruz dimi? bu durumda vergi dairesinin elden teslim edenlere verdiği takip numarası nasıl
alacağız.Evraklarımızın akibetini nasıl takip edeceğiz, bilen var mı?

2013 Chevrolet Cruze Sedan 1.4 LTZ Siyah.

760 Mesaj
16 Eylül 2012; 19:16:51 

Bu allianz mı yavaş çalışıyor bir tek. 2 hafta oldu evrakları istedim hemen dilekçe göndermişlerdi talep ettiğime dair daha evrakları göndermediler. Ben de ayrılırken kesintileri gösteren evraklar var bu evraklar olur mu acaba. Beklemek istemiyorum artık.

114 Mesaj
16 Eylül 2012; 20:14:05 

quote:

Orijinalden alıntı: realgs

Ben de ANADOLU EMKELİLİKTEN evrakları mail yoluyla aldım. Boş yerleri doldurup imzaladım.
Şirketten izin alıp,elden teslim edemiyorum vergi dairesine.
Kurye ( yurtiçi kargo vs.) yada taahhütlü posta ile gönderebiliyoruz dimi? bu durumda vergi dairesinin elden teslim edenlere verdiği takip numarası nasıl
alacağız.Evraklarımızın akibetini nasıl takip edeceğiz, bilen var mı?

Ben kargo ile yolladim.buradaki bir cok arkadasta oyle yapti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Referanslarım: Sefa, bigdede, Schauder, Kuseyr

707 Mesaj
16 Eylül 2012; 20:26:20 

quote:

Orijinalden alıntı: anil

Ben kargo ile yolladim.buradaki bir cok arkadasta oyle yapti.

Kargo ile tam olarak hangi adrese göndereceğiz yazabilir misiniz?

4909 Mesaj
16 Eylül 2012; 20:27:04 

toplam 3 evrak gönderiyoruz di mi.
- emeklilk firmasının dilekçesi
- bizim boşlukları doldurduğumuz dilekçe
- N.cüzdanı fotokopisi

114 Mesaj
16 Eylül 2012; 20:31:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Koyuncu332

Hocam adres Posta Adresi : Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı Büyükdere Cad. No:116 Esentepe Şişli/İSTANBUL

burda da link var.

http://www.bmvdb.gov.tr...kin-oenemli-duyuru.html

quote:

toplam 3 evrak gönderiyoruz di mi.
- emeklilk firmasının dilekçesi
- bizim boşlukları doldurduğumuz dilekçe
- N.cüzdanı fotokopisi

nc fotokopisi yok en azından ben göndermedim.gönderilecek evraklarda da yazmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anil -- 16 Eylül 2012; 20:33:03 >

4909 Mesaj
16 Eylül 2012; 21:00:58 

Anadolu emeklilik ile telefonda görüşürken bu 2 evrağı bana mail ile göndereceklerini ve ekin N.cüzdanı fotokopisini ekleyip V.dairesine vermemi söylediler.

94 Mesaj
16 Eylül 2012; 21:10:09 

Arkadaşlar sordum ama tam olarak cevap alamdım. Şimdi ben geçmişe dönük vergi iadesi alacağım. Sigorta şirketinden gerekli olan belgeleri (poliçe örneği ve sistemden ayrıldığımda kesintileri gösteren hesap özeti) istedim. Şirkette hem mailime hemde ev adresime bu evrakları yolladı. Mailden bu evrakları dijital olarak (ıslak imzalı belgelerin tarayıcı ile dijital ortama aktarılmış hali) aldım. Ev adresim ise iş nedeniyle farklı olduğundan (sistemde kayıtlı adres İstanbul, ben ise Balıkesir'de yaşıyorum) posta yoluyla bu belgeleri alamadım. Ana paradan kesilen verginin iadesi için Vergi Dairesine başvurmayı düşünüyorum ama elimde sigorta şirketinden gelen evrakların ıslak imzalı orjinalleri olmadığından biraz çekincemede kalıyorum.

Vergi dairesi sigorta şirketinden gelen söz konusu evrakları ıslak imzalı olarak mı ister yoksa çıktı olarak dilekçeme eklesem kabul eder mi? Benim durumumda olan veya bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşların cevaplarını bekliyorum ki ona göre sigorta şirketi ile irtibata geçip adres değişikliğine müteakip belgeleri yeniden isteyeceğim. Biraz uzun oldu ama kendimi tam olarak ifade ettim sanırım...

114 Mesaj
17 Eylül 2012; 0:04:51 

quote:

Anadolu emeklilik ile telefonda görüşürken bu 2 evrağı bana mail ile göndereceklerini ve ekin N.cüzdanı fotokopisini ekleyip V.dairesine vermemi söylediler.

