Arabaya TüP Taktırmak...
49 Cevap15393 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Nisan 2011; 2:44:41 

Arkadaşlar bi kaç ay önce yeni bi araba aldık.Araba evin ikinci arabsı.Annem ve ben kullanacz.

Araba peugeot 207 2011 model.daha 1700 km de.Özellikleri şunlar.

Hacim (cc) 1360
Maksimum Güç (hp/dd) 90 / 5250
Maksimum Tork (Nm/dd) 133 / 3250
Maksimum hız (km/saat) 180
0-100 km/saat'e ulaşma (saniye) 14
100 km'de şehir içi yakıt tüketim (litre) 7.9
100 km'de şehir dışı yakıt tüketimi (litre) 5.2
100 km'de karma yakıt tüketimi (litre) 6.2
Karbon Dioksit (CO²) salımı (gr/km) 146
Yakıt tankı (litre) 50

Bu arabanın benzin tüketiminden hiç memnun değiliz.Bu yüzden tüp taktırmayı düşünüyorum.Sıralı otogozlardan.Size sorum şu.Tüp taktırmak bu arabanın motorunu bozar mı ?? Birde düzgün bi kaliteli tüp takırmak (ruhsat işlemesi dahil) herşey dahil kaça patlar pize ??

tüpün artıları eksileri nelerdir ?? Bilenler yazabilir mi ??

NOT : Araba bölümüne konuyu açmak istemiyorum.Orda pek cevap gelmiyor.Yöneticliler umarım silmezler.

1370 Mesaj
4 Nisan 2011; 9:05:15 

araç çekişte yaklaşık 1 vites geriye düşer. vites düşmek yanlış bir tabir teknik açıdan ama kullandıkça ne demek istediğimi anlarsınız. zamanla motor benzinle çalıştığından daha fazla yıpranır. onun dışında birkaç ufak tefek şey daha var ama kullanılabilir bir yakıt. o yüzden birçok insan kullanıyor zaten. güncel fiyatları bilmiyorum.

Plevne Türküsü

1211 Mesaj
4 Nisan 2011; 9:10:38 

quote:

Orijinalden alıntı: dekorasyonankara
araç çekişte yaklaşık 1 vites geriye düşer. vites düşmek yanlış bir tabir teknik açıdan ama kullandıkça ne demek istediğimi anlarsınız. zamanla motor benzinle çalıştığından daha fazla yıpranır. onun dışında birkaç ufak tefek şey daha var ama kullanılabilir bir yakıt. o yüzden birçok insan kullanıyor zaten. güncel fiyatları bilmiyorum.

taş çatlasa toplam hp den %5 lik bir kayıp olur. Önemli olan beyin arızası vs olmayan bir kit seçimi ve montajın merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde yaptırılmaması.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

732 Mesaj
4 Nisan 2011; 9:56:56 

tüp taktırırsan kapalı otoparklara giremezsin. alışveriş merkezlerinin falan. araba daha yeni üstelik biraz daha zaman geçsin tüketimi düşebilir.

83 Mesaj
4 Nisan 2011; 10:15:35 

Ben 12 yıl lpg li araç kullanmış birisi olarak taktırmakla en doğru işi yapmış olacağınızı söylüyorum. Ustanız iyi bir lpg ayarı yaparsa performans düşüşüde olmaz.

3465 Mesaj
4 Nisan 2011; 10:23:59 

Peugeot 307'ler LPG konusunda nazlı makinalardı, 207'lerin LPG uyumunu ve kullananların yorumlarını burada/LPG forumlarında araştırmadan hareket etmeyin pişman olabilirsiniz.
Aracınızı alırken keşke 1.4 HDI motor seçeneğini tercih etseydiniz.

1981 Mesaj
4 Nisan 2011; 11:04:22 

taktır ama her ayrıntıyı araştir, hem usta hem sistem icin referanslarla gorus sonra taktir. ruhsat islemleri 300-350 tl tutar

570 Mesaj
4 Nisan 2011; 11:16:04 

quote:

Orijinalden alıntı: aRm

Peugeot 307'ler LPG konusunda nazlı makinalardı, 207'lerin LPG uyumunu ve kullananların yorumlarını burada/LPG forumlarında araştırmadan hareket etmeyin pişman olabilirsiniz.
Aracınızı alırken keşke 1.4 HDI motor seçeneğini tercih etseydiniz.

