- x
Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak
551 Cevap89025 Görüntüleme100 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     1 2 [4] 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1069 Mesaj
5 Ocak 2012; 16:36:56 

işyerinden arkadaş garanti bankasından iadeyi aldı hiçte itiraz etmediler çok kolay oldu.

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

29 Mesaj
5 Ocak 2012; 17:02:17 

quote:

Orijinalden alıntı: luckystar

Arkadaslar ,

Konut kredisi kullananlar bilir ; kredi bittiginde ''ipotek fekki ücreti '' adı altında bankalar , ucret talep ederler. Ancak bu yasal degildir. (250-350 tl arası degişir) . Ama konut kredisi biten müsteri , aman tapuyu bir an evvel üzerime alayım , basımın gözümün sadakası olsun diye düşündüklerinden bu ücreti öderler. Ancak kanunen bu durum yasal degil. Tıpkı Kredi Kartları için aldıkları ücretler gibi. Sozkonusu ucret karsılığı verdikleri A4 kagıdına ilgili tapu dairesine yazılmıs bir yazıdır sadece. İnternette nasıl itiraz edecegizle ilgili bir cok yazı var. Takılan olursa pm atabilir. Ben yaptım 350 TL cebimde kaldı :))

iyi gunler

Peki ödediğimiz parayı geri alabiliyormuyuz ?

788 Mesaj
13 Ocak 2012; 20:26:29 

Sonunda bende aldım..

0

788 Mesaj
13 Ocak 2012; 20:28:15 

Hesap işletim ücreti

0

788 Mesaj
13 Ocak 2012; 20:32:34 

..

Bankadan cevap gelmediği halde..

0

1072 Mesaj
14 Ocak 2012; 10:10:31 

Hasan Bey gözünüz aydın diyorum. İnşaallah aynı evrelere biz de ulaşacağız.

Tuning'de yeni bir eğlence
http://forum.donanimhaber.com/m_84567654/f_//tm.htm#84567654

Bir gün

7910 Mesaj
14 Ocak 2012; 10:46:38 

Bilmedigimz çok sey var. İlerde lazım olcak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

24 | Arrow | Alcatraz | Band of Brothers | Breaking Bad | Breakout Kings | Camelot | CSI: New York | Dexter | FlashForward | Friends | Game of Thrones | Gossip Girl | Heroes | How I Met Your Mother | Knight Rider | Kyle XY
Lost | Married With Children | Merlin | My Name Is Earl | Nikita | Oz | Prison Break | Rome | Shameless | Sherlock | SmalVille | Spartacus Series | Supernatural |Terminator: The Sarah Connor Chronicles
The Bing Bang Theory | The Confession | The Event | The Lost Room | The Walking Dead | Touch | The Pacific | The Sopranos | Two and a Half Man | True Detective | V

21 Mesaj
14 Ocak 2012; 12:42:35 

2 hafta once Finansbank tan kapattım krediyi. Ipotek fek yazısını hazırladıklarını ve 200 TL ucretle alabılecegımı soyledıler.
Sımdı ne yapmalıyım ?
parayı odeyıp tuketıcı mahkemelerıne mı gıtmelıyız ? Mecıdıyekoy subesı ndendı kredı. Nereye basvurmalı ?

ACıkcası hıc bılmıyorum tuketıcı hakem heyetlerını fılan. Zaman sorunumda var gozumde buyuyo.

Odemeden mı bankaya yazılı basvurmayı denesem arıza cıkarırlarmı ?

su an ıcın en dogru hareket onerısı beklıyorum

taraf finansbank

ılgılenenlere tesekkurler

29 Mesaj
14 Ocak 2012; 13:41:43 

quote:

Orijinalden alıntı: H.SAHİN

Sonunda bende aldım..

0

Bende finansbank tan kredi çektim henüz bitmedi. Fek ücreti alınmaması için bankaya nasıl bir yazı,dilekçe yada ihtarname gönderdiniz ve bankanın cevabı ne oldu? olumsuzluklardan sonra mı tüketici hakem heyetine başvurdunuz? (Bankaya fek ücreti alınmaması için yazı örneği mevcut mu? )

7968 Mesaj
14 Ocak 2012; 15:04:50 

Bu konuda ben de bir tecrübemi paylaşmak istiyorum, bu fek yazısı sadece krediniz bitince değil benim gibi kredinizi başka bankadan refinansman yapınca da söz konusu, ben boyle bir tecrubemde ING Bank'tan 350 TL gibi bir rakam duydum ve kendilerine sözlü olarak itiraz ettiğimde bir netice alamadım ve acele etmeden ING'nin internet sitesi üzerinden son bir kez şikayet yazdım ve o şikayetimde en kısa sürede fek yazımın tarafıma temin edilmemesi halinde hukuki yollara başvuracağımı belirttim, Neticede 2 gün sonra telefon açtılar ve fek yazımin hazır olduğunu soylediler, gidip bedavaya aldım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Audio / Video : Onkyo TX-SR 707 | Pure Acoustics SlimDream | Popcorn Hour C-200 | Samsung 40C6000 LED TV | Logitech Harmony 520 | Onkyo Aktif Sub | Vu+ Solo2
PC : MSI P67A-GD65 (B3), Intel 2500K @ 4.00 Ghz (COOLER MASTER Hyper 212 Plus), Samsung S24B350H, GSKILL RipjawsX 1600Mhz 8GB (2x4GB), HIS Radeon HD 5770 1 GB, Coolermaster HAF912 Plus, CORSAIR Force 60GB SATA 6.0Gb/s 550-490MB/s + MAXTOR 750 GB EX, Ocz Fatality 550W PSU, NEC Sata D/L 18X, Logitech MX 1000 Laser | Logitech Formula Force EX Direksiyon
Muhtelif : LG G2 Siyah 32 GB | Ipad 4 16GB | Audio Technica ATH-CKS77 | Canon 60D with 18-55 & 50mm f1.8 | Nintendo Wii | Braun 790cc | Philips Bodygroom TT2021

2 Mesaj
14 Ocak 2012; 15:42:26 

benimde mesajım bulunsun lazım olacak

788 Mesaj
14 Ocak 2012; 19:23:20 

quote:

Orijinalden alıntı: bodrumair
2 hafta once Finansbank tan kapattım krediyi. Ipotek fek yazısını hazırladıklarını ve 200 TL ucretle alabılecegımı soyledıler.
Sımdı ne yapmalıyım ?
parayı odeyıp tuketıcı mahkemelerıne mı gıtmelıyız ? Mecıdıyekoy subesı ndendı kredı. Nereye basvurmalı ?
ACıkcası hıc bılmıyorum tuketıcı hakem heyetlerını fılan. Zaman sorunumda var gozumde buyuyo.
Odemeden mı bankaya yazılı basvurmayı denesem arıza cıkarırlarmı ?
su an ıcın en dogru hareket onerısı beklıyorum
taraf finansbank
ılgılenenlere tesekkurler

- Ödeme yapıyorsunuz,
- Ödemeyi yaptıktan sonra bulunduğunuz ilçe kaymakamlık tüketici heyetine sadece dilekçe ve ödeme dekont fotokopisi,
- Banka memuru itirazı hiçbir şekilde kabul etmiyor.

Dilekçeden yaklaşık 2 ay sonra banka sizi arıyor ve ödemeyi yaptık..

788 Mesaj
14 Ocak 2012; 19:26:37 

quote:

Orijinalden alıntı: mursip

Bende finansbank tan kredi çektim henüz bitmedi. Fek ücreti alınmaması için bankaya nasıl bir yazı,dilekçe yada ihtarname gönderdiniz ve bankanın cevabı ne oldu? olumsuzluklardan sonra mı tüketici hakem heyetine başvurdunuz? (Bankaya fek ücreti alınmaması için yazı örneği mevcut mu? )

Bankaya şubeden itiraz ettim ve ayrıca internetten mailde gönderdim.( bunlara hiç gerek yok)

Dilekçe ve ödeme dekont fotokopisini ekleyerek T.Hakam heyetine vermeniz yeter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 14 Ocak 2012; 19:27:21 >

195 Mesaj
17 Ocak 2012; 20:40:22 

YAPI KREDİ BANKASI İSTANBUL-ÇEŞME ŞUBESİ..benden direk 370tl masraf istedi bende hesabımdan ödedim..şimdi tesadüfen öğrendim yasal olmadığını şimdi yarın sabah gidip konuşacam önce diyecem böyle böyle..bakalım ne diyecekler...

hatta bunla ilgili bir dilekçe örneği bile buldum

ALINTIDIR.....

