Şimdi Ara

Commodore C64 yeni donanımıyla yeniden doğdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
13.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Bir döneme damgasını vuran Commodore C64 resmi olarak yeniden doğdu. Orjinal versiyonu 8-bit klasik bilgisayar olan Commodore C64 modern dünyanın gereksinimleri doğrultusunda revize edilerek güncellendi. Tasarımı korunan bilgisayar, donanım anlamında Intel Atom platformuna adapte edildi ve Nvidia ION2 GPU ile desteklendi.

Çift çekirdekli Atom D525 işlemcisinden güç alan ve Nvidia'nın GT218 kodlu ION2 GPU'su ile hem 3D grafik hem de HD video hızlandırma yeteneklerine sahip olan sisteme 2GB bellek eşlik ediyor. Üzerinde DVD sürücüsüne ve kart okuyucusunu da yer verilen sistem Windows işletim sistemiyle çalışyor ancak C64 emülatörü de bulunuyor.

HDMI ile yeni nesil televizyonlar ve monitörler ile bağlantı kurabilen sistem, donanım özellikleriyle etkileyici olmayı başarmakta bazı sıkıntılar yaşasa da, orjinaline sadık kalınan tasarımı ile özellikle Commodore efsanesini unutumayan sıkı fanların ilgisini çekecek gibi görünüyor.

Yeni Commodore C64'ün teknik özellikler ve diğer detayları hakkında daha fazla bilgi almak için; http://www.commodoreusa.net/CUSA_C64.aspx

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64
    2011 Model Commodore C64

• Yeniden çıkartsa ilk ben alırım falan diyenleri göreceğiz
  • 3-4 sene önce depoyu temizlerken commodore 64ümü babamın zoruyla çöpe attım.. Hala çok pişmanım..
  • Güzel bir donanım koysalarmış iyiymiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: enginco06
    3-4 sene önce depoyu temizlerken commodore 64ümü babamın zoruyla çöpe attım.. Hala çok pişmanım..
  • kaset çalar tarzında bir şey kablo ile bağlanıyordu,kaset içinde oyun vardı,bildiğimiz kaset işte,sonra teyp play tuşuna basıp bekliyorduk,15 dakka içinde oyun yüklemeye başlıyordu bazen şift lock load eror tarı bir şeyler yazıyordu,bu seferde elde tornavida ile,kaset çaların deliğine dokup kfa ayarı yapıyorduk,sonra kasedi başa alıp pley yapıyorduk,bu sefer oyunu yakalayıp yüklüyordu,sonrada sega tarzı yüklediği oyunu joistik yardımıyla oynuyorduk
    yazı yazma işi ise ms dos kipindeydi,word exel falan yoktu
  • Alamancı akrabam disket okuyucu getirmişti son zamanlarda onunla oyun oynuyordum..
  • Efsaneyi hatırlamak güzel. Sinclear Spectrum'u da unutmasınlar, onu da aynı tasarım ile günümüze adapte etsinler.
  • bunlardan evin catısında var biliorum acaba satılabilirmi alıcısı cıkarmıki
  • Aslında bunu PS3 ve XBOX ile kapışacak bir sistem haline getirselermiş çok daha iyi olurmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmannn94

kaset çalar tarzında bir şey kablo ile bağlanıyordu,kaset içinde oyun vardı,bildiğimiz kaset işte,sonra teyp play tuşuna basıp bekliyorduk,15 dakka içinde oyun yüklemeye başlıyordu bazen şift lock load eror tarı bir şeyler yazıyordu,bu seferde elde tornavida ile,kaset çaların deliğine dokup kfa ayarı yapıyorduk,sonra kasedi başa alıp pley yapıyorduk,bu sefer oyunu yakalayıp yüklüyordu,sonrada sega tarzı yüklediği oyunu joistik yardımıyla oynuyorduk
    yazı yazma işi ise ms dos kipindeydi,word exel falan yoktu

Commodore BASIC 2.0 demek daha doğru olur.
  • hehe.. commodore reloaded.Gerçekten çok süper olmuş.
  • Hepimizin evlerimizde kullandığımız bilgisayarlardan biri, satsın diye c64 şekli verilmiş, tüketiciye canlılık vaadetmedikleri sürece bayat, yapılması gereken mesela arm işlemci, sıradışı bir işletim sistemi ve güncellenen oyun seçenekleri falan gibi olabilirdi. Intel işlemci koymuş adam, millet intelden kaçıyor zaten. Peşin peşin fahiş satacaz açıklamasına dönmüş.
  • Güsselmişşş...
  • quote:

Orijinalden alıntı: İtfayeci

Aslında bunu PS3 ve XBOX ile kapışacak bir sistem haline getirselermiş çok daha iyi olurmuş.

Aslında %100 klavye ve mouse uyumlu bir oyun konsolu olarak çıkabilirdi...tabi dediğin gibi PS3 ve Xbox360 ayarında..
  • Şu teyp'deki kafa ayarının mantığını hala merak eder dururum. O vidayı sağa sola çevirince ne değişirdi de kasettekileri okurdu bilen var mı acaba?

Pirates'in yüklemesi 25 dakika filan sürerdi. Tutturamadın mı ince ayarı hadi bakalım az sağa az sola deneme yanılmayla saatlerimiz geçerdi. Kasede save filan da yapamazdım nedense. Daha sonra disc'e geçtiğimde sanırım dünyanın en mutlu insanı ben olmuştum.
  • Basic A vardı
    c64 dergısı alıp ,ekındekı assembler dergısınde hababam satır satır kod yazardık
    daha 10 yasında mıydık neydık?
    bende kaset değilde disket vardı buyuk dısketlerden hem de,
    atari nin test drıve ,Formula 1 accolade firması,filmlerin oyunlarını da Ocean yapardı.
    sonradan Amiga 500 cıkmıstı ,aklım ucmustu,ulen ne guzel gunlermıs.

bence,benım fıkrım, konsol ayarında ,hem andoroıd ısletım sıstemlı ,hem konsol olan bır taklavat cıkarsalarmıs hoş olurmuş.tabı bunun ıcın gokdelen gıbı butce ,oyun sırketlerını baglayacak taban lazım.Alsınlar xbox romunu -tabı verırlerse-
    fantezı ıste...
    gecti commodore gecti be...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fabrice

Şu teyp'deki kafa ayarının mantığını hala merak eder dururum. O vidayı sağa sola çevirince ne değişirdi de kasettekileri okurdu bilen var mı acaba?

Pirates'in yüklemesi 25 dakika filan sürerdi. Tutturamadın mı ince ayarı hadi bakalım az sağa az sola deneme yanılmayla saatlerimiz geçerdi. Kasede save filan da yapamazdım nedense. Daha sonra disc'e geçtiğimde sanırım dünyanın en mutlu insanı ben olmuştum.

Kafa ayar vidasını gevşetip sıkarak teybin içindeki okuyucu kafayı yükseltip alçaltırdık. Amaç kaset bandının tam üzerinde olmasını sağlamaktı.

• quote:

Orijinalden alıntı: TIMERIDER

hehe.. commodore reloaded.Gerçekten çok süper olmuş.

• Workbench v.1.3 programı vardı şimdi çıksın kafadan kullanırım ezbere :))
    Commodore C64 yeni donanımıyla yeniden doğdu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 5 Nisan 2011; 17:30:36 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.