Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik KANDIRMACASI ! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
9
Favori
41.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lethe_57

eşim ve ben ayrı ayrı 100 er tl yatırıyoruz. ikimizde memuruz.

Ne mutlu. Darısı başımıza inşallah.
  • amin.
    peki bizim emeklilik konusunda zararımız olur mu?
  • quote:

amin.
    peki bizim emeklilik konusunda zararımız olur mu?

Ne gibi bir zarar? Olması için hiçbir neden yok. Tamamen normal emeklilik dışında gelişen bir olay.
  • bana verilen ödeme ve geri alma tablosunu ekledim.
    ben bu sisteme 23 yaşında girdim ve 33 yıl bu sistem kalırsam alacağımı iddia ettikleri para en altta gözüküyor.
    aylık katkı payı: 100
    yıllık net getiri : %10
    fon kesintisi : %2,75
    yönetim gider kesintisi : %3 olarak hesaplandı.

bunlara göre bu tablodaki acayiplik nedir ?

Bireysel Emeklilik KANDIRMACASI !
  • quote:

bana verilen ödeme ve geri alma tablosunu ekledim.
    ben bu sisteme 23 yaşında girdim ve 33 yıl bu sistem kalırsam alacağımı iddia ettikleri para en altta gözüküyor.
    aylık katkı payı: 100
    yıllık net getiri : %10
    fon kesintisi : %2,75
    yönetim gider kesintisi : %3 olarak hesaplandı.

bunlara göre bu tablodaki acayiplik nedir ?

Bireysel Emeklilik KANDIRMACASI !

öncelikle yıllık net %10 getiri gerçekçi bir rakam değil..

EGM'nin kendi sitesinde muhtemel birikim analizi var bence oradan bir bakın,
    adresi :http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=53

veya şirketlerin de hesaplama araçları var oralardan da bakarak öngörüler konusunda daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz..

bir kaç tanesi bu konu da var:
    http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-hesaplama.html

• merhaba arkadaşlar

bende garanti emeklilik e üye oldum. her ay 100 tl yatırıyorum. 3 yıl sonra çıkmak istersem istediğim an çıkabiliyorum. kesinti %1-2 dolaylarında imiş. gayet memnunum..
  • 35 yıl kalındığı taktirde 455000 tl mi olacak. yok canım
  • quote:

Orijinalden alıntı: caner282828

35 yıl kalındığı taktirde 455000 tl mi olacak. yok canım

vakof emeklilik böyle olacağını söylüyor.
  • he doğru 455 olmasada 355 olabilir. velevki 555 olsun 35 yıl sonra ne almayı düşünüyonki o kadarcık paracık kuruşla.,
    bir pisiklet alıp parkta pisküvit yenir heralda o parayla.
    bu arada 35 yıl sonunda 35 yıl paramızın kullanan bankalar holdinkler vurgunu vurmuş olmayacaklar mı.
    .
    yapılan katkı payı ödemeleri üzerinden bir kısım kesintiler yapılmaktadır:
    Giriş aidatı,
    Yönetim gideri kesintisi,
    Katkı payı ödemelerine ara verilmesi durumunda yapılan ek yönetim gideri kesintisi,
    Ara verme kesintisi
    ve
    Fon toplam gider kesintisi
    bu tür kesintilerdir.
    ENFLASYON KARŞISINDA TL NİN DEĞER KAYBI DA CABASI.
    herkes %25 devlet katkısına göz dikmiş durumda ama bunlardan hangisini karşılayabilecek takdirinize bırakıyorum.
    Dini yönden
    Faizli fonları seçtiysek zaten öbür dünyada yakamıza yapışır.
    20-30 yıl rahat edelim derken 20-30 bin yıl cezasını çekmek var işin ucunda.
    faizsiz fonlarda ne kadar getirir meçhul.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 22 Ağustos 2016; 16:53:17 >

• 10 yıl önce 7000 tl ye eski bir ev aldı babam. adamın üstüne yürüdük , eski püsgü ev yıkıntısına para mı verilir diye.
    meğersem haklıymış. devlet o evin yerine 2buçuk daire toki verdi.
    5 yıl önce bir arsa aldı, gelin yanımızdaki 3 arsayı herbirini 5000 tl ye sizlere alalım dedi. toplam 15bin tl. söz dinleyen kim.
    şimdi en kötü arsa 40bin tl.....3 arsa 120 bin tl...
  • bu son açıklanan taslakta iyi şeyler var gibi görünüyor. ne dersiniz?
    özellikle de anapara üzerinden değil de gelir üstünden stopaj alınması çok iyi bir gelişme.
  • Bankalar kan emici yarasalar gibi tepemizde uçuşuyor.
  • quote:

YKM
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaos25

quote:

YKM

???
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kaos25

quote:

YKM

???

YKM =Yediğimiz Kazıktan Memnunuz
  • 2008 yılının başlarında bir bankanın bireysel emeklilik şirketi tarafından arandım.O zaman konuşan şahıs 3 yılı doldurduğum zaman hiç bir kesinti olmadan ayrılabileceğimi vede giriş aidatı kesintisinin olmadığını söylemişti bunu çok net biliyorum ama ispat edemiyorum tabi.

