- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak
551 Cevap90944 Görüntüleme101 Favori
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

117 Mesaj
8 Nisan 2011; 23:58:31 

Arkadaslar ,

Konut kredisi kullananlar bilir ; kredi bittiginde ''ipotek fekki ücreti '' adı altında bankalar , ucret talep ederler. Ancak bu yasal degildir. (250-350 tl arası degişir) . Ama konut kredisi biten müsteri , aman tapuyu bir an evvel üzerime alayım , basımın gözümün sadakası olsun diye düşündüklerinden bu ücreti öderler. Ancak kanunen bu durum yasal degil. Tıpkı Kredi Kartları için aldıkları ücretler gibi. Sozkonusu ucret karsılığı verdikleri A4 kagıdına ilgili tapu dairesine yazılmıs bir yazıdır sadece. İnternette nasıl itiraz edecegizle ilgili bir cok yazı var. Takılan olursa pm atabilir. Ben yaptım 350 TL cebimde kaldı :))

iyi gunler

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

2546 Mesaj
9 Nisan 2011; 0:16:05 

Bankalar bunu gizlice istemiyor,açık açık söylüyorlar bunu.
Anlayamıyorum hiç mi bir devlet çalışanı görmüyor bu bankaların kestikleri haraçları?
Aslında anlayamıyorum da lafın gelişi,bende anlıyorum herkesde anlıyor ama sesini çıkaran yok,nereye kadar gidecek devletin bu bankaları pohpohlaması çok merak ediyorum!
Onlar yüzünden insanlar tüketici mahkemeleri ile,davalar ile,kavga dövüş ile bankaların kestiği haraçları geri almaya çalışıyorlar!

213 Mesaj
9 Nisan 2011; 13:05:51 

Konut kredisi kullanırken bankaların aldığı dosya masrafı, expertiz ücreti adı altindaki paralar da yasal değilmiş. Bu konuda birçok kişi tüketici hakem heyetine başvurup ödedikleri haksız ücretleri bankadan almış. Bu konuda bilgisi olan var mı?

679 Mesaj
9 Nisan 2011; 21:21:33 

hım ben halkbankasından kulandım 250artı 750 aldılar toplam 1000

şimdi krediyi bankaya odedikten sonrada mı kesinti olcak ''ipotek fekki ücreti ???

1051 Mesaj
9 Nisan 2011; 22:25:58 

quote:

Orijinalden alıntı: ikokci

Konut kredisi kullanırken bankaların aldığı dosya masrafı, expertiz ücreti adı altindaki paralar da yasal değilmiş. Bu konuda birçok kişi tüketici hakem heyetine başvurup ödedikleri haksız ücretleri bankadan almış. Bu konuda bilgisi olan var mı?

yok artık. çok saçma...

ekspertiz ücreti kesinlikle hakettikleri bir ücret. ev ile ilgili tapu/haciz.. vs her türlü işi araştırıyorlar ve sen hiç uğraşmadan sadece imza atıyorsun. bence bu rahatlık için ödenir. ama sen ödemem dersen o başka...

dosya masrafı da aynı şekilde alınması normal (1000TL gibi abartılı rakamlar da var yuh diyorum). ama kamu kuruluşu olan trafiğe gidince bile ruhsat-ehliyet gibi işlerde de dosya parası alıyorlar 50-80-100 ne denk gelirse. buna ne diyecek bu hakem heyeti..!!!

TRIDONIC - Balast Uzmanı

213 Mesaj
9 Nisan 2011; 23:15:52 

Ben bankadan kesintilerle ilgili evrakları istedim. Evraklar gelince parayı önce bankadan talep edeceğim. Tabiiki olumsuz cevap gelecek. Ona istinaden tüketici hakem heyetine başvuracağım. Bu konuda emsal teşkil edecek kararlar varmış. Aynı şekilde bir arkadaşım dosya masrafını bankadan aldı. (Mahkeme kararı ile) Şunnu da belirteyim, bu olaydan sonra bankalar kredi oranlarını yükseltecek ve sıfır masraflı konut kredisi verecek. Yakında duyarsınız. Benim bulunduğum yerde yüzlerce arkadaş başvuruda bulundu, büyük ihtimal kazanacaklar..

83 Mesaj
10 Nisan 2011; 0:04:14 

bu konuda kesinleşmiş mahkeme kararı da var. buyrun karar: http://www.memurlar.net/haber/191074

3445 Mesaj
10 Nisan 2011; 1:37:12 

Ben ziraat bankasından 150 lira tutan fek ücretini hakem heyeti kararıyla geri aldım.Sonra işyerindeki arkadaşları da uyardım onlar da hepsi dava açıp geri aldı

PS3 1TB
PHİLİPS 47PFL6877
PIONEER VSX 921 AV-R 7.1
MAGNAT SUPREME 802 HCT 5.0
PHİLİPS 720SA DVD PLAYER/SONY NS360 DVD PLAYER
MONSTER HDMI KABLO 750 HDS HİGH SPEED/MONSTER XPHP SPEAKER CABLE/ SUPRA PLY 3.4/S SPEAKER CABLE

1101 Mesaj
10 Nisan 2011; 11:40:48 

Mesajım bulunsun lazım olacak.

Bir gün

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Nisan 2011; 11:55:18 

araba ruhsatlarındada aynı sistem var rehini kaldırmak istiyorsan 150-200 lira tutarında para verip aynı belgeden alıyorsun ?

42 Mesaj
10 Nisan 2011; 12:35:51 

mesajım bulunsun...