İpotek fekki ücreti vermeyin! İşte dilekçe örneği yazısı

ipotek fekki kaldırma dilekçesi
Geçmiş olsun. Bu yazıyla karşılaştıysanız eminim sizden de ipotek fekki ücreti istendi veya ipoteğinizi kaldırmak istediğinizde 200-500 TL arası bir ücret istenecek. Fakat endişelenmeyin. Ben bu parayı ödemedim, sizde ödemeyeceksiniz.

Bankalar hakkını aramayanlardan bu parayı alıyor ama itiraz edenlerden alamıyor. Yani kime ne tutturursa. Banka ismi vermeme gerek yok çünkü hepsi bunu yapıyor ve hiçkimse bun bankalara dur demiyor. Yani herkes bireysel olarak ayrı ayrı dava açması gerekiyor. Pek çok kişide aman işim hallolsun diye bu parayı ödüyor. Fakat ben ödemediğim halde o kadar zoruma gittiki bu yazıyı yazma gereğini hissettim. Avukatıma yazdırdığım dilekçe örneği yazısını kendinize uyarlayarak ipotek fekki ücreti ödemeden ipoteğinizi kaldırın.

İpotek fekki ücreti ödememek için gerekli evreklar, ipotek fekki dilekçe örneği aşagıda yazdım. Fakat işinizi garantiye almak istiyorsanız bu dilekçeyi noterden ihtarname olarak göndereceksiniz.

Noterden gönderdiğinizde 40-50 TL noter masrafı çıkacak ama 200-300 TL vereceğinize 50Tl verirsiniz. İpotek fekki dilekçe örneği yazısında aksi taktirde davacı olacağınızıda belirtin.

Dilekçeyi noterden göndermeniz şart değil ama ben bu şekilde yapmıştım. Noterden gödermezseniz mutlaka iadeli taahütlü olarak gönderin. Ben ipotek fekki ücreti ödemedim. Kimse bu ipotek fekki ücretini ödemek zorunda değil. Bu ücret yasal değil.

Ayrıca ihtarnamenize yada dilekçe örneği yazınıza Tapu fotokopisi ve kimlik fotokopisini eklemeyi unutmayın. Köşeli parantez içine alığım bölgeler ve ........ olan yerleri doldurun.

[font="Arial"]İHTARNAME

MUHATAP: [Bankanın ismi].AŞ BAŞ HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ

KEŞİDECİ: [Krediyi kullanan kişinin Adı Soyadı] [ADRESİ]

KONU: ipotekli taşınmazlar üzerindeki ipotek şerhinin ücret alınmadan kaldırılması istemidir.

BANKANIZ [Şehir]/[Şube] ŞUBESİ ................. NUMARALI MÜŞTERİSİYİM.ŞUBENİZE KONUT KREDİSİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNUP .......................... NOLU SÖZLEŞME İLE KREDİ ALDIM.AYRICA BU KREDİNİN TEMİNATINI TEŞKİL ETMEK ÜZERE ADIMA KAYITLI [............ İLİ 4.BÖLGE 16, I, IV PAFTA, 60 ADA, 2 PARSELDE] (burada siz kendi tapunuzdaki bilgileri gireceksiniz) KAYITLI TAŞINMAZ ÜZERİNDE BANKANIZ LEHİNE İPOTEK TESİS EDİLMİŞTİR.

KULLANDIĞIM KREDİNİN TAKSİTLERİ GÜNÜ GÜNÜNE ÖDENMİŞ EN KÜÇÜK BİR GECİKME DAHİ OLMAMIŞTIR.BU HUSUS KAYITLARINIZ İNCELENDİĞİNDE AÇIKÇA ORTAYA ÇIKACAKTIR.

GÜVENİLİR VE DÜRÜST BİR MÜŞTERİNİZ OLARAK KREDİ TAKSİTLERİMİ BİTİRDİKTEN SONRA İPOTEK TESİS EDİLEN TAŞINMAZIMIZIN ÜZERİNDEKİ BANKANIZ LEHİNE İPOTEKLİDİR KAYDININ KALDIRILMASI İÇİN KREDİ KULLANDIĞIM ........... ŞUBESİNE BAŞVURDUM.

ŞUBENİZDEN ALDIĞIM YANIT TAPU KAYDINDAKİ ŞERHİN KALDIRILMASI İÇİN AVUKATLARINIZIN YETKİLİ OLDUĞU VE .....TL ÖDEMEM GEREKTİĞİ ŞEKLİNDE OLDU.

KREDİLİ MÜŞTERİNİZ OLARAK SORUMLULUĞUMU EKSİKSİZ YERİNE GETİRDİKTEN SONRA TAŞINMAZLARIMIN ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHLERİNİN KALDIRILMASINI İSTEMEM EN DOĞAL HAKKIMDIR.

KALDI Kİ, GEREK TAPU DAİRELERİ, GEREKSE HUKUKÇULARDAN ALDIĞIM BİLGİ VE TÜM MEVZUATA GÖRE İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ İÇİN BANKANIZ VEKİLLERİNE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEK ZORUNLULUĞU ALTINDA DEĞİLİM, ZİRA İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ TARAFINIZIN YAPMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU BİR İŞLEMKEN BU ŞEKİLDE MÜŞTERİLERİNİZİ MAĞDUR ETMENİZ HAKSIZ VE HUKUKA AYKIDIR.

SONUÇ VE İSTEM

GENEL MÜDÜRLÜK VE ŞUBE NEZDİNDE DOSYAMDA MEVCUT, TEMNİNAT OLARAK VERİLEN TAŞINMAZIM ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHİNİN İŞ BU İHTARNAME TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN 3 GÜN İÇİNDE KALDIRILMASINI AKSİ TAKDİRDE YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIMI İHTAREN BİLİDİRİRİM.

[İsim Soyisim]
İMZA[/font]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çötenek -- 17 Ocak 2012; 20:44:33 >

13 Mesaj
18 Ocak 2012; 11:31:57 

arkadaşlar ay sonunda akbanktaki konut kredimi kapatacağım, zaten yüzde 2lik bir tutar ve bir aylık faizi ödeyeceğim, bir a4 için cebimden ekstra para çıksın istemiyorum. krediyi kapattıktan sonra bu ücreti vermemek için banka personeline ne demeliyim? yada krediyi kapatmaya giderken kaymakamlık tüketici heyetinden bir yazı alarak usulsüz olduğunu söyleyebilirmiyim? önce parayı verip sonra geri almayla uğraşamıycam, en iyisi baştan vermemek öyle değilmi? bir fikir verebilirseniz sevinirim..

83 Mesaj
18 Ocak 2012; 12:36:38 

Vakıfbanktan 3 ay önce borcum bitti. Benden extra hiç bir ücret almadılar bilginize...

264 Mesaj
18 Ocak 2012; 13:41:35 

YAPI KREDI bankasından iade alabilen oldu mu?
ya da ödeme yapmadan fek kağıdı alabilen?

bana zorluk çıkarıyorlar da...

937 Mesaj
18 Ocak 2012; 14:09:09 

quote:

Orijinalden alıntı: erkanocak

YAPI KREDI bankasından iade alabilen oldu mu?
ya da ödeme yapmadan fek kağıdı alabilen?

bana zorluk çıkarıyorlar da...

Benim de YKB den biten kredim var, başvurmadım henüz. Ödeme yapmadan yazıyı almaya çalışacağım, gelişmeler hakkında bilgi veririm..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi connectpeople -- 18 Ocak 2012; 14:12:47 >

195 Mesaj
18 Ocak 2012; 20:09:43 

quote:

Orijinalden alıntı: connectpeople

Benim de YKB den biten kredim var, başvurmadım henüz. Ödeme yapmadan yazıyı almaya çalışacağım, gelişmeler hakkında bilgi veririm..

benim kredim YKB den di..

ipotek kaldırma yazısını sabah almaya gittim.evrakı veren kişiye dedim ki böyle böyle bu para alınmıyormuş veya alınmaması gerekiyormuş dedim.yok öyle dedi bu noterli dedi..kağıdı aldım.
ipotek miktarına baktım ki ne göreyim çekmiş olduğum kredinin yaklaşık hatta neredeyse 3 katı rakamı yazmışlar.noter evrakı dediği de bir sürü kişinin vekalet kağıdının fotokopisi...aslı gibidir bile değil..

