Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (205. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
11.452
Cevap
593
Favori
2.274.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 203204205206207
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Gözümü korkuttunuz, peki siz kaç inceltme önerirsiniz ? Resimler belli olmuyorsa tekrar çekebilirim.

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!
    GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

• Çinden yani Aliexpressten cakma rayban Gözlük sipariş etsem onların camları güvenli değildir dimi. Peki sipariş ettiğim gözlüğe kendim cam taktirsam uyar mi. Yaklaşık kaç tl ye mal olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mahone17 M kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar gözlük alacağım sizden yardım bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahone17

Merhabalar

Gözlüğümü değiştirmeyi düşünüyorum. Göz numaram miyop (-) 4,5 civarı. (1,5 yıl önce 4,25 - 4,50 imiş)

Kemik çerçeve gözlük almayı planlıyorum, kemik ve göz numarası göz önünde bulundurularak:

1) Organik camda 1,61 mi 1,67 mi almalıyım? yoksa daha yüksek mi. Burada okuduğum index yükselince abbe değeri düşüyormuş. O yüzden kararsız kaldım 1,61
    ile diğerleri arasında çok fark olur mu hem kalınlık hem abbe değerleri bakımından. 1,61 inceltme indexini ifade ediyor demi.

2) Kaliteli optikçiyi nasıl bulacağım. Bir AVM'de iki gözlükçüye girdim abbe değerleri kaç diyorum abbenin ne olduğunu bile bilmiyorlar. Sonuçta AVM içi pahalı dükkanlar bunlar. Ben gözlükten önce gözlükçüyü nasıl seçeceğim. Anadolu yakasında oturuyorum. Profesyonel bir gözlükçü tavsiyeniz varsa memnun olurum.

3) Organik cam istiyorum. Hoya'yı çok duydum ve tora fiyat performans iyi gibi. bu numaralarda bu camları önerir misiniz ve çift camın fiyatı ne kadardır?

4) Camla birlikte bir çok kavram söyleniyor forumda. Sertifika, zarf, kart, garanti belgesi bunlar hep farklı şeyler mi ? Camın yanında ne isteyeceğim tam anlamadım.

5) Kemik çerçeve marka tavsiyeniz var mıdır?

Teşekkürler paylaşımlar için.

Merhaba
    Genel olarak avm deki optik mağazaları satışa yönelik işi bilmeyen elemanları alırlar 2 haftalık bir eğitim sürecinden sonra satışa başlatırlar. bilgi teknik hak getire. Amaç satıştır halbuki optik işi cep telefonu alınıp satılan bir yer gibi yada küçük ev aletleri satılan bir yer gibi değildir. Daha çok sağlık işidir ihtiyaç olan ürünü hastaya sunmak gerekir. Avmde bunun böyle olmadığını anlamanız güzel.
    ince ve estetik bir cam istiyorsanız abbe den vazgeçip 1,67 yada en ince organik cam olan 1.74 indeksi tercih etmelisiniz hem biraz ince olsun hemde abbesi yüksek olsun derseniz 1.61 biçilmiş kaftan.
    indeks yükseldikçe camın inceliği ve fiyatı da artar düştükçede orantılı olarak azalır.
    genellikle kaliteli cam aldığınızda camla birlikte size kredi kartı şeklinde adınızın ve numaralarınızın yazdığı sertifika verilir. isterseniz zarflarıda verirler istemezseniz vermeyebilirler. hepsi aynı kapıya varır.

• quote:

Orijinalden alıntı: KinqElessar

Merhaba,

Göz numaralarım büyüdü. Yeni gözlük+çerçeve almak istiyorum.

Yıllardır fotokromik cam kullanıyorum. Gözlerim ışığa hassas olduğundan gayet fonksiyonel oluyor. Yine fotokromik cam istiyorum.

Önceliklerim:

1.) Çizilmesin. (Özensiz kullanıyorum genelde 2 aya çiziliyor. Sonra gözlüğe takmak istemiyorum.)
    2.) Net görünü versin. Abbe değeri vb. (Pek anlamam ama) iyi olsun.
    3.) Camlar çabuk kararıp açılsın ama karardığında tam kararsın.
    4.) Çabuk lekelenmesin.

Numaralar -1.25 / -1.25 şeklinde. Astigmat yok. Dolayısıyla cam ince olacaktır zaten ama bir kere 0.75'lik camım normalden daha kalındı. O tarz bir cam istemiyorum.

En son aldığım cam (VisionArt) çizildi ve çok çabuk lekeleniyordu. Aynı sorunu yaşamak istemiyorum. Net görmek istiyorum artık
    Anti-Refle gibi özel kaplamaların hepsi olsun.