+1
hocam lpg li era ve palio aracım oldu ikisindede atiker sıralı sistem kullandım inan en ufak bi performans kaybı yaşamadım fakat 2 ay önce 307 aldım lpg taktırdım yine atiker ve yine aynı ustaya aynı yere çok fark ediyo 307 de benzinde sürüş zevki süper ama lpg kullanınca performans gidiyo resmen çok belli sanırım peugeotların lpg ye alerjisi var

*PEUGEOT 307 1.6 XT PREMIUM MANUEL ATİKER LPG KİTİ*

426 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:30:06 

brc lovato olabilir

SKODA OCTAVİA 1.8 TURBO 20V
2000

1552 Mesaj
5 Nisan 2011; 13:26:30 

peugeot lar lpg de nazlanan araçlar keşke o kadar para vermişken dizelini almaya çalışsaydınız türkiyedeki 207 sahiplerinin paylaşımda bulundukları bir site var pm olarak size atabilirim orada lpg taktıran kullanan kişilerden yorum veya tavsiye alabilirsiniz iyi günler iyi forumlar

ekleme:sanırım özel mesaj alamıyorsunuz sitenin adı ww w . 207tr . c om (belki sorun olabilir diye boşluklu yazdım :D )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cobra41 -- 5 Nisan 2011; 13:30:43 >

ya kendine gel yada bize gidelim

691 Mesaj
5 Nisan 2011; 14:02:48 

quote:

bence hiç bişey bilmiyosun bu konuda

boş boş konuşma bide bilmiş bilmiş

Şimdi değilse ne zaman?

Bluemotion nedir?

Trip to Istanbul

2269 Mesaj
5 Nisan 2011; 16:14:49 

quote:

Orijinalden alıntı: 1511

bence hiç bişey bilmiyosun bu konuda

boş boş konuşma bide bilmiş bilmiş

+1
670.000(yazi ile altiyuzyetmisbin) km de hyundai accent taksi gordum.
tum bu km yi LPG ile yapmis ve 500.000 li kmlerde kranktaki bir problemden motor acilinca rektefiye yapilmis.
krankin lpg ile ilgisi yok ama hadi diyelim var , 500.000 km ne demek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 26_bbz_26 -- 5 Nisan 2011; 16:16:39 >

1370 Mesaj
5 Nisan 2011; 16:17:04 

peki. birşey bilmiyorum. kabul ettim diyelim. o halde öğrenmek istiyorum. söylediklerimden hangisi hatalı?

lpg de araç çekişten düşmüyor mu?
motor lpg kullanımı süresince benzin ile kullanımdan daha fazla yıpranmıyor mu?
neden?

bilmemek ayıp değil. öğrenmemek ayıp. buyrun öğretin.

Plevne Türküsü

4581 Mesaj
5 Nisan 2011; 16:18:59 

quote:

Orijinalden alıntı: 26_bbz_26

+1
670.000(yazi ile altiyuzyetmisbin) km de hyundai accent taksi gordum.
tum bu km yi LPG ile yapmis ve 500.000 li kmlerde kranktaki bir problemden motor acilinca rektefiye yapilmis.
krankin lpg ile ilgisi yok ama hadi diyelim var , 500.000 km ne demek?

+1

570 Mesaj
5 Nisan 2011; 16:27:23 

quote:

peki. birşey bilmiyorum. kabul ettim diyelim. o halde öğrenmek istiyorum. söylediklerimden hangisi hatalı?

lpg de araç çekişten düşmüyor mu?
motor lpg kullanımı süresince benzin ile kullanımdan daha fazla yıpranmıyor mu?
neden?

bilmemek ayıp değil. öğrenmemek ayıp. buyrun öğretin.

hocam sıralı sistem lpg lerde en fazla yüzde beşlik bir performans kaybı olur 1 vites falan geriye düşmez kesinlikle bu kadar bi fark olmaz yüzde beşlik fark fazla hissedilmez bile ayrıca bu kayıp klima açıkken de oluyo o zaman klimalı araçta saçma olur arkadaşlar sanırım 1 vites geriye düşer lafınıza yanlış dedilerki gerçektende 1 vites geriye düşmez eski sistem lpg ler bile o kadar güç kaybı yaşatmaz

18966 Mesaj
5 Nisan 2011; 16:34:44 

Haftasonu FIAT Grande Punto 1.4 FIRE 77 HP 5K + LPG ile Adana'dan Nurdağı'na gittim ve geldim. Ceyhan yolunda EurOil'da 1.98 TL'den LPG aldım, Mustafabeyli'de TEM'e girdikten sonra gaz pedalına acımadım, araç hızını bulduğunda rampaları çok kolayca çıktı, düz yolda zaten hiçbir sorun yok.

Dönüşte aynı yerde ama karşısındaki KadOil'den yine 1.98 TL'den LPG aldım. 253 km için 23 litre LPG (45.76 TL) yaktım, bu da 1 litre LPG ile tam 11 km yol yaptım demek, ve hiç ama hiç tasarrufu düşünmeden, basabildiğim kadar bastım, kilometreye 0,18 TL'ye tekabul ediyor. Hiç basmaz, çok makul ve tasarruflu gitsem ekranda 100 km'ye ortalama 5.5 litre benzin yazacak, bu da 6.1 litre LPG'ye eşit, yani kilometreye 0,12 TL.

