- x
ferroli domitech mi demirdöküm nitron mu ? acil
50 Cevap6082 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

23 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:45:35 

[font="Verdana"]ferroli domitech mi? demirdöküm nitron mu ?
20000lik hermetik fiyat olarak ikisinide montoj+proje çizimi+kombi 1500tl hangisini önerirsiniz.
3.alternatif olarakta ariston genus düşünüyorum.lütfen başka marka önermeyin çünkü kafam çok karıstı artık bu üçünden birisinde karar kılmak istiyorum...yarın almam lazım cevaplarınız için şimdiden çok tşk ederim

9455 Mesaj
5 Nisan 2011; 12:14:54 

ferroli domitech demirdöküm nitron,ariston genus
piyasada kendi segmentinde ve kendi fiyat diliminde tutulan modeller

3ü de iyi kombiler

sıralama istersen

domitech> genus > nitron derim

ariston genus un artıları daha fazla

ama domitech daha çok satılan bir model

http://www.ariston-tr.c...nus_20090622_165448.pdf

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ÜST KONU)
TASARRUFLU ISINMANIN ANA KURALI

4558 Mesaj
5 Nisan 2011; 13:45:06 

quote:

Orijinalden alıntı: denizim24

20000lik hermetik fiyat olarak ikisinide montoj+proje çizimi+kombi 1500tl hangisini önerirsiniz.
3.alternatif olarakta ariston genus düşünüyorum.lütfen başka marka önermeyin çünkü kafam çok karıstı artık bu üçünden birisinde karar kılmak istiyorum...yarın almam lazım cevaplarınız için şimdiden çok tşk ederim

Bence tek bir soruda kafanız karışmasın. Bunlara alternatif, bu fiyatlara yakın, premix yoğuşmalı, hakkında çözülmemiş şikayet olmayan, çok verimli (SEDBUK verimlilik testlerinden başarıyla geçmiş) ancak Ariston Genus Premium gibi LCD ekranla fazla süslenmemiş, performans/fiyat oranı çok yüksek, çok uygun fiyatlı bir kombi önereceğim. Ariston Clas Premium 24 kW(kombitoptancisi.com da) 1.360 TL + 50 TL kargo evde teslim ve evde ödeme= 1.410 TL + 200 TL montaj ücreti= 1.610 TL.
Bence 110 TL fazla ödemeye değer. Çünkü bu kombiyle 1.000 TL doğalgaz harcamasında % 10 tasarruf etmek mümkün. Bana göre 1 yılda fark kapanır. Ariston Yetkili Bayileri yada Ariston'un anlaşmalı Yetkili firmaları en fazla 200 TL ye takarlar.
Aşağıda örnek fiyat linki(linki kopyala-yapıştır yapın) ve özelliklerle ilgili 2. bir link koydum.

http://www.kombitoptanc...yf=detay&kate=YOĞUŞMALI KOMBİLER&altkat=ARİSTON YOĞUŞMALI&marka=&urid=107&urun=ARİSTON CLAS YOĞ.20.000
http://www.ariston-tr.c...ium_20090622_173437.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 5 Nisan 2011; 13:52:30 >

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

9455 Mesaj
5 Nisan 2011; 15:35:15 

@sserine katılıyorum. bütçeniz varsa ariston clas premium alın

diğer seçenekler

ferroli domicondens
bosch condense 2000w

bu yoğuşmalı kombiler aynı fiyat diliminde olan kombilerdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 5 Nisan 2011; 15:36:00 >

2331 Mesaj
5 Nisan 2011; 18:48:11 

bunlar pompa takılmış hermetik şöhben uzak durun

KOMBİ & TAMİR BAKIM TEKNİSYENİ TEKNİK SERVİS EĞİTMENİ VE YETKİLİ VE ÖZEL SERVİS ÜMRANİYE ÜSKÜDAR KADIKÖY VE ANADOLU YAKASI BÖLGESİ

23 Mesaj
5 Nisan 2011; 20:28:06 

quote:

Orijinalden alıntı: abd1984

bunlar pompa takılmış hermetik şöhben uzak durun

evet bu şekilde kombilerin olduğunu duydum ama bu 3'modeldede bu şekilde olduğunu söylüyorsun,peki neye dayanarak söylüyorsun ? kaynak felan

23 Mesaj
5 Nisan 2011; 20:46:53 

öncelikle çok tşk ederim duyarlı olup cevap verdiğiniz için.önerdiğinin ariston modeli arıza bakımından sorun çıkartıyormu ? mesala ferroli 5 yıl garanti veriyor.aristonu pek öneren olmamıstı.netten arastırdığım kadarıyla aristanun genus modeli sağlammış bak kafam yine karıstı :)

4558 Mesaj
5 Nisan 2011; 21:59:10 

Ferroli artık garantiyi 3 yıla düşürdü. Yine de bunlara şohben diyen arkadaşa katılmıyorum. O zaman zaman girer, bir takım suçlamalar yapar ve gider. Şohben dediği bu markaları yıllardır sorunsuz kullananlar var.
Ariston'un yoğuşmasız modellerinde problemler oluşmuştur. Ancak yoğuşmalı modellerinde fazla sorun yok. SEDBUK testleinde A sınıfı verimli kombi olarak değerlendirilmiş. Ferrolinin Domicondense modelleri de iyidir. Ancak condense yoğuşmalıdır, önkarışım (premix) brülörü yoktur. Ariston Clas Premium yeni nesil premix yoğuşmalı kombidir. Fiyatı da çok uygundur. Tabi tutulana kadar. Mart ayında Bosch Condense 2000W 1.350 TL iken şimdi en ucuz yerde 1.450 ye çıktı. Bahar aylarında fiyatlarının düşmesi gerekirken neden sizce? Bu aralar oldukça talep olduğundan tabi ki. Bence Ariston kısa süre sonra bu modellerinde(premix yoğuşmalı) kendini kanıtlayacak. Yararlanmak lazım şu anki uygun fiyatlarından. Bütçenize de uygun.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

9455 Mesaj
5 Nisan 2011; 23:00:29 

ferroli domitech demirdöküm nitron,ariston genus türkiyede binlerce kullanıcını kullandığı kombilerdir

herkes enayi mi ki pompa takılmış hermetik şofben kullansın.bu kadar basit düşünmemek lazım

ne yapmalı yani 3000lira 4000liralık kombiler mi alınacak

fiyat-performans kombiler arasında bence ferroli domitech en iyilerin arasındadır.kim ne derse desin

23 Mesaj
5 Nisan 2011; 23:04:48 

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Ferroli artık garantiyi 3 yıla düşürdü. Yine de bunlara şohben diyen arkadaşa katılmıyorum. O zaman zaman girer, bir takım suçlamalar yapar ve gider. Şohben dediği bu markaları yıllardır sorunsuz kullananlar var.
Ariston'un yoğuşmasız modellerinde problemler oluşmuştur. Ancak yoğuşmalı modellerinde fazla sorun yok. SEDBUK testleinde A sınıfı verimli kombi olarak değerlendirilmiş. Ferrolinin Domicondense modelleri de iyidir. Ancak condense yoğuşmalıdır, önkarışım (premix) brülörü yoktur. Ariston Clas Premium yeni nesil premix yoğuşmalı kombidir. Fiyatı da çok uygundur. Tabi tutulana kadar. Mart ayında Bosch Condense 2000W 1.350 TL iken şimdi en ucuz yerde 1.450 ye çıktı. Bahar aylarında fiyatlarının düşmesi gerekirken neden sizce? Bu aralar oldukça talep olduğundan tabi ki. Bence Ariston kısa süre sonra bu modellerinde(premix yoğuşmalı) kendini kanıtlayacak. Yararlanmak lazım şu anki uygun fiyatlarından. Bütçenize de uygun.

yoğuşmalı tasarruf açısından çok iyi ben ilk zamanlar yoğuşmalı düşünüyordum fakat mutfağımda kombinin bulunduğu yere yakın bir gider yok.tesitatçılar boru çekiyormus fakat bu gideri bağlayabilcek tek yer çamaşır makinesinin yeri oraya tesisat çekmekte mutfak dolabının konumu itibarıyla imkansız..bu yüzden kesinlikle hermetik kombi alıcağım. dün akşam gittiğim kombicilerden aldım kataloğu 5 yıllık garanti var.Ferrolinin Domicondense ile domitec arasında fark biri hermetik diğeri yoğuşmalı olmasımı ? yani kalite sağlamlık açısından aynımı acaba ?

2331 Mesaj
5 Nisan 2011; 23:41:19 

insan durup dururken böyle dermi hiç demekki var bir şey ben diğeceğimi deddim karar tabiki siizn

KOMBİ & TAMİR BAKIM TEKNİSYENİ TEKNİK SERVİS EĞİTMENİ VE YETKİLİ VE ÖZEL SERVİS ÜMRANİYE ÜSKÜDAR KADIKÖY VE ANADOLU YAKASI BÖLGESİ

9455 Mesaj
5 Nisan 2011; 23:49:34 

quote:

yoğuşmalı tasarruf açısından çok iyi ben ilk zamanlar yoğuşmalı düşünüyordum fakat mutfağımda kombinin bulunduğu yere yakın bir gider yok.tesitatçılar boru çekiyormus fakat bu gideri bağlayabilcek tek yer çamaşır makinesinin yeri oraya tesisat çekmekte mutfak dolabının konumu itibarıyla imkansız..bu yüzden kesinlikle hermetik kombi alıcağım. dün akşam gittiğim kombicilerden aldım kataloğu 5 yıllık garanti var.Ferrolinin Domicondense ile domitec arasında fark biri hermetik diğeri yoğuşmalı olmasımı ? yani kalite sağlamlık açısından aynımı acaba ?

evet kaliteleri sağlamlıkları aynı bir farkı yok. hatta boyutları bile aynı, lcd ekranları bile aynı
biri normal kombi
diğeri yoğuşmalı

2590 Mesaj
6 Nisan 2011; 13:44:55 

quote:

Selamlar,

Arkadaşlar yoğuşmalı önermişler ama , buna uygun petek boyu ve dağıtım tesissatınız var mı? ilk olarak bunlara bakmak gerekir.
Rastegele fiyatı uygun diye yoğuşmalı ürün almak doğru değil.

