Şimdi Ara

Intel 6 çekirdekli Core i7-980 işlemcisini hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
4.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son çeyrekte LGA2011 platformuna geçiş yapmaya ve 8 çekirdekli modelleri de içeren Sandy Bridge-E serisi yüksek performanslı işlemcilerini pazara sunmaya hazırlanan Intel'in, mevcut ürün gamının en hızlı temsilcisi olarak 3.6GHz'de çalışan 6 çekirdekli Core i7-995X modelini hazırladığını daha önceki haberlerimizde sizlerle paylamıştık. Elimize ulaşan yeni bilgilere göre Intel ayrıca, Core i7-980 modelini de hazırlıyor. Hali hazırda Core i7-980X Extreme Edition modeline sahip olan firmanın, sonunda "X" bulunmayan yani Extreme Edition ailesinin bir parçası olmayan çarpan kilidi kapalı yeni işlemcisini yakında pazara sunmayı planladığı belirtiliyor.

Kapalı olan çarpan kilidi haricinde Core i7-980X Extreme Edition ile büyük benzerlikler gösteren 6 çekirdekli Core i7-980, 32nm Westmere mimarisini temel alıyor ve 12MB bellek kapasitesiyle geliyor.3.3GHz'de çalışan LGA1366 formundaki işlemci, serinin diğer üyelerinde olduğu gibi Hyper-Threading, Turbo Boost, SSE4 ve AES gibi teknolojileri de bünyesinde barındırıyor. Çıkış tarihi ve satış fiyatı hakkında henüz net bir bilginin bulunmadığı Core i7-980, tahmin edilebileceği üzere Core i7-980X Extreme Edition'dan ciddi oranda daha ucuz olacak.

• 12MB bellek
  • quote:

Orijinalden alıntı: Necessa®i

12MB bellek

Q9550 dede 12mb bellek var.
  • AMD Sağlam geliyor demekki, intel atağa kalktı AMD yine fiyat performans oynuyacak ama olsun, fiyat performans işimize çoook yarıyacak çooook. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Orijinalden alıntı: Necessa®i

12MB bellek

Q9550 dede 12mb bellek var.

Hocam yakında ram slotları kalkıcak galiba, baksanıza 12MB, 10 Çekirdeklilerde 20MB cache olucakmış... Bence pazarlama taktiği bu bas belleği kap manileri :D

• quote:

Orijinalden alıntı: diemcizone

Hocam yakında ram slotları kalkıcak galiba, baksanıza 12MB, 10 Çekirdeklilerde 20MB cache olucakmış... Bence pazarlama taktiği bu bas belleği kap manileri :D

Belki şaka yollu söylediniz ama olması gereken o bence. Dahili Grafik ünitesi koyacağına koy 4 gb ddr3 1600 bellek içine, cillop gibi.
  • 10MB L3, 2MB de L2 vardır. Çok önemli değil zaten L3 yavaş oluyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Belki şaka yollu söylediniz ama olması gereken o bence. Dahili Grafik ünitesi koyacağına koy 4 gb ddr3 1600 bellek içine, cillop gibi.

Katılıyorum ama işlemciye belki tek modül bellek sıkıştırılabilir, bellek yongaları olurya 32mb 64mb vb. max kapaiste 256MB olması gerek sanırım, entegre 256MB DDR3 bellekten pek performans alınmaz ama entegre GPU yerine L3 Cachelerin hafızaları yükseltilebilir, entegre GPU bence çok saçma oldu, zaten onboard anakartlar iyi çözümler, ve GPU üniteleri CPU ünitelerine göre daha çabuk bozulduğu için işlemciyi 10 Sene kullanabileceğimize 4 hatta 3 sene içerisinde emekliye ayırmamız gerekicek.
    ve şimdiden patlak vermeye başlamış Sandy bridge içerisindeki entegre GPUlar, bence L3 Cache büyütülürse çok iyi olabilirdi...

• quote:

Orijinalden alıntı: hedevilcate

10MB L3, 2MB de L2 vardır. Çok önemli değil zaten L3 yavaş oluyor...

En hızlı işlemci yalnız bu, yaptığın hesabın doğruluğunu es geçtim özellikle yavaş derken neyi kastettiğini çok merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

quote:

Orijinalden alıntı: hedevilcate

10MB L3, 2MB de L2 vardır. Çok önemli değil zaten L3 yavaş oluyor...

En hızlı işlemci yalnız bu, yaptığın hesabın doğruluğunu es geçtim özellikle yavaş derken neyi kastettiğini çok merak ediyorum.