Bütçe 400 civarı olabilir. Fakat daha kaliteli varsa biraz daha çıkabilirim.
    Alabileceğim en iyi cam hangisidir?

ekonomik olsun isterseniz stok essilor transitions7 crizal alize kaplama
    Çizilme konusunda daha da iyi olsun isterseniz üretim essilor transitions7 crizal Forte kaplama
    edit: inceltme yapmaya gerek yok 1.50 indeks inceltmesiz cam tercih edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prokopi -- 15 Mart 2015; 23:45:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: trizor

bende eski gozlugumun cok eskimesi nedeniyle yeni gozluk aldim. ama sikinti su ki yeni gozlukle inanilmaz bas agrilari ve mide bulantilari cekiyorum kullaninca

ama aldigim yeni gozluk su an kullandigim lens ve eski gozlugumle ayni numara yani 4 senedir ayni numara gozlerim. (sol 0.75 miyop 0.25 astigmat, sag 1.25 miyop) camda astigmat yok

cerceveyi degistirdim daha buyuk bi cerceve aldim camlarinda odagini numarasini kontrol ettirdim hersey dogru gozukuyor fakat

boyle yururken etraf donuyor sanarsiniz sarhosum, ciddi anlamda kendi gozumden buyuk numara takmisim gibi hizli hareketlerde kesinlikle gorme kabiliyetim 0 a dusuyor, gozlugu cikarinca sendeliyorum o derece

sorun yok dedi doktorda diger optikcilerde, ben anlamadim bu isi sizce neden olabilir? alisma desen hem ayni numara hemde 1 ay oldu hala inanilmaz bas agrisi mide bulantisi yapiyor

etrafa camın en üst tarafından baktığınızda bu durum düzeliyor yada camın herzaman baktığınız yerinden bakarken saplardan tutup kulağınızdan daha yukarı doğru kaldırdığınızda görüşünüz düzeliyorsa Muhtemelen montaj yüksekliği hatası yapılmıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: samsaka

quote:

Orijinalden alıntı: lion_koc

Bugün sizlerle bugüne kadar pek değinilmemiş ve internet ortamındada az sayıda kaynağın olduğu bir konuya değineceğim.Konuö öncelikle gözlük değil gözlük
    camları ile ilgili...Biraz gözlük ile ilgili bilgi vermek gerekirse;

Gözlüğü ilk bulan kişinin kim olduğu bilinmiyor. İnsanlık tarihinin büyük teşekkür borçlu olduğu, bu parlak buluşu gerçekleştiren kişinin kim olduğu bütün

araştırmalara rağmen hala sırrını koruyor. Bu kişinin 1250 veya 1280 yıllarında Venedik'te yaşamış olması büyük bir olasılık, çünkü 13. Yüzyılda, Ortaçağda

Venedik, İtalya'da cam üretimiyle ünlü olan bir yerdi.

İlk gözlüklerin mercekleri konveks, yani dışbükeydi ve sadece yakını görme problemi olanların işlerine yarıyordu. Uzağı görme sorunu olanların derdine çare

olacak konkav (içbükey) merceklerin üretilmesi için yüzyıl geçmesi gerekecekti. Görüldüğü gibi gözlüğün tarih içindeki gelişmesi oldukça yavaştır.

Uzağı görme sorununu yani miyopluğu düzeltecek merceklerin ancak 15. yüzyılda yapılabilmesinin sebebi o tarihlerde, gözlüğün daha çok yakını okuma amaçlı

kullanılması, uzağı görememenin o kadar önemsenmemesi ve içbükey merceklerin imalinin daha zor ve pahalı olmalarıydı.

Gözlük icat edildikten ancak 350 yıl sonra düşmeden yüzün ortasına tutturulabildi. Aslında bu gözlük tarihindeki en son ve önemli buluştu. Edward Scarlett

1730'da Londra'da sabit gözlük sapını icat etti. Saplar kafaya göre ayarlanabildiği için gözlük burun üzerine daha az ağırlık yapıyor, düşme tehlikesi de

önlenmiş oluyordu.

Ancak tüm bu yavaş gelişmeye karşın gözlüğün insanlığa hizmeti büyük oldu, en azından onların yaşama bağlılıklarını arttırdı. Matbaanın icadından, basılan

kitap ve gazete sayısının artmasından sonra gözlük lüks olmaktan çıkıp tam bir ihtiyaç oldu.