Hocam burada n.c ile ilgili bir konu göremedim.

http://www.bmvdb.gov.tr...kin-oenemli-duyuru.html

eğer varsa bende yeniden göndereceğim belgelerimi.

4909 Mesaj
17 Eylül 2012; 0:33:25 

ben Anadolu emeklilik yalancısıyım, bana N.cüzdanı fotokopisini ekle dediler.

En güzel sende kendi emeklilik şirketine sor N.cüzdanıda ekleyipmi göndereceğiz diye.

114 Mesaj
17 Eylül 2012; 0:37:02 

ben göndereli 2 hafta oldu.millete para yatmaya başlasın bana yatmazsa gönderirim.ayrıca benim anadoludan 2 tane 1 tanede ykb den vardı.ikiside formları imzalayıp gönderin yeterli dedi.

3392 Mesaj
17 Eylül 2012; 0:58:16 

10 gün oldu dosyayı yollayalı.Henüz yatmamış hesaba...

31 Mesaj
17 Eylül 2012; 2:47:03 

ben ing'den aldım evrakları email olarak ve telefonla arayıp sorduğumda başka bir belge gerekmediğini söylediler. sadece yolladıkları 2 sayfa. bu 2 sayfanın birinde sizin emeklilik şirketi ile olan sayısal verileriniz( sigorta başlangıç, toplam yatırılan tutar, irat tutarı vs. ), diğer sayfada ise sizin dolduracağınız iadenin yatırılacağı banka,şube, iban ve tc kimlik gibi bilgilerinizi yazacağınız form sayfası var.

76 Mesaj
17 Eylül 2012; 7:51:47 

Arkadaslar,
Vergi iadesi icin her ay dekontu sirketinizin muhasebesine vermiyormuydunuz ki extra bir vergi iadesi daha mı var?
bu iadeye basvurunca sistemden cıkmıs mı olunuyor? Cunku ben sene sonuna kadar vergi avantajından faydalanmak istiyorum sene sonunda basvursam aynısı olmuyor mu?

4909 Mesaj
17 Eylül 2012; 10:49:18 

biz sistemden çıkmış olanlardan kesilen stopaj ile ilgili geri alım yapıyoruz.
Normalde kar payından stopaj lesilmeli idi,Anaparadan kesilmemesi gerekiyordu.
Biz ayrılırken total bedelden yani anapara+krpayından kesildi.
İşte o ana paradan kesilenleri geri almak için uğraşıyoruz.
Sen hala sistemde isen ,seninle ilgili değil bu durum. Şimdi sistemden ayrılmaya bile kalksan artık sadece kar payından kesilecek sizde.

728 Mesaj
17 Eylül 2012; 14:40:41 

arkadaslar yeni yasa uygulanımıyor pratikte.su an cıkıs istesek kesinti gelir üzerinden(ana paraya dokunmadan) yapılıyor dgl mi .? eger boyle dğlse bekleyelim.yada soyle sorayım yakın zamanda besten ayrılanınız oldu mu sagolun

dj.trust.06 > NİCKLİ ŞAHIS DOLANDIRICIDIR!!!KODLARIMI ALIP TAKAS KODLARINI VERMEMİŞTİR.BENDEN ÖNCEDE SORUNLAR YAŞAMIŞTIR.ŞAHSI İYİCE ARAŞTIRMADAN ALIŞ VERİŞ YAPMAYIN ÖZEL KİMLİK BİLGİSİ VERMEYİN!CANINIZ YANMASIN!!!

771 Mesaj
17 Eylül 2012; 18:39:47 

Geçen hafta YapıKredi Emeklilikten ayrılma durumum için ayrıntılı döküm istemiştim. Haftasonu bu dökümle beraber Ayrılma Talep Formu'nu da göndermişler. Formu doldurup nüfus cüzdanı fotokopimle beraber yine e-maille gönderdim (Normalde form üzerinde fax veya posta ile gönderin yazmasına rağmen telefonla görüşmemize istinaden taratıp emaille gönderdim.)

Şu an YK Emeklilik online işlemlerden baktığımda Sözleşme Durumu "Ayrılma" olarak gözüküyor, yani ayrılma talebim işleme konulmuş durumda. Umarım haftasonuna kadar ayrılma bedelim yatırılır, fonlar da bu arada düşmese bari.