Yazın hem bu araçla, hem de yıllar önce fabrika çıkışlı orjinal KARTAL LPG ile 38 litre LPG ile 550 km gitmiştim, bu yıl da bunu tekrarlayacağım. 38 litre x 1,98 = 75,24 TL ve bununla gidilen 550 km için kilometreye 0,1368 TL yakmış oluyorum.

Özellikle B sınıfı, küçük motorlu ve HB araçlar LPG'ye çok uygun. Sadece tavsiye ederim.

3230 Mesaj
5 Nisan 2011; 17:58:02 

keşke benzin zamları sorun olmasada hiç lpg ye girmesek uzun vadede motoru öldürüyor.

Uzaklaştırılmış
5 Nisan 2011; 18:03:17 

Konuyu açan arkadaşı niye sınırsız banladılar acaba ?

Uzaklaştırılmış
6 Nisan 2011; 18:08:39 

Arkadaşar kusura bakmayın bi yanlışlık olmuş ve yöneticiler beni banlamışlar.Banım şimdi açıldı.Hepinizin yorumlarını okudum çok teşekkürler.

Geçen gün peugeot bayisine gittim.Yetkili dedi ki : Ben tavsiye etmiyorum.Peugeot'lara tüp taktıran arabaların çoğunda arıza lambası yanıyormuş.Ve epey sorun yaşanıyor tüp takınca dedi.Adam şiddetle karşı çıktı yani

Ama ben hala tüp taktırmak istiyorum.180 lira benzin dolduruyorm 1 hafta ancak gidiyor.Ve arabayıda agresif kullanıyorum genelde.Bu nedenle benzin normalden bile fazla gidiyor

NOT : Bazı arkadaşlar keşke dizel alsaydın demiş.Bende onu düşünüyordum ama babam malesef arabayı bize sormadan aldı.Babam yıllarca hep çok yakıt yiyen arabalar kullandığından benzine bakmıyor.Bu yüzden hiç dizel aklına bile gelmemiş.

Farklı önerilileri olan yada peugeot arabsı olupta tüp taktıran arkadaşların yorumlarını hala bekliyorum.

Cevap için herkese teşekkürler.

4581 Mesaj
6 Nisan 2011; 18:19:42 

yıllardır ışık yanık biçimde kullananlar var sorun çıkmıyor. o ışık oksijen sensöründen midir nerdir öyle bir şeyden dolayı yanıyordu lpg de. Işık yanması büyük b ir sorun değil pejo da.

Ama yok ben ışık yakmasını da istemiyorum diyorsan çok iyi bir montaj gerekiyor iyice araştırman lazım.

2012 Honda fd6 Civic EleganceLG Nexus 4

570 Mesaj
8 Nisan 2011; 0:03:56 

quote:

Orijinalden alıntı: tucjar

Arkadaşar kusura bakmayın bi yanlışlık olmuş ve yöneticiler beni banlamışlar.Banım şimdi açıldı.Hepinizin yorumlarını okudum çok teşekkürler.

Geçen gün peugeot bayisine gittim.Yetkili dedi ki : Ben tavsiye etmiyorum.Peugeot'lara tüp taktıran arabaların çoğunda arıza lambası yanıyormuş.Ve epey sorun yaşanıyor tüp takınca dedi.Adam şiddetle karşı çıktı yani

Ama ben hala tüp taktırmak istiyorum.180 lira benzin dolduruyorm 1 hafta ancak gidiyor.Ve arabayıda agresif kullanıyorum genelde.Bu nedenle benzin normalden bile fazla gidiyor

NOT : Bazı arkadaşlar keşke dizel alsaydın demiş.Bende onu düşünüyordum ama babam malesef arabayı bize sormadan aldı.Babam yıllarca hep çok yakıt yiyen arabalar kullandığından benzine bakmıyor.Bu yüzden hiç dizel aklına bile gelmemiş.

Farklı önerilileri olan yada peugeot arabsı olupta tüp taktıran arkadaşların yorumlarını hala bekliyorum.

Cevap için herkese teşekkürler.

hocam yukardada söyledim lpg li 307 kullanıyorum ışık yanması yada başka herhangi bi sorun yaşamadım sadece diğer kullandığım lpg li araçlardan biraz daha fazla performans kaybı oldu o kadar ama km de 200 bin yerine 400 bin ödemek bu devirde pek akıl karı değil sana tavsiyem forumda iyice araştır bulunduğun şehirdeki en iyi lpg takan ustaları güzel bi işçilikle taktır yoksa benzinin altından kalkılmaz

11664 Mesaj
8 Nisan 2011; 0:31:38 

Kaliteli bir montaj yapıldıktan sonra güvenlikkonusunda hiçbir endişenizin olmasına lüzum yok.