Nitronun benim bildiği malzeme olarak tek dez avantıjı , döküm olan brülörüdür. Paslanmaz çelik olsaydı daha iyi olurdu. Modülasyonu %33-100 arasında, aksesuar ile konfor olanakları açısından biraz kısıtlı bir ürün. Bu ürünle ilgili bu forumda tek bir kullanıcının fazla tüketim şikayeti oldu, bu da göreceli bir konu. Bunun dışında bu ürünle ilgili şikayet sayfalarında bir kaç farklı şikayet var. Bunun dışında neva modeli şikayette en önde gibi.

Ferroli domitech yerine Ferroli divatop micro öneririm. Entegre eşanjörlü kombilerde , kalorifer devresi ısıtma yaptığında , kullanım sıcak suyu eşanjörüde gereksiz şekilde ısıtılmaktadır. Kullanım sıcak suyu eşanjörünün ayrı olması ( piyasada çift eşanjörlü diye tabir edilenler) aslında eşanjör ömrünü uzatır, bunun dışında en az 7 plakalı geçişi olan paslanmaz çelik olan kullanım suyu eşanjörleri entegre olan sistemlerden daha fazla sıcak su üretirler. Ama asıl amaç uzun ömür sağlamaktır. Bu uygulamada kullanılan 3 yollu vanalar eskiden sıkça arızalınırdı zira kullanılan tahrik sistemi mekanik iken yenilerde Elektro mekanik kontrol sağlayan servomotorlu ürünler kullanılıyor. Bu ürünlerin kullanımı neticesinde arıza ihtimali hem azalmış hemde kullanım ömrü artmıştır. Ama tabiki ayrı bir tasarım olduğu için genelde arıza ihtimali çıkarabilen bir uygulamadır. Ancak bu yaklaşımla arıza çıkaracak diye bu teknolojiyi kullanmamazlık yanlış olurdu. Buna karşılık entegre eşanjör tasarımlarınında daha çabuk bozulup daha fazla masraf çıkaracağını söylemek mümkün olabilir.
Ferroli ile ilgili farklı modelleri için şikayet sayfalarında , özellikle ciddi kabul edilecek, eşanjör , elektronik kart arızaları mevcut.

Ariston genus modeli , kağıt üstünde iyi özellilklere sahipdir. Ancak brülör modülasyonu %40-100 yakın değerde olduğundan , her ne kadar sirküle ve fan modülasyonu olsada ortalama tüketime olumsuz etki eden bir faktör. Bunun dışında bu ürünle ilgili yarıotomatik su doldurma sistemi hakkında bu forumda ve şikayet sayfalarında , bildirimler oldu. Ayrıca güncel şikayetlerde , bu marka ile ilgili yine kart arızası, pompa sorunları vb. şikayetler olmuş. Yanlız müşteri hizmetlerinin ferroliden daha iyi çalıştığı bir gerçek. En azından tüm şikayetlere geri dönüş olmuş.Bu konuda başarılılar.
http://www.sikayetvar.c...erin+Problemi+Bitmiyor! yanlız bu kullanıcının değerlendirmesi aynı anda 4 ürün birden kullanması açısından çarpıcı bir örnek.
Arıstonda , ferroli gibi tüm konfor ve ekonomi aksesuarlarına sahip bir ürün.

Ben genelde şikayet sayfalarına göre değerlendirmeyi göreceli buluyorum ve kesin bir netice çıkarmak çok doğru değil. Bununla beraber birden fazla aynı türden arıza olmuş olması ve ürünlerin ilk alım zamanlarından bu güne kadar geçen süredeki performansları ile ilgili kullanııcı değerlendirmeleri bir fikir verebiliyor.

30 derecelik fark için (yani muslukdan 40 c akacak su için) dakikada üretilen miktarı her zaman kontrol edin.
Nitron 11,2 lt/dk Ferroli domitech 11,4 lt/dk divatop micrro 11,4 lt/dk , ariston genus 12,1 lt/dk.

Pompa takılmış hermetik şofben biraz kaba bir tabir olmuş tabi ki Ama temelde çokda yanlış değil. Zaten müm kombiler için aynı şey geçerli.

Netice karar sizin , bu üç ürün dışındaki diğer Vaillant, Buderus, ECA, İmmergaz gibi markalarada bakmanızı öneririm.

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

2046 Mesaj
6 Nisan 2011; 14:17:59 

quote:

Merhaba sizinle daha önce bu konuyu konuştuk diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirim. Arkadaşlarım sizlere kendi bakış açılarına göre cevap vermişler bende bir kaç kelam edeyim.

Eğer yanlış anlamadıysam sizin zaten yoğuşmalı bir cihaz düşünceniz yok bahsetitğiniz ariston genius konvansiyonel olan modelini kastettiğinizi düşünüyorum. Yoksa bu karşılaştırma mantıksız olacaktır. Ariston genius hermetik ile ariston premium yoğuşmalı bir birine karıştırılmış ve burdan yoğuşmalı önerisi yapılmış diye düşünüyorum.

Öneri istediğiniz 3 cihaz arasında en iyi tercih domitec olacaktır. Nitron dd cihazlar içinde kendini kanıtlamış bir cihaz ekonomik ömrünü tamamlamış ilk imal edildiği yanlış hatırlamıyorsam 2002 yılından bu güne üzerine hiç bir ilave yapılmadan bu güne kadar satışı yapılmış sanırım gecen yıl üretimden kalkacağı söylenmiş ama sonra ne oldu bilmiyorum. Bu cihaz dd alacak arkadaşlar için iyi bir tercih olacaktır. Üzerinde zaman saati var buda artı bir avantaj.

Domitech bu ürüne göre daha avantajldırı hem ilerde oluşabilecek güneş enerji sistemlerine hemde tüm gelişmiş modülasyonlu ve zaman saatli termostat uygulamalarına uygun bir cihazdır. Bu fiyat aralığında cift eşanjörlü bir kombiyi zaten tavsiye etmiyorum. Madem konu acil diyorsunuz domitec cihazın 5 yıl garanti olayını netleştirin çünkü kimi var diyor kimi yok diyor acıkcası bende yakın zamanda konuyu araştırmadım eğer öyleyse zaten bu büyük bir artı olacaktır. Fazla kafanızı karıştırmadan ferroli domitec i ve modülasyonlu oda termostatını (ferroli marka) birlikte alın toplamda 1350 gibi bir tutar ödemiş olursunuz buda aynı kalitede başka markaların cihazlarından daha ucuz bir maliyet olacaktır.

9455 Mesaj
6 Nisan 2011; 15:05:49 

az önce ferroli genel müdürlüğünü aradım 5yıl garanti devam ediyor dediler

4558 Mesaj
6 Nisan 2011; 16:18:43 

Kısa bir süre 3 yıla indirmişlerdi. Hatta kenid siteleri ve kombitoptancisi.com 5 yıl garanti yazarken 3 yıl yazılmaya başlamıştı. Şimdi ise tekrar 5 yıla çıkarmışlar.
Başka bir anlatımla; kısa sürede 3 yıl garanti olayından vaz geçip 5 yıl garantiye döndüler. Tüketici için olumlu haber.

23 Mesaj
6 Nisan 2011; 20:39:10 

quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

Merhaba sizinle daha önce bu konuyu konuştuk diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirim. Arkadaşlarım sizlere kendi bakış açılarına göre cevap vermişler bende bir kaç kelam edeyim.

Eğer yanlış anlamadıysam sizin zaten yoğuşmalı bir cihaz düşünceniz yok bahsetitğiniz ariston genius konvansiyonel olan modelini kastettiğinizi düşünüyorum. Yoksa bu karşılaştırma mantıksız olacaktır. Ariston genius hermetik ile ariston premium yoğuşmalı bir birine karıştırılmış ve burdan yoğuşmalı önerisi yapılmış diye düşünüyorum.

Öneri istediğiniz 3 cihaz arasında en iyi tercih domitec olacaktır. Nitron dd cihazlar içinde kendini kanıtlamış bir cihaz ekonomik ömrünü tamamlamış ilk imal edildiği yanlış hatırlamıyorsam 2002 yılından bu güne üzerine hiç bir ilave yapılmadan bu güne kadar satışı yapılmış sanırım gecen yıl üretimden kalkacağı söylenmiş ama sonra ne oldu bilmiyorum. Bu cihaz dd alacak arkadaşlar için iyi bir tercih olacaktır. Üzerinde zaman saati var buda artı bir avantaj.

Domitech bu ürüne göre daha avantajldırı hem ilerde oluşabilecek güneş enerji sistemlerine hemde tüm gelişmiş modülasyonlu ve zaman saatli termostat uygulamalarına uygun bir cihazdır. Bu fiyat aralığında cift eşanjörlü bir kombiyi zaten tavsiye etmiyorum. Madem konu acil diyorsunuz domitec cihazın 5 yıl garanti olayını netleştirin çünkü kimi var diyor kimi yok diyor acıkcası bende yakın zamanda konuyu araştırmadım eğer öyleyse zaten bu büyük bir artı olacaktır. Fazla kafanızı karıştırmadan ferroli domitec i ve modülasyonlu oda termostatını (ferroli marka) birlikte alın toplamda 1350 gibi bir tutar ödemiş olursunuz buda aynı kalitede başka markaların cihazlarından daha ucuz bir maliyet olacaktır.

daha önce konuşmamıştık, bu açtığım ilk konu.verdiğiniz duyarlı cevap için çok tşk ederim. ferroli domitech çift eşanjörlüsünü tavsiye etmemişsiniz.5 yıl garantili ürün eşanjör arızasını kullanıcı hatası sayabilirmi acaba ? bu aklıma takıldı.eğer garanti kapsamı içersindeyse bu ürünü alıcam artık ..