özellikle 350tl tutarındaki dekontu istedim ve aldım.bununla istanbul güngören kaymakamlığına gittim.tapudan numara aldım.3.kata çıktım.tüketici derneğine..kocaman odasında kibar karadenizli hemşerim olan müdür bey dediki...

kredi kartı ücreti için gel...hesap işletme ücreti için gel...ama bunun için şuan bir tecrübemiz yok.sen önce banka ile yapmış olduğun sözleşmeyi oku..orada bu tarz parayı ödemeyi peşinen kabul etmiş misin bak dedi..bende dedim ki sözleşme bende yok ki..nasıl okuyacam..bankaya müşteri temsilcime soracam bakalım ne yapabilirim diye.

sonuç .........: ben henüz geri alamadım....

114 Mesaj
18 Ocak 2012; 21:23:58 

Merhaba , konuyu baslatan benim. Bende Ykb'den geri aldım diyecem ama geri almadım cunku ödeme yapmadım. Parayı talep ettiler , bende bircok arkadasa ornek olan dilekcem ile bu ucreti odemek istemedigimi belirttim, ve ödeme yapmadan , ipotek fekki yazımı alıp , Tapumdaki ipotegi kaldırttım. takip ettigim kadarıyla ödemeyi yaptıktan sonra , geri alan bir cok arkadas olmus. Sonucta aceleniz yoksa ödeme yapmadan itiraz ediniz.

514 Mesaj
19 Ocak 2012; 22:03:02 

quote:

- Ödeme yapıyorsunuz,
- Ödemeyi yaptıktan sonra bulunduğunuz ilçe kaymakamlık tüketici heyetine sadece dilekçe ve ödeme dekont fotokopisi,
- Banka memuru itirazı hiçbir şekilde kabul etmiyor.

Dilekçeden yaklaşık 2 ay sonra banka sizi arıyor ve ödemeyi yaptık..

H.SAHİN bey benden de ipotek fek ücreti aldılar aslında söylendim ama memur prosedürümüz böyle almadan yazıyı veremeyiz dedi o an işim hallolsun diye ödedim ama sonrasında hemen araştırdım ve haksız bir ücret olduğunu anladım mail yoluyla gerek şikayet sitelerinden gerek bankanın iletişim bölümünden iade istedim ancak arayıp bunun mümkün olmadığını yasal yollardan hakkımı arayabileceğimi söylediler. Hakem Heyetine nasıl bir dilekçe vermeliyiz örnek var mı elinizde? birde bunun süresi var mı. 06 Ocakta ödedim ücreti zaman aşımı var mıdır? birde isteğim dışında aksi halde taksitlerinizi ödeyemezsiniz denilerek hayat siogortası yaptırdılar bunu da geri alabilir miyim? birde dosya masrafı almışlardı acaba bu da yasal mı? bana varsa örnek bir dilekçe verebilir misiniz?

788 Mesaj
20 Ocak 2012; 9:28:07 

Sayın : remurat

Dilekçenin çok fazla bir detayı yok.
Hayat sigortası konusunda bilgim yok, Konut sigortası yapmışlardı ben iptal ettirmiştir.
Dosyası mastafı konusunda bana red geldi.

http://www.cukurova.gov...ult_B1.aspx?content=394

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 20 Ocak 2012; 9:29:36 >

514 Mesaj
20 Ocak 2012; 22:16:39 

quote:

Sayın : remurat

Dilekçenin çok fazla bir detayı yok.
Hayat sigortası konusunda bilgim yok, Konut sigortası yapmışlardı ben iptal ettirmiştir.
Dosyası mastafı konusunda bana red geldi.

http://www.cukurova.gov...ult_B1.aspx?content=394

Sayın H.SAHİN, kendim bir dilekçe hazırlayıp bugün tüketici hakem heyetine gittim ancak bana bankanın Genel Müdürlüğüne durumu anlatan iadeli taahhütlü bir ihtarname çekmemi sonuç olumsuz gelirse hakem heyetine başvurmamı söylediler...Ben dilekçeme konut kredisi çektiğimde zorunlu olmayan hayat sigortasını (sizin dediğiniz konut sigortası sanırım aynı şey) da ekledim çünkü zorunlu değilmiş ama banka hayat sigortası yaptırmazsanız taksitlerinizi ödeyemezsiniz diye tehdit etmişti...Dosya masrafı bana da reddedilir gibi geliyor ama ben onu da ekledim belki kabul edilir diye sanırım Ispartada bir yerde bir kişi dosya masrafını geri almış tabii münferit özel bir durum olabilir...

114 Mesaj
20 Ocak 2012; 22:48:43 

Merhaba ,
Hayat sigortasını geri alamazsınız. Neticede banka kendini garantiye alıyor.Kredi bitmeden vefat yada malulen emeklilik olursa , hayat sigortasında alacagınıza sehr koyuyorlar( tam adı aklıma gelmedi) . Yani olurda vefat edersen, banka borcuna karsılık, senden sonra kalacaklara odenecek paradan kendi kredisini tahsil ediyor. Bu kanunen bir zorunluk degil ama kural. Aynen arac satın alırken de gecerli. Kredili alırsan kasko yapıyorlar , mecburi.

İpotek fekkine gelince , daha once de yazdım. Once sozleşmenizi okuyunuz. Sozlesmenizde ''ipotek fekki ucreti , kredi sahibine aittir'' seklinde bir ibare yoksa paranı iade alırsın. Banka işi yokuşa sürmüş. ( Ben ilk gittigimde ipotek fekkini almak için, bayan memur beni aşalamıstı , odemeden alamazsınız diye :) Noterden ihtarname cek. İpotek fekki ücretinin geriye odenmesi durumda, iş bu itharname ucretinide tarafından alırım gibi birseyler ekle. Alırsın hepsini merak etme.

Slm

514 Mesaj
21 Ocak 2012; 0:12:16 

quote:

Orijinalden alıntı: luckystar

Merhaba ,
Hayat sigortasını geri alamazsınız. Neticede banka kendini garantiye alıyor.Kredi bitmeden vefat yada malulen emeklilik olursa , hayat sigortasında alacagınıza sehr koyuyorlar( tam adı aklıma gelmedi) . Yani olurda vefat edersen, banka borcuna karsılık, senden sonra kalacaklara odenecek paradan kendi kredisini tahsil ediyor. Bu kanunen bir zorunluk degil ama kural. Aynen arac satın alırken de gecerli. Kredili alırsan kasko yapıyorlar , mecburi.

İpotek fekkine gelince , daha once de yazdım. Once sozleşmenizi okuyunuz. Sozlesmenizde ''ipotek fekki ucreti , kredi sahibine aittir'' seklinde bir ibare yoksa paranı iade alırsın. Banka işi yokuşa sürmüş. ( Ben ilk gittigimde ipotek fekkini almak için, bayan memur beni aşalamıstı , odemeden alamazsınız diye :) Noterden ihtarname cek. İpotek fekki ücretinin geriye odenmesi durumda, iş bu itharname ucretinide tarafından alırım gibi birseyler ekle. Alırsın hepsini merak etme.

Slm

Ancak hayat sigortası zorunlu değilmiş bende yaptırmak istemedim sonuçta banka 70 bin liralık daireye 202 bin liralık ipotek koymuş sonuçta kendini garantiye alıyor bana birşey olsa hakkını fazlasıyla alacak...Ancak hayat sigortası ben kredi çektikten tam 1 sene sonra apar topar beni arayarak isteğim dışında aksi halde taksitlerinizi ödeyemezsiniz denilerek yaptırıldı. eğer bu kadar önemli ise en başında yapılması gerekmez miydi bana sözleşme yaptığımız kişi ödeme planımın haricinde esktra masrafınız olmayacak demişti ama 451 TL dosya masrafı ki bunu bende geri alabileceğimi zannetmiyorum ama birde hayat sigortası ki zorunlu değil ve bana öncesinde bilgi verildi tepeden inme zorla yaptırıldı işin ilginç tarafı DASK zorunlu olmasına rağmen onu yaptırmamı istemediler!!! hayat sigortasını eğer zamanaşımı olmazsa belki alabilirim...İpotek Fek ücretini aynı şartlarda olduğumuz komşumuz hakem heyeti sonucunda geri almış kendisiyle detaylı konuşmadım henüz...ama bende sözleşme yok zaten toplu konut olduğu için belediye banka ile anlaşmıştı sadece elimde ödeme planı var...Hakem heyeti iadeli taahhütlü gönder o noter yerine geçer dedi onun sonucuna göre işlem yapalım dedi hayırlısı bakalım...

