Şimdi Ara

Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
576
Cevap
61
Favori
127.633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: taaydemir

Merhabalar

6 ay önce 60 ay için 1.05 den 90.000 tl ING BANKTAN KONUT KRESİ ÇEKTİM.Şu an ING Bank ta faiz oranın 60 ay için 0,92 faiz oranı.bankaya bi dilekçe ile faiz oranlarını düştüğünü. yapılandırılmasını isytedim. bana yapılandırma faiz oranın 1.05 den daha fazla olduğunu söylediler anlayamadım..bana yardım edermisiniz. acillll

Ben de benzer bir sorun sebebiyle ING'deki kredimi kapattırıp TEB'e geçmiştim, ING bu konuda bence çok zayıf kalıyor.

Size önerim diğer bankalara kredinizi taşımayı düşünün, gidin konuşun fiyat ve oran isteyin. Yok öyle yağma

• Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu paraları almak için boşuna kivraniyorsunuz, velev ki fek ücreti vb. Şeyleri devlet tamamen kaldırdı ve banka sadece faiz alır dedi. O zaman emin olunuz ki şu an gördüğünüz oranlar konut kredisinde en az yüzde 2, bireysel kredilerde 2.5 lere çıkar ve yine banka bu parayı alır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğru Söze Ne Denir ...

Şimdi bir kaç tane bankanın müdürü arkadaşımdır hepsinin ağzı aynı Paranın Maliyeti herkese aynı derler kredi oranlarındaki farklılıklar ki aslında fark yok çünkü oranı düşük olanın faizi yüksek tersi olanın dosya masrafı azdır yasa çıkmadan önce Dosya masrafından geçiren bankalardan para almak mümkün

Topic deki tüm yazıları okudum ve paralarını bir şekilde alan bir kaçtane arkadaşımız var buda bana ilham verdi bu güne kadar

1 EV
    2 ARAÇ
    6 TÜKETİCİ

Kredim var Yani uğraşmak için ciddi sebebim var Ama öncelikle bu kredilerin hangilerinden dosya masrafı alınmış ve nekadar para ödemişim bulmam lazım
  • ziraat bankasının cevabı aşağıda.buna göre ne yapmak gerekir?vermeye niyetleri yok!!

İlgide belirtilen şikayetiniz ile ilgili olarak yapılan değerlendirme sonucunda,
    Türk Ticaret Kanunu’nun "Ücret isteme hakkı" başlıklı 22'nci maddesinde, Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir hükmü bulunmaktadır. Bankaların Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir olması nedeniyle yukarıda belirtildiği şekilde ücret alma hakkı bulunmaktadır.
    Diğer taraftan, Bankacılık Kanununun 144. maddesi hükmü ile yetkili kılınan Bakanlar Kurulu’nun 16.10.2006 tarih ve 2006/11188 sayılı karara dayanarak T.C.Merkez Bankasınca çıkartılan ve 9 Aralık 2006 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 2006/1 sayılı Tebliğ de; Bankalarca sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir hükmü yer almaktadır.Dolayısıyla, hizmetlerinin devamlılığı için kaynaklarını en etkin ve en verimli biçimde kullanmaya çalışan Bankamız, bu çerçevede müşterilerine verdiği hizmetler karşılığında operasyon maliyetleri ve piyasa koşullarını da dikkate alarak fiyatlama yapmaktadır.Kullanmış olduğunuz kredi işlemi esnasında Tahsil edilen Komisyon ve Masraflar da bahsi geçen esasa göre fiyatlandırılmıştır. Ayrıca, Bankamız ve şahsınız arasında müzakere edilerek imzalamış olduğunuz Bireysel Kredi Sözleşmesinde de, müşteriden tahsil edilebilecek masraf ve komisyonlar açıkça belirtilmiş ve bu kapsamda tahsilât yapılmıştır.Bu çerçevede, kredi kullandırım / yeniden yapılandırma aşamasında tahsil edilen komisyon ve masrafların iadesine yönelik talebinizin olumlu karşılanması mümkün bulunmamaktadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: nneecoo