Bu da benim yaptığım kaza.

0

3342 Mesaj
8 Nisan 2011; 3:00:14 

Taktır hiç durma ,tüp taktırdıkdan sonra 70 lerinde bir ihtiyar gibi hissediyorsun 18 yaşındaki halini düşünen...

Kısacası benzinli günlerine yanıp duruyorsun..

Yanlayamayan Bmw.............

1763 Mesaj
8 Nisan 2011; 11:01:07 

quote:

Hocam şahinden bahsetmiyoruz arkadaş pug 207 ye takılacak demiş. Ne 1 vites düşmesi. Bilmeden yorum yapmayın lütfen

Rome CheapTrick SDS 08.....İbanez Grgr121ex Ca
Canon 550D------Fujifilm S1000FD
KASTAMONU

3092 Mesaj
8 Nisan 2011; 11:09:56 

ekonomi istiyorsanız,
sürüş tarzınızıda değiştirmeni gerekecek sanırım.
agresiif sürüşlerde daaima çok yakar.

İstisnaları saymazsak ülkemde kimse işini doğru dürüst yapmıyor. Etrafınıza bakın, mutlaka göreceksiniz. Kendimizden başlayarak DÜZELTELİM!
suç işleyenleri affetmek, insanları suç işlemeye teşvik eder ve suç işlemeyenlere haksızlık yapılmış olur. DEVLETİMİZİN, SUÇU VE SUÇLUYU AFFETMESİNE KARŞIYIM.

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2011; 14:56:39 

Sürüş tarzımı değiştirsem bile araç yine çok yakıyor

Yazın bi tatile gidecem desem bunla ya otobanda 70-80 ile gitmem lazım yada bütün tatil paramı benzine yatırmam lazım.LPG yi şiddetle düşünüyorum artık.

Umarım arabada bi sorun olmaz.Peugeot 207 forumlarını inceledim.Genel şikayet olarak arıza lambası yanmasından bahsetmişler.Ve araçtaki benzin ibresi yanlışlığından bahsediyorlar.Ama bunlar çok sorun değil benim için.Şimdi okul nedeniyle başka şehire gitmem gerekecek.Ama yazın memleketime döndügümde ne yapıp edip taktırmayı düşünüyorum.

959 Mesaj
8 Nisan 2011; 15:44:46 

2003 model 307'de uzun zamandır (88000'de takıldı şu anda 117000'de aracım) atiker kullanmaktayım... Daha önceki mesajlarımdan bakarsanız 20000 km'lik tüketim değerlerimi paylaşmıştım. Piyasayı araştırın, forumu araştırın çok sayıda firma mevcut. Hangisi içina yatarsa ona yaptırın derim...

Bunun yanında peugeot servisleri LPG olayına tamamen karşı... Yani garantinin devre dışı kalmasını bırakın aracın şanzıman yağını bile değiştirmiyorlar. Şahsen 2011 model 1700 km'deki bir araç eğer garanti harici kalıyorsa ben LPG taktırmam. Sizin yerinizde olsam en azından 10000 km yapıp öyle taktırırım sistemi. Neyin nerede bozulacağı belli olmaz ama 1700 km bence erken...

Fatih

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2011; 17:14:09 

quote:

Orijinalden alıntı: mitto

2003 model 307'de uzun zamandır (88000'de takıldı şu anda 117000'de aracım) atiker kullanmaktayım... Daha önceki mesajlarımdan bakarsanız 20000 km'lik tüketim değerlerimi paylaşmıştım. Piyasayı araştırın, forumu araştırın çok sayıda firma mevcut. Hangisi içina yatarsa ona yaptırın derim...

Bunun yanında peugeot servisleri LPG olayına tamamen karşı... Yani garantinin devre dışı kalmasını bırakın aracın şanzıman yağını bile değiştirmiyorlar. Şahsen 2011 model 1700 km'deki bir araç eğer garanti harici kalıyorsa ben LPG taktırmam. Sizin yerinizde olsam en azından 10000 km yapıp öyle taktırırım sistemi. Neyin nerede bozulacağı belli olmaz ama 1700 km bence erken...