271 Mesaj
21 Ocak 2012; 8:52:32 

Bilmedigim ve subat ayi icerisinde 100bin liralik bir kredi cekecegim icin soruyoru
.

İpotek fekki ve dosya masrafi gibi ucretler ne kadar tutuyor?

Bu masraf kalemlerini krediyi.cekerken iptal ettiremez miyiz?

514 Mesaj
22 Ocak 2012; 1:50:31 

quote:

Orijinalden alıntı: canverse

Bilmedigim ve subat ayi icerisinde 100bin liralik bir kredi cekecegim icin soruyoru
.

İpotek fekki ve dosya masrafi gibi ucretler ne kadar tutuyor?

Bu masraf kalemlerini krediyi.cekerken iptal ettiremez miyiz?

Ben Halkbankasından toplu konut için belediye anlaşmıştı 35 bin TL çektim dosya masrafı olarak 451 TL alındı, Hayat sigotası için toplamda 88.45 TL alındı ve Keslinlikle haksız olan ve hakem heyeti tarafından kabul edilen ipotek fek ücreti için 105 TL aldılar bu miktarlar çekline krediye göre sanırım değişiklik arzeder bahsettiğim durumları baştan konuşursanız ona göre ödeme yapmayabilirsiniz hayat sigortası zorunlu değil ama banka ısrarcı olabiliyor...

113 Mesaj
22 Ocak 2012; 3:00:26 

2010 yılında aldığım konut kredisi için benden ocak ayında faiz reeskontu diye 180 lira kesmişler,bunun ne olduğunu bilen varmıdır?

514 Mesaj
22 Ocak 2012; 12:25:40 

quote:

Orijinalden alıntı: demobig

2010 yılında aldığım konut kredisi için benden ocak ayında faiz reeskontu diye 180 lira kesmişler,bunun ne olduğunu bilen varmıdır?

İlk defa duyduğum bir tabir bankalar müşterilerini tabiri cazise yolmak için kullandıkları ve kılıf uydurdukları yeni bir şey mi acaba? az önce nette araştırdım ama çok krmaşık gibi geldi acaba sizin taksitleriniz sabit değil miydi? değişken faizli miydi? yada aldığınız konutun değerinde değişmeler mi meydana geldi. Bana sanki fazilerin güncellenmesiyle alakalı bir durummuş gibi geldi ama araştırın ve haksız ise az çok demeyin hakkınızı arayım biz ses çıkarmadıkça aman boşver dedikçe daha çok müşterilerini üzüyorlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi remurat -- 22 Ocak 2012; 12:29:18 >

113 Mesaj
22 Ocak 2012; 13:00:50 

quote:

Orijinalden alıntı: remurat

İlk defa duyduğum bir tabir bankalar müşterilerini tabiri cazise yolmak için kullandıkları ve kılıf uydurdukları yeni bir şey mi acaba? az önce nette araştırdım ama çok krmaşık gibi geldi acaba sizin taksitleriniz sabit değil miydi? değişken faizli miydi? yada aldığınız konutun değerinde değişmeler mi meydana geldi. Bana sanki fazilerin güncellenmesiyle alakalı bir durummuş gibi geldi ama araştırın ve haksız ise az çok demeyin hakkınızı arayım biz ses çıkarmadıkça aman boşver dedikçe daha çok müşterilerini üzüyorlar...

http://www.sikayetvar.c...adesini+Talep+Ediyorum!

514 Mesaj
22 Ocak 2012; 13:29:48 

quote:

Orijinalden alıntı: demobig

http://www.sikayetvar.c...adesini+Talep+Ediyorum!

Şikayeti yazan ve haklarını alanları tebrik ediyorum bilinçli müşteri oldukları için bende az önce bankaya ihtarnamemi hazırladım inş. en kısa zamanda iadeli taahhütlü göndereceğim bizim gibilerin sayısı arttıkça bu kurumlar kendilerine çeki düzen vereceklerdir...

41 Mesaj
22 Ocak 2012; 13:50:20 

daha 8 sene var bitmesine ama olurda erken bitiririz belli mi olur :) Mesajım bulunsun lazım olacağı kesin.

397 Mesaj
22 Ocak 2012; 21:11:05 

Arkadaşlar konuyu en başdan sonuna kadar okudum herkes dava dilekçe örnekleri sunmuş öncelikle tebrik ederim.
Ancak tüketici hakem heyetine yazmış olduğunuz bu ipotek fek konulu dilekçe örneğide koysanız süper olur. Bankaya yazmaya gerek yok okuduğum kadarıyla ödediğimiz iptek fek dekontu ve Tüketici hakem heyetine yazacağımız dilekçe yeterli oluyor...Bu Mahkeme örnekleri yollayan arkadaşlar veya başvura bulunan arkadaşlar hakem heyetine yazdığınız dilekçe örneğinide koyarmısınız rica etsem...

514 Mesaj
22 Ocak 2012; 21:56:59 

quote:

Orijinalden alıntı: aksaray1

Arkadaşlar konuyu en başdan sonuna kadar okudum herkes dava dilekçe örnekleri sunmuş öncelikle tebrik ederim.
Ancak tüketici hakem heyetine yazmış olduğunuz bu ipotek fek konulu dilekçe örneğide koysanız süper olur. Bankaya yazmaya gerek yok okuduğum kadarıyla ödediğimiz iptek fek dekontu ve Tüketici hakem heyetine yazacağımız dilekçe yeterli oluyor...Bu Mahkeme örnekleri yollayan arkadaşlar veya başvura bulunan arkadaşlar hakem heyetine yazdığınız dilekçe örneğinide koyarmısınız rica etsem...

Ben Cuma günü hakem heyetine gittim dilekçemi kendim hazırlamıştım ancak onlarda matbu olanda varmış ama hakem heyeti dilekçeme bile bakmadı önce bankanın Genel müdürlüğüne ihtarname çekmemi gelen cevap olumsuz olursa o yazı ile hake heyetine başvurmamış istediler ben kendilerine internet üzerinden başvurduğumu ancak olumsuz cevap aldığımmı söyledim onlar o geçerli değil iadeli taahhütlü gönder o noter yerine geçer dediler ona göre işlem yapalım ama mutlaka 15 gün için yazılı cevap verilmesini iste dediler...Belki her yerdeki hakem heyeti uygulamaları farklı olabilir...ben kendi hazırladığım ama hakem heyetinin onayından geçmeyen dilekçemi örneğini koyayım...

ADA KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI İLÇE HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN: Re MUR
Koru Mh. İdeant St.
Ada-SAKA

ŞİKAYET EDİLEN: Türkiye Halkbankası Ada Şubesi

Cumhuriyet Mah. Bankalar Cad. No:5
Ada/SAKA

ŞİKAYET KONUSU: Konut kredisi dosya masrafı, hayat sigortası ve ipotek fek ücreti haksız şartları

OLAYLAR:
1-07/02/2008 tarihinde Halkbankası Ada Şubesiyle İdeal Sitesinden konut satın almak için kredi sözleşmesi yaptık. Sözleşmeyi yapan memur ödeme planı haricinde herhangi başka bir ödemem olmayacağını söylemesine rağmen aynı gün dosya masrafı adı altında 451 TL ücret tahsil etmiştir.
2-Aradan 1 seneyi aşkın bir süre geçtikten sonra acilen aranarak isteğim dışında aksi halde taksitlerinizi ödeyemezsiniz denilerek zorunlu olmamasına rağmen hayat sigortası yapacağız denilerek 02/03/2009 tarihinde 56 TL ücret tahsil edilmiştir. Bir sene sonra yine aynı sebeple isteğim dışında 12/03/2010 tarihinde 32.45 TL ücret alınmıştır.
3-Taksitlerimi düzenli bir şekilde son ödeme zamanından önce ödeme planına sadık kalarak tamamladım ve borcumu bitirdim ve bankaya müracaat ederek bankanın sorumluluğunda olan ipoteğin kaldırılması talebinde bulundum ancak benden İpotek fek ücreti olarak 105 TL ödemem gerektiği aksi halde ipotek fek yazısı düzenlemeyeceklerini belirttiler bunun üzerine isteğim dışında 06/01/2012 tarihinde 105 TL ücreti ödemek zorunda kaldım. Konuyla ilgili olarak kendilerine başvurduğumda haklı olduğum belirtilmesine rağmen yapılan işlemlerin bankanın prosedürü olduğu ifade edilerek hakkımı yasal yollardan aramam gerektiği ifade edilmiştir.