2009 yılında biten konut kredim için Akbank Gayrettepe şubesinden aynı tarihte ipotek fekki yazısı almıştım ve benden de kesinti yapmışlardı. Konuyu görünce internet bankacılığı aracılığıyla girip dekont bulabilirmiyim dedim ama maalesef yeni politikaları gereği 2 seneden öncesini gösteremiyorlamış. Şubeye giderek dekont talebinde bulundum. Dedikleri kelime "kesin tarih bilgisi vermelisiniz" oldu. Saçmalamayın bilsem zaten ona göre davranırım deyip çıktım dışarı. Sonuçta telefon bankacılığından da destek alamadım. Bu konuda dekont ile ilgili şube ve telefon bankacılığı yardımcı olmuyor. neler yapabileceğim konusunda beni bilgilendirebilen olursa çok sevinirim. Dekont olmadığı için bankaya ihtarname çekemiyorum ve tüketici hakem heyetine gidemiyorum.

Teşekkürler

Bankaya gidiyorsun 2009 ve borcun bittiği ayın dökümünü istiyorsun.onlar cd den döküm çıkarp veriyorlar orada ne olup bittiği yazar yeterki sen tam hangi ay olduğunu bil ,memur olsam bende o yoğunlukta 2009 da fi hesap fi ay gün tarihini araştıramam. kolay gelsin...

• arkadaşlar ben 3 sene önce 46000 tl para çekmiştim iş bankasından.Şimdi elime bir miktar para geçti ara ödeme olarak yatırayım diyorum benden yatırdığım oranın %2 erken kapama ücreti istiyorlar bunuda alabiliyormuz.
    yapılandırma yapayım diyorum on dada hem kapama ücreti hemde masraf adı altında1250 tl istiyorllar
    ne yapmam lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu paraları almak için boşuna kivraniyorsunuz, velev ki fek ücreti vb. Şeyleri devlet tamamen kaldırdı ve banka sadece faiz alır dedi. O zaman emin olunuz ki şu an gördüğünüz oranlar konut kredisinde en az yüzde 2, bireysel kredilerde 2.5 lere çıkar ve yine banka bu parayı alır.

bu ne saçma sapan bir mantıkdır ...
    insanlar burada hakkını arıyor, bu bir tercih meselesi ben almayacağım diyebilirsin ama horoz görmüş tavuk gibi hemen pozisyon alip sizde böyle yapın diyemessin...siz olaydan zevk alma yolunu seçebilirsiniz...
    bankacılığın nasıl bir sömürü sistemi olduğunu ve sizin gibiler yüzünden bu kadar rahat olduğunu unutmayın...

• Ben gerek ipotek fek ücreti+hayat sigortası+dosya masrafı için 09 Martta hakem heyetine başvurdum aradan geçen 7 aya rağmen sonuç çıkmadı geçen cuma günü aradım telefonla karar çıkmış yakın zamanda posta veya telefonla aranarak bilgi verilecek dendi o anda sonucu öğrenebiilir miyim diye sormadım bir daha da aramadım 1-2 hafta bekleyip sonuç gelmezse tekrar arayacağım ama umudum azaldı gibi çünkü aynı anda açtığım bir başka başvuru bundan 3 ay önce sonuçlandı hesap işletim ücreti ile ilgili red kararı çıkmış sebep heyete dekont, belge sunmamam halbuki bankaya çektiğim ihtarnameye gelen cevapta bankanın ücreti tahsit ettiği açıkça belirtilmesine rağmen heyet bunu dikkate almamış bu ücret hesabımdan benden habersiz çekildiği için ve olayın üzerinden 2 yıl geçtiği için elimde makbuz vb. yoktu şu an o hesabı aktif kullanmadığımda dolayı bankaya gidip kayıt da istemedim ama heyetin bankanın iddia ettiğim ücreti kestiğini açıkça belirtmesine rağmen heyetin bunu dikkate almaması manidar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi remurat -- 15 Ekim 2012; 23:02:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: remurat