Merak edenler ve karşılaştırma yapacaklara yardımcı olması amacıyla gönderilen dökümün ayrıntılarını ve son durumu belirteyim:

Şirket: YapıKredi Emeklilik
Süre: Yaklaşık 7 yıl ( dolmasına 1 aydan az bir süre kalmıştı)
Yönetim Gideri Kesintisi: %8 (Bu, mevcut yasaya göre uygulayabilecekleri maksimum orandı zaten, ve birkaç kez talep etmeme rağmen düşürmediler. Teşekkürler YK Emeklilik )

Mevcut birikim: 17.000 Tl (12.260 Tl Anapara + 4.740 Tl Yatırım Getirisi)
Kesintiler: 932 Tl (711 Tl Gelir Vergisi Kesintisi + 221 Tl Giriş Aidatı Kesintisi)
Ayrılma Halinde Ödenecek Tutar: 16.068 Tl

İlk başvuruda giriş aidatının yarısı olan 132 Tllik bir bedel tahsil etmişlerdi. Diğer yarısının eğer kendi şirketlerinde devam edersem 5 yıl sonrasında alınmayacağı söylenmişti. Ama şimdi bunu inkar ediyorlar, o zamanlar böyle bir uygulamanın olmadığını ,şu an işten ayrılmış olan temsilcinin yanlış bilgi vermiş olabileceğini iddia ediyorlar. Ben de ispat edebilme şansım olmadığından çok fazla üstelemedim, içimden gereken şeyleri söyleyip 221 Tl'ye yükselmiş bu tutarın kesilmesine mecburiyetten göz yumuyorum. (Tekrar teşekkürler YK Emeklilik )

Kısacası; şimdiye dek 7 yılda 12.260+132 Tl ödeme yaptım. Kesintiler sonrası elime ~16.068 Tl geçecek. Tabii bu tutara şimdiye dek aldığım aylık vergi iadelerini de eklediğimde durum çok da kötü gözükmüyor.

Benim sisteme girmekteki ilk amacım zorunlu olarak para biriktirmekti, ki bu amacıma ulaşmış durumdayım. BES sistemi benim için artık anlamını yitirdiğinden çıkıyorum. Kısmet olursa 45-46 yaşımda sisteme tekrar girebilirim. (56 yaş ve min. 10 yıl ödeme zorunlulukları sebebiyle)

Umarım birilerine faydalı olur yazdıklarım. Sistemden daha önce çıkıp haksızlığa uğramış arkadaşların kesinti iadelerini en kısa sürede almalarını dilerim.

İLAVE: Her ne kadar yazdığım bilgilerden elde edilebiliyor olsa da yine de belirteyim. Ne yazıkki ödediğim 12.260Tl'lik anaparanın %8lik YGK yüzünden yatırıma yönlendirilen miktarı 11.280 Tl'dir. Yani 11.280 Tl nin getirisi 4.740 Tl olmuştur!

Fon Dağılımım ise aşağıdaki gibiydi, 7 yıl boyunca hiç değiştirmedim (YK Emeklilikten de hiç yönlendirme/bilgilendirme olmadı zaten. Yılda bir kez aylık katkı payımı arttırmamı tavsiye etmek için (!) arıyorlardı sadece!) :

0

GÜNCELLEME: Pazartesi günü (17.09.2012) Yapı Kredi Emeklilik'e gerekli evrakları gönderip çıkış başvurumu yapmıştım, bugün (20.09.2012) Ayrılma Bedelim hesabıma yatmış. (4 gün içerisinde fonların değeri pek değişmemiş, üstte yazdığıma yakın bir tutar hesaba geçmiş.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be-Mine -- 20 Eylül 2012; 18:31:13 >

2013 TOYOTA AURIS 1.6 Active Skypack Multidrive S (Beyaz)

1152 Mesaj
17 Eylül 2012; 19:18:11 

Vergi iadesi devletin bir guzelligi onu gecin bir kalem.

Bu kesintiler haricinde her ay paranizi 1ay bekletip ardindan yatirima yonlendirdiler, her ay %8 gibi bir parayi yonetim gideri olarak kestiler, her yil fon isletim gideri adiyla tum birikiminizden para tirtikladilar, birde giris aidati alarak sivadilar bravo vallahi karli ismis.

In theory, there is no difference between theory and practice. But, in practice, there is.

697 Mesaj
18 Eylül 2012; 0:30:33 

Arkadaşlar Merhaba,
Şu an Avivasa Emeklilik te yürürlükte olan bir poliçem var. Tam 24 ayı doldurdum.Giriş tarihim 08/2010 görünüyor.

Bilgiler şöyle;

Toplam Ödenen Tutar (TL) 2.748,10
Toplam Birikim ( TL) 2.670,31

Şimdi ben ayrılmak istediğimde yeni düzenlemeye göre bu tutarlar üzerinden ne kadar kesinti olması gerek yani elime ne kadar geçer fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Yarın MÜH aramayı düşünüyorum.
Teşekkürler...