100 Mesaj
10 Nisan 2011; 13:12:49 

mesaj +1

İki oku,üç düşün,bir yaz...

252 Mesaj
10 Nisan 2011; 13:22:56 

Merhaba,
Ben tüketici hakem heyetine başvurdum.
Kapattığım konut kredisindeki fek ücretini geri almak istediğimi söyledim.
Bankaya ihbarlı mektup gönderip hayır cevabı aldıktan sonra onlara başvurmamı söylediler.
Ellerinde örnek yokmuş. Ne yazılır?, nasıl gönderilir? bilmiyorum.
Bilgisi olan buraya adımları yazabilir mi?

Teşekkürler.

53 Mesaj
10 Nisan 2011; 13:54:49 

garanti bankasından başka bir bankaya refinansman yaptırmıştım ve 350 tlk ipotek fek ücreti ödedim.Daha sonra ipotek fek ücretini geri istiyorum,yoksa mahkmeye veririm dedim.Mahkemeye vermeden parayı geri yatırdılar.

53 Mesaj
10 Nisan 2011; 14:00:34 

tarih
TÜRKİYE ******************ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE ;
Aşağıda açıklaması yapılan hukuki sebebe istinaden, ********* tarihinde kapatılan konut kredisi için, ******* nolu hesabımdan tahsil edilen ***** TL’lik ipotek FEK komisyonunun tarafıma iadesini, reddi sözkonusu ise şubeniz tarafından yazılı açıklamanın aşağıda belirttiğim mail adresine ya da fax numarasına gönderilmesini bilgilerinize arz ederim.

Hukuki Sebep : 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun,24.maddesi, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. ve 31. maddeleri, 4822 Sayılı Kanunla Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesine dayanarak hazırlanan Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesi ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 23.11.2005, E.2005/11428-K.2005/17306 ve 02.06.2008 tarih E.2008/4345-K.2008/6088 sayılı kararlarında belirtilen “satıcı, sağlayıcı ve kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız sözleşme şartları geçersizdir.” hükmüne göre ayrıca ilgili Banka savunmasında fek ücretinin alınmasına gerekçe olarak gösterilen sözleşme hükümleri incelenmiş, sözleşmede fek ücretinin alınacağı ve ne kadar alınacağının açıkça yazılı olmadığı, oysa kredi kullanan tüketicilerden alınacak masraf ve kesintilerin sözleşmede açıkça yazılı olması gerektiği. Kaldı ki ipotek işlemi bankanın kendi alacağını garanti altına almak için yapmış olduğu bir işlem olup fek ücretinin de kendilerince karşılanması gerektiği, bu nedenle yasanın 4/A ve 10. maddelerine göre, tüketici talebinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ad Soyad : İmza :
T.C. Kimlik No:
Cep Tel No: Fax NoE-Mail :

Mahkemeden önce bankaya yazmanız gereken dilekçe

2546 Mesaj
10 Nisan 2011; 14:08:51 

quote:

Orijinalden alıntı: TWiST_oF_FaCe

yok artık. çok saçma...

ekspertiz ücreti kesinlikle hakettikleri bir ücret. ev ile ilgili tapu/haciz.. vs her türlü işi araştırıyorlar ve sen hiç uğraşmadan sadece imza atıyorsun. bence bu rahatlık için ödenir. ama sen ödemem dersen o başka...

dosya masrafı da aynı şekilde alınması normal (1000TL gibi abartılı rakamlar da var yuh diyorum). ama kamu kuruluşu olan trafiğe gidince bile ruhsat-ehliyet gibi işlerde de dosya parası alıyorlar 50-80-100 ne denk gelirse. buna ne diyecek bu hakem heyeti..!!!

Allah aşkına arkadaşım nasıl hakettikleri bir ücret eksper ücreti?
Elinde kağıt kalemle bir adam geliyor,evin sağına,soluna bakıp özelliklerini yazıp basıp gidiyor.
En fazla 5 dk. süren bir iş için 500-750 tl gibi bir asgari ücreti göz zaçıp kapayıncaya kadar cebe atıyor.
Eğer sen buna hakediyorlar diyorsan bende sana bir eksper 750 tl'lik ne iş yaptı derim?

Ayrca dosya masrafı ise tamamen uydruma,bankaların müşteriyi sömürmek amacı ile uydurdukları bir para.
Ve dosya masrafında kamu trafiği ile ilgili bir şeyler yazmışsınız,dosya masrafının kamu trafiği ile hiç bir alakası yok.
Hatta bankanın hiçbir kamu kuruluşu ile bir işi yok,kendi içerisinde şube ve genel müdürlükler arasında iki üç faks çekilir kredi onayı alınırsa direk tapuya gidip işlem yapılır,hiç bir kamu kuruluşu ile temas sağlanmaz hiç bir aşamada.
Yani 750-1000 tl dosya ücreti 2-3 faks,1 mail için alınan paradır.

1051 Mesaj
10 Nisan 2011; 14:49:32 

quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

Allah aşkına arkadaşım nasıl hakettikleri bir ücret eksper ücreti?
Elinde kağıt kalemle bir adam geliyor,evin sağına,soluna bakıp özelliklerini yazıp basıp gidiyor.
En fazla 5 dk. süren bir iş için 500-750 tl gibi bir asgari ücreti göz zaçıp kapayıncaya kadar cebe atıyor.
Eğer sen buna hakediyorlar diyorsan bende sana bir eksper 750 tl'lik ne iş yaptı derim?