23 Mesaj
6 Nisan 2011; 22:57:52 

bugün fiyat aldığım yere gittim ferroli domitech modeli ellerinde suan yokmus yarın haber vericekler.adam eca Confeo Plus u önerdi domitech den 50 tl fazla..son bu ikili arasında sizce hangisini tercih etmeliyim ?
ferrolinin avantajı 5 yıl garanti+mutfağımız biraz dar ebat olarak daha zarif.

4558 Mesaj
7 Nisan 2011; 0:00:59 

quote:

bugün fiyat aldığım yere gittim ferroli domitech modeli ellerinde suan yokmus yarın haber vericekler.adam eca Confeo Plus u önerdi domitech den 50 tl fazla..son bu ikili arasında sizce hangisini tercih etmeliyim ?

Elinde olanı önermesinden daha doğal ne olabilir ki? Siz ikna olduğunuz hangi model ise onu alın. ECA aklınıza daha yattıysa onu da alabilirsiniz.

9455 Mesaj
7 Nisan 2011; 0:31:01 

@denizim24

hem eca confeo plus

hemde ferroli domitech

o fiyat aralığında alabileceğin en iyi kombilerden biridir..

basit ifadeyle şöyle söyliyeyim biri bmw ise diğeri de mercedes tir. aralarında cok fark yok. "bence"

ferroli nin 5yıl garantisi varsa

eca nın da 3+3 garantisi artı:ücretsiz bakım avantajı var (bu konuda emin değilim eca bayisinde sorup teyit etmek gerekıyor)

4558 Mesaj
7 Nisan 2011; 0:50:26 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

@denizim24

hem eca confeo plus

hemde ferroli domitech

basit ifadeyle şöyle söyliyeyim biri bmw ise diğeri de mercedes tir. aralarında cok fark yok. "bence"

eca nın da 3+3 garantisi artı:ücretsiz bakım avantajı var (bu konuda emin değilim eca bayisinde sorup teyit etmek gerekıyor)

Ferroli'de bazı yenilikler geriden geliyor demek ki. Aşağıdaki Sitesinden alıntı broşürleri (yoğuşmalı-yoğuşmasız kombiler) incelerseniz halen 3 yıl garanti yazdığını göreceksiniz. Önce broşürleri düzeltmeleri gerekirdi.

http://www.ferroli.com....uments/071009123259.pdf

http://www.ferroli.com....uments/190310173709.pdf

9455 Mesaj
7 Nisan 2011; 9:20:36 

o broşürler geçen sene de aynıydı. hatta 2009 yılında da aynıydı.bir doğalgaz firmasında broşürlerini incelemiştim

ferroli hiç düzeltmedi. düzeltmeye de niyetleri de yok galiba

2590 Mesaj
7 Nisan 2011; 14:59:28 

quote:

@denizim24

hem eca confeo plus

hemde ferroli domitech

Selamlar,

Ferroli neden böyle bir şey yapmış ki, 5 yıldan 3 e sonra tekrar 5 arada alanlar ne olacak 3 mü 5 yıl mı. Büyük firmaların böyle kararsızlıkları hoş değil.

ECA nın 3+3 yıl uygulaması , İlk üç yıl full garanti , sonraki 3 yıl için 400 tl üç taksit. Buna 3 defa Ağustos-eylül arasında (siz aksini belirtmezseniz) ücretsiz bakım var.
Ben şubatta +3 yıl uzatmasını yaptırdım. Gelip kombiyi test ettiler , sonrasında sözlşeme yapıldı.(kombide bir sorun varsa ilk olarak onu çözüp ondan sonra sözleşme yapıyorlar.) Yoğuşmalı ürünlerin yıllık bakım bedeli 75 tl miş. 3*75 = 225 tl 400-225 = 175 tl ye full parça garantisi alıyorsunuz.
Bana mantıklı geldi. 3 yılldır da kombiye sadece bir defa bakım yaptırmışdık.

Ücretsiz full 5 yıl garanti eğer uygulanıyorsa daha cazip olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 7 Nisan 2011; 18:20:09 >

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

9455 Mesaj
7 Nisan 2011; 15:04:34 

ferroli de normal 5yıl garanti var. para vermıyorsunuz

ama ücretsiz yıllık bakım olayı yok

2590 Mesaj
7 Nisan 2011; 18:50:08 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration ferroli de normal 5yıl garanti var. para vermıyorsunuz ama ücretsiz yıllık bakım olayı yok

Sıfır ürüne verilen garantide, zaten bakım ve ücret olmaz. Onu kast etmedim.

3 + 3 uygulamasına göre , 5 yıl garanti daha cazip onu belirtmek istedim.

ECA zaten +3 yıl için aldığı parada bakım bedelini alıyor. Neticede 3 yıl bakımı müşteriden peşin alıyor.

6686 Mesaj
7 Nisan 2011; 19:21:45 

Orada çok ince bir olay var..Beş yıllık ücretsiz garantide periyodik bakımlar ücretlimi ? Değilmi ?...BUNU ÇOK DİKKATLE ÖĞRENİN...Beş yıllık garanti her türlü bakım, tamir, yedek parçayı kapsıyorsa çok güzel...Kaçırmayın...Beş yıllık garanti veriyoruz arada x defa periyodik bakım yaptıracaksınız..Her bakım.ücreti bu kadar deniyorsa BEŞ YILLIK GARANTİ BELEŞ DEĞİL ÜCRETLİ DEMEK... Bir konu daha....BEŞ YILLIK GARANTİ VERİYORUZ ARADA ŞU ŞU PERİYODİK BAKIMLARI ÜCRETİNİ ÖDEYİP YAPTIRACAKSINIZ....Deniyorsa Garanti ücretli demek....Bu noktaları doğru dürüst araştırın. Ve garanti belgesini onaylatın...BELEŞ HİÇ ÖDEME YOKSA 5 YILLIK GARANTİ GÜZEL....Diğer türlü ise 5 yıllık ücretli garanti demek...Para sizin, tercih sizin, bütün kombiler sizin..Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 7 Nisan 2011; 19:25:23 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

2590 Mesaj
7 Nisan 2011; 20:13:45 

Selamlar,

Evet 5 yıl full garanti içeriği önemli, şikayet sayfalarında , garanti içindeki bazı kullanıcılar, parçalar için bedel istendiğini yazmışlardı.

Bu iş uzakdoğulu araba üreticileri gibi, 5 yıl yada sınırsız km garanti verirken kendini ispat etmiş mersedes, bmw, volvo 2 bilemedin 3 yıl garanti veriyor.

Alırken bu konuları iyi araştırmalı. Aslında bu tür ürünler alırken, bu tür detayların olduğu, standart bir sözleşme olsa çok iyi olur.
Araç alırken yapılanlar gibi. Bu sayede üretici firmalarda daha dikkatli davranırlar.

4558 Mesaj
7 Nisan 2011; 21:18:32 

Hangi arızanın garanti kapsamında, hangisinin dışında kabul edileceğini baştan öğrenmek ve hatta burda paylaşmak gerekir. Hangi kombi alınırsa alınsın kullanıcı hataları minimize edilmelidir. Öncelikle regülatör+şok önleyicili priz kullanmada yarar var. Bunun dışındaki bilinçsiz yapılan hatalar yada kombinin üretimden kaynaklanan hataları garanti kapsamında nitelendirilecektir. Nitelendirilmediği zaman hesabı sorulur Firmaya. Diyelim ki ısrarcı oldular. O zaman şikayet sitelerinde yer almayı göze almışlar demektir. Bundan sonraki kayıplarını telafi edemezler. Örneğin ECA Proteus'ta ağırlıklı ve sıklıkla yaşanan sıcak suyun ani soğuması sorununda olduğu gibi. Biraz internette gezinmiş birinin böyle bir hataya düşmesi zor.
http://www.sikayetvar.c...etoku/k/368/f/599/g/ECA
Bu arada Ferroli'nin de şikayetlerini sınıflandırarak ayırmak gerekebilir. Bunları da dikkatle inceleyin.
http://www.sikayetvar.c...Ferroli+Isitma+ve+Klima
Garanti konusunda 2,3,5,6 yıla fazla takılmayın. Yasaya göre en az 2 yıl olmalıdır. Kapsamını ciddi biçimde incelemezseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
Bunu hukukta yaşanan bir örnekle açıklamaya çalışayım; bir restorana yada kulübe gittiniz ve arabanızı valeye verdiniz. Çıkışta arabanızın çalındığını fark ettiniz. Çok üzüldünüz ama bir teselliniz var. Araba kaskolu. Kaskoya arabanız çalındığı için başvurdunuz. Fakat o da ne? Sigorta şirketi araba bedelini ödemiyor. Ne yazık ki bu tür olaylarda yasa da onların yanında. Bunu bir çeşit dolandırıcılık olarak niteliyorlar ve sigorta kapsamının dışında kalıyor.
Bu kapsamı anlatabilmek bakımından sadece farklı bir örnek. Hakkımızı gerçekten arayabilmek için bilinçli olmalıyız. Garanti kapsamı konusunda bilgili olmalıyız.

