Şimdi Ara

i5-2500k ile günlük 5ghz rehberi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
2.454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oem84 -- 4 Mayıs 2011; 11:40:24 >

• Ellerine sağlık. çok teşekkür ederim
  • Afiyet olsun:)

Deneyipte sonuclarini paylasan olursa daha bi guzel olur arkadaslar
  • ayrıca PassMark Software testi 4,3ghz ve 5ghz karşılaştırması;

5,0ghz de %10 luk bir artış söz konusu;

Sisoft Sandra testleri;

Çoklu çekirdek etkinliği testi;

ve son olarak crypto testi;

• hocam ellerine sağlık çok güzel olmuş...

ama anlamadığım;

i5 661 işlemcim var, gigabye p55a-ud5 anarkartım var ve 4.2 ghz çalıştırıyorum hemde voltaj vermeden...

idle iken 26, yüklü iken gördüğüm max sıcaklık 42 derece...

zalman cnps 10x kullanıyorum işlemci soğutucusu... fan dönüş hızı 1100rpm'e ayarlı... oyun oynarken bile ellemiyorum devir hızını...

70 derece gibi sıcaklıklar bana çok yüksek geldi, kaldı ki bilgisayarı kapat derecesi bile 60'a ayarlı bende biosdan...

bu kadar çok kastırmak bana çok gereksiz risk gibi geldi, yani 1.4 1.5v gibi değerler çok yüksek bence... tabi herkesin yaptıkları kendini bağlar...

birde 5ghz olarak aldığın pi değeri, benim 4.2ghz olarak aldığım değerden daha düşük...

ama yinede güzel çalışma olmuş tekrar ellerine sağlık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barzo1905 -- 10 Nisan 2011; 19:39:54 >

• teşekkür ederim :)

evet sıcaklıklar yüksek ama açıkçası daha azına ben rastlamadım hava ile bu işlemcilerle.

pi testinde de belli bir yerden sonra milisaniyeler farkediyor. yeri geldi 5,1ghz le yaptığım pi testleri 5,0ghz le yaptıklarımdan daha fazlaydı.

zaten genel kanıda 5,0ghz in gereksiz olduğudur.

intelin onerdiği voltaj değeri 48x ve üstü çarpan değerleri için 1.5V ve yukarısı zaten. ve kesinlikle haklısınız aslında yüksek değerler bunlar.

herkes bu işlemcileri aldıktan sonra hemen 5,0ghz günlük kullanmak istiyor bende onlara yardımcı olsun diye uğraşayım dedim

bu arada pi testinde zaten düşük olması daha iyi olduğunu göstermez mi?
  • Guzel inceleme
    Olmus eline saglik.ben amd
    Sistem kullaniyorum fakat intel kullanan arkadaslarin cok isine yarayacagini dusunuyorim
  • quote:

Orijinalden alıntı: CRaFTY_35

Guzel inceleme
    Olmus eline saglik.ben amd
    Sistem kullaniyorum fakat intel kullanan arkadaslarin cok isine yarayacagini dusunuyorim

teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: oem84

teşekkür ederim :)

evet sıcaklıklar yüksek ama açıkçası daha azına ben rastlamadım hava ile bu işlemcilerle.

pi testinde de belli bir yerden sonra milisaniyeler farkediyor. yeri geldi 5,1ghz le yaptığım pi testleri 5,0ghz le yaptıklarımdan daha fazlaydı.

zaten genel kanıda 5,0ghz in gereksiz olduğudur.

intelin onerdiği voltaj değeri 48x ve üstü çarpan değerleri için 1.5V ve yukarısı zaten. ve kesinlikle haklısınız aslında yüksek değerler bunlar.

herkes bu işlemcileri aldıktan sonra hemen 5,0ghz günlük kullanmak istiyor bende onlara yardımcı olsun diye uğraşayım dedim

bu arada pi testinde zaten düşük olması daha iyi olduğunu göstermez mi?

aynen dediğiniz gibi, bu kadar ciddi voltaj verilerek gelinen ghz değerlerini kabul eden bir kuıllanıcı bu sıcaklıkları da göze alması gerekir en azından hava soğutma ile...

bir i5 2500k alırsam kesin sizin verdiğiniz yol ile deneyeceğim...

pi değerine gelince, evet daha düşük olması daha kısa sürede işini bitirdiği anlamına gelir ama o kadar voltaj verip ve sonuçta 5ghz gibi bir değer elde ettikten sonra zaten varsın düşük olsun, daha doğrusu düşük olması gerekir...

bu işlemci ve anakartı almayı düşünen arkadaşlar için çok faydalı olacaktır bu çalışmanız...