Ayrca dosya masrafı ise tamamen uydruma,bankaların müşteriyi sömürmek amacı ile uydurdukları bir para.
Ve dosya masrafında kamu trafiği ile ilgili bir şeyler yazmışsınız,dosya masrafının kamu trafiği ile hiç bir alakası yok.
Hatta bankanın hiçbir kamu kuruluşu ile bir işi yok,kendi içerisinde şube ve genel müdürlükler arasında iki üç faks çekilir kredi onayı alınırsa direk tapuya gidip işlem yapılır,hiç bir kamu kuruluşu ile temas sağlanmaz hiç bir aşamada.
Yani 750-1000 tl dosya ücreti 2-3 faks,1 mail için alınan paradır.

Farkli dusuncelere sahibiz, bu cok normal.

Ben stresli adamim, bir isi yaparken hele cok para harcayacaksam isin dibine kadar arastiririm. Ev alirken sen nelere dikkat edilir, hangi konularda sorgulamalar yapilir biliyorsun sanirim, ve ugrasabilirim diyorsun. Ben ugrasamam ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Eksperin sadece evin sagina soluna baktigina inanmiyorum. Sana bankanin parasini verecegi icin ev ile ilgili herseyi dibine kadar arastiriyor. Kafam cok rahat olacagi ve hicbir isle ugrasmayip sadece imza atacagim icin bu ekspertiz parasini ben veririm.

Dosya masrafi konusunu sanirim anlatamadim. Soyle sorayim; trafikte ruhsat islemi icin 80 - 100 lira civari dosya masrafi aliyor. Bunu hakediyormu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2546 Mesaj
10 Nisan 2011; 15:58:11 

quote:

Farkli dusuncelere sahibiz, bu cok normal.

Ben stresli adamim, bir isi yaparken hele cok para harcayacaksam isin dibine kadar arastiririm. Ev alirken sen nelere dikkat edilir, hangi konularda sorgulamalar yapilir biliyorsun sanirim, ve ugrasabilirim diyorsun. Ben ugrasamam ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Eksperin sadece evin sagina soluna baktigina inanmiyorum. Sana bankanin parasini verecegi icin ev ile ilgili herseyi dibine kadar arastiriyor. Kafam cok rahat olacagi ve hicbir isle ugrasmayip sadece imza atacagim icin bu ekspertiz parasini ben veririm.

Dosya masrafi konusunu sanirim anlatamadim. Soyle sorayim; trafikte ruhsat islemi icin 80 - 100 lira civari dosya masrafi aliyor. Bunu hakediyormu?

Şimdi öncelikle sizi anlıyorum uğraşmayayım banka uğraşsın diyorsunuz ama benim anlatmak istediğim bankanın uğraştığı hiç bir şey yok.
Alınan para ile şunu şunu yapıyor desem o da yok çünkü yaptığı bir şey yok.
İnanın siz herhangi bir takipçiye gidin bankanın yaptığı işi sen yap deyin ,100 liraya bütün işinizi rahat rahat yaptırırsınız.Çünkü yapılacak bir iş yok.
En fazla tapudan evin bir dökümü istenir o kadar.
Ruhsat için ise 80-100 isteniyor hakeder mi dediğinizde benim cevabım kesinlikle evet hakeder olur.
Şimdiye kadar 3 araç değiştirdim hepsindede sabahın köründe emniyete gittim akşamdan önce çıkamadım,hatta bazen aynı gün bile işim tamamlanmadı rezil olduk emniyet köşelerinde.
İşte bunun için değer,çünkü adamlar senin yerine ruhsatıdır,plakasıdır,vergisidir ödüyor ve ilgisiz alkasız memurlar ile muhattap oluyor.
Üstelik istedikleri ücret 80 tl fakat bankanın kendini beğenmiş eksperleri 5 dk'lık bir olay için 750 lirayı cebe atıp gidiyor.
Ve emin olun eksperin evi incelemek ve evin belediye mevzuatına uygun olup olmadığını araştırmak haricinde yaptığı hiç bir iş yok.
Dediğim gibi eksperin yaptığı işin aynısını herhangi bir takipçiye hatta elini öpene 100 liraya yaptırırsın.

ekleme:Bu arada bu 80-100 tl emniyetin aldığı ücreti kastetmişsiniz galiba,bende trafik takipçilerinin aldığı ücret diye anladım.
O konuda tabi ki haklısınız 100 tl bir nevi devlete vergi ödüyorsunuz,adı da ruhsat masrafı oluyor.
Mesela basit bir örnek ehliyet alırken vergi olarak 300 küsür lira ödüyorsunuz fakat bununla da bitmiyor birde verdikleri adi karton ehliyet için 70 lira ücret talep ediliyor sizden.
Malesef o konuda yapılacak bir şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anilxx92 -- 10 Nisan 2011; 16:02:31 >

1055 Mesaj
10 Nisan 2011; 16:57:02 

teşekkürler

8 Mesaj
10 Nisan 2011; 17:17:23 

ruhsat için 80-100 lira verilmesi bankanın yüzlerce liralık dosya masrafı almasını nasıl haklı çıkartıyor anlamadım? o ne kadar yanlışsa bu da o kadar yanlış? devlet vatandaşa sunduğu hizmetini topladığı veya bizimki bir ülkede toplayamadığı (yani hepimizin bir şekilde kaçırdığı) vergilerle finanse etmelidir. yine de para hepimizi bir aradığı yaşatan devlete gittiği için bana koymaz. ancak özel bir işletmenin (bankanın)n insanlardan bu ve bunun gibi yollarla aldığı paralar kesinlikle haksızdır; evinize giren hırsızın yaptığından hiçbir farkı yoktur. tıpkı hesap işletim ücreti almaları gibi. vs vs...