14. Yüzyıl ortalarında İtalyanlar gözlük camlarına belki şekillerindeki benzerlikten dolayı 'mercimek' anlamında 'lenticchie' adını verdiler. İngilizcesi

de 'lentis' olan mercimek, yaklaşık iki yüzyıl gözlük camı anlamında da kullanıldı. Günümüzde kullanılan 'lens' adının kökeni de bu sebeple mercimeğe dayanıyor.

İlk gözlükçü dükkanı 1783'de Philadelphia'da açıldı. Francis Mc Allister dükkanında gözlükleri bir sepetin içine yığıyor, müşteriler de bunları tek tek

deneyerek gözlerine uygun geleni alıyorlardı.

Şimdi ise biraz camdan bahsedelim;

Camın tarihi 5000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Arkeologların yaptıkları kazılarda Neolitik çağlara ait cam veya cama benzer maddelerden yapılmış süs

eşyaları bulunmuştur. Fakat camın ilk önce nerede ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak ortaya konulamamıştır.

Bir rivayete göre Fenikeli tacirler Belus Nehri kıyılarına taşıdıkları nötron (Soda karbonatı) yükleriyle kamp kurarlar ve kamp ateşinin üzerine koydukları

yemek kaplarını nötron bloklarla ateşin üstünde tutarlar. Ertesi gün uyandıklarında çok şaşırırlar. Ateş, nötron ve kumu eriterek o ana kadar görmedikleri

o gizemli maddeyi, camı oluşturmuştur. Bu hikaye muhtemelen camın ilk yapımı sırasında kullanılan bu kumun popüler olması ile alakalı olmalıdır.

Bununla birlikte bulunan en eski cam parçaları M.Ö. 3500 yıllarında Mısır ve Mezopotamya’dadır. Asıl cam işlemeciliği Mısırlıların üfleyerek cam eşyaları

oluşturma yönteminden sonra gelişmiş ve yayılmıştır. Üzerinde tarihi yazılı en eski cam M.Ö 1551-1527 yıllarında yaşayan Firavun Amen Hatepe ait bir

boncuktur.

Türkiye'de ise camcılık ilk kez gözboncuğu üretimi olarak İzmir-Görece köyündeki ustalar tarafından gerçekleştirilmiştir. Anadolu'nun her tarafında

temelinde nazar inancı olan cam boncukları görmek mümkündür. Sonraları cam üretimi, özellikle Selçuklular 'dan başlayarak gelişmiş ve İstanbul'un fethi

ile, İstanbul ve çevresinde pek çok cam imalathanesi kurulmuştur. Cam yurdumuzda ancak altın yıllarını 20. y.y. da yaşamaya başlamıştır.

Bu temel bilgilerden sonra önemli olan göz + görme kalitesi + optik camın performansıdır.Gözlükçümüzden isteyebileceğimiz optik camların

1.Nasıl olması gerektiği
    2.Hangi kalitede olması gerektiği
    3.Markaların aralarındaki faRkların ne oldUğu
    4.Gözlükçüye gittiğimizde gözlükçünün esiri olmamayı
    5.Gözlük camı seçerken nelere dİkkat etmemiz gerektiği

gibi bilgileri burada anLatacağım.

ORGANİK CAMLAR
    Önemli olan gözlüğün hafif olması ve camların kırılgan olmaması ise bu camlar seçilmelidir. Bu camlar mineral camlara nazaran daha hafif ve sağlamdır.

POLİKARBONAT CAMLAR
    Bu camlar genellikle koruyucu gözlük olarak kullanılırlar , darbelere karşı dayanıklı ve serttir.Organik camlara nazaran darbelere karşı

6-7 kat daha dayanıklıdırlar.

MİNERAL CAMLAR
    Mineral camlar sert hammaddelerle üretilirler yüksek ışık geçirgenliği , ısıya karşı dayanıklılık , kolay çizilmeme gibi özelliklerinden dolayı tercih

edilirler. Bu camlar fabrika ortamında renklendirilerek de kullanılabilir. Renkli camların kullanım alanları farklılık gösterir.

YEŞİL Yeşil renk günlük kullanım için en ideal renktir,gözü zorlayan parlak ışığı azaltır ve renklerin kendi doğallığında görülmesini sağlar.

SARI Güneşe karşı gerçek koruyuculuğa sahip değildir,az ışıklı ortamlarda,alaca karanlıkta,gece araba kullanılırken ve sisli havalarda görüşü arttırır

ve sürücü gözlüğü olarak bilinir.

KAHVERENGİ Günlük kullanım için idealdir, kontrast arttırıcı özelliğe sahiptir

GRİ Genel amaçlı kullanım için renklerin en idealidir. Doğru ve kusursuz bir görüşe olanak tanır, kontrast artırıcı özelliği olmamasına rağmen , gerçek

renklerin algılanmasına kolaylıkla imkan sağlar.