2046 Mesaj
7 Nisan 2011; 23:43:17 

quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Orada çok ince bir olay var..Beş yıllık ücretsiz garantide periyodik bakımlar ücretlimi ? Değilmi ?...BUNU ÇOK DİKKATLE ÖĞRENİN...Beş yıllık garanti her türlü bakım, tamir, yedek parçayı kapsıyorsa çok güzel...Kaçırmayın...Beş yıllık garanti veriyoruz arada x defa periyodik bakım yaptıracaksınız..Her bakım.ücreti bu kadar deniyorsa BEŞ YILLIK GARANTİ BELEŞ DEĞİL ÜCRETLİ DEMEK... Bir konu daha....BEŞ YILLIK GARANTİ VERİYORUZ ARADA ŞU ŞU PERİYODİK BAKIMLARI ÜCRETİNİ ÖDEYİP YAPTIRACAKSINIZ....Deniyorsa Garanti ücretli demek....Bu noktaları doğru dürüst araştırın. Ve garanti belgesini onaylatın...BELEŞ HİÇ ÖDEME YOKSA 5 YILLIK GARANTİ GÜZEL....Diğer türlü ise 5 yıllık ücretli garanti demek...Para sizin, tercih sizin, bütün kombiler sizin..Saygılarımla..

Cihaz yeni alınırken verilen garanti içinde periyodik bakımı senin tabirinle beleş olan bir marka örneği verirmisin. Mesala senin premix 3 yıl garantide periyodik bakım beleşmiydi. Sonradan kombinin 1/3 fiyatı kadar para vererek alınan garantiden bahsetimyorum. İlk garantide periyodik bakımı beleşemi yaptırdın.

2590 Mesaj
8 Nisan 2011; 10:01:22 

quote:

Hangi arızanın garanti kapsamında, hangisinin dışında kabul edileceğini baştan öğrenmek ve hatta burda paylaşmak gerekir. Hangi kombi alınırsa alınsın kullanıcı hataları minimize edilmelidir. Öncelikle regülatör+şok önleyicili priz kullanmada yarar var. Bunun dışındaki bilinçsiz yapılan hatalar yada kombinin üretimden kaynaklanan hataları garanti kapsamında nitelendirilecektir. Nitelendirilmediği zaman hesabı sorulur Firmaya. Diyelim ki ısrarcı oldular. O zaman şikayet sitelerinde yer almayı göze almışlar demektir. Bundan sonraki kayıplarını telafi edemezler. Örneğin ECA Proteus'ta ağırlıklı ve sıklıkla yaşanan sıcak suyun ani soğuması sorununda olduğu gibi. Biraz internette gezinmiş birinin böyle bir hataya düşmesi zor.
http://www.sikayetvar.c...etoku/k/368/f/599/g/ECA
Bu arada Ferroli'nin de şikayetlerini sınıflandırarak ayırmak gerekebilir. Bunları da dikkatle inceleyin.
http://www.sikayetvar.c...Ferroli+Isitma+ve+Klima
Garanti konusunda 2,3,5,6 yıla fazla takılmayın. Yasaya göre en az 2 yıl olmalıdır. Kapsamını ciddi biçimde incelemezseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
Bunu hukukta yaşanan bir örnekle açıklamaya çalışayım; bir restorana yada kulübe gittiniz ve arabanızı valeye verdiniz. Çıkışta arabanızın çalındığını fark ettiniz. Çok üzüldünüz ama bir teselliniz var. Araba kaskolu. Kaskoya arabanız çalındığı için başvurdunuz. Fakat o da ne? Sigorta şirketi araba bedelini ödemiyor. Ne yazık ki bu tür olaylarda yasa da onların yanında. Bunu bir çeşit dolandırıcılık olarak niteliyorlar ve sigorta kapsamının dışında kalıyor.
Bu kapsamı anlatabilmek bakımından sadece farklı bir örnek. Hakkımızı gerçekten arayabilmek için bilinçli olmalıyız. Garanti kapsamı konusunda bilgili olmalıyız.

Selamlar,
Bilginiz olması için belirtmek istedim.
Araba çalınma örneği artık farklı, vale ile otopark hizmeti veren restoran, alışveriş merkezi veya otoparklar, müşterilerinin araçlarına gelen zarardan mesul tutulmuşdurlar. En son bu konuda bir mahkeme kararı alındı ve artık örnek teşkil ediyor.
Sigortacılar uyanıkdır, araç anahtarla çalındığında para ödemezler, ancak polisden hırsızlık olduğuna ve anahtarların çalındığına dair bir zaptınız varsa ödeme yapıyorlar. Yedek anahtarı vermezsen bile para ödememeye çalışırlar.

Bunun dışında sanayi bakanlığının kombiler için verdiği yasal ekonomik ömür 10 ile 15 yıl arasındadır. Yani siz bu süre içinde kullanım veya işletme şartlarından dolayı değilde , üretimden kaynaklı bir hata olduğunu ispatlarsanız, aslında üretici firma bunu telafi etmek durumunda ama kim nerde nasıl bunu ispatlar hele TR de çok zor. Zaten üreticilerin çoğuda bundan yararlanıyor. Bu nedenle satış sonrası hizmetleri düzgün ve müşteri memnuniyeti yüksek firmalar , sadece kombi için değil her üründe öncelik li olmalı.

Ben size daha güncel bir örnek verim, İstanbul bilişim herhalde hepiniz bir şekilde duymuşsunuzdur. Lcd, plazma, laptop , müzik sistemleri pek çok elektronik ürün satar ama bu firmanın sattığı hiç bir ürüne , üretici markanın TR temsilcisi veya TR deki ofisi garanti vermez.
Adamlar kendileri ithal ediyor ve misal panasonic bir 50" plasmayı 3000 tl ye satarken aynı ürünü panasonic Türkiye 4000 tl ye satıyor.
Şimdi 1000 tl fark %25 ile iyi bir değer. Ama ya bozulursa garantiyi İB veriyor. Kendi teknik servisi var yapılırsa yapılıyor olmadı 15 günden 60 güne kadar beklenebiliyor. Yani servis dertli. Kime ne şikayet edeceksiniz ki . Tr de en çok ürün satan firmadır, üreticilerde bu nedenle firmaya dokunmuyor. Adamlar mesela Sony TR den çok daha fazla sony ürün satıyor. Şimdi bu duruma üretici firma nasıl müsade ediyor, doğru mu? bence değil tabi ki ama işin işine fiyat ve adetli satış girince , alanda satanda memnun durumu ortaya çıkıyor.
Birde bu adamalr bu kadar farkla sattıkları halde kar ediyorlar , yani Tr deki yabancı üreticilerin kar marjları da bir analam ortaya çıkıyor.

Kombi işide böyle pazar büyük ve TR den komşu ülkelere dağıtımda söz konusu, bu nedenle pazardan pay kapmak için herkes bir gayret içinde.
Kimi fiyatla, kimi garanti ile, kimi markayla.

2590 Mesaj
8 Nisan 2011; 10:13:51 

quote:

Cihaz yeni alınırken verilen garanti içinde periyodik bakımı senin tabirinle beleş olan bir marka örneği verirmisin. Mesala senin premix 3 yıl garantide periyodik bakım beleşmiydi. Sonradan kombinin 1/3 fiyatı kadar para vererek alınan garantiden bahsetimyorum. İlk garantide periyodik bakımı beleşemi yaptırdın.

Selamlar,

Sadece garanti almıyorsun 3 tanede bakım alıyorsun, buna rağmen ödediğin toplam bedel 4 de bir civarında. Bakım bedellerini düşersen ek garanti için ödediğin bedel ise %12 civarında. olur ki bu da son derece makul bir fiyat.

. Taşkafa nın dediği periyodik bakımda eğer parça bedeli gibi bir faturalama olursa diye bahsetmiş.
Mesela arabalarda garanti süresi bitmeden 45000 veya 90000 ağır bakıma gidiyorsun, buralarda bazı sarf parçaları , yada gerekli görülürse başka parçalar değişiyor ama ücretini ödüyorsun.
5 yıl garanti verdiler ama dediler ki burdaki 3 yollu vananızın motoru yanık , bu size gelen elektrikden şimdi bunu garantiden değişitrir mi değiştirmez mi?
Yada eşanjörü 4,5 sene sonra delinmiş, servis kullanıan suyun sertliğinin etkisi var dedi , garantiden değişir mi değişmez mi? Konu bu .

Yoksa periyodik bakımın ücret konusunu yukarda belirttik aynen seninde dediğin gibi bakım parasını her markada alırlar.

2046 Mesaj
8 Nisan 2011; 11:29:11 

quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

Selamlar,

Sadece garanti almıyorsun 3 tanede bakım alıyorsun, buna rağmen ödediğin toplam bedel 4 de bir civarında. Bakım bedellerini düşersen ek garanti için ödediğin bedel ise %12 civarında. olur ki bu da son derece makul bir fiyat.

. Taşkafa nın dediği periyodik bakımda eğer parça bedeli gibi bir faturalama olursa diye bahsetmiş.
Mesela arabalarda garanti süresi bitmeden 45000 veya 90000 ağır bakıma gidiyorsun, buralarda bazı sarf parçaları , yada gerekli görülürse başka parçalar değişiyor ama ücretini ödüyorsun.
5 yıl garanti verdiler ama dediler ki burdaki 3 yollu vananızın motoru yanık , bu size gelen elektrikden şimdi bunu garantiden değişitrir mi değiştirmez mi?
Yada eşanjörü 4,5 sene sonra delinmiş, servis kullanıan suyun sertliğinin etkisi var dedi , garantiden değişir mi değişmez mi? Konu bu .

Yoksa periyodik bakımın ücret konusunu yukarda belirttik aynen seninde dediğin gibi bakım parasını her markada alırlar.