1051 Mesaj
10 Nisan 2011; 18:03:40 

quote:

Orijinalden alıntı: kobrabora
ruhsat için 80-100 lira verilmesi bankanın yüzlerce liralık dosya masrafı almasını nasıl haklı çıkartıyor anlamadım? o ne kadar yanlışsa bu da o kadar yanlış? devlet vatandaşa sunduğu hizmetini topladığı veya bizimki bir ülkede toplayamadığı (yani hepimizin bir şekilde kaçırdığı) vergilerle finanse etmelidir. yine de para hepimizi bir aradığı yaşatan devlete gittiği için bana koymaz. ancak özel bir işletmenin (bankanın)n insanlardan bu ve bunun gibi yollarla aldığı paralar kesinlikle haksızdır; evinize giren hırsızın yaptığından hiçbir farkı yoktur. tıpkı hesap işletim ücreti almaları gibi. vs vs...

Nasil bir yorum yazdiysam herkes farkli yonde anlamis.

Kastettigim su. Bankaya odediginiz dosya masrafini hakem heyeti araciligiyla aliyorsunuzya, o zaman devletin kendisi trafik icin ruhsat dosya masrafi aliyor 80-100 lira civari, bunu da hakem heyetinden alin. Ayni YANLIS mantik trafikte de var.

Yoksa ben dosya masraflarina "evet hakediyor, alinsin" demiyorum.

Artik anlasilmisdir umarim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

252 Mesaj
10 Nisan 2011; 18:25:02 

quote:

Orijinalden alıntı: muksit_aksu

tarih
TÜRKİYE ******************ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE ;
Aşağıda açıklaması yapılan hukuki sebebe istinaden, ********* tarihinde kapatılan konut kredisi için, ******* nolu hesabımdan tahsil edilen ***** TL’lik ipotek FEK komisyonunun tarafıma iadesini, reddi sözkonusu ise şubeniz tarafından yazılı açıklamanın aşağıda belirttiğim mail adresine ya da fax numarasına gönderilmesini bilgilerinize arz ederim.

Hukuki Sebep : 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun,24.maddesi, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. ve 31. maddeleri, 4822 Sayılı Kanunla Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesine dayanarak hazırlanan Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesi ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 23.11.2005, E.2005/11428-K.2005/17306 ve 02.06.2008 tarih E.2008/4345-K.2008/6088 sayılı kararlarında belirtilen “satıcı, sağlayıcı ve kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız sözleşme şartları geçersizdir.” hükmüne göre ayrıca ilgili Banka savunmasında fek ücretinin alınmasına gerekçe olarak gösterilen sözleşme hükümleri incelenmiş, sözleşmede fek ücretinin alınacağı ve ne kadar alınacağının açıkça yazılı olmadığı, oysa kredi kullanan tüketicilerden alınacak masraf ve kesintilerin sözleşmede açıkça yazılı olması gerektiği. Kaldı ki ipotek işlemi bankanın kendi alacağını garanti altına almak için yapmış olduğu bir işlem olup fek ücretinin de kendilerince karşılanması gerektiği, bu nedenle yasanın 4/A ve 10. maddelerine göre, tüketici talebinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ad Soyad : İmza :
T.C. Kimlik No:
Cep Tel No: Fax NoE-Mail :

Mahkemeden önce bankaya yazmanız gereken dilekçe

Teşekkürler.
Dilekçe iadeli taahütlü olarak bankaya gönderiliyor değil mi?

117 Mesaj
10 Nisan 2011; 19:04:35 

slmlar ,

iadeli tahüttlü vermene gerek yok. Ben elden verdim. Fotokopisinin uzerine bankanın kaşesini batırıp , imza ve tarih attırdım.

aslında peşinden kosunca o kadar cok alınacak para var ki.... Sorma ver parası heryerde.

130 Mesaj
11 Nisan 2011; 10:39:59 

ben babam adına thh ne yapı kredi bankasına dava açtım. kazandım. sonucu bekliyorum. parayı alınca yazarım.

23 Mesaj
11 Nisan 2011; 10:49:27 

messajim bulunsun

45 Mesaj
11 Nisan 2011; 11:59:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Orada Olmayan Adam

Ben ziraat bankasından 150 lira tutan fek ücretini hakem heyeti kararıyla geri aldım.Sonra işyerindeki arkadaşları da uyardım onlar da hepsi dava açıp geri aldı

Sizin bu karar nasıl lehinize sonuçlandı biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Ben de 2 sene kadar önce ödemiş olduğum FEK ücreti için THH ne dilekçe ile başvurdum ve 15 gün kadar önce sonuçlandı. Maalesef karar benim lehime OLMADI yani kaybettim.

Ben kısaca benim olayı anlatayım. Tecrübeli, bilgili varsa forumdaki avukat arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. (Herkes için geçerli bilgi amaçlı yorumlar olursa iyi olur, diğer yorumlar niye imzaladın gibi yorumlar yapılmazsa sevinirim.)