KIRMIZI Avcılık veya kayak spor unda önerilir , düşük ışık ta görüntünün algılanmasında derinlik sağlar.

FOTOKROMİK CAMLAR

Kolormatik camlar olarak bilinirler , numaralı gözlük kullananların ışık rahatsızlıklarını gidermek için kullanılır,koyulaşıp beyazlaşabilme özelliğinden

dolayı tek gözlük kullanmak isteyenler için idealdir ama renginin açılmasının zaman alması da dezavantajıdır. UV ışınından gözleri yeterince korumazlar

bunun için UV filitreli fotokromik camlar tercih edilmelidir.

POLARİZE CAMLAR

Polarize filtre sadece bir düzlem yönündeki ışığın geçmesine izin verir yüksek polarizeli camlar sayesinde parlamalar engellenerek ışığın göze ulaşması

sağlanır,polarize güneş gözlükleri kullanılarak , parlama ve yansıma % 99 oranında ortadan kalkar ve bununla ilgili rahatsızlıklar giderilir.

LENTİKÜLER CAMLAR

Gözlük kullanılıcılar yüksek numaralı camlardan rahatsız olurlar ,gözün dışarıdan görünümünün çok farklı olması , normalden daha ağır olmaları , estetiksel

bozukluk bunlardan bazılarıdır, bu sorunları ortadan kaldırmak için üretilen özel camlara lentiküler camlar denir. Camların orta kısımlarında dioptrik güç

vardır ama kenar kısımlarında herhangi bir dioptrik güç bulunmaz sadece çerçeveye montaj için kullanılır.

YÜKSEK İNDİSLİ CAMLAR

Miyop , Hipermetrop veya Astigmat camlarda numara 2.00 dioptriyi geçtiğinde camın kenar ve orta kısımlarında kalınlaşmalar meydana gelir ve bununla

birlikte camın ağırlığı artar ve gözlüğün burun üzerindeki baskısıda artar bu durum gözlük kullanılıcıları tarafından hiç istenmeyen bir durumdur. Bu

yüzden yüksek indisli ( 1.6?1.7?1.8) ve 8.00 dioptriyi geçtiğinde (1.9) indisli camlar kullanılarak camlar daha ince , daha hafif ve daha iyi görüş

sağlayan duruma getirilebilir.bu camlarla birlikte ideal çerçeve seçimiyle 8.00 dioptrili bir camın kenar kalınlığı 2.00 dioptrili bir camın kenar kalınlığına indirgenebilir.

BİFOKAL CAMLAR

Uzak ve yakın için ayrı ayrı gözlük kullanmak yorucu ve sıkıcı bir iştir işte bifokal camlarla bu işlem tek gözlükle yapılabilmektedir ancak bifokal

camlarda sadece uzak ve yakın alan görüşüne izin vardır orta görüş yoktur.

TRİFOKAL CAMLAR

Bifokal cam a ilave olarak yakın segment üzerine uzak ve yakın dioptri ortası bir numara ilavesi yapılarak elde edilir amaç orta görüşüde sağlamaktır,

fakat hiç estetik olmamasından dolayı fazla tercih edilmezler ayrıca geçişleri çok serttir.

PROGRESSIVE CAMLAR

Uzak , Orta ve Yakın görüş için en estetik ve en ideal çözümdür . Görüntü aralarında atlama yapmaz,yumuşak geçiş noktalarına sahiptir , kişi bakmak ve

görmek istediği objeyi zorlanmadan atlama sorunu olmadan elde edebilir.Ayrıca cam üzerinde kesitler bulunmaması nedeniyle dışarıdan görünüşü tek tip cam

gibidir..

Bu camlar fotokromik, organik, polıkarbon, mineral AR kaplamalı v.s kişinin ihtiyaçlarına göre üretilebilmektedir.

Öncelikle piyasada var olan optik gözlük camları kalitesiyle bilinen hoya,zeiss,rodenstock,shamirlens,essilor,seiko,rupp+hubrach,bbrg ve kodaktır.Bunlardan
    Türkiye şartlarında en çok hangisi satılıyor derseniz ben "hoya ve zeiss"derim.Hoyayı Merve optik,Zeiss'ı ise cemfa optik türkiyeye getirmekte ve ikiside
    yılların marKası.Daha çok hOyanın satışlarınIn fazla olduğunu piyasadan öğrendiğim kadarıyla gözlÜkçüler daha yüksek oranlarda kazancınIn olduğunU belirttileR.
    Hoya markası Japon,Zeiss Almandır.Bu iki markanın üzerinde daha çok durarak Türkiye şartlarında alınabilecek en iyi optik camları anlatacağım.