Hocam ben okul nedeniyle memleket dışında olduğum zamanlar annem 1 depoyu 1 ayda ancak kullanıyor.o yüzden araba daha fazla km yapmadı.Ama bana 1 depo 1 hafta anca yetiyor.Onda da istediğim gibi gezemiyorum bile.Ayrıca garanti olayıda 2 yılmış.Hani bi 50-100 bin km garantisi filan olsaydı tüp taktırırken yine düşünürdüm.Ama 4 ay filan oldu daha 1700-1800 yapmış araba.Bu yüzden garanti olayını pek umursamadım şimdiye kadar.

208 Mesaj
8 Nisan 2011; 17:30:43 

1 vites geri düşer ne demek yıl 2011 olmuş araç ucuz kuş serisi yada reno brodway falan değil.Çok az bir fark olur bence taktırın ama kaliteli bir yerde işinden anlayan bir ustaya taktırın.

SEE YOU IN ANOTHA LIFE,BROTHE !

3033 Mesaj
8 Nisan 2011; 19:59:14 

quote:

Orijinalden alıntı: mert107

Taktır hiç durma ,tüp taktırdıkdan sonra 70 lerinde bir ihtiyar gibi hissediyorsun 18 yaşındaki halini düşünen...

Kısacası benzinli günlerine yanıp duruyorsun..

LPG li araçta bir butona basarak benzine dönmek bu kadar zormu? Sanırsın %50 performans kaybı yaşanıyor araçta, elli kere söylendi en fazla %5 kayıp oluyor diye.

Flickr galerim

Uzaklaştırılmış
10 Nisan 2011; 1:35:25 

Tüp taktırmak için masraftan kaçmıyacam.2 bin lira ile kaliteli bi tüp takılır eralde araca.Şu an erteledim tüp işini.Yarın okul nedeniyle başka ile gidecem.Artık yaza kaldı tüp işi.Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler.

415 Mesaj
10 Nisan 2011; 2:09:18 

Aracın motorunu yıpratıyor. Zaman içinde bunu daha iyi anlarsınız.
Aracın subaplarının zarar görmemesi için her ne kadar yüksek devirlere çıkmasanız da aracın gömlek sekman bölgesindeki aşınmaların önüne geçemiyorsunuz.
Tabi bu zamanla ortaya çıkıyor. Bence araç hangi yakıt için dizayn edilmiş ve malzeme kriterleri ona göre süreklilik sergiliyor.
Uzun süreli binici değilseniz tamam takalım diyebilirsiniz ama ileriki dönemlerde 40-50 bin km sonra öyleyken böyle oluyormuş diyebilirsiniz.
En güzeli dizel/miş.

73 Mesaj
29 Nisan 2011; 23:10:31 

dostum ben çok uzun süre Yalova'da LPG montaj bir dükkanda personel şefi olarak çalıştım. hiç bir sorun yok emin olabilirsin. araban enjeksiyonlu olduğu için max %5 Bg düşer. oda 90 Bg lik bir araçta 85.5 e düşer ki o kadar fark etmez. Lpg benzinden daha hafif ve ince olduğu için benzinden daha çok yakar ama ülkemizde benzine oranla litre fiyatı düşük olduğu için cebin rahatlar. LPG taktırmak çevreyi daha az kirletir. Temiz yakıttır. Arkadan çarpmalarda LPG tüpünün yolcuları korudupu bir kaç video da vardı . bulabilirsem eklerim.
Ayrıca gaz kaçırma gibi bir lüksü yok. artık kalite standartları oldupu için tank çıkışında ve motora püskürtülene kadar ortalama 3 tane gaz müşürü var bunlar kaçak olduğu anda gazı kesiyorlar( çarpışma anı dahil). Bunalrın hepsinin yanında LPG yi taktıracağın yer güvenilir olmalı. Tankın üstünde üretim tarihi vardır ona bakmalısın. ve kullanılan malzemeler çıkma değil ilk senin aracın için kullanılmalı. Gazı alacağın yerde önemli. En çok tutulan AYGAZ'dır. Şu ana kadar bundan önceki tüm araçlarımda AYGAZ kullandım hiç bir sorun çıkmadı.4 kişi ve bagaj full araçla klima açık (opel astra 2010 model.1.6 16V 115 Bg) 120 yle kesilmeden rampa çıktığımı hatırlarım.

aklına takılan başka soru olsa yanıtlayabilirim. saygıuılarımla iyi akşamlar.