2 sene kadar önce kredi kullandım. Kredi başvurusunda konuşmalarımızda ipotek fek ücretinden bahsedilmedi. Sözleşme yapmadan önce "sözleşme öncesi bilgi formu" adı altında verilen formda, çekeceğim tutar, ödeyeceğim fark, masraf ve ekspertiz ücretleri yazarken, ipotek ve sigorta nın olduğu bölümler boşdu. Konuşmalarımızda başka hiçbir ücret alınmayacak demelerine inanıp bu bölümlerde boş bırakıldığından bu formu imzaladım. Ancak yine burada beni yanılttılar. Bana denildiki "siz bu formu imzalayın bir örneğinide size verelim". Ancak hukuki kuralların detayını pek bilmediğimden, birazda sözlerine güvendiğimden onların imzalaması gerektiğini söylemedim. Tabi onlarda eminimki bilerek bana kendilerinin de imzalamaları gerektiğini söylemediler. Dolayısıyla bendeki formun bir geçerliliği yokmuş.

Sonra asıl sözleşmeyi yaptık. Bu sözleşmede ise, hiç bir şekilde ipotek fek ücreti masrafı yazmıyor. Sadece "Sözleşme öncesi bilgi formu"na atfedilen oradaki masraflar vs alınır gibi ifadeler var.

sonuçta benim elimde sadece benim imzamın olduğu onların imzasının olmadığı ve ipotek fek ücreti kısmında hiçbir tutar olmayan bir formun fotokopisi ile, asıl sözleşmenin (çift taraflı imzalanmış) fotokopisi vardı. Elimdeki belgelere güvenerek THH ne başvurdum. THH, bankanın savunmasını istemiş. Bankada sözleşmenin bir örneğini ve "Sözleşme öcesi bilgi formunun" bir örneğini (tabiki ipotek fek ücreti bölümü doldurulmuş ve kendileri tarafından imzalamış örneğini) THH ne yollamışlar.

Alınan kararda, form üzerinde ipotek fek ücreti açıkca yazıldığı ve dilekçe sahibinin formda imzası olduğundan reddine denilmiş. Oysa bendeki fotokopilerde fek ücreti bölümü boş.

15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine dava açılabiliyormuş. Bir avukat arkadaşıma danıştım. Anlattıklarıma göre kesinlikle benim haklı olduğumu, bir ihtimal benim davayıda kazanabileceğimi ancak bazı hakimlerin imzalara bakacağı için davayı kaybedebileceğimi söylediği için mahkemeye gitmekten vazgeçtim. Davayı kaybedersem 750 TL gibi bir masraf olabilirmiş.

Avukat arkadaşım kendilerine gelen bazı davalardan bahsetti. Mesela bir tanesi şöyle. Vatandaş kredi kullanmaya gidiyor. Tüm konuşmalar sabit faizli/ödemeli kredi üzerine yapılıyor. İmzalar atılıyor. Sözleşmede banka çalışanları bir şekilde oynuyorlar ve değişken faizliye dönüyor, kredi kullanan mağdur ediliyor. Daha başka bir sürü davalardan bahsetti. Bende bunları duyunca, bankaların "kanuni dolandırıcı" olduğunu düşünmeye başladım.

Forumda avukat arkadaşlar veya bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa, belki yorumlayabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumix -- 12 Nisan 2011; 8:52:45 >

3445 Mesaj
11 Nisan 2011; 13:26:36 

@forumix gerekli evrakları hakem heyetine verdikten sonra 2 ay geçti hakem heyetinden haber geldi gelin karara imza atın diye.Dava lehime sonuçlandı ve eğer banka 30 gün içinde ödemezse bu belgeyle bankayı icraya verin dediler.(İcra masraflarını da bankadan alıyormuşsun)Ziraat Bankası 15 gün sonra parayı hesabıma yatırdı aldım bir güzel o parayla içtim
İşyerindeki 2 bayan arkadaşım da aynı şeklide aldılar.Biri Akbank diğeri Finansbank

PS3 1TB
PHİLİPS 47PFL6877
PIONEER VSX 921 AV-R 7.1
MONSTER HDMI KABLO 750 HDS HİGH SPEED/MONSTER XPHP SPEAKER CABLE/ SUPRA PLY 3.4/S SPEAKER CABLE

45 Mesaj
11 Nisan 2011; 13:38:26 

quote:

@forumix gerekli evrakları hakem heyetine verdikten sonra 2 ay geçti hakem heyetinden haber geldi gelin karara imza atın diye.Dava lehime sonuçlandı ve eğer banka 30 gün içinde ödemezse bu belgeyle bankayı icraya verin dediler.(İcra masraflarını da bankadan alıyormuşsun)Ziraat Bankası 15 gün sonra parayı hesabıma yatırdı aldım bir güzel o parayla içtim
İşyerindeki 2 bayan arkadaşım da aynı şeklide aldılar.Biri Akbank diğeri Finansbank

Yapılan işlemleri biliyorumda, benim anlattığım gibi "sözleşmede", "sözleşme öncesi bilgi formunda" fek ücreti veya başka bir ücret yazıyormuydu. Elinizdeki belgelerden kontrol ettinizmi.
THH nin savunmasına Ziraat bankası nasıl bir savunma yollamış, yada kamu bankası olduğundan yollamamışda olabilirmi.

342 Mesaj
11 Nisan 2011; 15:39:41 

quote:

Nasil bir yorum yazdiysam herkes farkli yonde anlamis.

Kastettigim su. Bankaya odediginiz dosya masrafini hakem heyeti araciligiyla aliyorsunuzya, o zaman devletin kendisi trafik icin ruhsat dosya masrafi aliyor 80-100 lira civari, bunu da hakem heyetinden alin. Ayni YANLIS mantik trafikte de var.

Yoksa ben dosya masraflarina "evet hakediyor, alinsin" demiyorum.