Markaların 2010 kazancı

Hoya

Hoya Vision Care
    Founded: 2000
    HQ./Main Lab Location: Lewisville, Texas

No. of Locations: 22
    No. of Employees: 1,200

Antonio, Hoya San Diego, Hoya Seattle, Hoya St. Louis.
    Key Markets: National
    2010 yılı yaklaşık Net Kazancı: $212 million
    Rx Satışları: $180 million
    No. of Rx Jobs/Day: 11,200
    Percentage of Uncut Jobs: 18%
    www.hoyavision.com

Zeiss

Carl Zeiss Vision Laboratories
    Founded: 2000
    HQ./Main Lab Location: San Diego, Calif.
    No. of Locations: 18
    No. of Employees: 1,090
    Key Executives: Joe Donahoe, Dave Delle Donne, David Jochims
    Owner: Carl Zeiss Vision
    Key Markets: Nationwide
    2010 Est. Net Kazancı: $162 million
    Rx Satışları: $155.5 million
    No. of Rx Jobs/Day: 10,870
    Percentage of Uncut Jobs: 25%

www.vision.zeiss.com

Bu iki firmanın artıları ve eksileri

hoya

+ucuz
    +distrübütör fiyat avantajı
    +made in japan
    +dünyanın en sağlam organik camı
    +dünyanın en iyi ve uZun ömürlü kaplama üreticisİ(superhivision ev hi vision longlife)
    +camın yıllar geçtikten soNra sararmaması
    çok kaliteli ürÜnleRi olmAsı,if 2008,2010 yılı ödüllerinin sAhibi
    +her camına minumum 2 yıl garanti vermesi
    +ilk defa kırılmaz cam üretmiş olması(bu rimless yani çerçevesiz gözlükler için avantaj)
    -diğer marka camlara göre inceltmede biraz fark olması
    -camın ışığa bakıldığında niteliğinin sarı olması(bunu beyaz bir kağıda iki camı koyarakta anlayabilirsiniz)

zeiss

+made in germany
    +kaplamasının kaliteli oluşu(loutec)
    +her camına 3 yıl garanti vermesi(belli koşullarda)
    -camın niteliğinin beyaz olması
    -gereksiz pahalı olması
    +memnuniyetsizlik halinde kısa süreliğinde değişime gidebilmesi(özel durumlarda)
    -individual tip camların fasafisodan oluşması

Kısa bir değerlendirme yaptık peki camı seçerken neye dikkat edicez ?

1.Gözlük camı diyoptrisi 3 ve üstündeyse 1.60(%40) ve daha üstü inceltmelerin gerektiği için seçebilirsiniz.
    2.Bunu yaparken kataloglardan bakarak ve internet ortamında abbe değerine çok önem verin.
    3.Eğer son kullandığınız gözlük camınız çok yüksekse ve incelik sizin için birincil amaç taşıyorsa abbe değerini ikinci plana atabilirsiniz
    4.Seçtiğiniz camlar için mutlaka sigortanın karşıladığı miktarı öğrenin ve indirim yaptırın.Bazı zamanlar bağkur daha avantajlı olmakta.
    5.Seçtiğiniz gözlük ve camınızın faturasında kesinlikle ayrıntılı bir şekilde gözlük ve camın isminin markasının modelinin yazılmış olduğunu teyit edin.
    6.Faturadaki gözlük ve camın net yazılmamasının nedeni gözlük için gözlükçülerin %18,cam için %8 kdv ödemek zorunda olmalarıdır.
    7.Gözlük değil camı en önemlisi olduğu için teslim alırken markalı hologramlı camları,aynı zamanda cama ait özel kartları almayı unutmayınız.
    8.Genelde zincir mağazalardan alışveriş yapmanız sizin o mala olan güveninizi arttıracaktır.Bilinmedik yerlerden alışveriş yapmayın.
    9.Unutmayın yurtdışında camlar çok ucuz.Bunun için basit bir araştırma yapabilirsiniz.Çok kar var diyenler olabilir haklılar.