2003 Laguna 1.6 Privilege

1580 Mesaj
18 Eylül 2012; 7:44:27 

quote:

Orijinalden alıntı: gkhncnk

Arkadaşlar Merhaba,
Şu an Avivasa Emeklilik te yürürlükte olan bir poliçem var. Tam 24 ayı doldurdum.Giriş tarihim 08/2010 görünüyor.

Bilgiler şöyle;

Şimdi ben ayrılmak istediğimde yeni düzenlemeye göre bu tutarlar üzerinden ne kadar kesinti olması gerek yani elime ne kadar geçer fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Yarın MÜH aramayı düşünüyorum.
Teşekkürler...

Kesilmeyen giriş aidatı varsa o kesilir ve geliriniz olmadığından başka para kesilmez.

Bununla birlikte yürürlükte olan 3 poliçemi kapatmak için başvuruda bulundum. Biraz daha beklesem %10 'a düşecekti kesinti ama devlet katkısının bir kısmını alamayacaktım. Aynı hesaba geliyordu.

Bakalım artık bir süre kendimiz para biriktireceğiz yada tekrar sisteme gireceğiz. Kalan arkadaşlara hayırlı kazançlar..

Worldpuan kampanyalarında puan + avantajix kadar indirim
Isparta'da kiralık apart - stüdyo daireler

1580 Mesaj
18 Eylül 2012; 7:48:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Be-Mine

Geçen hafta YapıKredi Emeklilikten ayrılma durumum için ayrıntılı döküm istemiştim. Haftasonu bu dökümle beraber Ayrılma Talep Formu'nu da göndermişler. Formu doldurup nüfus cüzdanı fotokopimle beraber yine e-maille gönderdim (Normalde form üzerinde fax veya posta ile gönderin yazmasına rağmen telefonla görüşmemize istinaden taratıp emaille gönderdim.)

Şu an YK Emeklilik online işlemlerden baktığımda Sözleşme Durumu "Ayrılma" olarak gözüküyor, yani ayrılma talebim işleme konulmuş durumda. Umarım haftasonuna kadar ayrılma bedelim yatırılır, fonlar da bu arada düşmese bari.

Merak edenler ve karşılaştırma yapacaklara yardımcı olması amacıyla gönderilen dökümün ayrıntılarını ve son durumu belirteyim:

Şirket: YapıKredi Emeklilik
Süre: Yaklaşık 7 yıl ( dolmasına 1 aydan az bir süre kalmıştı)
Yönetim Gideri Kesintisi: %8 (Bu, mevcut yasaya göre uygulayabilecekleri maksimum orandı zaten, ve birkaç kez talep etmeme rağmen düşürmediler. Teşekkürler YK Emeklilik )

Mevcut birikim: 17.000 Tl (12.260 Tl Anapara + 4.740 Tl Yatırım Getirisi)
Kesintiler: 932 Tl (711 Tl Gelir Vergisi Kesintisi + 221 Tl Giriş Aidatı Kesintisi)
Ayrılma Halinde Ödenecek Tutar: 16.068 Tl

İlk başvuruda giriş aidatının yarısı olan 132 Tllik bir bedel tahsil etmişlerdi. Diğer yarısının eğer kendi şirketlerinde devam edersem 5 yıl sonrasında alınmayacağı söylenmişti. Ama şimdi bunu inkar ediyorlar, o zamanlar böyle bir uygulamanın olmadığını ,şu an işten ayrılmış olan temsilcinin yanlış bilgi vermiş olabileceğini iddia ediyorlar. Ben de ispat edebilme şansım olmadığından çok fazla üstelemedim, içimden gereken şeyleri söyleyip 221 Tl'ye yükselmiş bu tutarın kesilmesine mecburiyetten göz yumuyorum. (Tekrar teşekkürler YK Emeklilik )

Kısacası; şimdiye dek 7 yılda 12.260+132 Tl ödeme yaptım. Kesintiler sonrası elime ~16.068 Tl geçecek. Tabii bu tutara şimdiye dek aldığım aylık vergi iadelerini de eklediğimde durum çok da kötü gözükmüyor.

Benim sisteme girmekteki ilk amacım zorunlu olarak para biriktirmekti, ki bu amacıma ulaşmış durumdayım. BES sistemi benim için artık anlamını yitirdiğinden çıkıyorum. Kısmet olursa 45-46 yaşımda sisteme tekrar girebilirim. (56 yaş ve min. 10 yıl ödeme zorunlulukları sebebiyle)

Umarım birilerine faydalı olur yazdıklarım. Sistemden daha önce çıkıp haksızlığa uğramış arkadaşların kesinti iadelerini en kısa sürede almalarını dilerim.

İLAVE: Her ne kadar yazdığım bilgilerden elde edilebiliyor olsa da yine de belirteyim. Ne yazıkki ödediğim 12.260Tl'lik anaparanın %8lik YGK yüzünden yatırıma yönlendirilen miktarı 11.280 Tl'dir. Yani 11.280 Tl nin getirisi 4.740 Tl olmuştur!