Ben konuyu anladımda garantinin 3 yıl yada 5 yıl olmasının bu durumu nasıl değiştireceğini merak ediyorum. Yani varılmak istenen yeri merak ediyorum bu arkadaşımız yani soruyu soran kişi ne yapsın öneriniz nedir. Şimdi taşkafaya sorduğum soruyu bende sizin sorunuzla size soruyorum

Eca 3 yıl garanti verdi ama dediler ki burdaki 3 yollu vananızın motoru yanık , bu size gelen elektrikden şimdi bunu garantiden değişitrir mi değiştirmez mi? Yada eşanjörü 2-3 sene sonra delinmiş, servis kullanıan suyun sertliğinin etkisi var dedi , garantiden değişir mi değişmez mi? Yani bunu sadece eca yapıyor diğer firmalarda bu yokmu demek istiyorsunuz. O firma 5 yıl veriyor ama önemli değil bunun 3 yılı dahamı iyi demek istiyorsunuz. Birde domitech ile nitron arasından tercihte sıkışan bu arkadaşa bu bilgilerin ne gibi yararı olacak yani ferrolinin 5 yılı nitronun 2 yıl garantisine göre bir avantaj değilmi yada ne yapsın bu arkadaş mesala gidip confeo plus mı alsın. Özellikle taşkafa ya soruyorum yazısını 5 defa okudum ne demek istediğini ben anlamadım o cevaplarsa memnun olurum.

4015 Mesaj
8 Nisan 2011; 11:53:30 

Ferroli nin bu 5 yıl garanti olayını bende merak ediyorum, aslında bilen bir arkadaşımız detaylı bilgilendirirse iyi olur.

Normalde cihazların ilk alımında verilen garanti sürelerinde tabii ki doğal olarak yıllık bakımlar ücretsiz olarak verilmez. Yıllık bakımlar yukarıda arkadaşların bahsettiği gibi bazı markalar tarafından ilave alınan garanti süreleri içine dahil olabiliyor.

Ferroli bu 5 yıllık garanti için 5 yıl boyunca yıllık bakımların yetkili servislerce ücretli olarak yapılması zorunluluğunu getiriyor mu merak ediyorum. Eğer bu zorunluluk varsa sıkıntı olur diye düşünüyorum. Ben 4 yıllık Eca kullanımım sırasında hiçbir zaman yetkili servise yıllık bakım yaptırmadım, Eca da bana siz yıllık bakımları yaptırmamışsınız, bu nedenle 3 yıllık garantiniz kalmamış gibi bir yaklaşımda bulunmadı. Eğer Ferroli de de durum böyleyse yıllık bakım yaptırma şartı yoksa 5 yıllık garanti bence çok çok olumlu bir hizmet ve tercih sırasında göz önünde bulundurulması gereken bir durum.. Ama dediğim gibi bu konudaki detayı bilemiyorum, bilen bir arkadaşın açıklaması bizleri de aydınlatacaktır..

2046 Mesaj
8 Nisan 2011; 12:38:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Egé

Ferroli nin bu 5 yıl garanti olayını bende merak ediyorum, aslında bilen bir arkadaşımız detaylı bilgilendirirse iyi olur.

Normalde cihazların ilk alımında verilen garanti sürelerinde tabii ki doğal olarak yıllık bakımlar ücretsiz olarak verilmez. Yıllık bakımlar yukarıda arkadaşların bahsettiği gibi bazı markalar tarafından ilave alınan garanti süreleri içine dahil olabiliyor.

Ferroli bu 5 yıllık garanti için 5 yıl boyunca yıllık bakımların yetkili servislerce ücretli olarak yapılması zorunluluğunu getiriyor mu merak ediyorum. Eğer bu zorunluluk varsa sıkıntı olur diye düşünüyorum. Ben 4 yıllık Eca kullanımım sırasında hiçbir zaman yetkili servise yıllık bakım yaptırmadım, Eca da bana siz yıllık bakımları yaptırmamışsınız, bu nedenle 3 yıllık garantiniz kalmamış gibi bir yaklaşımda bulunmadı. Eğer Ferroli de de durum böyleyse yıllık bakım yaptırma şartı yoksa 5 yıllık garanti bence çok çok olumlu bir hizmet ve tercih sırasında göz önünde bulundurulması gereken bir durum.. Ama dediğim gibi bu konudaki detayı bilemiyorum, bilen bir arkadaşın açıklaması bizleri de aydınlatacaktır..

@ege yanlış anlamıyorsam şunu demek istiyorsunuz 5 yıllık garanti eğer her yıl bakım yaptırılması zorunlu olarak verildiyse burda avantajdan ziyade dezavantaj söz konusu olacaktır. Ozaman 5 yıl garantinin bir anlamı kalmıyor eğer öyleyse gercekten benim içinde bir anlamı olmaz. Çünkü bütün cihazlar yıllık bakım yaptırmayı öneriyor ama ben 2 yılda birde yaptrırım 3 yıl sonrada yaptırırım bunun kararını ben veririm tabi varsa sonuçlarınada katlanırım. Genelde istenen garanti süresi içinde 2 defa bakım yapılması 2 yıl garantilerde garanti bitimine yakın bakım hizmeti yapılması eğer gerekli bir parça değişimi söz konusu olursa bunu ücretsiz yapmak ve tabi aynı zamanda servis ücreti alarak belli bir kazanc sağlamak amacı güdülüyor.

Bu garanti şartlarıyla cihaz alan @disintegration arkadaşımıza rica edelim konuyu bize netleştirsin. Eğer her yıl bakım şartıyla 5 yıl garanti veriliyorsa kesinlikle buna karşı çıkarım ama 5 yıl içinde enaz 2 defa bakım yaptırmak kullacının faydasına olacaktır fakat bu zorunluluk şartına bağlanamaz sadece riskleri minimize edeceği belirtilerek öneri olarak verilmesi gerekir garantiyle zorunluluk haline getirilirse kesinlikle kabul edeceğim birşey değil. 50-60 tl gibi bir tutar alıyorlar ve birçok arkadaşımız filtre temizliği vs ile şeylerle uğraşmak istemiyor sadece bunun için bile ve genel bir kontrol için bile verilecek değerler. Güncel fiyatlar nedir bilmiyorum ama bu aralıkta olduğunu düşünüyorum. Garantiyle ilgili hiç aklıma bu husus gelmemişti @ege yazana kadar yazılanlarıda pek anlamamıştım bu şekilde konuyu anlamış oldum.

4015 Mesaj
8 Nisan 2011; 13:01:41 

quote:

@ege yanlış anlamıyorsam şunu demek istiyorsunuz 5 yıllık garanti eğer her yıl bakım yaptırılması zorunlu olarak verildiyse burda avantajdan ziyade dezavantaj söz konusu olacaktır. Ozaman 5 yıl garantinin bir anlamı kalmıyor eğer öyleyse gercekten benim içinde bir anlamı olmaz................

Evet aynen böyle, doğru anlamışsınız. Örneğin arabalarda böyle bir zorunluluk vardır. 3 yıl garanti verir ama 10.000-15.000 km de veya süre olarak yıl da bir bakımı zorunlu tutar. Eğer siz arabanın yıllık bakımlarını ücreti karşılığında zamanında yaptırmaz iseniz garanti niz yanar ve bir hakkınız kalmaz. Ferroli de de inşallah böyle değildir..

9455 Mesaj
8 Nisan 2011; 13:01:56 

ferroli 5yıl garantiyi verirken

bakım yaptırma şartı sunmuyor.

yani ben istersem bakım yaptırırım. istersem 2yıl sonra istersen 3yıl sonra ya da hiç yaptırmam

bunu hem evime doğalgaz işini yapan ferroli bayisine sordum

hemde evime kombiyi çalıştırmak için gelen ferroli teknik servisine sordum.

bana sadece dedikleri şey şu: eğer her yıl bakım yaptırmak istersem form doldururum. yıllık bakım parasında indirim yapacaklarını söylediler

o da benim keyfime kalmış.

yani uzun lafın kısası ferroli de "ücret karşılığı bakım yaptırma" zorunluluğu yok. isteğe bağlı

normal bir 5yıl garantisi var

4558 Mesaj
8 Nisan 2011; 15:22:10 

quote:

yani ben istersem bakım yaptırırım. istersem 2yıl sonra istersen 3yıl sonra ya da hiç yaptırmam

bana sadece dedikleri şey şu: eğer her yıl bakım yaptırmak istersem form doldururum. yıllık bakım parasında indirim yapacaklarını söylediler

yani uzun lafın kısası ferroli de "ücret karşılığı bakım yaptırma" zorunluluğu yok. isteğe bağlı

O zaman Ferroli seçeneği çok avantajlı duruma geçiyor. Bence yıllık bakım koşulu olmaksızın 5 yıl garanti verilmesi tercihte önemli kriter.

4015 Mesaj
8 Nisan 2011; 15:30:20 

quote:

ferroli 5yıl garantiyi verirken bakım yaptırma şartı sunmuyor.......

Bu iyi bir haber..

Ama siz yine de bu durumu müşteri hizmetlerine mail atarak sorun, aynı yönde cevap verirlerse ileri de olaşabilecek herhangi bir sorunda elinizde belge de olmuş olur. Yoksa bir sorun yaşadığınızda söylenilenler havada kalabilir ve muhatab bulamayabilirsiniz..

4558 Mesaj
8 Nisan 2011; 15:38:50 

quote:

Selamlar,
Bilginiz olması için belirtmek istedim.
Araba çalınma örneği artık farklı, vale ile otopark hizmeti veren restoran, alışveriş merkezi veya otoparklar, müşterilerinin araçlarına gelen zarardan mesul tutulmuşdurlar. En son bu konuda bir mahkeme kararı alındı ve artık örnek teşkil ediyor.
Sigortacılar uyanıkdır, araç anahtarla çalındığında para ödemezler, ancak polisden hırsızlık olduğuna ve anahtarların çalındığına dair bir zaptınız varsa ödeme yapıyorlar. Yedek anahtarı vermezsen bile para ödememeye çalışırlar.

Bunun dışında sanayi bakanlığının kombiler için verdiği yasal ekonomik ömür 10 ile 15 yıl arasındadır. Yani siz bu süre içinde kullanım veya işletme şartlarından dolayı değilde , üretimden kaynaklı bir hata olduğunu ispatlarsanız, aslında üretici firma bunu telafi etmek durumunda ama kim nerde nasıl bunu ispatlar hele TR de çok zor. Zaten üreticilerin çoğuda bundan yararlanıyor. Bu nedenle satış sonrası hizmetleri düzgün ve müşteri memnuniyeti yüksek firmalar , sadece kombi için değil her üründe öncelik li olmalı.