Standart Asferik Cam,Asferik Cam ve Biasferik Cam Farkı ve Görüş Genişliğine etkisi

Aslında burda bu 3 cam tipini şöyle açıklayabilirim;Sınavdasınız ve yanınızdaki kağıda bakmak istiyorsunuz ama kafanızı çevirmeden bir türlü net olarak kağıdı göremiyorsunuz.İşte tam bu noktada o kağıdı görememeninizin nedeni aslında aldığınız cam tipinin asferik yüzeyinin standart asferik yüzey çeşidinde olmasıdır.Bi asferik cam yüzeyleri camların her iki tarafına eşit olarak uygulanmakta ve camda görüş kapasitesi bu sayede %77 artmaktadır.Bi asferik yüzey camlar masa gibi düzdür ve standart asferikler konkav yüzeydedir.Elinize aldığınızda bir camın asferik mi yoksa biasferikmi olduğunu anlayabilirsiniz.Örneklerle gösterecek olursak;

Peki ya gözlük seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Piyasada bulunan gözlük çerçevelerinin yapısal özellikleri

Alüminyum:güçlüdür ve hafiftir fakat rahatlık sunmaz.
    Ruthenyum:Çizilmelere karşı dayanaklıdır,güçlüdür ve rahattır fakat çok pahalıdır.Korozyona karşı dirençlidir.
    Memory Metal:Bu tip gözlük çerçeveleri süper güçlü titanyumdan ve nickel alaşımdan üretilmektedir.Ve en önemli özelliği kırılmaz ve esnek oluşudur.
    nickel:yumuşak ve güçlüdür.Korozyona karşı etkilidir.
    nickel silver:avrupada çok popülerdir.Pilotlar kullanır.Dayanaklıdır.
    Berilyum:güçlü,hafif ve dayanaklı bir metaldir.Nasa tarafından kulanılmaktadır.Maliyeti çok yüksektir.
    Titanyum:Çok pahalıdır.Yüze fit uyumu vardır.Çok hafiftir ve çok dayanıklıdır.Korozyona karşı direnci mükemmeldir.
    Monel:Çoğu zaman gözlük çerçevelerinde kullanılmaz çünkü eğilip bükülmesi ve cama uygulanması zordur.Korozyona karşı dayanıklıdır.
    Stainless Steel(Paslanmaz Çelik):Rahatlık,dayanıklılık için kullanılabilinir.
    Cobalt:Pahalıdır fakat bir titanyum kadar değildir.Hafiftir ve korozyona karşı dayanaklıdır.

Abbe değeri

Yükseği iyidir,düşüğü o kadar kötüdür.Ortası makbuldür.Aşağı yukarı abbe değeri görme keskinliğimizi gösterir.45 abbe değeri olan bir gözlük camı ile 30 abbe değeri olan bir cam mukayese bile edilemez.Oyüzden gözlükçülerde kataloglardan herzaman mümkün mertebe yüksek abbe değerli olanlara bakınız.Fakat unutulmaması gereken birşey var.O da ne kadar yüksek indeksli cam isterseniz o kadar düşük abbe değerli camla karşılaşırsınız.O yüzden mümkün mertebe ortasını almaya bakın siz.

Abbe değerleri kıyaslama

Düşük abbe değerli cam aldığınızda görme kaliteniz bu şekilde olacaktır.

Yüksek abbe değerli cam aldığınızda ise görme kaliteniz daha iyi olacaktır.

Anti refle kaplamanın önemi ve farkı

Kimi zaman göz derecemiz ilerlemesede akşam vakti araba ışıklarının dikey veya yatay olarak yansıdığını görürüz.İşte bu ışıma aslında uzun süredir kullandığınız camlarınızın kaplamasının artık ömrünü doldurduğuna bir işarettir.Örneklerdede görebileceğimiz üzere foto çekindiğimizdede aynı parlama olacaktır.

Unutmayın göz en önemli organlarımızdan.Sınav esnasında,araba sürerken,yolda yürürken kim rahat görmek istemezki ?

kayınvalidenin gözlük çerçevesi kırıldı camlarına bir şey olmamıştı. colormatik cam falan yenisine baya yüksek fiyat söylediler. Bir optikçi bu camlara uygun bir çerçeveye camları takabileceğini söyledi biz de işimiz görülsün beklemeyelim gerekirse sonra yeni bir gözlük daha yaptırırız mantığıyla akşam vakti olur dedik. adam yakın bir çerçeveye mineral kolormatik -6 olan camları hafiften keserek taktı. ben 30 yıllık optikçiyim odak noktasına falan hiçbir şey olmaz dedi. ancak içimizde şüphe oluşmadı değil. bilgisi olan var mıdır bu konuda? kayınvalide gözlüksüz nerdeyse hiç görmüyor yeni gözlüğünü takınca görmede bir sıkıntı yok dedi..

gözlükçü 30 yıldır bu işi yapıyorsa ve kayınvalideniz de görmede bir sıkıntı yok dediye bize güle güle kullansın demek düşüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

Orijinalden alıntı: KinqElessar

Merhaba,

Göz numaralarım büyüdü. Yeni gözlük+çerçeve almak istiyorum.