Hukuki Sebep: Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Her türlü yasal mevzuat

Deliller: Ödeme Dekontları

Netice-i Talep: Halkbankası Ada şubesi tarafından haksız ve hukuka aykırı olarak alınan 451 TL’lik dosya masrafını, toplam 88.45 TL’lik Hayat Sigortası ücretini ve 105 TL’lik İpotek Fek ücreti ve masrafı olarak alınan toplamda 644.45 TL’nin tarafıma iade edilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. 20.01.2012

Re MUR

397 Mesaj
24 Ocak 2012; 18:18:07 

Bugün dilekçemi yazdım ödeme dekontumuda ekine ekledim Aksaray il tüketici hakem heyetine başvurdum benden sözleşmenin bir nüshasını koymamşısınız dedi.Bnede sözleşmeye gerek varmı ki kredi kartı yıllık aidatı ücreti içinde sözleşme yapılıyor ama onu talep etmiyorsunuz bunu neden talep ediyorsunuz dedim.İptek fek ücreti başvurularında istediklerini söyledi.Sözleşmem yok bu şekilde almazmısınız dedim alalım ama olumlu bir sonuç çıkması zor vs dedi bu şekilde.Anlamadığım sözleşmede ipotek fek ücretiyle alakalı alınmasına dair birseyler yazıyorsa mutlakada yazıyordur ama tüketici kanunlarına göre yazsa bile tek taraflı bir sözleşme niteliği taşıdığı ,Önceden hazırlanmış, standart sözleşme olduğu, Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmediğinden zaten talep etmiyormuyuz.. Sözleşmemi bankadan talep etsem sözlü olarak verrirlermiki? çünkü ödemelerim bitti 4 ay önce ipoteği kaldırdım ücretini ödeyerek.

195 Mesaj
26 Ocak 2012; 15:38:33 

aksaray1

sizin oradaki hakem heyeti de bayağı işi yokuşa sürmüş gibi az daha anlatsan bankadan yana olduklarını düşüneceğim.
banka bu sözleşmeyi vermeyebilir.
ben yapıkrediden KREDİ aldım.asıl mesele en başta bunları tüketicilere anlatmıyorlar.yani sonradan doğacak masraflar hakkında bilgi vermiyorlar.

ben yapıkredinin internet sitesinde hangi işlemlerden hangi masraflar alınır diye bir bölüm buldum.orada yazıyor orada yazıyorsa haliyle sözleşmede de vardır.

şimdi bende senin sorduğun soruyu cevapsız olarak yine soruyorum..

kredi kartı aidatında ve hesap işletim ücretinde sözleşmesiz kabul edilen tüketici dilekçesi neden bu fekk ücretinde kabul edilmiyor ilgin.

benden yapıkresi ayrıca çınar paketi diye bir paket yaptırdı 90 lira yıllık ücreti varmış..kredi kartımdan tahsil edilince öğrendim..bunu da en baştan söylememişlerdi.

bu çınar paketi ile kredi kartı ücreti ve hesap işletim ücreti iptal oluyormuş..eeee zaten 90 lira aldın kredi krt.ve hes.işletim zaten bu kadar tutmaz dı ki..?

şimdi bu eylül ayına kadar (2012 eylül ) zaten parayı aldılar eylül ayında bu paketi iptal ettirecem ve bu sefer hakem heyetine gidecem para alırlarsa..

ayrıca yapıkrediye mail yolladım parayı iade edin diye bakalım ne cevap gelecek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çötenek -- 26 Ocak 2012; 15:40:25 >

1072 Mesaj
27 Ocak 2012; 11:49:48 

Yargıdan kredi kullananlara iyi haber
Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, faiz oranları düşünce bankadan aldığı konut kredisini yeniden yapılandırmak için başvuran kişiden “erken ödeme ücreti” ve “ödeme planı değişikliği” adı altında para alınmasını haksız buldu.
Bankadan aylık faizi 1.28'den konut kredisi alan bir kişi, faiz oranları düşünce borcunu yeniden yapılandırmak için bankaya başvurdu. Banka, borçludan, yeniden yapılandırma karşılığında, “yüzde 2 erken ödeme ücreti” ile birlikte, “ödeme planı değişikliği” adı altında bin 930 lira tahsil etti.

Borçlu, “haksız alınan bu paranın iadesi” için Ankara Tüketici Sorunları İl Hakem Heyetine müracaat etti, ancak heyet talebi Ağustos 2010'da reddetti. Bunun üzerine borçlu, Avukat Haluk Bayram aracılığıyla “Tüketici Hakem Heyeti kararının iptali ve haksız tahsil edilen paranın iadesi” için dava açtı. Davaya Ankara 7. Tüketici Mahkemesi baktı. Mahkeme, bankanın uygulamasının yasaya aykırı olduğuna hükmederek, hakem heyeti kararının iptaline ve alınan paraların iadesine karar verdi.

“Faiz oranı dolaylı şekilde artırılıyor”

Mahkeme Hakimi İlhan Kara, gerekçeli kararında, kredi sözleşmesi yapılıp, taksitler ödenmeye başlandıktan sonra faizlerin düşmesi nedeniyle bankayı yapılandırmaya zorlamanın hukuken mümkün olmadığını belirtti.

Ancak serbest piyasa koşullarında tüketicilerin, krediyi tümüyle kapatarak başka bir bankadan daha uygun şartlarda kredi alabileceğini ifade eden Kara, bunu dikkate alan bankaların “yapılandırma” adı altında yeni bir uygulama geliştirdiklerini kaydetti.

Tüketici Kanunu'nun tüketicilere sağladığı en önemli haklardan birisinin bilgilendirme ve aydınlatma hakkı olduğunu vurgulayan Kara, bu kapsamda bankaların; masraf, komisyon ve diğer tüm giderler dahil olmak üzere çekilecek kredi tutarını, taksit miktarını ve sabit aylık ödemeyi tüketiciye bildirmek durumunda olduklarını belirtti.

Ancak piyasadaki rekabet nedeniyle bankaların, mümkün olduğunca düşük oranlı faiz ilanları verdikleri, ardından da “masraf” ve “komisyon” adıyla alınan ücretlerle faiz oranını dolaylı şekilde artırdıklarını kaydeden Kara, tüketici mevzuatı yönüyle bu durumun kabul edilemeyeceğini bildirdi.
Kara, gerekçesinde şu değerlendirmelere yer verdi:

“Somut olayda bankayı yeniden yapılandırmaya zorlamak yasal olarak mümkün olmamakla birlikte, banka kendi inisiyatifiyle yapılandırmayı kabul ettiğine göre tüketiciye yapılandırma ile ilgili faiz oranını, her şey dahil olmak üzere net biçimde ve kalan süre için ödenecek taksit tutarını bildirerek yapmak zorundadır. Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu adı altında ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesi usul ve yasaya aykırıdır.
Dosya içerisinde toplanan tüm deliller, Hakem Heyeti kararı, konut kredisi sözleşmesi, ödeme planı, bilirkişi raporu ve tüm dosya içeriğine göre, faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle bankanın yeniden yapılandırma talebini kabul ettiği, bu nedenle masraf, komisyon adı altında ücret talep etmesinin usul ve yasaya uygun olmadığı, aksi halin haksız şart niteliğinde olacağı, yapılandırmanın tümüyle bankanın inisiyatifinde olduğu, bu işlem kabul edildiğinden ayrıca masraf ve kararının iptaline, dava konusu bin 930 liranın davalıdan tahsiline, davacı tarafa ödenmesine karar vermek gerekmiştir.”

Yargıtay onadı

Yerel mahkemenin kararı üzerine banka temyize başvurdu. Dosyaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını yerinde bularak onadı.
Bankaya karşı açtığı davayı kazanan Avukat Haluk Bayram yaptığı açıklamada, daha önce bu şekilde bankalara ödeme yapan tüketicilerin paralarının iadesini isteyebileceklerini belirterek, “Bankaların, bu şekilde binlerce kişiden milyonlarca lira parayı haksız olarak aldıkları mahkeme kararıyla kesinleşmiş oldu. Bankalar bu paraları iade etmek zorunda kalacaklar. Mağdur kişiler bankaya 'ihtar' yollayıp parasını isteyebilecek. Eğer banka bu karara rağmen ödeme yapmazsa dava açma hakkı doğacak” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19784102.asp

Şimdi de bu emsal kararı ele geçirip hakem heyetlerinin yolunu tutmamız lazım.