Fon Dağılımım ise aşağıdaki gibiydi, 7 yıl boyunca hiç değiştirmedim (YK Emeklilikten de hiç yönlendirme/bilgilendirme olmadı zaten. Yılda bir kez aylık katkı payımı arttırmamı tavsiye etmek için (!) arıyorlardı sadece!) :

0

Hayırlısı olsun. Ben de 8 yıl önce Anadolu hayat ile başlamıştım gider kesintisi %1'di. Sanırım girerken araştırmak gerekiyor bu tarz yatırımlara.

Bir de uzun vadede borsa iyi kazandırıyor. Ben arada diğer fonlara geçiş yaptığım için 8 bin civarı getiri var. Fon değiştirmeyip hep borsada kalsaydı 14 bin civarı getirim olacaktı.
Hayırlısı artık..

Worldpuan kampanyalarında puan + avantajix kadar indirim
Isparta'da kiralık apart - stüdyo daireler

1152 Mesaj
18 Eylül 2012; 14:31:50 

Bu arada Anadolu Hayat internet sayfasına belgelerin internet üzerinden alınabilmesi için bir form yerleştirmiş.
Hala belgelerini almayan varsa

https://e-sube.anadoluhayat.com.tr/stopaj/
adresinden bilgilerini girince gerekli dokümanlar e-postasına gönderiliyor...

In theory, there is no difference between theory and practice. But, in practice, there is.

697 Mesaj
18 Eylül 2012; 15:42:02 

quote:

Arkadaşlar Merhaba,

Bilgiler şöyle;

Teşekkürler...

Arkadaşlar biraz önce müşteri hizmetlerini aradım.Bu tutarlar üzerinden kesintilerden sonra elime 2282 TL gececekmis.Bana kesinti fazla gibi geldi sizce nasıl.
Teşekkürler.

2003 Laguna 1.6 Privilege

1152 Mesaj
18 Eylül 2012; 16:30:27 

quote:

Arkadaşlar biraz önce müşteri hizmetlerini aradım.Bu tutarlar üzerinden kesintilerden sonra elime 2282 TL gececekmis.Bana kesinti fazla gibi geldi sizce nasıl.
Teşekkürler.

Toplam ödenen tutar 2.748,10 TL iken toplam birikim 2.670,31 TL nasıl olur ki?
Zarar mı etmiş sizin portföy?
Öyle ise sanrım giriş aidatı kesiyorlar 500 TL civarı...

125 Mesaj
18 Eylül 2012; 18:21:44 

Allianztan ayrılma belgesi maili istedim nihayet geldi.NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİ VE İKAMET VEYA FATURA istaniyor. ıban nosu istiyorlar istediğimiz banka ıban no verebilir miyiz.

715 Mesaj
19 Eylül 2012; 18:56:43 

yke'e dün imzalayıp emaille gönderdim.21 de yatacak diye mesaj atmışlar.çok hızlı oldu.bravo.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

29 Mesaj
19 Eylül 2012; 21:42:58 

Vergi dairesine gidip soran yokmu ne zaman yatacak paralar

178 Mesaj
20 Eylül 2012; 10:00:09 

quote:

Orijinalden alıntı: m_yel80

İstanbul'da oturanlar gidip sorma şansına sahip ama Ankara'dan telefon etmekten başka elimizden birşey gelmiyor; onu da açmıyorlar zaten...

Toplamda çoğunluğun alacağı 500-600 lira zaten... bu kadar eziyet niye????

Bizler sessiz kalırsak, bu iş daha çok uzar...

İstanbulda oturanlar, lütfen sık sık rahatsızlık verin görevlilere, sıkıştırın...

İstanbul dışı arkadaşlar, madem telefonlara bakmıyorlar, bizde Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'nin faks ve e-postasına yüklenelim...

Maliyenin nazına kendimizi bırakamayız....

Birlikten kuvvet doğar arkadaşlar... Hadi hep beraber....

17 Mesaj
20 Eylül 2012; 10:22:39 

quote:

Orijinalden alıntı: muratdoktor

Allianztan ayrılma belgesi maili istedim nihayet geldi.NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİ VE İKAMET VEYA FATURA istaniyor. ıban nosu istiyorlar istediğimiz banka ıban no verebilir miyiz.

Ben gönderdim de;
Bu ikematgah/fatura, nufüs cüzdanı işi nerden çıktı onu anlamıyorum. Sitede yazan aynen şöyle.