Sanırım L1 ve L2'ye göre daha yavaş olduğunu belirtti.
    2MB L2 olacağını sanmıyorum, C2D değilki bu meletler, C2D 2-3MB L2 bünyesinde bulunduruyordu, 10MB olması doğal bence 32NM üretim teknolojisiyle üretiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Haddimi aşarak önbellek miktarında araştırma yapmadan tahminde bulundum (işlemcinin kendi hızında değil), zaten yanlış da olmuş, kusura bakmayın.

quote:

Sanırım L1 ve L2'ye göre daha yavaş olduğunu belirtti.
    2MB L2 olacağını sanmıyorum, C2D değilki bu meletler, C2D 2-3MB L2 bünyesinde bulunduruyordu, 10MB olması doğal bence 32NM üretim teknolojisiyle üretiliyor.

Evet hocam L2'ye göre yavaş demek istedim. Başka neye göre yavaş olurki zaten değil mi?

Miktarı da şu şekilde sanırım:

Intel 6 çekirdekli Core i7-980 işlemcisini hazırlıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Process64 -- 9 Nisan 2011; 13:03:28 >

• Fiyatı ne olacak acaba?
  • Evet. L2 Cache 6 çekirdeklilerde 1.5Mb oluyor. L3 12Mb.

Yalnız Bulldozerlerde 8 çekirdeklilerde 8Mb L2 + 8Mb L3 toplam 16 Mb olacak.

L2 nin L3 e göre daha hızlı olduğunu gözönünde bulundurursak baya iyi katkısı olacaktır performansa...
  • intelin lga1155i bile nehaleme alternatif olabiliyorsa lga2011 ile sunabilecekleri düşünemiyorum bile.. AMDnin buldozerine balyoz vurabilir. ki öyle olur sanırım. şimdinin sandy bridge performansını düşündüğümde lga2011 ile kimbilir neler yapar intel..

tabi burada sadece performans kıstasını baz alarak söylüyorum birileri gelipte AMD AMD demesin fiyat olarak konuşursak oturur AMD den bahsederiz o zaman..
  • quote:

Orijinalden alıntı: .:FreeMan:.

quote:

şimdiden patlak vermeye başlamış Sandy bridge içerisindeki entegre GPUlar

Bu doğrumu gerçekten ?

İnanmıyorsan biraz araştırma yapabilirsin, sanırım bende biyerde okumuştum ve tahminimce aynı zar yapısında bulundukları için gpularında cpulara göre çok fazla seri olarak bozulduklarını düşünürsek, sanırım işlemciyi çöpe atmak zorunda kalıyoruz ama ayrık zar üzerinde birleştirilmiş olsalardı yani doğal olmasalardı bi nevi çalışması sağlanılabilirdi, harici ekran kartı takılarak tabiki.
  • bu satten sonra 1366 soket alınmaz
  • quote:

sanırım bende biyerde okumuştum

quote:

sanırım işlemciyi çöpe atmak zorunda kalıyoruz

quote:

ve şimdiden patlak vermeye başlamış Sandy bridge içerisindeki entegre GPUlar

Sanırım S A Ç M A L I Y O R S U N
  • Şu çoğu işlemcinin 4 GHz'i geçmeme huyu beni uyuz ediyor. O kadar işlemci yapıyorlar, bakıyorsun 6 çekirdek, muhteşem hız, yeni bir devir ama hala 3,3 GH. :D Komik geliyor. Fiyatı ne kadar olur acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Surpass

Şu çoğu işlemcinin 4 GHz'i geçmeme huyu beni uyuz ediyor. O kadar işlemci yapıyorlar, bakıyorsun 6 çekirdek, muhteşem hız, yeni bir devir ama hala 3,3 GH. :D Komik geliyor. Fiyatı ne kadar olur acaba?

pentium 4 ve prescott devrini çoktan geçtik.saat hızının çok bir önemi kalmadığını anlayamıyorsun galiba...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alpcan Aksoy

quote:

Orijinalden alıntı: Surpass

Şu çoğu işlemcinin 4 GHz'i geçmeme huyu beni uyuz ediyor. O kadar işlemci yapıyorlar, bakıyorsun 6 çekirdek, muhteşem hız, yeni bir devir ama hala 3,3 GH. :D Komik geliyor. Fiyatı ne kadar olur acaba?

pentium 4 ve prescott devrini çoktan geçtik.saat hızının çok bir önemi kalmadığını anlayamıyorsun galiba...

Donanımdan zaten çok anlamam ama benim yorum yaptığım olay her yerde, her işlemcide aynı değerleri görmekti.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.