Ben size daha güncel bir örnek verim, İstanbul bilişim herhalde hepiniz bir şekilde duymuşsunuzdur. Lcd, plazma, laptop , müzik sistemleri pek çok elektronik ürün satar ama bu firmanın sattığı hiç bir ürüne , üretici markanın TR temsilcisi veya TR deki ofisi garanti vermez.
Adamlar kendileri ithal ediyor ve misal panasonic bir 50" plasmayı 3000 tl ye satarken aynı ürünü panasonic Türkiye 4000 tl ye satıyor.
Şimdi 1000 tl fark %25 ile iyi bir değer. Ama ya bozulursa garantiyi İB veriyor. Kendi teknik servisi var yapılırsa yapılıyor olmadı 15 günden 60 güne kadar beklenebiliyor. Yani servis dertli. Kime ne şikayet edeceksiniz ki . Tr de en çok ürün satan firmadır, üreticilerde bu nedenle firmaya dokunmuyor. Adamlar mesela Sony TR den çok daha fazla sony ürün satıyor. Şimdi bu duruma üretici firma nasıl müsade ediyor, doğru mu? bence değil tabi ki ama işin işine fiyat ve adetli satış girince , alanda satanda memnun durumu ortaya çıkıyor.
Birde bu adamalr bu kadar farkla sattıkları halde kar ediyorlar , yani Tr deki yabancı üreticilerin kar marjları da bir analam ortaya çıkıyor.

Kombi işide böyle pazar büyük ve TR den komşu ülkelere dağıtımda söz konusu, bu nedenle pazardan pay kapmak için herkes bir gayret içinde.
Kimi fiyatla, kimi garanti ile, kimi markayla.

En son alınan bu mahkeme kararının esas ve karar numarasını verirseniz bize yararı olacaktır. Sizin hatırladığınız, alışveriş merkezi otoparkında, otodan çalınan eşya bedellerinin tazminini AVM ve güvenlik şirketine yüklemesi kararı olmasın? Aşağıdaki resimde, bu konuda Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin her sigorta şirketi genel müdürüne gönderdiği yazıyı veriyorum.

Ayrıca Sigortacı Gazetesindeki yazı da konuya açıklık getirecektir. Kaldı ki bu örneği ben, kişilerle gereksi iddialaşmak için değil "satın alınan sigorta hizmeti yada garanti hizmetinin içeriğinin iyi bilinmesi konusunda uyarıcı olsun diye vermiştim."
Hazırlayan: Timuçin ALPAY

Bilindiği üzere; kasko sigortaları Türk Ticaret Kanunu’nda ayrıca düzenlenmiş bir branş değildir. Kasko sigortaları bir mal sigortası türü olup, TTK’nun 1278. maddesi hükmü uyarınca sadece sigorta ettirenin değil, sigortadan faydalanan kimsenin yahut da eylemlerinden sorumlu oldukları kimselerin kusurlu davranışlarından kaynaklanan ve araçta meydana gelen hasar ve ziya-ı sigortacı karşılamakla yükümlüdür.

Diğer yandan, kasko sigortası genel şartlarının teminatın kapsamını belirleyen ilk maddesinde; (sigortanın konusu) “Bu sigorta ile sigortacı karayolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz taşıtlardan römork veya karavanlar ile iş makinelerinden ve lastik tekerlekli traktörlerden doğan menfaatinin aşağıdaki tehlikeler dolayısı ile ihlali sonucu uğrayacağı maddi zararları temin eder” şeklinde açıkladıktan sonra, bu tehlikeler öncelikle şu şekilde sıralanmıştır.

Gerek hareket, gerekse durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde, sabit veya hareketli cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, müsademesi, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması, aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüsü ile üçüncü kişilerin kötü niyetli veya muziplikle yaptıkları hareketler, bu sigortanın konusunu oluşturmaktadır.

ARAÇ ÇALINMA ŞEKİLLERİ

Sigortacıların; her olayı (gerçekleşen rizikoyu) kendi içinde değerlendirmesi, kasko sigorta poliçesi kapsam maddesi ile örtüşüp örtüşmediği açısından incelemesi ve bu bağlamda karar verilmesi gerekmektedir. Bir çalınma olayında sigortacıları tereddüde yönelten ve sigortalıları da üzen birkaç çalınma biçiminin burada belirtilmesinde yarar bulunmaktadır.

1. Sigortalıdan araç anahtarının (evinden – iş yerinden) ele geçirilmesi ile aracın çalınması,

2. Sigortalı aracın kapılarının ya da camlarının açık unutulması ıle aracın çalınması,

3. Sigortalı aracın üzerinde kontak anahtarının unutulması ile çalınması,

4. Sigortalı aracın ve anahtarının sınırları ve adresi belli otopark işletmesinin görevlisine teslim edilmesi sonucu çalınması,

5. Sigortalı aracın ve anahtarının herhangi bir yol üzerinde belediyeye ait otopark görevlisine teslim edilmesi sonucu aracın çalınması,

6. Sigortalı aracın, aracı satın almak üzere deneme sürüşü yapılan kişilerce çalınması,

7. Sigortalı araca planlayarak trafikte çarpmak ve telaşlanan sürücünün bu durumundan yararlanarak aracın çalınması (genellikle oto yollarda bayan sürücülere bu yöntem uygulanmakta),

8. Sigortalı aracın, restoran bar ve benzeri iş yerlerinde otopark görevlisi ya da kendine bu süsü veren kişilerce çalınması,

Aslında bu listeyi ve örnekleri uzatmak mümkün ancak, yukarıda da değindiğimiz üzere sigortacıları (hasar servisi yöneticilerini) hasarı tazmin etme noktasında tereddüde düşüren bu tür gerçekleşen rizikolarda ödenmeme nedenlerini belirtmek gerekmektedir.

Verdiğimiz sekiz örnekte ORTAK NOKTA çalma eyleminin sigortalı tarafından kolaylaştınlmış olmasıdır. Peki çalma eyleminin kolaylaştırılması kasko sigorta poliçesi genel şartları ile örtüşmekte midir? Hemen belirtmeliyiz ki, çalınma fiili kasko sigorta poliçesinin kapsam maddesinde verilmiş bir teminattır. Ancak, sorun meydana gelen olayın HIRSIZLIK TANIMINA uyup uymadığıdır. Diğer bir deyişle gerçekleşen olayın kasko sigorta poliçesi genel şartlarının A.5 maddesinde sayılan teminat dışında kalan hallerden biri ile örtüşüp örtüşmediğidir. İşte sigortacı olarak bu noktada doğru ve objektif karar vermek gerekmektedir.

NEDEN HER ÇALINMA RİZİKOSU TAZMİN EDİLMİYOR ?

Yukarıda sayılan çalınma hallerinde; emniyeti suistimal durumunun bulunduğu, araç sahibinin yanıltıldığı, hulus ve saffetinden yararlanıldığı, iradesinin fesada uğratıldığı, teslim işleminin kendi rızası ile gerçekleştiği, gerçekleşen olayın da hırsızlık değil dolandırıcılık olduğu savı ileri sürülmektedir.

Ancak, Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında sigortalı yada sigorta ettirenin kusuru göz önüne alınmakta gerçekleşen olayda kasıt unsurunun bulunmaması halinde “kusurun” hasar/zararın tazmin edilmesine engel olmadığı hüküm altına alınmaktadır. Bu konuda açık ve net bir Yargıtay kararı örneğini belirtelim; Özel Dairenin 28.03.1994 gün ve 1993/5473 ve 1994/2385 karar sayılı içtihadında aracın ve dolayısı ile içindeki teybin çalınmasında, sigorta ettirenin kusurlu davranışının tazminat isteme hakkını engellemeyeceği şu biçimde açıklanmıştır.

“Mahkemece, dava şoförün aracın üzerinde kontak anahtarını unutarak aracın çalınmasına neden olduğu ve bu nedenle teybin çalınmasından sigortacının sorumlu olmayacağı sonucuna varılmış ise de bu kabul şeklinin yasal dayanağı gösterilmemiştir. TTK’nun 1278. maddesine göre poliçede aksine hüküm olmadıkça sigorta ettirenin veya faydalanan kimsenin kusurundan doğan zararlardan da sigortacı sorumludur. Sigortacı ancak sigorta ettirenin kendi davranışlarından dolayı sorumluluktan kurtulabilir. Dava konusu sigorta poliçesinde 11. madde (eski kasko sigorta poliçesi genel şartları teminat dışında kalan haller) yukarıda anılan madde hükmüne paralel bir şekilde düzenlenmiş olup, aksine bir hüküm içermemektedir. Bu durum karşısında anılan yasa ve sözleşme hükümleri çerçevesinde davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsiz bulunduğundan, kararın davacı yararına bozulması gerekmiştir.”

Kasko sigortasında araç çalınması sorununu başka bir örnekle açıklamaya çalışalım; Bir ses sanatçısının aracı, çalışmakta olduğu gece kulübünün önünden üzerinde anahtarı bulunduğu halde çalınır. Aracın sürücüsü aracın hazır olduğunu, kulüpten çıkmak üzere olan ses sanatçısına haber vermek için binaya girdiğinde, kimliği meçhul kişi bu durumdan yararlanarak üzerinde anahtar bulunan araca binerek gözden kaybolur. Bu noktada çalınma olayını kasko sigorta poliçesi genel şartları açısından değerlendirmek gerekmektedir. Öncelikle gerçekleşen riziko kasko sigorta poliçesi açısından incelendiğinde; çalınma olayı sigortalının (sürücünün) iradesi dışında gelişmiştir. Riziko beklenen bir sebebe değil, beklenmeyen ve ani bir sebebe bağlı olarak gerçekleşmiştir. Araç şoförü sigortalıyı beklerken, zorunlu olarak aracın önünde bulunduğu binaya girmiş, fakat kusurlu olarak anahtarı araç üzerinde unutmuştur. TTK’nun 1278. maddesine göre poliçede aksine hüküm olmadıkça sigorta ettirenin veya faydalanan kimsenin kusurundan doğan zararlardan da sigortacı sorumludur.