Uzaklaştırılmış
29 Nisan 2011; 23:29:52 

quote:

Orijinalden alıntı: yamtar77

dostum ben çok uzun süre Yalova'da LPG montaj bir dükkanda personel şefi olarak çalıştım. hiç bir sorun yok emin olabilirsin. araban enjeksiyonlu olduğu için max %5 Bg düşer. oda 90 Bg lik bir araçta 85.5 e düşer ki o kadar fark etmez. Lpg benzinden daha hafif ve ince olduğu için benzinden daha çok yakar ama ülkemizde benzine oranla litre fiyatı düşük olduğu için cebin rahatlar. LPG taktırmak çevreyi daha az kirletir. Temiz yakıttır. Arkadan çarpmalarda LPG tüpünün yolcuları korudupu bir kaç video da vardı . bulabilirsem eklerim.
Ayrıca gaz kaçırma gibi bir lüksü yok. artık kalite standartları oldupu için tank çıkışında ve motora püskürtülene kadar ortalama 3 tane gaz müşürü var bunlar kaçak olduğu anda gazı kesiyorlar( çarpışma anı dahil). Bunalrın hepsinin yanında LPG yi taktıracağın yer güvenilir olmalı. Tankın üstünde üretim tarihi vardır ona bakmalısın. ve kullanılan malzemeler çıkma değil ilk senin aracın için kullanılmalı. Gazı alacağın yerde önemli. En çok tutulan AYGAZ'dır. Şu ana kadar bundan önceki tüm araçlarımda AYGAZ kullandım hiç bir sorun çıkmadı.4 kişi ve bagaj full araçla klima açık (opel astra 2010 model.1.6 16V 115 Bg) 120 yle kesilmeden rampa çıktığımı hatırlarım.

Hocam teşekkürler çok güzel bilgiler vermişsin.Birde size LPG markası sormak istiyorum.Sizce hangi markayı/markaları taktırmalıyım ??

207 Mesaj
30 Nisan 2011; 0:06:26 

quote:

bende de 2007 astra twinport var 115 hp lik. bende de ortalama yakıt tüketimi 8.2 litre. herkes lpg için farklı şeyler söylüyor. 4-5 opel servisi ile görüştüm. genelde sıcak bakmıyorlar. uzun vadede sorun çıkarttığını belirtiyorlar. özellikle subap yanmasından bahsediyorlar. sizde kayda değer bir sorun varmı araçta. landirenzo marka opel ile uyumlu diyorlar. açıkçası kafam çok karışık. siz bana ney önerebilirsiniz?

954 Mesaj
30 Nisan 2011; 0:49:36 

o arabayı 3-5 ay kullan sat, mazotlusunu al

73 Mesaj
1 Mayıs 2011; 20:00:23 

quote:

Hocam teşekkürler çok güzel bilgiler vermişsin.Birde size LPG markası sormak istiyorum.Sizce hangi markayı/markaları taktırmalıyım ??

dostum herkese göre marka değişir ama ben şu ana kadar BRC den bir sıkıtnı duymadım. atiker ucuz olduğu için çok tercih ediliyor. yada LANDRENZO var ( ama her yerde orjinal enjektör takmıyorlar pahalı olduğu için ) bu markaları öneririrm.

73 Mesaj
1 Mayıs 2011; 20:03:36 

quote:

Orijinalden alıntı: batlı

bende de 2007 astra twinport var 115 hp lik. bende de ortalama yakıt tüketimi 8.2 litre. herkes lpg için farklı şeyler söylüyor. 4-5 opel servisi ile görüştüm. genelde sıcak bakmıyorlar. uzun vadede sorun çıkarttığını belirtiyorlar. özellikle subap yanmasından bahsediyorlar. sizde kayda değer bir sorun varmı araçta. landirenzo marka opel ile uyumlu diyorlar. açıkçası kafam çok karışık. siz bana ney önerebilirsiniz?

dostum twinportların çalışma prensibi farklı diye biliyorum. ama sorun olacağını zannetmem. insanlar uğraşmak istemiyorlar genelde LPG'cilerde herkes doymuş. iyi ustaları bulabilirsen eğer Laptoba bağlayıp 5 dk içinde kalibrasyon ayarı yapıyorlar ve bi daha periyodik bakımlar haricinde LPGciye uğramassın bile. sadece düzgün usta bulucaksın.

bu arada aynı araçtan bende kullandım. curise control de eğer sabitlersen 90-100 arası uzun yolda 0.20 krşa bile düşürebilirsin. o tamamen senin kullanışına bağlı.

491 Mesaj
2 Mayıs 2011; 11:13:07 

o arabayı sat ve lpg ile uyumlu olabilecek baska bi araba al. ama kesinlikle lpg ye karşı degilim. benzin parası beni baya yorduğundan atiker kit taktırdım. yakıt sarfiyatı benzinde km basına 400 kurus iken lpg de 200 kurus oldu. %50 tasarruf mükemmel bişey. ayrıca ne çekişten düştü ne vites kaybı yaşadım. araba kedi gibiydi, hala kedi gibi.

the only thing to fear, is running out of beer.