Artik anlasilmisdir umarim

arkadaşlar bu konut kredisi konusuyla alakalı değil ama bilgi amaçlı paylaşmak istedim 15 gün kadar önce 2. el bir araç aldım trafikten ruhsatı üzerime alırken 5 kuruş para ödemedim, noter satışı ile trafiğe gidip 20 dk içinde ruhsatımı aldım yalnız plaka değişimi falan olmadı o olsa para ödemem gerekebilirdi. Artık devlet kurumlarında da bazı şeyler değişiyor eskiden bu ruhsat işlerinde ne koparırlarsa alıyordu polisler.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3445 Mesaj
11 Nisan 2011; 17:38:49 

quote:

Orijinalden alıntı: forumix

Yapılan işlemleri biliyorumda, benim anlattığım gibi "sözleşmede", "sözleşme öncesi bilgi formunda" fek ücreti veya başka bir ücret yazıyormuydu. Elinizdeki belgelerden kontrol ettinizmi.
THH nin savunmasına Ziraat bankası nasıl bir savunma yollamış, yada kamu bankası olduğundan yollamamışda olabilirmi.

Sözleşme öncesi bilgi formunda ne yazdığını doğrusu bilmiyorum.Yalnız,karardan önce Ziraat Bankası'nın avukatı itiraz etmiş savunma yapmış.Buna rağmen lehime karar çıktı.Aslında kararı bulabilsem size fotoğrafını çekip mail atmak isterdim ama yırtıp attım herhalde parayı alınca,bulamıyorum.

PS3 1TB
PHİLİPS 47PFL6877
PIONEER VSX 921 AV-R 7.1

117 Mesaj
11 Nisan 2011; 20:41:29 

Arkadaslar ,

Bugun bankadan aldıgım ipotek fekki yazısı ( ekinde bankanın imza sirkusü ve ticaret sicil kaydı var sanırım ) tapu ya gittim. 2004 yılından önce kullanılan krediler için devlet masraf alıyormus ama benim ki 2008 de oldugu için , hicbir ücret ödemeden tapumdan , ipotegi kaldırttım. Darısı başınıza..

internette konu ile ilgili dilekceleri bulabilirsiniz. özelden mesaj atan arkadaslar eger mail adreslerini yazarlarsa onlar word formatında yollayabilirim.

Özelden yazan bir arkadasa , banka yetkilieri yolun acık olsun , istedigin yere basvur demişler. Banada aynısı dediler. Kredi sözleşmemde yazmıyor dedigimde , ''nerden biliyorsun ki '' gibi aptalca bir yanıtla karsılastım. Kredi sözleşmemi okudum deyince memur sustu.(Müsteriyi aptal zannediyorlar genelde ) Siz dilekcenizi elden banka yetkilisine teslim ettiginizde , merkezlerine iletmekle ve işleme koymakla yükümlüler. Daha ciddi olsun istiyorsanın iadeli tahütlü yada noterden ihtarname cekerek halledin derim. Ama en güzeli direk banka ile muhattap olup noter ve ptt ye masraf vermeden sansınızı denemek lazım . Ben boyle yaptım.

Hepinizin yolu acık olsun. Merak edenler için yazayım , kredi kullandıgım banka : YAPI KREDİ .

Özelden den sorularınızı tek tek yanıtlayacam.

2270 Mesaj
11 Nisan 2011; 22:54:07 

peki konut kredisi çekildiğinde banka tapuya ipotek koyuyor ve koydugu bedel üzerinden ipotek harcı alıyor bu yasal mı?

1242 Mesaj
11 Nisan 2011; 23:12:02 

Arkadaşlar bilgisi ya da tecrübesi olan varsa benim iş bankasından aldığım krediyi 3 gün geciktirdim diye gönderdikleri mektup için 52.5 tl ücret yazmışlar.

bu konuda THH ye başvursam sonuç alabilir miyim ?

39 Mesaj
12 Nisan 2011; 8:58:35 

ben Türkiye Finans'ın benden aldığı 300-TL yi THH ye başvurarak büyük kısmını geri almıştım.

hatta avukat arkadaşıma vekalet çıkardım, o icraya koydu, üstüne avukatlık ücreti de alarak, benden aldıkları paranın iki katını almıştım. daha sonra bir avukat arkadaşımdan duyduğuma göre, benim karar emsal olmuş, ipotek ücreti konusunda eskisi kadar ısrarcı olmuyorlarmış.

bence kesinlikle başvuru yapın, hatta karar örneğini de gönderebilirim isteyene.

5348 Mesaj
12 Nisan 2011; 9:27:37 

lazım olacak mesajım bulunsun...

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

2266 Mesaj
12 Nisan 2011; 10:06:29 

mesajım bulunsun seneye ihtiyacım olucak :)

...

724 Mesaj
12 Nisan 2011; 10:25:41 

Karar örneğini rica etsem gönderebilir misiniz ?

quote:

Orijinalden alıntı: mrtsyn

ben Türkiye Finans'ın benden aldığı 300-TL yi THH ye başvurarak büyük kısmını geri almıştım.

hatta avukat arkadaşıma vekalet çıkardım, o icraya koydu, üstüne avukatlık ücreti de alarak, benden aldıkları paranın iki katını almıştım. daha sonra bir avukat arkadaşımdan duyduğuma göre, benim karar emsal olmuş, ipotek ücreti konusunda eskisi kadar ısrarcı olmuyorlarmış.

bence kesinlikle başvuru yapın, hatta karar örneğini de gönderebilirim isteyene.