Söylediği şartlarla çok cazip gelmişti tabi.Bide vergi avantajının olduğunu söyledi.Buda yatırdığınız her 100 tl'nin en az %15 ini geri almaktı.Karlı bir iş gibi gözüküyordu.Fakat işin aslı hiçde öyle değilmiş.(ben vergi avantajını gerektiği gibide kullanamadım çoğu zaman mutemete gönderemedim belgemi)

3 yılımı doldurup paramı alır çıkarım diyordum ama 3 yılım dolduğunda telefondaki şahıs şuan ayrılırsam giriş aidatı kesintisi (400 küsür lira) + şimdiye dek aldığım vergi iadelerinin (toplam biriken paranın %15 i) kesileceğini söyledi.Eğer 5 yılımı doldurursam giriş aidatı kesintisinin alınmayacağını belirtti.(beni bu sisteme sokmak için arayan kişi hiçde böyle demiyordu)

Şuan 5 yılımda dolmak üzere biraz önce yine görüştüm bu seferde giriş aidatının 4/1 ini alacaklarını vede %15 stopajı geri alacaklarını söylediler.Şimdiye kadar yatırdığım para 5600 tl biriken para 5900 tl e bununda %15 ini vede giriş aidatını düşersek vede daha başka bişi çıkarmazlarsa elime 4900 gibi bi para geçecek.

Yani işin özeti şu.Bu sistem resmen bankaların insanları dolandırması için çıkarılmış bir sistem.Bunu buraya yazmamdaki sebep başka arkadaşların bu insanların dediklerine itibar etmeyip aldanmaması.Girerken farklı çıkarken farklı bir sistem.Kesinlikle bulaşmayın...

• quote:

Orijinalden alıntı: dermani06

2008 yılının başlarında bir bankanın bireysel emeklilik şirketi tarafından arandım.O zaman konuşan şahıs 3 yılı doldurduğum zaman hiç bir kesinti olmadan ayrılabileceğimi vede giriş aidatı kesintisinin olmadığını söylemişti bunu çok net biliyorum ama ispat edemiyorum tabi.

Söylediği şartlarla çok cazip gelmişti tabi.Bide vergi avantajının olduğunu söyledi.Buda yatırdığınız her 100 tl'nin en az %15 ini geri almaktı.Karlı bir iş gibi gözüküyordu.Fakat işin aslı hiçde öyle değilmiş.(ben vergi avantajını gerektiği gibide kullanamadım çoğu zaman mutemete gönderemedim belgemi)

3 yılımı doldurup paramı alır çıkarım diyordum ama 3 yılım dolduğunda telefondaki şahıs şuan ayrılırsam giriş aidatı kesintisi (400 küsür lira) + şimdiye dek aldığım vergi iadelerinin (toplam biriken paranın %15 i) kesileceğini söyledi.Eğer 5 yılımı doldurursam giriş aidatı kesintisinin alınmayacağını belirtti.(beni bu sisteme sokmak için arayan kişi hiçde böyle demiyordu)

Şuan 5 yılımda dolmak üzere biraz önce yine görüştüm bu seferde giriş aidatının 4/1 ini alacaklarını vede %15 stopajı geri alacaklarını söylediler.Şimdiye kadar yatırdığım para 5600 tl biriken para 5900 tl e bununda %15 ini vede giriş aidatını düşersek vede daha başka bişi çıkarmazlarsa elime 4900 gibi bi para geçecek.

Yani işin özeti şu.Bu sistem resmen bankaların insanları dolandırması için çıkarılmış bir sistem.Bunu buraya yazmamdaki sebep başka arkadaşların bu insanların dediklerine itibar etmeyip aldanmaması.Girerken farklı çıkarken farklı bir sistem.Kesinlikle bulaşmayın...

eski haliyle çok kötü şartları vardı. yeni sistem daha iyi koşullar getiriyor. yanlış hatırlamıyorsam meclisten geçti. o %15'lik stopaj artık yok. daha doğrusu erken çıkanlar için sadece gelir üzerinden alınacak. devletin katkısı ise herkese primin %25'i şeklinde olacak. ama bu rakam ancak emeklilik yaşı doluğunda alınabiliyor. erken ayrılma durumlarında yıllara göre kesintiler uygulanıyor.

kısacası sistemden çıkmak için acele etmeyin. şu yeni sistemin detayları bir belli olsun ona göre karar verirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 27 Haziran 2012; 22:27:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

Orijinalden alıntı: dermani06

2008 yılının başlarında bir bankanın bireysel emeklilik şirketi tarafından arandım.O zaman konuşan şahıs 3 yılı doldurduğum zaman hiç bir kesinti olmadan ayrılabileceğimi vede giriş aidatı kesintisinin olmadığını söylemişti bunu çok net biliyorum ama ispat edemiyorum tabi.