Bir gün

100 Mesaj
27 Ocak 2012; 16:05:48 

Mahkeme kararini nereden alabiliyoruz?
Yeniden yapilandirmada bende %2 ceza odemistim. Geri almak icin sansimizi denemek lazim.

620 Mesaj
30 Ocak 2012; 13:08:49 

Arkadaşlar çarşamba günü 2. tüketici mahkemesinde fek ücreti ile alakalı duruşmam var... daha önce bu sayfalarda paylaşmıştım, tüketici hakem heyetinde kazanmama rağmen banka orada savunma bile yapmadan tüketici mahkemesine gitmişti...şu ana kadar hazırlık yapamadım bugün ve yarın savunma dilekçesi hazırlamayı düşünüyorum ama bu konuda tecrübesi olan arkadaş varsa paylaşabilirse sevinirim...özellikle nasıl bir savunma metni olmalı onu arıyorum ama pek birşey bulamadım...

Daha önceki kararlara bakarak kazanacağımı düşünüyorum fakat buna ek olarak bankanın dava dilekçesinde olaya değinmesinden de güç alarak dosya masrafı ve ilk yıl zorunlu olmamasına rağmen yapılan sigorta masraflarının da talebini mahkemeden isteyeceğim...
İnanın bankanın yazdıklarını okusanız kendinizi dolandırıcı gibi hissedersiniz... ama Allah'ın izniyle bu gözü dönmüş elemanlara ben hadlerini bildireceğim(feki geri istediğimde onlar bana bunu ima etmişlerdi....tabii şimdiye kadar kimse gıkını çıkarmamış...bankada eşi çalışan yani çoğu masrafları ödemeyip uygun kredi kullanan arkadaşım bile fek ücretini vermiş ve bana da uğraşma dedi )

şimdiden teşekkürler...

Macbook Pro 15'- 2.0 QUAD CORE İ7-10GB RAM-500 GB HDD- 1680*1050 Glossy- MC721LL/A (Early 2011)
Panasonic TX-P42ST33E 3D NeoPlazma
Samsung Galaxy Note 3
Ipad Mini 16Gb

246 Mesaj
30 Ocak 2012; 15:09:57 

Takip

108 Mesaj
30 Ocak 2012; 15:10:44 

Az önce ziraat bankasında yetkili ''erken ödeme cezası ödemesini geri istek dilekçem'' için beni aradı.
Dediki''dilekçenizi tam merkeze gönderiyordumki,siz yapılandırmanızı 2 defa bizim bankadan yapmışssınız.başka bir bankaya taşımadığınız için sizden bu ücret alınmamış'' dedi.
bende bu yapılandırmalarda bana eski kredimi kapatıp tekrar yeni bir faizle yeni kredi açtınız ve eski krediyi kapattığım için bende 2 defa kredi kapatama ceza alacağız(aldınız)demiştiniz diye hatırlattım.
''hayır efendim.o aldığımız paralar komisyondur,siz yanlş hatırlıyorsunuz'' dedi.eilnizde makbuzları var ise bir bakın dedi.
makbuzlrda bunu ile ilgli birşey goremedim.atmış olabilirim dedim.
kendisi gün içersinde yapılan işlemlerin dökümün mail olarak atacağını belirtti.
gelişmeleri yazacağım!!

864 Mesaj
30 Ocak 2012; 15:12:29 

Bende az önce finansbank ile görüştüm. Konuyla bi haberler . Siz dilekçe verin biz bölge müdürülüğüne yazarız diyorlar. Bende kendi sitesi üzerinden şikayette bulundum. bakalım ses çıkacakmı

18 Mesaj
30 Ocak 2012; 15:58:56 

Benim de vakıfbankta konut kredim var, iki kez yeniden yapılandırmayla toplamda 5000 civarı %2 komisyonu ödemiştim. Şimdi bankadaki bir tanıdığım vasıtasıyla danıştaydan daha karar çıkmadığı için onun beklendiği haberi geldi. Danıştayı da mı beklemek gerekiyor anlamadım ya da oyalamak için mi öyle söylüyorlar.
Bu sreç ile ilgili hukuki bilgisi olan var mı?

18 Mesaj
30 Ocak 2012; 16:12:57 

Bu arada olaya ''erken ödeme cezası ödemesi" adıyla değil de sanırım yeniden yapılandırma komisyonu ya da haberlerde yer aldığı gibi ''erken ödeme ücreti'' konusuna dair bir dilekçe yazmak daha doğru olur sanırım.
Haberi bugün aldım, yüzde kaç komisyon ödemiştim, dekontlarım duruyor mu bilmiyorum ama sanırım sadece ödediklerimin ger iadesi diye bir dilekçe verirsek , kayıtlarında olacağından bir şey ibraz etmeye gerek kalmaz.

1072 Mesaj
30 Ocak 2012; 17:18:00 

quote:

Orijinalden alıntı: teknokolik35

Bende az önce finansbank ile görüştüm. Konuyla bi haberler . Siz dilekçe verin biz bölge müdürülüğüne yazarız diyorlar. Bende kendi sitesi üzerinden şikayette bulundum. bakalım ses çıkacakmı

Büyük ihtimal olumsuz cevabı alacaksınız.

Bir gün

620 Mesaj
30 Ocak 2012; 20:17:29 

quote:

Orijinalden alıntı: maksimu_s

Arkadaşlar çarşamba günü 2. tüketici mahkemesinde fek ücreti ile alakalı duruşmam var... daha önce bu sayfalarda paylaşmıştım, tüketici hakem heyetinde kazanmama rağmen banka orada savunma bile yapmadan tüketici mahkemesine gitmişti...şu ana kadar hazırlık yapamadım bugün ve yarın savunma dilekçesi hazırlamayı düşünüyorum ama bu konuda tecrübesi olan arkadaş varsa paylaşabilirse sevinirim...özellikle nasıl bir savunma metni olmalı onu arıyorum ama pek birşey bulamadım...

Daha önceki kararlara bakarak kazanacağımı düşünüyorum fakat buna ek olarak bankanın dava dilekçesinde olaya değinmesinden de güç alarak dosya masrafı ve ilk yıl zorunlu olmamasına rağmen yapılan sigorta masraflarının da talebini mahkemeden isteyeceğim...
İnanın bankanın yazdıklarını okusanız kendinizi dolandırıcı gibi hissedersiniz... ama Allah'ın izniyle bu gözü dönmüş elemanlara ben hadlerini bildireceğim(feki geri istediğimde onlar bana bunu ima etmişlerdi....tabii şimdiye kadar kimse gıkını çıkarmamış...bankada eşi çalışan yani çoğu masrafları ödemeyip uygun kredi kullanan arkadaşım bile fek ücretini vermiş ve bana da uğraşma dedi )

şimdiden teşekkürler...

güncek

Macbook Pro 15'- 2.0 QUAD CORE İ7-10GB RAM-500 GB HDD- 1680*1050 Glossy- MC721LL/A (Early 2011)
Samsung Galaxy Note 3
Ipad Mini 16Gb

526 Mesaj
31 Ocak 2012; 9:08:12 

Takip

1016 Mesaj
31 Ocak 2012; 9:27:02 

Ben de 2,5 yıl önce bitirdiğim kredi için toplamda yaklaşık 2.600 TL yeniden yapılandırma ve erken ödeme cezaları ödedim. Halkbankası'ndan tüm kredi dönemine ait ekstremi aldım. Şimdi sözleşmeler, ödeme planları vs evde ne evrak varsa toparlayıp tüketici hakem heyetine başvuracağım. Sonrası Allah kerim.

108 Mesaj
31 Ocak 2012; 11:20:51 

Kredi yapılandırmasında benden tam olarak 1.yapılandırmada 1.279,26TL kredi kapama ceza faizi,2. yapılandırmada ise 1.090,38TL kullandırım komisyonu adı altında paralar alınmış.dilekçemi tekrar yazarak bankaya elden+bankanın internet sitesi şikayet kısmında mail yolu ile gönderdim.bakalım sonuç ne olacak.dilekçe örneğini isteyenler için aşağıda veriyorum.