Kapitalistlerin genel kuralıdır, bir sistem işlerine gelmiyorsa, sistemi tıkayıp halka acı çektirip, sistemden şikayet ettirirler. Sonra da sizin için sistemi değiştirdik deyip, hem halkı kazıklarlar hem de alkış alırlar.
Bkz. Sağlık sistemi : 1 2

39 Mesaj
12 Nisan 2011; 10:27:40 

nasıl resim ekleyebileceğimi bilsem ekleyeceğim.

yada mail adresini verirsen direk oraya göndereyim.

107 Mesaj
12 Nisan 2011; 10:56:08 

Peki bu durum İpotekli ihtiyaç kredisi içinde geçerli midir acaba?

124 Mesaj
12 Nisan 2011; 12:35:29 

quote:

Orijinalden alıntı: TDB

Peki bu durum İpotekli ihtiyaç kredisi içinde geçerli midir acaba?

hayır konut ve araç kredilerinde geçerli sadece

"Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır."

291 Mesaj
12 Nisan 2011; 13:08:46 

mesajım bulunsun, gayet önemli bir konu..

85 Mesaj
12 Nisan 2011; 13:17:07 

Akbankta 2 daire için 5 ay önce krediyi kapattık, toplam 400 TL ödedik bu işlem için, şimdi başvursak?

suçlunun beraat ettirildiği yerde hakim hüküm giyer..

108 Mesaj
12 Nisan 2011; 13:49:23 

birde aynı bankada baska bir borcun varsa onuda kapatmadan bu FEK yazısını alamıyormusuz, benim İSBANKASINDA boyle bir durumum var suanda, ne bicim bir isse artık!..

88 Mesaj
12 Nisan 2011; 15:18:52 

benim ki ipotekli ihtiyaç kredisiydi 350 tl istediler.

http://mgelektronik.com.tr/

Elektronik Kart Tamiri

45 Mesaj
12 Nisan 2011; 15:36:50 

quote:

Orijinalden alıntı: mrtsyn

Bende Türkiye Finansa dan almıştım ve benden de 300 TL talep edilmişti. Pek çok yolu denedim hatta merkezine yazdım, telefon ettim, şube müdürüyle görüştüm ama kabul ettiremedim.

Rica etsem bende karar örneğini alabilirmiyim.

545 Mesaj
12 Nisan 2011; 16:00:23 

Denizbanktan konut kredisi almış bulunmaktayım. 800tl gibi bir ücret masraf ödedim kredi için. Bu miktarın içinde ipotek fekki ücretinin olup olmadığını nasıl ögrenebiliriz ?

500 tl si ekspertiz ücreti imiş. bu paranın. Ekspertiz ücreti ne oluyor peki ?

HP mi? Allah Korusun... HP http://forum.donanimhaber.com/m_70186226/tm.htm

3445 Mesaj
12 Nisan 2011; 16:42:19 

quote:

Orijinalden alıntı: yusuf24

Denizbanktan konut kredisi almış bulunmaktayım. 800tl gibi bir ücret masraf ödedim kredi için. Bu miktarın içinde ipotek fekki ücretinin olup olmadığını nasıl ögrenebiliriz ?

500 tl si ekspertiz ücreti imiş. bu paranın. Ekspertiz ücreti ne oluyor peki ?

Denizbank'tan kredi çektiniz ev aldınız.
6 ay sonra Finansbank daha iyi koşullarda refinansman yapıyor yani benimle anlaşırsan şu kadar faiz oranı diyor.
Siz de Denizbank'tan Finansbank'a geçiyorsunuz ama Denizbank sizden ipotek kaldırma ücreti alıyor.
Bu ücret fek ücretidir işte.
Aynı şekilde daha sonra da Finansbank'tan başka bankaya geçerseniz Finansbak da sizden fek ücreti isteyecek ipotek kaldırmak için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orada Olmayan Adam -- 12 Nisan 2011; 23:16:08 >

PS3 1TB
PHİLİPS 47PFL6877
PIONEER VSX 921 AV-R 7.1

545 Mesaj
12 Nisan 2011; 17:02:43 

quote:

Denizbank'tan kredi çektiniz ev aldınız.
6 ay sonra Finansbank daha iyi koşullarda refinansman yapıyor yani benimle anlaşırsan şu kadar faiz oranı diyor.
Siz de Denizbank'tan Finansbank'a geçiyorsunuz ama Denizbank sizden ipotek kaldırma ücreti alıyor.
Bu ücret fek ücretidir işte.
Aynı şekilde daha sonra da Finansbank'tan başka bankaya geçerseniz Denizbak da sizden fek ücreti isteyecek ipotek kaldırmak için.

Peki bir bankadan başka bir bankaya geçmesem? Sürekli olarak deniz bankta kalsam bu ücret alınmayacak o zaman. Doğru mu anladım.

HP mi? Allah Korusun... HP http://forum.donanimhaber.com/m_70186226/tm.htm

117 Mesaj
12 Nisan 2011; 18:27:05 

basta odedigin ücretler arasında ''ipotek fek'' ücreti yok malesef. Kapatırken alınan keyfe keder ücret.

117 Mesaj
12 Nisan 2011; 18:37:28 

Arkadaslar, ipotek fekki denen mevzu sadece A4 kagıdına , Tapu mudurlugune hitaben yazılmıs bir yazı. Kısaca ilgili sahsın tapusu uzerindeki ipotegi kaldırabilirsiniz diyor.

Dolayısıyla x bankadan kullandıgın kredide banka evine ipotek koyuyor. Sen daha iyi şartlar ile y bankasına gecmek istediginde , x bankasının aldıgı masraflar içinde ipotek fekki ücretide olacaktır. Y bankasına borcun bittiginde , aynı ipotek fek ücretini y bankasına birdaha ödüyorsun.