B-) Dilekçe Ekinde Gereken Başvuru Belgeleri

(Dilekçe Örneği İçin Tıklayınız .PDF .DOC )
1. İlgili sigorta/emeklilik şirketlerinden temin edilecek hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği.
2. İlgili sigorta /emeklilik şirketinden temin edilecek ve poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi ile yapılan kesintileri gösteren bir belge. ( Eğer sözleşme süresi içerisinde sigorta şirketleri arası aktarma yapıldı ise aktarma yapılan bir önceki sigorta şirketindenaktarma tarihi itibari ile anapara ve detayını gösteren belge alınacaktır. )
3. Sürmekte olan davalar için, davanın nezdinde devam ettiği yargı mercii tarafından (ilgili Vergi Mahkemesi Başkanlığı veya ilgili Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı veya Danıştay Başkanlığı) şerh edilecek ve davadan feragat edildiğini gösteren feragat dilekçesi; bu temin edilemiyor ise mahkemenin feragat nedeniyle reddine dair vereceği karar örneği. Daha önceki bir tarihte yapmış oldukları başvurularda ilgili vergi dairesine söz konusu belgeleri teslim etmiş olan mükelleflerin aynı belgeyi tekrar temin etmeleri gerekmemektedir.
Kamuoyuna önemle duyurulur.

Büyük Mükellefler

Vergi Dairesi Başkanlığı

~ Özü doğru olanın sözüde doğru olur ~

2656 Mesaj
20 Eylül 2012; 10:50:36 

faksı çektim bende avivasaya.5 yıl önce,vergi avantajından yararlanıp ev alımı için para biriktirme amacıyla girmiştim.parayada ihtiyacım olmasına ragmen, vergi avantajı sürse, bende bir süre daha devam edebilirdim.

fakat beni 5 sene önce vergi avantajı ile kandıran sistemin,bundan 5 sene sonra,yüzde 20 devlet katkısının bir kısmını verip yeniden sistem degiştirerek insanları kandırmayacagının garantisi yok.

degişken emeklilik sistemi bize has bir durum mudur onu bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CuCuK -- 20 Eylül 2012; 10:51:56 >

488 Mesaj
20 Eylül 2012; 10:56:36 

quote:

Orijinalden alıntı: m_yel80

sordum ben 1 hafta once
ama onlar da bilmiyor
uzun surer diyorlar sadece
net bir bilgi yok

20 Mesaj
20 Eylül 2012; 11:10:46 

quote:

Arkadaşlar sordum ama tam olarak cevap alamdım. Şimdi ben geçmişe dönük vergi iadesi alacağım. Sigorta şirketinden gerekli olan belgeleri (poliçe örneği ve sistemden ayrıldığımda kesintileri gösteren hesap özeti) istedim. Şirkette hem mailime hemde ev adresime bu evrakları yolladı. Mailden bu evrakları dijital olarak (ıslak imzalı belgelerin tarayıcı ile dijital ortama aktarılmış hali) aldım. Ev adresim ise iş nedeniyle farklı olduğundan (sistemde kayıtlı adres İstanbul, ben ise Balıkesir'de yaşıyorum) posta yoluyla bu belgeleri alamadım. Ana paradan kesilen verginin iadesi için Vergi Dairesine başvurmayı düşünüyorum ama elimde sigorta şirketinden gelen evrakların ıslak imzalı orjinalleri olmadığından biraz çekincemede kalıyorum.

Vergi dairesi sigorta şirketinden gelen söz konusu evrakları ıslak imzalı olarak mı ister yoksa çıktı olarak dilekçeme eklesem kabul eder mi? Benim durumumda olan veya bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşların cevaplarını bekliyorum ki ona göre sigorta şirketi ile irtibata geçip adres değişikliğine müteakip belgeleri yeniden isteyeceğim. Biraz uzun oldu ama kendimi tam olarak ifade ettim sanırım...

sigorta şirketinden gelen belgelerin ıslak imzalı olmasına gerek yok.
zaten şirketlerin bu evrakları mail yoluyla yolluyor olmaları bu evrakların geçerli olacağı manasına gelir.
şirketin gönderdiği dilekçede sen ilgili kısımları doldurup imzala ve onun ıslak imzalı halini gönder sıkıntı çıkmaz.

BES

178 Mesaj
20 Eylül 2012; 11:12:05 

quote:

Orijinalden alıntı: kendirf

sordum ben 1 hafta once
ama onlar da bilmiyor
uzun surer diyorlar sadece
net bir bilgi yok

zamanın belli olmamasının nedeni, paranın aslında hazır olması...

para hazır ama maliye elinde tutuyor...

istediği an verebilir aslında...

bizler tepkimizi belli edersek, kuzu kuzu ödemek zorunda kalacaklar...

1002 Mesaj
20 Eylül 2012; 13:47:50 

Selamlar..