4 Mesaj
2 Mayıs 2011; 15:06:37 

Arkadaşım benimde 2006 model 1.4 16 v 207'im var zavoli taktırdım kafam rahat, arıza lambası yanması, çekişten düşme hiç bir şey yok gönül rahatlığı ile biniyorum.

2640 Mesaj
2 Mayıs 2011; 15:17:27 

quote:

Orijinalden alıntı: akustika

Aracın motorunu yıpratıyor. Zaman içinde bunu daha iyi anlarsınız.
Aracın subaplarının zarar görmemesi için her ne kadar yüksek devirlere çıkmasanız da aracın gömlek sekman bölgesindeki aşınmaların önüne geçemiyorsunuz.
Tabi bu zamanla ortaya çıkıyor. Bence araç hangi yakıt için dizayn edilmiş ve malzeme kriterleri ona göre süreklilik sergiliyor.
Uzun süreli binici değilseniz tamam takalım diyebilirsiniz ama ileriki dönemlerde 40-50 bin km sonra öyleyken böyle oluyormuş diyebilirsiniz.
En güzeli dizel/miş.

evet en güzeli dizelmiş,,

şirkete aldığımız 2010 model 2 doblo araç, 2 kere enjektör bozdu,kötü sulu dizel yakıtlardan 2 si için şu an araçlar 60 bin km civarı 6 bin tl gibi masraf çıkardılar toplamda..

Suzuki Burgman AN 650 Executive Abs
Kia Sportage R 2012

Uzaklaştırılmış
2 Mayıs 2011; 18:42:49 

quote:

dostum herkese göre marka değişir ama ben şu ana kadar BRC den bir sıkıtnı duymadım. atiker ucuz olduğu için çok tercih ediliyor. yada LANDRENZO var ( ama her yerde orjinal enjektör takmıyorlar pahalı olduğu için ) bu markaları öneririrm.

Hocam galiba yazın BRC taktıracam.Genel olarak kimse şikayetçi değil bundan.

73 Mesaj
3 Mayıs 2011; 12:35:19 

quote:

Hocam galiba yazın BRC taktıracam.Genel olarak kimse şikayetçi değil bundan.

geç olsun da güç olmasın hocam ..atiker veya diğerlerinden fazla verirsin ama en azından için rahat olur sağlamlığını bilirsin.

70 Mesaj
6 Mayıs 2011; 0:35:15 

palio 1.4 fire motor aracıma 35 bin kmde iken brc lpg taktırdım.88bin kmde sattım.Şehir içi ağırlıklı kullandım.Ne çekişte sorun yaşadım nede motorla ilgili.
Bu araçtan sonra 1.2 16v yine palio marka araç aldım.60 bin km de iken bu sefer ucuz olsun dedim (500 lira farketti) atiker taktırdım..Daha 10 bin km olmadan sorunlar yaşamaya başladım.Kalkışlarda vuruntulu çalışma, tekleme.Özellikle motor soğukken manifolt patlakmış gibi gelen sesler, su eksiltme beni bıktırdı.Binmek niyetiyle aldığım aracı satmak zorunda kaldım.Benzinde kullanırken sorunsuz bir araçtı, lpgden sonra başladı sorunlar...

Şimdi bu iki araçtan bana kalan tecrübeler iyi marka ve daha önemlisi iyi usta.

Yeni aracım 2006 model 307 sw 1.6-16v..Buna da lpg takmak istiyorum.Yalnız servisin lpg ye soğuk bakması hatta taktırma sorun yaşarsın demesi beni rahatsız etti.

Takmaya karar verirsem kesinlikle BRC ve Faruk Sevgili usta olacak.

Biraz daha araştırıyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

146 Mesaj
6 Mayıs 2011; 20:50:33 

quote:

Orijinalden alıntı: outdoor76

palio 1.4 fire motor aracıma 35 bin kmde iken brc lpg taktırdım.88bin kmde sattım.Şehir içi ağırlıklı kullandım.Ne çekişte sorun yaşadım nede motorla ilgili.
Bu araçtan sonra 1.2 16v yine palio marka araç aldım.60 bin km de iken bu sefer ucuz olsun dedim (500 lira farketti) atiker taktırdım..Daha 10 bin km olmadan sorunlar yaşamaya başladım.Kalkışlarda vuruntulu çalışma, tekleme.Özellikle motor soğukken manifolt patlakmış gibi gelen sesler, su eksiltme beni bıktırdı.Binmek niyetiyle aldığım aracı satmak zorunda kaldım.Benzinde kullanırken sorunsuz bir araçtı, lpgden sonra başladı sorunlar...

Şimdi bu iki araçtan bana kalan tecrübeler iyi marka ve daha önemlisi iyi usta.

Yeni aracım 2006 model 307 sw 1.6-16v..Buna da lpg takmak istiyorum.Yalnız servisin lpg ye soğuk bakması hatta taktırma sorun yaşarsın demesi beni rahatsız etti.