Yıllardır fotokromik cam kullanıyorum. Gözlerim ışığa hassas olduğundan gayet fonksiyonel oluyor. Yine fotokromik cam istiyorum.

Önceliklerim:

1.) Çizilmesin. (Özensiz kullanıyorum genelde 2 aya çiziliyor. Sonra gözlüğe takmak istemiyorum.)
    2.) Net görünü versin. Abbe değeri vb. (Pek anlamam ama) iyi olsun.
    3.) Camlar çabuk kararıp açılsın ama karardığında tam kararsın.
    4.) Çabuk lekelenmesin.

Numaralar -1.25 / -1.25 şeklinde. Astigmat yok. Dolayısıyla cam ince olacaktır zaten ama bir kere 0.75'lik camım normalden daha kalındı. O tarz bir cam istemiyorum.

En son aldığım cam (VisionArt) çizildi ve çok çabuk lekeleniyordu. Aynı sorunu yaşamak istemiyorum. Net görmek istiyorum artık
    Anti-Refle gibi özel kaplamaların hepsi olsun.

Bütçe 400 civarı olabilir. Fakat daha kaliteli varsa biraz daha çıkabilirim.
    Alabileceğim en iyi cam hangisidir?

ekonomik olsun isterseniz stok essilor transitions7 crizal alize kaplama
    Çizilme konusunda daha da iyi olsun isterseniz üretim essilor transitions7 crizal Forte kaplama
    edit: inceltme yapmaya gerek yok 1.50 indeks inceltmesiz cam tercih edin

Essilor forte dediğiniz ne kadar yaklaşık hocam? Bir de bu Zeiss, Nikon, VisionArt vb. kıyaslayabilir misiniz?

• prokopi kullanıcısına yanıt
    Prokopi, cevabınız için teşekkür ederim.

-4,5 ve kemik çerçevede 1,61 ile 1,67 çok fark eder mi acaba ? Kemik çerçeve olunca kenar kalınlıkları çok fark etmez diye düşünüyorum, geriye ön taraftan bakınca gözüm nasıl gözükecek. Eğer dışardan bakılınca 1,61 ile 1,67 çok farketmeyecekse elbette 1,61 i tercih ederim abbeden dolayı. Sonuç olarak benim numaramda 1,61 ile 1,67 arasında estetik açıdan ne kadar fark olur onu kestiremediğim için karar verme aşamasında zorlanıyorum.Bu farkın sözlü olarak anlatılması mümkün mü bilmiyorum, mümkün ise birisi açıklayabilirse sevinirim.

hoya markada 1,61 ve 1,67 indeks çift fiyatları nedir acaba ya da arkadaşların önerebileceği orta halli organik cam markası var mıdır başka?

Teşekkürler.
  • Merhabalar

Geçen Salı'dan itibaren kullandığım gözlüğümün camlarını dün farkettim ki bu şekilde çizikler meydana gelmiş, normalmidir ? Gözükenler az bir kısmı, genel olarak her iki cam da bu şekilde çizikler mevcut
    Gözlük cam bezi ve spreyden başka bir şey kullanmadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nanudia -- 18 Mart 2015; 12:17:57 >

• Merhaba arkadaslar bilgisayar yuzunden gozlerim bozuk ise basladim ve gozlerim yuzunden problem yasiyorum goz muaynesi oldum sol gozum 1.25 sag gozum ise 1.50 miyop nasil bir cam almam gerekiyor İzmir/Karsiyaka'da guvenilir veya duzgun bi optikci var mi ilk mesaji okudum ama miyoplarin hangi tur cam almasi gerektigini anlamadim tesekkurler.

• Ben 1,25 vaya 1,50
    okuma gözlüğü camı alamak istyorum
    bu camlarda ne özellik arayacağım kaç para tezgahta 10 - 15 TL olan gözlükler çokmu zararlı acaba
    gözlükçülerden 20 TL ye cam taktıran arkadaşım var tegahtaki ile farkını nasıl anlayacağız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nanudia

Merhabalar

Geçen Salı'dan itibaren kullandığım gözlüğümün camlarını dün farkettim ki bu şekilde çizikler meydana gelmiş, normalmidir ? Gözükenler az bir kısmı, genel olarak her iki cam da bu şekilde çizikler mevcut

Hcm satın aldığınz yer ile çizilmezliğe karşı filtre konusunda anlaşma yapıp ona göre ödeme yaptıysanız böyle birşeyin olmaması gerekir ve kusurlu ürün olarak iade edebilirisniz, bnn için aldığınız yerle irtibata geçmeniz en iyisidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var.