YK Emeklilik'ten evrakları alıp Büyük Mükellefler V.D.'ne göndereli 2 hafta oldu.

Bugün V.D.'ni aradım, BES bölümünden bir yetkili aynen şunları söyledi;

"Buraya posta ile gelen yığınla evrak var. Kişi bazında şuan için bilgi veremiyoruz. Ödeme konusunda dairemize gelmiş bir bilgi yok, biz de bekliyoruz. Ödemeler biraz zaman alacak."

Hesaplarınızı şuan için boşuna kontrol etmeyin. Ben hergün bakıyordum çünkü

771 Mesaj
20 Eylül 2012; 17:52:04 

Pazartesi günü (17.09.2012) Yapı Kredi Emeklilik'e gerekli evrakları gönderip çıkış başvurumu yapmıştım, bugün (20.09.2012) Ayrılma Bedelim hesabıma yatmış. Yeni çıkacak olanlar varsa diye belirteyim, sorun yok, sadece getiri üzerinden %15 stopaj kesilmiş, tam olması gerektiği gibi.

Üstteki mesajımı da editleyeyim en iyisi.

Bu konuyu uzun süredir takip ediyordum, çok şey öğrendim ve de farkındalığım arttı. Konuyu açan, BES bilgilerini/deneyimlerini paylaşarak katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

2013 TOYOTA AURIS 1.6 Active Skypack Multidrive S (Beyaz)

94 Mesaj
20 Eylül 2012; 20:14:14 

quote:

Orijinalden alıntı: tortugali

sigorta şirketinden gelen belgelerin ıslak imzalı olmasına gerek yok.
zaten şirketlerin bu evrakları mail yoluyla yolluyor olmaları bu evrakların geçerli olacağı manasına gelir.
şirketin gönderdiği dilekçede sen ilgili kısımları doldurup imzala ve onun ıslak imzalı halini gönder sıkıntı çıkmaz.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Eylül 2012; 21:54:23 

quote:

Orijinalden alıntı: GoldenShoot

Selamlar..

YK Emeklilik'ten evrakları alıp Büyük Mükellefler V.D.'ne göndereli 2 hafta oldu.

Bugün V.D.'ni aradım, BES bölümünden bir yetkili aynen şunları söyledi;

"Buraya posta ile gelen yığınla evrak var. Kişi bazında şuan için bilgi veremiyoruz. Ödeme konusunda dairemize gelmiş bir bilgi yok, biz de bekliyoruz. Ödemeler biraz zaman alacak."

Hesaplarınızı şuan için boşuna kontrol etmeyin. Ben hergün bakıyordum çünkü

Hangi devirde yaşıyoruz ?? şaka gibi , yığınla evrak var ne demek be kardeşim anlamakta zorlanıyorum bu nasıl iş,
20-30 yıl öncesinde miyiz , pek çok kurum modernleşti bilgisayarı maximum performansta kullanıyorlar dijital ortamda herşey...
kırtasiye azaltılmaya çalışılıyor, devrim gibi birçok uygulama var , birçok kurumda , bankalarda işler hızlanmaya
başladı yavaş yavaş çağa ayak uyduruyoruz.....

Neymiş efendim Vergi dairesinde yığınla evrak varmış olacak iş mi dalga geçer gibi ??

118 Mesaj
20 Eylül 2012; 22:12:35 

Bireysel emeklilikten ayrıldım paramıda aldım. 5 ay önce ayrılacaktım ama bekledim. Ve 900 tl civarı param bana kaldı.

Hesapladım 5 seneden önce cıktıgım için 300 tl kesmelerine ragmen kardayım, vergi indirimide cabası. Keske eski sistem devam etseydi.

Neyse yeni sistem benden uzak ihtiyacı olana yakın olsun.

1152 Mesaj
20 Eylül 2012; 23:33:26 

quote:

Orijinalden alıntı: PowerOfLinux

Hangi devirde yaşıyoruz ?? şaka gibi , yığınla evrak var ne demek be kardeşim anlamakta zorlanıyorum bu nasıl iş,
20-30 yıl öncesinde miyiz , pek çok kurum modernleşti bilgisayarı maximum performansta kullanıyorlar dijital ortamda herşey...
kırtasiye azaltılmaya çalışılıyor, devrim gibi birçok uygulama var , birçok kurumda , bankalarda işler hızlanmaya
başladı yavaş yavaş çağa ayak uyduruyoruz.....

Neymiş efendim Vergi dairesinde yığınla evrak varmış olacak iş mi dalga geçer gibi ??

Bu isi Maliyeye yiktilar ya.
Aslinda odemeyi nasil sirket eliyle yaptiysak iadeyide sirket yapacakti. O zaman bu kadar tantana olmazdi.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Eylül 2012; 23:54:03 

Aslında haklısın kardeşim doğru söylüyorsun ....malesef öyle görünüyor !!