Takmaya karar verirsem kesinlikle BRC ve Faruk Sevgili usta olacak.

Biraz daha araştırıyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

faruk sevgili kesinlikle doğru bir tercih. malının arkasında duran bir insan. eski kitini getir brcyi götür tarzında bir kampanya yapsa henüz bir yıllık kitimi değiştireceğim.

70 Mesaj
14 Mayıs 2011; 1:40:24 

Sonunda 307 sw aracıma BRC yi FS Otogaz da taktırdım.
Gayet memnunum, hiçbir sıkıntı olmadı, üstelik simit tank kullanıldı.Çekiş ve hızlanmalarda olumsuz bir fark görmedim 3 depo gaz bitirecek kadar yol yaptım.Çok memnunum.
Tavsiye ederim.

11664 Mesaj
14 Mayıs 2011; 1:51:20 

quote:

Orijinalden alıntı: outdoor76
Sonunda 307 sw aracıma BRC yi FS Otogaz da taktırdım.
Gayet memnunum, hiçbir sıkıntı olmadı, üstelik simit tank kullanıldı.Çekiş ve hızlanmalarda olumsuz bir fark görmedim 3 depo gaz bitirecek kadar yol yaptım.Çok memnunum.
Tavsiye ederim.

Umarım hiçbir sorun yaşamazsınız. Güle güle kullanın.

Gerçi benzin fiyatları bu kadar yüksekken güleceğiniz kesin.

70 Mesaj
15 Mayıs 2011; 3:34:48 

Haklısınız benzin fiyatları çok yüksek.Ufak bir hesap yaptım.
Son depo aldığım gazla yakaladığım değerleri paylaşayım;
236 km de 60 liralık gaz kullanmışım(Aynı istasyon aynı pompa ve tabanca atana kadar yapılan dolum).Bu demektir ki 100 km de 25,5 liralık gaz tüketmişim şehir içi ağırlıklı karma kullanımda.(100 km'sini otobanda 130-150km/s arası hızla 5 kişi olarak kullandım, gerisi şehir içi dur kalk özensiz kullanım)
Gaz pedalına biraz dikkat edersem birde uzun yolda kullanırsam bu tüketim 22-23 liraya rahat düşer.

Aracımı ~12bin km kullandığım zaman hesaba göre "BRC" kendini amorti edecek.Geçen her km de ise kar edecem.
Toplam 40bin km kullansam aracımı 2-3 senede enaz 4500 lira cebime kalır.Benzin-gaz farkı açılırsa rakam daha da büyüyecektir.
Sizce az mı?
Tavsiye ederim.

426 Mesaj
15 Mayıs 2011; 11:56:04 

bende opel corsa 1.2 16v 1999 lovato sıralı sistem lpg sistemi var
15 tl lik gaz ile 80 85 km arası gidiyor ş.içi
kayseri nevşehir yaptım 140 km fulledim giderken geldiğimde de aynı yerden fulledim
22.5tl lik aldı
benzinde ş.içi 35krş yakıyor 8-8.5lt
lpg de ise 0.18 krş yarıyarıya fark
bende taktıralı 4000 km oldu 2 ay oldu
50000km de 9000 tl kar
1200 e lpg taktırdım
muayene 135tl
ruhsat değişimi çift 120tl
sızdırmazlık 25 tl
egzoz muayenesi 25tl
toplam 1500 tl tuttu gayet memnunum
kazasız masrafsız sürüşler

SKODA OCTAVİA 1.8 TURBO 20V
2000

187 Mesaj
23 Mayıs 2013; 12:38:31 

Merhabalar Ben Öğrenciyim Yeni Araba Almayı Planlıyorum Ama Çok Az Yaksın İstiyorum Amacım Hız Yapmak Felan Değil Beni Bir Yerden Başka Bir Yere Götürmesi.

Sizce Dizel Mi Almalıyım Yada Benzinli Alıp Tüp Mü Taktırmalıyım Aldığım Aracı Rahat 15-20 Yıl Hiç Değiştirmeden Kullanmak İstiyorum Çoğu Kişi Tüp Taktırırsan Garantisi Ölür Aracın Arkanda Bomba Taşımış Olursun Aracın Performansı Düşer Gibi Şeyler Söylediler Ve Çok Kararsızım Bana Yardımcı Olursanız Sevinirim.

Almayı Planladığım Araba İse YENİ Clio Sport Tourer Icon Turbo 1.5 dCi 90 bg Stop & Start

0

...Hakan Salihoğlu...
http://hakansalihoglu.kimdir.com
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » LPG Dönüşümü » Arabaya TüP Taktırmak...
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.766