• Tekrar tesekkurler:)
  • Eline sağlık oem84, çok detaylı bir çalışma olmuş.
  • teşekkürler mynisan :)
  • Şahane bir inceleme olmuş, eline sağlık. Ben rendering yaparken 5.0 GHz' e çıkıp işlemler bitince 4.5 GHz günlüğe dönüyorum. 4.5 Ghz için offset voltage' ı 0.050 yapıp LLC' yi medium' a alınca full yükte dahi 2.5 saat prime' da sorunsuz çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Apache40

Şahane bir inceleme olmuş, eline sağlık. Ben rendering yaparken 5.0 GHz' e çıkıp işlemler bitince 4.5 GHz günlüğe dönüyorum. 4.5 Ghz için offset voltage' ı 0.050 yapıp LLC' yi medium' a alınca full yükte dahi 2.5 saat prime' da sorunsuz çalışıyor.

teşekkürler
    o zaman sizde yaklaşık 1.250~1.3v arasında voltaj veriyorsunuz

günlük stabil de olsa bu kadar yüksek voltajlar(1.4~1.5) vermemek lazım zaten. uzun vadede ömürden götürür

• Çözemedim ben bu olayı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mynisan

Çözemedim ben bu olayı.

neresini çözemedin tam olarak?
    yardımcı olmaya çalışayım
  • Selamlar hocam paylaşım için teşekkürler, güzel bir inceleme olmuş

Asus Pro kartımı soket sorunu yüzünden değiştirip, Sabertooth'a terfi ettim zira o.c ile ilgili sıkıntı yaşıyorum...

Öncelikle, def. voltaj ile 4.0ghz'i denedim (1.2v) malesef mavi ekran ile karşılaştım, voltajı oto da bırakınca ise, cpu-z sistem boşta 1.320-1.328v olarak görüyor lakin, yüke girince sistem (prime 95) voltaj değeri 1.264v 'a kadar düşüyor ancak ben manuel olarak bu değeri girdiğimde ise sistem hata veriyor yani açılmıyor, 1305 bios kurulu idi, güncelledim ve 1502 sürümünü kurudm ama sonuç değişmedi...

İşlemci yüke girince voltaj düşüyor, o voltaj değerini manuel girince de sistem hata veriyor...

4.5ghz için 1.35v girdiğimde ise sistem yine çakıldı, Asus Pro ile aldığım değerler;

4ghz için 1.192v
    4.5ghz için 1.352v

Videodaki gibi sadece çarpanı 50 yapıp herşeyi oto da bıraktığımda ise, 1.6v verdi ve Asus'un yazılımı uyarı olarak bir pencere açtı.

Burada da 1.504v ile 5ghz yapılmış...http://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/asus_sabertooth_p67a_b3_review/4

Bende mi sorun var, işlemci de mi yoksa anakartta mı, bunu çözemedim...

Bu arada biraz kurcaladım 1.35v ile 4.5ghz'i elde ettim, ancak voltaj sabit kalmıyor ya düşüyor ya da yükseliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 15 Nisan 2011; 21:57:39 >

• Tesekkurler Leon. İlk oncelikle yuk altinda cpuzda degisken voltaj degeri gormen normal birsey ama yukteyken normal(olmasi gereken), yuksuzken yuksek voltaj gormesi garip. Senin sorunun yuksuzken fazla voltaj gormesi gibi bunu arastircam ve sana en kisa zamanda donmeye calisacam.
    Birde ramlerini Ram frequencyden auto degilde kendi degerlerini sectinmi? Eger secmediysen mavi ekran sorunu bundanda cikiyo olabilir. Asus p67 lerin ramlerle bir alip veremedigi vardir...
  • Birde rehberdede yazdigi gibi LLC degeridedikkat etmen gereken bir degisken. Su anda neyde? Extreme me alip tekrar baksana. LLC sana degisen vcore voltagini belirler
  • Teşekkür ederim hocam ilgin için, şehir dışındayım ilk fırsatta bakıcam söylediğin ayarlara, zira üstteki ayarları da not almıştım fırsatım olmadı henüz.

LLC'yi sanırım Etx. modda bırakmıştım 4.5ghz'de iken ama bir şeyler eksik, bu anakartta faz yapısı farklı alakası var mı bilmiyorum ama Pro'da çok daha kolay o.c yapılıyordu...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.