Yani prosedür nedir nasıl işler bilmiyoruz tabii , ama sitem etmekte haklıyız bir iyilik yapacaklar
bekle babam bekle

707 Mesaj
21 Eylül 2012; 0:05:12 

Ak emeklilik bes kesintim için avivasaya mail gönderdim gelen cevap ise su sekılde
quote:

Sayın ----------- ,

İletiniz için teşekkür ederiz.

Stopaj iade talebiniz için İstanbul Büyükmükellefler Vergi Dairesine
başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bireysel emeklilik ve hayat
poliçelerinizin stopaj iadeleri ile ilgili vergi dairelerine başvurular
için gerekli evraklara www.avivasa.com.tr internet sitemizden ya da
bireysel internet şubenizden ulaşabilirsiniz. Tarafınıza ulaşan evrakları
imzalayarak iade talebinizi İstanbul Büyükmükellefler Vergi Dairesine elden
ya da posta yoluyla iletebilirsiniz.

Poliçe/sözleşmenin sonlandırılmasından sonra poliçe/sözleşme kopyasının
gönderim işlemini gerçekleştirememektedir. Bu konuyla ilgili sözkonusu
sirkülerin yakın bir zamanda yürürlüğe girmesiyle birlikte stopaj iade
taleplerinizi poliçe/sözleşme kopyası olmadan da vergi dairesine
ilebileceksiniz. Sirkülerle ilgili güncel bilgiyi Vergi Dairesi internet
sitesinden takip edebilirsiniz.

İstek ve görüşlerinizi musteri@avivasa.com.tr e-posta adresimizden bize
ulaştırabilirsiniz.
Şirketimizde bulunan ürünlerinizle ilgili detaylı bilgilere
www.avivasa.com.tr internet sitemiz üzerinden, Bireysel İnternet Şubeye
giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Bireysel İnternet Şubemizi kullanabilmek için müşteri numaranız/T.C. kimlik
numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi bilmiyorsanız, "
şifremi unuttum" linki aracılığı ile yeni şifrenizi sistemlerimizde kayıtlı
cep telefon numaranıza SMS ile alabilirsiniz.

Saygılarımızla.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.

715 Mesaj
21 Eylül 2012; 14:43:21 

quote:

Orijinalden alıntı: _Riven_

yke'e dün imzalayıp emaille gönderdim.21 de yatacak diye mesaj atmışlar.çok hızlı oldu.bravo.

biraz önce yatırdılar.3 günde şubeye gitmeden iş bitti.iyi çalışıyor sistemleri helal.

31 Mesaj
22 Eylül 2012; 1:27:00 

Arkadaşlar millet yanlış anlıyor. Bu paraları aldık, az önce yatmış vs. yazanların hepsi sistemden yeni çıkanlar. Benim gibi bu kanun çıkmadan önce, yani aylar veya yıllar önce çıkış yapmış olanlar hala beklemede. Benim evraklarım 31 Ağustos tarihinde vergi dairesine ulaştı. Bırakın birkaç haftayı belki de birkaç ay bekleyeceğiz. Bu düzene, bu sisteme..!

6376 Mesaj
22 Eylül 2012; 12:03:59 

baya bi sayfa okıudum ama konuşmalar genellikle hep BES 'den ayrılma yönelik olmuş... hiç katılmaya .. avantajlarını dezavantajlarını tartışmaya yönelik birşey yok...

Şuan biri ANADOLU HAYATTAN biri AVİVASADAN İKİ TANE emeklilik sigortam var... maaşım bana biraz dülşük geldiği için ve çok para harcayıp para biriktiremediğim için bu sisteme üye olmaya karar verdim... sigorta priminin birtanesini ben ödüyorum bir tanesini babam ödüyo... her ne kadar kimileri avantajlı olmadığını söylese biel para biriktirmennin daha iyi bir yolunu göremiyorum çünkü harcayacağımı biliyorum... en az 10 sene dayanabilirim diye düşünüyorum...

Şuan merak ettiğim.. 2 tane emeklilik için prim ödemenin dezavantaj ve avantajları neler... neler yapılabilir.. nasıl değerlendirilebilir... ?

Darkchild.. Sert Bakışlı, Haşin Çocuk !!

707 Mesaj
23 Eylül 2012; 20:27:52 

Arkadaşlar

Vergi dairesine gönderilecek olan dilekcedekı "paranın yatıralıacagı hesap" kısmı farklı bir kişinin banka hesabı olabılıyor mu yoksa illa bes ten ayrılan kişi üzerine bir banka hesabı mı olmalı?