Şimdi Ara

YGS'nin algoritması: ÇEMBERSEL MODLAMA [GÜNCELLENDİ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
843
Cevap
3
Favori
71.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Basında bu konu ile ilgili yayımlanmış haberler:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1045172&Date=05.04.2011&CategoryID=86

http://www.haber7.com/haber/20110405/YGSde-bir-sifre-iddiasi-da-Radikalden.php

Aşağıda verilen örnekte, çembersel modlama ile ilk önce "5" sayısını içeren şık çakışmış. Ancak bu şık, Radikal Gazetesi'nin haberinde belirtilen duruma göre yorumlanacak olursa, en büyük sayıyı içeren şıkkın sağındaki şık olmadığından dolayı işleme devam ediyoruz ve doğru cevabı son aşamada "7" olarak buluyoruz.

Aşağıdaki örnekte ise görüldüğü üzere çembersel modlama yöntemi ile çakışan şık en büyük sayıyı içeren şık olarak bulunmuş olunuyor. Bu yüzden doğru cevap "15" olmakta.

Aşağıdaki örnekte ise çembersel modlama ile bulunan şık en büyük şık değil. Bu yüzden hem çembersel modlama ile hem de "en büyük şıkkın sağındaki şık" yöntemi ile bu sorunun doğru cevabına ulaşılmış olunuyor.

Eğer şıklar küçükten büyüğe sıralı olarak verilmişse doğru cevap en küçük sayıyı içeren şık oluyor.

@Enjektör arkadaşımızın vermiş olduğu örnekte de çembersel modlama ve en büyük şık yöntemi durumu söz konusu.

quote:

Orijinalden alıntı: Enjektör

1 tanede ben baktım herhangi bir kitapçıktan yanlış yapmadım sanırım

----

Konuyla alakalı olarak @onurkillinc arkadaşımızın hazırlamış olduğu video:http://vimeo.com/21975689

----

@dogan23 arkadaşımız konuyu sade bir dille özetlemiş:

quote:

Orijinalden alıntı: dogan23

ÖSYM ne yapmış:

1-Önce soruları bir "ana kitapçıkta" hazırlıyor. Burada şıklar küçükten büyüğe sıralı. Mesela: a)1 b)2 c)4 d)7 şeklinde. (Bu kitapçık kimseye verilmemiş)
    2-Doğru şıkka dokunmayıp, yanlış şıkların yerini değiştiriyor. Mesela doğru şık b)2 olsun, şöyle yapıyor: a)7 b)2 c)1 d)4 (Bu kitapçık sonradan basına verilmiş)
    3-Adaya özel kitapçıkları hazırlarken, sadece şıkları kaydırıyor, karıştırmıyor. Mesela: a)4 b)7 c)2 d)1 (Bu kitapçık türevleri de öğrencilere verilmiş)

Böylece başlığı açan arkadaşın dediği şekilde, doğru cevaplar bulunabilir hale gelmiş.

Olayın özeti bu... Tabi bu kasıtlı mı yapıldı, değil mi bilemiyoruz.

Bu örnekler sadece sınavda şıkları sayısal değer içeren sorulardaki algoritmayı göstermektedir. Başka bir tartışmaya sebebiyet verme amaçlı değildir.

LYS'ye hazırlanan öğrencilerin sınav hakkındaki diğer söylentiler ile sınava hazırlık süreçlerinde kafalarını yormamaları, LYS'ye odaklanmaları gerekmektedir. Olay yargı sürecindedir ve araştırılmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kontratak -- 7 Nisan 2011; 0:57:07 >

• Beyler ÖSYM için GAME OVER diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feel The Difference -- 3 Nisan 2011; 23:32:28 >
  • Kriptoloji okusam kesin kazanırdım, iyi bir yeri.. Yine benim üniversitem var. Ya olmayanlar ne oalcak! Yazık vallahi yazık!
  • quote:

Orijinalden alıntı: kontratak

Çok fena bir şey keşfettim kitapçıklarda.

Şıkların yerleri devrederek değişiyor.

Yani basın kopyasındaki şıklar

A) 8    B) 9   C) 7   D) 6    E) 5

ise bu şıkların sıralaması değişmiyor ve sadece devrederek, diyelim ki, şu şekilde oluyor:

A) 9    B) 7    C) 6    D) 5    E) 8

Durum bu şekilde olduğunda da küçükten büyüğe sıralama sistemini aynı şekilde sırayla devrettirerek soruyu cevaplamış oluyoruz:

A) 9   B) 7   C) 6   D) 5   E) 8
         6       7        8         9        5

Yani doğru cevap "7" çıkmış oluyor.

