Şimdi Ara

Rölanti Dalgalanması Sorunu Yaşıyorum...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
13
Favori
347.480
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Aracımda son zamanlarda ufak bir problem yaşıyorum. Araç rölantide dururken devir saati çok minimal aşağı yukarı oynuyor ve araçta hafif bir tekleme oluyor. Teklemeyi benzinden yaptığını düşünerek depoyu boşaltıp başka yerden tekrar benzin aldım fakat herhangi bir değişme olmadı. Ayrıca da nadiren genelde 1 ve 2'nci viteste ayağımı gazdan çektiğimde çok hafif bir tekleme yapıyor. Büyük ihtimalle gaz kelebeğinden kaynaklandığını düşünüyorum. İkinci bir ihtimal olarak da kafamda rölanti valfi var. Gaz kelebeğini temizletmeyi düşünüyorum.

-Sizin fikirleriniz nelerdir? Ne yapmamı önerirsiniz? Gaz kelebeği ile ilgili düşüncem doğru mudur?

(Aracım 2004 206 Quiksilver 1,6 16V 110HP, 102bin km'de)

Ekleme : Bugün gaz kelebeğini temizlettim. Büyük ölçüde dalgalanma azaldı, ayağımı gazdan kestiğimde meydana gelen tekleme kesildi, fakat araç rölantide çalışırken tekleme devam ediyor. Ve devir saati çok çok azalmasına rağmen halen hafif oyanama yapıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi powermoon -- 7 Nisan 2011; 17:45:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: edmond66

Gaz kelebeğiyle boğaz kelebeği aynı şey mi bilmiyorum ama ben de benzer bi sorunu boğaz kelebeğini temizlettirerek gidermiştim.

Alıntıları Göster
    Sorun çok büyük ihtimalle emme manifoldunun eskiyen contasındandır.Bu parçaya baktırın.Conta hava kaçırdığı zaman Ecu hava-benzin karışımını doğru ayarlayamaz.Bu da rölantide dururken devirin dalgalanmasına ve motorun sönecekmiş gibi tepkiler vermesine sebep olur.Kirli benzinin yol açtığı sorunlara çok yakın belirtileri vardır.
  • gaz kelebeği temizliği...bizim bora golf grubunda da oluyor kelebek temizlniyor adaptasyonu yapılıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: liberty_15

gaz kelebeği temizliği...bizim bora golf grubunda da oluyor kelebek temizlniyor adaptasyonu yapılıyor.
    Rölanti sensöründen olma ihtimali yüksek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

Rölanti sensöründen olma ihtimali yüksek.

Alıntıları Göster
    Benim focus ta davar aynı sorun.
    Bobin, buji kablosu, bujiler değişti...
    PCM yeni yazılım yüklendi, carbon clean, maf değişimi, rolanti valfi değişimi, karter havalandırma hortumu değişti, gaz kelebeği temizlendi...

Yok, yine aynı... Konunun takipçisiyim. Düzelme olursa haberdar ederseniz sevinirim, bende merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akustika

Benim focus ta davar aynı sorun.
    Bobin, buji kablosu, bujiler değişti...
    PCM yeni yazılım yüklendi, carbon clean, maf değişimi, rolanti valfi değişimi, karter havalandırma hortumu değişti, gaz kelebeği temizlendi...

Yok, yine aynı... Konunun takipçisiyim. Düzelme olursa haberdar ederseniz sevinirim, bende merak ediyorum.

Alıntıları Göster
    99 toyota corolla 1.6 efi motor aracımda benzer sorun var. sadece rölantide 300-900 devir aralıgında geziyor, ve stop ediyor.motor sıcakken kelebeğin altındaki sensörün fişini çıkardığımda araba süper, rölanti 900 e çakılı kalıyor ve hiç oynama olmuyor, bu defada araba soğukken çalıştırınca rölantide durmuyor hemen stop ediyor taki motor ısınıncaya kadar... emin değilim ama benimkinin sorunu gaz sensörü, yada rölanti kontrol motoru...

• quote:

Orijinalden alıntı: mtnplt

99 toyota corolla 1.6 efi motor aracımda benzer sorun var. sadece rölantide 300-900 devir aralıgında geziyor, ve stop ediyor.motor sıcakken kelebeğin altındaki sensörün fişini çıkardığımda araba süper, rölanti 900 e çakılı kalıyor ve hiç oynama olmuyor, bu defada araba soğukken çalıştırınca rölantide durmuyor hemen stop ediyor taki motor ısınıncaya kadar... emin değilim ama benimkinin sorunu gaz sensörü, yada rölanti kontrol motoru...

Alıntıları Göster
    Bugün gaz kelebeğini temizlettim. Büyük ölçüde dalgalanma azaldı, ayağımı gazdan kestiğimde meydana gelen tekleme kesildi, fakat araç rölantide çalışırken tekleme devam ediyor. Ve devir saati çok çok azalmasına rağmen halen hafif oyanama yapıyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: powermoon

Bugün gaz kelebeğini temizlettim. Büyük ölçüde dalgalanma azaldı, ayağımı gazdan kestiğimde meydana gelen tekleme kesildi, fakat araç rölantide çalışırken tekleme devam ediyor. Ve devir saati çok çok azalmasına rağmen halen hafif oyanama yapıyor...