Olayın oluş biçimi kasko sigorta poliçesi genel şartlarının A.5 maddesinde sayılan teminat dışında kalan hallerden herhangi biri ile örtüşmemektedir. Bu anlamda aracın üzerinde anahtar var iken çalınmış olması, sigortalının hasar/zararı talep etmesine engel bir durum değildir.

“MÜŞTERİ KAYBEDELİM GÜVEN KAYBETMEYELİM”

Sigortalının yada sigortadan faydalananın kusuruna bağlı olarak gerçekleşmiş araç çalınmaları, KASIT unsuru olmadıkça kasko sigorta poliçesi kapsam maddesi içindedir. Her ne kadar emniyeti suistimal durumu, araç sahibinin yanıltılması, hulus ve saffetinden yararlanılması, iradesinin fesada uğratılması, teslim işleminin kendi rızası ile gerçekleştiği olaylarda rizikonun hırsızlık değil, dolandırıcılık olduğu ve bu noktada 16.01.2006 tarihli bir Yargıtay kararı olduğu yazılı basında ifade edilmiş ise de, bu yönde bir Yargıtay kararı tarafımızdan bulunamamıştır. Nitekim bu içerikte bir kararın sigortalının aleyhine hükümler taşıyacağını, kasko sigorta poliçesi genel şartlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini, oysa TTK md.1264 amir hükmü bağlamında sigortalının aleyhine sözleşme yapılamayacağını bu noktada bir Yargıtay kararı olabileceğine sigortacı olarak inanmak istemediğimi söylemeliyim.

Kaynak: SİGORTACI GAZETESİ, SAYI : MAYIS 329, SAFYA : 50

0

local://upfiles/359040/A09948019EF0463CBF47E1D16D7F913D.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 8 Nisan 2011; 15:42:00 >

4558 Mesaj
8 Nisan 2011; 15:55:47 

Bir ekleme daha yapayım; herkesin günah keçisi ilan ettiği İstanbul Bilişim, aslında Ülkemizde fiyat tekelini kıran önemli bir Şirkettir. Ben Ankara'da oturmama rağmen imzamdaki 3 plasma-lcd yi İB'den aldım. Bu Forumdan en az onlarca kişiye de aldırdım. Kars'ta bir doktor arkadaşa kışın uçakla 2 günde teslim edildiğini biliyor musunuz? Hiç birinde garantide problem olmadı. Yalnız deposunda olmayan malı almayın, kapora bırakmayın. Ne varsa onu alın. İstediğiniz marka-model yoksa almayın, beklersiniz.
Şöyle anlatayım; ilk 2005 yılında aldığın Panasonic 42PV70 in garantisinin bitmesine 15 gün kala ekranında dikey bir çizgi oluştu. Hemen İB'i aradım. Serdar Beyle görüştüm. "Hemen aldırıyorum" dedi ve aynı gün Ankara'da yetkili servis geldi ve kargoyla İstanbul'a gönderdi. 2-3 gün sonra bana paneli değil, plasmayı değiştireceklerini ve yenisini vereceklerini söylediler. Ben "artık Pana'dan soğuduğumu ve onun yerine, şimdiki değeri neyse ekleyip Samsung 46B650 almak istediğimi" söyledim. Kabul ettiler ve değişti.
Benzer şekilde Samsung 50Q92 de ekranda harelenme fark ettim. Yine İB ile görüştüm. ANkara'da Samsung Yetkili Servisi geldi, tespiti doğruladı, yeni 50Q92 geldi ve eskisini götürdüler.
Kısaca Firmaları eleştirirken biraz dayanaklı olması gerekir. Şikayet sitelerinde ciddi çözülmemiş şikayet göremiyorum.
Bence İstanbul Bilişim gibi ciddi fiyat rakibi firmalar olmasaydı, biz hala 1.500 TL lik 40' lcd leri 3.000-4.000 TL ye alıyorduk. Tabi Doğubank'ta "garantisi benim abi" diyenleri ayırmak gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 8 Nisan 2011; 15:57:25 >

9455 Mesaj
8 Nisan 2011; 17:41:11 

quote:

O zaman Ferroli seçeneği çok avantajlı duruma geçiyor. Bence yıllık bakım koşulu olmaksızın 5 yıl garanti verilmesi tercihte önemli kriter.

bence de iyi
ferroli tercih etmemin 2-3 nedenden biri de 5yıl garantiydi

2590 Mesaj
8 Nisan 2011; 18:58:55 

quote:

Bir ekleme daha yapayım; herkesin günah keçisi ilan ettiği İstanbul Bilişim, aslında Ülkemizde fiyat tekelini kıran önemli bir Şirkettir. Ben Ankara'da oturmama rağmen imzamdaki 3 plasma-lcd yi İB'den aldım. Bu Forumdan en az onlarca kişiye de aldırdım. Kars'ta bir doktor arkadaşa kışın uçakla 2 günde teslim edildiğini biliyor musunuz? Hiç birinde garantide problem olmadı. Yalnız deposunda olmayan malı almayın, kapora bırakmayın. Ne varsa onu alın. İstediğiniz marka-model yoksa almayın, beklersiniz.
Şöyle anlatayım; ilk 2005 yılında aldığın Panasonic 42PV70 in garantisinin bitmesine 15 gün kala ekranında dikey bir çizgi oluştu. Hemen İB'i aradım. Serdar Beyle görüştüm. "Hemen aldırıyorum" dedi ve aynı gün Ankara'da yetkili servis geldi ve kargoyla İstanbul'a gönderdi. 2-3 gün sonra bana paneli değil, plasmayı değiştireceklerini ve yenisini vereceklerini söylediler. Ben "artık Pana'dan soğuduğumu ve onun yerine, şimdiki değeri neyse ekleyip Samsung 46B650 almak istediğimi" söyledim. Kabul ettiler ve değişti.
Benzer şekilde Samsung 50Q92 de ekranda harelenme fark ettim. Yine İB ile görüştüm. ANkara'da Samsung Yetkili Servisi geldi, tespiti doğruladı, yeni 50Q92 geldi ve eskisini götürdüler.
Kısaca Firmaları eleştirirken biraz dayanaklı olması gerekir. Şikayet sitelerinde ciddi çözülmemiş şikayet göremiyorum.
Bence İstanbul Bilişim gibi ciddi fiyat rakibi firmalar olmasaydı, biz hala 1.500 TL lik 40' lcd leri 3.000-4.000 TL ye alıyorduk. Tabi Doğubank'ta "garantisi benim abi" diyenleri ayırmak gerekir.

Selamlar,

Sigorta şirketleri ile ilgili açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Mahkeme kararı gazetede okuduğum bir karardı.
Eğer aracı teslim ettiğiniz vale , gittiğiniz yerin resmi çalışanı ise kaskodan paranızı alırsınız ama değil ise biraz zor alırsınız. Zira burda sigorta şirketi sizin arabam çalındı beyanınıza göre hareket etmek zorunda değil, sizi uğraştırırlar. Bunu belirtmek istedim.

İstanbul bilişimin fiyat avantajı sağladığı doğrudur, ama teknik servisleri ile ilgili şikayet çok, çözülmemiş sorun olması , şikayet çokluğunu açıklamaz. Siz yaşamamış olabilirsiniz. Ben şimdiye kadar en az 6-7 tane sony laptop aldım ve en ucuzu 3500-6500 tl arasında ürünler, bugün bir tane daha sipariş ettim.
Neden, Sony Tr daha güncel ürünleri getirmemiş , yeni olan bir modelde 700 tl daha pahalı. Neticede tamirine katlanırım zaten ucuza aldım diye düşünerek bunu yapıyoruz. Benim alternatiflerim var, olmazsa yenisi alırız, yada TR sony bedeli karşılığı yaptırırım. Ama standart bir kullanıcı için bu bir avantaj değil , külfet olur.

Birde aldığınız plasma, lcd, müzik seti vb. ürünleri TR tamir ettirebilirsiniz. Ancak bir laptop tamir ettirmek o kadar kolay değildir. Genelde tamir olmaz komple anakartı veya benzeri parça değişir. Laptoplar kolay kolayda bozulmazlar. Şimdiye kadar aldığımız ürünlerde de 1 tane sorun yaşadık ama burnumuzdan geldi, 3 hafta bekledik ve üstelik yaptık dedikleri arıza ürünü aldığımızda tekrar vardı 3 gün daha bekledik.
Ayrıca ürün tamamen bozulsa bile , elektronik eşya sigortasından ben firma olarak paramın bir kısımını tahsil ederim.

Ayrıca övdüğünüz firmanın geçen sene sahte bandrol basmakdan dolayı depolarının basıldığını ve şu an hala mahkemelerinin sürdüğünü biliyormusunuz.. Yapılan hesaplamalara göre bandrol yolsuzluğu ile elde edilen kazanç ise 100 milyon euro olarak hesaplanıyor.
Bunuda bir araştırmanızı öneririm. http://www.rotahaber.co...e-de-ugradi_109330.html
Bunlar basına yansıdığı ve cumhuriyet savcılığınıa suç duyurusu yapıldığı için belirtmekde bir sorun yok.