Bu şekilde birkaç deneme sonunda doğru cevaba her kitapçıkta ulaşmış oluyoruz.

Konu şifrenin tamamen çözülmesi durumunu içerdiği için yeni bir başlık açma gereği hissettim. Bu haberi yayalım arkadaşlar.

Bunda bir şey yok

• quote:

Orijinalden alıntı: Gezen Bilir

Kriptoloji okusam kesin kazanırdım, iyi bir yeri.. Yine benim üniversitem var. Ya olmayanlar ne oalcak! Yazık vallahi yazık!

Haklısın. Kriptolog olmak gerekiyor bu devirde.
  • Hocam pekı bır aday dıger kıtapcıktakı soruyu bılmeden kac devrettıgını nerden bılcek?
    Yoksa ben mı yanlıs anladım yontemı?
  • Şifrenin adı, tutana kadar modlamaymış.
  • Odjlunu verin hemrn
  • quote:

Kriptoloji okusam kesin kazanırdım, iyi bir yeri.. Yine benim üniversitem var. Ya olmayanlar ne oalcak! Yazık vallahi yazık!

bu ne len ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cedriccan

Hocam pekı bır aday dıger kıtapcıktakı soruyu bılmeden kac devrettıgını nerden bılcek?

Bilmesine gerek yok. en fazla dört denemenin ardından tek şık çakışacak hale getirilebiliyor. Yani zaman kaybettirecek bir uygulama değil. Her soru için bir dakika fazlasıyla yetiyor, hatta artıyor bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CΛRNIVΛLE

quote:

bu ne len ?

Çok mu komik?
  • Headshot mı dyosunuz yani?
  • quote:

quote:

quote:

bu ne len ?

Çok mu komik?

kırmızı başlıklı er
  • kontratak kardeş bunu tek kitapçıkta denedin mi tüm sorular tutuyormu
  • quote:

quote:

quote:

quote:

bu ne len ?

Çok mu komik?

kırmızı başlıklı er

Gizli görevdeyim.

• bu olayı birden fazla kitapçıkta kanıtlayıp bildirmeliyiz
  • Yahu devretme işini bütün kitapçıklar elinizde olduğu için biliyorsunuz.Sınavda bunu nereden bilecek adam.Şıkkı kaç devir edeceğini nereden bilecek?

Ayrıca diğer konuda verilen ekran resimleri,ösymnin örnek olarak dağıttığı kitapçıktan alınmış ve bugün yayınlandı diyerek ortalığı karıştırma amaçlı yazılmıştır.Aynı linkten biz de indirdik,şıklar tamamen farklı,diğer konuda verilenle alakası yok.

Bu senin dediğin çembersel cart curt olayı hikaye.10 çeşit kitapçığı indirsen tabiki kafana göre yöntemler üretirsin,sınavda malesef tek çeşit kitapçık geliyor,bilgin olsun yani
  • Biri elide olan bir kitapçığı upload edebilir mi? Merak ettim bu konuyu doğru ise işler iyice karışır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kontratak

quote:

Orijinalden alıntı: Cedriccan

Hocam pekı bır aday dıger kıtapcıktakı soruyu bılmeden kac devrettıgını nerden bılcek?

Bilmesine gerek yok. en fazla dört denemenin ardından tek şık çakışacak hale getirilebiliyor. Yani zaman kaybettirecek bir uygulama değil. Her soru için bir dakika fazlasıyla yetiyor, hatta artıyor bile.

Kardeşim şu konuyu detaylı olarak açıklar mısın? Hatta yaz herkes Abbas'a mail olarak yağdırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: orkunby

Yahu devretme işini bütün kitapçıklar elinizde olduğu için biliyorsunuz.Sınavda bunu nereden bilecek adam.Şıkkı kaç devir edeceğini nereden bilecek?

Ayrıca diğer konuda verilen ekran resimleri,ösymnin örnek olarak dağıttığı kitapçıktan alınmış ve bugün yayınlandı diyerek ortalığı karıştırma amaçlı yazılmıştır.Aynı linkten biz de indirdik,şıklar tamamen farklı,diğer konuda verilenle alakası yok.

Bu senin dediğin çembersel cart curt olayı hikaye.10 çeşit kitapçığı indirsen tabiki kafana göre yöntemler üretirsin,sınavda malesef tek çeşit kitapçık geliyor,bilgin olsun yani

+1

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.