eski haliyle çok kötü şartları vardı. yeni sistem daha iyi koşullar getiriyor. yanlış hatırlamıyorsam meclisten geçti. o %15'lik stopaj artık yok. daha doğrusu erken çıkanlar için sadece gelir üzerinden alınacak. devletin katkısı ise herkese primin %25'i şeklinde olacak. ama bu rakam ancak emeklilik yaşı doluğunda alınabiliyor. erken ayrılma durumlarında yıllara göre kesintiler uygulanıyor.

kısacası sistemden çıkmak için acele etmeyin. şu yeni sistemin detayları bir belli olsun ona göre karar verirsiniz.

teşekkürler

• Yeni sistem eskisinden daha iyi değil aslında daha kötü de değil yani böyle bir genelleme yapmak mümkün değil.Özellikle yıllık brüt maaşı yüksek yüksek vergi diliminden vergi ödeyen maaşlı çalışanlar için yeni sistem daha az avantaj içeriyor gibi gözüküyor.

Yeni sistemde yüz lira yatırdığında devlet 25 lira verecek yani hesapdaki 125 liranın 25 lirasınını (yani %20'sini devlet karşılıyor ) Eski sistemde %20'lik vergi diliminde 125 lira yatırdığında %20'sini geri alıyordun yani yine yirmibeş lirayı devlet veriyordu ama %27 lik vergi dilimine ulaşan biri için hesaba 125 lira yatırdığında vergi avantajı 34 lira civarı (yani doksan lira sen yatırıyorsun 34 lira devletten geliyor bugünkü hesaba göre %40'a yakın bir devlet katkısına ulşabiliyorsun.Sonuç olarak eski sistemde yüzde kırka yaklaşabilen devlet katkısı bu sistemde % 25'e sabitlenmiş oldu.

Burada denilebilir ki bu sistemde de sadece kardan stopaj kesilecek eskidenerken çıkma durumunda %15 kesintiye ana para da dahildi ama şu var eski sistemde devlet katkısı aylıktı ve sistemde ne kadar kalırsan kal vergi avantajı sayesinde katkıyı alıyordun %20-40 civarı bir katkıya karşılık %15 kesinti oluyordu yeni sistemde zaten sistemden ilk üç yıl içinde çıkarsan beş kuruş devlet katkısı alamayacaksın 3-6 yıl arası sistemde kalırsan da alacağın katkı yüzde yirmibeşin yüzde onbeşi yani anaparanın %3.75'i civarı olacak.Sonuç olarak sistemden kısa-orta vadede ayrıldığında tıpkı eskiden olduğu gibi ciddi zarar etme olasılığı mevcut çünkü sistemin en büyük artısı olan devlet katkısı ilk 6 yıl için sıfır yada sıfıra oldukça yakın olacak.Ana paradan kesinti olmayacak ama eskiden her ay cepinize giren devlet katkısı da olmayacak ki bürüt maaşınız çok düşük değilse yani yılın büyük kısmında %15'den gelir vergisi ödemiyorsanız %20 ve %27'lik vergi dilimin görüyorsanız eski sistemde ki vergi avantajınız yüzde onbeşlik kesintiye rağmen azalmakla birlikte devam edecekken yeni sistemde kısa vadede devlet katkısı olmayacak.Bu arada yönetim gideri erken ayrılmada ödenecek çıkış ücreti hala baki olduğu için kısa süreli sistemde kalanların zararı eskisinden de büyük olabilir.

Yeni sistemden geliri olmadığı halde sisteme girmek isteyen ev hanımlrı gibi kişiler yada gelirlerine göre maaşı düşük gözülen özel sektör çalışanları daha fazla fayda sağlayabilir.Devle memurlarının özellikle brüt maaşı yüksek olanları için yeni sistem biraz dezavantajlı olabilir yada eskisi kadar avantajlı olmayabilir.Ama asıl konuya gelirsek sistemden erken ayrılanlar için yeni sistemde eski sistem kadar hatta belkide daha fazla dezavantajlı.

• ben sisteme 2004 yılında ilk girenlerdenim..8 yılımı tamamladım 38 bin civarı bir birikimim var.(ara ödemelerde yaptım)konuya hakim olan arkadaşlar zaten gerekli açıklamaları yapmışlar.benip dikkat çekmek istediğim konu yatırım miktarı..aylık 80-100 tl yatırıp mucize beklememk lazım..birikiminiz ne kadar artarsa yatırım yaptığınız fonlardan gelen gelirde o kadar artıyor.örneğin hesabınızda toplam 3 bin tl varsa ve fonlarınız %2 değer kazansa bunun size getirisi cüzzi olacaktır..ancak hesabuınızda 50-60 bin tl varsa %2 lik bi artış size ciddi getiri sağlar..ben sisteme aylık 3-5 bin tl yatıranlarda gördüm.aslında olayda bu zaten ne kadar ekmek o kadar köfte..bizler sınırlı bütçemizi zorlayıp ufak tefek bir şeyler kazanmaya çalışırken asıl voleyi elit kesim vuruyor herzaman olduğu gibi.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.