Alıntıları Göster
    Araba tüplü mü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Araba tüplü mü.

Hayır
  • quote:

quote:

Araba tüplü mü.

Hayır

Cevabı tüplüye göre hazırlamıştım. Başıma aynısı gelmişti. Özür dilerim. İnşallah sorununuz hallolur.
  • quote:

quote:

quote:

Araba tüplü mü.

Hayır

Cevabı tüplüye göre hazırlamıştım. Başıma aynısı gelmişti. Özür dilerim. İnşallah sorununuz hallolur.

Benim ki tüplü, ama sorunu benzinde de yapıyor. Tüpteyse stop ettiğide oluyor.
    Sizin yorumunuz nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: akustika

quote:

quote:

quote:

Araba tüplü mü.

Hayır

Benim ki tüplü, ama sorunu benzinde de yapıyor. Tüpteyse stop ettiğide oluyor.
    Sizin yorumunuz nedir?

Alıntıları Göster
    bende de var aynı sorun. fakat tüp taktırmadan önce yoktu bu sorun. tüpte çalışırken oluyor malesef. motor sanki zorla nefes alan bir insan gibi : "ırrrrrr ırrrrr ırrrrrrr ırrrrr "diye çalışıyor. araç bora 1.6 16v primeline...

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim8998

bende de var aynı sorun. fakat tüp taktırmadan önce yoktu bu sorun. tüpte çalışırken oluyor malesef. motor sanki zorla nefes alan bir insan gibi : "ırrrrrr ırrrrr ırrrrrrr ırrrrr "diye çalışıyor. araç bora 1.6 16v primeline...

Alıntıları Göster
    Eğer motor soğuk araç rölantiyi ayarlayamıyorsa rölanti motoru ile alakalıdır,ısındıktan sonra rölanti devrinde fino köpeğin kuyruğu gibi ileri geri devirde oynamalar meydana geliyorsa büyük ihtimal EGR valfindendir.Kirlenmişse temizletin eğer temizlendiği halde tam geçmez ise değişmesi gerekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim8998

Bu sorun bende de var aracım seat altea 1,6 102 beygir debimetre bogaz elebegi sorunlarından bahsediliyor ama bende anlmıs degilim tam olarak nedir bilen var mı acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Eğer motor soğuk araç rölantiyi ayarlayamıyorsa rölanti motoru ile alakalıdır,ısındıktan sonra rölanti devrinde fino köpeğin kuyruğu gibi ileri geri devirde oynamalar meydana geliyorsa büyük ihtimal EGR valfindendir.Kirlenmişse temizletin eğer temizlendiği halde tam geçmez ise değişmesi gerekli.

++2012
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZoomStar

quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

++2012

Alıntıları Göster
    Gaz kelebeğiyle boğaz kelebeği aynı şey mi bilmiyorum ama ben de benzer bi sorunu boğaz kelebeğini temizlettirerek gidermiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: edmond66

Alıntıları Göster
    Sorun çok büyük ihtimalle emme manifoldunun eskiyen contasındandır.Bu parçaya baktırın.Conta hava kaçırdığı zaman Ecu hava-benzin karışımını doğru ayarlayamaz.Bu da rölantide dururken devirin dalgalanmasına ve motorun sönecekmiş gibi tepkiler vermesine sebep olur.Kirli benzinin yol açtığı sorunlara çok yakın belirtileri vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zoom-Zoom

Alıntıları Göster
    egr valfi,boğaz kelebeği,hava akışmetreye bakmak gerekir diye düşünüyorum.
  • Arkadaşlar benim aracımda rölantide iken titreme oluyordu. Özellikle ısındığında rölantide daha çok titriyordu. Mazot filitresi dolmuş değiştirince düzeldi. Bir tecrübe olarak paylaşmak istedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coachya

Arkadaşlar benim aracımda rölantide iken titreme oluyordu. Özellikle ısındığında rölantide daha çok titriyordu. Mazot filitresi dolmuş değiştirince düzeldi. Bir tecrübe olarak paylaşmak istedim.
    arkadaşlar benzeri bi sorun bende de var. hatta fazlası var. araç gider durumdayken debriyaja basınca veya vitesi boşa alınca araba istop ediyor sorun nedir nasıl çözülür ne yapmam gerek yardım ederseniz çok sevinirim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: toniquee

arkadaşlar benzeri bi sorun bende de var. hatta fazlası var. araç gider durumdayken debriyaja basınca veya vitesi boşa alınca araba istop ediyor sorun nedir nasıl çözülür ne yapmam gerek yardım ederseniz çok sevinirim..

Alıntıları Göster
    aynı sorun bendede var boğaz kelebeğini temizlettim bu seferde araba soğukken devir 1800 lere çıkıyor motor ısınınca düşüyor fakat tekleme devam ediyor artı titriyor yani kelebeği temizlemek çözüm olmadı benzindede gazdada aynı şeyi yapıtor . sanki arabaya yakıt veya hava neyse yetmiyor gibi yüksek devirlerde 130 140 la giderken arada gaz kesiyo gibi durumda var çok anlık . servise gitsem çözüm olurmu acaba . ne kadar tutar bilen varsa sevinirim ..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.