Google dan İpotek Fekki yazıp aratın , bir sürü tüketici lehine sonuclanmıs imsal karar var. Banka ile yapacagınız yazısma ile çözemezseniz , ilce tuketici hakem heyetine kısaca durumu anlatan bir dilekceyle basvurun. Karar lehine cıkınca , kararla bankaya gidiyorsunuz , para hesabınıza yatıyor. Sonrasında da BDDk ya sikayet ederseniz tadından yenmez :)

http://www.kamuhaber.ne...sim&ic=haber&no_h=28179 bddk nın işi bu :)

83 Mesaj
12 Nisan 2011; 23:12:14 

forumix sözleşmede olduğu halde ipotek fek ücretinin haksız olduğunu gösterir mahkeme kararını linkini daha önce vermiştim. http://www.memurlar.net/haber/191074

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AytekinNet -- 12 Nisan 2011; 23:14:03 >

83 Mesaj
12 Nisan 2011; 23:17:57 

eksper ücretlerinden bahsedilmiş. tapu personeli olarak bildiğim kadarıyla eksperler 120-150 tl gibi rakamlara bu işi yapmaktalar. ancak bankalar direkt eksperlere iş vermektense aracı şirketlere (gayrimenkul değerleme şirketleri) iş verip ücret ödemekteler. bankaların ekspertiz için 750 tl gibi uçuk rakamları talep ettiğini görünce şaşırdım. eksperin yaptığı iş ise: gayrimenkulün belediye dosyasını incelemek, tapu da bulunan kütük sayfasını ve kat irtifakı projesini incelemek ve proje ile gayrimenkulün yapısal bi ayrımı varmı diye yapı üzerinde ölçümler yaparlar. yani sırasıyla bu işten para alanlar bankalar, gayrimenkul değerleme şirketleri ve eksperler. ayrıca ipotek koyulurken tapunun işlem harcı olabilir ve yasaldır.

929 Mesaj
12 Nisan 2011; 23:43:57 

Bitmiş taşıt kredisi için ne yapabilirim garanti bankası için,gitsem ücret isteyecekleri kesin,kıytırık a4 kağıdına 100-150 vermek istemiyorum!

119 Mesaj
13 Nisan 2011; 0:31:16 

anilxx92 ;

Yeni, temiz, sorunsuz, markalı evlerde haklı olabilirsin. Zaten eksperin bakacağı şeyde yok orta da. Ama Tapu sorunu olabilecek bir sürü ev var bu ülkede. Örneğin, İstanbul Florya da, ev al, sana tapu verirler. Ama bir bakarsın, tapu işi yaramazmış; üzerinde yıkım kararı varmış, filan, filan. (detay sormayın bilmiyorum). Bu tür sorunlu yerlerde, banka çalışmak zorunda kalıyor. Bu noktada hak ediyor denebilir.

Bence olması gereken; inşaat şirketleri bu konuda bastırabilir; 5 dk lık iş bile gerektirmeyecek, markalı, sorunsuz yerlerde bunu almamaları. Aslında bu konu iyi reklam konusuda olur. Yakında olurda zaten.

quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

Şimdi öncelikle sizi anlıyorum uğraşmayayım banka uğraşsın diyorsunuz ama benim anlatmak istediğim bankanın uğraştığı hiç bir şey yok.
Alınan para ile şunu şunu yapıyor desem o da yok çünkü yaptığı bir şey yok.
İnanın siz herhangi bir takipçiye gidin bankanın yaptığı işi sen yap deyin ,100 liraya bütün işinizi rahat rahat yaptırırsınız.Çünkü yapılacak bir iş yok.
En fazla tapudan evin bir dökümü istenir o kadar.
Ruhsat için ise 80-100 isteniyor hakeder mi dediğinizde benim cevabım kesinlikle evet hakeder olur.
Şimdiye kadar 3 araç değiştirdim hepsindede sabahın köründe emniyete gittim akşamdan önce çıkamadım,hatta bazen aynı gün bile işim tamamlanmadı rezil olduk emniyet köşelerinde.
İşte bunun için değer,çünkü adamlar senin yerine ruhsatıdır,plakasıdır,vergisidir ödüyor ve ilgisiz alkasız memurlar ile muhattap oluyor.
Üstelik istedikleri ücret 80 tl fakat bankanın kendini beğenmiş eksperleri 5 dk'lık bir olay için 750 lirayı cebe atıp gidiyor.
Ve emin olun eksperin evi incelemek ve evin belediye mevzuatına uygun olup olmadığını araştırmak haricinde yaptığı hiç bir iş yok.
Dediğim gibi eksperin yaptığı işin aynısını herhangi bir takipçiye hatta elini öpene 100 liraya yaptırırsın.

ekleme:Bu arada bu 80-100 tl emniyetin aldığı ücreti kastetmişsiniz galiba,bende trafik takipçilerinin aldığı ücret diye anladım.
O konuda tabi ki haklısınız 100 tl bir nevi devlete vergi ödüyorsunuz,adı da ruhsat masrafı oluyor.
Mesela basit bir örnek ehliyet alırken vergi olarak 300 küsür lira ödüyorsunuz fakat bununla da bitmiyor birde verdikleri adi karton ehliyet için 70 lira ücret talep ediliyor sizden.
Malesef o konuda yapılacak bir şey yok.

540 Mesaj
13 Nisan 2011; 1:19:48