31-01-2012
........... BANKASI ......... ŞUBESİNE

Sayın yetkili .../..../...... tarihinde .............. şubesinden .........TL,lik çekmiş olduğum konut kredi faizlerin düşmesi sebebi ile .../.../...... ve .../..../...... tarihlerinde 2 defa yapılandırılmıştır.Bu yapılandırmalar süreci içersinde benden kredi kapama ceza faizi,kredi kullandırım komisyonu adı altında yüksek miktarda ücretler alınmıştır.Yaptığım araştırmalar ve başka şahısların konu ile ilgli açtığı davalar neticesinde bu ücretlerin alınmasının yasal olmadığını tespit etmiş durumdayım.Benden tahsil edilen bu ücretlerin geri iade edilmesini talep ediyorum.İade edilmemesi durumunda ihtarname,tüketici hakları mahkemesi ve dava açma yollarına başvuracağımı bildirmek isterim.

AD SOYAD

İMZA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burusuk35 -- 31 Ocak 2012; 13:34:12 >

152 Mesaj
1 Şubat 2012; 13:32:40 

işe yarayacak bir karar varmış önceden

ISPARTA İLİ

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI

DOSYA NO : 2009-154912

KARAR TARİHİ VE NO : 26/01/2010-22

RAPORTÖR : İlknur KÖSE

HAKEM HEYETİ KARARI

TÜKETİCİ : Ceylan ERTOY

Bahçelievler Mh. 142 Cd. Sevilay Yapı Kooperatifi A Blok D: 3 ISPARTA

SATICI: ZİRAAT BANKASI A.Ş.

Isparta Şubesi

Özel İşlem Merkezi

ŞİKAYET TARİHİ : 10/12/2009

UYUŞMAZLIK BEDELİ : 2.580,62 TL

ŞİKAYET KONUSU :

Tüketici, Ziraat Bankasından 2008 yılının Nisan ayında konut kredisi çektiğini, kendisinden komisyon ve dosya masrafı altında 1.710,00 TL para kesildiğini, daha sonra krediyi kapatmak için gittiğinde ise %2 ye karşılık 870,00 TL ceza olarak kapatma parası alındığını, alınan paraların yasal olmadığını ifade ederek dosya masrafı, komisyon ve kapatma parası adı altında toplam 2.580,62 TL’nin iade edilmesi talebinde bulunmaktadır.

SAVUNMANIN ÖZETİ :

Şikayet konusu ile ilgili bankadan 17/12/2009 tarih ve 3572 sayılı yazımızla savunma istenmiş olup, gelen cevap yazısında sözleşmenin 10 uncu maddesine göre erken ödenen meblağın %2 si tutarında masraf alınacağı bildirilmiştir. Aynı sözleşmenin 6 ncı maddesinde de “müşteri ve kefillerin bu sözleşmede belirtilen kredi borçları için bankaca belirlenecek her türlü ücret ve masraf ödemeyi kabul ve taahhüt ederler.” ibaresi mevcuttur.

Tüketici ile sağlayıcı arasında düzenlenmiş bir sözleşmenin bulunup bulunmadığı, matbu bir sözleşme imzalanmış ise sözleşmede bulunan her şartın tüketiciler açısından bağlayıcı bir yönü bulunup bulunmadığı hususu önem arz etmektedir. Dosya üzerinden yapılan incelemede;

Tüketici ile banka arasında imzalanan Sabit Faizli Konut Finansmanı sözleşmesinin bulunduğu ve bu sözleşmenin 10 uncu maddesinde erken ödenen meblağın %2 si tutarında erken ödeme ücretini nakden veya hesaben defaten ödeyecekleri belirtilmektedir.

4077 sayılı Kanuna 10/B maddesini ekleyen 5582 sayılı Kanun’un 24 üncü maddesine göre Konut Finansmanı Kredilerinde erken ödemede gerekli yasal indirimler yapıldıktan sonra en fazla %2 erken ödeme bedeli alınmasına müsaade ettiğinden bankanın erken ödeme bedeli olarak 870,62 TL almasında yasaya aykırı bir durum görülmediğinden tüketicinin talebinin reddi gerekmiştir.

Dosya ve komisyon masrafına gelince;

Tüketici ile yapılan sözleşmenin 6 ncı maddesinde matbu olarak yazılmış tüketicinin “bankaca belirlenecek ücret ve masrafı ödeyeceği” ibaresi mevcuttur. Ancak aynı maddede (…) katkı payı/peşin komisyon alınması ile ilgili boş bırakılan (tüketiciyle müzakere edilerek doldurulması gereken) bölüm doldurulmamış dolayısıyla tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilmiş, bankada bu durumu tüketici aleyhine kullanmıştır.

4077 sayılı Tüketici Yasasının 6 ncı maddesi sözleşmedeki haksız şartları düzenlemektedir. Bu maddeye göre;

-Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. (…)

Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir.”

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun açıkça bu tür sözleşmelerde haksız şart olarak kabul edilebilecek hususların tüketici ile müzakere edilip edilmediği yönünde bir uyuşmazlık var ise var ise bunun ispat yükümlülüğünü satıcı/sağlayıcıya vermiştir. Konu ile ilgili yükümlülük sağlayıcıya ait olduğu halde bu şartın tüketici ile müzakere edilerek sözleşmeye konduğunu iddia ve ispat edememiş, yasal dayanak gösterilmemiş ve banka tarafından belirlenen komisyon ücretini ve dosya masrafını gösterir makbuzlar eklenmiştir. Bu nedenle, sağlayıcının mezkur şartı tüketici ile müzakere etmediğinin kabulü gerekmiştir. Uyuşmazlık konusu tüketiciye parasal bir yükümlülük yüklediğine göre tüketici aleyhine dengesizliğe neden olduğu açıktır. Buna göre “komisyon ücreti ve dosya masrafına” ilişkin şartın haksız şart olduğu ve bu şartında tüketiciyi bağlamadığı görüş ve kanaatine varılmış, 1.710,00 TL bedel olan tüketici talebinin kabulü gerekmiştir. Bu durumda bankanın komisyon ve dosya masrafı talebini (yasal düzenleme veya sözleşmeye bağlı olarak) tüketiciden talep ve tahsil etmesi yasal olmayıp, aşağıdaki hüküm cihetine gidilmiştir.

HÜKÜM :

Yukarıda izah edilen inceleme ve gerekçeyle;

- Tüketicinin %2 erken ödeme tutarı olan 870,00 TL bedel iadesi talebinin reddine,

- Tüketiciden komisyon ve dosya masrafı adı altında alınan 1.710,00 TL bedelin sağlayıcı tarafından tüketiciye iade edilmesine,

- Bu talebin karşılanmamsı durumunda 4077 sayılı Kanun’un 22 nci maddesinin 5 inci fıkrası gereğince İcra İflas Kanunu’nun ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerinin uygulanmasına,

Tarafların bu karara kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde her türlü resim ve harçtan muaf olarak Tüketici Mahkemesine (Asliye Hukuk) itiraz hakları açık olmak kaydıyla toplantıya katılan üyelerin OYBİRLİĞİYLE karar verildi. 26/01/2010

Başkan Üye Üye Üye Üye

ISPARTA

1.ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

(TÜKETİCİ MAHKEMESİ SIFATIYLA)

GEREKÇELİ KARAR

ESAS NO : 2010/48

KARAR NO : 2010/118

DAVACI : T.C.ZİRAAT BANKASI-Ziraat Bankası A.Ş. Özel İşlem Merkezi

Merkez/İSTANBUL

VEKİLİ :Av. SELCAN DENİZ UZUNBACAK–Kutlubey Mah. Cengiz Topel Cad. 1005 Sok. Akdağ Apt. Kat 3 D Isparta 32100 Merkez/ISPARTA

DAVALI :CEYLAN ERTOY–Modernevler Mah. 142. Cad. Sevilay Yapı Koop. A Blok D.3 Merkez/ISPARTA

DAVA :Tüketicinin Hakem Kurulu Kararına İtirazı

DAVA TARİHİ : 23/02/2010

KARAR TARİHİ : 10/06/2010

Mahkememizde görülmekte bulunan Tüketiciyi Koruma Kanunundan Kaynaklanan davasını yapılan açık yargılamasının sonunda,

A- TALEP: Davacı vekili mahkememize verdiği dava dilekçesi ile davalının müvekkili Isparta Ziraat Bankası Şube Müdürlüğünden 22.04.2008 tarihinde 60 ay vadeli olarak % 30 faiz oranı üzerinden kullanmış olduğu 57.000,00 TL limitli konut kredisi sözleşmesi imzaladıklarını bu kredinin davalı tarafından 25/11/2009 tarihinde Türkiye Vakıflar Bankası Eğirdir Şubesine refinansman edilerek kapatıldığını davalı kredi kullanımı esnasında alınan komisyon ekspertiz ücreti, hayat sigortası, DASK ve konut sigorta bedelleri ile kapama esnasında alınan %2 erken kapama cezasının iade edilmesi için Isparta Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına dilekçe verdiğini hakem heyeti başkanlığının 26/01/2010 tarih 22 sayılı kararı ile davalının %2 erken ödeme tutarı olan 870,00 TL bedelin iadesi talebinin reddine, tüketiciden komisyon ve masraf adı altında alınan 1.710,00 TL bedelin ise davalıya iadesine karar verildiğini bu kararın haksız olduğunu, bu nedenlerle Isparta Tüketici Hakem Heyeti Kararının kaldırılmasına karar verilmesini talep ve dava etmiş delillerini bildirmiştir.