Ben gerek ipotek fek ücreti+hayat sigortası+dosya masrafı için 09 Martta hakem heyetine başvurdum aradan geçen 7 aya rağmen sonuç çıkmadı geçen cuma günü aradım telefonla karar çıkmış yakın zamanda posta veya telefonla aranarak bilgi verilecek dendi o anda sonucu öğrenebiilir miyim diye sormadım bir daha da aramadım 1-2 hafta bekleyip sonuç gelmezse tekrar arayacağım ama umudum azaldı gibi çünkü aynı anda açtığım bir başka başvuru bundan 3 ay önce sonuçlandı hesap işletim ücreti ile ilgili red kararı çıkmış sebep heyete dekont, belge sunmamam halbuki bankaya çektiğim ihtarnameye gelen cevapta bankanın ücreti tahsit ettiği açıkça belirtilmesine rağmen heyet bunu dikkate almamış bu ücret hesabımdan benden habersiz çekildiği için ve olayın üzerinden 2 yıl geçtiği için elimde makbuz vb. yoktu şu an o hesabı aktif kullanmadığımda dolayı bankaya gidip kayıt da istemedim ama heyetin bankanın iddia ettiğim ücreti kestiğini açıkça belirtmesine rağmen heyetin bunu dikkate almaması manidar...

-Bildiğim kadarıyla THH nin karar vermesi için 1 aylık yasal bir süre var. neden 7-8 ay uzamış anlamadım. Bu işte bir bit yeniği var diyesim geldi.
    -Hesap işletim ücreti ile ilgili de bankanın internet sitesinden iade talep et, iade yapmayacaklarsa kesilen hesap işletim ücretlerinin dekontlarını yada dökümünü e-posta ile göndermelerini iste. O zaman eline gecen belgelerle yeniden başvuru yaparsın. Kolay gelsin. Umarım başarılı olursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: maksimu_s

quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu paraları almak için boşuna kivraniyorsunuz, velev ki fek ücreti vb. Şeyleri devlet tamamen kaldırdı ve banka sadece faiz alır dedi. O zaman emin olunuz ki şu an gördüğünüz oranlar konut kredisinde en az yüzde 2, bireysel kredilerde 2.5 lere çıkar ve yine banka bu parayı alır.

bu ne saçma sapan bir mantıkdır ...
    insanlar burada hakkını arıyor, bu bir tercih meselesi ben almayacağım diyebilirsin ama horoz görmüş tavuk gibi hemen pozisyon alip sizde böyle yapın diyemessin...siz olaydan zevk alma yolunu seçebilirsiniz...
    bankacılığın nasıl bir sömürü sistemi olduğunu ve sizin gibiler yüzünden bu kadar rahat olduğunu unutmayın...

Maksimus nickli arkadaşı çabasından dolayı tebrik ederim. amanhem isimli kullanıcıyada bir sorum olcak acaba devlet o dediğin ücretleri resmen kaldırdı mı? resmi gazetede yayınlandı mı ? emin misin? gazetede yada tv de kaldırılıyor olacak ahanda oldu gibi haberler var ama yasa geçmedi die biliyorum.
    Velev ki o yasa geçse ki -umarım geçer- maksimus gibi arkadaşların çabaları sonucunda farkındalık yaratılmış ve bu yasa çıkmıştır. yoksa durup duruken vatandaşın lehine yasa yapıldığı pek rastlanan bir durum değildir maalesef ki ülkemizde

• quote:

Orijinalden alıntı: turkismail

quote:

Ben gerek ipotek fek ücreti+hayat sigortası+dosya masrafı için 09 Martta hakem heyetine başvurdum aradan geçen 7 aya rağmen sonuç çıkmadı geçen cuma günü aradım telefonla karar çıkmış yakın zamanda posta veya telefonla aranarak bilgi verilecek dendi o anda sonucu öğrenebiilir miyim diye sormadım bir daha da aramadım 1-2 hafta bekleyip sonuç gelmezse tekrar arayacağım ama umudum azaldı gibi çünkü aynı anda açtığım bir başka başvuru bundan 3 ay önce sonuçlandı hesap işletim ücreti ile ilgili red kararı çıkmış sebep heyete dekont, belge sunmamam halbuki bankaya çektiğim ihtarnameye gelen cevapta bankanın ücreti tahsit ettiği açıkça belirtilmesine rağmen heyet bunu dikkate almamış bu ücret hesabımdan benden habersiz çekildiği için ve olayın üzerinden 2 yıl geçtiği için elimde makbuz vb. yoktu şu an o hesabı aktif kullanmadığımda dolayı bankaya gidip kayıt da istemedim ama heyetin bankanın iddia ettiğim ücreti kestiğini açıkça belirtmesine rağmen heyetin bunu dikkate almaması manidar...