Gözlükçüye gittim miyop 4.25-4.75 numalar için

Tora Marka Cam 1.67 index cam (%55 inceltme) : 400 TL

Prada Marka Kemik Çerçeve : 450 TL

TOPLAM:850 TL fiyat verdi. Uygun mudur fiyatlar ?

Diğer bir gözlükçü Essilor Crizal önerdi. Hoya'yı ben sorunca çıkardı. Bunların kalite sıralaması nasıldır acaba Torayı neredeyse hiç bilmiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahone17 -- 21 Mart 2015; 19:58:57 >
  • Ya arkadaşlar yeni gözlük alıcamda şuanki gözlüğümde az ışıklı ortamda gözlerimin altına ışık geliyor ne yapmalıyım ne diyim gözlükçüye?
  • daha önce crizal alize kullanıyordum hemen her yıl göz numaralarım değiliyor crizal forte yaptırmak istedim
    camlar +1'e 2,75 +0,50'ye 2,25 300 tl den aşağı kimse fiyat vermedi eski gözlükçüm 200 tl diyince şaşırdım
    ve takmasını istedim 1 hafta bekledim ama bu kadar
    görüşümü etkileyeceğini tahmin etmedim
    numaralar değiştiği için sorun Yaşar'ım diye düşündüm
    ancak çok fazla sorun olmadı
    özetle zeis ve hoya Pahalı geliyorsa
    crizal forte tam F/P ürünü

iyi forumlar

• quote:

Prokopi, cevabınız için teşekkür ederim.

-4,5 ve kemik çerçevede 1,61 ile 1,67 çok fark eder mi acaba ? Kemik çerçeve olunca kenar kalınlıkları çok fark etmez diye düşünüyorum, geriye ön taraftan bakınca gözüm nasıl gözükecek. Eğer dışardan bakılınca 1,61 ile 1,67 çok farketmeyecekse elbette 1,61 i tercih ederim abbeden dolayı. Sonuç olarak benim numaramda 1,61 ile 1,67 arasında estetik açıdan ne kadar fark olur onu kestiremediğim için karar verme aşamasında zorlanıyorum.Bu farkın sözlü olarak anlatılması mümkün mü bilmiyorum, mümkün ise birisi açıklayabilirse sevinirim.

hoya markada 1,61 ve 1,67 indeks çift fiyatları nedir acaba ya da arkadaşların önerebileceği orta halli organik cam markası var mıdır başka?

Teşekkürler.

önden bakıldığında kemik çerçevede 1.61 ve 1.67 arasındaki farkı anlamak pek mümkün değil. 1.61 ekonomik ve iyidir. hoya yı şuan piyasada bulamazsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ahtapots

Ya arkadaşlar yeni gözlük alıcamda şuanki gözlüğümde az ışıklı ortamda gözlerimin altına ışık geliyor ne yapmalıyım ne diyim gözlükçüye?

nasıl bir çerçeve kullanıyorsunuz?
  • quote:

Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var.

Gözlükçüye gittim miyop 4.25-4.75 numalar için

Tora Marka Cam 1.67 index cam (%55 inceltme) : 400 TL

Prada Marka Kemik Çerçeve : 450 TL

TOPLAM:850 TL fiyat verdi. Uygun mudur fiyatlar ?

Diğer bir gözlükçü Essilor Crizal önerdi. Hoya'yı ben sorunca çıkardı. Bunların kalite sıralaması nasıldır acaba Torayı neredeyse hiç bilmiyorlar.

tora japon camıdır ama piyasada çok yaygın değildir. kötü demiyorum ama 400tl ye 1.67 essilor alabiliyorken ben tora tercih etmezdim. hoya yı şuan bulamazsınız distrubitör firma el değiştirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dj.trust.06

quote:

Orijinalden alıntı: nanudia

Merhabalar

Hcm satın aldığınz yer ile çizilmezliğe karşı filtre konusunda anlaşma yapıp ona göre ödeme yaptıysanız böyle birşeyin olmaması gerekir ve kusurlu ürün olarak iade edebilirisniz, bnn için aldığınız yerle irtibata geçmeniz en iyisidir.

hiç bir firma camların çizilmesine karşı garanti vermez ve bunun için değişim yapmaz.
    kırılmaya karşı garantili olan camlar kırılırsa ücretsiz değişir. yine camda sizin kullanım hatası dışında bir problem kaynaklanırsa oda garantiden değişebilir.
    antirefleli cam çizilmeyecek diye bir durum söz konusu değil sadece çizilme direnci arttırılabilir ama engellenemez

• 
Sayfa: önceki 203204205206207
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.