Eğer bu firma yakın zamanda kapanırsa (en azından ciddi bir para cezası alma ihtimalleri var.) artık ürün aldırdığınız kişilere açıklamasını yaparsınız.
Size iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 8 Nisan 2011; 21:00:11 >

6686 Mesaj
8 Nisan 2011; 21:24:22 

quote:

Yazını şimdi gördüm...Şunu yazıyorum..Bu üç yıllık garanti içinde ECA PREMİX kombime hiç periyodik bakım yaptırmadım..Aklıma bile gelmedi...Dördüncü yılın içindeyim..Çok şükür....Bu haziranda inş...yaptırmayı düşünüyorum...Fiyatıda üçte bir kombi parası değil...60 Lira....ECA avcılar servisten sor...Ben sordum....Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 9 Nisan 2011; 11:03:15 >

451 Mesaj
8 Nisan 2011; 22:13:30 

2 gün önce usak ana bayisinden ferroli divatop mikro için anlaşmıstım ...

o zamanda bu 5 yıl garanti konusunu detaylı sorma fırsatım oldu... sonrada servise gidip tekrardan bilgi aldım ...

sizinde dediğiniz gibi 5 yıl garanti tekrardan geçerli ve yıllık bakım zorurunlulugu yok ...

yıllık bakım isterseniz 75 tl karsılıgında yaptıklarını söylediler ... bu arada servis ferroli ve ariston kombilere servis veriyor ...

servisin bir soyledigide ... 5 yıl sonunda bunu 7 yada 10 yıla çıkarabilecegimdi... ücreti konusunda söyledigi fiyatı hatırlamadıgım icin yanlış yazmak istemiyorum ...

quote:

2005 Scenic 2 previalage

4558 Mesaj
8 Nisan 2011; 22:36:03 

quote:

Selamlar,

Sigorta şirketleri ile ilgili açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Mahkeme kararı gazetede okuduğum bir karardı.
Eğer aracı teslim ettiğiniz vale , gittiğiniz yerin resmi çalışanı ise kaskodan paranızı alırsınız ama değil ise biraz zor alırsınız. Zira burda sigorta şirketi sizin arabam çalındı beyanınıza göre hareket etmek zorunda değil, sizi uğraştırırlar. Bunu belirtmek istedim.

İstanbul bilişimin fiyat avantajı sağladığı doğrudur, ama teknik servisleri ile ilgili şikayet çok, çözülmemiş sorun olması , şikayet çokluğunu açıklamaz. Siz yaşamamış olabilirsiniz. Ben şimdiye kadar en az 6-7 tane sony laptop aldım ve en ucuzu 3500-6500 tl arasında ürünler, bugün bir tane daha sipariş ettim.
Neden, Sony Tr daha güncel ürünleri getirmemiş , yeni olan bir modelde 700 tl daha pahalı. Neticede tamirine katlanırım zaten ucuza aldım diye düşünerek bunu yapıyoruz. Benim alternatiflerim var, olmazsa yenisi alırız, yada TR sony bedeli karşılığı yaptırırım. Ama standart bir kullanıcı için bu bir avantaj değil , külfet olur.

Birde aldığınız plasma, lcd, müzik seti vb. ürünleri TR tamir ettirebilirsiniz. Ancak bir laptop tamir ettirmek o kadar kolay değildir. Genelde tamir olmaz komple anakartı veya benzeri parça değişir. Laptoplar kolay kolayda bozulmazlar. Şimdiye kadar aldığımız ürünlerde de 1 tane sorun yaşadık ama burnumuzdan geldi, 3 hafta bekledik ve üstelik yaptık dedikleri arıza ürünü aldığımızda tekrar vardı 3 gün daha bekledik.
Ayrıca ürün tamamen bozulsa bile , elektronik eşya sigortasından ben firma olarak paramın bir kısımını tahsil ederim.

Ayrıca övdüğünüz firmanın geçen sene sahte bandrol basmakdan dolayı depolarının basıldığını ve şu an hala mahkemelerinin sürdüğünü biliyormusunuz.. Yapılan hesaplamalara göre bandrol yolsuzluğu ile elde edilen kazanç ise 100 milyon euro olarak hesaplanıyor.
Bunuda bir araştırmanızı öneririm. http://www.rotahaber.co...e-de-ugradi_109330.html
Bunlar basına yansıdığı ve cumhuriyet savcılığınıa suç duyurusu yapıldığı için belirtmekde bir sorun yok.

Eğer bu firma yakın zamanda kapanırsa (en azından ciddi bir para cezası alma ihtimalleri var.) artık ürün aldırdığınız kişilere açıklamasını yaparsınız.
Size iyi forumlar.

Başınıza gelen talihsiz olaya üzüldüm. İş bilmeyen tamirciye denk gelmiş demek ki. Aldırdığım kişilere bandrol konusunda hiç açıklama yapma ihtiyacı duymuyorum. Bandrol sorunu varsa Türk Mahkemeleri gereğine karar verir. Tedbir alınması gerekseydi, Sanayi Bakanlığı Firma faaliyetlerini durdurabilirdi. Durdurmadıklarına göre Firma'ya ciddi bir yaptırım uygulanmayacağı açık. Uygulansa bile elinde İB malı olanlarda problem olmayacaktır. Alan kişi bandrolün sahte olup-olmadığını bilmek-araştırmak zorunda değil. Olaya "Firma grey" gözüyle bakarsanız, Mavi Bilgisayarda da talihsiz bir dönem yaşandı. Kimin ne olacağını tahmin etmek zor oluyor. Önemli olan ürünün kaçak girip girmemesi. Sanayi Bakanlığından aldığı ithalat izni ile bu işleri yaptığını zamanında kanıtladım. Hatta Bakanlığa sordum. Resmi ithalatçı konumundalar. Gümrük vergisi dahil her tür vergilerini ödüyorlar. Bandrol sahte olmuş, onu Devlet kovalar zaten.
Devletin ne zaman ne yapacağını bilmek zordur. Bir örnek vereyim; Petrol Ofisine 1 milyar TL (1 katrilyon TL) ceza kestiler, sonra indirdiler. Neden kestiler, neden indirdiler bunun sadece açıkladıkları kadarını bilirsiniz. Bandrol cezası keserler, sonra bakarlar Ülkeye para kazandırmış, istihdam yaratmış, sonra kaldırırlar. Bizim bunlara bakarak karar vermemiz yorucu olur.
İB'den mal alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunu daha önce ilgili Forumda açıkladım. Önemli bir koşul da; distribütör firmaların yoğun getirdiği ürünleri almak. Diğerleri, İB'de stokta olan ürünü almak şeklinde sıralanabilir. Böyle olursa yedek parça sıkıntısı çekilmez. Zaten İB, önceden ağırlıklı olarak yetkili özel servisleri kullanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 8 Nisan 2011; 22:42:20 >

9455 Mesaj
9 Nisan 2011; 0:19:32 

quote:

Orijinalden alıntı: BorAsi

o zamanda bu 5 yıl garanti konusunu detaylı sorma fırsatım oldu... sonrada servise gidip tekrardan bilgi aldım ...

sizinde dediğiniz gibi 5 yıl garanti tekrardan geçerli ve yıllık bakım zorurunlulugu yok ...

yıllık bakım isterseniz 75 tl karsılıgında yaptıklarını söylediler ... bu arada servis ferroli ve ariston kombilere servis veriyor ...

servisin bir soyledigide ... 5 yıl sonunda bunu 7 yada 10 yıla çıkarabilecegimdi... ücreti konusunda söyledigi fiyatı hatırlamadıgım icin yanlış yazmak istemiyorum ...

7 ve 10yıl garantiyi bilmiyorum. bir ara ferroli servisine sorayım. mümkünse uzatırım

9455 Mesaj
9 Nisan 2011; 0:22:03 

quote:

Orijinalden alıntı: BorAsi

7 ve 10yıl garantisi duymadım
ferroli servisine sorarım. eğer oluyorsa uzatırım garantiyi

451 Mesaj
9 Nisan 2011; 9:58:52 

servise gidince duvarda asılı reklam kagidinda yaziyordu ...

bu olay nedir diye sorunca , garantinin uzadiğini söyledi ...

yanliz sunu cok net soyleyebilirim ...

usak ilinde eca, ferroli, vaillant, viessmann bayilerine gittim ... hiçbiri buradaki acıklayıcı bilgilerin onda birini bilen anlayan yok ...

sadece buderus bayisi , acıklayıcı net bılgıler verdi , digerleri komedi gibi ... hele serin, yeniçeri,ege,maxfocus,taşkafa,disintegration un yazdıklarını geriye doğru okuyup kombi almaya gitseniz, ölürsünüz gülmekten ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BorAsi -- 9 Nisan 2011; 13:13:08 >

2005 Scenic 2 previalage

6686 Mesaj
9 Nisan 2011; 11:10:41 

Yazdıklarınızın özeti..Kimse yoğurdum ekşi demiyor...En güzel yoğurt bizim yoğurt....Diğerleri hep kötü, hep ekşi sakın almayın...Bana gelin ben para kazanacağım...Bütün amaç, gaye para kazanmak ....Bilgi sorana işte bir şeyler anlatıyorlar...Kolay gelsin..

21 Mesaj
11 Nisan 2011; 1:31:46 

quote:

konuyu açan arkadaşın bu mesajından sonra konu sigorta ve ist.bilişime kaymış. sonuç olarak ne almaya karar verildi veya ne alındı.

209 Mesaj
27 Temmuz 2011; 10:03:09 

ya arkadaşlar konuyu okadar okudum, adam yazmış eca confeo plus mı? ferroli domitechmi? diye cevap veren yok,
hep başka şeyler yazmışlar, benim önümdede aynı kombiler geldi,
tavsiye verebilecek kimse yok mu sadece ikisi arasında

ferroli domitechmi? eca confeo plus mı?

Aytuğ Alataş, (Lenovo Z570 ) (LG 50LB670V LED ) ( Iphone 5 ) ( Renault Fluence 1.6 BVA Din. 2010) Xbox Gamertag: aytuga77
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Klimalar » ferroli domitech mi demirdöküm nitron mu ? acil
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.406