-Bildiğim kadarıyla THH nin karar vermesi için 1 aylık yasal bir süre var. neden 7-8 ay uzamış anlamadım. Bu işte bir bit yeniği var diyesim geldi.
    -Hesap işletim ücreti ile ilgili de bankanın internet sitesinden iade talep et, iade yapmayacaklarsa kesilen hesap işletim ücretlerinin dekontlarını yada dökümünü e-posta ile göndermelerini iste. O zaman eline gecen belgelerle yeniden başvuru yaparsın. Kolay gelsin. Umarım başarılı olursun.

Bahsettiğim gibi THH'ne 2 başvurum oldu birincisi yaklaşık 3 ay sonra ikincisi ise hala karar elime ulaşmadı ama 7 ay sonra ulaşmış olacak en son geçen Perşembe hakem heyetine bizzat gittim onlarda şaşırdı karar çıkmış ama henüz postaya verilmemiş rica ettim kararın lehime olduğu söylendi ancak bankanın tüketici mahkemesine gidebileceğini ve davayı kazanırlarsa masrafların tarafına ödettirilebileceğini söyledi aynı şekilde diğer bankanın hesap işletim ücretini dediğim gibi dekont ibraz etmediğim için red edildiğini bunun için bile bankanın mahkemeye gidebileceğini söyledi. Bende bankanın parayı benden habersiz hesabımdan çektiğini dolayısıyla elimde dekont ve belge olmadığını ve ben başvururken böyle bir belge istendiğinin söylenmediğini söyledim onlar da biz söylüyoruz dedi neyse ikinci kez başvuru hakkımız yokmuş aynı konuda bir üst mahkemeye başvurmak gerekiyormuş ki o nu da düşünüyorum üzerinden 2 yıl geçti çünkü...

• peki şu 7 aylık karar hem sana hemde bankaya gönderilmemiş deil mi. eğer bankaya gönderildiyse 15 gün itiraz süreleri var sonra icra yolu ile alabiliyosun tutar 1152 tl altında ise.

Valla bu işler bıktırıcı ama yılmamak azimle inatla devam etmek gerek. neydi o ata sözü taşı delen suyun kuvveti deil devamlılığıdır mıydı.

Tekrar kolay gelsin ...

hımm aynı konuda tek bir başvuru hakkı olduğunu da öğrenmiş oldum :)
  • quote:

quote:

quote:

Bahsettiğim gibi THH'ne 2 başvurum oldu birincisi yaklaşık 3 ay sonra ikincisi ise hala karar elime ulaşmadı ama 7 ay sonra ulaşmış olacak en son geçen Perşembe hakem heyetine bizzat gittim onlarda şaşırdı karar çıkmış ama henüz postaya verilmemiş rica ettim kararın lehime olduğu söylendi ancak bankanın tüketici mahkemesine gidebileceğini ve davayı kazanırlarsa masrafların tarafına ödettirilebileceğini söyledi aynı şekilde diğer bankanın hesap işletim ücretini dediğim gibi dekont ibraz etmediğim için red edildiğini bunun için bile bankanın mahkemeye gidebileceğini söyledi. Bende bankanın parayı benden habersiz hesabımdan çektiğini dolayısıyla elimde dekont ve belge olmadığını ve ben başvururken böyle bir belge istendiğinin söylenmediğini söyledim onlar da biz söylüyoruz dedi neyse ikinci kez başvuru hakkımız yokmuş aynı konuda bir üst mahkemeye başvurmak gerekiyormuş ki o nu da düşünüyorum üzerinden 2 yıl geçti çünkü...