B-CEVAP: Davalı verdiği cevap dilekçesini tekrar ile açılan davanın yerinde olmadığını davanın reddine karar verilmesini istemiştir.

C-KANITLAR: Bu dosyada kanıt olarak tarafların karşılıklı beyanları, Konut Kredi sözleşmesi, yapılandırma kararı mevcuttur.

D-DELİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE GEREKÇE:

Dava, davacı vekili tarafından davalı hakkında açılmış olan hakem heyeti kararına itiraz davasından ibaret bulunmaktadır. Davacı davasını kanıtlayamamıştır.

Tüm dosya kapsamı göz önüne alındığında getirilip incelenen Ziraat Bankası Isparta Şubesine ait sabit faizli konut finansmanı kredi sözleşmesinde davacı ile davalı bankanın 22/04/2008 tarihinde sözleşme imzalayıp davacıya 60 ay vadeli olarak % 1,30 faiz oranlı 57.000,00 TL limitli konut kredi kullandırıldığı konularında taraflar arasında herhangi bir uyuşmazlık sözkonusu değildir. Tüm dosya kapsamı göz önüne alındığında getirilip incelenen Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin 26/01/2010 tarihli 2009/15412-22 sayılı dosyasında davalı tarafından davacı hakkında alınan konut kredisinden kaynaklanan 1.710,00 TL masrafın iadesi için şikayette bulunduğu Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’nın 26/01/2010 tarihli ve 22 sayılı kararında ise davalının ödediği 1.710,00 TL bedelin kendisine iadesine, 870,00 TL bedel iadesi talebinin ise reddine karar verildiği görülmüştür.

Dosya içerisinde bulunan taraflar arasında imzalanan konut kredi sözleşmesinin 2 nci maddesince müşterinin ödeyeceği toplam borç tutarı belirtilmiş olup, dosya masrafı adı alında tüketiciden herhangi bir masraf alınacağına dair hüküm bulunmamaktadır. Davacı banka taraflar arasında imzalanan tüketici kredisi sözleşmesinden dosya masrafı adı altında herhangi bir masraf alınması yolunda hüküm bulunmadığı halde tüketiciden 1.710,00 TL dosya masrafı talep ettiği ve bu paranın tüketiciden tahsil edildiği uyuşmazlık konusu değildir. Taraflar arasındaki sözleşmede bu paranın alınmasına ilişkin herhangi bir hüküm bulunmadığına göre Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin tüketicinin talebini kabul ederek dosya masrafı adı altında alınan paranın tüketiciye iade etmesinde herhangi bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Bu durumda tüketicinin hakem heyeti kararını icra takibine koyarak takip yapmasında da hukuka aykırı bir yönün bulunmadığından davanın reddine karar vermek gerekmiştir.

E- HÜKÜM : Yukarda açıklandığı üzere:

1- Davanın REDDİNE,

2- Harç alınmasına yer olmadığına,

3- Yapılan masrafın davacı üzerinde bırakılmasına,

Dair, davacı vekili ile davalının yüzüne karşı kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Yargıtay yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup anlatıldı. 10/06/20/10

Katip 5254 Hakim 2216

T.C.

YARGITAY

13.Hukuk Dairesi

ESAS NO : 2010/11726

KARAR NO :2011/1870

YARGITAY İLAMI

MAHKEMESİ : Isparta 1.Asliye Hukuk Mahkemesi (Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla)

TARİHİ : 10/06/2010

NUMARASI : 2010/48-2010/118

DAVACI : T.C.Ziraat Bankası vekili Av.Selcan Deniz UZUNBACAK

DAVALI : Ceylan ERTOY

Taraflar arasındaki hakem kurulu kararına itiraz davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre, yerinde olmayan bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve yasaya uygun olan hükmün ONANMASINA, 10.02.2011 gününde oybirliği ile karar verildi.

Başkan V. Üye Üye Üye Üye

0

local://upfiles/913864/14A1995957214222B9CFEF7BC7F8F3FC.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEONİM -- 1 Şubat 2012; 13:34:24 >

Olgun insan yapabileceğini söyleyen ve söylediğini yapan insandır. "KONFÜÇYUS"

178 Mesaj
1 Şubat 2012; 13:50:24 

takip

Citroën C4 Picasso

30 Mesaj
1 Şubat 2012; 23:30:33 

Ben de Garanti Bankasından 2010 Kasım ayında kapatırken ödediğim fek ücreti olan 350TL için perşembe günü dilekçe ile şubeye başvurdum bugün parayı almam için beni aradılar ve ben de gidip aldım tabii ki. Hiç uğraştırmadan verdiler.

620 Mesaj
2 Şubat 2012; 7:42:16 

ne güzel arkadaşları uğraştırmadan parasını geri ödeyen bankalar da var... benim tüketici mahkemesindeki duruşmama banka avukatları gelmedi,kendim saatlerce uğraşıp hazırladığım savunmamı sundum, avukat tutmamıştım... hakimde davayı düşürdü...bana niye şimdiye kadar icra takibine başlamadın hakem heyeti kararı yeterlidir hemen icraya ver dedi:)
İstanbul da karda kişta beni bu işlerle uğraştırıp duruşmayada gelmiyorlar üstelik 1-3 ay sürecinde itiraz edip devam etme hakları varmış... İmkan ve şartlar olsa gerçekten hadlerini bildirecek bir tazminat davası falan açmayı istiyor insan...
Neyse inş sizlere gerek olmaz ama takip ettiğim süreci müsait bir zamanda yazarım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maksimu_s -- 2 Şubat 2012; 11:22:00 >

Samsung Galaxy Note 3
Ipad Mini 16Gb

94 Mesaj
2 Şubat 2012; 10:04:36 

takip+

225 Mesaj
2 Şubat 2012; 23:35:31 

mesajım bulunsun, iki kere ihtiyacım olacak :)

Saygı !

108 Mesaj
4 Şubat 2012; 8:49:00 

quote:

Orijinalden alıntı: burusuk35

Kredi yapılandırmasında benden tam olarak 1.yapılandırmada 1.279,26TL kredi kapama ceza faizi,2. yapılandırmada ise 1.090,38TL kullandırım komisyonu adı altında paralar alınmış.dilekçemi tekrar yazarak bankaya elden+bankanın internet sitesi şikayet kısmında mail yolu ile gönderdim.bakalım sonuç ne olacak.dilekçe örneğini isteyenler için aşağıda veriyorum.

31-01-2012
........... BANKASI ......... ŞUBESİNE

Sayın yetkili .../..../...... tarihinde .............. şubesinden .........TL,lik çekmiş olduğum konut kredi faizlerin düşmesi sebebi ile .../.../...... ve .../..../...... tarihlerinde 2 defa yapılandırılmıştır.Bu yapılandırmalar süreci içersinde benden kredi kapama ceza faizi,kredi kullandırım komisyonu adı altında yüksek miktarda ücretler alınmıştır.Yaptığım araştırmalar ve başka şahısların konu ile ilgli açtığı davalar neticesinde bu ücretlerin alınmasının yasal olmadığını tespit etmiş durumdayım.Benden tahsil edilen bu ücretlerin geri iade edilmesini talep ediyorum.İade edilmemesi durumunda ihtarname,tüketici hakları mahkemesi ve dava açma yollarına başvuracağımı bildirmek isterim.

AD SOYAD

İMZA

bankanın cevabı:(

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

SERMAYE: 2.500.000.000 TÜRK LİRASI

03.02.2012
KONU: Müşteri İletişim Hattı Bildiriminiz

İLGİ : 02.02.2012 14:49:53 ve 9547 sayılı bildiriminiz.
İlgide belirtilen bildiriminiz Bankamız mevzuat hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek Kurumumuz cevabı aşağıda sunulmuştur.