1) @remurat, aynı konu ile ilgili eline bilgi ve belge geçtikçe tekrar başvurabilirsin, bu hukukun genel prensibidir, sana söylenen "başvuramazsın" yanlış bilgi

2) @turkismail, THH kararı başvuranın eline geçtigi anda, icraya ilamlı takip yoluyla yapma hakkın vardır, karşı taraf THH kararını dava etmişse, mahkemeden (teminat göstererek) icra takibinin durdurulmasına tedbir yolu ile istenebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: çaylaq

2) @turkismail, THH kararı başvuranın eline geçtigi anda, icraya ilamlı takip yoluyla yapma hakkın vardır, karşı taraf THH kararını dava etmişse, mahkemeden (teminat göstererek) icra takibinin durdurulmasına tedbir yolu ile istenebilir

hemen icraya verebileceğimi bilmiyordum. teşekkürler bilgi için;

ilamlı icra farklı bir şeymi ? icraya vermek için avukat tutmak şart mı kendim verebilirmiyim peki.

tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
  • quote:

quote:

hemen icraya verebileceğimi bilmiyordum. teşekkürler bilgi için;

ilamlı icra farklı bir şeymi ? icraya vermek için avukat tutmak şart mı kendim verebilirmiyim peki.

tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

ilamlı icra, elinde bir karar varsa (Mahkeme kararları, THH, noter senedi gibi ) olan bir durum

icra için avukata gerek yok, ama bu tür icralarda zaten, avukat sizden para almaz, karşı taraftan avukatlık ücreti talep edileceği için avukat sizden para almaması şeklinde ilk anlaşma yapılır

• bu mesaj bulunsun olayı nedir
  • bir de ben mesaj yazıyorum yazıyorum mesaj sayım bir türlü artmıyor 60 ta takılı kaldı :)))
  • arkadaşlar son durum nedir acaba
    ben 3-5 gun içinde kredi kullanacagım ve herkez bu masrafları + fek ucretlerını sonrasında istiyor
    bana onerebılecegız birşeyler varmı
    dekontları saklayacagım + sozleşmelerın orneklerını falan ıstemem gerekırmı
    teşekkurler
  • quote:

quote:

quote:

quote:

1) @remurat, aynı konu ile ilgili eline bilgi ve belge geçtikçe tekrar başvurabilirsin, bu hukukun genel prensibidir, sana söylenen "başvuramazsın" yanlış bilgi

Bana THH'deki anladığım kadarıyla heyetten olduğunu düşündüğüm kişi söyledi aynı konuyla ilgili bir daha başvuramazsın tekrar başvurmak için Tüketici Mahkemesine başvurmam lazımmış sanırım...THH sanki başvurmayalım diye bakıyorlar...Diğer başvurumun üzerinden neredeyse 8 ay geçti hala sonuç elime ulaşmadı...Bayramdan önce gittiğimde karar çıkmış adresinize tebligat gönderilecek dendi aradan onca zaman geçti yine ses seda yok, acaba bunun bir süresi var mı? elime geç ulaşırsa ben ne yapabilirim mesela icraya gitmek için süre nedir THH biz gönderdik deyip işin içinden çıkabilir mi? Bu konuda ne yapabilirim?

• quote:

Bana THH'deki anladığım kadarıyla heyetten olduğunu düşündüğüm kişi söyledi aynı konuyla ilgili bir daha başvuramazsın tekrar başvurmak için Tüketici Mahkemesine başvurmam lazımmış sanırım...THH sanki başvurmayalım diye bakıyorlar...Diğer başvurumun üzerinden neredeyse 8 ay geçti hala sonuç elime ulaşmadı...Bayramdan önce gittiğimde karar çıkmış adresinize tebligat gönderilecek dendi aradan onca zaman geçti yine ses seda yok, acaba bunun bir süresi var mı? elime geç ulaşırsa ben ne yapabilirim mesela icraya gitmek için süre nedir THH biz gönderdik deyip işin içinden çıkabilir mi? Bu konuda ne yapabilirim?

THH kararı size taahhütlü posta ile ulaştırılmak zorunda (veya sizi arayıp kararı gelin tebliğ alın derler, gider imzanızı atar, kararı elden almış olursunuz)

ama sizin sonuçun elinize ulaşmasında bir sıkıntı var anladıgım kadarı ile, en iyisi başvurdugunuz yere gidin ve dosyanızdan adresinize tebligat çıkıp çıkmadıgını sorun, ilgilenmezlerse başvurumun sonucu ne oldu diye dilekçe verin, o zaman ciddiye alırlar

karar elinize ne zaman geçerse o zaman icraya başvurma hakkınız dogar, karar olmadan icraya gidemezsiniz, kararın geç elinize ulaşmasının bir önemi yok, önemli olan kararın size ulaşması. Ondan sonra icra süreci başlar...

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.